'tla nodig een weg te oanen door tot en met zaterdag 26 november t lange uus avenpark zierikzee VVD Vlissingen bepleit nieuwbouw voor politie PvdA en D66 willen Vlissingse boulevards verkeersvrij maken Flats Paauwenburg moeten verdwijnen Vlissingen halveert banen welzijnswerk Commissie bestuur/bestuurden Middelburg op sterven na dood Ouderen Schoorsteenbrand in Vlissingen RAAD:MEER POLITIE OP STRAAT PvdA: snel restauratie CNV-leden gehuldigd Visserij PROEF IN DE ZOMER Bridgedrive Lions brengt 2350 op Veel rook bij brandje onder flat in Souburg Volleybal Vlissingen RAADSLID OVER LEEGSTAND 'IS DIT NIET ZONDE VAN DE TIJD?' MEER VRIJWILIGERS Overbelast vestingwerk Rondeel GEVELAANZICHT WALSTRAAT school 1:200 TTïïïïmi VLISSINGEN - De flats aan de Troel straweg en Mackaystraat in de Vlis singse wijk Paauwenburg-Oost zijn ten dode opgeschreven en moeten daarom als eerste verdwijnen. C. J. van der Weele (rpcu) kraakte dinsdag avond deze harde noot tijdens de eer ste ronde van de begrotingsbehande ling in Vlissingen. Hij kwam even eens met het plan de Troelstraweg door te trekken om de Gerbrandy- straat te ontlasten. Vlissingen kampt met een grote leeg stand van woningen, in totaal onge veer duizend. De stichting Bouwwin- kel Zeeland heeft dit jaar een studie gepubliceerd over de toekomst van de volkshuisvesting in Vlissingen. Dat onderzoek, gemaakt in opdracht van de gemeente, vraagt om een 'voort gaand onderzoek'. De PvdA gaf dit te kennen en liet blijken van het college van b en w op korte termijn een visie te verwachten op het volkshuisvestings beleid. ken 'oude straat' van Vlissingen naar Koudekerke, moet achter de wijk Paauwenburg 3 langs worden doorge trokken. De Gerbrandystraat kan worden ontlast, omdat de Troelstra weg één verkeersstroom overneemt. De twee straten moeten naar het idee van Van der Weele eenrichtingsver keer worden. WD en PvdA hielden een pleidooi voor meer woningen voor ouderen. A. J. de Koene noemde als mogelijke lo- katies de nieuwbouw op de kop van De Schelde Walstraat en in de al geruime tijd lege Spuikom bij de binnenstad. De woningbouwvereniging Basco zou de exploitatie kunnen doen en het be jaardentehuis Ter Reede de verzor ging van hulpbehoevende ouderen. De Gerbrandystraat is al jaren een dis cussiepunt in Vlissingen. Het college van b en w heeft voorgesteld 125.000 gulden uit te trekken voor een studie naar de herinrichting van de straat. De nieuwe provinciale weg S14 tussen Vlissingen en Koudekerke kan nog lang op zich laten wachten. De CDA- fractie vond ,de studie overbodig. M. Dekker achtte het noodzakelijk dat de gemeente eindelijk wat vaart zet ach ter de herinrichting. Het geld kan be ter daarvoor worden gebruikt. Van der Weele (rpcu) kwam met een geheel nieuw plan. De Troelstraweg, die parallel loopt aan de veel bespro- RCPU-raadslid C.J. van der Weele VLISSINGEN - De Vlissingse brand weer heeft dinsdagavond rond zeven uur een schoorsteenbrand geblust in een woning aan de Sint Jacobsstraat. De reclamedoeken boven de straat wa ren een probleem voor de ladderwa gen. Daarom zijn eerst enkele kabels vewijderd. Vervolgens kon de brand worden bestreden door de kap van de schoorsteen te verwijderen. VLISSINGEN - Een passage met acht kleine winkels, een overdekt binnenplein en tweeën twintig appartementen kunnen gerealiseerd worden aan de Kleine Markt en Walstraat in Vlis singen. Het PZC-complex en de voormalige behuizing van boekhandel Bikker moeten voor dat plan wijken. Het raadslid C. J. van der Weele (rpcu) kwam dinsdagavond in de Vlissingse gemeenteraad met deze ideeën op de proppen. De passage kan zijn naar mening goed aanslui ten op de