Mail per uur 7,50 meer Groep boze studenten belegerde Binnenhof Zeven aanslagen in 24 uur tijd bij Sij thoff-concern Drie doden bij brand "Hilversums restaurant CARAVAN+CAMPING RAI AMSTERDAM. WELKOM! 25 26 27 28 29 30 de PZ€ vandaag LEGER IN AZERBAIDZJAN Vierde Nederlandse vijfling ZEVEN DEMONSTRANTEN AANGEHOUDEN Veel bewolking !3le jaargang no. 279 frijdag 25 november 1988 Aids Autovrije Veiligheid Voetballer KEUS IN DEMONSTRATIE AUTO'S autn ariria DE BETERE RUITER- SPORTZAAK HAALT HET BESTE PAARD VAN STAL VOOR SINTERKLAAS De gramschap van de Eerste Kamer Wolkenvelden met af en toe wat neer slag. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Een zwakke tot matige noord west tot westelijke wind. 7EELANDHALLEN JjM ^COK^nd:9.00-"°°^ PROVINCIALE ■N HAAG GPD- Mannen en vrouwen zijn op de ar- idsmarkt nog steeds niet eikaars gelijken. Mannen ver enen bruto per uur gemiddeld zeven gulden en vijftig cent eer dan vrouwen. 11 komt niet alleen omdat het aantal vrouwen afneemt ia mate het functieniveau stijgt. Vrouwen worden ook mzienlijk minder betaald dan mannen in dezelfde baan- egentien procent van de werkgevers zoekt voor bepaal- functies vooral mannen. Banen waarbij de voorkeur uit- iat naar een vrouw, worden door slechts negen procent m de werkgevers aangeboden. ie cijfers staan in een nota van de Loontechnische Dienst, die donderdag oor minister Jan de Koning (Emancipatie, Sociale Zaken en Werkgelegenheid) naar de Tweede Ka mer is gestuurd. Of de verschillen tussen mannen en vrou wen op de arbeidsmarkt ook duiden op discriminatie en ongelijke behandeling van mannen en vrouwen, is niet on derzocht door de Loontechnische Dienst. In slechts 1,5 procent van de bedrijven bestaat een moge lijkheid tot kinderopvang of langdurig ouderschapsverlof. In ongeveer een kwart van de bedrijven is het gebruik dat werknemers vrij kunnen nemen bij ziekte van ten kind. Zo blijkt nog uit het onderzoek. Het middel Retrovir vergroot de overlevingskansen van aids-patiënten. PAGINA 3 Midden- en West-Brabant krij gen autovrije zones. PAGINA 5 Het Zeeuwse bedrijfsleven moet meer aandacht besteden aan de verkeersveiligheid en kan zo de economische schade beperken. PAGINA 17 Marco van Basten, ster op het Europees voetbalkampioen schap, is gekozen tot voetbal ler van het jaar. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9,10,11,13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 24 en 25 Armeniërs slaan op de vlucht MOSKOU (AP) In de Sovjet-republiek Azerbaidzjan zijn donderdag nieuwe onlusten uitgebroken, ondanks de aanwe zigheid van troepen en tanks. Verscheidene mensen zouden zijn vermoord en honderden Armeniërs zijn uit Azerbaidzjan weggevlucht. (Advertentie Ford Sierra 1600 CL 3-deurs bouwjaar aug. 1987 kleur wit km.stand 15.000 nieuwprijs 30.995,- nu 24.850,- Ford Sierra 1600 CL 3-deurs bouwjaar sept. 1988 kleur wit km.stand 5.000 nieuwprijs 29.500,- nu 27.450,- Ford Sierra 2000 CL injectie 4-deurs bouwjaar kleur km. stand extra's nieuwprijs nu okt. 1987 donkergrijsmet. 3.300 met.lak, autom. st.bekrachtiging 40.756,- 33.650,- Ford Scorpio 2000 CL bouwjaar kleur km.stand nieuwprijs nu jan. 1987 wit 43.000 40.924,- ƒ31.850,- official Ford Dealer Dat hebben officiële woordvoerders in de zuidelijke Sovjet-republieken ge meld. De regering in Moskou heeft troepen naar Azerbaidzjan gestuurd om een einde te maken aan het etni sche geweld tussen islamitische Azer- baidzjani en christelijke Armeniërs. UTRECHT (GPD) In het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht is woensdagmiddag om drie uur de vier de vijfling uit de Nederlandse ge schiedenis geboren. Het gaat om Koen, Harm, Joost, Ruud en Marloes van den Heuvel. De vijfling maakt het goed. In het Brabantse dorpje Diessen, waar vader Frans van den Heuvel en zijn vrouw Hannie wonen, is een spontane volksvreugde uitgebroken. De burge meester is de ouders in het ziekenhuis komen feliciteren. (Zie ook pagina 4) Moesa Mamedov, officiëele woord- voerderb van Azerbaidzjan, zei dat de berichten uit de stad Kirovabad nog vaag waren, maar