PZC TIBItom Maria-oord Hansweert bestaat vijftig jaar Ruzie om vermeldinj band met verkeerde naam in Popinfoboel THURSDAY YOU WILL NEED SOMEBODY. streek .12 Basisscholen OVERLEG MET MONUMENTENZORG NODIG Nederlaag AVC dames Jubileumshow van 'Onze Gevleugelde Vrienden' Kortgene Hoeksteen nam aan Klassewerk deel WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 Onderhandeling VAN INTERNAAT TOT BEJAARDENHUIS KRABBENDIJKE Ongerust Centrumfunctie Kamerlid Leerling: Braks bevoordeelt Zeeuwse kokkelvissers THOLEN YERSEKE Fout Plan winkelcomplex in centrum Tholen THOLEN - Het gemeentebestuur van Tholen heeft dinsdag een plan ter in zage gekregen voor een winkeleom- plex in het centrum van Tholen. De initiatiefnemers A. Haentjens Dekker uit Poortvliet en architect J. Boelhou wers uit Tholen legden in het gemeen tehuis een project voor van vijf als winkel/kantoor te verhuren ruimten in de panden waar momenteel de Mi- kromarkt is gevestigd. Voor de aan passing van twee van deze panden is overleg met de Rijksdienst voor Mo numentenzorg noodzakelijk. Het project van de twee Tholenaren omvat het complex Botermarkt-Bak- straat-Brugstraat. Het pand Brug straat 11-13 staat op de lijst van Monu mentenzorg. Architect Boelhouwers verrichtte al in 1985 voorbereidend werk om de panden voor het echtpaar C. van de Velde-Geluk van de Mikro- markt te herstellen. Dit bleek finan cieel niet haalbaar. De monumenten fungeerden de afgelopen tien jaar als pakhuis. Ook latere contacten met belangstel lenden voor de huizen in de Brugstraat liepen op niets uit. De hoge kosten van restauratie volgens de eisen van Mo numentenzorg zouden leiden tot een niet-exploitabel plan. Deze weten schap bracht Boelhouwers en Haen tjens Dekker tot het opstellen van een alternatief. Zij willen de panden res taureren en tevens aanpassen aan de nieuwe gebruikseisen. De diverse daken op de panden moe- BB ÜH 9 i ten worden afgebroken en vernieuwd. Ze verkeren volgens de initiatiefne mers in een 'niet te houden vervallen staat'. De panden zouden verder on derhoudsvrij herbouwd worden met instandhouding van de benedengevel. Bij de restauratie zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van de be staande constructie. Boelhouwers: „Het resultaat zal beter ogen. De bouw is nu eigenlijk te hoog. In ons plan zijn. de verhoudingen beter". Aan Monumentenzorg zal worden voorgesteld in te stemmen met het compromis of de panden van de lijst af te voeren. De Mikromarkt verhuist half januari naar een andere lokatie waar de supermarkt onder de naam C- 1000 verder gaat. De ontwikkeling van deze nieuwe behuizing aan de Een- drachtsweg (het verlengde van de Bo termarkt), was eveneens in handen van Boelhouwers en Haentjens Dek ker. Hiermee realiseerden zij al een verfraaiing van de omgeving. Een voormalige garage ging tegen de vlak te en inmiddels verrees hiervoor in de plaats een aan de omgeving aangepas te nieuwbouw. De door de twee Tholenaren beoogde versterking van de winkelconcentra- tie in het centrum van de stad zette hen verder aan plannen te ontwikke len voor de leeg te komen ruimte. Voor één van de twee winkelruimten aan de Botermarkt met een oppervlakte van vijftig vierkante meter is een huur- 5v.,.,v w. z/PW'mÊmWt- overeenkomst afgesloten met juwelier Mireille. De hiernaast gelegen 130 vier kante meter wordt tijdelijk gebruikt door de Rabobank. Begin 1990 zal deze ruimte weer te huur komen. De andere objecten zullen in maart 1989 beschik baar komen, evenals de geplande win kels in de Bakstraat en Brugstraat. De realisatie van het monumenten- pand Brugstraat 11-13 is afhankelijk van de tijd die de onderhandeling met de Rijksdienst voor Monumentenzorg vergt. Voor verhuur van deze winkel/ kantoorruimte hebben al verregaan de onderhandlingen plaatsgevonden. De exploitatie van het gehele com plex komt in handen van de onderne ming van Haentjens Dekker, HD Be heer. Het college van b en w moet nog een definitieve beslissing nemen over de voorgestelde plannen. ,,In principe", zo laat C. Nuyten van de gemeente Tholen weten, „is elke suggestie