Van der Linden terug Moordenaar van Duitse baby had snel geld nodig Onzichtbare bommenwerper Hele wereld herdenkt Kennedy Kaiööiï^aR'Imm: Brinkman andaag Bert de Vries in ziekenhuis Cadmium in Maas SADELEN NIET ONAA ZETEL IN TWEEDE KAMER Granaat viel op Westduitse stad De politiepet weer rechtop Minder koude nachten Fenomeen Toekomst A utodiefstallen Voorbij Wolkenvelden en overwegend droog. Middagtemperatuur 8 graden. Een matige, in de avond landinwaarts een zwakke, noordwesten wind. 231e jaargang no. 277 Woensdag 23 november 1988 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWS )EN HAAG (GPD) De door het kabinet gepresenteerde voorstellen voor een vergaande be- astinghervorming volgens de plannen-Oort, vormen een evenwichtig pakket. Negatieve inko- aenseffecten voor bepaalde groepen zijn daarbij onvermijdelijk. Voor de betrokkenen zijn die lijnlijk maar niet onaanvaardbaar. Bovendien is door belastingverlaging in de plannen al etracht een en ander zo goed mogelijk op te vangen. linister Ruding (financiën) en zijn taatssecretaris Koning hebben dit de tamer gisteren laten weten in een iactie op opmerkingen vanuit de Ka ler over de wetsvoorstellen-Oort. Zo- Is bekend moet de belastinghervor- ling in 1990 ingaan. Deze datum is )lgens Ruding en Koning nog steeds aaibaar. Netto is met de plannen 4,1 iljard gulden gemoeid, olgens Ruding en Koning is het aan- il mensen dat door de plannen in pro- emen komt, tot een minimum be- arkt. Voor speciale verlangens is geen ;ld meer. de Kamer bestaan vooral proble- en rond het wegvallen van de al- enstaandentoeslag in de belastin- in. Hierdoor zouden ruim 600.000 al- enstaanden in inkomen achteruit lan. Ruding en Koning zeggen nu dat inkomensachteruitgang maar voor 0.000 alleenstaanden uitkomt bo ni 1 procent. Omgerekend gaat het in om 500 tot 600 gulden. Daarbij is ;t wegvallen van aftrekposten al eegerekend. dien de alleenstaandentoeslag be ukt zou worden tot 50 procent, zou t 600 miljoen gulden vergen, aldus uding en Koning. Dat bedrag kan la- :r uitvallen als de toeslag gekoppeld ardt aan een bepaalde leeftijdsgroep een norm voor het deel van het inko- en dat aan huur wordt uitgegeven, e bewindslieden wijzen erop dat het ibinet nadrukkelijk heeft gekozen )or de middengroepen in de belas- ngplannen. Dat is een politieke keu- i geweest. Volgens Ruding en Koning in bij de middengroepen (met inko- iens tussen 41.500 en 83.000 gulden uto) niet gesproken worden van „ho- i" inkomens. Bovendien hoopt het ibinet dat door de koopkrachtverbe- ring bij deze groepen, de kansen op erk toenemen. algens Ruding en Koning wordt de :rhouding tussen alleenverdieners i tweeverdieners er door de belas- ngplannen niet wezenlijk anders op. j gaan overigens een discussie over PZC Herman van Veen twintig jaar in het vak: een fenomeen, een vat vol mogelijkheden. PAGINA 2 Vliegtuigbouwer Fokker wacht een moeilijke toekomst. PAGINA 4 Hendeleden bekennen 130 au todiefstallen in Zeeland en West-Brabant: de politie heeft acht arrestaties verricht. PAGINA 9 Het Uefa-cupavontuur van FC Groningen is voorbij: Stutt gart begint probleemloos aan de return na de 3-1 zege. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitrenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 17 draagkracht als uitgangspunt voor be lastingen uit de weg. Die kan eventu eel aan de orde komen nadat Oort is ingevoerd. Dan kan ook de CDA-wens bekeken worden of een alleenverdie ner een deel van het inkomen kantoe rekenen aan de partner waardoor er minder belasting betaald zou hoeven worden (splitsingsstelsel). (Zie pagina 3: aftrekposten) DEN BOSCH (GPD) - Leden van de postale recherche en een politierechercheteam uit Noord-Oost Brabant inventariseerden dinsdag girobetaalkaarten en euro cheques die ze in beslag namen tijdens huiszoekingen. Het rechercheteam van de