dat zeker was dat er verschillende doden waren gevallen. Dinsdag werden bij etnische ongere geldheden in Kirovabad drie militai ren gedood en raakten 126 mensen ge wond. In Moskou zei woordvoerder Gennadi Gerasimov van het ministe rie van buitenlandse zaken op een persconferentie dat onder de gewon den waarschijnlijk geen Armeniërs waren. Volgens Armeense bronnen werden de soldaten aangevallen toen ze probeerden Armeniërs te bescher men. Tientallen Azerbaidzjaanse aan vallers zouden daarbij gewond zijn ge raakt. Gerasimov zei dat tanks en troepen naar Bakoe, Kirovabad en Nachetsje- van waren gestuurd om orde te hand haven. In de drie steden is een uit gaansverbod van kracht tussen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens. Nachetsjevan is het centrum van een aan Iran grenzende Azerbaidzjaanse enclave in de Sovjet-republiek Arme nië. Grenstroepen evacueerden van daar minstens 500 Armeense vrouwen en kinderen naar Armenië. Volgens Boris Koefarjan, hoofdredacteur van (Slot zie pagina 3 kolom 7) Confrontatie in Den Haag tussen studenten en ME. DEN HAAG (GPD) - Ruim 20.000 studenten hebben gis teren in de binnenstad van Den Haag gedemonstreerd tegen de bezuinigingen op de studiefinanciering en de universiteiten en tegen de harmonisatiewet. Een groep van enkele honderden studenten die koers zette naar het Binnenhof, kwam stevig in botsing met de po litie. Die deelde enkele rake klappen uit en hield zeven demonstranten aan. Een meisje dat uit een boom was gevallen, werd in het ziekenhuis opgenomen. De demonstratieve optocht die begon op het Malieveld, werd met een ruime boog om de parlementsgebouwen aan het Binnenhof heengeleid. Een groep van enkele honderden demonstranten scheidden zich echter af van de hoofdstroom. Zij slaag den erin een afzetting van de Mobiele Eenheid te passe ren. Daarbij werd met stenen en verf gegooid. De politie deelde harde klappen uit en hield twee mensen aan. Maar uiteindelijk moest de mobiele eenheid wijken, waarna de demonstranten koers zetten naar het Bin nenhof. Daar sloot de ME met jeeps, de toegangspoorten af. Toen de demonstranten niet verder konden, bekogel den ze het gebouwencomplex met stenen, flessen en verf. De ME voerde enkele korte charges uit, waarbij opnieuw harde klappen vielen en nog eens vijf mensen werden aangehouden. Na een uur, waarbij in spreekkoren het aftreden geëist werd van minister Deetman van onderwijs en het hele kabinet, verliep de bijeenkomst. Met kleine groepjes vertrokken de demonstranten in de richting van het station en het Malieveld. Rond vijf uur werd een kruis punt aan het Buitenhof bezet, maar die actie werd na tien minuten opgeheven. De voorzitter van de studentbond LSVB, Maarten van Poelgeest, toonde geen spijt dat de demonstratie op nieuw uit de hand was gelopen. „Er gebeurt wat moet gebeuren". Eerder hadden studenten de minister na een toespraak in Amsterdam in de onderbuik geschopt. Van Poelgeest weet de agressie onder de studenten aan het feit dat het kabinet de voorstellen van de studenten niet serieus nemen. De studentenleider bleef optimis tisch over het overleg met Deetman dat aanstaande maandag plaatsvindt. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er iets moet gebeuren om een eind te maken aan de problemen van de studerenden. Zij komt daarom met een initia tief-wetsontwerp om de studieduur voor hbo-studenten die daarna nog een universitaire studie willen volgen, te verlengen. Nu mogen afgestudeerde hbo'ers nog maar twee jaar aan de universiteit doorstuderen. Die tijd is te kort om af te studeren. Westhavendijk 150, 4463 AG Goes, 01100-20440 ÉkV, 4» De brandweer bestreed donderdagavond met groot materieel de brand in restaurant Boeddha in Hilversum. Advertentie Diverse aanbiedingen in leuke Sintprijsjes! Meer dan 2000 artikelen in voorraad!! Waar moet u zijn?? In de Magdalenastraat tussen de Markt en de kade. Tot ziens in 't Hoekje van Goes - Ruitersportartikelen Koningstraat 9 - ingang Magdalenastraat - 4461 AW Goes. Telefoon 01100-14160. HILVERSUM (ANP) - Bij een brand die