Gratie verleend aan Zes van Sharpeville Groep vissers bekogelt AID'ers met eieren Verloop DAT-reuorder in zicht Doden N[j onlusten in Oorlogsmisdadiger Kipp in Argentinië ondergedoken WERKGROEP PRESENTEERT ACTIEPLAN EVEN NAAR JAC. HERMANS i 500 Mini-prus&Maxi-keus BIJ VISMIJN BRESKENS De smerigheid in het Scheldewater 1 gram Arafat wil op 1 december VN toespreken Minder buien 231e jaargang no. 278 Donderdag 24 november 1988 DE ALLURE VAN NOTEN. ZOEK'T IN ZONNEMAIRE. DEN HAAG/BRUSSEL - Om de vervuiling van de Schelde en de Westerschelde terug te dringen heeft de Internationale Scheldewerkgroep woensdag het Schelde Aktieplan gepresenteerd. In Den Haag aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en in Brussel aan haar Vlaamse collega Kelchtermans (leefmilieu). Actualiteit Benzine Persoonlijk Stress Mest en 5: Rioolzuivering SPAANSE NAVEUNA SINAASAPPELEN SPERZIEBONEN Wisselend, bewolkt en maar een enkem hui. Middagtemperatuur 9 graden. Een matige noordwestenwind. 2DNNEMAIRE PROVINCIAL ZUIOWEG 20A ZONNEMAIRE TEL. 01112-1318 EINDHOVEN (ANP) - Het ziet er naar uit dat Europese en Japanse producenten van DAT-recorders het eens zijn ge- morden over een oplossing van de bestaande kopieerpro- Uematiek. Een woordvoerster van Philips in Eindhoven heeft dit woensdag meegedeeld. De producenten moeten overigens nog overleg voeren met ie platenindustrie. Dat overleg vindt op korte termijn flaats. De verwachting is dat de producenten van geluids dragers zoals platen en compact-discs zich nu niet langer uilen verzetten tegen de introductie op grote schaal van ie DAT-recorder. De muziekindustrie heeft zich steeds fel verzet tegen de in troductie van de nieuwe recorder omdat daarmee op een cassette die kleiner is dan de nu gebruikelijke geluidscas settes kopieën kunnen worden gemaakt met de kwaliteit van een cd-plaatje. De muziekindustrie is bang dat er met behulp van de DAT-recorder ongebreideld wordt geko pieerd. De bedrijfstak vreest daardoor in ernstige proble men te raken. De technische oplossing waaraan de produ centen van de DAT-recorders nu denken komt er op neer dat de bezitter van zo'n apparaat alleen een kopie voor zichzelf kan maken. In Japan is de DAT-recorder al enige tijd op grote schaal op de markt. Wanneer de nieuwe recorder in Europa en de Verenigde Staten overal te koop zal zijn staat nog niet vast. Schelde is nog vuiler dan Rijn Van onze verslaggever) MOSKOU (AP/ANP/RTR) - Drie solda ten zijn gedood en minstens 126 men sen gewond geraakt bij onlusten in in twee steden in de sovjetrepubliek Azerbaidzjan. In Bakoe, de hoofdstad van Azerbajdzjan, gingen woensdag ongeveer 800.000 mensen de straat op, terwijl in de Armeense hoofdstad Je revan een half miljoen demonstran ten zich verzamelden. De afgelopen dagen werden er in Ba koe al werkonderbrekingen en pro testbijeenkomsten gehouden, waarbij Azerbaidzjani hun ongenoegen uit spraken over de bouw van een alumi- niurnfabriek nabij Sjoesja, een stad in de autonome enclave Nagorny-Kara bach in Azerbajdzjan. Volgens de de monstranten wordt de fabriek met geld uit het naburige Armenië opge zet. Later scherpten de demonstran ten hun eisen aan en wilden zij dat er een einde komt aan de autonome sta tus van Nagorny-Karabach, zo zei een regeringsfunctionaris in Azerbajdzj an. De Armeense bevolking in Nagorny- Karabach heeft het afgelopen j aar her haaldelijk aansluiting geeïst van de autonome regio bij Armenië maar Moskou heeft deze eis verworpen. De laatste maanden is het meermalen tot conflicten gekomen over de kwestie Nagorny-Karabach, waarbij al zeker dertig doden zijn gevallen. Leoni Jansen vindt Uit de Kunst 'geen talkshow, maar een actualiteitenprogramma over kunst en cultuur'. PAGINA 2 De winst op benzine is veel te hoog, de klant profiteert te wei nig van de dalende grondstof- fenprijzen. PAGINA 5 John Hiatt durft nu eindelijk persoonlijk te zijn. PAGINA 9 Stress is gewoon keiharde bu siness. PAGINA 11 De fossilisator betekent moge lijk de oplossing voor het mest probleem. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Varia: 11 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21 De werkgroep, die bestaat uit verte genwoordigers van Belgische en Ne derlandse milieugroepen, wil dat bei de ministers hun beloften waarmaken over verbetering van de kwaliteit van het Scheldewater. De werkgroep heeft de vervuiling van de Schelde vergeleken met andere es tuaria. Daaruit bleek, dat de bodem vervuiling minstens zo hoog is. De wa terkwaliteit is vergeleken met die van de Rijn. De werkgroep stelde vast, dat de gehaltes van vrijwel alle vervuilen de stoffen in de Schelde hoger zijn dan in de Rijn, „die tot nu toe als het riool van Europa bekend stond". In het Aktieplan stelt de werkgroep, dat de vervuiling door industriële lo zingen in 1995 met 50 tot 90 procent verminderd moet zijn. Dit kan door de vergunningen aan te passen en door saneringsprogramma's op te leggen. Afwalwatercollectoren, zoals de Afval- persleiding van West-Brabant naar Waarde en de Afvalwaterleiding van Sas van Gent naar Terneuzen, moeten afgeschaft worden. Ze dragen niets bij tot het verminderen van de vervuiling, ze verplaatsen de vervuiling alleen maar. Verder mag er in 1995 geen huishoude lijk afvalwater meer ongezuiverd in de rivier geloosd worden. Om dit te berei ken moet het investeringsprogramma versneld uitgevoerd worden. Op dit moment is in België 50 procent van het zuiveringsprogramma uitgevoerd; de helft daarvan wordt echter nog maar gebruikt, omdat het rioolstelsel nog ontoereikend is. In Brussel is nog hele maal niets gedaan op het gebied van rioolwaterzuivering. Hiervoor bestaan inmiddels wel vergevorderde plannen. Bovendien moeten de huidige en nog te bouwen rioolzuiveringsinstallaties zodanig uitgerust worden, dat het af valwater ook gezuiverd wordt van fos faten en nitraten. Ten slotte moet de sanering van de rivierbodems aange pakt worden. In België moet ongeveer 10 miljoen ton rivierslib worden (Slot zie pagina 15 kolom 6) DEN HAAG - Een delegatie van de internationale Scheldewerkgroep, bestaande uit Belgische en Nederlandse milieugroepen - waaronder de Zeeuwse Milieu Federatie - overhandigde woensdagmiddag 25.000 handtekenin gen en een petitie aan minister drs N. Smit-Kroes (links) van verkeer en waterstaat. Haar Vlaamse collega Kelch termans ontving in Brussel eveneens een exemplaar van het Schelde Aktieplan, dat een schonere Schelde en Westerschelde beoogt. (Van onze correspondent PRETORIADe Zuïdafrikaanse pre sident P.W. Botha heeft gisteravond onverwachts gratie verleend aan een aantal ter dood veroordeelden, onder wie de 'Zes van Sharpeville'. Nog zeven andere gevangenen - vier blanke politieofficieren en drie zwarte moordenaars - kregen woensdag avond van Botha gratie. Evenals de 'Zes van Sharpeville' zal hun doodstraf De ARM 46 aan de kade bij de vismijn in Vlissingen. BRESKENS - De bemanning van de vissersschepen Arnemuiden 46 en 25 heeft in de nacht van dinsdag op woensdag even na middernacht controleurs van de al gemene inspectiedienst (AID) in Breskens met eieren bekogeld. De AID'ers wilden de kotters controleren, maar ze keerden na de actie terug naar zee. Een boot van de