toekomstige, overkapte Sint-Jacobsstraat. Twee jaar geleden deed Van der Weele iets dergelijks. Hij wilde toen de MIRO overplaatsen van de Gildeweg naar de lege Spuikom, dichtbij het oude win kelcentrum van Vlissingen. „Wij blij ven anders hinken op twee gedachten: VLISSINGEN - Aan restauratie van het vestingwerk Rondeel op de land tong tussen de Koopmans- en Vissers haven in Vlissingen valt niet te ontko men. De PvdA nam dinsdagavond tij dens de algemene beschouwingen in de Vlissingse raad dit standpunt in. Het Rondeel, duidelijk zichtbaar van af het Keizersbolwerk aan het begin van Boulevard De Ruyter, dreigt een 'domper' te worden op de volledig ver nieuwde Koopmanshaven en directe omgeving. Voor de versteviging van de zeewering was herstel niet noodzake lijk. Rijkswaterstaat heeft het Ron deel daarom niet meegenomen in het werkbestek. Restauratie vraagt ook meer dan twee miljoen gulden en dat bedrag wil de PvdA wel uittrekken, 'ook al betekent dit een kapitale uitga ve afgezet tegen de beschikbare cen ten in het stadsvernieuwingsfonds'. De werkzaamheden moeten, aldus PvdA-er A. J. de Koene, nog in 1989 be ginnen. D66-raadslid J. Schaap pleitte voor een geleidelijke inrichting van de Ka rolingische burcht in Oost-Souburg. Het monument kan, volgens hem, plaats bieden aan een park en een mu ziektent. Hij speelde met dit stand punt in op ideeën die sinds een paar maanden onder verschillende Soubur gers leven. Een werkgroep die de Karo lingische burcht wil opknappen, is door hen. opgericht. winkels aan de stadsrand en in de bin nenstad. Dat is niet haalbaar". Van der Weele kreeg toen geen steun uit de raad. Toch bleef hij op zijn eigen wijze meedenken en vandaar dit jaar weder om een eigen ontwerp, geproduceerd met de technische ondersteuning van stedebouwkundige E. Renes. MBO, projectontwikkelaar voor de kop van de Walstraat en de gebouwen van de PZC, wil aan de Kleine Markt een grootse publiekstrekker plaatsen. Volgens Van der Weele is dat niet no dig. „De grote warenhuizen moeten op de kop van de Walstraat komen. Voor speciaalzaken is plaats aan de Kleine Markt. De belangstelling is daarvoor aanwezig bij Vlissingse winkeliers". De stijl van de bebouwing aan de Kleine Markt past, in het idee van Van der Weele, binnen de bestaande. De woningen krijgen een dakterras met uitzicht op het binnenplein. Dat moet het middelpunt vormen van de Vla mingstraat 'nieuwe stijl'. Zo ontstaat een winkelcentrumpje in de vorm van een T-kruising. MBO reageerde dinsdag bij monde van commercieel coördinator J. C. van Rooij voor Vlissingen niet al te enthou siast. „Het plan doet geen recht aan de spreiding van zwaartepunten in het hart van Vlissingen. Het winkelcen trum is voorts te veel naar binnen ge richt. Een passage moet ergens een KOUDEKERKE - De afdeling Koude kerke van de Hout- en Bouwbond van de CNV heeft drie leden van het be stuur gehuldigd. CNV-districtsbe- stuurder F. J. van Rijssel reikte in de ontmoetingsruimte van de gerefor meerde kerk de insignes uit aan voor zitter A. de Buck, secretaris A. de Wij ze, beiden 40 jaar lid en ex-penning meester W. Kleinepier, 25 jaar lid. Voor de dames waren er bloemen. verbinding tussen leggen. Dat is hier ook niet het geval. Wij blijven vasthou den aan ons uitgangspunt: een pu bliekstrekker". Van der Weele: „Dit idee kan in Vlissingen worden uitge voerd". Het toekomstige gevelaanzicht van de Walstraat bij de Kleine Markt in Vlis singen volgens de plannen van het raadslid C. J. van der Weele (rpcu). Op de plaats van de nieuwbouw in het midden staan nu nog het oude gebouw van de PZC en de voormalige boek handel Bikker. RUIMTELIJKE STUDIE