electra Onderzoek naar kunststoffen plafond Chinees restaurant toeristische sector HAL verkoopt hele 3 Geweld nu overgeslagen naar Armeense steden Busvervoer naar de wintersport onzeker de PZC vandaag week-uit week-in AARDGAS-TEGENVALLER Militair door vijf honden toegetakeld Ruim miljoen schade door valse snippen Als u ook we! eens comfortabel in bad wilt liggen... NIEUWE EIGENAAR IN VS BETAALT MILJARD Wat is milieu Zeeland waard? STAKINGSDREIGING CHAUFFEURS uw ucosan Somber 231e jaargang no. 280 Zaterdag 26 november 1988 .„moet u éérst bij ons binnenlopen Lakens Scheuring Cruise-schepen EEN HANSAMATIC THERMOSTAAT BEZORGT U NOOIT EEN KOUDE DOUCHE! DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabinet wordt overwogen de accijnzen op brandstoffen, met name diesel, medio 1989 te ver hogen. Bekeken wordt ook of er voortaan ook accijns op LPG zal worden geheven. Zo zou een tegenvaller bj de aardgasba ten gedeeltelijk kunnen worden opgevangen. adviseur: Veel bewolking, maar vrijwel geen neerslag. Overwegend zwakke wind uit west tot noordwest. Middagtempe- ratuur omstreeks 8 graden. Go«a 2uidvli«t*tra«t 75 talafoon 01700 17420 Openingstijden toon/eel %v*rkd«g»n 9 00 12 00 u 13 00 17 00 u donderdagavond 19 00 21 00 u latardag 9 30 12 30 u OVINCIAL Goes: Lange Vorststraat 89 Tel. 01100-16070 Zierikzee: Dam 23 Tel. 01100-12119 DEN HAAG (GPD) In het pendel- vervoer met bussen dreigt volgen de maand een staking als de werk gevers niet toegeven aan de eisen van de chauffeurs, die drie procent loonsverhoging willen. Als de eisen niet worden ingewil ligd, bestaat de kans dat de touring car-chauffeurs niet gaan rijden. Daarvan kunnen vakantiegangers die rond de kerstdagen per bus naar wintersportgebieden willen, de du pe worden. Bij het ingaan van de cao-onder handelingen heeft de Vervoersbond FNV laten weten dat een koop krachtverbetering van twee maal 1$ procent (1989 en 1990) wordt ge wenst. Ook moet de uurbeloning voor de zogenoemde pendelchauf feurs worden verhoogd. De werkge vers zouden moeten uitbetalen voor 50 minuten per uur in plaats van voor 45 minuten, zoals nu gebeurt. De bond vindt dat de chauffeurs het slachtoffer zijn van de uiterst lage prijzen die de touringcarbedrijven rekenen. De concurrentie in deze sector is groot. De werknemersor ganisatie vindt het optreden van de werkgevers 'asociaal' en dreigt met acties. De werkgevers zijn wat geschrok ken van de harde taal die de bond liet horen. Zij vinden dit wat voor barig, omdat de onderhandelingen nog maar juist zijn begonnen. Ook vrezen zij voor een forse loon kostenstijging, die te zwaar kan zijn voor bedrijven die juist van het pen- delvervoer moeten leven. Ook wij zen ze op de komende concurrentie met zuidelijke landen als de EG- grenzen vervallen. Onder de cao voor het zogenoemde besloten busvervoer vallen bijna 300 bedrijven. Totaal hebben ze 500 chauffeurs in dienst, van wie onge veer een derde werkzaam is in het pendelvervoer naar de vakantiege- bieden. De bedoeling is dat het cao- overleg omstreeks 12 december wordt afgerond. T Gouden lakens kosten de top van de Italiaanse spoorwegen de kop. PAGINA 4 De Gereformeerde Kerken in Nederland erkennen fouten bij de scheuring in 1944. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 31 Reclamespots met kinde ren: succes verzekerd Krompraat in proza van J. J. Peereboom Middelburger Laurens Geerse: de dichter en het spel Renée Soutendijk speelt 'toevallig' in vijf oorlogs films Jan, Jans en de kin deren worden commercieel niet geëxploiteerd. PAGINA'S 17,18,19 en 21 Autorijdend Nederland staat jaarlijks 33 miljoen uur in de file Memorial zoekt namen slachtoffers van Stalin 9 Het is er wel maar je ziet het niet (op de radar): Stealth 9 Rijks-lijkschouwer dr Zel- denrust schrijft zijn memoires 9 Vrijbuiter/voetballer Ton Blanker strijkt neer in Koe wacht. PAGINA'S 25, 27 en 29 HILVERSUM (ANP) - De Hilversumse brandweer en de afdeling technische recherche van de politie zijn vrij dag in het Chinese restaurant Boeddha begonnen met een technisch onderzoek naar de brand waarbij don derdagavond drie mensen om het leven kwamen. „Er zal onder meer worden onderzocht of het kunststoffen plafond aan de veiligheidseisen voldeed", aldus een woordvoerder van de brandweer. Volgens de woordvoerder is er geen vaste termijn waar binnen restaurants worden gecontroleerd op brandvei ligheid. Bij Boeddha was de brandweer voor het laatst in 1982 geweest. Kunststoffen plafonds zijn onder bepaalde voorwaar den wel toegestaan. De brand in Boeddha ontstond door het omvallen van een kaars tegen een droogboe- ket, waarna het plafond vlam vatte. „De eigenaar heeft tegenover ons verklaard dat hij bij aanschaf van het nieuwe plafond, een jaar of twee geleden, de verzekering had gekregen dat het brandveilig was", aldus de brand weerwoordvoerder. Volgens hem beschikte het restau rant wel over voldoende uitgangen. Inmiddels zijn twee doden geïdentificeerd. Het gaat om een 23-jarige man uit Londen en een 51-jarige vrouw uit Doorn. Het derde slachtoffer is eveneens een vrouw. Bij de brand vielen ook achttien gewonden. Zij liggen in ziekenhuizen in 't Gooi en de brandwondencentra in Be verwijk, Amsterdam en Rotterdam. Woordvoerder Witloks van de afdeling preventie van de brandweerinspectie zei vrijdag in een reactie: „Ik kan mij niet voorstellen dat het kunststoffen plafond in Boeddha aan de veiligheidseisen voldeed. Daarvoor heeft het véél te snel vlam gevat. Bij plafonds die uit deugdelijk materiaal bestaan, kan zoiets nooit gebeu ren." 25 november wordt gehouden. De vrouwen zien lucht havens als symbolen voor sekstoerisme en vrouwen handel gezien hun doorvoerfunctie voor zowel vrouwen die vanuit Zuid-Oost-Azië naar Europa worden ge bracht om daar als prostituée te werk worden gesteld, als voor mannen die vanuit Europese landen naar Azië gaan. Interieur van het uitgebrande restaurant Boeddha. SCHIPHOL (ANP) - Eén van de ongeveer vijftien be- toogsters tegen sekstoerisme en vrouwenhandel vrij dag voor het Centraalstation in Amsterdam. Een kleine groep vrouwen demonstreerde vrijdagmiddag zeer luidruchtig op Schiphol tegen deze zaken. De demon straties vonden plaats in het kader van de internatio nale dag tegen geweld tegen vrouwen, die sinds 1984 op kustwateren van Alaska. Westmark Hotels is ei genaar van achttien hotels in Alaska en het wes ten van Canada, terwijl Westours de grootste reisorganisatie in dat gebied is. Windstar Sail Cruises exploiteert de grootste passagiers-zeil schepen ter wereld. De drie schepen kunnen elk 150 passagiers bergen en varen respectievelijk in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan, de Mid dellandse Zee en de Caribische Zee. President-directeur Micky Arison van Carnival verklaarde vrijdag dat deze ondernemingen zul len blijven draaien onder eigen naam en met de zelfde directie. De Amerikaanse onderneming exploiteert zeven cruise-schepen en een casino op de Bahama's. Naast dat casino wordt een luxe vakantiecomplex gebouwd met 872 kamers. De transactie tussen HAL en Carnival moet nog worden goedgekeurd door de raden van commis sarissen