Kerstveiliag 7 december in Kapelle Kabeltelevisie moet voor ieder binnen bereik zijn Bakvissen jagen cabaretier van Terneuzens podium provincie VRIJDAG 2 DECEMBER 1988 17 MINISTER BOOS OP EUROPESE COMMISSIE Banenplan voor [olukse vrouwen Verkeerscontrole in Sloegebied BOP oskee Middelburg dan vindt u die bij bas+mar de jager ZEKATEL: OPENBARE NUTSVOORZIENING PAUL DE LEEUW WEGGEPEST Groot gelijk DEN HAAG (GPD) - De overheidssteun aan scheepswerven voor de bouw van vissersschepen komt te vervallen. De Euro pese Commissie heeft deze week definitief besloten dat de lid staten er mee moeten stoppen. Minister De Korte van Econo mische Zaken maakte dat gisteren in de Tweede Kamer be kend. De minister is ongelukkig met dat besluit. De bouw van visersschepen maakt - ondanks de sterk teruglopende markt - nog altijd twintig procent uit van de orderportefeuille van Ne derlandse scheepswerven. Ik hoger beroep eis vier weken voor ontucht s zoekt U Gallotti tafels Sponsoring kapelle 01102-43810 Sponsoring van de Grote Kerk in Goes is overigens niet nieuw. Heerebout ver telde dat het stadsbestuur na een gro te kerkbrand in 1618 de omzetbelas ting op wijn en bier heeft verhoogd ten bate van het herstel. Dat moet de bur gers van Goes een mooi alibi hebben verschaft om er nog maar een te ne men. Een ander voorbeeld van sponso ring: de gebrandschilderde ramen die de kerk vroeger had, werden door de ambachtsgilden onderhouden. Het begin van de adoptie-actie werd luister bijgezet door acteur Henk van Ulsen, die zijn produktie 'Spelen met woorden' ten tonele bracht. Het bla zerskwartet Scaldis speelde muziek, die aansluit bij de rococo-stijl van de trouwzaal. Paul de Leeuw Hoe komt het dat in Zeeuwsch- Vlaanderen de boot is gemist „We willen niet ontkennen dat Zeka- tel destijds in Zeeuwsch-Vlaanderen niet zo handig heeft gemanoeu vreerd. We waren in oprichting en er was sprake van een beetje monopo listische benadering. We hadden meer marktgericht moeten opere ren. Er is niet goed onderhandeld en er zijn fouten gemaakt. Daarvoor hebben we onze excuses aangebo den. De gemeenten hebben ons geen concessie gegeven, Terneuzen voor op. Nu is in Zeeuwsch-Vlaanderen de Nederlandse Kabelexploitatie Maatschappij in het geweer geko men. Wij zijn bereid tot samenwer king. Het heeft ons verbaasd dat we nog niet benaderd zijn. Als de zaak in staten en aandeelhoudersvergade ring rond komt, dan zullen wij zelf het initiatief nemen om te komen tot een gesprek. Overname van het ka belnet is voor ons géén eis. We willen ook met Cazema over Tholen praten. Als de besprekingen tot gevolg heb ben dat er in Zeeland één kabel maatschappij komt, dan juichen wij dat toe". Betalen Zeeuwsch-Vlaanderen en de drie Midden-Zeeuwse gemeenten mee aan kabeltv op het platteland in Midden,en Noord „Dat is niet het geval. Zekatel be taalt alles zelf. We hadden graag ook Zeeuwsch-Vlaanderen bekabeld, te gen dezelfde voorwaarden als elders. Dat mocht niet zo zijn. Als men in de problemen komt door het winstoog merk, dan zijn wij bereid zonder winstoogmerk onze verantwoor delijkheid te nemen. Met de drie gro te gemeenten is een contract geslo ten. Openbreken ten behoeve van het platteland is niet nodig. Het is wel duidelijk dat een aantal voorzie ningen in de grote gemeenten met marginale kosten ook van nut is voor het platteland. Op het moment dat alles terugverdiend is, kan ook geke ken worden naar één tarief'. De PZEM zou bijna één miljoen gul den schuld aan Zekatel hebben kwijtgescholden. „Niets van waar. Er is uitvoering ge geven aan de voorschriften van de wet op de jaarrekeningen. In de ba lans van Zekatel staan de bedragen die door de PZEM zijn voorgescho