aanslag Kraan raakt bovenleiding: treinverkeer drie uur stil almanak de kleine AID mogelijk zonder politie naar vismijn 'Kleinere' belangen helpen WOV om zeep Onderzoeker bolbliksem wil steun van overheid Studenten-acties gaan aan Zeeland voorbij iCTIES OP TIL ZEEUWSE l VANDAAG NOG OVERLEG BARBÉ WIL BESLISSING VAN ALLURE Verguisd Grondprijzen Dieven aan de haal met kleurentelevisie WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 Ooievaar Sociaal plan zeeland MIDDELBURG - Agenten van de Middelburgse gemeentepolitie hebben dinsdagavond een verlich tingscontrole gehouden op ver schillende plaatsen in de stad. Bij 51 personen werd geconstateerd dat de verlichting niet in orde was. In het kader van de politie-acties te gen de bezuinigingen kregen zij ech ter geen bekeuring maar een waar schuwingsbriefje, waarop de eisen van de politiefunctionarissen ston den vermeld. De actie werd gehouden van 18.30 tot 20.00 uur en was niet door de po litiebonden uitgeroepen. Het is vol gens de Middelburgse politie niet uitgesloten dat het publiek de ko mende dagen met meer van derge lijke 'wilde' acties te maken krijgt. KRABBENDIJKE - Het treinverkeer tussen Kruiningen en Bergen op Zoom is dinsdag ruim drie uur lam ge legd, nadat een vrachtauto met kraan de bovenleiding op de spoorwegover gang aan de Noordweg in Krabbendij- ke kapot had getrokken. De Neder landse Spoorwegen zetten voor de rei zigers bussen in. Het ongeval gebeurde 's middags om kwart over vijf, precies in de avond- spits. Volgens een woordvoerder van de spoorwegpolitie was chauffeur L. van der M. uit Kruiningen na het los sen vergeten de kraan in te trekken. Omdat verschillende draden los bun gelden, zette de politie de overgang meteen af. Hoewel alleen de leiding op het spoor Bergen op Zoom schade op liep, besloten NS en politie uit veilig heidsoverwegingen het treinverkeer op beide sporen te staken. Tussen Kruiningen en Bergen op Zoom wer den voor de reizigers busdiensten inge steld. Een zes man sterke NS-montageploeg wist de bovenleiding vrij snel te repa reren. Vanaf half acht was er op het ge stremde traject weer treinverkeer mo gelijk, een uur eerder dan was voor speld. Tijdens de werkzaamheden be waakte de rijkspolitie de spoorweg overgang bij de Oude Rijksweg. Volgens de politie is chauffeur Van der M. er goed vanaf gekomen. Op de lei dingen staan hoge voltages. Tegen de chauffeur wordt proces-verbaal opge maakt. De vrachtauto is eigendom van de gemeente Reimerswaal. Alles wees erop. De buurvrouw in de nieuwbouwwijk in Veere had een fijne neus voor nieuw tjes. Haar buren lieten één de zer weken een nieuwe dakka pel plaatsen. Kinderloos en al over de dertig, wist de buur vrouw over het naast haar wo nende echtpaar, en dan toch een kamer erbij maken? Dat kon maar één ding betekenen. Het heuglijke nieuws ver spreidde zich als een lopend vuurtje door de wijk. Gisteren kwam de buurvrouw heel toevallig de vrouwelijke helft van het verbouwende echtpaar tegen. „En", was de onvermijdelijke vraag, „wan neer komt de ooievaar?" De veronderstelde moeder in spe reageerde verbaasd. „Goh, bent u ook al zo'n computerfa naat", vroeg ze de buurvrouw. Jk weet niets van merkna men. Maar ik geloof dat mijn man geen ooievaar voor zijn nieuwe computerkamer heeft besteld. Hij heeft, geloof ik, een Amerikaans merk op het oog". den. Van ontslagbescherming is im mers geen sprake. De bond overweegt dan ook de commissie Albeda, die zich op verzoek over ministeriële be sluiten buigt, om een uitspraak te vra gen over de nieuwe maatregel. „Wat nu voor de deur staat", zegt Reij- erse, „gaat gewoon te ver. De vierjari genmaatregel van twee jaar geleden bracht al een formatiekorting met zich '(Slot