ter oplossing van de hoek Brugstraat- B akstraat welkom, mits wordt vol daan aan de doelstelling dat in de sfeer van het stadje Tholen wordt terugge- bouwd. Het voorstel is in elk geval be ter dan de hoek laten verpauperen zo als nu dreigt te gebeuren". De gemeen te tracht volgens Nuyten op een zo kort mogelijke termijn overleg met Monumentenzorg te regelen. De leerlingen van de Goese balletschool konden zich na het examen tegoed doen aan limonade en zuurstokken. GOES - Dertig leerlingen van de Goese balletschool Regal hebben maandag examen afgelegd voor een des kundige van de Britse Royal Academy of Dancing. Een spannende ervaring want de kinderen, in leeftijd va riërend van vijf tot dertien jaar, moesten het zonder de steun van hun ouders doen. Niemand, behalve de examenkandidaatjes, pianiste Le- nie Stokman, docente Minouche Moers en de examina tor, mocht de balletzaal binnen. Balletschool Regal volgt het zogenaamde Engelse opleidingssysteem, een vrij gedisciplineerd systeem waarin verschillende gra den te behalen zijn. Voor die verschillende graden de den de kinderen, overwegend meisjes, examen. Het monument op de hoek van de Bakstraat en Brugstraat in Tholen dat de laatste jaren wordt gebruikt als pakhuis. HANSWEERT - Een individuele be nadering staat hoog in het vaandel, zegt directeur A. van Tilborg van het jubilerende bejaardentehuis Maria- oord in Hansweert. Ouderen hebben een heel leven achter zich, hebben hun eigen geschiedenis en een heel ei gen kijk op de maatschappij. Indivi duen, van wie de één 's ochtends in bad wil en de ander 's avonds. Cliënt gericht werken noemt Van Tilborg één van de grootste uitdagingen. Ma ria-oord bestaat vijftig jaar. Vijftig jaar, waarin de 'zorg op maat' voor ou deren de laatste jaren in een stroom versnelling is geraakt. De directie en het verzorgend perso neel laten zoveel mogelijk beslissingen over aan de bewoners van Maria-oord. „Wij gaan ervan uit", zegt Van Tilborg, „dat de mensen bij ons een apparte ment huren. De bewoner kiest zelf het behang en de vloerbedekking. Wij ver goeden alleen. We zeggen bij voorbaat geen nee". De directeur geeft het voor beeld van een inwoonster die haar poes wilde meenemen naar het tehuis, Advertentie MJiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiyi U A.s. zaterdag weer gewoon een S H gezellige pianist achter de piano S in het restaurant van HOTEL ARNEVILLE 5 P. S. ook zondag natuurlijk, tij- s dens de brunch van 12 tot 14.00 27,50 p.p. kinderen 15,- Voor reservering: H 01180-38456 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Plattelandsvrouwen - De afde ling Krabbendijke van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen houdt vandaag, woensdag, haar maandelijk se bijeenkomst in 'De Meiboom'. Tij dens de bijeenkomst geeft mevrouw De Graaf voorlichting over de magne tronoven. Aanvang 20.00 uur. Woens dagochtend 23 november worden er onder leiding van mevrouw L. de Blok kerstkaarten gemaakt. De techniek is filhgraan. De ochtend wordt gehouden in 'De Meiboom' van 9.00-11.00 uur. Slot van pagina 9) mee. Nu komt daar een nieuwe korting bovenop. Volgens ons is dat onbehoor lijk". Uit peilingen van de ABOP blijkt de actiebereidheid in Zeeland groot. Er is genoeg bezuinigd, is volgens Reijerse de algemene opvatting. Het is de be doeling dat er in de week van 28 no vember tot en met 2 december - vooraf gaand aan de behandeling van de on derwijsbegroting in de Tweede Kamer - protestacties worden gehouden. KATS - Ze ontmoetten elkaar des tijds in het dorp, Frantjois Anto- nie Klaassen en Pieternella van der Weele uit Kats. Van lieverlee groei de er iets tussen die twee, en na vier jaar verkering werd het bruilofts feest gevierd. Dinsdag was het 60 jaar geleden dat het huwelijk werd gesloten. Het diamanten bruids paar ontving gelukwensen van on der anderen de burgemeester en kreeg een felicitatiebrief van de ko ningin. Zaterdag viert het het echt paar het 60-jarig huwelijksfeest te- Het diamanten bruidspaar Klaassen-Van der Weele. midden van de drie kinderen en ze ven kleinkinderen. De heer