kleintjes Bereikbaarheid waarnemend huisarts wordt verbeterd tien procent duurder Drinkwater spoedig Sint in Zierikzee aan land vandaag Egypte erkent Palestijnse staat Douane-protest op Binnenhof PZC/sp*»'* Gesprek Walesa en regering zonder resultaat Multimiljonaire 'Tina' Onassis Nog kouder 231 e jaargang no. 275 Maandag 21 november 1988 01184-84321 Ondervoed Spoed Tekorten Dubieus Nijskens RESERVE-DOKTER TER ONDERSTEUNING Geld Veestapel TOENEMEND VERZET ALBANEZEN ALS GEVOLG VERVUILING BUDAPEST (GPD) In de Joegoslavische provincie Kosovo blijven de gemoederen verhit over het ontslag van twee Alba nese provinciale partijleiders. Zondag demonstreerden op nieuw circa zevenduizend Albanese inwoners van de hoofd stad Pristina tegen wat zij noemden 'Servische leugens over het Albanees nationalisme'. De demonstranten eisten herbe noeming van hun partijleiders. Tegenstellingen Tactische zet Winterse buien afgewisseld door perio den met zon. Eerst nog vrij krachtige, later matige wind uit noordelijke rich tingen. Maximum temperatuur van daag 3 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUW «PZC Een groot deel van de kinde ren, die macrobiotisch voedsel krijgen is ondervoed. PAGINA 3 VVD en CDA dringen aan op spoed bij de sanering van de vissersvloot. PAGINA 3 Een Arnemuidse onderneming wü geld op tafel leggen om de tekorten van het Vliegveld Midden-Zeeland te helpen dek ken. PAGINA 5 Scheidsrechter Egbertzen speelde zaterdagavond een dubieuze rol in de bekerwed strijd tussen PSV en Volen- dam. Bij een 1-1-stand kende de arbiter PSV een strafschop toe na een vermeend handsge- val. Ronald Koeman benutte het buitenkansje en schoot de Eindhovense ploeg vanaf elf meter naar de volgende ronde. PAGINA 9 De Zeeuwse voetballer Angelo Nijskens speelde zaterdag bij de ontmoeting tussen Bayer Uerdingen en Bayern Mün- chen een hoofdrol. Nijskens blonk uit en scoorde de ope ningstreffer voor Uerdingen. Hij kon echter niet verhinde ren dat Bayern München met 3-1 won. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 BELGRADO—Ruim 1 miljoen Serven demonstreerden zaterdag in Belgrado. In Kosovo liepen honderdduizenden Alba nezen te hoop. Beide volken bestrijden elkaar in een economisch achteropgeraakt Joegoslavië. DEN HAAG (GPD) Er worden op korte termijn maatregelen genomen om het functioneren van huisartsen 's avonds en in de weekeinden te verbe teren. Zo zal een waarnemend arts een patient altijd het voordeel van de twijfel moeten geven en een bezoek afleggen, als daarom gevraagd wordt. Jonge, onervaren artsen moeten wor den ondersteund, terwijl een reserve arts altijd oproepbaar zou moeten zijn om te assisteren. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) komt met deze voorstellen in een binnenkort te publiceren rapport. Zij erkent dat er veel klachten zijn over waarnemend artsen. Volgens het Landelijk patiënten Over leg is het aantal klachten over artsen die weigeren een patient te bezoeken, aanzienlijk toegenomen. De huis artsen daarentegen klagen over het groeiend aantal 'wissewasjes', waar mee zij worden lastig gevallen. Zij vin den dat ze alleen voor spoedgevallen aan huis moeten komen. De Landelijke Huisartsen Vereniging wil dan ook duidelijke regels gaan op stellen voor patientenbezoek en de groeiende werkdruk indammen. Ge dacht wordt aan een maximum aan tal patiënten per waarnemend arts en de instelling van een reserve-arts. „Voorop staat dat een waarnemend arts bij een voor hem vreemde patient geen risico neemt bij een twijfelgeval en een huisbezoek aflegt", stelt voor zitter A. van de Zandt van de LHV. De ze regels zouden in zijn visie tot een wettelijke norm gemaakt moeten worden. Er bestaan overigens al normen voor de bereikbaarheid van waarnemend artsen, maar deze worden blijkbaar re gelmatig geschonden. De normen zijn door de LHV in overleg met de Genees kundige Inspectiedienst, Consumen tenbond en Landelijk Patiënten Plat form opgesteld. Secretaris Buis van de LHV wil daarom de controle op de art sen verscherpen via een toetsings-sys- teem, waarbij steeksproefsgewijs wordt