Zandzuiger geramd: een vermiste Nederland niet zonder meer voor multinationale divisie Uitzendbureau voor chauffeurs I BIJ BEPERKING AOW SoFi-nummer gaat in op 1 januari 1989 de vandaag Ruding schat groei in 1989 op 3,5 procent vrijdagkrant Kinderbijslag in toekomst verder omhoog De 'levensechte' mariniers-aanval Winters 231e jaargang no. 285 Vrijdag 2 december 1988 DEN HAAG (ANP) - „Als de aow in de toekomst verder wordt beperkt dan zal het op een dag op het Binnenhof grijs zien van de demonstrerende ouderen. In dat geval zal de politie zich nog wel twee keer bedenken voordat zij de wapenstok opheft. Wij zeggen: handen af van de aow". Aids Stiel-bussen Verzuring Beveiliging Kunstenaars Schaatsters Tekort TT1 r zitten vreemde kanten Hl aan de 'levensechte' oe feningen die mariniers hou den in de vorm van verras singsaanvallen op kernener gieprojecten, zoals er zich onlangs een afspeelde bij de reactor van het Ener gie Centrum Nederland (ECN) in Pet ten. En zeker ook aan de manier waar op minister De Korte (economische za ken) daarover de laatste dagen in en uit babbelt. De acties van de militai ren zijn bedoeld als een extra toetsing van de beveiligingsmaatregelen, die rond kernreactoren zijn getroffen. Ze worden uitgevoerd volgens een 'stan daardprocedure' die al enkele jaren wordt toegepast. Elders in deze krant wordt gemeld dat in 1986 een soortge lijke mariniersoefening is gehouden bij de PZEM-kerncentrale in Borssele. De Tweede Kamer heeft deze week te horen gekregen dat in Petten de bevei liging is verscherpt nadat bij bedoelde oefening was gebleken dat de mari niers 'iets te snel' konden binnendrin gen in het project. Ze hadden in een minimum van tijd de reguliere bewa king 'buiten gevecht gesteld' en daar uit was gebleken dat het er met de be veiliging van het ECN-project in de Pettense duinen niet zo best voor stond. Minister De Korte heeft aange kondigd dat er in de toekomst meer van dit soort oefeningen zullen komen: het zijn 'levensechte' nabootsingen van wat 'kwaadwillenden' tegen dit soort projecten kunnen ondernemen. Veel bewolking en kans op wat lichte sneeuw ofijzel. Temperatuur rond het vriespunt. Een zwakke oost tot zuid oosten wind. Zitcomfort waarmee u alle kanten op kunt. Ook op maat gemaakt. DEN HAAG (GPD) - Voor chauffeurs in het beroepsvervoer komt een mogelijk heid als uitzendkracht te gaan werken. Na toestemming van de minister van Verkeer en Waterstaat hebben het uitzendbureau Randstad en de non-profit- organisatie Start overeenstemming bereikt over het gezamenlijk opzetten van een uitzendbureau voor chauffeurs. Overeenkomstig cao-afspraken in het beroepsvervoer zou de nieuwe Gemeen- schappelijke Personeels Dienst volgend jaar voor enkele duizenden personen de bemiddelende instantie kunnen worden. Randstad Uitzendbureau was al actief op het gebied van bemiddeling in de vervoerssector. Volgens de cao-bepalingen waren tot dusver de chauffeurs ech- ter uitgesloten van dergelijke mogelijkheden tot bemiddeling. De behoefte aan flexibliteit van de kant van de werkgevers in de branche heeft uiteindelijk ge leid tot de samenwerking op dit gebied van Start en Randstad. Ouderen gaan de straat op „Toekomend Inkomen" aan drs. F. Hol, directeur Sociale Zekerheid van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De COSBO-voorzitter benadrukte dat er ontwikkelingen gaande zijn die de aow als sociaal aanvaardbaar mini mum bedreigen. Sinds 1978 is het wet telijk minimumloon, waaraan de aow is gekoppeld, 11 procent achtergeble ven bij de loonontwikkeling en is de koopkracht van de aow met 11,5 pro cent gedaald. De ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO constateren dat er voortdu rend voorstellen tot beperking van het recht op aow opduiken. In haar stand punt op het rapport „gespiegeld in de tijd" van de commissie Drees zet het kabinet volgens de bonden de deur op een kier voor ingrijpende veranderin gen in de aow. Zo wijst het kabinet een verlaging van het aow-pensioen voor alleenstaanden niet af. De ouderenbonden willen overigens zitting krijgen in voor ouderen belang rijke advies- en