PZC streek A ïoorloopig Bericht. VOORNAAMHEID TOT UITDRUKKING MON PLAISIR' ZELANDIA HUIZE 'T HOF SCHOUWENOORD WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 Publieke Verkooping. De kapitale Hofstede „Zelandia", De kapitale Hofstede „Lockershof", Oorlog Verkoop Do Notaris F. J. H. JESPERS te {«nesse zal, in Augustus 1810, publiek Terkoopen: K Noordwelle, groot ocgevser 123 Qem., net groot, gerieflijk Hoerenhuis, jroote Schuur en verder» opstallen, «Hes in steen en in prima staat. U Noordwelle, groot ongeveer 123 Qem., net ruim, gerieflijk Woonhuis, Schuur en vele andere opstallen. Beide Hofsteden zijn gunstig en sohoon plegen aan en nabij d«n Grintweg van Koordwelle naar Serooskerkeomgeven door hoog opgaand geboomte. De terreinenwaarop de gebouwen «taan zijn zeer geschikt voor „Buiten plaateen." Onderhandsohe aanbiedingen kunnen worden ingediend tot ultimo 18 Juli t.k. ten Iran tore van toornoemden Notaris waar nadere informaties te bekomen zijn. j hei Nieuws- en Advertentieblad oor Zierikzee biedt Marinus Hoogen- oom zijn bezittingen te koop aan. Het landhuis 'Zelandia' bij Noordwelle omstreeks 1912 en thans. teloorgang en heden oude Schouwse huizen ÜERIKZEE 'Oude huizen zijn voor Ie bewoner eigenlijk niet meer dan ogementen die de mens slechts tot ;en reiziger maken'. De befaamde «d-arehivaris P. D. de Vos uit Zicrik- :eekon het niet beter uitdrukken. Een nensenleven zit zo vol gebeurtenis- ien dat over ieder gemakkelijk een roek te schrijven is. Voor de huizen vaar die levens in gesleten worden is lit niet minder waar. Een kijkje in het erleden van een viertal opmerkelij- ie woningen op Schouwen-Duive- and, vertelt over vergane glorie en doorgang, afbraak en aanpassing lan de moderne tijd. fiein vroeger tijden in Zierikzee aan- iien genoot bij zijn medeburgers, be at een buitenplaats in het rijkbebos- o, idyllische Schuddebeurs. Het 17 lectare grootte landgoed 'Mon Plai- iir', is naast 'Heesterlust' het belang- ijkste overgebleven huiten. Het stamt lit een tijd waarin voornaamheid tot litdrukking kwam in de bouw van een passend' verblijf. Daar genoten defti- ;e dames en heren uit de stad, van de latuur. Een schilderachtige buiten- laats werd 'Mon Plaisir' in handen anmr Anthonie Ockersse. Deze sche ien, raad en burgemeester van Zierik- ee, gaf het huis rond 1750 de Franse laam. Frans was in die tijd een mode aal onder de gegoede burgers. Onder- ing stond men elkaar niet zelden zo te /oord. Tot de overname door mr Oc- :ersse was het landgoed half buiten- ilaats, half boerderij. Een 'landstede', ieette dit verschijnsel aan het einde an de zestiende eeuw. De schoonzoon an de Zierikzeese burgemeester, mr 'ohan Steengracht, erfde het buiten in 158. Zeven jaar later verkocht deze Mon Plaisir' aan opnieuw een zeer oorname persoon: mr Bonifacius 3ous, schepen, raad en burgemeester ran Zierikzee. Een veiling na de dood ran de dochter van Pous in 1862, irengt de buitenplaats in handen van 'en familie van jonkheren en jonk- rouwen. De nazaten daarvan zijn tot ip de dag van vandaag met 'Mon Plai- ;ier' verbonden. n tegenstelling tot tegenwoordig was iet vroeger een betaalbare zaak, een andgoed van deze grootte netjes en 'erzorgd te houden. Personeel was ;oedkoop en vaak in behoorlijke aan dien aanwezig. Oudere buurtbewo- lers weten zich nog te herinneren hoe ien aantal tuinmannen ieder weekend ie zandpaadjes door het hele bos aan- larkte. Vreemde voetstappen signa- eerde men op die manier meteen. Aan ie bewoners van 'Mon Plaisir' was de :er dan wel niet als enige maar zeker ils eerste, de aangeharkte paden te be ireden. üe eerste eigenaar in de rij vanjonkhe- 'enen -vrouwen werd in 1862 jhr W. M. f de Jonge. Zijn dochter, jkvr H. C. W. Je Jonge, en haar man, jhr mr J. W. D. ichuurbeque Boeije, bewoonden de 'uitenplaats. Jonkvrouwe De Jonge 'leef er tot haar overlijden in 1942. Vanaf 1946 beleefde het landgoed weer