PZC Tholen legt strandje aan bij Krabbenkreek Ruzie om vermeldin band met verkeerde naam in Popinfoboe THURSDAY YOU WILL NEED SOMEBODY. streek Basisscholen B EN W ZIERIKZEE VERDEELD OVERLEG MET MONUMENTENZORG NODIG Nederlaag AVC dames Promotiefilm over Schouwen-Duiveland gaat in première Amnesty houdt schrijfavonden voo mensenrechten WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 ,1 2 Ongerust Dikke Toren SEROOSKERKE (S) Feestavond De dorpsgemeen schap Serooskerke en omstreken houdt zaterdag 19 november in het dorpshuis de jaarlijkse feestavond voor leden. Eigen krachten, amateurs uit het dorp, voeren het toneelstuk 'Toetsie Froetsie' op, een vrolijk spel in drie bedrijven. De regie is in handen van Wouta Kloet. Tevens wordt een verloting gehouden. Tot slot is er gele genheid om te dansen. De feestavond begint om 19.30 uur. GOEDKOOP ZAND UIT ZANDWINNING ZIERIKZEE •Viswedstrijd - Voorzitten Bram Vroegop van hengelsportvereniging Oosterschelde heeft de achtste compe- tetitiewedstrijd van zijn club gewon nen. Er werd gevist vanaf de zeedijk bij de Noordbout. Mosselpercelen Kamerlid Leerling: Braks bevoordeelt Zeeuwse kokkelvissers Onderhandeling HOTEL ARNEVILLE 1 ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiri GOES Huisvrouwen - De afdeling G en omstreken van de Nederlandse1 eniging van Huisvrouwen houdt d dag 29 november vanaf 14 uur eenf Nicolaas-middag in de Goese Oos kerk. Fout De Dikke Toren die de VVV liever niet meer exploiteert. Subsidiëring VVV is omstreden zaak ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee moet donderdag 24 november de Gordiaanse knoop van de subsidiëring van de plaatselijke WV doorhak ken, Eenvoudig zal dat niet zijn, want de vele vergaderingen die de gemeente lijke commissies en het college van burgemeester en wethouders over dit pro bleem hielden, hebben nog niet éénmaal geleid tot een unaniem advies of voorstel. Ook het voorstel waarover de gemeen teraad zich moet buigen is niet una niem. Wethouder J. Groen (pvda) neemt een minderheidsstandpunt in. Hij wil met de subsidiëring niet verder gaan dan 15.000 gulden per jaar. De overige leden van het college denken aan een bedrag van maximaal 29.700 gulden. In beide gevallen een forse ver hoging ten opzichte van de 5000 gul den subsidie die de gemeente momen teel aan de VW betaalt. De VW klopte in februari van dit jaar voor het eerst bij de gemeente aan om meer geld. Het ging om een eenmalige subsidie als bijdrage in het exploita tieverlies over 1987. Dat verlies be droeg 17.733,84. Maar ook 1988 zal met een nadelig slado sluiten en wel tot een bedrag van vermoedelijk 18.000 gulden. Dat betekende dat de (Slot van pagina 9) mee. Nu komt daar een nieuwe korting bovenop. Volgens ons is dat onbehoor lijk". Uit peilingen van de ABOP blijkt de actiebereidheid in Zeeland groot. Er is genoeg bezuinigd, is volgens Reijerse de algemene opvatting. Het is de be doeling dat er in de week van 28 no vember tot en met 2 december - vooraf gaand aan de behandeling van de on derwijsbegroting in de Tweede Kamer - protestacties worden gehouden. Ook op het provinciehuis heerst onge rustheid. Het provinciebestuur heeft de afgelopen jaren geprobeerd de on derwijsvoorzieningen op het platte land zoveel mogelijk in stand te hou den. Zo hebben provinciale staten vijf ton uitgetrokken voor een ondersteu ningsproject voor de kleinste basis scholen. R. J. Swiers van de afdeling onderwijs op de provinciale griffie vreest dat de kwaliteit van het onderricht in het ge ding is. Zijn commentaar: „Op deze manier wordt het steeds moeilijker gemaakt de kwaliteit van de kleine scholen op een voldoende peil te hou den. Ik heb de indruk dat de bewinds lieden zichzelf in de kaart willen spe len. Straks kunnen ze met recht zeg gen dat er op de kleine basisscholen slecht onderwijs wordt gegeven". VW een bijdrage van 35.000 gulden