t.p.v. voormalige PZ.C. bedrijven e.o. schaal 1a200 ±8 winkelunits en 22woningen O SIT SA/. Bandts. VLISSINGEN - De Vlissingse politie moet een nieuw bureau op een betere lokatie krijgen. De eventuele uitbrei ding van het korps met éénendertig agenten, zoals voorgesteld door een nationale commissie, vraagt daarom. Ook voldoen de cellen in het huidige onderkomen niet meer aan de nor men. De VVD legde die argumenten dinsdagavond in de Vlissingse ge meenteraad op tafel in het pleidooi voor een nieuwe behuizing van de po litie. WD-fractievoorzitter P. Plas vroeg het college van b en w ook hoe het staat met het onderzoek naar een ge zamenlijk onderkomen voor brand weer en politie. De brandweercom mandant zou opdracht hebben gekre gen zo'n studie te verrichten. Alle par tijen in de Vlissingse raad braken een lans voor meer politie op straat. Dat was een doelstelling van het politiebe leid, maar de grotere werkdruk en de visserijproblematiek verhinderden de uitvoering. Een reorganisatie moet alsnog ertoe leiden dat de surveillan ces kunnen toenemen. CDA en VVD eisten aandacht voor vrijwilligers bij de brandweer (op. Te weinig geld is beschikbaar om deelna me aan cursussen te betalen. Het plan van wethouder T. R. K. Meij- ers dat moet leiden tot een oplossing Raadslid lanceert plan voor passage Vlissingen van de visserijproblemen in Vlissin gen, kreeg ondanks de afwijzende reactie van het ministerie van visserij de steun van de VVD, PvdA en D66. Meijers wil de capaciteit van de vloot in overeenstemming brengen met de visquota die de Arnemuidse en Vlis singse vissers mogen vangen. Een ver laging van het aantal visdagen én een verviervoudiging van de hoeveelheid kabeljauw voor de vissersvloot staan hem onder meer voor ogen. Volgens de PvdA moet het gemeentebestuur het voorstel op korte termijn in Den Haag bespreekbaar maken. Het college van b en w dient serieus te werken aan de zaken die zijn aangege ven in het rapport Onveilig - Veilig Vlissingen van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woning bouw. Diverse partijen brachten dit naar voren. A. J. de Koene (pvda) was de enige met een concreet voorstel: tijdens de gymnastieklessen in basis- VLISSINGEN - Voor de tweede maal organiseerde de Lionsclub Vlissingen de jaarlijkse bridge-drive. In de aula van de Hogeschool Zeeland streden 76 bridge-paren. De netto-opbrengst van de inschrijfgelden, de bar en de loterij bedroeg 2350,-. Deze komt ten goede aan het Foster Parents Plan en andere doelen. Bedrijven, winkeliers en le den van de Lionsclub zorgden voor de prijzentafel. De eerste prijzen vielen ten deel aan: de heren Van de Abeelen-Ladonski (73,5 procent), de heer en mevrouw Bo de (65,5 procent), de heren Krijger-van de Pas (63,5 procent), de heer en me vrouw Dreessen (63 procent), de heren Van Dam-Machielse (61 procent), me vrouw C. Brouwer-de heer Polderdijk (60,5 procent), de heer en mevrouw De Baan (57 procent), de dames Van Iwaarden-Pols (55 procent). en middelbaar onderwijs moeten zelf verdedigingscursussen worden gege ven aan meisjes. VLISSINGEN - Meer rook dan vuur trof de Vlissingse brandweer dins dagmorgen om zeven uur aan bij een brand in een schuurtje onder een flat gebouw aan de Beukenstraat in Oost- Souburg. In zo'n twaalf schuurtjes hing een dikke rook. Doordat de deur naar de trappen dicht was is in de rest van het gebouw geen schade ont staan. Het vuur woedde in een hoopje zaagsel dat over een hoeveelheid gemorst verf- oplosmiddel was gestrooid. Zaagsel en oplosmiddel zijn vermoedelijk een chemische reactie aangegaan, veron derstelt de Vlissingse brandweer. De schade is nog niet precies vastgesteld, maar