Automotoren met opzet verkeerd Palestina-debat VN in Genève LAUFEN A ATARI Bouterse wil bevriezing zaken tegen militairen 4 Bévier OP VLIEGVELD TEL A V /V Optreden van Jules Croiset niet verstoord D! Grijs Nederland wordt onrustig Brabantse vijfling maakt het goed Zachter 231e jaargang no. 286 Zaterdag 3 december 1988 HAARDEN-KEUKENS-PARKET TEL AVIV - Op het vliegveld van Tel Aviv is gisteravond zon der bloedvergieten een einde gekomen aan een kapingsdrama dat was begonnen in de Sovjet-Unie. De vijf kapers van een Russische schoolbus, vier mannen en een vrouw, gaven zich zonder verzet over aan de Israëlische politie nadat de Russi sche autoriteiten hun de gelegenheid hadden gegeven te ver trekken met een Iljoeshin-vrachtvliegtuig van de maatschap pij Aeroflot uit een stad in het zuiden van het land. Grenzen Weigering Toltarief Boeren FOTO-VIDEO \erscHoore sanitair met allure in stijl en functie LIJnbach Veel bewolking en af en toe wat lichte i regen of motregen. Maximum tempe- ratuur rond 6 graden. Toenemende S zuid tot zuidwesten wind. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 PROVINCIALE SMALLINGERLAND (ANP) - Burge meester mr. A.G. Smallenbroek van ..Smallingerland heeft besloten per 31 december van dit jaar de konin gin zijn ontslag aan te bieden. Smallenbroek nam dit besluit omdat gemeenteraad en wethouders van Smallingerland zijn voorstel om de verhoudingen te normaliseren, blij ven afwijzen, aldus Mentink. De bur gemeester is met Van Dijk een wacht geldregeling overeengekomen op ba sis van het Rechtspositiebesluit bur gemeesters. Minister Van Dijk heeft met instemming kennis genomen !van de beslissing van burgemeester Smallenbroek, aldus het ministerie van binnenlandse zaken in een ver- Wethouders en fractievoorzitters in de raad van Smallingerland reageer den opgelucht. „Het besturen van de gemeente kan weer gewoon door gaan", aldus wethouder en loco-bur gemeester G. W. Lammers vanuit het gemeentehuis in Drachten. PvdA-fractievoorzitter J. van Poete ren vindt het vertrek van de burge meester „een goed besluit voor beide partijen". Ook CDA-fractievoorzitter S. Zoodsma reageerde opgelucht. Zo wel hij als fractievoorzitter B. van Pelt van de WD vindt dat de kwestie veel te lang heeft geduurd. Smallen broek zelf was vrijdag niet bereik baar voor commentaar. Het ontslag is het resultaat van lang durige onderhandelingen vrijdag tussen minister Van Dijk van binnen landse zaken en de advocaat van de burgemeester. Daarbij heeft de be windsman er bij Smallenbroek op aangedrongen de eer aan zichzelf te houden in ruil voor een wachtgeldre geling. Uiteindelijk heeft de burge meester daarmee ingestemd. De regeling houdt in dat Smalllen- broek met ingang van de datum van ontslag de eerste drie maanden 93 procent van zijn huidige inkomen krijgt. De daarop volgende negen maanden 83 procent en daarna vier jaar 73 procent. Na vijf jaar bedraagt het wachtgeld 70 procent van het huidige inkomen. Burgemeester A. G. Smallenbroek. DEN HAAG (GPD) - Omdat ook in de autobranche de klant nu eenmaal ko ning is, worden automotoren vaak verkeerd afgesteld op de katalysator. „Wanneer de auto niet lekker loopt, omdat de motor heel zuinig is afge steld, kies je toch voor de wens van de klant om de boel wat ruimer af te stel len", aldus een woordvoerder van de Bovag. De auto's met katalysator voldoen hiermee niet aan de normen voor de hoeveelheid schadelijke uitlaatgassen in het milieu. „Als auto's aan die emis sienormen voldoen, rijden ze niet lek ker, of starten niet goed", geeft de Bo vag toe. Een en ander kwam naar voren uit een onderzoek van TNO in opdracht van milieuminister Nijpels. In het gloed nieuwe Motoren Emissie Laborato rium in Delft werden 66 'schone' auto's bekeken, waarvan bij 70 procent de stationair-afstelling slecht bleek. Vol gens de ANWB zijn al heel wat proble men uit de wereld als iedere auto toe gerust is met een injectiemotor met een geregelde 3-weg katalysator. Kapers schoolbus geven zich over Van onze correspondent) Het wordt steeds onzekerder of tegelijk met het wegvallen van de binnengrenzen in 1992 ook de grenscontroles op het per sonenverkeer in de EG geheel zullen verdwijnen. PAGINA 3 Minister Brinkman weigert de benoeming van de nieuwe top man van het Nederlands Om- roepproduktie Bedrijf goed te keuren. PAGINA 5 De inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen bij de komst van een Westerschelde- Oeververbinding WOVreke nen op een exclusief en gunstig toltarief. PAGINA 9 De boeren moeten ook in de toekomst bij de zeven Zeeuwse waterschappen de touwtjes in handen houden. