PZC Geld voor kinderopvang is goede investering Bewijs ontucht met kind niet geleverd V rij williger s werk uit isolement CNV-bestuurders laken Walchers dubbelstad-idee Vrouwen wegens openlijke geweldpleging veroordeeld provincie WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 1 1 WW- TOPMAN Bij OPENING DE CAMPINGHOUDER: Dow wacht op geld uit Den Haag voor nieuwbouwstyreen Bijeenkomst groentetelers in Serooskerke Emancipatiebureaus willen nog geen decentralisatie Vergadering van PCOB-bestuur 10SMALEN - „Veel recreatie-ondernemers zijn de laatste ja- en professioneel bezig om hun produkt kwalitatief op te krik- jen en landschappelijk 'in te pakken'. Maar helaas moet je dan jonstateren, dat het aan de andere kant wordt afgebroken om- lat er van overheidswege geen duidelijk beleid is rond het sleinschalig kamperen op de agrarische bedrijven". VRIJSPRAAK VOOR MAN Eis drie maanden TIJDENS WERKBEZOEK Geen reserve Begeleiding MISHANDELING DISCOBEZOEKSTER B B TERNEUZEN - Het kinderdagver blijf De Wip Wap in Terneuzen kan ook komend jaar op een subsidie van het ministerie van wvc reke nen. Dit cadeau, in de vorm van een subsidieverlenging, bracht J. E. Graniewski van het ministerie dinsdag mee bij de opening van de bedrijfsgerichte kinderopvang voorziening bij de Wip-Wap. Gra niewski kon de Stichting Kinder centra Terneuzen overigens nog niet meedelen wat het regerings standpunt inzake kinderopvang is. Hij beloofde directrice I. Herrebout wel dat de Wip-Wap meteen na be kendmaking volgende week op de hoogte gebracht wordt van de be slissingen over kinderopvang in Nederland. „In totaal is er door moties in de Tweede Kamer een bedrag van 115 miljoen gereserveerd voor kinderop vang. Maar hoe dit geld verdeeld wordt kan ik u helaas nog niet ver tellen. Maar ik beloof u dat u het als eerste te weten komt als er een be slissing is genomen". Graniewski doelde op de beslissing in Den Haag over twee voor kinder opvang belangrijke zaken. Het rege ringstandpunt regelt de verdeling van de zogenaamde Oort-gelden, die vrijkomen bij de afschaffing van de toeslag voor kinderopvang voor tweeverdieners met kinderen bene den de 12 jaar. Daarnaast besluit de Tweede Kamer definitief over de Herstructerering Landelijke Orga nisaties (HLO), waaronder ook de werkgemeenschap Kindercentra Nederland valt. Graniewski verrichtte samen met Dow-topman R. Ruules de opening van het nieuwe verblijf bij de Wip- Wap. Dow Chemical besloot vorig jaar als eerste in de regio gebruik te maken van het aanbod van de Stich ting Kinderopvang voor kinderop vang voor bedrijven en instellingen. Het chemisch bedrijf uit Terneuzen kocht twaalf plaatsen voor kinder opvang van werknemers. De plaat sen kosten 11.500 gulden per stuk en worden als secundaire arbeidsvoor waarde aan het personeel aangebo den. Volgens Ruules levert het geld dat in kinderopvang geïnvesteerd wordt zeker rendement op. Hij sprak zijn hoop uit dat nog meer be drijven in de regio het voorbeeld van Dow volgen en een kindplaats ko pen bij de Wip-Wap. „Kinderopvang is een investering die de moeite waard is. Als we in de toekomst kij ken dan is het zonder meer een posi tieve ontwikkeling als er meer vrou wen gaan werken. We sturen onze kinderen, jongens en meisjes naar scholen en universiteiten. Het zou toch gek zijn als er dan een schei ding komt wie wel of niet gaat werken, omdat er geen goede rege ling voor kinderopvang is". Drs A. de Beaumont van het bestuur van de Stichting Kindercentra Ter neuzen stelde dat de bedrijfsopvang in Zeeuwsch-Vlaanderen wel ver schilt van de andere bedrijfsopvang in Zeeland. „We zien dat in Middel burg vooral overheidsinstellingen en trendvolgers plaatsen kopen voor hun werknemers. Ook het lan delijke beeld toont dat de gemeen ten voorop lopen met het realiseren van kinderopvang. Zo gaf het rijk 50 miljoen uit voor kinderopvang en de gemeenten zelfs 60 miljoen. Hier in Zeeuwsch-Vlaanderen liggen de fei ten helaas anders. Zo staat de ge meente Terneuzen op het stand punt dat kinderopvang een privé- kwestie is. Een zeer inconsequent beleid, want hoeveel geld wordt er niet voor andere opvang uitgege ven. Ik vind dit des te vervelender