kleintjes Oud-Middelburger en vriendin in Peru vermoord 'Terroristen' dringen door tot uraniumkluis van Petten de PZC vandaag KAMER STEUNT BESLUIT Tv-debat Walesa afgelast vecht voor zijn leven Groninger eist 40 miljoen na leveren foote feartklep Arrestaties in Enschede wegens vrouwenhandel Dali Kop afgehakt van paspoort-monster VN-debat Palestijnse kwestie later Regen 231e jaargang no. 283 Woensdag 30 november 1988 01184-84321 Respect Steunfraude Fokker Criminaliteit Zeedagen Schaken ROOF WAARSCHIJNLIJK MOTIEF Beloning DEN HAAG (GPD) - De grote partijen in de Tweede Kamer steunen minister Van den Broek (buitenlandse zaken) in zijn besluit met onmiddellijke ingang te breken met KEP. De pas poortfabrikant zelf is van plan terug te vechten door alsnog een fraudebestendig paspoort te vervaardigen. Onzeker Geweld Atoombom Veel bewolking en perioden met regen. Maximumtemperatuur 9 graden. Een krachtige wind uit oost tot zuidoost, in de middag draaiend zuid en afne mend. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL GRONINGEN (ANP) - De advo caat van de Nederlandse hartpa tiënt Jan Willem Aitink uit Gro ningen heeft een schadevergoe ding van 20 miljoen dollar (40 miljoen gulden) geëist van de firma Pfizer Corp in de VS. Het bedrijf leverde een hartklep die volgens de firma „langer mee gaat dan een leven", doch het al drie jaar na inplanting begaf. De eis werd maandag ingediend voor een federaal hof in New York, waar de firma is gevestigd. De klep werd volgens de aan klacht aangebracht op 8 novem ber 1982 en begaf het op 1 decem ber 1985 met als gevolg dat deze de volgende dqg direct moest worden verwijderd. Aitink stelt ook dat Pfizer verzuimde hem mee te delen dat de klep door de officiële Amerikaanse inspectie niet was vrijgegeven voor ver koop in de VS en dat hij, als hij dit zou hebben geweten, geen toestemming voor aanbrenging van de klep zou hebben gegeven. Aitink (40) wil niet reageren op de schadeclaim van zijn advo caat heeft ingediend. De familie Aitink werd dinsdagochtend overrompeld door de golf van pu bliciteit, die het geval heeft ver oorzaakt. De vrouw van Aitink zei namens haar man wel dat zij verrast zijn door de hoogte van het geëiste bedrag. Zij waren er niet van op de hoogte dat de eis al was ingediend. Mevrouw Ai tink: „Alles loopt via de Consu mentenbond". De Consumentenbond coördi neert de rechtszaken van circa twintig Nederlanders of hun na bestaanden die met de klep pro blemen kregen. De hartkleppen van Pfizer zijn beter bekend on der de naam Björk Shiley. Het is de FNV een doorn in het oog dat bij reorganisaties als een soort automatisme oudere werknemers veelal als eersten aan de dijk worden gezet. PAGINA 3 Fraude met sociale uitkerin gen die niet langer dan een maand duurt, blijft strafrech telijk ongestraft. PAGINA 5 De Amerikaanse vliegtuigbou wer Lockheed gaat Fokker hel pen bij de assemblage van de Fokker 100. PAGINA 7 Drie regionale werkgroepen zullen voor de noord- en mid den Zeeuwse kuststrook plan nen opstellen om daarmee de zogenaamde recreatie-crimi- naliteit aan te pakken. PAGINA 9 Minister Braks De visserij-organisaties zijn kwaad over de nieuwe zeeda genregeling die minister Braks in 1989 wil invoeren. PAGINA 13 Het Nederlands schaakteam won gisteren in de laatste ron de van de Schaak-Olympiade van Engeland, maar de winst was net niet groot genoeg om na de Sovjetunie op de tweede plaats te eindigen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 ROTTERDAM - Deze aanblik toonde dinsdagmiddag de parkeerplaats bij drukkerij Elba KEPin Schiedam, nadat minister Van den Broek bekend maakte geen zaken meer met dit bedrijf te willen doen. Kijkend naar de auto's buiten, concludeerde één van de werknemers dat