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en actergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,15,16 en 17 Sport: 35 Umberto Eco's nieuwe ro man besmet Italië Liesbeth den Uyl tekent jeugdherinneringen op in tweede bundeltje Historica Annie Romein- Verschoor tien jaar na haar dood; een boeiende veelkanti ge verschijning Paolo Conté: de zingende advocaat bromt en kermt met veel suc ces. PAGINA 19, 20, 21 en 25 Duingebied in de Kop van Schouwen: te groot om door recreatie vernietigd te worden Recreatieparken in Zee land: wordt rust een loze kreet? Een badhuis in Moskou: een ander afrossen voor de goede bloedsomloop 'Paspoort Piet de Visser' vocht jaren tegen het pas poortmonster KEP: de nijvere doctorandus kreeg toch gelijk Krijgt de Oosterschelde ooit de welverdiende rust? Peter Boeve mist in Uddel de euforie na het maken van een doelpunt Serge Car- pentier tennist zich naar Ne derlands tennis-top Denksporten en strips. PAGINA 27, 28, 29, 30, 31 en 33 Volgens de Israelis waren er geen poli tieke motieven in het spel. Het zou gaan om vijf criminelen, die een be drag van twee miljoen dollar in gesto len roebels bij zich hadden. In regeringskringen in Jeruzalem acht men het mogelijk dat de kapingsge schiedenis een gunstige uitwerking zal hebben op de betrekkingen tussen Is raël en de Sovjet-Unie. De Russen heb ben Israël gistermorgen vroeg officieel gevraagd het vliegtuig in Tel Aviv te laten landen en een hoge regeringsver tegenwoordiger in Moskou heeft de Is- raëlis een toelichting gegeven op de gang van zaken tot dan toe. RIDDERKERK (ANP) - Een valse bommelding voor aanvang, maar ver der verliep de voorstelling van de ac teur Jules Croiset, vrijdagavond in het SOS Theater in Ridderkerk, vlek keloos. Het was het eerste optreden van Croiset, sinds zijn een jaar gele den door hemzelf in België in scène gezette ontvoering. Daarmee zou hij uiting hebben willen geven aan zijn verontwaardiging over de opvoering van het vermeende anti-semitische toneelstuk „Het vuil, de stad en de dood" van Rainier Fassbinder. Croiset was door de leiding van het SOS Theater in Ridderkerk benaderd voor deze voorstelling. Uit voorzorg had de theaterleiding de politie in Rid derkerk van tevoren ingelicht. De bommelding, binnengekomen bij de politie in Ridderkerk, vertraagde de aanvang van de voorstelling met enige minuten. Rechercheurs doorzochten vluchtig de zaal. De ongeveer 40 bezoe kers hoefden de zaal niet te verlaten. Advertentie Daarom toonden regeringsfunctiona rissen in Jeruzalem zich gisteravond wat geïrriteerd over een opmerking van minister van defesnie Jitschak Rabin, die op een geïmproviseerde persconferentie op het vliegveld zei dat hij niet begreep hoe een grote mo gendheid als de Sovjet-Unie de kapers kon toestaan te vertrekken nadat de kinderen waren vrijgelaten. De Sovjet-Unie, zei men in Jeruzalem, was met de kapers overeengekmen dat ze zouden mogen vertrekken als ze de kinderen vrijlieten. Het is opmerkelijk dat de Russen Is raël hebben uitgekozep als plaats van bestemming voor de Iljoeshin. De ka pers hadden geen duidelijke voorkeur uitgesproken voor een land. Aanvan kelijk noemden ze Irak of Pakistan. Later kwamen daar Egypte, Zuid-Afri- ka en Israël bij. Het is mogelijk dat ze Israël en Zuid-Afrika noemden omdat die landen geen diplomatieke relaties onderhouden met Moskou. Toen de kapers na de overgave werd gevraagd waarom ze Israël hadden genoemd, zeiden ze dat ze de indruk hadden dat Israël na de jongste verkiezingen erg anti-communistisch was geworden. Ze waren er kennelijk nog niet helemaal van overtuigd dat ze inderdaad in Tel Aviv waren geland want ze wilden van soldaten een identiteitskaart zien met de Davidsster. BUENOS AIRES (AFP) - Een door muitende Argentijnse soldaten be mande tank bewaakt een ingang van het legerkamp Campo de Mayao. Rebellen maakten zich vrij dag meester van verschillende mi- litraire objecten, waaronder de mi litaire gevangenis