Kleintjes Meisje raakt onder 20 auto's Rijksdienst opent jacht op onverzekerde automobilisten Zwanen verhuizin Deetman dreigde met kabinetscrisis de kiem Vreugde in de kiem gesmoord Hogere btw op wasmiddelen strop voor lage inkomens Ambtenaren aanvaarden vut-voorstel minister EG is bereid subsidies op landbouw te bevriezen DRUK VS OP ARAFAT Ommezwaai van de Palestijnen Vonhoff betreurt term 'schorem' voor politie Mist 231e jaargang no. 271 Woensdag 16 november 1988 01184-84321 Van den Broek Asociaal Paspoort Premie Smit-Kroes Veehouderij Basisscholen Gullit langdurige mist, die soms erg dicht is. Weinig wind. Vanmiddag zwakke zuidelijke wind. Temperatuur 8 gra den. 1 Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen TULKAREM - Israëlische militairen dwingen een Palestijnse winkelier op de Westelijke Jordaanoever leuzen op zijn winkel met witte verf te bedekken. Israël reageerde op het uitroepen van een onafhankelijke Palestijnse staat met het afgrendelen van de bezette gebieden waar de Palestijnse regering in ballingschap nu haar gezag over wil uitoefenen. Elk Palestijns vreugdebetoon werd in de kiem gesmoord. WASHINGTON, TEL AVIV, DEN HAAG (GPD) Het is niet waarschijnlijk dat in Washington de deur voor de PLO open zal gaan nu de Palestijnse Nationale Raad in Algiers VN-reso- lutie 242 heeft aanvaard als basis voor verdere onderhandelin gen. Het uitroepen van een onafhankelijke Palestijnse staat door PLO-leider Arafat is in Amerikaanse ogen niet aanvaard baar. President Reagan heeft over „enige vooruitgang" gesproken. Amerikaan se regerings functionarissen zijn van mening dat de PLO nog steeds niet voldoet aan de voorwaarden die de Amerikanen stellen voor het begin van een dialoog tussen de PLO en de Ver enigde Staten. De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger heeft die voorwaarden in 1975 vast gelegd in een belofte aan Israel dat Amerika de PLO niet zal erkennen zo lang deze organisatie resolutie 242 van de Veiligheidsraad en het bestaans recht van Israël niet erkent. Het Ame rikaanse Congres heeft daar later als derde voorwaarde nog aan toegevoegd dat de PLO de terreur moet staken. Resolutie 242 is sinds 1967 de basis voor vredesonderhandelingen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden, en gaat uit van het beginsel dat Israël bezet gebied moet ontruimen in ruil voor vrede. De aanvaarding van resolutie 242 moet evenals de erkenning van Israël volgens de Amerikaanse regering on dubbelzinnig zijn. Om die reden heeft de Amerikaanse regering het afgelo pen voorjaar een suggestie van de PLO om het Palestijnse recht op zelfbe schikking te koppelen aan resolutie 242 van de hand gewezen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ziet in de inhoud van de Pale stijnse onafhankelijkheidsverklaring nog geen ondubbelzinnige erkenning van de staat Israel door de PLO. Daar om kan er volgens Van den Broek nog niet gesproken worden van een con crete voortgang op weg naar een vre desregeling. Contacten met de PLO op ministerieel niveau is volgens de mi nister dan ook niet aan de orde. De voorzitter van de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken, De (Slot zie pagina 3 kolom 3) PARIJS (REUTER) - Een Frans meisje van 12 is door zeker twintig auto's overreden toen zij de aandacht van weggebruikers probeerde te trekken voor haar stervende vader na een ongeluk op de snelweg. Dit heeft de politie dinsdag verklaard. Gaelle Gomert werd doodgereden terwijl zij met haar twee zusjes, van zes en drie jaar, wanhopig in de weer was om hulp voor haar vader te krijgen. Deze was ern stig gewond na een ongeluk. Geen van de automobilis ten stopte nadat zij Gaelle hadden overreden. Het ongeluk gebeurde zondag op een parallelweg van de autosnelweg tussen Quincy en Voisin ten zuidoosten van Parijs. Een vrouw van 30 heeft zich maandag bij de politie ge meld nadat het ongeluk met bijzonderheden gemeld was op de televisie. Zij denkt over het meisje heen gere den te zijn. Haar huurauto was zwaar beschadigd en er zaten bloed sporen op. Tegen de politie verklaarde zij niet gestopt te zijn omdat zij een kind in de auto had. De vrouw moet terechtstaan wegens dood