alle directieleden aanwezig waren. Kabinet kapt met KEP-pas j MIDDELBURG - De oud-Middelbur ger Gilles de la Hayze (25) en zijn vriendin Josephine Knüppe (26), die sinds 6 oktober in Peru werden ver mist, zijn op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Hun stoffelijke overschotten werden in de nacht van maandag op dinsdag aangetroffen in de buurt van het Laguna Seca (Droge Meer) in het Andesgebergte. Ze werden gevonden door een speciaal opsporingsteam, dat door de familie van het tweetal was ingeschakeld. Aangenomen wordt dat roof het mo tief is geweest en dat het paar op 6 of 7 oktober is vermoord. Tien dagen geleden werden in de na bijheid van het meer al een filmrolletje en een veldfles van het tweetal gevon den. Daarna is in de buurt intensief ge zocht en werden de Nederlanders - be graven - aangetroffen. Gilles de la Hayze en Josephine Knüppe vertrok ken op 29 september vanuit hun woon plaats Amsterdam voor een twee- weekse vakantie naar Peru. Ze bleven enkele dagen in Cuzco en begonnen daarna aan de 'Inca-trail', een beken de wandelroute door de Andes. Daar werden ze voor het laatst op 6 oktober gezien door een Westduitse toerist, vlakbij de plaats waar de stoffelijke overschotten nu zijn gevonden. Op 15 oktober werd voor de familie pas duidelijk dat de twee waren verdwe nen, omdat ze toen niet in het vliegtuig zaten dat hen naar huis zou brengen. Vorige week werd nog een beloning uitgeloofd voor het levend (tiendui zend dollar) of dood (vijfduizend dol lar) terugvinden van het tweetal. Vol gens een woordvoerder van het advo catenkantoor, waar Josephine Knüp pe werkte, zal die beloning worden betaald aan de vinders. Het vervoer van de stoffelijke overschotten naar Nederland zal niet eerder dan over twee weken gebeuren, omdat er - in verband met het politie-onderzoek - onder meer sectie moet worden ver richt. De bankiers van KEP blijven de Schie- damse drukker voorlopig krediet ver strekken, maar zijn bereid met Van den Broek te overleggen over financie ring van een nieuw paspoortproject van één of meer fabrikanten. De Twee de Kamer debatteert waarschijnlijk volgende week dinsdag over de nieuw ste episode in het paspoortdrama. Minister Van den Broek en premier Lubbers besloten maandag te breken met KEP. Nieuwe onderzoeken heb ben uitgewezen dat het bedrijf niet in staat is op 1 januari de produktie van een fraudebestendige pas te garande ren. Het oordeel van deskundigen over het werk van KEP was vernietigend: één test-serie passen was volgens het departement voor de volle honderd procent onder de maat. Het bedrijf pleegt „wezenlijke contractbreuk", al dus Van den Broek. en 'onaangenaam verrast' te zijn door het besluit van de minister, zich op ju ridische stappen en schadeclaims. Zij hebben ongeveer 80 miljoen in het be drijf gestopt. Nadrukkelijk meldde Van Dijk het feit dat er geen gewoon contract tus sen KEP en het departement is geslo ten, maar dat het om een samenwer kingscontract ging. „KEP kon geen"" stap doen zonder medeweten van bui tenlandse zaken. Na het enquête-rap port (toen Van den Broek de pas- poort-portefeuille ter hand nam, red.) werden wij geconfronteerd met een groot aantal wijzigingen en een ande re houding van het departement". Van Dijk wilde niet ingaan op de sug gestie dat Van den Broek al maanden aanstuurde op een breuk. Miodowicz Zie ook pagina 4. Het kabinet beraadt zich op de vraag hoe het nu verder moet met de produk tie van een nieuw paspoort. Voorlopig blijft het vertrouwde 'zwarte vod' be schikbaar. Joh. Enschedé en de Staatsdrukkerij hebben zich al eerder bereid verklaard de produktie over te nemen, wanneer KEP in gebreke zou blijven. Maar het is onduidelijk of Van den Broek met deze twee bedrijven in