bestuurscolleges zoals de de Sociaal Economische Raad (SER) en de Ziekenfondsraad. Dit stel len de ouderenbonden in de nota. Vooral de inkomenspositie van oudere vrouwen baart de ouderenbonden zor gen, omdat deze gemiddeld nog slech ter is dan die van oudere mannen. De ze vrouwen hebben nauwelijks kans om betaalde arbeid te vinden, terwijl ze bovendien voor dezelfde arbeid ge middeld per uur minder verdienen dan mannen. Veel oudere vrouwen hebben nauwelijks aanvullende pensioenrech ten kunnen opbouwen. De bonden vra gen daarom van de overheid extra be leidsinspanningen voor deze groep. Een logisch vervolg op het recht op arbeid van iedere burger is naar me ning van de bonden een verbod tot het stellen van leeftijdsgrenzen bij het werven van personeel. Zoals discri minatie naar geslacht wettelijk is ge regeld, moet ook de leeftijdsdiscrimi natie worden aangepakt. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf mag van de Tweede Kamer op 1 januari 1989 het sociaal-fiscaal nummer invoeren. Alleen de fracties van PPR en PSP stemden donderdag tegen het wetsvoorstel waarin de in voering van het Sofi-nummer wordt geregeld. Het Sofi-nummer is een uitbreiding van het fiscaal nummer tot de sociale zekerheid. Het gaat voor de sociale verzekeringen gelden teneinde snel ge gevens te kunnen uitwisselen over so ciale uitkeringen en belastingen. De gebruikers van sociale uitkeringen kunnen rekenen op een snellere afhan deling van hun aanvragen, hun ar beidsverleden is snel bij de hand en de bedrijfsverenigingen worden verlost van veel administratieve rompslomp. De overheid profiteert mee doordat KiUIU npoiYit fraude met uitkeringen gemakkelijker J kan worden achterhaald. De staatsse- 7W3rP l/prn nrnpf cretaris van sociale zaken rekent per *,nait ,vtA "F* UL1 saldo op een opbrengst van ongeveer WELLINGTON (RTR) - Frankrijk een half miljard gulden als gevolg van heeft donderdag een kernproef met minder misbruik en oneigenlijk ge- Si een kracht van 100 kiloton gehouden, bruik van sociale uitkeringen. zo meldde Nieuwzeeland. De proef Tijdens het debat werd duidelijk dat was de zwaarste in negen jaar en vond het Sofi-nummer voorlopig niet ge- mogelijk niet plaats op Mururoa, bruikt kan worden voor het opslaan en maar op het atol Fangataufa, aldus uitwisselen van gegevens over bij- ,1/ deskundigen van de regering in Wel- standsuitkeringen. Gemeentelijke so- lington. Fangataufa werd voor hpt ciale diensten mogen geen gebruik laatst gebruikt in 1975. van het nummer maken. Deze krachtige taal kwam donderdag in Den Haag uit de mond van de voor zitter van de overkoepelende ouderen bond COSBO-Nederland, drs. Th. Wehkamp. Hij deed deze uitspraken bij de aanbieding van de COSBO-nota PZC De Nationale Commissie Aids Bestrijding heeft nog geen standpunt ingenomen over het Uitvoeren van Aids-tests. PAGINA 3 Het streekvervoer mikt in de jaren '90 op een uitgebreid net van 120 tot 150 nieuwe, snelle spitsbusverbindingen. PAGINA 5 De veeteeltsector is bereid ze ven miljoen gulden per jaar bij te dragen aan het terugdrin gen van de verzuring. PAGINA 6 De directie van de PZEM heeft in 1986 het Korps Mariniers in geschakeld om de beveiliging van de kerncentrale bij Bors- sele te testen. PAGINA 13 Zeeland is de enige provincie in Nederland die de eigen kun stenaars in de kou laat staan. PAGINA 15 Irritaties en een complete cha os heersen rond de dames schaatsploeg, vooral Yvonne van Gennip voelt zich kinds be handeld. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 én 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 13, 15, 17, 18 en 19 Sport: 20 en 21 PAGINA 7, 8, 9,10 en 11 Het zwaar beschadigde voorschip van de Belgische zandzuiger Schelde II. TERNEUZEN - De Belgische zandzuiger Schelde II uit Antwerpen is woensdagavond laat op de Westerschelde in volle vaart geramd door het vrachtschip Scamper Universal uit Sri Lanka. De 30-jarige scheepskok van de zandzuiger wordt nog steeds vermist. Hij is vermoedelijk in de kombuis achtergebleven en verdronken. Twee gewonde stuurlieden werden naar het ziekenhuis in Sluiskil vervoerd. Een van hen kon donderdag weer naar