PZC Vakantiegedrag Nederlander verandert TH YOU U RS DAY WILL MEET SOMEBODY. Verkoop gestart van Max Havelaar-koffie Bentazon gevonden bij pompstations Staat verdiende aan affaire Slavenburg honderd miljoen binnen- en buitenland BESCHULDIGING MILIEUGROEPEN edewerker an Martens ;earresteerd nter-Canadian oopt vijf okker 100's Proef met chipkaart in winkels Ford: 35.000 Orions en Escorts terug naar dealer Onderzoek naar Twee van Breda vergt veel tijd /L Oud-managers zoeken banen voor vluchtelingen IN STROOMGEBIED RIJN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 KOERIERSBEDRIJF 'DAUWENDAELE' OPEN DAG op zaterdag 19 november van 10.00 uur tot D.30 uur Vi,na' tSppen kerk Koningshoeven [OSMALEN (ANP) - Het vakantiegedrag van Nederlan ds verandert. Er worden meer korte vakanties in eigen jnd doorgebracht en vooral buiten het hoogseizoen. Een ommissie onderzoekt nu of deze verschuiving ook moet eiden tot een ander vakantiespreidingsschema. Minister raks van landbouw en visserij heeft dit dinsdag in Ros- ,alen gezegd tijdens een congres van de Recron (recrea- >.ondernemers). commissie moet wel binnen enkele weken haar evalua- afronden, aldus Braks, als er teninste voor het schooi er 1989-1990 eventueel een nieuwe regeling moet komen, orig jaar zijn er 9,8 miljoen Nederlanders met vakantie «aan. Maar de grenzen aan deze toeristische groei komen volgens Braks in zicht. Het zijn nu vooral de de korte bin nenlandse vakanties (vijf tot acht dagen) die een groei ver tonen. Ze vallen meer en meer buiten het hoogseizoen en gekozen wordt voor minder weersgebonden typen logies zoals bungalows, appartementen en hotels. Over de vakantiespreiding bracht Braks in herinnering dat het rijk slechts het begin en het einde van de zomervakan tie in het basis- en voortgezet onderwijs vaststelt. De overi ge vakanties worden door de schoolbesturen vastgesteld, waarbij het rijk alleen aanbevelingen doet en adviezen ver strekt. Braks zei eraan te hechten dat de discussie over vakantie spreiding ook in Europees verband wordt gezien. mit-Kroes pleegt mbtsmisdrijven lEN HAAG (ANP) - Een aantal milieuorganisaties en particu- eren heeft bij de Hoge Raad aangifte gedaan van het plegen an ambtsmisdrijven door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Door de lozingsvergunningen voor cadmium- oudend afval van DSM Meststoffen in Rotterdam en Wind- ïill in Vlaardingen te verlengen, heeft de minister een aantal rtikelen van het wetboek van strafrecht overtreden. at schrijft de advocaat mr. N. Steij- en dinsdag aan procureur-generaal ir. J. Remmelink van de Hoge Raad amens de de Stichting Miljoenen Zijn egen in Amsterdam, de Vereniging as en Boom in Beek-Ubbergen en en- ïle andere milieuorganisaties. oor het verlengen van de betreffende zingsvergunningen heeft de minister eh schuldig gemaakt aan „het legali- ren van een ernstige vorm van mi- ïucriminaliteit", schrijft mr. Steij- :n. Daardoor heeft zij de volksge- indheid in gevaar gebracht, at deed zij bovendien „bewust en op- ttelijk", want ze was vooraf op de ge nen gewezen. Dit handelen staat vol- ns mr. Steijnen haaks op de ver- ichting die artikel 22 van de grond- ;t de minister oplegt om de volksge- mdheidte bevorderen. Ook artikel 21 n de grondwet, dat de minister ver- icht het leefmilieu te beschermen en verbeteren, is met voeten getreden, dus mr. Steijnen. )lgens het wetboek van strafrecht is minister strafbaar als zij besluiten emt in de wetenschap dat daardoor Igrondwet of andere wetten worden ertreden, zo vervolgt Steijnen. r. Steijnen schreef namens zijn cliën- Smit-Kroes op 22 maart van dit ir