gecontroleerd. Artsen die in de fout gaan, zouden volgens Buis moe ten worden gestraft. Hij gaf niet aan op welke manier dat zou moeten gebeu ren. DEN HAAG (GPD) - De vervuiling van ons drinkwater zal de waterleiding bedrijven in de komende jaren tien tallen miljoenen guldens aan investe ringen kosten. Om ervoor te zorgen dat de afnemer schoon drinkwater krijgt worden door het RIVM de kos ten daarvoor geraamd op 30 miljoen gulden per jaar tot 1990 en vanaf dat jaar tot aan 2000 60 miljoen gulden per jaar. Directeur dr. Minderhoud verwacht dat deze investeringen aan de afnemer zullen worden doorbere kend. Naar schatting zullen de water tarieven de komende jaren met 10 procent omhoog gaan. WARSCHAU (DPA-AFP) De voor zitter van de verboden vakbond Soli dariteit, Lech Walesa, en de minister van binnenlandse zaken, generaal Czeslaw Kiszczak, hebben vrijdag en zaterdag voor het eerst sinds weken weer overlegd. Zij zijn het echter niet eens gewordn over het beginnen van een ronde-tafelconferentie. Er is al leen besloten dat de besprekingen zul len worden voortgezet om te proberen de meningsverschillen te overbrug gen, zo staat in een communiqué dat zaterdag werd verspreid. Aan de gesprekken namen ook deel de bisschop van Gdansk, Tadeusz Go- clowski, de secretaris van de Poolse bisschoppenconferentie, aartsbis schop Bronislaw Dabrowski en Stanis- law Ciosek die kandidaat-lid is van het Politburo van de Poolse communisti sche partij. Prof. De Haan van de Landbouw Uni versiteit van Wageningen zei dat de in tensieve veehouderij nog steeds teveel mest op het land uitstrooit, waardoor teveel nitraat en fosfaat in het grond en oppervlaktewater terecht komt. Dr. Minderhoud zei voor de Avro-radio dat het nog zeker 100 jaar zal duren voor dat het grondwater gezuiverd zal zijn van alle stoffen die daarin terecht zijn gekomen. Volgens Minderhout zijn er in ons land gelukkig nog wel gebieden waar het grondwater niet is vervuild. Hij erkende, dat tot voor enkele jaren nie- mand de huidige vervuiling van het OVCrlCQCU grondwater heeft zien aankomen. Dat er dringend maatregelen geno men moeten worden om de vervuiling van het drinkwater te voorkomen is volgens dr. Minderhoud mede gelegen in het feit dat er een steeds grotere vraag is naar goed water. Dit blijkt vol gens hem uit het feit, dat de vraag naar zuiver bronwater het afgelopen jaar met 20 procent is gestegen. Premier Lubbers zei in hetzelfde radio programma, dat hij niet verwacht, dat voor het jaar 2000 gedacht zal worden aan vermindering van de veestapel. Hij zei er vertrouwen in te hebben, dat het bedrijfsleven in samenwerking met het ministerie van Landbouw in staat zal zijn het mestoverschot terug te dringen. Daardoor zal het tegelijker tijd mogelijk zijn om met behulp van moderne technieken te voorkomen, dat nitraten en fosfaten in ons grond water terecht zullen komen. Boven dien zullen moderne technieken in staat zijn de ammoniak-uitstoot terug te brengen tot het toelaatbare. BUENOS AIRES (DPA/AFP/UPI) De Griekse multimiljonaire Christi na Onassis, dochter van de legendari sche Aristoteles Onassis, is zaterdag op 37-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden tijdens een vakantie in Argentinië. Christina Onassis had zowel de Griek se als de Argentijnse nationaliteit. Aristoteles begon ooit als speculant op de beurs in deze stad aan zijn carrière. Het vermogen van „Tina" zal hele maal in handen komen van haar drie jarige dochtertje Athenea Alexandra, dat werd geboren uit haar vierde hu welijk, dat met de Franse industrieel Thierry Roussel. Zaakwaarnemers be heren het miljoenenvermogen tot zij meerderjarig is. In juli 1971 trouwde Christina tegen de wil van haar vader met de 26 j aar oude re makelaar Joseph Bolker. Aristote les onterfde haar. Het huwelijk strand de. Na de dood van haar vader in maart 1975 vocht zij met susses het testament aan, waarin zij wel het vruchtgebruik van haar vaders bezit tingen kreeg toegewezen, maar niet het volledige beschikkingsrecht. Kamerlid Netelenbos van de PvdA zal woensdag in het overleg tussen de Tweede Kamer en staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) vragen stel len over de problemen rond de bereik baarheid van de waarnemend artsen. „Als er meer geld nodig is voor de kwaliteit van de zorgverlening door huisartsen, moet dat maar". Aanleiding tot de discussie was de dood afgelopen woensdag van een der tienjarig meisje uit Dordrecht. De dienstdoende huisarts werd gewaar schuwd maar weigerde te komen kij ken. Het zou maar om een griepje gaan, zo dacht hijHet meisje overleed korte tijd later aan nekkramp. De Ge neeskundige Inspectie in Zuidholland en de politie van Dordrecht onderzoe ken momenteel of de arts zorgvuldig heeft gehandeld. Vandaag wordt be sloten of hij zal worden vervolgd. BRUSSEL (ANP) De Europese Gemeenschap en de Verenigde Sta ten lijken regelrecht af te steven op een handelsoorlog. Aanleiding is het verbod dat de EG wil afkondi gen voor de import van met hormo nen geproduceerd vlees. De VS heb ben gedreigd met tegenmaatrege len, waarna Brussel al heeft aange kondigd die weer te zullen beant woorden met importheffïngen. Vrijdag en zaterdag hebben EG- landbouwcommissaris Frans An- driessen en zijn collega voor buiten landse betrekkingen, Willy de Clercq, besprekingen gevoerd met de speciale Amerikaanse handels gezant, Clayton Yeutter, en de Ame rikaanse minister van landbouw, Richard Lyng. De EG-delegatie heeft voorstellen gedaan voor een oplossing van het geschil, maar die oplossing „is door de Amerikanen niet goed ontvan gen", zei De Clercq zaterdagmiddag op een persconferentie. Het ant woord van de Amerikanen op het Europese aanbod wordt morgen, dinsdag, verwacht. Al eind vorig jaar heeft Washington een lijst van Europese produkten opgesteld. Van een aantal van die produkten (de keus is nog niet ge maakt) wil het de invoerrechten met 100 procent verhogen indien de EG geen compensatie biedt voor het door Washington geclaimde verhes van 130 miljoen dollar door het hor monenverbod. Zo'n maatregel zou ons land volgens EG-cijfers rond acht miljoen dollar exportverlies opleveren. De EG-diensten in Brussel hebben inmiddels ook een lijst van produk ten opgesteld waarvan men dan weer de invoer uit de Verenigde Sta ten wil gaan bemoeilijken. ZIERIKZEE - Sinterklaas heeft zaterdag in Zie- Irikzee voet gezet op Nederlandse bodem. Hele maal van een leien dakje ging dat niet want het leek er even op dat de goedheiligman door zijn 'wegwijs-piet' richting Veere werd gestuurd. Toch hoefden de talrijke kinderen langs de Zie- rikzeese haven niet lang te wachten op de aan komst van de Spaanse kindervriend en enkele tientallen pieten. De aankomst van het Spaanse gezelschap werd rechtstreeks op televisie uitge zonden. Veel ouders met kinderen van buiten Zie- rikzee hadden de gelegenheid te baat genomen om zelf eens te gaan kijken naar de aankomst van de 'landelijke sint'. Maar de drukte bleef ver onder het van te voren voorziene bezoekersaan tal. Sinterklaas werd aan de Nieuwe Haven op gewacht door de Zierikzeese burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs en het in traditionele kledij gestoken echtpaar Pannekoek. Ook was een stoet samengesteld met leden van de volksdans vereniging Nehalennia, vertegenwoordigers van de vissersvereniging van Zierikzee en een boe renwagen, met daarop onder anderen de echtge note en de kinderen van burgemeester Assel bergs. Na een rondgang door de binnenstad van Zierikzee, waar de Sint onder meer oudholland- se kinderspelen bewonderde, hield hij een toe spraakje op het Havenplein. Vervolgens moest de goedheiligman het gastenboek van Zierikzee tekenen, waarna hij zich weer naar het haven plein en de talrijke kinderen spoedde. Tot slot woonde Sinterklaas een feest in de concertzaal bij. De Spaanse gast vertoonde zich nog dezelfde dag overigens ook nog op veel plaatsen elders in de provincie (Zie pagina 6). in (Van onze correspondent) De situatie in Kosovo wordt door Joe goslavische zegslieden „explosief' ge noemd. De politie grendelde Pristina rolledig af om, na de massale demon straties van vrijdag (200.000 mensen) sn zaterdag (ruim 30.000) te