van de gemeente wilde. De gemeente wilde wel over financiële steun praten, maar dan moest het bestuur van de VW eerst met een beleidsplan op tafel komen. Vooruitlopend op dat beleidsplan wil de de VW dat de gemeente alvast een bedrag van 40.000 gulden reserveerde om de financiële problemen de baas te kunnen. Zolang er evenwel geen be leidsplan was, wilde het college van b en w niet op dat verzoek ingaan. Ook de hoogte van dat bedrag was voor b en w onhaalbaar en onbespreekbaar. Uiteindelijk kwam de WV op 7 sep tember met een beleidsnotitie voor 1989 en de komende jaren. Daaruit bleek dat voortzetten van het huidige WV-beleid 34.700 gulden kost en een bedrag van 56.700 gulden nodig is voor het beleid dat de WV wenselijk acht. Later werd echter weer duidelijk dat het aanvankelijk genoemde bedrag van 34.700 gulden met 5000 gulden ver laagd kan worden. Vervolgens was het de beurt aan de Zierikzeese raadscommissies om een mening over de beleidsnotitie te ge ven. Dat leidde tot uiterst verschillen de standpunten van de leden van die commissies. Uit die standpunten heeft het (ook weer verdeelde) college van b en w een voorstel aan de raad gedestil leerd dat donderdag 24 november wordt besproken. Dit voorstel van de LAGE ZWALUWE - Het damesteam van de volleybalvereniging AVC'87 ging zaterdag in de promotieklas van het district West-Brabant in Lage Zwaluwe eervol, maar kansloos on deruit tegen Hirundo. Deze hoog ge klasseerde ploeg versloeg de dames uit Tholen in eigen huis met 3-0. De Thoolse mannen kwamen zaterdag niet in actie. Tegen het degelijk spelende Hirundo miste AVC'87 twee basispelers, waar door in feite nooit echt een vuist kon worden gemaakt tegen deze sterke ploeg. Nadat de zenuwen in de tweede set enigszins waren overwonnen, was AVC in de tweede set nog het best op dreef. Ook toen kon echter niet worden voorkomen dat de thuisclub de winst pakte. De setstanden: 15-4, 15-12 en 15-6. meerderheid van het college komt er op neer subsidie in het exploitatiete kort te verlenen tot een bedrag van 29.700 gulden. Wethouder Groen wil niet meer dan 15.000 gulden beschik baar stellen. Een extra probleem in dit hele verhaal is de exploitatie van de zogenoemde Dikke Toren. Dat is de toren bij de Nieuwe Kerk te Zierikzee. De VW huurt de toren van de dienst der do meinen en heeft de exploitatie in han den van een particulier gegeven. De VW heeft zich op het standpunt ge steld dat de exploitatie van die toren geen taak voor die organisatie is. De gemeente hecht er echter aan dat de toren in de zomermaanden openge steld wordt. De vergadering van de raad over dit onderwerp begint om 14.00 uur. Het bewuste agendapunt komt echter pas aan het eind van de vergadering, na het behandelen van onder meer de ge meentebegroting, aan bod. Deze bij eenkomst is in het stadhuis te Zierik- Uitslag: 1. A. J. Vroegop. 1500 punten; 2. L. Bolier. 1140 p.: 3. F. L. Timmerman 855 p.; 4. A. J. Verwest, 525 p.. 5. E. W. Smit. 480 p. De volgende competitiewedstrijd is zater dag 10 december, (vertrek naar de visstek: 13.00 uur. vanaf de Balie in Zierikzee.) ZIERIKZEE - De stichting 'Promotie Schouwen-Duiveland' presenteert woensdag 23 november de video-film 'Schouwen-Duiveland: vakantieland in beeld'. Dat gebeurt tijdens een feestelijk programma in de concert zaal te Zierikzee, vanaf 19.30 uur. Op het programma staan onder meer een vertoning van de film en toespra ken van de voorzitter van de stichting, J. W. de Jonge, burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee en me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer, de voorzitter van de streek-VW Schouwen-Duiveland. Het eerste exemplaar van de video film is voor gedeputeerde J. B. Vente- vogel die tevens voorzitter van de pro vinciale VW is. SINT ANNALAND - Sint Annaland krijgt volgend jaar een strandje aan de Krabbenkreek. De aanlegkosten schiet