kleintjes CÊrlaölielÖ f^eirast Verkeer dien^ «ft Braks dreigt kottervissers uit Zeeland met hardere stappen Buurtonderzoek Geleen naar verdachte IRA Dr. L. de Jong komt met samenvatting van Tweede Wereldoorlog PREI EN VARKENSLAPPEN de rtil vandaag Visakte vanaf 28 november te verkrijgen Onassis niet overleden aan hartaanval ACTIES VOORLOPIG VAN DE BAAN Prei> QQ Anti-Servische betogingen duren voort Ruding blokkeert verbetering van kanaal Z-Beveland SLUITING VISSERIJ IN ZUIDELIJKE NOORDZEE Problemen kilo JZ/ kilo Bestendig 231e jaargang no. 276 Dinsdag 22 november 1988 01184-84321 Kabel Uitkijkpost Onderschatting Magere varkenslappen, 500 g 6493.990 gg 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, Portret Kinderbijslag Harmonie Museum Energiepark Eerst een enkele bui, later toenemende bewolking en af en toe regen. Maxi mum temperatuur rond 6 graden. Tot krachtig toenemende west-noordwes ten wind. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE Politie akkoord met 100 miljoen DEN HAAG (GPD) - De protestacties van de politie zijn voorlopig van de baan, nu het kabinet en de politiebonden overeenstemming hebben bereikt over een tijdelijke salarisverbetering. Het kabinet is bereid voor een periode van twee jaar ruim 100 miljoen gulden extra uit te trekken voor de politie. variërend van 450 tot 750 gulden bruto per jaar, tegemoet kunnen zien. Aan vankelijk zou de politie er op 1 januari 600 gulden per jaar op achteruit gaan. Bovendien is de inkrimping van het lantal politiemensen voor die tijds- iuur opgeschort, waardoor ruim 450 janen behouden blijven. Ook hebben ie twee politieministers Van Dijk en Korthals Altes de bonden gegaran- leerd dat er geen gedwongen verhui- angen van politiemensen zullen ilaatsvinden. let akkoord tussen kabinet en politie- wnden kwam maandagavond tame- ijk onverwacht. In een eerder stadium lad het kabinet 50 miljoen gulden oor twee jaar geboden, waarmee een lezuiniging van precies hetzelfde be- Irag teniet werd gedaan. Voor de bon- len was dat echter onaanvaardbaar, let zou betekenen, dat de politie er een cent op vooruit zou gaan. Maan- ag is dat standpunt aan de ministers ïeegedeeld. ben het overleg na ruim anderhalf ar dreigde vast te lopen, kwamen de olitieministers plotseling met een ieuw bod dat wel in grote lijnen tege- ïoet kwam aan de eisen van de bon en. Voor voorzitter Leen van der Lin en van de Nederlandse Politiebond 'as dat een volslagen verrassing, ie uitkomst van het overleg betekent at politiemensen een tijdelijke sala- sverhoging, afhankelijk van de rang PZC LJUBLJANA/BELGRADO (AFP/ REUTER) - In de autonome Joegosla vische provincie Kosovo hebben dui zenden mensen van Albanese afkomst maandag voor de vijfde achtereenvol gende dag geprotesteerd tegen de ver wijdering onder Servische druk van plaatselijke leiders. In de noordwestelijke republiek Slove nië gingen tussen 15.000 en 20.000 mensen de straat op om te protesteren tegen veranderingen in de grondwet van Joegoslavië, die zij beschouwen als een inbreuk op de autonomie van hun republiek. De partijleider van Servië, Slobodan Milosevic, heeft op een extra conferen tie van de communistische partij aan gedrongen op meer zeggenschap van deze republiek over de twee autonome provincies die deel uitmaken van de belangrijkste deelrepubliek van Joe goslavië. Als Servië meer te zeggen krijgt in Vojvodina en Kosovo, „stabi liseert dat de politieke verhoudingen" in Servië, aldus Milosevic. Het bod komt dicht in de buurt van de eis van de bonden, die om twee perio dieken (60 gulden per maand) hadden gevraagd. In de komende twee jaar moet onder zoek worden gedaan naar een nieuw systeem van functiewaardering, waarom de bonden hadden verzocht en dat op 1 januari 1991 moet worden ingevoerd. Voor minister Van Dijk is met dit bod de absolute grens bereikt. Waar Van Dijk het extra bedrag van daan moet halen, is nog onduidelijk. Volgende week maandag zullen de bonden het voorstel van het kabinet