rijks- en gemeentepolitie in Den Bosch maakte dinsdag bekend een grootscheepse fraude met girobetaalkaarten en Eurocheques te heb ben opgelost. De schade wordt geraamd op ruim een miljoen gulden. Zeven mensen zijn in verband met de zaak aangehouden, drie van hen zitten nog vast. De bende wordt ervan verdacht sinds vorig jaar gesto len en vervalste girobetaalkaarten en Eurocheques te verzilveren. Dat gebeurde niet alleen in Nederland maar ook in België', Frankrijk, Spanje, Italië en Portu gal. De verdachten, vijf mensen uit Den Bosch in de leef tijd van 23 tot 36 jaar, een 53-jarige inwoner van Dor drecht en een 34-jarige Rosmalenaar, maakten bij het verzilveren van de betaalkaarten gebruik van gestolen paspoorten, cheque- en giropasjes en rijbewijzen. Zo no dig werden de documenten van een andere naam voor zien. Bij huiszoekingen nam de politie begin oktober gereed schap in beslag dat gebruikt werd bij het vervalsen van de ivaardepapieren. Ook werden, dure auto's in leslag genomen die met de opbrengst van het geld warer. aan geschaft. DEN HAAG (GPD) René van der Linden keert voor het CDA terug in de Tweede Kamer. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken die moest af treden wegens zijn aandeel in de pas- poortrel, heeft de CDA-fractie dins dag op de hoogte gesteld van zijn te rugkeer. Van der Linden neemt de plaats in van Jeltien Kraaijeveld-Wouters, die bur gemeester van Hilversum is geworden. Het CDA-Limburg heeft verheugd ge reageerd op het besluit van 'ons René' Van der Linden. Onder zware druk van de CDA-top en tot woede van de Limburgers trad Van der Linden op 9 september af als staatssecretaris van Buitenlandse Za ken. In het rapport van de parlemen taire enquêtecommissie werd hij er van beschuldigd de Tweede Kamer op sommige punten onjuist en onvolledig te hebben geïnformeerd over het pa- soortdrama. Van der Linden verzette zich heftig te gen die beschuldigingen, maar moest nog voor het tot een Kamerdebat kwam, constateren dat hij onvoldoen de vertrouwen genoot bij zijn partijge noten. In zijn afscheidsbrief zei hij dat zijn integriteit in twijfel was getrok ken. De val van de CDA-staatssecreta- ris kwam drie dagen na het vertrek van de WD-minister van Defensie W. Van Eekelen. De paspoort-affaire kostte ook hem de kop. De ex-staatssecretaris zegt „geen en kele moeite te hebben" terug te keren in de CDA-fractie die hem destijds liet vallen. Hij gelooft „buitengewoon wel kom" te zijn. De beslissing terug te ke ren in de Haagse politiek is hem zwaar gevallen, maar Van der Linden zegt dat hij zich verplicht voelde ten op zichte van de kiezers. PALMDALE (AP) - Op een vliegbasis in Califomië heeft de Amerikaanse luchtmacht dinsdag haar nieuwe B-2 „stealth" bommenwerper getoond aan leden van het Congres, vertegenwoordigers van de media en ingewij den uit de lucht- en ruimtevaartindustrie. Het toestel is het pronkstuk van de supergeheime „zwarte inventa ris" van de luchtmacht. Het ultra-moderne toestel is zodanig ontworpen en uit zodanig materiaal gebouwd, dat de bommenwerper voor vijandelijke radar nagenoeg onzichtbaar is. Van daar ook de naam „stealth", dat onopvallend, stiekem, tersluiks betekent. De ontwikkeling van het vliegtuig, die tien jaar heeft geduurd, is met de grootste geheimhouding omgeven geweest. Tot eerder in dit jaar mocht de fabrikant Northrop zelfs niet erkennen dat er aan gewerkt werd. Het toestel heeft nog niet gevlogen. Bij de eerste blik die dinsdag werd gegund, moest de toeschouwers nog op een ruime afstand blijven. De Amerikaanse luchtmacht wil 132 exemplaren aanschaffen, wat de Amerikaanse belastingbetaler de lieve duit van 68,5 miljard gulden zal kosten. De B-2 is een donkere, staartloze vliegende vleugel, zon der hoekige trekken, opdat radar signalen zo min moge lijk weerkaatst worden. Volgens de Luchtmacht zal het