de gemeente Tholen voor in af wachting van rijkssubsidie. Het col lege van b en w wil het karwei ver vroegd uitvoeren, omdat de gemeente binnenkort goedkoop aan zand kan komen uit een zandwinningsproject ten westen van Stavenisse. Tholen wil dat voordeeltje niet laten lopen. Het is de laatste keer dat in de afgesloten zeearm zand wordt gewon nen. Uit het oogpunt van natuurbe houd staat de Stuurgroep Ooster schelde dit in de toekomst niet meer toe. Wacht Tholen op de rijkssubsidie, die pas in 1992 zou komen, hoewel daarover geen concrete garantie is ge boden, dan loopt de gemeente 'ee aan zienlijk prijsvoordeel' mis. Een strandje bij Sint Annaland is een oude wens van het college. Het ge meentebestuur heeft zijn oog laten vallen op een buitendijks perceel aan de Krabbenkreek. Het aan te leggen strandje ligt vlak bij camping Suzanna en restaurant De Lagune. De lokatie is goed bereikbaar en ter plekke is vol doende parkeergelegenheid, zo onder bouwen b en w hun keuze. Bovendien heeft de pijlerdam de stroomsnelheid in de Krabbenkreek verminderd, zo dat er voor zwemmers geen gevaar be staat. Zoals gemeld was het strandje aan vankelijk gepland bij de Grote Nol, maar na bezwaren van het ministerie van landbouw en visserij verdween die optie in de prullenmand. In de buurt liggen producerende mossel percelen. Er zou een spanningsveld ontstaan tussen recreatie en visserij. Ook de verbetering van het strand in Gorishoek gaat Tholen uit eigen zak voorfinancieren. Bij hoog water moet de strandgast momenteel de tenen omkrullen om droog te blijven, terwijl bij eb een duik pas mogelijk is na een lange wandeling over het slik. De ge meente Tholen wil voorkomen dat de voorziening aan kwaliteit inboet, te- CVan onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Braks (visse rij) maakt zich schuldig aan 'sterke bevoordeling' van een aantal Zeeuw se kokkelvissers, nu hij extra vergun ningen heeft afgegeven voor kokkel visserij in de Oosterschelde buiten de vastgestelde visdagen. Dit betekent dat na de sluiting van de voor dit jaar vastgestelde vistermijn alsnog kok kels worden gevangen. Het Tweede-Kamerlid M. Leerling (rpf) zegt dit in schriftelijke vragen, waarin hij de bewindsman ophelde ring over het besluit verzocht. Hij wil weten om hoeveel vergunningen het gaat en om hoeveel extra dagen. Braks moet uitleggen of het een eenmalige beslissing is en wat de reden is van de extra uitgifte. Leerling wijst erop dat de minister geen melding heeft ge maakt van zijn beslissing tijdens een recent overleg over schaal- en schelp dieren met de vaste Kamercommissie voor de visserij. Verder wil het Kamerlid weten in hoe verre wordt gecontroleerd dat het op vissen van 'restkokkels' zich strikt be perkt tot de daarvoor aangewezen per celen. meer omdat Gorishoek „een recreati speerpunt wordt". Het grootste otter de aanleg van een dam, waarmee ei vast waterpeil ontstaat. Een klepsj teem zorgt regelmatig voor verversii van het zeewater. Rijk en provinc zijn in principe bereid het project ,1990 te subsidiëren, en hebben das aan de mogelijkheid gekoppeld h werk vervroegd uit te voeren. H Thoolse college wil die kans metbeii handen aangrijpen. Dat biedt di voordelen: het werk is klaar voor aa vang van het toeristenseizoen, de kaï is gering dat de subsidie wordt uit| steld en ook voor Gorishoek geldt i gunstige zandaankoop. Tholen trekt eveneens de beurs op voor uitdieping van de vaargeul bij h fietsveer Gorishoek/Yerseke. De po kan momenteel niet bij elk getijde t aan de steiger komen. Ook de niet al beste aanlegsteiger krijgt een opkna beurt. Voor dit project is dezelfde co structie gekozen als voor het Gor hoekse strand. De uitvoering gebei in 1989, terwijl de subsidie een jaar; ter wordt uitgekeerd. Inmiddels he ben rijk en provincie een bijdrager; 75 percent in de uitvoeringskostenk gezegd. Plan winkelcomplex in