ten als schuld vermeld. Je zou die schuld kunnen beschouwen als stille reserve voor de PZEM. En die schuld wordt terug betaald". De WD pleitte in 1987 vurig voor be kabeling van het platteland en wilde daarvoor 1 cent gasgeld betalen. Nu zijn de VVD-gedeputeerden tegen. Verbaasd Don: „Uiteraard verbaast me die stellingname van de collega-gedepu teerden. Temeer daar collega De Voogd en ik de verwekkers zijn van Zekatel en wij destijds in de statuten als doel verwoordden: bekabeling van Zeeland. De Voogd was het ook eens met het voorstel om 24 miljoen gulden voor de grote steden via de PZEM voor te financieren. Het idee van 1 cent gasgeld hebben we niet gevolgd en dat moet ook niet. Dan zou je degenen die geen kabeltelevi sie willen, mee laten betalen. Dat acht ik onjuist". Rinus Antonisse ind aan steun voor ouw visserschepen MIDDELBURG - Er is niets nieuws onder de zon. In de eerste helft van de twintigste eeuw speelde in Zee land de aanleg van waterleiding als openbare nutsvoorziening. Veel mensen - vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen en Tholen - waren daar fel tegen gekant. Ze gaven de voor keur aan water uit de put, liefst met beestjes erin want dat was een ge zond teken. Van drinkwater als openbare nutsvoorziening wilden ze niks weten. De voorstanders zet ten door. Nu vindt iedereen het van zelfsprekend: water uit de kraan, net zoveel als gewenst is, op ieder moment van de dag. In alle hoeken en gaten van de provincie en overal tegen dezelfde prijs. Zo'n halve eeuw later is de aanleg van kabeltelevisie aan de orde. De Zeeuwse Kabeltelevisie Maatschap pij, dochter van het energiebedrijf PZEM, wil het platteland bekabelen. Weer staat het openbare nutskarak- ter (zonder winstoogmerk) ter dis cussie en daarmee ook royale aan sluitmogelijkheden voor een betaal baar, gelijk tarief. Opnieuw is het verzet in Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen het hevigst. Daar heeft het particulier initiatief (met winstoog merk) de bekabeling ter hand geno men en dus vinden bestuurders in deze regio's dat Midden- en Noord- Zeeland ook maar bekabeld moeten worden zonder de steun van open baar nutsbedrijf PZEM. Zekatel wil via moeder PZEM het geld voor de bekabeling van het plat teland lenen. Er is bijna 50 miljoen gulden nodig. Tegenstanders vinden de risico's te groot en beweren dat er.ergiegeld wordt gebruikt om ka beltelevisie te subsidiëren. En daar zouden Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen dan géén vruchten van pluk ken. De verdeeldheid in bestuurlijk Zeeland is groot en loopt dwars door provincie en gemeenten. Voorzitter W. Don en directeur A. M. Kanne- kens van Zekatel betreuren de op stelling van de tegenstanders bijzon der. Ze vinden dat oneigenlijke argu menten worden gebruikt. Bovendien worden feiten in een verkeerd dag licht geplaatst. Op 16 december spreken provinciale staten zich uit en op 21 december de aandeelhou ders van de PZEM. Don en Kanne- kens pogen enige opheldering te ver schaffen. Wat gebeurt er als Zekatel niet via PZEM mag lenen „Het heeft tot gevolg dat de aanleg van kabeltelevisie op het platteland wordt vertraagd. We moeten dan op een andere wijze de financiering zien te regelen. Daar zijn wel mogelijkhe den voor; Zekatel heeft zijn be staansrecht bewezen. Maar gezien het feit dat PZEM en Zekatel eigen dom zijn van de Zeeuwen, achten wij de eenvoudige weg - lenen via de moeder - de meest logische weg". Loopt de PZEM - en daarmee de energiegebruikers - de risico's „Volkomen onjuist. Zekatel is op eni ge termijn self-supporting. Zekatel beoogt geen winst en brengt zelf alle kosten van kabeltelevisie op. Er wordt voorgefinancierd, net