toestel op radarschermen op een vogel lijken. (Van onze correspondent BONN Acute geldnood was de drijf veer achter de ontvoering van en de moord op de 15 maanden oude Patrick Padberg uit het Westduitse Eslohe. Dat bekende de dader, een uit Bonn afkomstige man, die verslaafd zou zijn aan drugs en al enkele veroorde lingen wegens handel in verdovende middelen achter de rug heeft. De ontvoering heeft de gemoederen in West-Duitsland elf dagen bezig gehou den. De man had op de avond van de ontvoering de grootmoeder van de jon gen gewurgd en korte tijd later ook de baby. Maar de wanhopige ouders liet hij in de waan dat zij hun kind levend zouden terug zien. Toen hij in de nacht van maandag op dinsdag bij de overdracht van 1,2 mil joen mark (bijna 1,5 miljoen gulden) aan losgeld werd opgepakt en uren in tensief werd verhoord, bekende hij wat de politie al had gevreesd: Patrick was dood. Hij had de baby in een bos dicht bij het ouderlijk huis begraven. De moordenaar, een werkloze bouw vakker en vader van twee kleine kin deren, woonde sinds kort in de buurt van Eslohe. Nadat hij tevergeefs had geprobeerd een baan te krijgen in het bedrijf van Patricks vader, rijpte bij hem het plan de kleine jongen te ont voeren. Uit geldnood, zoals hij zei. In het huis van de familie Padberg liet de ontvoerder een van uitgeknipte letters samengestelde brief achter. Daarin stonden de eisen. In een dramatische video-oproep die via de televisie werd verspreid, appel leerden de ouders aan de ontvoerder medelijden met de baby en met hen te hebben. De man reageerde. Hij eiste 1,2 miljoen mark en deed alsofhet kind nog leefde. In de nacht van maandag op dinsdag zou het geld worden over handigd. In een bos bij Eslohe werd de 32-jarige ontvoerder opgepakt. Enkele uren la ter wees hij de politie de plek waar hij Patrick had begraven: een ondiepe kuil in een dennenbos, afgedekt met een paar takken en wat mes. Op nog geen tien kilometer van de villa van de welvarende bouwondernemer Chris tian Padberg en zijn vrouw Gabriele, vond hun baby de dood. DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoor- zitter B. de Vries is dinsdagmiddag plotseling met acute buikklachten ter observatie opgenomen in een zieken huis in Rotterdam. Dit heeft een woordvoerder van de fractie meegee- deeld. De Vries (50) is deze week (21 novem ber) tien jaar lid van de Tweede Ka mer. Sinds november 1982 is hij frac- tievoorziter. Zijn werkzaamheden worden tijdelijk waargenomen door vi- ce-voorzitter Eversdijk. MÜNSTER (REUTER) - Westduitse soldaten hebben dinsdag per ongeluk een granaat afgevuurd op het stadje Münster in de deelstaat Niedersach- sen. Er raakte niemand gewond. Tijdens een oefening vergisten solda ten van de 11e tankdivisie, die in Ol denburg gelegerd is, zich in de actiera dius van een 203 mm-granaat. De sol daten dachten dat de granaat acht ki lometer verder neer zou komen, maar het werd 12 km. Het projectiel sloeg in in de tuin van een woning in een buitenwijk van Münster. Van een aantal omliggende woningen braken de ruiten, terwijl ver scheidene mensen danig schrokken van de kracht van de inslag. Het akkoord tussen kabinet en po litiebonden heeft de zwaarste grieven onder de politiepet weggeno men. Er zitten verbeteringen in op het punt van lonen en rechtspositie. Bo vendien wordt een dreigende inkrim ping van het bestand aan politiemen sen voorlopig opgeschort. Ook een eventuele gedwongen verhuizing van politiemensen is van de baan. Door zich lange tijd halsstarrig tegen inwil liging van de eisen op dit punt te ver zetten ('kon het misschien ietsjes goedkoper?') hebben de ministers Van Dijk en Korthals Altes onder de Neder landse politie veel onrust veroorzaakt. Er ontstond een groot gat tussen het beleid dat 'Den Haag' voorgaf te voe ren (meer aandacht voor de bestrij ding van de criminaliteit) en