zonder advies voorleggen aan de le den. Voorzitter Ger Koffeman van de Algemeen Christelijke Politiebond, met 22.000 leden de grootste vakbond voor de politie, verwacht dat de ach terban het bod zal accepteren. „We hoeven ons niet te schamen voor dit resultaat. Er was domweg niet meer te krijgen". Ook in politiek Den Haag is de uit komst van het politie-overleg positief ontvangen. Premier Lubbers zei maandagavond op een CDA-bijeen- komst in Spijkenisse blij te zijn dat overeenstemming was bereikt. Het pu bliek in de zaal, waaronder een aantal demonstrerende politiemensen, toon de zich verheugd over de uitkomst. WD-fractieleider Voorhoeve verwel komde het akkoord als heel positief. De VVD is vooral te spreken over het feit dat het merendeel van het geld is gaan zitten in de sterkte. Dat komt overeen met de liberale wens om meer politieagenten. DRIEBERGEN (ANP) - Omgeven door een sprookjes achtig wit landschap moesten de automobilisten uit de richting Drachten een spekglad wegdek berijden alvo rens de Friese hoofdstad Leeuwarden te kunnen berei ken. Defile duurde de gehele ochtend en had een lengte van 15 kilometer. De stad Groningen was maandag morgen voor het verkeer zelfs praktisch onbereikbaar geworden door gladheid na sneeuwval. Op de toevoer wegen stonden maandagochtend tot ver na de spits lan ge files. In de hele provincie Groningen zijn minstens zestig ongelukken gebeurd. Een klein aantal personen raakte daarbij gewond. Ook in de rest van het land veroorzaakte gladheid door sneeuw en de bevriezing van natte weggedeelten veel files en een aantal ongevallen. Rond het middaguur wa ren de meeste files opgelost. AMSTERDAM (ANP) - Een ongeduldige passagier heeft mandagavond een buschauffeur in Amsterdam-Noord net een mes gedwongen om hem te vervoeren. De (lege) lijnbus van het Amsterdamse vervoersbedrijf stond bij de lindhalte geparkeerd toen de pasagier de bus inkwam en ie chauffeur met een mes bedreigde en een keer in de bo venarm stak. Jk heb hem toen maar gevraagd waar hij naar toe wilde", aldus de chauffeur een uur na het incident. „Hij bleef maar schelden en riep dat hij naar de IJ-tunnellaan wilde. Ik ben daar naar toe gereden, maar ben op een gegeven moment boven op de rem gaan staan en heb de bus vervolgens de bosjes ingereden. Ik wist de man zijn mes afhandig te ma ken maar hij kon ontsnappen via de nooduitgangIn het totaal was het een ritje van ongeveer twee kilometer". De chauffeur heeft zich kortstondig in een ziekenhuis laten behandelen. De dader ontkwam. DEN HAAG (ANP) - De sportvisakte voor 1989 is vanaf maandag 28 novem ber te koop bij de postkantoren, vis sportwinkels en hengelsportvereni gingen. Minister Braks van Visserij heeft dat maandag in de Tweede Ka mer meegedeeld. Naar verwachting zullen 500.000 hengelaars volgend jaar hun lijntje uitwerpen, 100.000 liefhebbers minder dan vorig jaar. BUENOS AIRES/ATHENE (AFP/ DPA) - Christina Onassis is niet aan een hartaanval overleden, maar als gevolg van een „acuut longoedeem". Dit blijkt uit de eerste resultaten van de lijkschouwing die verricht is op het lijk van de 37-jarige vrouw die za terdag in de buurt van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is overleden. Zonder PZEM-geld voor Zeka- tel komt de bekabeling van het Zeeuwse platteland in gevaar. PAGINA 10 De uitkijkpost in Westkapelle wordt onbemand. PAGINA 11 4rie Haan waakt voor onder schatting: FC Groningen is een blanco blad voor Stuttgart. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 aport: 14 en 15 ROERMOND (ANP) - In de Geleense wijken Lindenheuvel en Landgraaf gaan leden van het Limburgse IRA-recher- che-team vanochtend vanaf zes uur huis aan huis pamflet ten verspreiden met vragen over één van de twee in de Bondsrepubliek aangehouden IRA-verdachten. Volgens de Westduitse justitie in Karlsruhe bestaan er dui delijke aanwijzingen dat de 29-jarige G. Hanratty geruime tijd gewerkt heeft bij een Limburgs bouwbedrijf. Hij zou hebben verbleven in de wijken Lindenheuvel en Landgraaf. Dit is maandagavond op een persconferentie in Roermond meegedeeld door W. Kuppens, leider van het uit twaalf man bestaande IRA team. Hanratty werd op 30 augustus in het Westduitse Wald- feucht even over de grens bij het Limburgse Konings- bosch-Echt door een douanier aangehouden, samen met de 30-jarige Terence G. McGeough. De mannen worden ver dacht van betrokkenheid bij twee aanslagen op Britse mili tairen in Roermond en Nieuw-Bergen op 1 mei, waarbij drie doden en drie gewonden vielen. Vijf a zes getuigen zijn inmiddels opgespoord, die beweren er voor 100 procent zeker van te zijn Hanratty te hebben ontmoet. Volgens één getuige heeft hij deze IRA-verdachte gezien in een levensmiddelenzaak in Geleen. Op grond van deze verklaring zijn pensions, bars en winkels in Geleen bezocht. Dit heeft nieuwe getuigen opgeleverd, maar geen van hen kan precies aangeven waar Hanratty heeft ge woond. Daarom worden vandaag de pamfletten in 3.000 woningen verspreid in de hoop dat de ongeveer 8.000 bewoners de verblijfplaats van Hanratty kunnen aanwijzen. taal maandag tijdens het Kamerdebat over zijn visserijbegroting voor 1989. Er werd uitvoerig stilgestaan bij de re cente problemen op de vismijn in Vlis singen. Braks wees erop dat de kotter- vloot in zuidwest-Nederland in tien jaar tijd explosief is gegroeid - van 15.000 naar 57.000 pk - en daar nu, in een tijd van overcapaciteit ten opzich te van de toegestane vangsthoeveelhe- den, de wrange vruchten van plukt. De Zeeuwse vissers hebben een veel te grote vloot om met de vangst van al leen platvis (tong, schol) de kost te kunnen verdienen en zijn zich gaan toeleggen op de bijvangst van kabel- UTRECHT (GPD) Dr. L. de Jong gaat een samenvatting schrijven van zijn omvangrijke serie Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Het boek dat maximaal vijf a zeshonderd pagina's zal om vatten, is met name bedoeld voor „een toekomstige generatie voor wie de huidige serie van zesentwintig boeken veel te veel is". De Jong lichtte zijn toekomstplannen toe tijdens de persconferentie voor de verschij ning van deel 13 Bijlagen/Register. De Jong verwacht dat die samenvatting pas over pakweg vijfjaar gereed is. Niet alleen moet het boek vanuit een geheel nieuwe artistieke invals hoek geschreven worden, tevens wil de historicus eerst de nieuw versche nen Nederlandse publikaties over de Tweede Wereldoorlog lezen. De Jong, die momenteel doceert aan de Harvard University in de VS, heeft de na 1970 uitgegeven werken niet meer gelezen. Hij schat anderhalfjaar nodig te hebben om de vierduizend nieuwe titels door te werken. Voordat De Jong met de samenvatting begint, wil hij zijn memoires schrij ven. Hij hoopt dat die over twee jaar kunnen uitkomen. De Jong kondigde aan in zijn memoires nieuwe, persoonlijke aspecten ten aanzien van het ontstaan van Het Koninkrijk te behandelen. In deel 13 Bijlagen/Register heeft De Jong een verantwoording gegeven voor de totstandkoming van Het Koninkrijk. Daarnaast bevat het (dunne) boek een overzicht van de wijzigingen en aanpassingen sinds de eerste druk. Ook is er een naamsregister en een geografisch register in opgeno men. Komende zomer wordt de serie afgesloten met deel 14 Reacties dat onder leiding staat van een commissie van historici. Zij bundelen de in de loop der jaren geuite (pers)kritieken en de binnenskamers gevoerde discussies (discussienota's en verslagen). De Jong heeft geen invloed op de samen stelling van dit slotdeel. (Zie ook pagina 4) Advertentie jauw. Volgens de minister zijn het niet de kleine maar de grote kotters met enorme motorvermogens („die kun nen wel tegen een stootje") die de rots achtige bodem in de zuidelijke Noord zee met forse kettingtuigen verstoren en de kabeljauw opjagen om deze in grote hoeveelheden te vangen. De achterliggende gedachte van Braks - die zijn dreigement later af zwakte - was duidelijk: in de zuidelijke Noordzee zit veel kabeljauw en