centrum Tholen THOLEN - Het gemeentebestuur van Tholen heeft dinsdag een plan ter in zage gekregen voor een winkelcom plex in het centrum van Tholen. De initiatiefnemers A. Haent jens Dekker uit Poortvliet en architect J. Boelhou wers uit Tholen legden in het gemeen tehuis een project voor van vijf als winkel/kantoor te verhuren ruimten in de panden waar momenteel de Mi- kromarkt is gevestigd. Voor de aan passing van twee van deze panden is overleg met de Rijksdienst voor Mo numentenzorg noodzakelijk. Het project van de twee Tholenaren omvat het complex Botermarkt-Bak- straat-Brugstraat. Het pand Brug straat 11-13 staat op de lijst van Monu mentenzorg. Architect Boelhouwers verrichtte al in 1985 voorbereidend werk om de panden voor het echtpaar C. van de Velde-Geluk van de Mikro- markt te herstellen. Dit bleek finan cieel niet haalbaar. De monumenten fungeerden de afgelopen tien jaar als pakhuis. Ook latere contacten met belangstel lenden voor de huizen in de Brugstraat liepen op niets uit. De hoge kosten van restauratie volgens de eisen van Mo numentenzorg zouden leiden tot een niet-exploitabel plan. Deze weten schap bracht Boelhouwers en Haen- tjens Dekker tot het opstellen van een alternatief. Zij willen de panden res taureren en tevens aanpassen aan de nieuwe gebruikseisen. De diverse daken op de panden moe ten worden afgebroken en vernieuwd. Ze verkeren volgens de initiatiefne mers in een 'niet te houden vervallen staat'. De panden zouden verder on derhoudsvrij herbouwd worden met instandhouding van de benedengevel. Bij de restauratie zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van de be staande constructie. Boelhouwers: „Het resultaat zal beter ogen. De bouw is nu eigenlijk te hoog. In ons plan zijn de verhoudingen beter". Aan Monumentenzorg zal worden voorgesteld in te stemmen met het compromis of de panden van de lijst af te voeren. De Mikromarkt verhuist half januari naar een andere lokatie waar de supermarkt onder de naam C- 1000 verder gaat. De ontwikkeling van deze nieuwe behuizing aan de Een- drachtsweg (het verlengde van de Bo termarkt), was eveneens in handen van Boelhouwers en Haentjens Dek ker. Hiermee realiseerden zij al een verfraaiing van de omgeving. Een voormalige garage ging tegen de vlak te en inmiddels verrees hiervoor in de plaats een aan de omgeving aangepas te nieuwbouw. De door de twee Tholenaren beoogde versterking van de winkelconcentra tie in het centrum van de stad zette hen verder aan plannen te ontwikke len voor de leeg te komen ruimte. Voor één van de twee winkelruimten aan de Botermarkt met eèn oppervlakte van vijftig vierkante meter is een huur overeenkomst afgesloten met juwelier Mireille. De hiernaast gelegen 130 vier kante meter wordt tijdelijk gebruikt door de Rabobank. Begin 1990 zal deze ruimte weer te huur komen. De andere objecten zullen in maart 1989 beschik baar komen, evenals de geplande win kels in de Bakstraat en Brugstraat. De realisatie van het monumenten- pand Brugstraat 11-13 is afhankelijk van de tijd die de onderhandeling met de Rijksdienst voor Monumentenzorg vergt. Voor verhuur van deze winkel/ kantoorruimte hebben al verregaan de onderhandlingen plaatsgevonden. Advertentie '4MIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIj| As. zaterdag weer gewoon een §E gezellige pianist achter de piano in het restaurant van E= P. S. ook zondag natuurlijk, tij- S. dens de brunch van 12 tot 14.00 s S 27,50 p.p. kinderen 15,- s 5= Voor reservering: 01180-38456 De exploitatie van het gehele com plex komt in handen van de onderne ming van Haentjens Dekker, HD Be heer. Het college van b en w moet nog een definitieve beslissing nemen over de voorgestelde plannen. „In principe", zo laat C. Nuyten van de gemeente Tholen weten, „is elke suggestie ter oplossing van de hoek Brugstraat- Bakstraat welkom, mits wordt vol daan aan de doelstelling dat in de sfeer van het stadje Tholen wordt terugge- bouwd. Het voorstel is in elk geval be ter dan de hoek laten verpauperen zo als nu dreigt te gebeuren". De gemeen te tracht volgens Nuyten op een zo kort mogelijke termijn overleg met Monumentenzorg te regelen. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens schrijfavonden van Amnesty Interi tional op Schouwen-Duiveland ki nen deze maand voorbedrukte ka ten worden ondertekend. Deze ka ten zijn bedoeld om de vrijlating bewerkstelligen van gevangenen i in strijd met de universele verklari van de rechten van de mens vasti ten. Amnesty voert dit najaar s] ciaal actie voor slachtoffers van schending van mensenrechten. Verder kunnen belangstellend schrijven voor een gevangene Tsjaad en voor een Oostduitse ent Taiwanese veroordeelde. De schi avonden in de gereformeerde kert in Scharendijke en Nieuwerkerk ei de consistorie van de hervormde k; in Oosterland worden gehouden dinsdag 22 november. Woensdag november kunnen brieven worden schreven in de openbare bibliotheel Bruinisse. De deuren van de prin Julianaschool in Zierikzee, de gere meerde kerken in Haamstede en Bi wershaven en van de familie van Linden in Ouwerkerk (Baalpapem 2) staan maandag 28 november o voor de Amnesty-schrijvers en sch sters. In Oosterland kunnen bek stellenden terecht van 20.00 tot 2 uur, in alle andere plaatsen van 1' tot 21.00 uur. MIDDELBURG - Er is een ruzie ont staan om de vermelding van een Ter- neuzense band in het Pop Infoboek van het Zeeuws Pop Overleg. De Ter- neuzense roek-muzikant Herman de Broek van 'Herman Brock The FFFF' heeft schriftelijk 25.000 gulden schadevergoeding geëist voor het feit dat zijn band in het boek vermeld staat als de 'SSS-Band'. Broek schreef een boze brief naar het Zeeuws Pop Overleg, een onderdeel van het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd en Jongerenwerk, waarin hij zegt dat hij zich beledigd voelt en in zijn goede naam aangetast. Ook wil hij dat het Pop Infoboek uitga ve 1988 in zijn geheel wordt ingeno men. Daarbij wil hij een advertentie in dag- en weekbladen in in Zeeland waarin de fout wordt rechtgezet. Zo niet, dan volgen juridische stappen. „Ik héb al een aantal telefoontjes ont vangen van zeer dubieuze figuren die mij en mijn band associëren met nazi sympathieën", aldus De Brock in zijn brief. De musicus beweert dat hij door deze vermelding al zeker vijf tot zes op tredens in Zeeland is kwijtgeraakt. Hij loopt hierdoor 4200 gulden aan inkom sten mis. Extra bijzonderheid is dat De Broek al in het verleden te kennen had gegeven helemaal niet in het Pop Info boek opgenomen te willen worden. De Brock was gisteren onbereikbaars commentaar op zijn standpunten. De band heet dus FFFF, wat sfc voor Fat, Freddy's Freak Federatio Inmiddels heeft het Pop Overleg, i 200 van deze Infoboeken heeft la drukken, aan degenen die zo'n b( hebben gekregen een brief gestui waarin staat dat 'SSS' een fout is. een brief aan De Broek verklaart cc dinator J. Vermeer dat het adres i de band door een administratieve ft met de foutieve benaming, in de somming van Zeeuwse bands is i ven staan. Overigens vindt Verin dat 'SSS' heel wat anders is dan 'S Volgens Vermeer is De Broek desti benaderd naar aanleiding van i vraag van een van de andere banc den waarom de band niet in de vor uitgaven was opgenomen. „Op toen aan u gevraagde informatie h( u niet gereageerd", aldus Vermeel zijn brief aan De Broek, „ongetwijf is er toen ook al sprake geweest een foute benaming van uw band, hebben deze foute benaming niel verband gebracht met nazi-sym thieën. U mag gerust zijn, wij 2«UI dan zelf al een dergelijke band nie het Pop Infoboek opgenomen t ben." Advertentie Het monument op de hoek van de Bakstraat en Brugstraat in Tholen dat de laatste jaren wordt gebruikt als pakhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 30