donderdagavond rond acht uur uitbrak in het Chinees-Indisch res taurant Boeddha in Hilversum, zijn zeker drie mensen omgekomen en en kele tientallen bezoekers gewond ge raakt. Een woordvoerder van de poli tie sloot donderdagavond niet uit dat het aantal doden nog op zal lopen. De brand ondstond toen een bosje droogbloemen omviel en in een bran dende kaars terecht kwam. Kort daar op vatte het kunststof plafond vlam, aldus de politie-woordvoerder. De gewonden zijn naar verschillende ziekenhuizen in het Gooi gebracht en verder naar het ziekenhuis van de VU en het AMC in Amsterdam en naar brandwondencentra in Beverwijk en Rotterdam. Op het politiebureau in Hilversum is een crisiscentrum inge richt voor de opvang van familieleden van de slachtoffers. Het is niet bekend hoeveel gewonden er zijn omdat het onduidelijk is hoe veel slachtoffers met privé-auto's naar ziekenhuizen zijn gebracht. De poli tie-woordvoerder sprak echter van en kele tientallen. Hoe druk het in Boeddha was op het moment dat de brand uitbrak, is niet duidelijk. In het centrum van Hilver sum was het donderdagavond koop avond, maar het restaurant ligt iets buiten het centrum. De verbindingsweg Hilversum-Baarn werd voor het verkeer afgesloten. Het vlakbij het restaurant rijdende trein verkeer tussen Amsterdam, Hilver sum en Utrecht heeft geen hinder van de brand ondervonden. DEN HAAG (GPD) - Het uitgeverscon cern Sijthoff Pers is na zeven aansla gen op personeel en gebouwen in 24 uur omgetoverd tot een vesting. De personeelsleden hebben speciale vei ligheidsinstructies gekregen en de di rectieleden van het bedrijf worden door de politie beschermd. In de nacht van dinsdag op woensdag ontstond door sabotage brand in de garage van het hoofdkantoor. Een be stelwagen brandde uit. Een uur later was de stadsvestiging van het bedrijf doelwit van een aanslag. Een brand bom trof de benedenverdieping. De schade bedroeg die nacht een half mil joen gulden. Nog geen 24 uur later werd brand ge sticht in een uitdeelpost van het be drijf en diezelfde nacht werden bij vijf directieleden van Sijthoff de ruiten van hun woningen ingegooid. De poli tie zegt geen idee te hebben wie de da- der(s) zijn, maar op de redactie van de Haagsche Courant weten ze het wel. De aanslagen werden gepleegd na een publikatie over een kort geding, dat het beveiligingsbedrijf Toetanchamon had aangespannen tegen de Staat. Inzet van dat geding was de weigering van het ministerie van justitie om aan het bedrijf, dat onder meer de bewa king verzorgt tijdens wedstrijden van FC Den Haag, de benodigde vergun ning te verstrekken. Volgens de land sadvocaat heeft Toetanchamon men sen met een justitieel verleden in dienst en dat is in die branche verbo den. De Haagsche Courant deed ver slag van die zitting, maar dat schoot bij directeur Hoos van Toetanchamon in het verkeerde keelgat. Het bedrijf eiste rectificatie, een schadeclaim van vijf miljoen gulden of een contract waarin Sijthoff zich verplichtte gedu rende vijfjaar gebruik te maken van de diensten van Toetanchamon. Bij de Goudsche Courant, ook onder deel van Sijthoff, werd dezelfde dag een dreigbrief bezorgd. De rechtbank verslaggever van de Haagsche Cou rant zou 'de handen worden afgehakt'. Tegenover verslaggevers van de Haag sche Courant legde de directeur ver band tussen de publikatie en de latere aanslagen door te zeggen dat hij zijn mensen niet in de hand zou kunnen houden. „Er kan van alles gebeuren. Er zou weieens brand kunnen uitbre ken", aldus de directeur. Enkele uren later kwamen zijn voorspellingen uit. De advocaat van Toetanchamon zegt dat de directeur niets te maken heeft met de aanslagen. De Eerste Kamer heeft deze week over de hele linie venijnig van zich afge beten tegenover het kabi- net-Lubbers 2. Zoiets ge beurt maar zelden. Zeker wanneer de kritiek van de kant van de regerings- bevriende fracties niet minder mals is dan uit de oppositiebanken, moet dat te denken geven. Doorgaans brengen de senatoren die deze 'Kamer van be zinning' bevolken flink wat afstand in hun beschouwingen, kijken