Klaassen, die nu 84 jaar oud is, en zijn 81-jarige vrouw verkeren allebei nog in goede gezondheid. Ze wonen nog zelfstandig - zonder hulp - in hun woning aan de Kerkstraat. Dat huis betrokken ze na de pensio nering van de heer Klaassen, die zijn hele leven in de landbouw heeft ge werkt. Aanvankelijk bij zijn vader op de boerderij. Later werd hij zelf standig boer. Voor haar huwelijk hielp mevrouw Klaassen thuis mee op de boerderij. In de eerste huwelijksjaren woonde het paar in Colijnsplaat, waar de va der van de bruid een woning voor hen had. Naderhand betrokken ze een boerderij bij Kats. Daar heeft de heer Klaassen tot zijn vijfenzestig ste gewerkt. Zijn bedrijf heeft hij destijds ingeleverd bij de ruilverka veling; zijn zoon ging naar de Flevo- polder om daar een boerenbedrijf op te bouwen. Het bruidspaar heeft het in de Kerk straat prima naar zijn zin. „We red den het nog best", aldus de bruide gom. De heer en mevrouw Klaassen geven zaterdag een receptie in Co lijnsplaat, waar ze tevens een eten tje hebben met de familie. GOES - In het bejaardentehuis Re- hoboth in Goes heeft het echtpaar Weststrate-Buteijn dinsdag het zes tigjarig huwelijk gevierd. Beide echtelieden zijn geboren in Krabbendijke. De huwelijksplech tigheid had op 15 november 1928 eveneens in het fruitdorp plaats. La- Ook op het provinciehuis heerst onge rustheid. Het provinciebestuur heeft de afgelopen jaren geprobeerd de on derwijsvoorzieningen op het platte land zoveel mogelijk in stand te hou den. Zo hebben provinciale staten vijf ton uitgetrokken voor een ondersteu ningsproject voor de kleinste basis scholen. R. J. Swiers van de afdeling onderwijs op de provinciale griffie vreest dat de kwaliteit van het onderricht in het ge ding is. Zijn commentaar: „Op deze manier wordt het steeds moeilijker gemaakt de kwaliteit van de kleine scholen op een voldoende peil te hou den. Ik heb de indruk dat de bewinds lieden zichzelf in de kaart willen spe len. Straks kunnen ze met recht zeg gen dat er op de kleine basisscholen slecht onderwijs wordt gegeven". Het echtpaar Westrate-Buteijn ter verhuisde de familie naar Ril land waar de bruidegom een betrek king vond als landarbeider. Op late re leeftijd begon M. Weststrate voor zichzelf als fruitkweker. Mevrouw M. Weststrate-Buteijn zorgde voor het huishouden en de zes kinderen. Mevrouw Westrate werd op 15 de cember 1897 geboren. De heer We strate zag het levenslicht op 12 no vember 1901. Het echtpaar heeft el kaar ontmoet in het verenigingsle ven. Rond zijn zeventigste verjaar dag deed de bruidegom zijn boom gaard over aan een zoon. Tot 4,5 jaar geleden woonde het diamanten echtpaar zelfstandig in Goes. Met de gezondheid van de echtelieden gaat het uitstekend. Bruid en bruidegom hebben 33 kleinkinderen en 34 ach terkleinkinderen. Loco-burgemees- ter L. H. de Leeuw bracht dinsdag ochtend samen met zijn echtgenote een bezoek aan het bejaardente huis. Aanstaande vrijdag wordt in familiekring het zestigjarig huwelijk gevierd. terwijl als regel geldt dat alleen kleine huisdieren, zoals goudvissen, welkom zijn. „We zijn ertoe over gegaan om het toch te proberen. Het is geslaagd en de vrouw is ermee geholpen. Organisato risch gaf het geen enkel probleem". Van Tilborg wijst met nadruk op de overlegstructuur in het tehuis. Maan delijks wordt vergaderd met de bewo ners en de bewonerscommissie. Om de veertien dagen is het afdelingsteam aan de beurt. Met het bestuur van Ma ria-oord wordt ook regelmatig het rei len en zeilen doorgesproken. In september 1938 kreeg het tehuis de eerste inwoners: twee jongens. Maria- oord ontstond op initiatief van de con gregatie der dochters van onze lieve vrouwe van het heilig hart in Tiburg als internaat voor kinderen, die op de schepen van hun ouders geen of onvol doende onderwijs kregen. Na de wa tersnoodramp in 1953 was er vooral on der de oudere inwoners van Hansweert een enorm tekort aan woningen. In 1955 namen de eerste oudere bewoners hun intrek. Jaren later bezweek het te huis onder de sloophamer van rijkswa terstaat en verrees er in 1982 een nieuw