en de aandeelhouders van HAL. Ver wacht wordt dat de overeenkomst uiterlijk op 15 januari definitief zal worden. De notering van de aandelen HAL op de Amsterdamse effecten beurs was vrijdag opgeschort in afwachting van een mededeling. De mededeling over het afstoten van de toeristi sche activiteiten komt zes weken nadat bekend werd dat HAL een principe-akkoord heeft be reikt met de Westduitse werf Bremer Vulkan over de bouw van twee luxe cruise-schepen. Het gaat daarbij om een bouwsom van 540 miljoen dollar (1,05 miljard gulden). Met deze bestelling werden Nederlandse werven gepasseerd. Het was vrijdag niet meteen duidelijk of Carnival de order overneemt. TT7" anneer Zeeland niet op [\wi VV korte termijn méér t doet aan verbetering van mi- - lieu-kwaliteit en natuurbe- heer, dan gaat het echt de verkeerde kant op. Twee nationaal er kende deskundigen op beide terrei nen, de Amsterdamse hoogleraar mi lieuvraagstukken prof. dr. Reijnders en de directeur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels drs. Woldhek, hebben deze provincie gisteren de spiegel voorgehouden van wat er in Zeeland al mis is en wat er zou moeten gebeuren om milieu en natuur hier nog te redden van volledige afta keling. Ze deden dat in Goes op het derde PZC-symposium over actuele thema's in de Zeeuwse samenleving. En ze troffen daar een opvallend groot gezelschap toehoorders, dat be schouwd kon worden als een doorsnee van het groeiend aantal mensen bij wie de bezorgdheid over de snel ver slechterende toestand van natuur en leefomgeving klemmend begint te worden. Jarenlang hebben natuur- en milieuorganisaties in en van buiten Zeeland de bevolking en de overheid bestookt met waarschuwingen dat al le mogelijke vormen van vervuiling en verslonzing vroeg of laat funeste in vloed zullen hebben op de leefkwali teit van dit gewest voor de toekomst. Intussen is duidelijk dat dit neergaan de proces zich versneld doorzet. Giste ren werd daarvan nog eens een treurig makend overzicht gegeven. Overigens wél met het perspectief erbij dat het tij nog valt te keren. Maar dan zullen er ingrijpende maatregelen nodig zijn; dan zal er gericht beleid en geld op ta fel moeten komen. MIAMI (ANP) - De Holland Amerika Lijn (HAL) heeft een principe-overeenkomst gesloten voor de verkoop van haar toeristische activiteiten aan de Amerikaanse onderneming Carnival Cruise Lines voor 625 miljoen dollar (tegen de huidige koers 1,2 miljard gulden). Dit hebben de twee ondernemingen vrijdagavond bekendge maakt. De toerisme-divisie vertegenwoordigde vorig jaar ongeveer negentig procent van de omzet van HAL. Er blijft nu alleen nog een divi sie handel over. De voorgenomen transactie omvat de cruise operaties van HAL, de hotelketen Westmark Ho tels, de reisorganisatie Westours en Windstar Sail Cruises, een exploitant van pasagiers-zeil- schepen. Als de verkoop is afgerond zal HAL blijven func tioneren in de huidige structuur en zal de onder neming zich in een sterke positie bevinden om andere investeringsmogelijkheden te zoeken, al dus vrijdag HAL-topman Van der Vorm. HAL boekte vorig jaar een omzet van 329 miljoen dollar. Daarvan kwam 293 miljoen dollar uit het toerisme en slechts 36 miljoen uit de divisie han del. Er blijft dus weinig van de onderneming over. De nettowinst steeg vorig jaar met 10,4 pro cent tot een recordbedrag van 48,7 miljoen dol lar. Bij de af te stoten cruise-activiteiten gaat het om de exploitatie van vier schepen met in totaal 4.500 bedden die varen in de Caribische Zee en de Plan voor meer accijns