zie pagina 12 kolom 1) 1IDDELBURG - De kleine basisscholen in Zeeland dreigen ipnieuw 'gepakt' te worden. Staatssecretaris mevrouw Gin- aar-Maas wil voor alle scholen met minder dan 125 leerlingen en korting op de personeelssterkte doorvoeren. In Zeeland - vaar 226 van de 290 basisscholen onder die kritieke grens val- en - zal de nieuwe maatregel het verlies van veertig tot vijftig irbeidsplaatsen tot gevolg hebben. De Zeeuwse afdeling van Ie ABOP (Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel) wil ind november op grote schaal actie voeren tegen de aange- iondigde bezuiniging. Ook het provinciebestuur overweegt en protest te laten horen. )e nieuwe plannen van de staatssecre- aris zijn een rechtstreeks vervolg op e deels mislukte bezuinigingsronde an afgelopen jaar. Toen werden er indelij k te weinig basisscholen op ge- even om het gat in de onderwij sbe- roting te dichten. De voorgestelde orting op de personeelssterkte is een oging om alsnog 40 tot 100 miljoen ulden te bezuinigen. Vorige maand rerd het plan in de vaste kamercom missie voor onderwijs weinig enthou- iast onthaald. In een overleg - vorige reek - met de belangenorganisaties lit het onderwijsveld bleek dat het mi- lis terie toch wil vasthouden aan de ersoneelsinkrimping van 0,2 tot 0,4 irmatieplaats per school. De ABOP erwacht dat minister Deetman van- aag (woensdag) het bezuinigingsplan ifficeel zal presenteren. j)e voorgenomen maatregel betekent looral voor de plattelandsprovincies |en nieuwe aanslag op de onderwijs voorziening. De Zeeuwse ABOP-verte- jenwoordiger P. J. Reijerse is van me ling dat de staatssecretaris ten on- iechte de grotere basisscholen buiten ichot laat. „Het argument is", zegt hij, ,dat grote scholen in de Randstad och al met overvolle klassen te kam- ien hebben. De kleine basisscholen verken over het algemeen met minder imvangrijke groepen, dat is waar. ilaar daarbij vergeet de staatsscereta- jis wel, dat juist op de kleine scholen likwijls groepen worden gecombi- jeerd. Dat betekent dus dat de onder wijsgevenden het daar beslist niet ge makkelijker hebben". Duidelijk is dat liet alleen de scholen in de dorpsker ken worden getroffen. Ook talrijke ba sisscholen in steden als Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen tellen minder dan 125 leerlingen. Bijkomend probleem is dat precies de scholen die toch al moeite hebben om voor alle groepen een leerkracht te vinden, nog verder in het nauw wor den gebracht. Reijerse: „De basis scholen, die het niet kunnen hebben, worden nu onder vuur genomen". De 4BOP maakt zich tevens zorgen over iet gemis van een sociaal plan voor de leerkrachten, die boventallig wor- VLISSINGEN - Het ziet er naar uit dat, mogelijk deze week al, een einde komt aan de speciale politiebescher ming tijdens de wekelijkse controle van de Vlissings-Arnemuidse vissers vloot. Daarover vinden momenteel besprekingen plaats die naar ver wachting vandaag, woensdag, wor den afgerond. Dit had maandag al moeten gebeuren, maar het overleg in het Vlissingse poli tiebureau werd afgebroken na een tra gisch verkeersongeluk bij Heinkens- zand. Twee leden van de geïntegreerde staf van de Mobiele Eenheid, die aan de vergadering zouden deelnemen, kwamen om het leven toen hun auto van de weg raakte. Het betrof twee Haagse politie-functionarissen: com missaris G. M. H. M. Frencken van de gemeentepolitie en luitenant-kolonel G. J. Botterweg van de rijkspolitie. Het overleg werd dinsdagochtend voortgezet, maar niet alle betrokke nen konden daarbij aanwezig zijn. De Mobiele Eenheid en de Vlissingse politie hebben er genoeg van elke week te moeten opdraven. De Algeme ne Inspectie Dienst (AID), die de poli tiemacht steeds laat aanrukken, wil