gebouw aan de overkant van het ver brede kanaal door Zuid-Beveland. In 1986 nam de laatste zuster afscheid. Op de vraag of de congregatie een stempel heeft gedrukt op het wel en wee van Maria-oord, zegt Van Tilborg zowel ja als nee. „De dienstbaarheid proberen we op eenzelfde manier voort te zetten. De zusters woonden in de aanleunwoningen en waren dus dag en nacht beschikbaar. Wij hebben een an dere visie en opzet en daar zijn we goed in geslaagd". Sinds 1987 kent elke af deling in het tehuis een vast afdelings team, dat een vast aantal inwoners verzorgt. Behalve hulp en zorg bieden aan de eigen inwoners, vervult Maria-oord een centrumfunctie in het kanaal dorp. Het tehuis geeft dagopvang en nachtopvang en staat open voor tijde lijke opnames. Die functie wordt de laatste jaren steeds belangrijker. Twee jaar geleden werden er nog 3300 maaltijden per jaar bereidt voor zelf standig wonende ouderen. Van Til borg rekent erop dat Tafeltje Dekje 5400 maaltijden bezorgt. LAGE ZWALUWE - Het damesteam van de volleybalvereniging AVC'87 ging zaterdag in de promotieklas van het district West-Brabant in Lage Zwaluwe eervol, maar kansloos on deruit tegen Hirundo. Deze hoog ge klasseerde ploeg versloeg de dames uit Tholen in eigen huis met 3-0. De Thoolse mannen kwamen zaterdag niet in actie. Tegen het degelijk spelende Hirundo miste AVC'87 twee basispelers, waar door in feite nooit echt een vuist kon worden gemaakt tegen deze sterke ploeg. Nadat de zenuwen in de tweede set enigszins waren overwonnen, was AVC in de tweede set nog het best op dreef. Ook toen kon echter niet worden voorkomen dat de thuisclub de winst pakte. De setstanden: 15-4, 15-12 en 15-6. KORTGENE - In het kader van het 50-jarig bestaan houdt de vogelver eniging 'Onze Gevleugelde Vrienden' een vogeltentoonstelling in Kortgene. De vogelshow met ruim 600 inzendin gen is donderdag, vrijdag en zaterdag te zien in dorpshuis De Pompweie. De opening wordt donderdag om 20.00 uur verricht door burgemeester E. J. Hoogendijk-Van Duyn. De openings tijden: donderdagavond van 20 tot 22.00 uur, vrijdag van 10 tot 22.00 uur en zaterdag van 10 tot 17.00 uur. Voor de toekomst voorspelt Van Til borg dat het personeel nog meer moet inspelen op individuele wensen. „De ouderen bepalen uiteindelijk hoe de zorg eruit komt te zien. Daar moeten we op inspelen. Dat vereist een flexibe le organisatie die gericht werkt en een leiding die op een motiverende wijze leiding geeft". Niet alle wensen worden vervuld. „Als iemand op z'n eigen ka mer koffie of thee kan zetten, maar het liever gebracht wil hebben, daar gaan we niet op in. Dat hotelmatige kan niet. We gaan de bewoners niet afhan kelijk maken. En als iemand met een bouvier komt, gaan we ook vraagte kens zetten". Het 50-jarig bestaan van Maria-oord wordt deze week uitbundig gevierd. Hoogtepunt is de open dag in het te huis op zaterdag, vanaf 14.00 tot 22.00 uur met rondleidingen, een rad van avontuur en diverse kramen, 's Avonds is er een grote bingo. De op brengst daarvan gaat in een spaarpot. Volgend jaar wil de directie de bewo ners met de eigen verzorgsters tegen een gereduceerd tarief een vakantie aanbieden. Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Braks (viss rij) maakt zich schuldig aan 'ster! bevoordeling' van een aantal Zeem se kokkelvissers, nu hij extra vergui ningen heeft afgegeven voor kokke visserij in de Oosterschelde buitend vastgestelde visdagen. Dit beteken dat na de sluiting van de voor dit jaj vastgestelde vistermijn alsnog kol kels worden gevangen. Het Tweede-Kamerlid M. Leerlin (rpf) zegt dit in schriftelijke vragei waarin hij de bewindsman opheldi ring over het besluit verzocht. Hij v? weten om hoeveel vergunningen ht gaat en om hoeveel extra dagen. Brat moet uitleggen of het een eenmalig beslissing is en wat de reden is van c extra uitgifte. Leerling wijst erop d; de minister geen melding heeft gi maakt van zijn beslissing tijdens ee recent overleg over schaal- en schel; dieren met de vaste Kamercommissi voor de visserij. Verder wil het Kamerlid weten in hoi verre wordt