zee wil gaan en daar eventueel ook KEP bij in wil schakelen. Interim-manager Van Dijk van KEP verklaarde gisteren het „volledig on eens te zijn met het eenzijdig verbre ken van de samenwerkingsovereen komst" door Buitenlandse Zaken. „U kunt zich voorstellen dat het bericht enige verslagenheid bij KEP heeft op gewekt". Wat de paspoortfabrikant betreft is het contract niet verbroken. Aan het KEP-produkt, volgens Van Dijk nog steeds „het beste paspoort ter wereld", zal gewoon verder wor den gewerkt. KEP wil bewijzen dat haar pas „wel degelijk de internationale toets der kritiek kan doorstaan". Door alsnog een deugdelijke serie paspoorten te maken, hoopt KEP Van den Broek tot andere gedachten te brengen. In elk geval staat het bedrijf met een goedge keurd produkt in de hand juridisch sterker in een eventueel proces tegen de Staat. Behalve KEP beraden ook de banken, die verklaarden 'verbaasd' ENSCHEDE (ANP) - De politie in En schede heeft dinsdagmorgen in En schede de 39-jarige H„ de 37-jarige S. en de 27-jarige M. op verdenking van vrouwenhandel aangehouden. H. is zondag in Enschede teruggekeerd na 89 dagen in Brazilië gevangen te hebben gezeten op verdenking van vrouwenhandel. De man exploiteerde in Enschede een drietal sekshuizen. Begin deze maand trof de politie hier dertien vrouwen aan waarvan er negen illegaal in ons land verbleven. Ze wa ren afkomstig uit Thailand, de Domi nicaanse Republiek en Brazilië. Uit hun verklaringen en aangiften is ge bleken dat ze niet uit vrije wil naar Ne derland waren gekomen. BARCELONA (AP) - De 84-jarige Spaanse schilder Salvador Dali vecht in de Quiron-kliniek in Barce lona voor zijn leven. Een woordvoer ster van het ziekenhuis noemde zijn toestand dinsdag kritiek, maar sta biel. Dali werd zondag met hartklachten en bloedstolsels in de longen opgeno men in het ziekenhuis bij zijn woon plaats Figueras en is maandag naar Barcelona overgebracht. Hij behoort tot de grondleggers van de surrealis tische beweging en is een van de be kendste nog levende schilders in de wereld. Ook is hij de laatste van een aantal bijzondere Spaanse schilders die wereldfaam kregen. Hiertoe be hoorden verder Pablo Picasso, die in 1973 stierf en Joan Miro, die tien jaar later overleed. (Van onze correspondent BUDAPEST - De officiële Poolse vak beweging OPZZ voelt niets meer voor het vanavond geprogrammeerde tele visiedebat tussen Solidariteitsleider Lech Walesa en OPZZ-voorzitter Al fred Miodowicz. Een OPZZ-vertegen- woordiger zei gisteravond voor de Poolse tv, dat het debat niet kan door gaan omdat de vakbeweging woe dend is over 'beledigende uitspraken' van Walesa afgelopen weekeinde. Walesa had tijdens een bijeenkomst in Gdansk, waarbij ook de voormalige Italiaanse premier Spadolini aanwe zig was, gezegd dat het socialisme geen enkele toekomst heeft. „Iedereen weet dat Polen de bedelaar van Euro pa is, aldus Walesa. Uitgerekend op de dag dat voormalig staatsse cretaris Van der Linden na zijn struikeling over de pas poort-affaire weer politiek rechtop zat in een Tweede Kamer bankje, besloot zijn voormalige baas, minister Van den Broek (buitenlandse zaken) definitief te breken met de pro ducent van wat eens een fraudebesten dig document naar Europees model had moeten worden. Zo zit het jongste schandaal uit de Haagse keuken vol van politieke pikanterieën, de ene nog spraakmakender dan de andere. De treurige gang van zaken in de afgelo pen vier jaar - want zó lang sleept het debacle zich tenslotte al weer voort - is inmiddels in de grilligste kleuren ge schilderd. Naar de vraag hoe het alle maal zo kon misgaan is een parlemen taire enquête uitgevoerd. Consequen ties zijn daaruit getrokken. Over de gronden tot en de gevolgen van de nu genomen