Niet tornen aan btw-verlaging SPRUITEN EN GEHAKT Palestijnen erkennen Israël Bezettingsacties studenten A wereld enigszins HA Politie kan vooruit met 25 miljoen meent VVD helex WOV niet ten koste van de Zak GS Friesland: Smallenbroek moet functioneren Boy Edgarprijs E: modeschoenen DE LEEUW SCHOENMODES WERKGEVERS ONEENS MET LUBBERS Winst Onderwijs Zeeuws museum Geiteziekte Oranje Spruiten, Gehakt half-om-half, j 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'Schorem' Prematuur Compenseren Rustig weer BARBAS Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 - 12.00 u 13.00 17 00 u donderdagavond 19.00 - 21.00 u zaterdag 9.30 12 30 u 5 x zoveel rendement van uw bestaande openhaard NEW YORK Zowel de toekom stige president George Bush als de regering van president Reagan proberen de internationale finan ciële markten gerust te stellen na de paniekerige reactie van Wall Street en de valutamarkten op de verkiezing van George Bush als op volger van Ronald Reagan in het Witte Huis. Op een persconferentie in zijn vakantieoord in Florida zei Bush maandagmorgen dat het be grotingstekort een zeer groot pro bleem is dat direct na zijn ambts aanvaarding zijn aandacht zal krij gen. Bush zei dat hij evenals de huidige regering van president Reagan een politiek van samenwerking en sta biliteit op de valutamarkten voor staat. Maar hij noemde geen con crete stappen om de onzekerheid op de financiële markten weg te ne men. In het Witte Huis sloot de woord voerder van president Reagan Mar- lyn Fitzwater zich aan bij de woor den van Bush en zei dat de Verenig de Staten blijven vasthouden aan een economische politiek van sa menwerking, met inbegrip van de valutamarkten. MiHHHi 'olitieprotest in Zeeland, tussen Mid- ALS KABINET POLITIE KORT en Vlissingen: de vuisten ge- ieven en een vraagteken bij de loyali- eit. De winsten in het midden- en kleinbedrijf zullen over de ja ren 1986-1989 met 50 procent stijgen. PAGINBA 3 Het onderwijsbeleid voor kin deren uit etnische minderhe den heeft niet aan de verwach tingen voldaan. PAGINA 5 Her Zeeuws Museum wordt geen provinciale dienst, de sta ten wijzen de plannen van het dagelijks bestuur om dit mu seum te 'naasten' van de hand. PAGINA 9 Naar schatting vijfduizend gei ten in Nederland zijn besmet met een dodelijke geiteziekte. PAGINA 13 Van een representatief Oranje is morgenmiddag in Rome geen sprake meer, de Euro pees kampioen verschijnt slechts met vijf spelers in het veld die dit voorjaar in Mun- chen de titel behaalde. PAGINA 17 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 Harde acties na woensdag DEN HAAG (GPD) De politiebonden zullen hardere acties gaan voeren, als de wensen van het politiepersoneel niet wor den ingewilligd. Dat zeiden Ger Koffeman, voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond, en zijn collega Leen van der Linden van de Nederlandse Politiebond maandag na af loop van de succesvol verlopen actiedag, waaraan meer dan 30.000 politiemensen hebben deelgenomen. De actie is daar mee de grootste in de geschiedenis van de politie geworden. Tot nu toe zijn de acties van de politie bonden zeer publieksvriendelijk ge weest. Ook gisteren ondervond de be volking nauwelijks hinder van de pro testbij eenkomsten en (soms ludieke) demonstraties van de politie. Of dat zo blijft, hangt af van de politieke reactie op het verzet van de politie. Tot woens dag blijft het in ieder geval rustig. Dan komen bonden en kabinet weer bijeen om het overleg voort te zetten. „Maar als ze dan nog niet luisteren, volgen er echte acties", dreigde Koffeman. Ook Van der Linden voorspelde harde re acties, als de politieministers Van LEEUWARDEN (ANP) - Het Friese college van gedeputeerde staten vindt dat burgemeester Smallen broek weer als voorzitter van het Smallingerlandse college van burge meester en wethouders moet functio neren. Dat staat in een verklaring die GS maandag heeft opgesteld. Vorige week besloten de wethouders van Smallingerland om burgemeester Smallenbroek buitenspel te zetten. Ze namen alle taken van de burgervader over. GS vinden nu dat minister Van Dijk dat besluit bij de Kroon ter ver nietiging moet voordragen. Naar de mening van GS impliceert het besluit dat de invloed van de burge meester als voorzitter van B en W op de besluitvorming niet tot zijn recht komt. Volgens GS wordt daarmee in strijd gehandeld met de wezenlijke en dwingend voorgeschreven gemeente lijke bestuursstructuur. Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. net± 750 gram 500 g^3.99£ QQ kilo 10^O.*7*7 a'berfc heijn s Dijk en Korthals Altes halsstarrig vasthouden aan hun uitgangspunten. „We kunnen niet blijven zeuren over de uitspraak van de rechtbank in Utrecht in 1983", zei Van der Linden op een afsluitende persconferentie in Am sterdam. De voorman van de NPB doelde daarmee op het verbod, dat de rechter op stakingsacties van politie personeel heeft gelegd. De fellere opstelling van de bonden is vooral ingegeven door de steun van be stuurlijke organisaties. Tientallen korpschefs, burgemeesters en com missarissen van de koningin hebben gisteren - al dan niet verbloemd - be grip getoond voor de eisen van de poli tiemensen. Voor zover bekend heeft al leen burgemeester Pitlo van de Friese gemeente Gaasterland geweigerd de petitie in ontvangst te nemen. Een andere bestuurder die geen begrip heeft kunnen opbrengen voor het ver zet van de politie tegen de bezuini gingsplannen van het kabinet, is de Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, Henk Vonhoff. Hij noemde actievoerende politiemen sen 'schorem', wat hem gisteren op tientallen spandoeken kwam te staan. Aan de landelijke actiedag hebben, volgens opgave van de bonden, zo'n 30.000 tot 35.000 politiemensen deelge nomen. In de ochtenduren werden op tientallen hoofdbureaus in het hele land actievergaderingen belegd. De WEERT (GPD) VVD-fractievoorzit- ter Voorhoeve denkt dat 25 miljoen gulden voldoende is om de rechtsposi tie van de politie-functionarissen te verbeteren. Voor de lange termijn ziet Voorhoeve wel iets in het voorstel van premier Lubbers politietaken over te dragen aan marechaussee en douane. Voorhoeve zei dit gisteravond in Weert, waar hij een bijeenkomst van zijn partij bezocht. „Enige herverdeling van de sterkte naar de middelgrote en grote gemeen ten zal zeker nodig zijn, ter versterking van de korpsen die onder zeer zware werkdruk staan", aldus Voorhoeve. Voorhoeve vindt een verbetering van de loopbaanperspectieven voor de agenten op straat geboden. Hij riep ka binet en politiebonden op redelijkheid te betrachten bij de onderhandelingen van komende woensdag. „Een oplos sing vraagt concessies van beide zij den". protesterende politiemensen trokken daarna massaal de straat op om het publiek in te lichten over hun grieven. De politie voerde actie tegen het on voldoende salaris, de slechte onge- makkentoeslag, de geringe promotie kansen en de dreigende overplaatsing van ongeveer 2600 politiemensen. Ook de douane en de parketpolitie deden mee aan de acties. De filemeldingen via de radio verlie pen maandagochtend als gevolg van de acties zeer gebrekkig. De Algeme ne Verkeersdienst in Driebergen kreeg maar weinig informatie van de korpsen en werkte zelf ook op mini male sterkte. Dankbaar is gebruik ge maakt van de automobilisten, die via autotelefoons files doorgaven. Nieuws over de politie-acties in Zeeland op pagina 11: Terneuzen en Vlissingen protestcentra Sfeer in Zeeuwsch- Vlaanderen: de gezichten op 'sjagrijn' De grieven van vier Vlissingers DEN HAAG (GPD) Werkgeversor ganisaties vinden het helemaal geen goed idee van premier Lubbers om de tegenvallende inkomsten uit het aardgas volgend jaar te compenseren door het hoge btw-tarief met een hal ve procent minder te verlagen dan de bedoeling was. Directeur Weitenberg van de christelijke werkgeversorga nisatie NCW vindt dat het kabinet door, zo kort na de aankondiging dat volgend jaar het tarief van 20 procent naar 18,5 procent gaat, nu weer een verhoging tot 19 procent voor te stel len, een 'onbetrouwbare indruk' zou maken. Ook zou daarmee het streven naar harmonisatie van de btw-tarie- ven in de EG in de problemen komen, want 18,5 procent is nog lang geen Eu ropees gemiddelde, aldus Weitenberg maandag in Den Haag. Een verhoging van de btw naar 19 pro cent zal mogelijk ook aanvullende looneisen tot gevolg hebben. Daarnaast vinden