gecontroleerd dat het o; vissen van 'restkokkels' zich strikt b( perkt tot de daarvoor aangewezen pe celen. WEMELDINGE - De leerlingen va de christelijke basisschool De Hoel steen uit Wemeldinge zijn naar Hi versum geweest voor opname van h( spelprogramma 'Klassewerk' van d Kro. Ze werden door middel van ee! loting als vertegenwoordigers vai Zeeland gekozen. De winnaar van deze ronde is de basis school De Hoeksteen. De tegenkand: daat was de provincie Noord-Hollanc De Hoeksteen won met 44 tegen 4 punten. De provincie met het hoogst puntentotaal wordt de uiteindelijk winnaar van het spelseizoen. Zeelan staat met Limburg op een gedeeld eerste plaats. De negentien deelnemende kindere van groep acht en directeur R. Schiei beek moesten in vijf onderdelen stri den tegen Noord-Holland. De uitzei ding van het Kro-programma is vri dag 23 december van 17.45 tot 18.3 uur. Plantenwerkgroep - De planter werkgroep van de Thoolse Natuurvei eniging komt vandaag, woensdag, bi een. Onder leiding van Gerard Weste: weel worden de door de leden meegi brachte gedroogde gele composiete op naam gebracht. Verder wordt hs programma voor 1989 besproken. E bijeenkomst wordt gehouden bij J. Li beau, Dalemsestraat 44 te Tholen, e begint om 19.30 uur. Plattelandsvrouwen De afd ling Yerseke van de Nederlandse Bon van Plattelandsvrouwen houdt mo gen, donderdag, om 20.00 uur een bi eenkomst in 'De Haven'. De heer Li cas, verbonden aan het produktscha vis, zal de nieuwe mosselfilm tonen 6 daarbij een toelichting geven. Na c film is er gelegenheid om nog enkei vis- en mosselhapjes te proeven. T vens is er ook weer een stand ten bal van Unicef met kaarten en kalander; MIDDELBURG - Er is een ruzie ont staan om de vermelding van een Ter- neuzense band in het Pop Infoboek van het Zeeuws Pop Overleg. De Ter- neuzense roek-muzikant Herman de Brock van 'Herman Brock The FFFF' heeft schriftelijk 25.000 gulden schadevergoeding geëist voor het feit dat zijn band in het boek vermeld staat als de 'SSS-Band'. Broek schreef een boze brief naar het Zeeuws Pop Overleg, een onderdeel van het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd en Jongerenwerk, waarin hij zegt dat hij zich beledigd voelt en in zijn goede naam aangetast. Ook wil hij dat het Pop Infoboek uitga ve 1988 in zijn geheel wordt ingeno men. Daarbij wil hij een advertentie in dag- en weekbladen in in Zeeland waarin de fout wordt rechtgezet. Zo niet, dan volgen juridische stappen. „Ik heb al een aantal telefoontjes ont vangen van zeer dubieuze figuren die mij en mijn band associëren met nazi sympathieën", aldus De Brock in zijn brief. De musicus beweert dat hij door deze vermelding al zeker vijf tot zes op tredens in Zeeland is kwijtgeraakt. Hij loopt hierdoor 4200 gulden aan inkom sten mis. Extra bijzonderheid is dat De Broek al in het verleden te kennen had gegeven helemaal niet in het Pop Info boek opgenomen te willen worden. De Brock was gisteren onbereikbaar vo( commentaar op zijn standpunten. De band heet dus FFFF, wat sta: voor Fat Freddy's Freak Federation Inmiddels heeft het Pop Overleg, d£ 200 van deze Infoboeken heeft late drukken, aan degenen die zo'n boe hebben gekregen een brief gestuur waarin staat dat 'SSS' een fout is. I een brief aan De Broek verklaart coö: dinator J. Vermeer dat het adres va de band door een administratieve fou met de foutieve benaming, in de of somming van Zeeuwse bands is bli. ven staan. Overigens vindt Vermet dat 'SSS' heel wat anders is dan 'SS' Volgens Vermeer is De Broek destijd benaderd naar aanleiding van ee vraag van een van de andere bandit den waarom de band niet in de vorig uitgaven was opgenomen. „Op d toen aan u gevraagde informatie heef u niet gereageerd", aldus Vermeer ii zijn brief aan De Broek, „ongetwijfel is er toen ook al sprake geweest vai een foute benaming van uw band. Wi hebben deze foute benaming niet ii verband gebracht met nazi-sympa thieën. U mag gerust zijn, wij zoudei dan zelf al een dergelijke band niet ii het Pop Infoboek opgenomen het ben." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 24