beslissing breekt in de ko mende dagen en weken opnieuw de hel los aan het Binnenhof en omstreken. Alleen lijkt het antwoord op één fun damentele vraag bij dat alles steeds verder uit het zicht te verdwijnen: wanneer krijgt de Nederlandse burger nu eindelijk dat paspoort? Iedere on derneming die in het 'normale' econo mische verkeer zó met levertijden en contracten zou spotten, had het allang afgelegd tegen de concurrentie; was al tijdenlang uit de markt geprijsd. Maar de overheid kan met een dergelijke produktie blijven doormodderen zon der een boodschap te hebben aan de eisen van de klant. Dat is het onge hoorde van deze hele paspoort-affaire. Na alle verleende uitstel en de daar op volgende vernietigende rap portage over de gebleken gebreken in het nieuwe paspoort kon minister Van den Broek niet veel anders dan de overeenkomst met het bedrijf KEP op zeggen. En dat gebeurt dan op basis van 'wezenlijke contractbreuk' van de kant van de producent. De bewinds man heeft geen enkel vertrouwen meer in de goede afloop van het project. Bo vendien was hij gebonden aan toezeg gingen, die hij de Tweede Kamer in het spannende debat over de kwestie in september heeft gedaan: het nieuwe paspoort zal niet worden ingevoerd zonder de zekerheid dat con tinuïteit en kwaliteit van een toerei kend paspoortsysteem redelijkerwijs zijn gewaarborgd. Nu daaraan niet kan worden voldaan is terug naar het begin nog de enige uitweg. Het is voor Van den Broek in tal van opzichten een pijnlijke beslissing. Al eerder zijn twee bewindslieden om het brodder- werk met dit nieuwe paspoort verdwe nen, topambtenaren op het departe ment van hun functies ontheven en moest politiek zwaar weer worden ge trotseerd. Nog verdere avonturen met KEP zijn te riskant geworden. In de In de Tweede Kamer zal de beëindiging van de relatie met de Schiedamse drukker dan ook met eni ge opluchting worden geaccepteerd. De minister kan overigens wel rekenen op een uiterst kritische benadering in diezelfde Kamer van de laatste pogin gen met KEP en van de overwegingen en argumenten die tot het besluit van gisteren hebben geleid. Hij heeft de volle verantwoordelijkheid voor in ie der geval deze laatste fase op zich ge nomen en zal daarop worden aange sproken. Nog belangrijker is intussen wat Van den Broek heeft te bieden om de al in 1981 met de EG-partners ge maakte afspraak na te komen, dat Ne derland een solide reisdocument naar Europees model zou invoeren met in gang van - letwel -1985. De ellende met het project is dat het van een aanvan kelijk onbeduidend politiek onder werp is uitgegroeid tot een monster van mislukkingen, dat al veel te veel slachtoffers heeft geëist. Nu dat monster dan eindelijk de kop is afge hakt, gaat het erom een weg te vinden waarop dit soort van gevaren geen en kele kans meer krijgt. De afwikkeling van het nu opgezegde contract zal nog een juridische gevecht worden, waar van de vooral financiële gevolgen voor de staat voorlopig ongewis zijn. Maar er is inmiddels wèl een nieuwe situatie ontstaan om de aanmaak van - een paspoort - dat het oude fraudege voelige zwarte boekje moet vervangen - van begin tot eind te begeleiden zoals het behoort. Eerste vereiste daarbij is dat de overheid van a tot z overtuigd is van de betrouwbaarheid van het pro- duktiesysteem, dat ze kiest. Het is het minste wat de burger als belastingbe taler mag verwachten. De drie letters KEP zullen de parlementaire geschie denis ingaan als die van een heel dure les. vdM. PETTEN/DEN HAAG (GPD) - De be veiliging van de nucleaire hoge flux reactor op het ECN-terrein in Petten is volstrekt onvoldoende. Dat zegt K. Zijlstra, Tweede-Kamerlid voor de PvdA en nucleair deskundige. Hij komt tot die conclusie naar aanlei ding