als voor de bekabeling van Goes, Middelburg en Vlissingen is gebeurd. Het zou dis criminatie zijn, als je die lijn naar de kleinere gemeenten niet doortrekt. TERNEUZEN - Cabaretier Paul de Leeuw is gisteravond in het Zuid- landtheater in Terneuzen door een groep schoolmeisjes van het po dium gejaagd. Na twintig minuten van zijn cabaret-programma 'De Rozebotteltijd' kapte De Leeuw er mee. „Het waren gewoon honderd kindertjes die dachten dat ze leuker waren dan ik", aldus De Leeuw na afloop. Het gejoel en gegil van de bakvissen begon al direct bij zijn opkomst op het podium. Het ope ningsnummer, een serieus liedje, kwam als gevolg daarvan niet uit de verf. De onrust in de zaal hield aan, on danks de verzoeken van De Leeuw om ermee op te houden, en de kinde ren begonnen de artiest luid en trei terig na te praten. Toen na twintig minuten iemand met een flitser een foto maakte (fotograferen is in een theater niet toegestaan) vertrok De Leeuw naar zijn kleedkamer. „Dit is uniek. Ik heb dit nog nooit meege maakt", zei de uit het veld geslagen kleinkunstenaar. Boze jongelui maakten, eenmaal buiten, nog een doelwit van de auto van Paul de Leeuw. Met veel moeite kon hij ze er vandaan krijgen. Namens de directie van het Zuidland kreeg het publiek, in totaal zo'n 420 mensen, te horen dat ze hun kaartjes moesten bewaren om op een later tijdstip hun geld terug te krijgen. De oudere bezoekers hadden begrip voor het besluit van De Leeuw. „Iedereen die ouder was dan twin tig jaar gaf hem groot gelijk", aldus een van de oudere bezoeksters na af loop, „niemand kon voor zo'n pu bliek optreden. Van het begin af aan zag je dat het helemaal niet ging." Het jonge publiek telde met name meisjes van de scholengemeenschap De Leeuwtjes in Terneuzen. Via de school waren toegangskaarten voor de voorstelling voor de populaire ar tiest verkocht. Paul de Leeuw heeft in het verleden deelgenomen aan di verse televisie-programma's waarin hij werd ingezet als een soort joker. Dat hij als cabaretier met succes (de voorstelling vanavond, vrijdag, in Middelburg is bijvoorbeeld al uitver kocht) een andere stijl heeft kon blijkbaar niet iedereen waarderen. De komst van kabeltelevisie heeft op verschillende plaatsen in de provin cie geleid tot de komst van ont vangststations met antennemasten van enkele tientallen meters hoog. van een nieuwe satelliet voor opvang van Duitse tv-signalen verlaging van de Zekateltarieven oplevert met 1,50 gulden per maand". Heeft Zekatel de belangstelling voor de kabel wel juist ingeschat „Toen Zekatel werd opgericht waren SGP en RPF/GPV in provinciale sta ten principieel tegen. Van die kant werd ook gezegd: u stapt in een zwart gat, u haalt geen 50% aansluitingen. In de drie grote steden blijkt dat nu 90% te zijn; we verdienen de investe ringen veel sneller terug dan was be rekend. Voor de opzet op het platte land zijn we heel reeël uitgegaan van de permanent bewoonde woningen. We hebben niet gekeken naar de ho ge resultaten in de grote steden, we hebben de recreatieparken niet mee geteld. Dat brengt ons op een totale terugverdien tijd van 25 jaar. Als we rekening houden met allerlei gunsti ge factoren, zijn we van mening dat de terugverdientijd tien jaar zal zijn. En als chemische ondernemingen te vreden zijn met een terugverdientijd van zeven jaar, dan mogen wij dat best met tien jaar zijn". De Grote Kerk in Goes Gaat de rente omhoog, dan betaalt Zekatel meer, gaat de rente omlaag dan minder. In de kabelcontracten is ook vastgelegd dat de tarieven kun nen worden aangepast aan wijziging van het rentepercentage. Er zit geen enkel risico in voor de PZEM". Waarom waagt Zekatel zich op het platteland „Het uitgangspunt