af te zien van het verlengen van de ingsvergunningen aan DSM mest- jffen en Windmill. Hij dreigde toen al t het doen van aangifte bij het )enbaar Ministerie, zijn brief aan de minister wees Steij- n op een advies van de Gezond- idsraad over de milieuhygiënische pecten van het lozen en storten van dmiumhoudend afval door beide instmestfabrieken. In dat advies aat onder meer dat als gevolg van de lozingen het cadmiumgehalte in vis en schelpdieren met 20, respectievelijk 30 procent stijgt. Iedere Nederlander krij gt hierdoor gemiddeld een half pro cent extra aan cadmium binnen. Ook stijgt volgens het advies de stralings belasting voor iedere Nederlander met bijna één procent. Steijnen wijst voorts op de cadmium- belasting voor het milieu. De normen die de Wereldgezondheidsorganisatie hieraan stelt worden volgens hem in een aantal situaties al overschreden. Nieuwe toevoegingen van cadmium aan het milieu zijn volgens Steijnen dan ook „levensgevaarlijk", te meer omdat hierdoor ook de radioactieve straling toeneemt. Steijnen citeert in dit verband uit een officieel Milieu Ef fect Rapport. De landing van dg Boeran. MOSKOU (AFP/DPA/UPI) - Geheel volgens plan heeft het Sovjet-ruimteveer Boeran (sneeuwstorm) in de nacht van maandag op dinsdag zijn eerste vlucht ge maakt. De draagraket „Energija" bracht de onbemande Boe ran om 05.00 uur onze tijd in de ruimte. Op een hoogte van 250 km legde het veer twee omlopen rond de Aarde af, waarna het om 07.25 uur landde op een speciale be tonnen baan die was aangelegd in de buurt van het lan- ceercentrum Bajkonoer in de republiek Kazachstan. Volgens officiële mededelingen zijn meer ruimteveren in aanbouw, die aan maximaal tien kosmonauten plaats bieden. Het ruimtevaartprogramma van de Sov jetunie gaat uit van twee tot vier vluchten van een ruim teveer per jaar. Het 36 meter lange ruimtevaartuig, dat een vleugelspanwijdte heeft van 24 meter, moet onder andere 'uitgewerkte' satellieten uit het heelal ophalen. Verder ligt het in de bedoeling dat men de Boeran gaat koppelen aan het ruimtestation 'Mir'. Advertentie Wi V*, DEN HAAG (ANP) - Een groot aantal supermarkten en andere winkelke tens (53) is dinsdag gestart met de ver koop van Max Havelaar keurmerk- koffie die wordt ingekocht bij coöpe raties van kleine koffieboeren in Afri ka en Latijns-Amerika en niet bij grootgrondbezitters en tussenhande laren. De koffieboeren krijgen zo een betere prijs voor hun koffie. In totaal kunnen zestien, vooral kleine en mid delgrote Nederlandse kofflebranders Max Havelaar-koffie leveren. De eer ste Max Havelaar-koffie werd dins dag in Den Haag aangeboden aan Prins Claus. MISSEL (ANP) - De gerechtelijke ilitie van Luik heeft maandag een -jarige kabinetsmedewerker van de ïlgische eerste minister Wilfried artens gearresteerd. De man heeft skend zijn vrouw om het leven te ibben gebracht. Het stoffelijk over- hot is gevonden in het huis van de ibinetsmedewerker in Grace-Ho- gne. e man deelde de politie in september mee dat zijn echtgenote was verdwe- ;n. Maar hij vérstrekte daarbij zoveel 'tails dat de politie hem er onmiddel- k van verdacht dat hij bij de verdwij - ngszaak was betrokken. De politie if de zaak in handen van de gerechte- politie van Luik. Die besliste ndag de man opnieuw te verho- n. Ook werd beslist tot huiszoeking i de man over te gaan. ie huiszoeking leverde aanvankelijk ets op. Maar toen de leden van de ge- chtelijke politie 's mans woning wil- verlaten ontdekten ze een steen eeen oude waterput bedekte. De put erd leeggepompt en op de bodem >nd men het lijk van de vrouw. De an bekende daarop zijn echtgenote