van een geslaagde inval afgelo pen donderdag, door leden van het Korps Mariniers in de reactor. Tij dens een debat over de beveiliging van kerncentrales aanstaande vrij dag, zal Zijlstra kamervragen stellen. De 'terreuractie' van het Korps Mari niers, waarbij enkele tientallen mari niers betrokken waren, vond plaats op verzoek van Economische Zaken. Dit ministerie is verantwoordelijk voor de beveiliging van de Nederlandse kern centrales. De reactor staat op het ECN-terrein, maar wordt geëxploi teerd door de Europese Gemeenschap. Het betrof een routinematige oefe ning, die volgens een woordvoerster van het ministerie 'gericht was op uit- i' -iJ iP»—i i it luiuum» eenlopende invalshoeken'. Een van de einddoelen werd door de zwaar bewa pende, van speciale glasbrillen en hon- depakken voorziene mariniers zeer snel bereikt: de gepantserde kluis waarin de staven hoogverrijkt ura nium worden bewaard. De 'overvallers' hadden voor hun snel le actie de hoofdingang van het ECN- terrein gekozen. Zij knipten een gat in de buitenste omheining en schakelden de twee beveiligingsmensen ter plekke uit. Ook de waakhond werd onschade lijk gemaakt. De tweede barricade, de zogenoemde binnenloge waarin twee bewakers middels een gesloten tv-circuit de reactor en de omringende ruimten in de gaten houden, werd eveneens zon der veel moeite genomen. De mari niers dreigden dat zij met geweld de aangrenzende ruimte zouden betre den als een draaihek niet zou worden geopend. Toen de bewakers dit wei gerden, sloegen de 'terroristen' met bijlen twee grote ruiten in. Doordat de deuren naar de kluis met uranium geen van alle waren afgeslo ten, stonden de commando's na onge veer zeven minuten bij de kluis. Zij on dernamen geen poging de safe, die met een tijdslotmechanisme zou zijn bevei ligd, te openen. Mevrouw J. Zuidema, woordvoerster van het ministerie van economische zaken, wil niets kwijt over de oefening. Wel zegt zij dat het 'niet waar' is dat de mariniers slechts zeven minuten nodig hadden om bij het hart van de hoge flux-reactor te komen. De hoge flux-reactor is in feite een neü- tronenbron, die onder meer wordt in gezet bij onderzoek naar zeer geavan ceerde materialen. Daarbij maakt men gebruik van hoogverrijkt ura nium, dat bij een splijtstoffenfabriek in Amerika wordt gemaakt. De Ver enigde Staten willen graag af van de levering van hoogverrijkt uranium, omdat diefstal door terroristische groeperingen niet kan worden uitge sloten. Met hoogverrijkt uranium is het in principe mogelijk een atoom bom te maken. Uit vrees voor zo'n ca tastrofale distal, eist de leverancier ook dat de gebruikte staven weer te rugkomen in Amerika. Tweede Kamer-lid Zijlstra is zeer verontrust door de eenvoudige bin nendringing door de mariniers. „We pleiten al lang voor gebruik van laag- verrijkt uranium, dat veel minder ge vaarlijk is. Kort geleden heeft de mi nister echter laten weten dat de reac tor in Petten niet wordt omgebouwd. Het feit dat het instituut volstrekt on voldoende beveiligd is, toont aan dat de afwijzing van die ombouwing ont erecht is," aldus Zijlstra. «n M.IM' m.1 ±j? (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Algemene Verga dering van de Verenigde naties heeft besloten het debat over de Palestijnse kwestie dat voor vrijdag op de agenda stond uit te stellen. Dit jaarlijks te rugkerende debat kan nu op een later tijdstip in Geneve gehouden worden, wanneer PLO-leider Yassir Arafat wel in staat zal zijn de Algemene Ver gadering toe te spreken. De volgende stap zal van de Arabische landen komen. Zij zijn bezig met het formuleren van een resolutie die de Amerikaanse weigering om Arafat een visum te verlenen veroordeelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1