door schuld, doorrijden na een ongeluk en het niet helpen van een hulpbehoevend iemand. De drie meisjes Gomert werden uit de auto geslingerd toen deze over de kop sloeg. Gaelle sleepte haar vader naar buiten en liet haar zusjes de wacht houden terwijl zij op hulp uitging. Hulpeloos moesten de jongere zusjes toezien hoe Gaelle doodgereden werd. De vader van de meisjes is later in het ziekenhuis over leden. (Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Gemeen schap blijft mordicus tegen het Ame rikaanse voorstel om binnen tien jaar alle EG-subsidies in de landbouw af 'e schaffen. Wel zijn de twaalf bereid tot een bevriezing van de subsidies op het huidige peil, waarna later afspra ken gemaakt kunnen worden over vermindering. Dat standpunt hebben de landbouw ministers van de EG dinsdag in Brus sel ingenomen. Volgende week maan dag moeten de ministers van buiten landse zaken het EG-standpunt nog bevestigen, maar in EG-kring twijfelt niemand er aan dat zij de opvattingen van hun landbouw-collega's zullen overnemen. PLO-verklaring niet voldoende Fel hebben de Israëliërs gisteren maatregelen ge nomen om explosies van vreugde onder de Palestij nen de kop in te drukken. Beter dan met wat ook demonstreren ze zo, dat de proclamatie van een onaf hankelijke Palestijnse staat juist in Is raël hard is aangekomen. De vergade ring van de Palestijnse Nationale Raad (een soort parlement in balling schap van Yasser Arafats PLO) in Al giers heeft geschiedenis geschreven. In Israël wordt uiteraard driftig ont kend dat dit zo is. Kabinetsformateur Shamir van de conservatieve Likoed- partijen heeft de beslissing van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie al meteen getrokken in de sfeer van 'veel geschreeuw, maar weinig wol' en aan gekondigd dat hij nooit zal onderhan delen met de PLO. Maar daarmee kan hij niet het alleenrecht opeisen om de politieke betekenis te bepalen van het veranderingsproces dat binnen de Pa lestijnse gelederen aan de gang is. Ara fat is er de afgelopen dagen hoe dan ook in geslaagd om een grote meerder heid van de Palestijnen op één lijn te krijgen. De lijn namelijk dat met het besluit tot formele oprichting van een onafhankelijke Palestijnse staat tege lijk het bestaan van de staat Israël wordt erkend. Een ommezwaai, die nog maar kort geleden voor volstrekt onmogelijk werd gehouden. Arafats prestige is daarmee in één klap her steld. Zijn leiderspositie voor de naas te toekomst - na alle troebelen van de afgelopen jaren - opnieuw nadrukke lijk bevestigd. Internationaal is er in de Midden- Oosten-kwestie sinds gisteren een nieuwe situatie ontstaan. De Pale stijnse PLO heeft zich bereid ver klaard om resolutie 242 van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties (VN) te aanvaarden. Daarin wordt het recht van alle staten - dus ook van Is raël - erkend om binnen veilige gren zen in vrede te leven. Het is de resolu tie die de VN-Veiligheidsraad in 1967 na afloop van de Israëlisch-Arabische oorlog oplegde aan de strijdende par tijen in het conflict. Arafat en zijn me destanders hebben meer dan twintig jaar lang de grootste moeite gehad met deze uitspraak omdat ze geen mel ding maakte van de nationale rechten van de Palestijnen. De zaak van de Pa lestijnen is erin beperkt tot een vluch telingenprobleem, was het argument. Nog niet helemaal duidelijk is, welke voorwaarden en welke voorbehouden de PLO verbindt aan de nu genomen besluiten. Maar er is in ieder geval een flinke stap vooruit gezet in de richting van een internationale vredesconfe rentie, het initiatief dat eindelijk de impasse in de Midden-Oosten-kwestie zou kunnen doorbreken. Een flink rij tje Arabische landen heeft gisteren meteen de nieuwe onafhankelijke Pa lestijnse staat erkend. Onder hen ook Saudi-Arabië, dat een spilpositie heeft in de Arabische en islamitische we reld. Van veel andere kanten komen reacties die allemaal gaan in de rich ting dat niets wezenlijks nu nog zo'n internationale vredesconferentie in de VEENDAM (GPD) - De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam krijgt volgend jaar de bevoegdheid.au- tomobilisten en motorrijders die onverzekerd rijden, een