n het leven te hebben gebracht. HIPHOL (ANP) - De grootste regio- de luchtvaartmaatschappij van 'stelijk Canada, Inter-Canadian, aat vijf Fokker 100-vliegtuigen aan- ihaffen om haar vloot van zeven eds gehuurde F-100's te versterken, et contract voor de vijf opties werd het hoofdkantoor van Inter-Cana- an in Montreal ondertekend. Dit ieft Fokker dinsdag bekendge- aakt. 3 september 1987 tekende Inter-Ca- tdian al een huurcontract met de In- rnational Lease and Finance Corpo- ft'on (ILFC) voor vier Fokker 100's. geen jaar later werd dit aantal ver- P°gd tot zeven. eeerste Fokker 100 voor Inter-Cana- an> in een 109-passagiers uitvoering, Rdt in januari 1989 afgeleverd. Be- üve Inter-Canadian is de Fokker 100 het Noordamerikaanse continent ;steld door US Air, Braniff en War- air De orderportefeuille voor de Fok- ;er iOO omvat nu 110 vaste bestellin- Fn plus 96 opties. DEN HELDER - Donderdag is Nederland een geheel vernieuwd Reddingsmuseum rijker. Die dag opent minister Brinkman de nieuwe behuizing van het Doris Rijkers Reddingsmuseum in Den Helder. Op 2500 vierkante meter vloeroppervlak wordt het publiek het heden en verleden van het reddingswezen getoond. Het gebouw is probleem loos te betreden door gehandicapten. Solidaridad, de interkerkelijke aktie voor Latijns-Amerika, is initiatiefne mer van de Stichting Max Havelaar, waarin vertegenwoordigers van pro- ducentengroepen van koffie uit de Derde Wereld, kerkelijke organisaties, Konsumentenkontakt, Ideële import organisaties en het koffiebedrijfsleven in Nederland samenwerken. Max Ha velaar is geen merknaam, maar een toegevoegd kenmerk voor bestaande merken. Volgens de stichting bestemmen de coöperaties de extra financiële midde len om de boerenfamilies een beter in komen te geven en de sociaal-econo mische structuur te verbeteren. De kleine producenten zijn goed voor 12 procent van de koffieproduktie in de wereld. Naast de Max Havelaar-koffie, die vol ledig bestaat uit bij kleine boeren inge kochte koffie, zullen begin volgend DEN HAAG (ANP) - Over een jaar kun nen inwoners van Woerden in winkels betalen met een chipkaart. Deze proef die twee jaar duurt kost tien miljoen gulden. Economische Zaken draagt daaraan twee miljoen bij, aldus dins dag een mededeling van dit ministe rie. Banken, het hoofdbedrijfschap detail handel en de Consumentenbond beta len het leeuwedeel. Doel is erachter te komen hoe de consument het gebruik van zo'n kaart ervaart. Met de chipkaart kan in sommige win kels in Woerden worden betaald door het schijfje in een gleuf te steken. Met behulp van electronica wordt onmid dellijk het banksaldo van de klant be keken. Bij voldoende saldo wordt het aankoopbedrag meteen afgeboekt. Op het ogenblik kan bij benzinesta tions en in enkele winkels in Neder land ook met een kaart worden be taald. Dat zijn magneetstripkaarten, volgens Economische Zaken minder veilig dan chipkaarten en bovendien duurder voor de banken. Advertentie jaar alle Nederlandse kofflebranders koffie afkomstig van kleine boeren ver werken in hun melanges. De Vereni ging van Nederlandse Kofflebranders en Theepakkers (VNKT) en het Inter kerkelijk Overleg Wereldvoedsel- vraagstuk (IOW) zijn het hierover en kele maanden geleden eens geworden. Hieraan doen dus ook de grote koffle branders Douwe Egberts en Van Nelle mee die niet bereid waren deel te ne men in het Max Havelaar-initiatief. De Max Havelaar-koffie is een aantal dubbeltjes duurder dan gewone koffie. Voor haar koffie ziet de VNTK geen prijsverhoging als gevolg van het ver werken van boerenkoffie in het ver schiet. De contracten die Max Havelaar