is dat kabeltele visie een openbare nutsvoorziening is. Dan hoort iedereen in Zeeland over gelijke condities te beschikken. Dankzij het feit dat Zekatel tegen kostprijs werkt, kunnen wij ook op het platteland een compleet zender pakket tegen redelijke tarieven ver zorgen. Dat ligt in de kleinere ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen wat anders. Daar is het aanbod van netten lager dan wat Zekatel gaat bieden. Als men daar Duitsland 1 en 2 erbij wil doen, zal het veel meer kos ten. Wij verwachten dat de komst De minister is bang dat de Nederland se werven nu veel meer dan voorheen orders voor vissersschepen verliezen DEN HAAG - Tegen de 21-jarige F.L. uit Oost-Souburg is gisteren bij het Haagse gerechtshof vier weken ge vangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk, geëist. Samen met drie anderen had hij in Vlissingen in okto ber 1986 een meisje, dat hij kende uit de disco, gedwongen tot het plegen van ontuchtige handelingen. Het veertienjarige slachtoffer werd tot drie keer toe aan- en uitgekleed en er werd gedreigd dat zij in elkaar zou worden geslagen, als zij naar de poli tic zou gaan. Hiervoor was de man door de politie rechter in Middelburg veroordeeld tot .'■twee weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk. Zijn mede daders zijn door de kinderrechter tot alternatieve straffen veroordeeld. De Vèrdachte wil hiervoor ook in aanmer king komen en was daarom in hoger beroep gegaan. Voor het hof vertelde de man dat het meisje naar hem was toegekomen, na dat hij haar had geroepen. Toen zij echter op haar fiets weg wilde rijden, spiong L. bij haar achterop zodat ze niét weg kon en begon de ellende. Gis teren verklaarde de man dat hij eigen lijk niets had gedaan en juist had ge tracht de drie anderen bij haar weg te houden. Procureur-generaal, mr. H. Feber, achtte bewezen dat er 'eindeloos met het kind sexueel gehannest is'. Hij hield ook nog een verklaring van een buurvrouw voor, die alles had gezien en de daders had horen roepen: „Ik eerst, ik eerst". idat de verdachte volgens de procu- jïur totaal geen inzicht heeft in wat hij eeft gedaan, eiste mr. Feber een hoge- straf, dan waartoe de man eerder tas veroordeeld. Om die reden was de procureur ook tegen dienstverlening. Jitspraak 15 december. aan werven in Noorwegen en Finland. De overheidssteun in Nederland kon oplopen tot maximaal twintig procent van de contractsom. In Nederland zijn vijf werven die zijn gespecialiseerd in de bouw van visser schepen, en die nu in de problemen dreigen te komen, zo zij daar al niet in zaten: de werven Maaskant in Bruinis- se/Stellendam, EVC in Rotterdam, Welgelegen in Harlingen, Visser in Den Helder en Metz in Urk. De Europese Commissie heeft het be sluit genomen, omdat de steunverle ning in strijd is met het beleid de vis vangst terug te dringen en de visserij- vloot te saneren. VLISSINGEN - De verkeersgroep Zeeland van de rijkspolitie heeft gis teren van 15.00 tot 17.00 uur een ver keerscontrole gehouden in het Sloe gebied. Negen weggebruikers kregen een pro ces-verbaal: voor overtreding van de maximum-snelheid, het ontbreken van de APK-keuring, mankementen aan de verlichting en het negeren van een stopbord voor een kruising. IDDELBURG - Het Gewestelijk Ar beidsbureau Walcheren, de gemeente iddelburg en de Stichting Maat- happelijke Dienstverlening Wal- teren hebben een banenplan ont- kkeld voor vijf werkloze Molukse iuwen. De vijf zijn al geselecteerd gaan op 12 december aan het werk gezins- en bejaardenverzorgster, de start van het project een offi- el tintje te geven zal de Middel- rgse wethouder mevrouw S. Smits- mp donderdag 8 december de eer ie arbeidsovereenkomst