Nieuwe ambulance op weekenddiensten Walcheren in gebruik Sloop flats Paauwenburg is toch beste oplossing RO-theater speelt Ayckbourn op effect JAAR GESLOTEN 'ntMldfjlIfjJl) iMjühüaji - corveeërs - instellingskok - wasserij- medewerkers - havenwerkers - produktie- medewerkers ERVARING IN STRAAL- EN SCHILDER- WERKEN Boete f 2000,-voor rijden onder invloed GEMEENTE ARNEMUIDEN Gevestigd dierenarts R. Roskam atelier—galerie ONTHULD OP BOULEVARD Duurder Artsen Tandarts: MIDDELBURG ANIB- De afdeling Walcheren van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond houdt donderdag 8 december de maandelijkse soosavond in het Dien stencentrum voor Ouderen aan de Molstraat in Middelburg. De bijeen komst staat in het teken van sin terklaas en er is een bingo-spel. Aan vang: 19.30 uur. BASCO RESERVEERT ACHT MILJOEN Geen daling Dierenartsen: Apotheken: Wijkverpleegkundigen: Verloskundige Kwaliteit h *z (ju z Q> g&scAM TvetAs voor it HINDERWET Kelderweg 1, Meliskerke Tel. 01189-2838 Vlissingen 01184-12308/13945 (S)Zttpperij "De ditttlekijn Vrijdag 2 december Zaterdag 3 december D'Almusica Wij zijn op vrijdagmiddag 2 december wegens ATV 01 MtR-TOlHBlK mumuHstmt VLISSINGEN Symboliek is de met elkaar samenwerkende brandweer Vlissingen en de ambulancedienst Walcheren niet vreemd. Om geen mis verstand te laten bestaan over de zeer nauwe contacten vond donderdag middag op de Vlissingse boulevard de onthulling van de nieuwste ambulan ce plaats met behulp van een ladder wagen. Een doek werd van de wagen getrokken en daar was'ie: de achttien de ambulance in het vijfendertigjarig bestaan van de dienst. De nieuwste aanwinst van de stichting ambulancedienst Walcheren heeft weer een moderner tintje dan de voor gaande: een opbouw in één stuk. Het schoonmaken van de wagen is zo ge makkelijker en bacteriën krijgen ook minder kans. Voor ontwerp en bouw tekende de firma Christian Miesen uit Bonn. Importeur A. J. Smeenk zei dat de wagen ondanks de hoge opbouw nauwelijks meer luchtweerstand geeft dan de doordeweekse personenauto. Veel aandacht is ook besteed aan de veiligheid van personeel en patiënten. Mocht de brancard naar achteren schieten, dan is de wand flexibel ge noeg om de klap zo zacht mogelijk op te vangen. De ambulance Kostte 200.000 gulden. Het rooms-katholieke Sint-Jospeh zie kenhuis in Vlissingen moest het tot 1945 met heel wat minder doen, herin nert A. P. Knuijt zich. Hij is vijfentwin tig jaar penningmeester van de stich ting ambulancedienst Walcheren en werd daarom donderdag in hotel Bri tannia in de bloemen gezet. Het ver voer van patiënten naar het inmiddels gesloopte Sint-Joseph ziekenhuis ge beurde op een brancard die op een driewieler was gemonteerd. Bethesda in Vlissingen was beter af en had een Cadillac. Na de tweede wereldoorlog had Sint-Joseph de beschikking over een afgedankte Rode Kruis-wagen. Sint-Joseph en Bethesda sloegen in 1953 de handen ineen en richtten de stichting Ziekenvervoer Vlissingen op. De Vlissingse brandweer kreeg een taak erbijdie dienst mocht het uitvoe rend werk gaan doen. Middelburg volgde in 1970 en toen was de stichting ambulancedienst Walcheren een feit. kele staaltjes van: de volautomatische beademingstoestèllen, de cardio-defi- brilatoren voor hartpatiënten (voor controle van de hartfrequentie en het geven van hartschokken), couveuses, de pijnstillende gassen én de modern ste communicatie-apparatuur om on der meer gegevens van patiënten door te geven en adviezen aan artsen te vra gen. Knuijt rekent voor dat de brandweer korpsen in de twee grote steden van Walcheren zestien personeelsleden te danken hebben aan het samenwer kingsverband. Dat biedt twee grote voordelen: veel meer mensen zijn be schikbaar - het beroepsdeel van de brandweer zou in Vlissingen anders veel kleiner zijn - én de brandweer en de ambulancedienst zijn beter op el kaar ingespeeld. De beroepskrachten van de Vlissingse brandweer zijn bo vendien allen inzetbaar bij het ambu lancevervoer. Zij zijn door het IGO (In stituut Gezondheidszorg Opleidin gen) tot