waar de leider van twee eerdere opstanden, over ste Aldo Rico, en de voormalige president Videla worden vastge houden. Dé regering heeft legereenheden in gezet om de opstand neer te slaan. President Raul Alfonsin besloot vrijdagavond in verband met de si tuatie vervroegd terug te keren van zijn bezoek aan de Verenigde Staten bekorten. Hij noemde de opstand een beperkt disciplinair probleem zonder grote gevolgen. De muiters zeiden het gezag van de stafchef luitenant-generaal Jose Dante Caridi niet te erkennen en plaatsten zich onder het bevel van kolonel Mohamed Ali Seinedlin, een rechtse officier die veel populariteit geniet in het leger. De rebellen lieten weten geen staatsgreep te willen plegen en dat het om een interne kwestie van het leger gaat. Zij eisen de vrijlating van een aantal officieren die wegens schendingen van de mensenrechten of eerdere muiterijen gevangen zit ten. Ook eisen ze het ontslag van stafchef Caridi. Deze bevond zich gisteren overigens in Campo de Mayo te overleggen met de rebellen. NEW YORK (RTR) - De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft vrijdag ingestemd met verplaatsing van het Palestina-debat naar Genève. Dit betekent dat PLO-leider Yasir Arafat alsnog kan deelnemen aan het de bat, dat op 13 december zal beginnen en drie dagen zal duren. Arafat kreeg eerder geen visum van de Verenigde Staten om de Assemblée toe te spreken. In de resolutie wordt die Amerikaanse beslissing betreurd. De Israëlische VN-ambassadeur zei voorafgaande aan de (Advertentie) Als 't om keramiek gaat TEL AVIV - De Israëlische minister van defensie Yitzhak Rabin praat na afloop van de kaping met twee van de vijf Russen (rechts en tweede van rechts). IAdvertentie alléén vandaag bij Bristol fantasie-sweatshirts met opdruk. In div. frisse kleurkombinaties. Maten M-L-XL Adviesprijs 49.95 BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) Ltel. 01180-29911 Donderdag koopavond! Wereldwijd verkozen tot computer van het jaar! Atari 1040 STF moni tor muis December feest maandaanbieding! 1895,- Official Atari-dealer voor geheel Zeeland. grote markt 7, goes, tel. OHOO-16159 (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Legerleider Bouterse wil 'bevriezing' van de processen die voor de krijgsraad lopen tegen militairen die 'over de schreef zijn gegaan'. Die wens heeft hij te kennen gegeven aan president Shankar en leden van de rechterlijke macht. „Als u dan toch aan het onderhandelen bent, bevries dan alle zaken, ook die tegen de terroristen, tot u klaar bent met uw werk". De legerleider waarschuwde in een bomvolle zaal in de Memre Boekoekazerne voor 'turbulenties binnen het leger', als het rechtsgevoel van de militairen wordt aangetast. Bouterse wees erop, dat nog nooit een lid van het Junglecommando door de rechter is veroordeeld. „We hebben er zelfs 111 vrij moeten laten, omdat de wetgeving niet adequaat was", zei Bouterse over de vrijlating van een grote groep bosnegers uit Fort Zeelandia na voorgeleiding voor de rechter. En tegelijkertijd worden hardwerkende militairen opgesloten in de gevan genis omdat ze een keer over de schreef zijn gegaan", aldus Bouterse. Bou terse: „Ik heb me nooit met de rechtspraak bemoeid en ik zal me er niet mee bemoeien. Maar nu is het rechtsgevoel van de militairen in het ge ding". Zuidvlietstraat75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingtijden toonzaal: Werkdagen 09.00-1 2.00 uur 13.00-1 7.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur stemming dat de PLO, die „gespecialiseerd is in het kapen van vliegtuigen en cruiseschepen", nu probeert de VN te kapen. De resolutie werd niettemin met een overweldigen de meerderheid aanvaard. Alleen de VS en Israël stemden tegen, terwijl Groot-Brittannië zich van stemming ont hield. Veel landen geven daarmee blijk van hun afkeuring van de manier waarop de VS zich huns inziens onttrekken aan een overeenkomst uit 1947 om het VN-hoofdkwartierin New York te vestigen. ,e tot nu toe kalmste groep in de Nederland se samenleving - die van de ouderen - begint zich ook al te roeren. In navolging van politiemensen, studenten en binnen kort ook buschauffeurs, die allemaal hebben ontdekt dat er met stevig pro testeren en actievoeren iets te verdie nen valt, dreigen ook de ouderen de