aan een van vrouwen overhandigen. Het 'vijf- nenplan' is een onderdeel van het ijzonder Regionaal Project Werk- ekende Molukkers op Walcheren, et vijftal krijgt in eerste instantie een irbeidsovereenkomst voor een half fear. Doen ze hun werk goed en bevalt et henzelf ook, dan wordt de overeen- I omst omgezet in een arbeidscontract Voor onbepaalde tijd. De kandidaten ijn allen tussen de 21 en 27 jaar oud, al |eruime tijd werkloos of hebben geen erkervaring. Ook kan het vijftal - aast het werk - een beroepsopleiding |oor gezinshelpende/verzorgende :aan volgen. De overhandiging van de rste arbeidsovereenkomst begint |m 11.30 uur in de kantine van de tichting Maatschappelijke Dienst- [erlening in Middelburg. plot van pagina 13) leratiesT Ën dat zal harder aankomen ,an de gevolgen van een mogelijk fi- jancieringstekort", aldus Dijkwel. e bezuinigingsmaatrgelen kunnen ock nadelige consequenties opleve rt voor het provinciale kleine scho lproject. Voor het project (het loopt t 1990) heeft de provincie vijfhon- rdduizend gulden uitgetrokken. Er en vijftien kleine scholen aan mee. ét doel van het project (de uitwer- 'ng ervan wordt verzorgd door het egionaal Pedagogisch Centrum Zee- nd) is het onderwijs en de positie van Me dorpsscholen te verbeteren. RPCZ-directeur drs J. Kopmels houdt ,het niet voor onmogelijk dat de opzet yan het project moet worden herzien, s de deelnemende scholen onder- ijskrachten moeten inleveren. „En at werkt vertragend". Volgens de RPCZ-directeur is er sprake van een ^tegenstrijdig beleid. „Aan de ene kant Wordt er door de provinciale overheid geld in de kleine scholen gestopt en an de andere kant wordt het er door e rijksoverheid weer uitgehaald". USlot van pagina 13) pen, dan gaan we toestemming vra- :en aan de gemeente voor de verbou- ing. We denken dat daar wel een ton ee is gemoeid". De vereniging zal - im dat geld bijeen te brengen - aller lei fondsen aanschrijven en er zullen ook activiteiten worden georgani seerd, waarvan de opbrengst ten goe- $e komt aan de moskee. Er is al wel en naam voor het met twee minaret- n te tooien gebouw: de 'Y. Beyzit- ami'. De moskee wordt namelijk ernoemd naar een sultan, die in de aalfde eeuw leefde. Minister De Korte leverde scherpe kri tiek op het besluit van de Europese Commissie. De minister erkent de noodzaak tot sanering van de visserij- vloot, maar vindt dat er mogelijkhe den tot steun hadden moeten blijven voor vervangende nieuwbouw van schepen. Door de drastische maatre gel van de Europese Commissie dreigt nu belangrijke kennis op het gebied van het bouwen van moderne vissers schepen verloren te gaan. Harde kritiek had de minister ook op het feit dat de Europese Commissie haar besluit heeft genomen zonder overleg met de lidstaten. Bovendien vraagt hij zich af of de gedupeerde wer ven wel voldoende tijd hebben gekre gen om te schakelen. Omdat ook van andere lidstaten kri tiek op het besluit is gekomen, hoopt De Korte dat er in een later stadium nog iets valt terug te draaien, „ik ben nog niet uitgepraat met de Commis sie, aldus De Korte. Onder druk heeft de Europese Commissie wel toege zegd dat er een evaluatie komt van de gevolgen van de subsidiestop. KAPELLE - Ir Th. J. de Wit, directeur van het Consulent schap voor Akker- en Tuinbouw in Goes, opent woensdag 7 december de kerstveiling van de Coöperatieve Tuin bouwveiling Zeeland (CVZ) in Kapelle. De Groene School in Kapelle heeft een ontwerp gemaakt dat het thema van de veiling, 'Samen Sterk', symboliseert. Zeeland en het westelijk deel van Noord-Brabant worden met behulp van fruit in kaart worden gebracht, waarbij vanuit de regio's wordt verwezen naar de centrale functie van het