ambulanceverpleegkundige opgeleid. Knuijt stelt dat als een am bulancedienst op Walcheren zelfstan dig zou zijn, die dertig mensen in dienst zou moeten hebben. De Middelburgse brandweer bedient Middelburg en het noorden van Wal cheren en de Vlissingse brandweer de gemeente Vlissingen en het zuiden van Walcheren. Technisch gezien is veel verbeterd en de kosten zijn nave nant gestegen. Knuijt weet dat een ritje in 1953 acht gulden kostte. Anno 1988 is dat bedrag tot 350 gulden opge lopen (exclusief de toeslag van 45 gul den van de Centrale Post Ambulance vervoer (CPA)). „Wij proberen de kos ten zo laag mogelijk te houden, maar de vele prijsstijgingen en technische verbeteringen hebben hun werk ge daan", aldus de penningmeester. Ondercommandant D. G. Murre van de Vlissingse brandweer geeft daar en- Burgerlijke stand VLISSINGEN Geboren: Stefan Th. Meijer; Jadira R. Macares; Ruud Verhoef; Dorine Wij- nacker. Getrouwd: Chr. D. Wattimena, 27 jr. en O. A. M. Manusiwa, 31 jr.; C. P. H. de Looff, 23 jr. en J. Schouten, 22 jr. Overleden: B. Hemmekam, 92 jr.; E. Kodde geb. Janse, 88 jr.; C. Barentsen geb. Labruijere, 63 jr.; J. M. Ardewijn, 68 jr.; N. P. Kruit, 81 jr.; C. E. M. Schef- fers geb. Baart, 62 jr.; L. Butz, 78 jr. De nieuwe ambulance wordt uitgepakt. 3 EN 4 DECEMBER CENTRAAL ALARMNUMMER 01184-14444 Vlissingen: zat. 0.00-24.00 uur: J. van Pelt, Julianalaan 7, tel. 12225. Zon. 0.00-24.00 uur: G. de Greef, Wil lem Klooslaan 1, tel. 68021. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder af spraak). Middelburg: vrij. 18.00-zat. 24.00 uur: G. J. H. Meyer, De Krammer 14, tel. 14664. Zon. 0.00-24.00 uur: S. A. v. d. Haak, Rouaansekaai 47, tel. 12637. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen: 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder af spraak). Middelburg-Zuid: patiënten van de artsen Visser, Ponten, Kodde en Heere zie dienst onder Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arnemuiden: zat. 0.00-24.00 uur: M. Pennings, Am- stelstraat 55, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Zon. 0.00-24.00 uur: N. Kapteyn, Lek straat 6, Oost-Souburg, tel. 01184- 61630. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen: 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zat. 8.00-zon. 23.00 uur: J. W. Oosterhoff, Markt 10, Veere, tel. 01181-1271. Westkapelle, Zoutelande, Koudeker- ke, Domburg, Aagtekerke, Biggeker- ke en Meliskerke: voor de praktijken van de artsen Van Eede, Vaandrager, Noorlander en Van der Male, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186- 1282. Voor de praktijken van de artsen Bou- wense en Stutterheim (ook voor Grijpskerke). Vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Stutterheim, Beukelmanstraat 8, Meliskerke, tel. 01186-1760. Spreekuur zat. en zon. van 11.00-12.00 uur: I. Slingenberg, Roozenburglaan 14, Middelburg, tel. 01180-28420. VLISSINGEN De woningbouwver eniging Basco heeft voor de jaren 1990 tot en met 1993 acht miljoen gulden gereserveerd voor het slopen van por- tiekflats aan de Troelstraweg en de Mackaystraat in de Vlissingse wijk Paauwenburg-Zuidoost. Volgens di recteur A. Raas van de woningcorpo- MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Een zaak van de familie', van Alan Ayckbourn, door het RO-theater. Met Eric van der Donk, Trudy Labij, Onno Molenkamp, Renèe Fokker, Pauline van Rhenen e.a. Vertaling Willem Jan Otten. Regie Antoine Uitdehaag. In 'Een zaak van de familie' komt een ietwat verknipte vrouw voor, Harriet, die een hartstochte lijke relatie onderhoudt met haar hond Lara. Het hele spel door krij gen we die niet te zien. Om er dan aan het eind -levensecht of daar van niet te onderscheiden- mee op te komen om het applaus in ont vangst te nemen, noem ik een ef fect. Een buitengewoon werkzaam effect: tot aan het laatste doekje wordt het publiek ingepakt. Dat soort effecten waren er meer in de ze voorstelling. Om te beginnen het decor. Knap ge bouwd, luxueus ogend, badkamer met stromend water, fraai trappen huis. En dan de