douane heeft ze nog een half uur achtervolgd, maar moest afhaken. De twee schepen waren te snel. De ARM 46 arriveerde woensdag rond zes uur 's mid dags in Vlissingen. Enkele uren later liep de ARM 25 binnen. De ARM 46 van de gebroeders Caljouw en ARM 25 van de gebroeders Van Belzen kwamen woensdagmorgen in de haven van Breskens aan, toen daar AID-controleurs waren. Die vroegen de schippers aan de kade te komen om de lading aan een inspectie te onderwerpen. De tros sen waren al uitgegooid en een paar AID'ers hielden die vast. Op dat moment werden zij met eieren bekogeld. De bemanning van de beide kotters trok de zwiepende trossen uit handen van de belaagde controleurs. De schepen kozen daarna het ruime sop en ontkwamen op volle snelheid ook aan controle door personeel van de hen achtervolgende douane-boot. Het hoofd van de douane in Vlissingen, G. Kosten, noch een woordvoerder van de kustwacht wist of de schepen over de radio zijn gesommeerd te stoppen. Volgens Kos ten zijn de schippers strafbaar als ze een dergelijk gebod hebben genegeerd. Het ministerie van landbouw en visserij heeft woens dagmorgen de kustwacht ingeschakeld om na te gaan welke haven de viskotters aandoen. De AID zou ter plaatse de normale controle uitoefenen. De ARM 46 en 25 kwamen woensdagmiddag 'boven water'. Ze meer den af bij de vismijn in Vlissingen. Voorlichter M. This- sen van het ministerie van landbouw en visserij zei woensdagavond dat bij controle van de ARM 46 geen noemenswaardige hoeveelheden vis zijn aangetroffen. Ook waren er geen tekenen die er op wezen dat er meer vis aan boord is geweest. De AID bleek toen nog niet op de hoogte van het feit dat ook de ARM 25 inmiddels was binnengelopen. De twee kotters vissen vooral in de kustwateren op gar nalen en doen vaak Breskens aan. Het zijn relatief klei ne schepen met een motorvermogen van 300 pk. De be kogelde AID-controleurs hebben, voorzover bekend, geen aanklacht ingediend. P. Kooyman, AID-hoofdin- specteur Zuid, zei woensdag dat zijn ambtenaren gere geld steekproeven uitvoeren en dinsdagnacht de haven in Breskens als speerpunt hadden gekozen. (zie ook pagina 15) worden omgezet in gevangenisstraffen tussen de 15 en 25 jaar. Van de 'Zes' kregen Duma Khumalo en Francis Mokgesi 25 jaar, Reginald Sefatsa 20 jaar en de drie anderen, Mojalefa Mo- koena, Moses Diniso en Theresa Ra- mashmola - de enige vrouw -18 jaar. Zeven anderen, onder wie Paul Setla- ba, een 23-jarige zwarte wiens zaak overeenkomsten met die van de Zes van Sharpeville heeft, zullen vanoch tend wél worden opgehangen. De 'Zes van Sharpeville' werden in de cember 1985 ter dood veroordeeld van wege hun betrokkenheid bij de moord op een zwart gemeenteraadslid in de woonwijk Sharpeville ruim een jaar eerder. Deze moord vond plaats tij dens onlusten in vele zwarte woonwij ken in 1984. Het vonnis riep zowel in Zuidafrika zelf als daarbuiten veront waardiging op, omdat tijdens het pro ces nooit onweerlegbaar is komen vast te staan dat een van de zes daadwerke lijk verantwoordelijk was voor de dood van het raadslid Diamini. Rechter Human hanteerde echter het omstreden rechtsbeginsel van 'ge meenschappelijk bedoeling' en achtte bewezen, dat de zes deel hadden uitge maakt van een menigte die de intentie had gehad om het raadslid te vermoor den. Nog geen 24 uur voordat de 'Zes' in maart van dit jaar terecht zouden wor den gesteld, slaagde hun avocaten erin om rechter Human te bewegen de exe cutie uit te laten stellen, omdat een van de staatsgetuigen bij het oor spronkelijke proces een valse verkla ring zou hebben afgelegd. Maar ruim