zelf ook zo snel mogelijk terug naar normale verhoudingen. „De inzet van iedereen is: terug naar een normale situatie, dus zonder poli tie", zo bevestigde de burgemeester van Vlissingen, J. C. Th. van der Doef gistermiddag. Hij wilde niet op de uit komsten van het overleg vooruitlopen, omdat vandaag nog een laatste be spreking met de officier van justitie op het programma staat. De burgemeester ontkende niet dat mogelijk deze week al zonder speciale politiebescherming zal worden gecon troleerd. „Zo dat het geval is, dan is het de vraag of we daar tevoren medede lingen over zullen doen", zo voegde hij daar aan toe. De besprekingen hebben plaatsgevon den in het kader van het zogenoemde driehoeksoverleg tussen de burge meester, de politie en justitie. Bij dat overleg waren ook vertegenwoordi gers van de Algemene Inspectie Dienst betrokken. Terneuzenaar dr G.C. Dijkhuis toont een foto van de proefopstelling van zijn bolbliksem-object bij de KEMA in Arnhem, met de arm geslagen om een door HTS-studenten ontwikkelde neutronendetector, waarmee gemeten moet worden of in de opgewekte bolkbliksem inderdaad een kernfusie plaatsvindt. TERNEUZEN - Het bolbliksempro- ject van de Terneuzense natuurkundi ge en astro-fysicus dr G. C. Dijkhuizen heeft dringend steun van de Neder landse overheid nodig. Het kapitaal dat Convectron NV - het bedrijf dat het idee van Dijkhuis in de praktijk poogt te beproeven - na twee aande len-emissies heeft aangetrokken is vrijwel op. De proefopstelling aan de Rotterdamse Waalhaven is gesloten en geld voor experimenten bij de KE MA in Arnhem is er niet. De eerste re sultaten zijn hoopvol, maar het wa terdichte bewijs dat bolbliksem in derdaad de gewenste goedkope ener giebron kan worden is nog niet gele verd. „We zijn nu zover dat we niet meer zon der de steun van de Nederlandse over heid kunnen werken", aldus Dijkhuis, die alleen nog maar door middel van computer-simulaties door kan gaan met zijn onderzoekswerk. Studenten van de HTS helpen hem bij de bouw van de noodzakelijke randapparatuur voor het bolbliksem-onderzoek. Deze apparatuur kan gebruikt worden zo dra er geld is voor nieuwe experimen ten. De proeven die moeten bewijzen dat Convectron in staat is om een bolblik sem 'in leven' te houden, kosten drie miljoen gulden. Voor de bouw in een later stadium van een proefreactor, waarin de bolbliksem energie moet le veren, is nog eens 25 miljoen gulden nodig. Toen Dijkhuis vier jaar geleden met enkele anderen Convectron op poten zette, trok hij snel kapitaal aan van en thousiaste particulieren. „We hebben zo vier jaar op eigen benen kunnen staan", aldus Dijkhuis, die inmiddels weer full-time leraar wis- en natuur kunde aan het Zeldenrustcollege in Terneuzen is. „Er is nu concrete Russi sche, Duitse en Japanse belangstel ling voor ons werk. En het is ondenk baar dat wij ons tegenover deze grote economische machten kunnen hand haven zonder de steun van de over heid. Dat is voor ons to be or not to be." Met dat doel heeft Dijkhuis het nu via de politiek geprobeerd. Hoewel zelfbij de laatste verkiezingen kandidaat voor de CD A-statenfractie in Zeeland, wendde hij zich toch tot het D66-ka- merlid D.K.J. Tommei. ZIERIKZEE - „Wij zijn in onze ver deeldheid over de WOV een te gemak kelijke prooi voor degenen die ons die infrastructuur misgunnen". Dat zei gedeputeerde drs R.C.E. Barbé dins dagavond tijdens een bijeenkomst van het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Zierikzee. Hij voegde er aan toe dat de WOV 'om zeep' wordt geholpen als alle particuliere en groepsbelangen worden 'uitgeleefd'. De Zeeuwse staten maar ook het be drijfsleven moeten de hand in eigen boezem steken als ze zeggen dat de