de prak tijk daarvan. De politie kreeg het ge voel dat ze met haar zorgen, grenzen aan fysieke mogelijkheden en ge rechtvaardigde verlangens niet se rieus werd genomen. Dat vrat uitein delijk in zover aan de loyaliteit van de politiemensen, dat ze bereid waren om bepaalde kritische grenzen van hun protest over te steken. Gezien de sig nalen vanuit de politiek en de verzeke ringen ook van de kant van het kabi net, dat men het beste voor had met de politie, konden Van Dijk en Korthals Altes niet veel anders meer dan ze nu hebben gedaan: op tijd naar een ak koord met de bonden toe werken. Voor het toekomstig overleg over een noodzakelijke reorganisatie binnen het politie-apparaat is het nu bereikte resultaat ook van vitaal be lang. Want de onderlinge verhoudin gen tussen de ministeriële top en de vertegenwoordigers van het personeel (de bonden) dreigden de laatste tijd grondig verziekt te raken. In een der gelijk klimaat gedijt geen fundamen tele discussie over ingrijpende maatre gelen, die ertoe moeten leiden dat de politie in de komende jaren doelmati ger zal gaan werken. De inhoud van het onlangs verschenen rapport van de werkgroep Politiebudget is voorlo pig maar even in de koelkast opgebor gen, omdat het - tijdens de voorberei ding van de acties - de onrust alleen maar heeft opgepookt. Dat er bij de po litie van alles op de schop moet, zullen maar weinigen ontkennen. Het gaat er alleen om een samenhangend plan te ontwerpen, dat zo breed mogelijk wordt gedragen. Het politiebeleid van Van Dijk en Korthals Altes is daarop gebaseerd. De politieleiding denkt in die richting. Personeel en bonden kun nen daar ook niet omheen. Tot begin deze week maakte eigenlijk niemand zich illusies dat constructief overleg over reorganisatie mogelijk was. Nu de politiepet weer recht staat is daar heel wat meer kans op. En dat is duidelijk winst, - die 100 miljoen gulden extra ze ker waard. vdM. ARLINGTON/RUNNYMEDE (AP) - Over de gehele wereld is dinsdag herdacht dat 25 jaar geleden pre sident John F. Kennedy werd vermoord. Kennedy's zuster, Eunice Kennedy Shriver, bezocht het graf in Arlington en Kennedy's broer, senator Edward Kennedy, legde een roos bij een gedenksteen in het Engelse Runnymede. Door media in de hele wereld werd uitgebreid stilge staan bij het voortijdig einde van de jeugdige Ame rikaanse president in 1963. In West-Berlijn werd het bezoek gememoreerd dat Kennedy in 1963 aan het stadsdeel bracht. Kennedy sprak bij die gelegen heid de historische woorden „Ich bin ein Berliner". Edward Kennedy, de jongere broer van John, reisde naar Runnymede bij Londen, waar in 1965 een ge denksteen voor wijlen de president werd geplaatst. Hij legde een roos bij de steen in gezelschap van vrienden van de familie-Kennedy. De anderhalve meter hoge steen draagt als inscriptie een tekst van Kennedy zelf: „Wij zullen iedere prijs betalen, iedere last dragen teneinde het overleven en het welsla gen van vrijheid te garanderen." Eunice Kennedy Shrivers riep op de begraafplaats Arlington, waar zij behalve het graf van John ook dat van zijn broer Robert bezocht, in de herinnering dat president Kennedy de oprichter is van het Vre- deskorps. Oud-leden van dit korps hielden bij het Capitool, waar het stoffelijk overschot van de presi dent indertijd lag opgebaard, een 24-uurs wake. Intussen meent James Earl Gray, die in de VS een gevangenisstraf van 99 jaar uitzit voor de moord op Martin Luther King, onvrijwillig betrokken te zijn geraakt in een door de FBI beraamd moordcom plot. De 60-jarige Gray zei dit dinsdag voor de Ame rikaanse televisie, de dag waarop de moord van John Kennedy werd herdacht. King, de activist voor de rechten van zwarten in de VS, werd in 1968 vermoord. Nadat Gray had bekend verantwoordelijk te zijn voor de aanslag, verdween hij zonder verder proces achter de