weinig platvis. Als je de visserij op platvis ver biedt, wordt het probleem van de ille gale maar lucratieve kabeljauwaan landing opgelost. „Als de minister echt problemen wil met de Zeeuwse vissers, moet hij dit doen", was de kritische reactie van WD'er Te Veldhuis. Hij en Aad Kosto (PvdA) wezen op de gevaren voor het Noordzeemilieu als de gevangen dode kabeljauw wordt teruggegooid in zee. Te Veldhuis vindt dat de pijn zit in de oneerlijke kistenverdeling voor bij vangst tussen vissers in de noordelijke en de zuidelijke Noordzee. Daardoor kunnen de Zeeuwse vissers maar enke le kisten kabeljauw vangen. Kosto sprak van een „weeffout" in het quota-toewijzingsbeleid. Maar Braks wees op de historisch gegroeide vangstpatronen. „Een andere verde ling is moeilijk gezien de spectaculaire groei van de vloot in het zuidwesten. Dan komen de rechten van de traditio nele kabeljauwvissers in gevaar." Hij bleef bij zijn afwijzing van het plan van de Vhssingse wethouder T. R. K. Meij- ers voor een bijvangstregeling. Volgens Braks is dit jaar 20.000 ton vis illegaal in Nederland aan wal ge bracht. Vorig jaar was dat tienduizend ton. Er zijn dit jaar 160 processen-ver baal opgemaakt voor het aanlanden van vis buiten de vismijnen. De voorzitter van het visserijschap B. Daalder zei dat de problemen door de dreigementen van de minister niet worden opgelost en voorzag een toene mende polarisatie tussen vissers en autoriteiten. Voorman J. van den Bos van de ver eniging Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel) vond Braks' opstelling ver strekkend. „De bijvangst is onvermij delijk. „Wij hebben liever een goede bijvangstregeling. Door dit dreige ment wordt het visserijbedrijf in z'n bsroepsuitoefening gefrustreerd." Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding, DEN HAAG (GPD) - De verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland, de versnelde aanpak van het spoor wegknelpunt Utrecht-noord en verbe teringen aan het Amsterdam-Rijnka naal bij Amsterdam stuit op verzet van minister Ruding van financien. Deze wil voor volgend jaar voorals nog niet meer dan 64 van de door de Kamer gevraagde 100 miljoen voor de verbetering van de infrastructuur uittrekken. Dat heeft minister van verkeer en wa terstaat Smit-Kroes de Kamer gister avond laten weten tijdens een com missievergadering over het Rijkswe- genfonds. Volgens Smit-Kroes wil Ru ding de verhoging van de uitgaven voor de infrastructuur beperken tot de 64 miljoen die inmiddels zijn bestemd. Tijdens de commissievergadering diende het kamerlid Rienks (PvdA) mede namens CDA, WD en SGP een motie in om de regering alsnog tot be steding van de resterende 36 miljoen gulden te bewegen. In deze motie ver zoekt hij het restant van de 100 miljoen uit te trekken voor de versnelde aan pak van het knelpunt Utrecht-Noord, het kanaal door Zuid-Beveland en het Amsterdam-Rijnkanaal. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Als de Zeeuwse kotter vissers niet ophouden met het ontdui ken van de vangstbeperkingen voor kabeljauw overweegt minister Braks (visserij) de zeevisserij in de zuidelij ke Noordzee voorgoed te sluiten of het gebruik van zwaar vistuig door kot ters te verbieden. De bewindsman sprak deze dreigende Wim Bosboom wil in zijn talk show een portret van zijn gast schilderen. PAGINA 2 Per 1 januari komt er een toe slag bovenop de kinderbijslag PAGINA 3 George Shultz stapt over twee maanden op: de erfenis van een teamspeler en man van de harmonie. PAGINA 4 Een kaartje voor het museum of de schouwburg mag van mi nister Brinkman duurder wor den. PAGINA 5 Het energiepark in het Sloege- bied zal fors worden uitge breid. PAGINA 9 Minister Van Dijk rechtsen voorzitter G. Koffeman van de Algemene Christelijke Politiebond begroeten elkaar voor het overleg. Voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Politiebond en minister van justitie Korthals Altes rechts kijken toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1