geldstraf op te leggen. Deze afspraak is gemaakt tussen de ministeries van justitie en verkeer en waterstaat. De 'transactiebevoegdheid' voor de RDW gaat volgend jaar juli in. De onverzekerde voertuigbezitters worden opgespoord via het centrale bureau voor motorrijtuigenbelasting. Deze dienst, die zo'n 3,5 miljoen foto's van voertuigen per jaar maakt, laten die gefotografeerde kentekens bij het RDW al controleren op APK en straks dus ook op verzekering. In januari kunnen alle onverzekerde weggebruikers een brief thuis verwachten waarin de RDW hen meedeelt dat zij niet geregistreerd staan als zijnde verzekerd. Zij hebben dan nog tot juli de mogelijkheid hun voertuig alsnog te ver zekeren of de zaak te regelen met hun verzekeringsmaat schappij. Vanaf die datum krijgt de onverzekerde een schikking thuis van het RDW van 400 gulden. Wordt die niet betaald dan wordt justitie ingeschakeld. Dat kan lei den tot een boete of ontzegging van de rijbevoegdheid. Wordt iemand voor de tweede keer gepakt dan worden de gegevens direct door het RDW naar justitie gestuurd. In Nederland rijden zo'n 500.000 onverzekerde voertuigen. DEN HAAG (GPD) In de wasmidde lenwereld is beroering ontstaan over de aangekondigde verhoging van het btw-tarief voor dit produkt. Per 1 ja nuari volgend jaar wordt de btw op zeep- en wasmiddelen verhoogd van 6 naar 18,5 procent. Een verhoging van de prijs van een pak wasmiddel bete kent een nog grotere belasting voor de laagste inkomensgroepen. De was moet immers koste wat het kost ge daan worden en de tegeltjes in de bad kamer blinken niet zonder sop. „Dit is een onzinnige zaak", zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten. Het dinsdag in de Tweede Kamer aange nomen voorstel houdt in dat was- en reiniginsmiddelen gaan vallen onder het hogere btw-tarief, wat nu alleen het geval is bij luxere vloeibare schoonmaakmiddelen zoals Jif. De NVZ vindt de zaak „asociaal", om dat de consument-van-nu niet zonder wasmiddel kan. Het is een eerste le vensbehoefte. „Je kunt de was niet overslaan. Je moet het wel kopen en zo blijft er minder geld over voor andere aankopen. En juist die laagste inko mens moeten al constant bezuinigen op hun huishouden. Vooral voor gezin nen met baby's en kleine kinderen be tekent dit een financiële strop". Tegenover de btw-verhoging op was middelen staat een verlaging op de frisdranken in het kader van een alge hele btw-verlaging voor voedings- en geneesmiddelen. „Dit is een puur bud gettaire uitruil tussen frisdrank en wasmiddel, die de consument geld gaat kosten", meent de Consumenten bond. „Helemaal omdat ook de accijns op frisdranken omhoog dreigt te gaan. En er wordt toch meer geld besteed aan wasmiddelen dan aan frisdrank". Voor een kilo wasmiddel betaalt een consument ongeveer 4 gulden. Ge middeld verbruikt iedere Nederlan der 20 kilo was- en reinigingsmiddel per jaar, wat een uitgave betekent van 80 gulden per persoon per jaar. Voor een vier-persoons gezin loopt dat op tot 320 gulden op jaarbasis. Door de prijsverhoging betekent dat voor hetzelfde gezin een extra uitgave van 40 gulden. De nieuwe, vloeibare wasmiddelen zijn daarnaast nög een stuk duurder. GRONINGEN (ANP) - De Groninger commissaris der koningin H.J.L. Von hoff betreurt het dat hij agenten die een receptie van de Rijkspolitie in Den Haag hebben verstoord, heeft uit gemaakt voor „schorem". „Die woor den hadden niet gezegd moeten wor den en daarom betreur ik ze", aldus dinsdagmiddag de commissaris tij dens een wekelijks persgesprek. Hij benadrukte de grote betekenis die aan zijn woorden is gegeven „zeer on aangenaam" te vinden. „Ik wilde niet een heel korps of alle demonstranten diskwalificeren", zo stelde Vonhoff. weg staat. Of een vredesregeling in het Mid den-Oosten inderdaad binnen be reik ligt zal vooral afhangen van de buigzaamheid in Israël. Zeker de eerstkomende tijd is daar weinig zicht op. Shamir, de huidige demissionaire regeringsleider en architect van een nieuw kabinet, heeft geen cent ver trouwen in de Palestijnse stap. Hij be schouwt de besluiten van Algiers als een rookgordijn, blijft de PLO typeren als een terreurorganisatie die tegen vrede met Israël