kostuums, elke vier kante millimeter af, buitengewoon fraai, vooral die van de "mode- mane" Anita. Sfeervolle, uitge kiende belichting, meer dan vlekke loos uit de knoppen gehaald. En meer op inhoudelijk niveau: de slot scène bijvoorbeeld. Terwijl bene den de familie omwille van de oude pater familias de mooie schijn op houdt, neemt de jongste kleindoch ter van hem haar zoveelste geheime heroïne-shot in de badkamer. Er is geen schriller contrast. Door Ayck bourn aangedragen uiteraard, maar in de regie van het RO-theater sterk aangezet. Zoals gezegd, deze effecten waren buitengewoon werkzaam. Het pu bliek volgt ademloos de ontwikke lingen van een familiezaak, waarin zojuist de schoonzoon benoemd is tot nieuwe directeur. Dat is een edelmoedig, eerlijk, nobel mens. Hij wil als nieuwe bezem schoon vegen, maar daarbij dwarrelt zoveel ge meen stof op, dat hij wordt meege sleept in de vuile zaakjes die de an dere leden van de familie al jaren hebben. Elk heeft zijn eigen, geldbe luste motief, iedereen leeft op de winst van het bedrog. Dat alles -dat is Ayckbourn wel toevertrouwd- doorspekt met quasi-vrolijke uitla tingen en gebouwd op wrange te genstellingen. De vertaler Willem Jan Otten (die overigens uitstekend werk leverde) wijst er in het voorwoord van het programma op, dat Ayckbourn zon der gefilosofeer en alleen aan de handelingen op toneel de menselij ke psyche kan blootleggen, een "plattegrond van passies en hartstochten" kan geven. Ik be twijfel het niet, er wordt inderdaad bijna ongemerkt veel duidelijk door de loop der dingen. Maar de op ef fecten beluste versie van het RO- theater is daarbij toch een handi cap. Er komt daardoor als het ware een doorzichtig folie te liggen over de voorstelling, zoals dat ook wel in winkels gebeurt. De salades zien er daardoor altijd wel lekker uit, he laas vaak lekkerder dan ze eigenlijk zijn. Ondanks het vlotte spel, bij vlagen en in bepaalde rollen misschien iets te veel vanuit een kant-en-klaar ty petje, blijft er een gevoel van lichte onvrede. Het is precies, alsof we net niet tot de kern kunnen komen. Als of we er van weerhouden worden om de clou in verband te brengen met onze eigen belevingswereld. En dat is, ook bij blijspelen, toch wel de be doeling. Willem Nijssen ratie gebiedt de realiteit dat sloop van de flats de meest voor de hand lig gende 'oplossing' is. Al vijftig procent van de woningen staat leeg. Raas gaf woensdag nog aan dat er an dere mogelijkheden zijn, zoals ver bouw tot luxe appartementen, een ho tel of kantoren. Hij hield daar donder dag aan vast, maar 'ons idee is dat an dere bestemmingen nauwelijks kans maken'. Uit de meerjarenplanning van de woningcorporatie blijkt dat leeg stand de organisatie als een financiële molensteen om de nek hangt. Als de komende vijf jaar niet tot sloop van tweehonderd huizen in Vlissingen wordt overgegaan, derft de sociale ver huurder in 1993 bijna vier miljoen gul den aan huurinkomsten. Die negatie ve trend kan alleen worden omgebo gen worden door afbraak. Dat kost in het geval van 200 woningen wel acht miljoen, maar daar staat tegenover dat in 1993 ruim 1,3 miljoen gulden minder huurverlies wordt geleden. De huurderving door leegstand wordt voor volgend jaar geraamd op 2,28 mil joen gulden. Ondanks de voorgestelde pogingen van Basco de leegloop een halt toe te roepen door afbraak, daalt naar ver wachting het aantal leegstaande wo ningen niet. Anno 1989 schat de wo ningcorporatie dat cijfer op vierhon derd. Na de sloop van tweehonderd woningen blijft dat stabiel: vierhon derd in 1993. „Acht miljoen is wel veel geld", erkent directeur Raas, „maar als die huizen toch leeg blijven, lijden we nog meer verlies. Als we alles in één keer afboeken, betekent dat we niet meer jaarlijks een miljoen of iets meer aan huur derven". Hij is voorstander van sloop in één ron de. Dat is financieel-economisch ge zien het gunstigst. Een geïnteresseer de projectontwikkelaar kan het gehele gebied dan op de schop nemen. Raas wil de klus voorzichtig aanpakken, vanwege de huidige