zowel organisaties van werkgevers als van werknemers dat de overheid voor haar financiering eigenlijk minder aan zou moeten leu nen tegen de wisselvallige aardgasba ten. VVD-fractieleider Voorhoeve vindt het te prematuur nu al een uitspraak te doen dat een geringere verlaging van het hoogste BTW-tarief een aan vaardbare oplossing is voor de strop van 1,5 miljard gulden waarmee het kabinet wordt geconfrontreerd als ge volg van tegenvallende aardgasbaten. Kabinet en coalitiepartners CDA en VVD zijn overeengekomen het hoog ste BTW-tarief van 20 procent in 1989 terug te zetten naar 18,5 procent. CDA-fractieleider De Vries liet maan dagavond in het Limburgse Horn we ten dat wat het CDA betreft een verla ging tot slechts 19 procent van het hoogste BTW-tarief bespreekbaar is om soelaas te bieden voor het tegen vallende aardgasopbrengsten. Voorhoeve evenwel is nog niet zover, zo zei hij, in een reactie tijdens een VVD-manifestatie enkele kilometers verderop in Weert. Het kabinet wil de strop van anderhalf miljard gulden op de aardgasinkom sten volgend iaar direct compenseren. Een commissie van topambtenaren van diverse ministeries moet de ko mende dagen een antwoord geven op de vraag hoe en waar die compensatie gevonden moet worden. Indien ongeveer de helft van het te kort aan inkomsten voor de rijksover heid uit het aardgas kan worden ge dekt door het niet geheel verlagen van de BTW of het uitstel van ingang van de verlaging, wordt overwogen de andere helft te dekken door een verhoging van de accijns. Hierbij wordt gedacht aan een extra verho ging van de benzineprijs. ALGIERS (RTR/AP) - Het Palestijnse parlement-in-ballingschap heeft maandagavond laat met meerderheid van stemmen resolutie 242 van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties aanvaard als uitgangspunt voor vre desonderhandelingen met Israël, het parlement erkende daarmee impli ciet de staat Israël. De afgelopen nacht heeft het Palestijnse parle ment-in-ballingschap in Algiers ook een onafhankelijke staat in de door Is raël bezette gebieden uitgeroepen. De aanvaarding door het parlement van de „Politieke Verklaring" bete kent een grote overwinning voor PLO-leider Arafats campagne voor (Slot zie pagina 3 kolom 4) AMSTERDAM (ANP) - De Boy Edgar prijs 1988 is toegekend aan de 53-jari- ge slagwerker John Engels. De prijs, de belangrijkste in Nederland op het terrein van jazz en geïmprovi seerde muziek, bestaat uit een plas tiek van Jan Wolkers en een geldbe drag van vijfduizend gulden. DEN HAAG (ANP) - Ongedaan maken van de voorgeno men bezuinigingen op de studiefinanciering, intrekken van de harmonisatiewet en verbetering van het onder wijs. Met deze eisen zijn studenten van universiteiten en hogescholen maandag hun landelijke stakings- en bezet- tingsweek tegen het beleid van minister Deetman inge gaan. Volgens een woordvoerder van de Landelijke Studenten vakbond (LSVb) waren rond 09.00 uur al in vijftien steden universiteitsgebouwen en instellingen van het hoger be- roepsonderwis bezet. Naar schatting van de LSVb voerden in 24 steden ongeveer 200.000 studenten actie. De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft zich maan dag in een verklaring achter het doel van de studentenac ties geschaard. Foto: In Amsterdam startte de actie met een forumdiscus sie. Achter de tafel vlnr. Voorzitter van de Studentenvak bond Van Poelgeest, de kamerleden Wallage (PvdA), ka mervoorzitter Dolman, Franssen (VVD) en Lansink (CDA), en voorzitter Gevers van het college van bestuur van de Universiteit van Amstrdam. r hangt sinds vorige week vrijdag een nieuw prijskaartje aan de aanleg van een vaste Westerschel- de-oe ververbinding. Naast al het geld dat intussen voor de exploi tatie beschikbaar is, is jaarlijks nog eens vijf tot zeven miljoen gulden ex tra nodig teneinde te voorkomen dat de uit natuur- en landschappelijk oog punt bekeken waardevolle Zak van Zuid-Beveland wordt doorsneden met een autoweg. Het eind vorige week ge lanceerde rekenmodel tracé-nota WOV laat geen ruimte voor twijfel: de oeververbinding is financieel alleen haalbaar als deze deel zal uitmaken van een noord-zuid autoverbinding dwars door de Zak van Zuid-Beveland. De