een maand daarna verklaarde dezelf de rechter Human zich niet bevoegd om het proces tegen de 'Zes' te herope nen, aangezien hun vonnis reeds be krachtigd was door het hof van beroep in Bloemfontein. Na grote internationale druk besloot Human de verdediging van de 'Zes' evenwel toch in de gelegenheid te stel len om beroep tegen deze laatste be slissing aan te tekenen, maar dat be roep werd dinsdag op puur technische gronden definitief afgewezen. Van de vier blanke politieofficieren die woensdag gratie kregen, werden Jack La Grange en Robert van der Merwe dit jaar ter dood veroordeeld vanwege de moord op twee zwarte drugshande laren. De twee andere politieagenten, Patrick Goosen en Leon de Villiers, werden eveneens dit jaar ter dood ver oordeeld vanwege moord op een zwar te activist in het Oostkaapse district Cradock. HAARLEM (GPD) De nog gezochte zwaarste Nederlandse oorlogsmisda diger, Abraham Kipp, is ondergedo ken. Zijn huis in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires staat te koop. Dit bleek woensdagavond uit een re portage van Veronica Nieuwslijn. In tussen zegt de Argentijnse minister van Justitie, Enrique Paixao, dat zijn land de politieke wil heeft oorlogs misdadigers uit te leveren. De inmiddels 71 jaar oude Abraham Kipp, die de dood van meerdere Ne derlanders op zijn geweten heeft, werd in september door twee verslaggevers van het Haarlems Dagblad in een rus tige buitenwijk van Buenos Aires op gespoord. Kipp blijkt al op 6 oktober verdwenen. Buren verklaarden dat Kipp heeft gemeld tot eind oktober met vakantie te gaan. Hij is echter nooit meer teruggezien. Minister Paixao wijst erop dat Argen tinië bereid is oorlogsmisdadigers uit leveren, ook al hebben de betrokkenen de Argentijnse nationaliteit gekregen. „In alle gevallen waarin misdaden zijn begaan voordat het staatsburger schap is aangevraagd staat de natio naliteit ter discussie," aldus de be windsman." Abraham Kipp, die in 1949 in Neder land bij verstek ter dood werd veroor deeld, kreeg in 1953 de Argentijnse na tionaliteit. Nederland heeft nooit om uitlevering gevraagd omdat dat van wege juridische problemen geen enke le zin zou hebben.' Volgens de Argentijnse minister kan er echter een wezenlijke verandering komen als het uit 1893 daterende uitle veringsverdrag tussen Nederland en Argentinië wordt gewijzigd. Zeven particuliere milieu- organisaties uit België en Nederland hebben giste ren in Brussel en Den Haag laten zien wat zij wel kun nen en de overheid in beide landen kennelijk nog steeds niet lukt: doelge richt samenwerken om de ernstige ver vuiling van de rivier de Schelde terug te dringen. Ze deponeerden tegelijker tijd bij de Vlaamse minister Kelchter mans (milieu) en zijn Nederlandse col lega Smit-Kroes (verkeer en water staat) een nota, die alle smerigheid in het Scheldewater tussen bron en mon ding van de rivier in kaart brengt. Nieuw waren die gegevens niet. Nieuw is ook niet dat tussen België, Neder land en (eveneens) Frankrijk nauwe lijks overleg bestaat met het oog op een gezamenlijke schoonmaakactie voor deze zwaar verziekte rivier. Be kend is dat er al meer dan vijftien jaar sprake is van een patstelling tussen Den Haag en Brussel over een reeks van kwesties rondom deze en andere grensoverschrijdende waterwegen. Het verontrustende is dat de overhe den aan weerskanten van die grens zich kennelijk bij die situatie neerleg gen en weigeren te beseffen dat elke dag van niets doen het probleem al leen maar verergert. De Internationale Scheldewerkgroep had daarom alle re den om die laksheid bij de verantwoor delijke ministers