bewoners van de flats. „Zij hebben recht op een aan vaardbare woning en huiskostenver goeding", vertelt hij. De Basco-direc- teur sluit niet uit dat de sloop volgend jaar al begint, maar: „Een jaar is snel om". Landbouwhuisdieren: tel. 01180- 33803, visites aanvragen van 8-9 uur. Kleine huisdieren: mevr. C. J. Brink, tel. 01180-11011. Consult alleen na telefonische af spraak. Dierenartsenpraktijk 'Oostkapelle', Oude Domburgseweg 33a te Oostka pelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. De dienst van elke apotheek vangt aan om 17.30 uur en eindigt de vrijdagmor gen daaropvolgend. Middelburg: Stromenwijk-'t Zand, Maasstraat 56, tel. 35565. Vlissingen: Apotheek Papegaaien burg, winkelcentrum Papegaaienburg 24-26, tel. 66345. Voor geheel Walcheren: via Alarmcen trale tel. 01184-14444. Vlissingen: vrij. 18.00-ma. 8.00 uur: mevr. A. de Gaay, tel. 71768. Middelburg: vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: mevr. Drijdijk, tel. 26045. MIDDELBURG - De Middelburger M. D. van 't W. werd tijdens een controle op 21 april op de Kleverskerkseweg in Middelburg betrapt op 'rijden onder invloed' met een promillage van 1.43. Ook op de zitting van de politierech ter in Middelburg hield Van 't W. don derdag vol vol slechts zes a zeven gla zen bier te hebben gedronken. „Drinken mag zo veel als u maar wilt en u mag van mij ook best aan het ver keer deelnemen. Maar niet én drinken én rijden", hield officier van justitie mr Nijmeijer hem voor. Hij eiste daarbij een boete van duizend gulden en een rijontzegging van zes maanden. Na het horen van die eis schrok Van 't W. zichtbaar en betoogde dat hij zijn rijbewijs absoluut niet kon missen in verband met zijn werk. „Dat hoor ik nu zo vaak hier", verzuchtte politierec: .j ter mr Nomes. Niettemin hield hij n kening met de noodzaak van het rijh J wijs en veroordeelde Van 't W. tot ee boete van tweeduizend gulden en n voorwaardelijke rijontzegging van a a maanden met een proeftijd van tm jaar. De Vlissinger J. A. N. (24) werd co; form de eis veroordeeld tot een boe: s van duizend gulden en een rijontzei ging van zes maanden. N. had op; maart van dit jaar het 'lentebal' ij zocht en was na afloop - na de nodi; a glazen bier - in zijn auto gestapt. Int 3 Gerbrandystraat in zijn woonplaa; J werd hij voor een routinecontrole doc i de politie staande gehouden. Et bloedproef toonde een promillage va - 1.45 aan. ring van 39 woningen aan de Ribes straat en de Bloemenlaan, achter de Paul Krugerstraat. De woningbouw vereniging steekt daar zelf 1,2 miljoen gulden in. Voor Raas heeft dat de deur dicht ge daan. „Wij steken 80.000 gulden per huis in dat complex, omdat de rijks overheid niet met geld over de brug komt. Het probleem is dat met nieuw bouw een hogere kwaliteit kan worden bereikt. We willen echter ons woord houden tegenover de bewoners, maar zo'n duur project kan echt niet meer. 't Zijn onverantwoorde investeringen: een oud huis blijft altijd een oud huis. We zien dat met de andere projecten waar na een paar jaar bijvoorbeeld vochtproblemen ontstaan". Sloop van woningen die constructief niet meer in orde zijn én veel groot on derhoud vergen, ligt, volgens Raas, het meest voor de hand. Hij denkt on der meer aan de zeer kleine huizen aan de Asterlaan en ook de eengezinswo ningen aan de Jozef Israelslaan. Over die huizen aan de Jozef Israelslaan ligt Basco min of meer overhoop met de gemeente Vlissingen die onafhanke lijk onderzoek heeft laten verrichten door de Bouwwinkel Zeeland. De stu die is niet helemaal klaar, maar zit in de tekstverwerker. Sloop staat voor Basco buiten kijf. Een aantal bewo ners en de gemeente zijn minder zeker. Volgend jaar begint in elk geval nieuw bouw aan de Jozef Israels-, Anjelieren en Bloemenlaan (22 eengezinshuizen op de plekken waar duplexwoningen stonden) en ook aan de J. de Moor straat en Leeghwaterstraat (18 ka vels). Raas is nog niet zo uitgesproken over de toekomst van 35 huisjes aan de Asterlaan en omgeving. „Voor wij een besluit nemen, willen wij wel eerst