Advertentie Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingtijden toonzaal: Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur UTRECHT (ANP) - De 25-jarige be roepssergeant D. Mahabier uit Bid dinghuizen is vrijdagmiddag op de Ermelose heide tijdens het joggen door ongeveer vijf honden aangeval len en ernstig toegetakeld. De militair opgenomen in het militair hospi taal in Utrecht voor nader onderzoek. Met name zijn armen, benen en rug zijn door de honden zwaar verwond. Volgens Mahabier, gelegerd in de Jan van Schaffelaarkazerne in Ermelo, was hij aanhetjoggen toen hij een man een vrouw met enkele loslopende honden tegemoet kwam. „Ik dacht dat het Rottweilers waren, van die zware honden. De man riep me toe stil te blij ven staan. Dat deed ik, maar meteen hesprongen twee van die beesten me. De man en de vrouw konden twee an dere honden vasthouden, maar de vijf de nam me ook te grazen". Hoewel hij ernstig was toegetakeld wist de sergeant nog in een boom te khmmem. „De man en de vrouw zei den tegen me dat ze de honden naar hun auto zouden brengen en dan zou den terugkomen om me naar een zie kenhuis te brengen. Toen ze maar niet kwamen opdagen ben ik eruit geklom men". Op weg naar de kazerne kwam hij een militair tegen die hem met zijn wagen naar de militair geneeskundige dienst bracht. op benzine Het plan om de verlaging van de BTW van 20 naar 18,5 procent per 1 januari aan te passen of uit te stellen, lijkt daarmee van de baan. Premier Lubbers heeft dit gisteren na DEN HAAG (ANP) - Het aantal valse briefjes van honderd („snippen") dat in omloop is, heeft al voor meer dan een miljoen gulden economische schade aangericht. Dat blijkt uit ge gevens van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI), zo heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie vrijdag bevestigd. Volgens de CRI waren in juni dit jaar al zo'n 10.000 valse honderdjes uitgege ven. Bovendien waren toen bij de Ne- derlandsche Bank 1.500 namaaksiiip- pen aangetroffen en hadden politie en justitie 5.000 valse exemplaren gevon den. afloop van het kabinetsberaad laten blijken. Voor volgend jaar wordt een tegenvaller bij de aardgasbaten van 1,5 tot 2 miljard gulden voorspeld. Topambtenaren hebben het kabinet echter aanbevolen voorlopig nog geen besluiten ter dekking te nemen. Eerst moet het totale beeld van uitgaven en inkomsten over 1988 vaststaan. De tegenvaller bij de aardgasbaten on tstaat door een lagere olieprijs en een lagere waarde van de dollar. Op zich noemde Lubbers beide ontwikkelin gen gunstig. De economie is gebaat bij lagere energieprijzen terwijl ook de koopkracht ermee gediend is. De zaak van de gasbaten kwam aan de orde tijdens een bespreking van de Na jaarsnota in het kabinet. Uit het stuk blijkt dat de uitgaven dft jaar 1181,1 miljoen gulden hoger uitkomen dan gedacht. Daartegenover staan extra inkomsten van 694,4 miljoen gulden. In totaal is er dus een tegenvaller van 486,7 miljoen gulden. Van de hogere uitgaven wordt 400 mil joen gulden veroorzaakt door Onder wijs, 100 miljoen door VROM en nog eens 100 miljoen door alle andere mi- (Slot zie pagina 3 kolom 7) De conclusie van het symposium, gisteren in Goes, moet zijn dat er een verontrustend verschil in tempo zit tussen de hollende achteruitgang van de kwaliteit van milieu en natuur in Zeeland en de trage actie om die ontwikkeling te stoppen en naar ver betering om te buigen. De twee des kundigen die er aan het woord kwa men, wonden er geen doekjes om. Zee land loopt achterop, neemt te weinig initiatieven, houdt zich bezig met be