af sluit met de koffiecoöperaties bevat vaste prijs- en leveringsafspraken. Er is wel een relatie met de prijs op de wereldmarkt, maar een minimum prijs wordt gegarandeerd. De prijs- schommelingen op de wereldmarkt worden niet gevolgd als de prijs zo laag wordt dat honger het gevolg is voor de producenten, aldus de stich ting. DEN HAAG (ANP) - Ford Nederland heeft zijn dealers opgeroepen 35.000 auto's van het type Orion en Escort te rug te roepen. Deze modellen, ge bouwd in de periode december 1986 maart 1988 vertonen gebreken aan de ophanging van de binnenschermen in de spatborden. Deze schermen kun nen losrammelen en daardoor de rem leidingen beschadigen. Er bestaat geen gevaar dat de remmen plotseling dienst weigeren, aldus de Ford-woordvoerder dinsdag, maar het concern wil het zekere voor het onze kere nemen. De eigenaren van deze auto's zijn dins dag aangeschreven. In de garage zal de ophanging van de binnenschermen worden verbeterd. Het is de tweede keer deze maand dat een automerk mankementen aan zijn modellen constateert. Op 1 november ging het om het merk Opel (General Motors). Ongeveer 33.000 Corsa's, Ka- detten en Ascona's, gebouwd tussen half december 1987 en begin septem ber 1988 moesten terug naar de garage voor controle van de remkrachtrege laar. DEN HAAG (ANP) - Het onderzoek naar de toestand van „Twee van Bre da" vergt veel tijd. Medisch onder zoek is bij gedetineerden niet altijd even eenvoudig te verwezenlijken als bij vrije mensen. Als gestraften bij voorbeeld voor een onderzoek de deur uitmoeten, vereist dat nogal wat or ganisatie. Dat is volgens een woord voerster van het ministerie van justi tie één van de redenen waarom het zo veel tijd vergt. Drie deskundigen zijn al sinds augus tus bezig om uit te vinden hoe de we gens oorlogsmisdaden tot levenslang veroordeelde Ferdinand aus der Fün- ten (79) en Franz Fischer (86) het ma ken en of er aanpassingen moeten ko men om hun verblijf in de cel mens waardig te houden. Uit het feit dat de deskundigen de tijd nemen mag volgens de voorlichtster niet worden geconcludeerd dat het al lemaal wel meevalt. De twee gevange nen worden onderzocht door drie me dici van het buiten het gevangeniswe zen. DEN HAAG (ANP) - In een poging de werkloosheid onder vluchtelingen te rug te dringen, gaat een aantal oud ondernemers bedrijven benaderen om vluchtelingen in dienst te nemen. De gepensioneerde managers maken bij hun bemiddeling gebruik van hun contacten in de bedrijfswereld, zo deelde de Vereniging Vluchtelingen- Werk (VW) dinsdag als initiatiefne mer van het project mee. De werkloosheid onder door Neder land erkende vluchtelingen ligt vol gens VW op ongeveer 65 procent. Vluchtelingenwerk heeft een pool ge vormd waarin 500 vluchtelingen zich beschikbaar houden voor een baan, die de managers voor hen proberen te vinden. De totale doelgroep bestaat uit 8.000 mensen. U gebeld, wij gesneld S 01180-23915 a NIEUWEGEIN (ANP) - Bij negen pompstations in het stroomgebied van de Rijn die oevergrondwater op pompen, is in september bentazon aangetroffen in het gezuiverde drink water. Een groot aantal bedrijven vond bentazon in het grondwater en hier en daar zijn ook sporen van ande re bestrijdinsmiddelen aangetroffen. Het ging om betrekkelijk dicht bij de rivier gelegen winputten. Of de be strijdingsmiddelen op weg zijn naar verder af gelegen winplaatsen wordt onderzocht. Dit is dinsdag in Nieuwegein meege deeld op een persconferentie van de Vereniging van Exploitanten van Wa terleidingbedrijven (VEWIN), de Sa menwerkende Rijn- en Maas-Waterlei dingbedrijven (RIWA) en het speur werklaboratorium