realisering van de Westerschelde oe ververbinding (WOV) te langzaam gaat. „Zolang de staten zich niet una niem uitspreken voor één tracé dat het goedkoopste en het meest optimale is, dan mag je niet verwachten dat het college van gedeputeerde staten een eigen lijn uitzet", verkondigde Barbé. Naar zijn opvatting moeten politici in 'gewichtige, bepalende zaken een lijn trekken die alle kleinere belangen te boven gaat en rechtstreeks te maken heeft met politieke keuzes die met al lure moeten worden gedaan.' Daarbij moet men, zo stelde hij, niet de oren laten hangen naar de belangen van al lerlei 'clubjes' in Zeeland. De gedepu teerde sprak over politici, maar voeg de er aan toe dat ook het bedrijfsleven in dit geval niet 'ver Over de muur heen kijkt'. Op een vraag van de Zierikzeese bur gemeester mr J.J.P.M. Asselbergs ant woordde de inleider dat gedeputeerde De experimenten van Convectron kwamen twee jaar geleden in een kwaad daglicht te staan toen prof dr C. M. Braams, directeur van het plas- ma-fysica instituut Rijnhuizen, de ex perimenten verguisde. Volgens Dijk huis is die kritiek voldoende weer legd, maar hij is bang dat het verhaal van Braams in het geheugen van de ambtenaren op het ministerie van Economische Zaken is blijven han gen. „Soms lijkt het wel alsof ze zo'n nieuwe ontwikkeling expres willen tegenhouden." Tommei heeft tussen EZ en Convec tron bemiddeld om het contact te her stellen. Tommei: „EZ is in beginsel niet afwijzend, het gaat ook niet om buitengewoon grote bedragen, maar ze kunnen het plan niet beoordelen." Het overleg is volgens hem nu zover dat er gezocht kan worden naar een neutrale deskundige die EZ kan advi seren over de haalbaarheid van bol bliksem als alternatieve energiebron. „In Nederland is die persoon niet vin den. Daarvoor zijn de paar deskundi gen hier allemaal al teveel in hun stel lingen ingegraven", aldus het Kamer lid dat ook geen standpunt durft in te nemen. „Ik vind wel dat wanneer er een kans van slagen is je die kans aan Convectron moet geven. Ik zou het zeer betreuren wanneer het buiten land de vruchten ervan plukt als blijkt dat het wel goed is." staten bewust nog geen kostenplaatje hebben gehangen aan het plan om dwars door Zeeland een noord-zuid verbinding aan te leggen. Die verbin ding zou via het Hellgatsplein, over de Zeelandbrug naar Goes moeten lopen: Uit de woorden van Barbé bleek dat eerste provinciale staten duidelijk moeten maken wat ze van dat plan vinden. Bij een eventueel groen licht zullen gedeputeerde staten het verder uitwerken. De gedeputeerde hield de ongeveer 80 aanwezigen in Mondragon ook voor dat Zeeland zichzelf uit de markt prijst als het gaat om de verkoop van grond aan bedrijven die zich in deze provin cie willen vestigen. Ervaringen met dergelijke bedrijven hebben geleerd dat het probleem van de hoge grond prijzen juist in de havengebieden speelt. Vooral in een situatie waarin aan alle voorwaarden van vestiging kan worden voldaan, is dit een breek punt, maakte de gedeputeerde dins dag duidelijk. Hij voegde er overigens later aan toe dat het rijk in dergelijke gevallen nog wel eens een financieel handje wil toesteken, maar volgens hem kan ook de provincie niet achter blijven. Andere aspecten die negatief werken bij de komst van nieuwe bedrijven noemde hij de lange tijd die nodig is voor de afwikkeling van procedures en het verschijnsel van een veerboot als verbinding tussen verschillende delen van Zeeland. Uit de woorden van Bar bé bleek overigens dat Zeeland als ves- tigingsgebied goed in de belangstel ling staat. Het laatste j aar hebben zich meer kandidaten voor vestiging ge meld dan in de vijf daaraan vooraf gaande jaren. Kijkend naar de toekomst moet Zee land