voorko men dat opnieuw de bewoners van het platteland naar de hoofdstad zouden trekken. In Kosovo zijn al bestaande tegenstel lingen tussen de Albanese meerder heid van 1,8 miljoen en de Servische minderheid van 200.000 mensen hoog opgelopen door de aanhoudende Ser vische demonstraties tegen het 'Alba nees nationalisme en terrorisme' en de politieke druk die er wordt uitgeoe fend op provinciaal bestuur en partij leiding om toe te geven aan de Servi sche eis dat de voornaamste bestuur lijke bevoegdheden worden overge dragen aan Servië. Daartoe dient de Joegoslavische grondwet te worden gewijzigd, wat al leen kan gebeuren als alle republieken en de twee autonome provincies ermee instemmen. De republiek Servië heeft de eigen grondwet al aangepast, maar die gewijzigde versie kan niet van kracht worden omdat daarvoor de toe stemming van de beide autonome pro vincies op Servisch grondgebied, Voj- vodina en Kosovo, nodig is. Zaterdag demonstreerden ongeveer 800.000 Ser ven in Belgrado tegen de 'discrimina tie van onze broeders in Kosovo'. De demonstranten werden toegespro ken door Servies sterke man, Slobo dan Milosevic, die zijn gehoor Verze kerd dat „Servië de strijd uiteindelijk zal winnen". De demonstratie verliep zonder incidenten. Het zijn deze demonstraties -waarbij kritiek op corruptie in de landelijke partijtop, ontevredenheid over de eco nomische crisis en solidariteit met de Servische minderheid in Kosovo hand in hand gaan- die de politieke spannin gen in Kosovo en daarmee in geheel Joegoslavië hoog hebben doen oplo pen. Milosevic is er middels deze de monstraties al in geslaagd de partijtop in Vojvodina te laten aftreden, maar de kameraden in Kosovo hielden tot nog toe stand. Volgens waarnemers is het ontslag dat de Albanese partijleiders Jasari en Vlasi vorige week indienden een tactische zet: nadat begin oktober de landelijke partijtop instemde met de Servische eis voor een onderzoek naar de wijze waarop de partijleiding (Slot zie pagina 3 kolom 7) CAIRO (RTR/AFP) - Egypte, het enige Arabische land dat banden onder houdt met Israël, heeft zondag ver klaard de onlangs uitgeroepen Pale stijnse staat te erkennnen. Dit heeft een officiële Egyptische woordvoer der verklaard, zo meldde het nationa le persagentschap MENA. Egypte had eerder verklaard dat het alle resoluties van het parlement in ballingschap van de Palestijnen in Al giers steunde. Deze steun betekende volgens het land meer dan erkenning van de nieuwe staat, maar het ging niet over tot officiële erkenning. Meer dan 30 landen, voor het meren deel islamitische landen, hebben de Palestijnse staat inmiddels erkend. Zondag voegde ook Vietnam zich in de rij. Leiders van de Palestijnse opstand in de door Israël bezette gebieden heb ben zondag hun waardering uitgespro ken voor het uitroepen van een onaf hankelijke Palestijnse staat. In de ver klaring staat dat de leiders de PLO „steunen en zegenen", omdat de de or ganisatie de opstand in politieke winst heeft weten om te zetten Op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver is zondag in het dorp Baqa Al-Ha tab in de buurt van Nablous een Pale stijn door Israëlische kogels gedood, zo is uit Palestijnse bron vernomen. Het Israëlische leger heeft zondag bij zonsopgang het uitgaansverbod voor de vluchtelingenkampen in de Strook van Gaza opgeheven. BERGH/AUTOWEG (GPD) Zeshon derd douane-ambtenaren, voorname lijk van grensposten langs de Neder landse oostgrens, protesteren van daag 'in stilte' op het Binnenhof in Den Haag tegen het dreigend taken- verlies, de overplaatsingen en ge dwongen verhuizingen als gevolg van het opheffen van grenzen in Europa na 1992. De grensposten zullen vandaag met een minimale „weekend-bezetting" draaiend worden gehouden. Het grensverkeer zal van de actie geen hin- der ondervinden, zo is meegedeeld. Vandaag zijn de vaste kamercommis sies voor defensie, politie en justitie voor overleg bijeen met onder meer staatssecretaris De Koning van finan ciën en directeur-generaal Boersma van de Belastingdienst. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1