KIWA. In het drinkwater zijn gehalten gevon den van 0,1 tot 2 microgram per liter. De wettelijke norm is 0,1 microgram. Het gaat om pompstations in Bergam bacht (twee), Lekkerkerk, Schoonho ven, Hardinxveld-Giessendam, Nieuw-Lekkerland, Hendrik Ido Am bacht, Nijmegen en Lent. Intussen zijn bij verschillende pompstations aan vullende zuiveringsinstallaties ge plaatst, terwijl elders het water zo wordt gemengd dat de concentratie bentazol onder de wettelijke norm blijft. Deze maatregelen hebben mil joenen guldens gekost. Voorzitter C. Sprey van de RIWA deel de mee dat op het ogenblik wordt na gegaan hoe het best een proces kan worden gevoerd tegen de producent van bentazol, het Duitse bedrijf BASF. Uitgangspunt daarbij is „de vervuiler betaalt", maar BASF wijst tot nu toe zijn verantwoordelijkheid af op grond van de vergunning die het heeft om in de Rijn te lozen. (Advertentie) hogeschool Katholieke Leergangen ROTTERDAM (GPD) - De Staat heeft uiteindelijk honderd miljoen gulden verdiend aan de gerucht makende Slavenburg-affaire. Deze opbrengst komt voort uit het alsnog belasten van zwart geld, dat werd ontdekt tijdens het intensieve justitiële onderzoek in deze fraudezaak (van '82 tot '86). Aan de andere kant heeft de Nederlandsche Bank nog steeds zeshonderd miljoen gulden tegoed van Cre dit Lyonnais Nederland, dat in 1983 de in moeilijk heden verkerende Slavenburgs Bank overnam. Dit blijkt uit een dinsdag verschenen boek van de Rot terdamse journalist Robert van de Roer, met de ti tel 'Voorheen Slavenburg, de geheimen van Neder lands grootste bankonderzoek'. De zaak draaide om het feit dat deze bank op grote schaal kredieten gaf met zwart geld als onderpand. Dat geld was zwart, omdat het door de klanten niet bij de belastingdienst als inkomen was opgegeven. Door het verstrekken van dit soort kredieten waste Slavenburgs het illegale geld wit. Het bleek dat al lerlei functionarissen bij de voormalige Slaven burgs Bank van deze praktijken op de hoogte wa ren. Justitie ontdekte de praktijken in 1982, na het fail lissement van een Amsterdamse onroerend goed handelaar. Uiteindelijk kwamen zeven bankdirec teuren er met hoge boetes van af, wegens valsheid in geschrift. Twee topmensen kregen een voor waardelijke gevangenisstraf omdat ze de praktijken niet voldoende hadden aangepakt. De voormalige president-directeur werd vrijgesproken. De fiscale opsporingsdienst FIOD ontdekte bij het uitpluizen van de bankdocumenten vele miljoenen guldens aan zwart geld. De eigenaren daarvan wer den gedwongen daarover alsnog belasting te beta len. Maar de FIOD onderzocht maar een klein deel van alle rekeningen bij Slavenburgs Bank. De schatting is dat er bij deze vrij kleine bank indertijd per j aar meer dan een milj ard gulden aan zwart geld omging. Uit het boek van Van de Roer blijkt dat Slavenburgs Bank indertijd in veel grotere moeilijkheden ver keerde dan toen werd verondersteld. De Rotter damse bank had zich voornamelijk op de krediet verlening aan de onroerend goed-handel gericht, en daar was in de jaren tachtig de klad in gekomen. Volgens hem heeft de Franse staatsbank Credit Lyonnais in totaal een miljard gulden op de overna me verloren. Om te vermijden dat de Fransen in 1983 alsnog zou den afhaken en er een tweede Texeira de Mattos-af- faire zou ontstaan, stelde de Nederlandsche Bank 600 miljoen gulden aan 'liquiditeiten' beschikbaar. Die moeten nog steeds worden terugbetaald. Demonstraties, lessen Idasorek ballet video-programma Kempenbaan 27. Tilburg, hoek G^neloud. Faculteit der Kunsten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5