huis. Bergingsbedrijven waren gisteren de hele dag in de weer om de zandzuiger boven water te houden. (zie ook pagina 13) DEN HAAG (ANP) - Het verkeer in het noorden en het oosten van het land (zoals hier op de A-28 bij Zuidla ren) maakte donderdag opnieuw kennis met voorbo den van koning winter. Zowel 's morgens als 's avonds ontstonden er in de spits op de beijzelde wegen langere files en deden zich veel glijpartijen en aanrijdingen In Drenthe zijn tussen de vijftig en zestig auto's van de weg geraakt of met elkaar in botsing gekomen. In Dalen verdronk een 21-jarige man nadat hij, vermoedelijk door de gladheid, met zijn auto te water was geraakt. De rijksweg A-48 tussen Arnhem en Dieren moest donder dagavond wegens de gladheid worden afgesloten. De Nederlandse Spoorwegen hadden in het noorden en in Twente last van afzetting van ijzel op de bovenleidin gen. Op het traject Groningen-Assen moesten daardoor zelfs dieseltreinen worden ingezet. DEN HAAG (GPD) - De economische groei zal volgend jaar op 3,5 procent uitkomen. Dat is een half procent meer dan waarop tot nu toe was gere kend. Dit jaar zal de groei 3 procent zijn. Dat is 1,25 procent meer dan eer dere voorspellingen. Minister Ruding (financiën) heeft dit de Kamer gisteren laten weten. De mi nister schrijft de ontwikkelingen toe aan een uitbundiger ontwikkeling van de wereldeconomie. Zo groeit de we reldhandel dit jaar met 2 procent ex tra, in 1989 met nog eens 1 procent. In ons land werkt dit positief uit voor be drijfsinvesteringen en de export. Ruding erkent dat er voor 1989 reke ning gehouden moet worden met een aanzienlijke tegenvaller bij de aard gasbaten in de orde van 1,5 miljard gulden. Door de bijstelling van het economische beeld zullen de belas tinginkomsten echter hoger uitvallen. Nu wordt daarbij gedacht aan een be drag van 1,5 miljard gulden. Mogelijk wordt dat bedrag nog groter zodat het de tegenvaller bij de aardgasbaten zal overtreffen. De minister van financiën schrijft de Kamer dat het kabinet er „thans" van afziet om maatregelen te nemen waar door de tegenvaller bij de gasbaten wordt opgevangen. Niet alleen gaat de verlaging van het hoge btw-tarief van 20 naar 18,5 procent gewoon door, er zal ook geen verhoging van de accijns op diesel of invoering van een accijns op LPG komen. Ruding sluit zich daarmee aan bij uitlatingen van pre mier Lubbers, afgelopen vrijdag. De minister-president hield toen wel een verhoging van accijnzen op brandstof fen voor medio 1989 open. Ruding doet dat nu ook. Over het btw-tarief merkt Ruding op dat dit in de toekomst verder omlaag zal moeten als de grenzen binnen de EG in 1992 wegvallen. Hij zegt dat echter ook andere EG-lidstaten stap pen rond de btw moeten nemen. Met name Westduitsland zal het btw-ta rief, nu 14 procent, moeten verhogen. BRUSSEL (GPD) - Nederland is niet bereid zonder meer in te stemmen met het Duitse plan voor de oprichting van een gemeenschappelijke divisie met België, Engeland en Westduits land. Minister Bolkestein (defensie) heeft donderdag zijn twijfels uitge sproken over de mogelijkheden om een dergelijke divisie te formeren. In een gesprek met journalisten na af loop van een NAVO-vergadering leg de de bewindsman vooral de nadruk op de problemen die de oprichting er van met zich mee zou brengen. Eerder deze week hadden Nederlandse diplomaten bij de NAVO nog ver klaard redelijk positief te staan tegen over het plan. Minister Bolkestein wees er weliswaar op dat het initiatief erg belangrijk zou kunnen zijn tegen over het Duitse publiek, maar dat nog lang niet vaststaat of het plan ook praktisch uitvoerbaar is. Daarbij ver wees hij naar de problemen die de ge meenschappelijke Duits/Franse briga de op dit moment ondervindt. Daarbij gaat het vooral om taalproblemen en problemen met de commandovoering. De Duitse minister van defensie Scholz heeft de gemeenschappelijke divisie voorgesteld vanwege het drei gende tekort aan soldaten in zijn land. De divisie zou moeten opereren als een mobiele reserve in de Belgische, Duit se, Britse en Nederlandse delen van het front. Uit een NAVO-rapport blijkt dat Ne