aan de kaak te stel len. En ze heeft het professioneel aan gepakt. Het ging de grensoverschrijdende milieubeweging gisteren om de schokwerking van het probleem. De feiten spreken voor zichzelf; de be zorgdheid bij de bevolking in het stroomgebied van de rivier (25.000 handtekeningen, verzameld door de actiegroep 'Redt de Schelde') heeft de functie van het noodsein; het gebrek aan daadwerkelij ke actie - tot nu toe - staat daarmee in schril contrast. Wie de geschiedenis van deze ingewikkel de internationale rivier naloopt komt tot de onthullende conclusie dat België en Nederland zich sinds het Scheldetractaat van 1839 samen al leen maar druk gemaakt hebben over wat er óp het water gebeurde, niet om wat zich erin afspeelt. De belan gen van het scheepvaartverkeer heb ben anderhalve eeuw voorop gestaan en doen dat kennelijk nog steeds. Wan neer daaraan de verplichting van maatregelen voor verbetering van de slechte kwaliteit van het Scheldewa ter wordt verbonden, loopt de zaak plotseling klem. De moedeloos ma kende gang van zaken rondom de drie zogenaamde ontwerp-waterverdragen tussen beide landen geeft aan, hoe nonchalant er eigenlijk met de milieu belangen van de Schelde wordt omge sprongen. In de betrekkingen tussen Neder land en België is het milieu tot nu toe het kind van de rekening. Van weerskanten wordt steeds verzekerd, dat er goede afspraken bestaan om el kaar op de hoogte te houden van cala miteiten, problemen, oplossingen en voorgenomen maatregelen. In de praktijk blijkt dat telkens opnieuw lo ze praat. Er wordt niet gewaarschuwd wanneer er iets grondig mis is (zie: ern stige cadmium-lozing in de Maas). Er wordt niet overlegd over nieuwe lo zingsprojecten voor de chemische in dustrie (zie: de aanleg van een smeer pijp tussen Tessenderlo en Antwer pen). En wanneer de problemen verder stroomopwaarts de Schelde spelen - in Wallonië en Frankrijk - ont breekt ieder zicht op wat er wordt ge daan en nagelaten. De kwaliteit van het water in Schelde en Maas is daar de dupe van. Kennelijk moet zich eerst een calamiteit voordoen voordat het riskante van die 'laat-maar-waaien- mentaliteit' tot de Brusselse en Haag se bestuurders doordringt. De milieu organisaties, die gisteren hebben ge pleit voor een internationale aanpak van de Scheldeproblemen zoals nu bij de Rijn wordt toegepast, hebben het manco aan Europees bewustzijn opge graven. Het komt nu aan weerskanten aan op méér dan bombastische beloftes. vdM. Advertentie 1 Aanbiedingen geldig van do. 24 t/m za. 26 ncwsmber 1988 en alleen in filialen met een groenteafdeling. NEW YORK (RTR) - De leider van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) Yasir Arafat wil op 1 december de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toespreken. Dat hebben medewerkers van de PLO-Ieider woensdag in New York ver klaard. Op 1 december begint in de VN het jaarlijkse debat over de „kwestie-Palestina". In de Amerikaanse Senaat heb ben 51 afgevaardigden de minis ter van buitenlandse zaken, George Shultz, met klem ver zocht Arafat de toegang tot de Verenigde Staten te weigeren. Is raël en anti-PLO gezinde bewe gingen willen dat de VS de PLO- voorman geen visum verstrek ken. Niettemin is de verwachting groot dat Washington in zijn komst zal toestemmmen. Tussen de VS en de VN bestaat de afspraak dat mensen die zake lijk met de Verenigde Naties van doen hebben de toegang tot de Verenigde Staten niet zal wor den geweigerd. Washington ech ter behoudt zich het recht voor personen om redenen van „vei ligheid" te weigeren. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1