omdat een goed geregelde kinderop vang de basis is voor vrouwen om te kunnen werken". Mevrouw De Beaumont toonde zich blij met het feit dat juist een bedrijf uit de technische sector als eerste voor kinderopvang heeft gekozen. „Dow vertegenwoordigt een sector met veel perspectief en werkgele genheid. En in de toekomst zullen meer vrouwen techniek kiezen en en daarom is het een goede zaak dat juist Dow hiermee het voortouw neemt". Dow-topman R. Ruules (I), wvc-ambtenaar J. E. Graniewski, kleuter Astrid de Mul (geknield), één van de leidsters en kleuter Wim van Goethem prikken ballonnen door bij de officiële opening van de bedrijfsgerichte kinderop vang bij kleuterdagverblijf De Wipwap in Terneuzen. de boer list beleid (Van onze verslaggever Recreatie-ondernemer K. J. Coppool se uit Oostkapelle uitte deze kritiek linsdag tijdens het congres van de lan- lelijk organisatie van recreatie-onder- lemers Recron in het Brabantse Ros- nalen. Coppoolse was een van de spre kers op het tweedaagse congres dat in tiet teken staat van kwaliteit en gast- mjheid. De Walcherse campinghou- ier greep de gelegenheid aan om mi nister van Landbouw en Visserij J.. Braks die het congres opende voor te houden dat het moet blijven bij 'kam peren op de boerderij'. Dat geeft duidelijkheid voor de kam peerder die deze verblijfsaccommoda- tie zoekt. Daar is ook een markt voor en dat bevordert de diversiteit in de verblijfsvormen. „Maar creëer geen minicampings met minimale voorzie ningen op de boerderijen. Dat komt ten niet goede aan de duidelijkheid voor de recreant". Volgens Coppoolse krijgt het totale re- creatieprodukt een negatieve klank door uitwassen in het kamperen op agrarische bedrijven, waardoor waar devolle agrarische stiltegebieden druktegebieden worden. „Dit is land schapsverloedering", aldus Coppool- Tijdens het congres werd duidelijk dat recreatie-ondernemers worden gecon fronteerd met een steeds kritischer wordende consument. Coppoolse die mede als inleider was uitgenodigd om dat zijn bedrijf in 1987 is uitgeroepen tot camping van het jaar, vond de sfeer op een recreatiebedrijf bijna net zo be langrijk als goede materiële voorzie ningen. „Het gezicht van uw bedrijf wordt niet alleen bepaald door zaken als een fraaie entree, maar ook door de gene die achter de receptiebalie staat", aldus Krijn-Jan Coppoolse. Persoonlijke aandacht achtte hij van het grootste belang. „Ondernemer, kruip in de huid van uw gast", zo luid de zijn wijze raad. De recreatie-ondernemer uit Oostka pelle zei vooral veel aandacht te beste den aan de zeer jeugdige vakantiegas ten. Want, zo redeneert hij, hebben de kinderen het naar hun zin dan is de volgende vakantie al voor 75 procent vastgelegd naar je bedrijf. Om het recreatie-ondernemerschap meer elan te kunnen geven is het vol gens Coppoolse wenselijk dat Recron op korte termijn vakbekwaamheids eisen gaat stellen. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft de 53-jarige Vlissin- ger J. F. K. dinsdag vrijgesproken van ontucht met een kind. Er was hem ten laste gelegd dat hij 26 april op een bouwterrein aan de Westerbaan in zijn woonplaats een vierjarig jon getje zijn geslachtsdeel had laten beetpakken of het althans aan het kind had laten zien. K. ontkende op die plaats geweest te zijn en zei het jongetje nooit gezien te hebben. Ook had hij een uitgebreid ali bi, dat door de politie echter niet wa terdicht geacht werd. K. verklaarde op de zitting dat hij alleen sexueel geïnte resseerd was in vrouwen. „Ik haat ho mo's en pedofielen", voegde hij eraan toe. De al tien keer voor soortgelijke delicten met justitie in aanraking ge komen K. zei enkele jaren geleden ra dicaal met dit verleden gekapt te heb ben na enkele gesprekken met de RIAGG. Het jongetje had 's avonds tijdens het baden verteld wat hem die middag overkomen was. De ouders deden di rect aangifte. Omdat het kind gezegd had dat de man de volgende dag terug zou komen ging de politie op de bewus te plaats staan posten. K. verscheen daar, waarna de politie hem aanhield. Hij zei echter op zoek te zijn naar een oude bekende die aan de Noorderbaan woonde. Deze wist echter niets van de komst van K. Niet