rustigere jaren. Het echtpaar S. P. Moelijker uit Noordgouwe, leefde tot 1977 in 'Mon Plaisir' op verzoek van de toenmalige eigenaresse A. C. Schorer- Schuurbeque Boeije. Zij besteedde al leen in de zomermaanden enige tijd op haar buiten. Staatsbosbeheer bezit sinds 1956 het landgoed. De toekomst ziet er voor 'Mon Plaisir' goed uit. In overleg met Staatsbosbeheer zal de stichting tot behoud van particuliere historische buitenplaatsen en parken, volgend jaar een begin maken met de terug keer van het romantische park met perken en boompartijen. Door de hui dige bewoners, de familie D. M. Scho- rer, wordt het huis jaarlijks stukje bij beetje verder opgeknapt. ■- gen een schitterende vijver en tuin huisje. De vijftig hectaren grond be werkte Marinus met drie span paarden en zijn ongetwijfeld talloze personeels leden. Rond 1890 liet hij samen met zijn schoonvader, M. Locker de Bruy- ne, een zuivelfabriekje bouwen naast de boerderij. Zesendertig melkkoeien, een groot aantal voor die tijd, voorza gen in de melk voor zijn bedrijfje. On danks deze vooruitstrevende manier van werken draaide de fabriek niet lang. Rond de eeuwwisseling sloot Ma rinus de zaak. Een ander initiatief in de vorm. van een uitgebreide varkens- mesterij, kwam door het uitbreken van een vlekziekte niet van de grond. Interessant is nog te vermelden dat Marinus al in 1881 mais in zijn land- bouwplan opnam. In die tijd een nieuw produkt waarvan hij waarschijnlijk een van de eerste verbouwers op het eiland is geweest. Geen 'buiten' maar een permanent on derkomen bood het landhuis 'Zelan dia' bij Noordwelle, aan de familie Hoogenboom. Een familie die door er ving en huwelijken met dezelfde ge slachten, welvarend was en tal van hoge posities in Noordwelle bekleed de. Rond 1690 verscheen de eerste op het töneel van de oude boerderij: Jacob Jansz. Hoogenboom. Nadat de boerde rij een aantal malen van vader op zoon was gegaan, bereikte 'Zelandia' rond 1840 onder een latere Jacob Jan Hoo genboom haar glorietijd. Hij bedacht de naam en liet een verdieping op het huis zetten. Ook een bliksemafleider mocht daarbij niet ontbreken. Onder toezicht van een predikant, brachten ambachtslieden het ingenieuze werkje aan op het dak van de woning. De eer ste op een particulier huis op Schou- wen-Duiveland. Marinus Hoogen boom, een zoon van Jacob Jan, bleek een ondernemend mens. Zijn 'Zelan dia' was een juweel. Voor het huis la- In 1919 besloot Marinus zijn hele heb ben en houden te verkopen, inclusief de boerderij van zijn inmiddels over leden schoonvader. Met zijn vrouw en dochter vertrok hij naar Heemstede. De familie liet er een villa bouwen die Marinus opnieuw 'Zelandia' doopte. C. van de Panne uit Scharendijke, kocht de boerderij. Daarna viel het bedrijf voor kortere periodes in ande re handen tot een familielid van Van de Panne in 1936 de gebouwen en een deel van de grond terugkocht. De oor log luidde ook voor 'Zelandia' een tijd van onherstelbare vernielingen in. Het romantische tuinkoepeltje moest het ontgelden. De grote bomen voor het huis gingen tenonder aan het zou te water van de inundatie in 1944. De woning werd Duits hoofdkwartier. Een 'ortscommandant' zwaaide er de scepter. Ieder die in Noordwelle en omstreken volgens de bezetters ver keerd handelde, moest in 'Zelandia' op het matje komen. Zes jaar na de oorlog viel de boerderij nog verder uit elkaar. De grond werd apart verkocht. Sinds die tijd bewoon den verschillende nazaten van Van de Panne het landhuis. Tijdens de wa tersnoodramp verdwenen twee ach terliggende wagenhuizen. Een kostba re zonnewijzer uit 1747, die voorheen tussen de rozen preikte, kwam wel heelhuids uit de strijd. Door de herver kaveling kwam 'Zelandia' een stuk verder van de weg af te liggen. Het prachtige aanzicht ging daardoor gro tendeels verloren. Op het moment wacht het huis op een koper. Het wordt nog maar gedeeltelijk bewoond door de eigenaresse, mevrouw S. van Weele-van de Panne. Een minder uitgebreide maar zeker zo'n aparte geschiedenis heeft 'Huize 't Hof aan de dorpstraat in Bruinisse. De plaats is door de oorlog en ramp veel historische panden kwijtge raakt. 