ze met oog voor betrekkelijkheid naar de politie ke waan van de dag. Daar tegenover staat dat de Eerste Kamer zich de ruimte kan verschaffen om het beleid van het kabinet te spiegelen aan ten densen in de samenleving. Deze week heeft ze daartoe een dappere poging ondernomen. De nieuwe CDA-fractie- voorzitter Kaland (daarin bijgevallen door VVD, PvdA en D66) beschuldigde de regeerploeg Lubbers ervan dat het deze ontbreekt aan vermogen om goed in te schatten wat er in samenleving aan de hand is. Hij signaleerde een breed onbehagen, opgeroepen door het kabinetsbeleid: bij medisch spe cialisten, politiemensen, studenten, schoolbesturen, grote steden, kleine gemeenten, de rechterlijke macht, wo ningbouwcorporaties, advocaten, de verpleegsector, boeren en vissers. Kortom een lange rij van groeperingen uit de burgerij, waar het kabinet over heen denkt te kunnen walsen. Het zit de senatoren niet lekker dat het kabinet zo klinisch en kil om gaat met de kiezers, van wie het ver trouwen heeft gekregen. Daar komen dan nog bovenop de irritaties over de regelzucht van het kabinet, de onbe trouwbare indruk die het naar buiten maakt en de nonchalante manier waarop de Kamer (zoals onlangs nog bij de behandeling van Deetmans har monisatiewet collegegelden voor het hoger onderwijs) onder druk wordt ge zet. Geen geringe verwijten dus. In we zen een aanklacht dat het kabinet zich keer op keer bedient van de arrogantie van de macht. Het is teveel met zich zelf bezig, stelt - in Troonrede en Mil joenennota - vast dat het weer goed gaat met Nederland, maar laat er zich weinig aan gelegen liggen of veel ande ren in het land dit misschien anders er varen. De fundamentele kritiek vanuit de Eerste Kamer was de weerslag van het beeld dat dit kabinet al sinds zijn aantreden oproept. Een soort combi natie van zelfgenoegzaamheid en me taalmoeheid. Zo'n legéring houdt het uit zolang ze voldoende politiek kre diet bezit. De meerderheid in de Eerste Kamer wekte deze week even de in druk dat ze die steun niet onverkort wenst te blijven geven. Maar dat was toch echt niet meer dan een indruk. DDe hele politieke exercitie van de Eerste Kamer is namelijk zonder gevolgen gebleven. Premier Lubbers heeft er op de van hem bekende ma nier een wollig verhaal tegenaan gezet. Daarin masseerde hij veel van de be zwaren weg zonder dat er nadien nog duidelijk protest overbleef. Hij pleitte erin voor beleidsruimte die een kabi net nu eenmaal moet hebben om soe pel te kunnen functioneren. Langs het merendeel van de zorgen die de sena toren hadden geëtaleerd praatte hij heen; op sommige punten gaf hij wat toe. Maar naarmate zijn antwoord in deze trant vorderde werd duidelijk dat de premier niet echt onder de indruk kwam van de lange litanie van kritiek, waarmee de Eerste Kamer nu wel eens haar gram bij het kabinet had willen halen. Het typeert de stijl van regeren van dit tweede kabinet-Lubbers: quasi ongeïnteresseerd en achteloos, weinig bezielend en moeilijk grijpbaar. Ook de bedachtzame Eerste Kamer kan er maar moeilijk tegenop. Toch is het juist dfe houding van de huidige CDA/ WD-ministersploeg, die het breed on behagen in de Nederlandse samenle ving alleen maar verder aanwakkert. Het kabinet opereert op te grote af stand van de burger. Zodra van die kant verzet wordt aangetekend, gaan de deuren dicht. Het tamelijk opmer kelijke debat van de Eerste Kamer met het kabinet heeft tegen de risico's van die benadering willen waarschu wen. Of er iets van is overgekomen? Het blijft een raadsel. En dat is een weinig bevredigend resultaat. vdM. (Advertentie) Zuidweg 20\ Zonnemaire Tel.OI I 12-1 318 Vrijdag koopavond. (Advertentie) VRIJDAG j ZATERDAG j ZONDAG j MAANDAG j DINSDAG J WOENSDAG NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER Alles over caravannen en kamperen en veel toeristische informatie. Meer nieuws via de RAI-Infolijn 020-5813980. Dagelijks geopend van 10-18 uur. Gratis pendeldienst: volg borden P RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. "f-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1