lang daarvoor was K. al eens door een volwassene van het terrein gestuurd nadat hij een paar meisjes van zeven en acht jaar had be naderd. Officier van justitie mr C. van Ginkel achtte de zaak bewezen en eiste drie maanden gevangenisstraf. Maar poli tierechter mr P. P. M. H. van Hooff vond dat het proces-verbaal onvol doende informatie gaf over de wijze waarop de herkenning van K. door het kind in zijn werk was gegaan. Volgens de advocaat mr E. G. M. Smit had het jongetje slechts de keus tussen K. en een politieman in burger die de familie naar het bureau had gebracht. Aan vankelijk begon het kind hard te hui len en liep het weg van de confronta tiespiegel, maar nadat de vader de jon gen bemoedigend had toegesproken, wees hij K. aan. Mr Van Hooff miste in het proces-verbaal dat het kind uit meer personen had kunnen kiezen. Voor de herkenning van de auto gold hetzelfde. De politie zou alleen K.'s auto hebben laten zien. Overigens had het kind in zijn verhaal over een blau we auto gesproken, terwijl die van K. groen was. De politierechter was van mening dat het feit dat K. meermalen voor zedendelicten was vervolgd een grote rol speelde bij zijn arrestatie. Volgens hem stond niet onomstotelijk vast dat K. en de man die het kind sex ueel benaderd had één en dezelfde wa ren. VLISSINGEN - Bestuurs- en kaderle den van het CNV-district Zeeland en Goeree-Overflakkee, hebben dinsdag een werkbezoek aan Walcheren ge bracht. De excursie begon met een be zoek aan b en w van Middelburg. De delegatie sprak haar ongenoegen uit over de presentatie van Vlissingen en Middelburg als dubbelstad. Het CNV ziet de dubbelstad als alter natief voor het Westerscheldebekken dat zich als geheel wil presenteren om geld los te krijgen in het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. Districtsbestuurder L. Q. Phernam- bueq: „Niet alleen de vakbeweging, ook de werkgevers, de provincie en de andere gemeenten hebben zich ge- jstoord aan de doorkruising van het idee van het Westerscheldebekken". De Middelburgse burgemeester mr C. G. J. Rutten maakte duidelijk dat het dubbelstadidee los gezien moet wor den van het Westerscheldebekken. Na de ontmoeting met het voltallige college bezochten de vakbondsbe stuurders vier bedrijven: Admini stratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ), Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS), machinefabriek Her der bv en de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC). Het ADZ is een ge meenschappelijke regeling op het ter rein van de sociale werkvoorziening, waarin alle dertig Zeeuwse gemeen ten deelnemen. Phernambucq bena drukte dat ook de minder produktie- ve mensen bij het ADZ aan bod moe ten komen. Veel van hen staan mo menteel op de lange wachtlijst die het ADZ noodgedwongen hanteert. De districtsbestuurder keerde opge wekt terug van het bezoek aan de KMS. Hij had de indruk dat de proble men bij de gieterij in Middelburg zijn verminderd. „Gezien het werkaanbod denk ik dat de gieterij behouden kan blijven", aldus Phernambucq. De CNV-ers waren eveneens enthousiast over Herder. De omzet van het bedrijf groeit jaarlijks met tien procent. S. TERNEUZEN - De eventuele nieuw bouw van een Styreenfabriek op het Terneuzense Dow-complex is mede afhankelijk van de financiële tege moetkomingen van Den Haag. Er zijn voor de nieuwe Styreenfabriek in Eu ropa twee serieuze kandidaten: Ter neuzen en Tarragona in Spanje. Al leen deze beide fabrieken hebben een naftakraker die de etyleen levert, de grondstof voor een styreen-fabriek. Dit voorjaar liet Dow-Benelux top man H. Kila doorschemeren dat het rijk alternatieven voor de WIR-pre- mie zal moeten bedenken om nieuwe investeringen in ons land aantrekke lijk te maken. Volgens een woordvoerder maakt Dow deze week nog de definitieve keuze be kend. Hij wilde niet zeggen hoe groot de investering is. In de keuze spelen nog twee andere factoren een rol: de infrastructuur ter plekke en de aanwe zigheid van een afzetmarkt voor sty reen. Beide zijn in Terneuzen goed. De nieuwe fabriek, die jaarlijks 450.000 ton kan produceren, levert geen nieu we arbeidsplaatsen op. De fabriek komt in de plaats van twee