beperkt zich vooral tot rook schade. VLISSINGEN - Met negen teams is ook in Vlissingen de recreatieve vol leybalcompetitie van start gegaan. Na de eerste twee wedstrijdronden zijn de ploegen van PZEM en Ardito (die allebei een keer in actie kwamen), Onze Vloot en Serooskerke nog zon der nederlaag. De uitslagen: Eerste ronde: PZEM- Zeeuwse Ruiter 3-0; Marathon- Edelweis 2-1; Onze Vloot- SSW 3-0; Onze Vloot 2- Serooskerke 0-3. Tweede ronde: Ardito- Edelweis 3-0; Mara thon- Onze Vloot 1-2; SSW- Onze Vloot 2-1; Serooskerke- De Zeeuwse Ruiter 3-0. De ruimtelijke studie voor eenpassage met een overdekt binnenplein, winkels en appartementen aan de Walstraat-Klei- ne Markt. VLISSINGEN - De Vlissingse bou levards moeten in de zomermaan den op proef geheel of gedeeltelijk verkeersvrij worden gemaakt. De fracties van PvdA en D66 in de Vlis singse gemeenteraad stelden dit dinsdagavond tijdens de algemene beschouwingen. Het 'wandelen' in de auto over de Vlissingse boulevards is elke zon dag voor duizenden mensen een welkom tijdverdrijf. Raadslid J. Schaap (d66) beschrijft in een motie de keerzijde van de medaille: stank en geluidoverlast voor wandelaars en bezoekers van de terrassen. Hij verzoekt het college van burge meester en wethouders een gedeel te van de Boulevard Evertsen en Boulevard Bankert in de zomer én op zon- en feestdagen voor gemoto riseerd verkeer af te sluiten. Op de boulevards moet wel het bestem mingsverkeer mogelijk blijven, vindt Schaap. VLISSINGEN - De herstructurering Het college van b en w gaat na goed- van het Vlissingse welzijnswerk keuring van zijn plannen met de Stich- kreeg dinsdagavond algemene steun ting Opbouwwerk Vlissingen, de stich- van de politieke partijen in de ge- ting Welzijn voor Ouderen en stichting meenteraad van Vlissingen. Het te- Sociaal Kultureel Werk overleggen rugbrengen van het aantal arbeids- over de uitwerking. De PvdA wilde vol- plaatsen van tien naar vijf, zonder ge- gend jaar in het welzijnsprogramma dwongen ontslagen, stuitte op geen voor 1990 de resultaten zien van dat enkel bezwaar. overleg. D66-er J. Schaap liep hier al vast op vooruit door de vorming van Péén stichting voor welzijnswerk in Vlissingen te bepleiten. De drie be staande stichtingen zijn daar tegen. Volgens Schaap hangt dat vooral op 'de halsstarrige houding van het op bouwwerk'. Het CDA zag in de beleids voornemens een bevestiging van haar kijk op de 'verantwoorde samenle ving': minder beroepskrachten en Schaap (d66) diende dinsdagavond een motie in waarin hij b en w opriep zorg te dragen voor uitbreiding van de halve-dagopvang voor kinderen in Vlissingen naar een hele. Wethouder Bruinooge van welzijn heeft verschil- 1989 haar beslag moet krijgen. Schaap vroeg ook de omzetting of uitbreiding van de peuterspeelzalen tot voorzie ningen met minimaal halve dagop vang en uitbreiding van de babyop- J. Schaap vang. MIDDELBURG - De commissie be- stuur-bestuurden van Middelburg is op sterven na dood. Of lijdt op zijn minst aan zware bloedarmoede. „Ei genlijk hadden we hier niet hoeven zitten", zei burgemeester mr Chr. Rut ten maandagmiddag na de zoveelste - vruchteloze - gedachtenwisseling over de taakstelling van het orgaan, dat (officieel tenminste) bedoeld is om eventuele wrijvingen tussen plaatselijke overheid en burger te sig naleren. Of zelfs op te lossen. Makkelijk wordt het de commissiele den daarbij niet gemaakt, vindt het PvdA-raadslid mr C. Meijler. Welge teld twee jaar wacht bestuurlijk Mid delburg inmiddels op een nota over de gemeentelijke voorlichting en een eva luatierapport van de inspraakverorde ning. Een voorstel voor een enquête naar de kwaliteit