'Huize't Hof kwam er redelijk vanaf. Na jaren van achterstallig on derhoud en een brand begin dit jaar, wordt het riante herenhuis nu van top tot teen gerenoveerd. De huidige be woner dr A. M. Dorrestein hoopt na een half jaar restauratie, het huis be gin volgend jaar in de oude staat te rug te hebben. Ruim 120 jaar prijkt 'Huize 't Hof aan de rand van Bruinisse. In 1868 liet de landbouwer Lambertus van Vessum het huis bouwen. Dr Spruijt was in 1893 de eerste in een lange rij van art sen de het huis betrok. De woning- kreeg al snel een bijnaam: het 'dokter huis'. Zes jaar later deed dr J. A. de Koek zijn intrede. Veertig jaar lang had hij zijn praktijk in 'Huize 't Hof. Voor de Spaanse griep van 1918 be dacht De Koek zelf een middel. Wat het geweest is weet nog niemand maar feit was wel dat betrekkelijk weinig mensen aan de ziekte stierven. Net na de Eerste Wereldoorlog ver bouwde de dokter het huis. Een dak kapel verscheen. Het ijzeren toegangs hek tussen de sierlijke dampalen werd verwisseld voor een houten hek, gedra gen door twee massieve bakstenen ko lommen. Met koninginnefeesten be leefde de woning hoogtijdagen. Het hele huis stond door talloze lichtjes een hele avond in de belangstelling'. In 1939 verkocht De Koek 'Huize 't Hof aan dr M. P. Bruynzeel. Die had er tot de inundatie zijn praktijk. Water schade en oorlogsgeweld maakten het huis na de oorlog tot een onbewoon baar geheel. De volgende bewoner, dr Quaak, gaf het een opknapbeurt. Daarna heeft 'Huize 'tHof doorlopend onderdak geboden aan verschillende artsen. Geen artsen maar verschillende pre dikanten volgden elkaar op in 'Huize Schouwenoord' aan de Touwbaan in Zierikzee. Deze gerieflijke woning is sinds 1977 een gezinsvervangend te huis. Notaris J. S. L. Korteweg kocht het huis in 1913 van de familie Sehuurbe- que-Boeije. Het bouwjaar is niet pre cies bekend, maar de stijl geeft aan dat 'Schouwenoord' aan het eind van de vorige eeuw gezet moet zijn. Een grote boomgaard en siertuin waren kenmer kend voor het geheel dat toen op zo'n twee hectare grond lag. De woning stond aan een grindpad. De Touwbaan was in die tijd de sjiekere buurt van Zierikzee. Menigeen ging er op de zon dagmiddag een eindje kuieren.In 1928 verkocht de notaris het huis aan het Rechtzinnig Hervormd Pastoriefonds. Zo werd 'Schouwenoord' de eerste vas te pastorie van de Nederlandse Her vormde Gemeente in Zierikzee. 'Huize Schouwenoord' aan de Touwbaan in Zierikzee aan het begin van deze eeuw hierbovenen momenteel (onder). de Tweede Wereldoorlog kreeg Mon Plaisir' het zwaar te verduren. Jet huis stond enkele jaren leeg en I'ngsnel achteruit. Ook Duitse solda- en hebben een aardig steentje bijge- Iragen aan het verval van het woon- mis. een plundertocht door de woning, wil het verhaal, vonden soldaten :en grote kluis. Het ding was op slot. ''adat pogingen hem met de hand >pen te breken mislukten, besloten de 'ezetters zwaarder geschut te gebrui- »n. Vanaf de herberg in Schudde- jeurs schoten de Duitsers een pantser- vist af op de hoek van het huis waar ie gewraakte kluis stond. De poging 'leek niet succesvol. De brandkast jas alleen gekanteld. Terwijl twee sol isten het gevaarte rechtop zetten, lChoten handlangers, te vroeg, een weede granaat af. De twee Duitsers in jet huis vonden bij de explosie de jood. De kluis bleef dicht. Alle ruiten, joeren en plafonds in de bewuste Jleugel van de woning, overleefden het :verjmin. De schade die de Duitsers estijds aanrichtten, heeft tot op de ,aB van vandaag haar sporen achter platen. Het landgoed 'Mon Plaisir' in Schuddebeurs omstreeks 1900 en heden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 35