oudere sty- reenfabrieken en kan het werk aan met dezelfde mensen. „Maar je moet ®'n investering natuurlijk wel verta len naar de hoeveelheid werk die het oplevert aan de toeleveringsindustrie d'e de fabriek bouwt", aldus de Dow- woordvoerder. Jorritsma, districtsbestuurder Indus trie- en Voedingsbond: „Het blijkt dat kleine bedrijven ook een positieve in vloed op de economie kunnen heb ben". Als laatste bedrijf werd de PZC be zocht. Gespreksonderwerpen waren onder meer de regionale omroep en de automatisering. Het CNV deelt de me ning van de directie dat Omroep Zee land niet commercieel opgezet mag worden. Jorritsma: „Wij vinden ook dat aan de inwoners van Zeeland geen extra bij drage mag worden gevraagd' Bij de PZC werd net als bij de andere drie bedrijven ook met de onderne mingsraad gesproken. De onderne mingsraden waren tevreden over de communicatie met de leiding van de bedrijven. Alleen bleek de achterban (het personeel) meestal weinig interes se voor het werk van de ondernemings raden te kunnen opbrengen. Volgens Jorritsma moet het personeel meer bij beslissingen betrokken worden en moet er goed en snel van iedere verga dering verslag worden gedaan. MIDDELBURG - Vrijwilligers vin den elkaar in het Zeeuwse en komen steeds meer gezamenlijk op voor hun belangen. In Vlissingen en op Schou- wen-Duiveland zijn plaatselijke over legplatforms van vrijwilligers opge richt en centrale meldpunten, waar iedereen informatie over plaatselijke organisaties en hun diensten kan in winnen. In Middelburg en Terneuzen worden pogingen ondernomen om tot gezamenlijke meldpunten te komen. Voorzitter mevrouw C. Meijer van het Zeeuws Platform Vrijwilligerswerk kijkt met tevredenheid terug op dat re sultaat van jarenlange inspanning van de overkoepelende provinciale organi satie. Mevrouw Meijer: „In Zeeland lo pen we beslist voorop. De vrijwilligers organisaties komen los uit het isole ment en steeds meer wordt onderling samengewerkt en overlegd". „Ik denk dat dat voorop lopen op lan delijke ontwikkelingen, te maken heeft met het feit datje in Zeeland een betrekkelijk klein afgegrensd gebied hebt. Mensen kennen elkaar. Niet dat het dan altijd even gemakkelijk is om organisaties met elkaar om de tafel te krijgen, want vrijwilligers doen liever iets concreets. Vergaderen ligt ze niet zo". De mensen van het provinciale plat form vinden het, zeker gezien de nieuwste ontwikkelingen in het vrij willigerswerk, toch steeds belangrij ker dat organisaties met elkaar rugge spraak houden over bepaalde zaken. Ook de positie van de individuele vrij williger moet duidelijk bepaald wor den, waar hij of zij ook ingezet wordt. Mevrouw C. Cramer, secretaris van het Zeeuws Platform, wijst in dat ver band op de recente ontwikkelingen in de thuiszorg, waar een enorm reser voir aan vrijwilligers, afkomstig uit allerlei organisaties, wordt ingezet. „Voorkomen moet worden dat de vrij williger een reserve-arbeidskracht wordt". De mensen van het Platform hebben het idee dat hun 'missiewerk' op dat gebied niet voor niets is, en dat het be sef dat een vrijwilliger een heel aparte positie heeft, begint door te dringen bij de Zeeuwse vrijwilligers zelf en bij de organisaties waar ze ingezet worden. Nu stellen steeds meer instellingen waar met vrijwilligers wordt gewerkt bijvoorbeeld een aparte begeleider aan. Mevrouw Cramer: „Vrijwilligers overleggen ook meer samen over de grenzen van hun taken en de organisa ties beginnen hun werk op elkaar af te stemmen. Dat is een heel goede ont wikkeling". „Ook landelijk zie je die tendens wel, dat vrijwilligers zich steeds meer van hun eigen positie bewust worden", meent voorzitter mevrouw Meijer. In het teken van die ontwikkeling ziet zij onder meer de landelijke vrijwilligers- beurs, die op woensdag 23 november voor de tweede keer in de Amsterdam se RAI wordt gehouden. Dat er ondanks alle positieve gelui den nog een heleboel moet gebeuren, daar zijn de mensen van het Zeeuws Platform het over eens. De maat schappij doet namelijk een steeds groter beroep op vrijwilligers en daar moet op ingespeeld kunnen worden. Voorzitter C. Meijer (l) en secretaris T. Cramer van het Zeeuws Platform Vrij willigerswerk. SEROOSKERKE (W) - De Zeeuwse Groentetelers Organisatie vergadert morgen, donderdag, in Molen De Hoop in Serooskerke. Behandeld wordt 'De teelt van herfst- en winterbloemkool', toegelicht door mevrouw ing A. Keij- zer. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft dinsdag de Middel burgse vrouwen E. J. B. (26) en L. J. M. (22) wegens openlijk geweld conform de eis veroordeeld tot straffen van vier weken voorwaardelijk en 600 gulden en twee weken voorwaarde lijk en 400 gulden. Het tweetal mis handelde vorig jaar juli in een disco theek in Domburg een andere vrouw. B. en M. waren samen met een groepje jongeren in de badplaats gaan stap pen. In het toilet van de discotheek Beach Club kreeg B. woorden met een sexegenote. Het conflict werd op straat voortgezet, waar het slachtoffer een regen van stompen, slagen en trap pen over zich heen kreeg. M. deed ook een duit in het zakje door de vrouw in de rug te schoppen, maar B. wees die hulp af. „Laat mij het maar afmaken", zei ze tegen haar vriendin. Tenslotte waarschuwde ze het slachtoffer zich nooit meer in Domburg te laten zien, „want dan vermoord ik je". Ook gaf zij het advies om maar geen aangifte bij de politie te doen. Op de zitting bagatelliseerde zij het ge beurde. Zij zou de ander maar één of twee klappen gegeven hebben en haar vriendin zou er niet eens bij zijn ge weest. M. zei dat ze de hele avond in gezelschap van haar vriend had door gebracht en dat ze pas achteraf ge hoord had dat B. had gevochten. Ge tuigen hadden haar echter met zeker heid herkend. De advocaat mr J. Sap wees erop dat de confrontatie van de getuigen met de meisjes pas vier maanden na het ge beurde plaatsvond. Er waren op de be wuste avond meer meisjes aanwezig geweest die aan de persoonsbeschrij ving van M. voldeden, aldus de raads man. Politierechter mr P. P. M. H. van Hooff volgde deze redenering niet en zei dat hij gezien de ernst van de feiten eigen lijk onvoorwaardelijke gevangenis straf voor de twee vrouwen in zijn hoofd had, maar wilde toch niet verder gaan dan de officier. Aan de voorwaar delijke vrijheidsstraffen is een proef tijd van twee jaar verbonden. MIDDELBURG - De Nederlandse emancipatiebureaus voelen niets voor decentralisatie. Nu ontvangen de bureau's hun geld nog van het rijk, maar er bestaan plannen om de kanto ren in de toekomst door de regio te la ten bekostigen. De bureau's vrezen dan een verlies van hun onafhanke lijkheid. Dat zei Ellie Walrave, emancipatie werkster van de Stichting Vrouwene mancipatie Zeeland, tijdens een bij eenkomst van de afdeling Middelburg van de Rooie Vrouwen. Zij wees erop dat veel bureau's nog maar enkele ja ren bezig zijn met hun ondersteunende en coördinerende werkzaamheden (Zeeland sinds 1983). Een andere sub sidiegever, mogelijk andere richtlijnen en andere opvattingen over emancipa tiebeleid, komen de ontwikkeling niet ten goede, wordt gevreesd. Ellie Walrave keerde zich ook tegen de mogelijke opheffing van de specifieke rijkssubsidieregeling voor emancipa tiewerk. Er bestaan plannen om die gelden volgend jaar rechtstreeks zon der verdere voorwaarden van het rijk in de gemeentepot te storten. De vrou wenbeweging is bang dat het geld dan naar andere welzijnsactiviteiten ver dwijnt. Veel gemeenten hebben zelf nog geen emancipatiebeleid ontwikkeld of on derkennen in tegenstelling tot het rijk de waarde van emancipatie niet of nauwelijks. Door het stopzetten van de aparte regeling kan het emancipa tiewerk op plaatsen daardoor wel eens stagneren, vreest de vrouwenbewe ging. De vrouwenbeweging dringt dan ook aan op behoud van de regeling tot 1991 en op de ontwikkeling van een wet op het emancipatiebeleid, waarin kaders worden aangegeven voor cen traal en decentraal beleid, zei Ellie Walrave. MIDDELBURG - Het gewestbestuur Zeeland van de Protestants Christe lijke Ouderen Bond (PCOB) houdt vrijdag een bijeenkomst in het dien stencentrum Stichting Welzijn Oude ren in Middelburg. Behandeld wordt onder meer d# re ge ling van voorlichtingsbijeenkomsten en de nota: 'Gedrag van en omgang met mensen'. De vergadering begint om 13.30 uur. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11