is, wil onder geen beding met Arafat naar een internatio nale vredesconferentie en is niet be reid land op te geven in ruil voor vrede. Bovendien zien de Israëliërs de aanwijzing van Jeruzalem tot hoofd stad van de Palestijnse staat als een regelrechte provocatie. Met rechts re ligieuze partijtjes als deelnemers in een kabinet zal dit standpunt onder Shamir eerder radicaler worden dan versoepelen. De vraag waar het om draait is in hoever internationale druk in deze patstelling, na de toch op merkelijke wending van Arafats PLO, enige beweging kan forceren. Vanuit Moskou en Kaïro is de Palestijnen aan het verstand gebracht dat ze er na de opstand in de bezette gebieden ver standig aan doen wapens in te ruilen voor de vergadertafel. De komende tijd zal moeten blijken hoe levensecht en betrouwbaar de PLO-besluiten van Algiers zijn. Wanneer ook de Amerika nen daarin een basis zien voor het be gin van besprekingen over een vredes regeling in het Midden-Oosten, kan de oplossing van het probleem misschien een rol gaan spelen in het nieuwe even wicht tussen oost en west. Voorlopig is het zover nog niet. De PLO heeft een positief signaal afgegeven. Maar dat is nog onvoldoende om Israëls gewa pende argwaan te breken. vdM. DEN HAAG (GPD) Minister Deetman van onderwijs heeft gisteren in de Eerste Kamer erkend dat hij de fractievoorzitters van CDA en WD tijdens de behandeling van de Harmonisatiewet heeft laten weten dat het hele kabinet zou aftreden als die wet niet zou worden aanvaard. De minister erkende ook, dat hij tijdens de behandeling van de Harmonisatie wet, die studenten bindt aan een studieduur van zes maanden, ten onrechte had vastgehouden aan zijn standpunt, dat er voor gehandicapte studenten niets zou veranderen. Gisteren zei de minister dat hij daar spijt van had; hij kondigde aan de wet op dit punt te zullen wijzigen. (Van onze correspondenten) Minister Van den Broek en pre mier Lubbers willen het con tract met KEP voor de produk- tie van het nieuwe paspoort verbreken. PAGINA 3 Een regio die bereid is een kerncentrale te accepteren, zou daarvoor een premie moe ten krijgen. PAGINA 3 Een aantal milieuorganisaties en particulieren heeft bij de Hoge Raad aangifte gedaan van het plegen van ambtsmis drijven door minister Smit- Kroes van verkeer een water staat. PAGINA 5 Minister Braks wijst het ver wijt dat de intensieve veehou derij de belangrijke veroorza ker is van de verzuring van de hand. PAGINA 7 De kleine basisscholen dreigen opnieuw 'gepakt' te worden, staatssecretaris Ginjaar- Maas wil voor alle scholen met minder dan 125 leerlingen een korting op de personeelssterk te doorvoeren. G PAGINA 9 De komedie rond Ruud Gullit begint dwaze vormen aan te nemen, de gevierde held van het Italiaanse voetbal zit tot over zijn oren in de problemen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 16 Sport: 17 Minister Van Dijk DEN HAAG (GPD) De vier centrales van ambtenarenbonden hebben het twee weken geleden gedane bod van minister Van Dijk van binnenlandse za ken om de financiering van de vut te verlagen van zeven naar zes jaar, geac cepteerd. Dit houdt in dat de financiële ruimte voor het arbeidsvoorwaarden beleid voor volgend jaar met 150 miljoen gulden wordt opgerekt tot 350 mil joen gulden. Deze 350 miljoen gulden betekent 0,8 procent van de loonsom die aan ambtena ren wordt uitbetaald. De ambtenarenbonden willen in ieder geval een inko mensverhoging per 1 januari van 1 procent realiseren. Hiervoor is echter een bedrag van 440 miljoen gulden nodig. De vier ambtenarencentrales hebben minister Van Dijk nu de tijd gegeven de resterende 90 miljoen gulden te vinden om aan hun eisen tegemoet te kunnen komen. HAMB URG - Ambtenaren van de gemeente Hamburg hebben hun handen vol aan het verhuizen van een honderd tal zwanen naar hun winterverblijf. De vogels bevolken 's zomers de Hamburgse wateren, maar moeten voor het koude seizoen overgebracht worden naar een kunstmatig verwarmd meertje om te overwinteren. Voor het zover is moeten de dieren evenwel eerst nog gevangen worden en per boot worden getransporteerd. En dat is specialisten werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1