dui delijkheid over de kosten en daaraan gekoppeld kwaliteit". De meerjaren planning meldt bij deze straat: wo ningverbetering. Kwaliteit en niet kwantiteit. Dat is een slogan die spreekt uit de meerja renplanning van Basco voor de perio de 1989 tot en met 1993. Het 205 voor oorlogse woningen tellende complex Oud Goed Wonen II aan de Bonedijke- straat/Ravensteynplein in Vlissingen is medio volgend jaar volledig gere noveerd. tsasco vangt januari of fe bruari aan met de algehele verbete- H m SC fl M y H Wij zoeken met spoed: Bij voorkeur in bezit van eigen vervoer. UITZENDBURO WALCHEREN Lange Geere 12, 4331 LX Middelburg. Tel. 01180-29658. Burgemeester en wethouders van Arnemuiden brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 12 van de wet algemene bepalingen milieuhygië ne bekend, dat bij hen is ingekomen een aanvraag ingevolge de hinderwet van de heer K. J. Brouwer te Vlissingen voor het oprichten en in werking hebben van een snackwagen waarin voedings- en genotmiddelen in oliën en vetten bereid worden, op het parkeerterrein aan de Korenbloemlaan te Arnemuiden. Zij zijn voornemens de vergunning te verlenen, onder het stellen van voorschriften ter voorko ming van gevaar, schade of hinder voor de omge ving. De aanvraag en alle ter zake zijnde stukken liggen op de gemeente-secretarie, afdeling algemene za ken, ter inzage: a. van 5 december 1988 tot 5 januari 1989 elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur, alsmede elke dinsdag van 17.00 uur tot 20.00 uur. b. na 5 januari 1989 tot het einde van de termijn, waarbinnen beroep kan worden ingesteld te- gen de beschikking op deze aanvraag, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Desgewenst kan tijdens de kantooruren een mon delinge toelichting op de stukken worden verkre gen. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot 5 januari 1989 schriftelijk bij hun college worden ingediend. Degene die een bezwaarschrift indient kan ver zoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Voorts kunnen op verzoek tot 29 december 1988 in persoon of bij gemachtigde ook mondelinge be zwaren worden ingediend. U gelieve daarvoor een afspraak te maken (tel. 01182-1553, toestel 14). De aandacht wordt erop gevestigd, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenomschreven en een ieder, die aantoont, dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, later beroep kunnen instellen bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State tegen de genomen beschikking. Voor het inzien van de stukken op dinsdagavond dient men zich te wenden tot de gemeentebode, Langstraat 43 te Arnemuiden (tel. 01182-1576). Arnemuiden, 2 december 1988 Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester M. M. Markusse de secretaris J. Kroon Per maandag 5 december kleine huisdieren Spreekuren ma. t/m vrij za. 9.00-10.00 13.00-14.00 18.00-19.00 10.00-12.00 en consult op afspraak. SI. Janstraal 60 4331 KO Middelburg Telefoon 01180-23000 Atelier (vrij entree) Kunst per post 'around the world!!!' Wij verzenden uw representatieve ca deau. Het miniatuur-schilderwerk van Emmy Stokvis is voor dit doel uitermate ge schikt gebleken. Wij leveren kaarsen in allerlei maten, kleuren en soorten, uit eigen voorraad of binnen twee weken. Versierde kaarsen duren iets langer. Galerie (toegang 3,- p.p. vanaf 12 jaar). Ikonen van Ellen Zomer Pastels van Inge Stegman Droomfiguren van Wil van der Spie gel Schilderijen van Meine Visser Keramiek van Ans van Dongen Potten van Harry Koch Enzovoort.... Demonstraties tijdens de expositie. Openingstijden: 10.00-18.00 uur. r>. Swingchroon, aanvang 21.00 uur. Portugal in de Harlekijn, regelrecht voor u uit Alvor, Portugal. Tevens kunt u op deze musikale avond kennis maken met de Portu gese keuken. Reservering ge wenst. St.-Janstraat 34, Middelburg. Tel. 01180- 38385, b.g.g. 01181-1813. GOES Houtkade 7 S 01100-21250 MIDDELBURG Lange Noordstraat 67 01180-33050 VLISSINGEN Industrieweg 11 Hf 01184-12197 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 18