straat op te gaan. Strijdvaardig heeft de overkoepelende organisatie van ou derenbonden COSBO iedereen met donkere voornemens in hun richting al gewaarschuwd: 'Handen af van de aow'. Er zijn de laatste tijd nogal wat geluiden, die erop duiden dat de oude ren van de toekomst straks (extra) moeten gaan meebetalen omdat ze dan met zovelen zullen zijn. Minister De Koning (sociale zaken) heeft begin deze maand in het economenblad ESB al een suggestie gedaan om op termijn de snel toenemende kosten van de 'vergrijzing' van Nederland onder con trole te kunnen houden: laat ouderen na hun 65ste óók premie betalen voor aow en aww. Het kabinet lijkt er bo vendien niet zo veel moeite mee te heb ben om de aow van alleenstaanden te verlagen. Politieke opwarmertjes van dit formaat beginnen voor beroering te zorgen onder de ouderen. De verzamel de 'grijze bonden' hebben inmiddels een rapport samengesteld, waarin zij het 'toekomend inkomen' van mensen na hun pensionering in kaart hebben gebracht. En de teneur daarvan is dat overheid en bedrijfsleven inkomen en koopkracht van de meeste ouderen niet rooskleuriger, maar ook niet on belangrijker moeten voorstellen dan deze zijn. Het thema 'vergrijzing' begint in Nederland langzamerhand net zo tot de verbeelding te spreken als twin tig jaar terug dat van de 'overbevol king'. Ging het tóen om de problemen waarmee ons land te maken zou krij gen wanneer er in het jaar 2000 bijna 21 miljoen mensen op deze bescheiden oppervlakte zouden zijn samenge perst, - nü komen er meer en meer zor gelijke gezichten bij de nadering van de 'grijze golf. Het aantal 65-plussers zal in de komende vijftig jaar verdub belen, terwijl het aantal jongeren in die zelfde periode sterk zal teruglopen. Die verandering in de leeftijdsopbouw van Nederland zal grote maatschappe lijke gevolgen hebben: voor de pro- duktie, voor de consumptie, voor de collectieve voorzieningen, voor de spaar- en investeringsneiging, voor de dienstverlening. Bij die geleidelijke veroudering van de samenleving wordt op het ogenblik de nadruk nogal eenzijdig op de kosten daarvan gelegd: de aow wordt te duur, de kosten van de gezondheidszorg zullen de pan uitrij zen, de vut is niet langer te handhaven, er zullen te weinig werkenden zijn om op te brengen wat nodig is voor de ou de dag van mensen die daaraan toe zijn. Natuurlijk ligt hier een vraagstuk, maar het is niet nodig dat op te tuigen met louter spookbeelden. Nederland zal om te beginnen moe ten wennen aan het idee aaloude ren niet alleen maar een kostenpost vertegenwoordigen omdat zij worden geacht aan de kant te staan. Er is een categorie - een doelgroep heet dat te genwoordig - die in het nationale con sumptiepatroon door de groeiende omvang almaar interessanter wordt. Het beleid van de provincie Zeeland is er bijvoorbeeld op gericht die meer en meer aan te trekken. Maar naast die 'gouwe ouwe' zijn er veel 65 plussers die moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen. Wat dat betreft lig gen de spanningsvelden niet anders dan bij andere leeftijdsgroepen. Het gaat dan ook niet aan om alle ouderen over één kam te scheren; ouderen hoe ven zich evenmin en bloc aan de kant te laten schuiven. Ze hebben er recht op dat hun belangen en problemen met dezelfde gevarieerde maatstaven worden gemeten, zoals dat gebeurde toen ze nog jonger waren. Bovendien: Nederland heeft bij de 'vergrijzing' van de samenleving niet met iets exclu siefs te maken. Landen om ons heen - De Duitse Bondsrepubliek, de Scandi navische landen - kwamen er al veel eerder mee in aanraking. De ouderen hebben er deze week (via hun bonden) tegen gewaarschuwd het in hun rich ting niet te grijs te maken. En ze heb ben gelijk, want niet hun problemen, maar hun betekenis voor straks wordt onderschat. vdM. UTRECHT (ANP) - De vijfling Van den Heuvel uit het Brabantse Diessen maakt het goed, zo meldt vrijdag het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) waar Koen, Harm, Joost, Ruud en Marloes elf dagen geleden zijn ge boren. Drie kinderen zijn overge plaatst naar de couveuse-afdeling van het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg, dat dichter bij het ouderlijk huis ligt. (Advertentie) AUTOMATISERING fndu*trtew»s 1-3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1