tralies. Gray zei dat de FBI hem in 1968 had gedreigd zijn vader en broer gevangen te nemen, indien hij geen schuld zou bekennen. De moord op Martin Luther King is vol gens Gray georganiseerd door de FBI. Senator Edward Kennedy bij de ge denksteenvoor zijn broer in Runnyme de. HEERLEN (GPD) Door een waarschijnlijk illegale lozing is de Maas in Limburg de afgelo pen dagen ernstig vervuild ge raakt met het giftige, zware me taal cadmium. Bij het automatisch meetstation in Eijsden werd 100 microgram cadmium per liter gemeten, ter wijl 2,5 microgram per liter toe laatbaar wordt geacht. Voor op pervlaktewater, dat dient ter be reiding van drinkwater, zoals dat van de Maas, geldt zelfs een norm van één microgram per liter. De giftige stof is geloosd door het Belgische bedrijf Hydro Metal in Engis in de buurt van Luik. Het bedrijf is verplicht om storingen in de bedrijfvoeringen te melden. Aangezien dit niet is gebeurd, gingen de Belgische autoriteiten er gisteravond van uit dat hier sprake is van een illegale lozing. het moment dat de v-J I O protestacties van de po- litie bijna de climax hadden bereikt heeft het kabinet een v(veel royaler) bod gedaan, waarmee de grootste moeilijkheden in eén klap waren opgelost. De ministers Van Dijk en Korthals Altes hebben die tegemoetkoming in de richting van de politiebonden achteraf proberen te verklaren als resultaat van het norma le proces van onderhandelen. Maar dat was natuurlijk een lezing voor wie in sprookjes gelooft. De zware pressie van de kant van de politie - met de dreiging van 24-uurs stakingen en an dere harde acties - heeft het overleg wel degelijk beïnvloed. Er zou, in het geval van complete mislukking, name lijk een bijzonder hachelijke situatie zijn ontstaan. Het kabinet kon wel dapper verklaren dat het stakingen van de politie niet zou accepteren, maar hoe daaraan een eind te maken heeft de regeerploeg van Lubbers toch kennelijk ook niet zo helder voor ogen gestaan. In zeker opzicht is de inzet van ruim 100 miljoen gulden extra voor de politie dan ook als een afkoop som voor verdere ellende te beschou wen. De politie heeft haar acties met een vrijwel volledig gesloten front kun nen voeren, laten zien dat het haar ernst was, kunnen rekenen op sympa thie en steun van het publiek en mede daardoor succes geoogst. )EH HAAG (GPD) - De PvdA heeft dinsdagavond scherpe iritiek geleverd op het enthousiasme waarmee WVC-mi- \ister Brinkman heeft gereageerd op de voorgenomen fu- ie tussen de kranten-concerns NDU en Perscombinatie, iolgens PvdA-woordvoerder F. Niessen is het optreden un Brinkman 'warrig' en 'voorbarig'en verstrekt de be- indsman 'feitelijk onjuiste' informatie over Europese fu- ieregels. De PPR-er Lankhorst noemde het optreden van Irinkman 'werkelijk ongehoord'. ®A, PvdA, D66 en PPR toonden zich dinsdag bij de behan- ding van de WVC-begroting in de Tweede Kamer bezorgd eer de gevolgen van de voorgenomen fusie voor de pluri- 1 rmiteit van de pers. CDA-media-specialist P. van der enden vroeg dinsdag in Stockholm om duidelijke regels oor persfusies. D66 wil dat de redactiestatuten, waarin de onafhankelijkheid van kranten is vastgelegd, een wettelij ke basis krijgen. Brinkman noemde de fusie vorige week een „verstandige zet". Het nieuwe concern zou sterker staan tegenover bui tenlandse overnames. De bewindsman vroeg zich ook openlijk af of de overheid nog wel verliesgevende kranten moet blijven steunen wanneer die deel uitmaken van een winstgevend concern. De CDA-er M. Beinema noemde deze „primaire overpein zing van de bewindsman enigszins voorbarig"maar nam Brinkman verder in bescherming tegen de kritiek van PvdA en PPR. D66-kamerlid G.J. Wolffensperger sloot zich als enige grotendeels aan bij de eerste reactie van de minis ter. (Zie ook pagina 5) blijft bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1