gele kunstwerk op het CVZ-terrein. De fusie tussen de vier Zeeuwse fruitveilingen is vorig jaar afgerond met de voltooiing van het nieuwe complex aan de Rijksweg te Ka pelle. De kerstveiling is geopend vanaf 10.00 uur tot en met 21.00 uur. Er is ongeveer 700.000 kilo fruit aanwezig. Obelix, het nieuwe reclamesymbool voor het Nederlandse fruit, is in levende lijve aanwezig om posters uit te delen. GOES - De pilaren van de Grote Kerk zijn te adopteren. Voor bedragen tus sen 5000 en 25.000 gulden kunnen be drijven, instellingen en particulieren hun naam verbinden aan een van de 42 pilaren die het gebouw dragen. De bedoeling hiervan is geld bijeen te brengen om de kerk beter geschikt te maken voor multifunctioneel gebruik naast de wekelijkse erediensten. In totaal is daarvoor 600.000 gulden no dig. Daarvan in inmiddels aan adop tie-toezeggingen - dertien pilaren zijn al aan de man gebracht - en bijdragen in natura 100.000 gulden binnen. De adoptie-actie is het initiatief van de stichting 'Redt het gezicht van Goes'. Achterliggende gedachte is dat het meest beeldbepalende monument van Goes, de Grote Kerk, beter kan wor den geëxploiteerd - en daarmee in stand gehouden - wanneer het gebouw ook kan worden gebruikt voor con gressen, muziekuitvoeringen, plechti ge vergaderingen en dergelijke. In het verleden hebben dit soort evenemen ten ook wel plaatsgehad in de kerk, maar veel voorzieningen die daarvoor nodig zijn, ontbreken nog. Te denken valt aan goede verwarming, foyer, gar derobe, toiletten, panelen voor exposi ties, geluidsreflectieschermen voor concerten en een verplaatsbaar po dium. Advertentie Voorzitter drs G. R. Heerebout van 'Redt het gezicht van Goes' gaf don derdagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis het startsein voor de adop tie-actie. Hij legde de aanleiding voor de actie uit. De instandhouding van de kerk voor de hervormde eredienst be tekent aan de ene kant een zeer zware last voor de kerkvoogdij. Aan de ande re kant ontbeert Goes een grote ruim te van enige allure voor concerten, ten toonstellingen, congressen en plechti ge vergaderingen en heeft evenmin het geld daar op korte termijn wat aan te doen. Vooral oud-burgemeester mr W. Blanken heeft zich er voor ingezet die twee belangen te combineren. Heerebout verklaarde er het volste vertrouwen in te hebben dat het beno digde geld in een korte en krachtige actie bijeen is te brengen. „We hebben het tij mee", zei hij. „Sponsoring is geen onbekend begrip meer. In de sport is dit verschijnsel doodnor maal. In de wereld van kunst en cul tuur is sprake van een groeimarkt voor sponsoring." De voorzitter van de stichting wees in dit verband op landelijke prijzen voor theater, literatuur, muziek en kinder boeken, die bedrijven hebben inge steld en aan de de naamgevingen in de nieuwe behuizing van het Residentie orkest en het Nederlands Dans Thea ter in Den Haag. Ook vestigde hij de aandacht op de uitspraken die voorzit ter drs C. Hartog van de kamer van koophandel in Midden- en Noord-Zee land onlangs heeft gedaan over spon soring. Deze had het over een verbete ring van het woon- en leefklimaat in Zeeland door sponsoring van kunst en cultuur. Een verbetering die hoger ge schoolden gemakkelijker kan doen be sluiten zich in Zeeland te vestigen. Wij putten niet uit de reserves van de PZEM. De PZEM leent geld, geeft dat door aan Zekatel en krijgt dat, mét rente, mét kosten, terug. Het gaat nu om het aantrekken van nieuw geld. Als de PZEM zonder fi nanciële verplichtingen garant wil staan, dan is een iets lager renteper centage mogelijk. Net zoiets als ge meentegarantie bij een hypotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 23