van de ambtelijke dienstverlening dreigde diezelfde weg op te gaan, als Rutten vorige week, tij dens de begrotingsbehandeling, niet had toegezegd dat burgemeester en wethouders het ideetje van Meijler nu toch op korte termijn willen uitvoeren. Zijn plan: leg eenvoudig opgestelde vragenformuliertjes neer bij de diverse loketten en laat gebruikers via een soort stembus hun mening geven. Uitstekend, vond gistermiddag de commissie bestuur-bestuurden. Maar een aantal leden - inclusief Meijler - wilde vooraf wél graag het vragenlijst je bestuderen en als het aan gemeente secretaris mr A. Kerkhove ligt, krijgen ook de ambtelijke medezeggenschaps commissies inspraak. „Anders voorzie ik vanuit die hoek toch wel proble men", zei hij voorzichtig. Nieuw oponthoud dat is duidelijk. Maar zoiets vormt een peuleschil in vergelijking met het échte 'zeer' van de commissieleden: een vrijwel perma nent gebrek aan agendapunten. In die landerige sfeer wordt bijvoorbeeld al maanden gepraat over de vraag of 'be stuur-bestuurden' zich een ombuds functie moet toeëigenen en dus dienst gaat doen ais klachtenbureau voor de verongelijkte particulier. Veel duide lijkheid kregen de commissieleden daarover ook maandag niet. Mevrouw C. Jansen: „Ik zou nu toch graag wel 's een deadline horen. Ik heb tenslotte niet ingeschreven voor een gespreks groep". Rutten probeerde de bal aan vankelijk terug te spelen: de gemeente wacht juist wat belangstellende bur gers aandragen en is zélf terughou dend met onderwerpen. Dat notities en plannen, die alles te maken hebben met het contact met bevolking, al jarenlang op zich laten wachten is te wijten aan de zwaar overbelaste afdeling voorlichting van de Zeeuwse hoofdstad. Volgens hoofd G. Baijens (zijn collega K. de Mr. C. Meijler: vragenformuliertjes... Regt, tevens secretaris van de com missie, is al vijf weken ziek, een ande re ambtenaar verschijnt al drie jaar niet op haar werk) heeft zijn bureau het karakter van 'duizend-dingen- doekje' voor de plaatselijke overheid. „U moet 's een dagje meelopen", no digde hij de commissie uit, om aan te geven dat er nauwelijks lijn valt te brengen in de werkzaamheden. Toen Baijens - in een poging om de ver gadering uit de modder te krijgen - melding maakte van de nuttige 'brie venbusfunctie' van de wijkverenigin- gen, waarmee Middelburg periodiek overleg heeft, werd het commissielid mevrouw S. Mensen te bar. „Is dit niet zonde van onze tijd? Anderen (aan de commissie wordt in feite al jaren ge dokterd; ook onder Rutten's voorgan ger Wolters liep de zaak vast) zijn er kennelijk ook niet in geslaagd om doelstellingen boven tafel te krijgen. Het is allemaal te vaag". Om te voorkomen dat de commissie- nieuwe-stijl alweer roemloos ten onder gaat, lanceerde Rutten het voorstel om uitsluitend te vergaderen als er iets te bespreken valt en af te zien van strakke datalijstjes. Ook zal Middel burg - in arren moede - een aantal col lega-gemeenten benaderen met de vraag hoe zij er toch in slagen om, liefst in commissieverband, een mooi con tact op te bouwen met hun inwoners. En alsof de misère nog niet compleet was produceerde Meijler als klap op de vuurpijl een ironische bedankkaart van een getergde Jan Modaal. Deze Middelburger had precies een jaar ge leden van zijn gemeentebestuur ver nomen, dat zijn brief in behandeling was. Daarna volgde oorverdovend zwijgen. Een felicitatie waard, vond de man en stuurde de commissie een fan tasie-ansicht met een versierde '1'. B en w hebben de afdeling algemene za ken inmiddels om opheldering ge vraagd. Het laat zich raden: die is nog niet binnen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17