derland een redelijk goede bijdrage le vert aan de defensie. Wel wordt erop aangedrongen dat ons land het defen siebudget jaarlijks weer minstens met twee procent (nu 0,6 procent) laat groeien. De NAVO is vooral tevreden over de kwaliteit van het militaire ma terieel, het hoge percentage dat uitge trokken wordt voor nieuwe investerin gen en de motivatie en de geoefend heid van de soldaten. Andere landen, met name België en Denemarken, krijgen er daarentegen fors van langs. Beide landen geven véél minder uit dan zij, gezien hun welvaart, zouden kunnen. Voor onze zuiderburen geldt verder dat zij mo gelijk binnenkort niet eens meer in staat zijn hun taken naar behoren te vervullen. TTI ijn dat er mariniers zijn', moet de burger nu denken. 'Dan kan ik tenminste rustig gaan slapen in de overtuiging dat er met de kernreacto ren in Nederland op dit punt weinig of niets kan gebeuren.' De vraag rijst in middels of niet op een andere manier kan worden vastgesteld wat er schort aan bewaking en beveiliging van Pet ten, Borssele, Dodewaard of (het we tenschappelijk reactor-instituut in) Delft. Het gaat hier toch om bepaald niet onschuldige indianenavonturen van bewapende mariniers tegenover onbewapende bewakers met of zonder honden. Aan bestormingen van dit ka liber zitten allerlei gevaarlijke kanten en risico's, waarvan niet vaststaat of ze wel nauwkeurig genoeg worden inge schat. In de top van het Pettense nu cleaire hoge flux reactorcentrum wordt in ieder geval zwaar getwijfeld aan het praktische nut van dergelijke verrassingsaanvallen. Of zoals het daar gisteren werd verwoord: de actie zegt niets over de kwaliteit van de be waking, hooguit iets over de efficiëntie van een bepaald onderdeel van de krijgsmacht. De bewindsman onder wiens verantwoordelijkheid de bevei liging van kernreactoren in Nederland valt zou best eens kunnen nagaan of het wel zo zinnig is bewakers bloot te stellen aan dit soort onverhoedse mili taire acties, wanneer ook met het blote oog is te zien dat de beveiliging onvol doende is. Bedenkelijk is trouwens ook de sug gestieve manier waarop minister De Korte verslag heeft gedaan van de spelletjes die mariniers rondom kern reactoren bedrijven. Hij zet daarmee kwaadwillenden juist op het spoor. Ie dereen kan zich voortaan als marinier vermommen en zich met enige vorm van geweld aandienen bij de poort van de kerncéntrale om bewakers vervol gens te doen geloven dat het om een oefening gaat. Zo helpt de bewinds man in korte tijd zijn eigen veiligheids systeem om zeep. Vanuit het ministe rie van economische zaken is met eni ge trots vermeld dat het bij deze oefe ningen van mariniers - 'de overheid zal alert blijven en er in de toekomst nog meer houden' - gaat om een eigen Ne derlands initiatief. En dat komt dan bovenop de maatregelen die in het ka der van het Internationaal atoombu reau in Wenen en van Euratom zijn af gesproken. De Korte kan zich beter eens ernstig afvragen of deze opzet nu wel helemaal zo geslaagd mag heten als hij zelf rondbazuint. vdM. Minister Ruding DEN HAAG (GPD) - De kinder bijslag zal in de toekomst verder omhoog moeten. Dit gezien de ontwikkelingen in de bevolking en het feit dat in ons omringende landen burgers gemiddeld min der zelf voor hun kinderen hoe ven te betalen dan hier. Staats secretaris De Graaf (sociale za ken) heeft dit gisteren in de Ka mer gezegd. De bewindsman zei in de Kamer de angst weg te willen nemen die her en der is ontstaan dat de overheid, nu zij zelf de kinderbij slag financiert, daarop gemakke lijker kan gaan bezuinigen. „Voor een dergelijke angst is geen enkele grond", aldus De Graaf. Zeker het huidige kabinet heeft daartoe geen plannen. De Graaf keerde zich tegen de invoe ring van een inkomensafhanke lijke kinderbijslag. Een discus sie daarover kan echter opnieuw ontstaan als de SER begin 1989 komt met een advies over een to tale herstructurering van de kin derbijslag. De kinderbijslag gaat in 1989 met gemiddeld 4 procent omhoog. Voor 1990 heeft het ka binet al een verdere verhoging met 5 tot 6 procent aangekon digd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1