zuinigingen op natuur en milieu in plaats van erin te investeren, kortom Zeeland is bezig om de nog in veel op zichten bevoorrechte positie (tegen over andere delen van het land) te ver spelen. Dat zijn forse aantijgingen. Zo zwaar, dat het hoog tijd wordt om eens na te gaan of de waarde van de leefom geving in deze provincie eigenlijk wel de voorrang krijgt die ze verdient. Min of meer automatisch wordt bij dit soort kritiek meteen de beschuldigen de vinger naar de overheid gewezen. Maar bescherming van milieu en na tuur is niet een belang van de overheid alleen. Ze gaat iedereen aan, die in Zeeland leeft, woont, werkt, produ ceert, recreëert en dat in de toekomst wil blijven doen. Een kwestie dus van mentaliteit. MOSKOU (RTR/AFP/DPA) - Het etni sche geweld is donderdag van Azer- baidzjan overgeslagen naar Armenië. Bij twee afzonderlijke incidenten werden een Azerbaidzjan en een Ar meniër gedood in Goris en Kalinin, zo is vrijdag vernomen uit officiële Ar meense bron. Het Armeense parlement noemde vrij dag het anti-Armeense geweld in Azer baidzjan van februari volkerenmoord. Toen werden in Soemgait zeker dertig mensen gedood van wie het merendeel Armeniërs. Het was de eerste zitting van het parlement in Jerevan na de uitbarsting van nieuw geweld in Azer- baid2jan. Troepen van het Sovjetministerie van binnenlandse zaken patrouilleren sinds vrijdag met tanks en pantserwa gens niet alleen in de plaatsen Bakoe, Kirovabad en in'de noordelijke regio Nachitsjevan in Azerbajdzjan, maar ook in Jerevan. Daar is vrijdag ook een avondklok ingesteld. Het grote Opera-plein, tot dusverre to neel van massale betogingen, werd af gegrendeld. Het Armeense parlement in Jerevan Advertentie besloot vrijdag vast te houden aan de eis tot aansluiting van Nagorny-Kara- bach bij Armenië. Sovjet-leider Michaël Gorbatsjov zei vrijdag in een eerste reactie op de etni sche onrust, dat die het gevolg is van het hervormingsbeleid in de Sovjetu nie. De perestrojka stelt mensen in staat uitdrukking te geven aan een oud pro bleem, aldus Gorbatsjov. Het pro bleem kan volgens de partijleider al leen worden opgelost door samenwer king. Gorbatsjov zei dit in een inter view voor de Franse televisie. De partijleider deed zijn uitspraak tij dens het bezoek van de Franse presi dent Frangis Mitterrand, die vrijdag in Moskou aankwam voor besprekin gen met Gorbatsjov. Vooral de laatste tijd is er over een breed front sprake van toene mend besef dat natuur en milieu meer actie, meer opoffering, meer zorg en meer geld vragen dan we tot voor kort voor noodzakelijk hielden. Een over heid die zo'n ontwikkeling in denken en doen in de samenleving signaleert, behoort daarop in te spelen, behoort het voortouw te nemen. Maar provin cie en gemeenten geven op dit terrein nog maar al te veel 'niet thuis'. Het blijft bij mooie politieke verhalen voor de tribune, bij plechtige verklaringen in dikke pakken papier. Duidelijke be leidsplannen ontbreken nog steeds, worden op de lange baan geschoven, echte keuzes - met prijskaartjes eraan om ze in uitvoering om te zetten - wor den niet gemaakt. Zo blijft het ant woord uit op de vraag: wat is het mi lieu Zeeland (nu en in de toekomst) waard? En dat is toch eigenlijk de om gekeerde wereld. Van beleidsmakers mag worden verwacht dat ze houvast bieden, dat ze aangeven waarheen ze koersen, dat ze laten weten wat ze wil len. Zeelands natuur en milieu, mis schien wel de grootste troef van deze provincie in de toekomst, dreigt sluit post te worden. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1