WOV is in deze optiek geen regiona le verbinding meer, maar een puur in ternationale route, waaraan Zeeland kan aanhaken. De boodschap komt goed over: meer geld tegenover be houd van natuur en landschap. Dat is, in alle objectiviteit, geen moeilijke keuze. Er is alleen politieke moed voor nodig. Het dagelijks bestuur van de pro vincie, in dit geval aangevoerd door gedeputeerde Barbé, heeft te pas en te onpas verklaard dat een noord-zuidverbinding dwars door de Zak van Zuid-Beveland geen reële kans maakt. Prima. Zo'n opstelling mag er wezen. Maar woorden zijn slechts woorden. Dergelijke geluiden verliezen hun betekenis als zij niet worden vastgelegd. Als het er op aan komt weigert het dagelijks bestuur een ondubbelzinnig nee te laten horen. Sterker nog, in de 'strategische ver kenningen' die moeten uitmonden in een visie voor toekomstig beleid, wordt een stellingneming in deze kwestie angstvallig uit de weg gegaan. Met de mond belijden gs van Zeeland dat zij voor handhaving zijn van de groene ruimte in Zeeland, maar in de praktijk komt het er op neer dat het college de consequentie van die op stelling niet durft te aanvaarden, na melijk een rigoureuze afwijzing van de doorsnijding van die open ruimte in de Zak van Zuid-Beveland door een nieuw stuk autoweg. Wat niet is, kan komen. Gs wordt graag het voordeel van de twijfel gegund. Daarom is het een gelukkige omstandigheid dat gedeputeerde Barbé - hoewel hij economie in zijn portefeuille heeft - zo nadrukkelijk zegt voorstander te zijn van een mi lieu-vriendelijke oplossing van de WOV-aanleg. Althans zo moeten zijn woorden worden geïnterpreteerd als hij verklaart rotsvast vertrouwen te hebben in een andere oplossing. Als dat zoveel wil zeggen dat deze gedepu teerde zijn politieke lot verbindt aan een WOV-tracé dat de Zak van Zuid-Beveland ongemoeid laat dan komt hij als eerste in aanmerking voor de (nog niet bestaande) Zeeuwse prijs voor natuur en milieu. De gedeputeer de is echter alleen geloofwaardig als hij zich sterk maakt voor een state- nuitspraak, waarin wordt vastgesteld dat de Zak van Zuid-Beveland onge schonden moet blijven. Zelfs al zou die beslissing betekenen dat een oeverver binding voorjaren uit beeld verdwijnt dan nog moet deze weg worden ge volgd. Er zijn grenzen aan wat het landschap kan worden aangedaan. Dat is de inzet van de inspraakpro cedure rond de tracé-nota milieu-ef fect-rapportage, die nu is begonnen. De staten krijgen begin volgend jaar de kans duidelijkheid te verschaffen als zij een eerste selectie moeten ma ken uit de zeven tracés die nog ter discussie staan. Het is overigens een goede zaak dat Rijkswaterstaat en de provincie gezamenlijk met dit rekenmodel zijn gekomen. Zij zijn slechts de bood schapper van minder prettig nieuws. Aan anderen de taak er hun voordeel mee te doen. Volgens Barbé is er nogal wat af te dingen op de uitkom sten van het rekenmodel. Het zou slechts fungeren om vergelijkingen mogelijk te maken tussen de verschil lende tracés. Hij heeft gelijk: aan de cijfers moet geen absolute waarde wor den toegekend. Het zijn optelsommen van gemiddelden, die de ene keer te hoog, de andere keer te laag zijn inge schat. Er kan nog fors worden bezui nigd. Niettemin kunnen de verant woordelijke politici met goed fatsoen niet om dit model heen: zij zullen zich erover moeten uitspreken. Het provin ciaal bestuur doet er goed aan maar meteen op zoek te gaan naar de ont brekende vijf tot zeven miljoen. Moge lijk is de milieu-bewuste minister Nij- pels bereid een duit in het zakje te doen. Een milieu-vriendelijk tracé moet toch ook hem wat waard zijn. Het is volstrekt duidelijk dat bij de WOV een prijskaartje hoort. In geld uitge drukt mag de prijs hoog zijn, maar dat betekent niet dat onverantwoorde concessies aan natuur en milieu kun nen worden gedaan. Er zijn nu een maal waarden in het leven, waarmee niet te schipperen valt. Dim Advertentie LANGE VIELE 2 MIDDELBURG y/olkenvelden, maar vooral vanmid dag ook zon. Middagtemperatuur 11 graden. Een zwakke tot matige noord westenwind. In de middag variabel. 31e jaargang no. 270 insdag 15 november 1988 en Inzet-openhaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1