het - als het aan de gedeputeerde ligt - hebben van een goed innovatie milieu en verbetering van het contact tussen onderwijs en arbeid. Op dat terrein zijn al de nodige successen ge boekt, zo gaf hij aan. VLISSINGEN - Uit de woning van de Vlissinger H. J. aan de Bonedijke- straat is in de nacht van maandag op dinsdag een kleurentelevisie gesto len. Tijdens afwezigheid van de bewo ner zijn inbrekers het huis binnenge drongen via een raam aan de achter zijde. Diezelfde nacht hebben onbekenden zich - vermoedelijk met behulp van een valse sleutel - toegang verschaft tot een aan de Bossenburgh gepar keerde auto. Het linkerportier was opengemaakt, maar uit de wagen wordt niets vermist. Gedeputeerde drs R.C.E. Barbé VLISSINGEN - De landelijke ac tieweek op universiteiten en hoge scholen tegen het onderwijsbeleid van minister Deetman gaat geruis loos aan Zeeland voorbij. Zo krachtig als de Zeeuwse politie maandag haar stem verhief, zo ge deisd houden de studenten zich op de Hogeschool Zeeland. Op de hoofdvestiging aan de Vlissingse Edisonweg heerst stilte en zit ie dereen over zijn tentamen gebo gen. De Landelijke Studentenvakbond (lsvb) heeft tot stakingen en bezet tingen opgeroepen uit protest te gen de bezuinigingen op studiefi nanciering, de kwaliteit van het on derwijs en het niet intrekken van de harmonisatiewet. In ongeveer twintig steden gaven 175.000 stu denten gehoor aan de oproep en staakten het volgen van onderwijs. De actieweek wordt donderdag 24 november afgesloten met een pro testdemonstratie in Den Haag. Deze en volgende week staan op de Hogeschool Zeeland in het teken van de tentamens. Plannen om ac tie te voeren zijn er (voor zover be kend) niet. De verschillende stu dentenverenigingen hebben niets op touw gezet en zijn ook niet van plan na de tentamens alsnog te #e- monstreren. Tom Meijer, vice-voor- zitter van de studentenvereniging van de HEAO: „Iedereen wil meer geld, maar dat gaat natuurlijk niet. Zo goed gaat het niet met onze eco nomie en wij als aankomende eco nomen horen er verstand van te hebben". Meijer is zelf niet van plan actie te gaan voeren, maar zegt het van bepaalde categorieën te kun nen begrijpen. De studentenver enigingen richten zich meer op ge zelligheid dan op politieke activi teiten. De dichtstbijzijnde steden waar studenten him ongenoegen over Deetmans beleid laten blijken zijn Rotterdam en Tilburg. Van links naar rechts de prijswinnaars Marcel Lobbezoo, Jeffrey Passieux en Pieter Moerdijk. GOES - De scholengemeenschap voor beroepsonder wijs Groot Stelle in Goes heeft dinsdag enkele leerlin gen in het zonnetje gezet, die onlangs prijzen in de wacht hebben gesleept bij landelijke brood- en banket bakkerswedstrijden in Wageningen. De 22-jarige Jef frey Passieux uit 's-Gravenpolder werd daarbij Neder lands Kampioen brood- en banketbakker. Hij wist die titel te behalen door een smakelijke tulband en ana- nasrol te maken. Om de kampioenstitel streden behalve Passieux ook Pieter Moerdijk uit Ovezande en Marcel Lobbezoo uit Rilland-Bath mee, die zich eerder dit jaar kwalificeer den tijdens rayonkampioenschappen. De drie deelne mers zijn allen leerlingen van het Beroeps Begeleidend Onderwijs. Jan Liplijn uit Goes en Titia van Drongelen uit Axel, die bij Groot Stelle een opleiding volgen van de Vereniging Beroepsopleiding Banketbakkers, haalden goede resultaten bij de landelijke banketbakkersvak- wedstrijd voor de Gouden Garde in Arnhem. Voorts kreeg René Kalle uit Dirksland (Brabant) een eervolle vermelding omdat hij de best geslaagde leerling uit de regio Zuid-Nederland was. Directeur H. van der Vinne reikten de winnaars elk een boekenbon uit. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9