Inzet van marechaussee bij deel politiewerk Onrust Brazilië neemt toe Voorzitter Bondsdag treedt af week-uit week-in Als er n DRU brandt, krijg je geen Kond meer naar buiten» Verdeling 100 miljoen voor milieu Deetman tekent contract openbaar vervoer studenten WEER VERTRAGING PASPOORT SUGGESTIE PREMIER LUBBERS Politie-acties gevoelig middel Somber !1e jaargang no. 268 iterdag 12 november 1988 Ruzie Reclame DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers vindt dat de „principiële afweging" aan de orde is of de Staat nog moet doorgaan met paspoortproducent KEP, nu de invoering van de fraudebe stendige pas opnieuw zal worden uitgesteld. Tomograaf Molenaar teel bewolking en af en toe nog wat re- ,en Vanmorgen plaatselijk mist. lacht met een middagtemperatuur >an 13 graden. Zwakke tot matige üind uit zuidwest tot zuid. PROVINCIALE ZEEUWSE G li HAAG (GPD)-Het kabinet let op de kleintjes. Dit valt s leiden uit het besluit om vanaf maart 1990 niet meer bij \ragen in het onderhoud van twee Britse vuurtorens in lode Zee. Ooit, nog voor de Eerste Wereldoorlog, golden als belangrijke oriëntatiepunten voor de zeescheep- irt, maar nu zijn ze, door de technologische vernieu wing, overbodig geworden. Er moet een einde komen aan de Nederlands bijdrage, die al vanaf 1930 wordt gegeven. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is er blij mee. Zij houdt met het besluit jaarlijks 80.000 gulden extra over voor andere zaken. Waarom hebben we alweer verloren? De Amerikaanse De mocraten ruziën over hun ver kiezingsnederlaag. PAGINA 4 Het Commissariaat voor de Media heeft drie omroepen op de vingers getikt wegens on geoorloofde reclame. PAGINA 5 (Advertentie) Twijfel over doorgaan KEP-order Een vijfde van de paspoorten van de Schiedamse drukkerij blijkt op het blote oog al niet aan de kwaliteitseisen Een WOV is binnen de huidige financiële ruimte alleen haal baar als onderdeel van een noord-zuidroute die ook de Zak van Zuid-Beveland door snijdt. PAGINA 9 De Zeeuwse specialisten boy cotten de officiële ingebruikna me van de computertomograaf in Vlissingen. PAGINA 11 Keje Molenaar verlaat Feye- noord: met Hans Kraay valt niet te werken. PAGINA 35 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 35 Rembrandt doorgelicht Genadeloze beten van W. F. Hermans Gerrit Achter berg offerde zijn leven voor de dichtkunst Het Duitse mu ziekleven onder de Nazi's Jan Wolkers vindt inspiratie in het macabere Deel 7 van het dagboek van Hans Warren. PAGINA 19, 20, 21 en 23 Arnemuiden voorpagina nieuws 9 Moord op Kennedy 25 jaar voer voor fantasten Dorp-outs bouwen illegaal in tolerant Amsterdam 9 Wilhelm II zoekt asiel 9 Een week New York. PAGINA 27, 29, 31 en 33 Zuidvlietmlraat 7S, Goes, Tel. 01100-12420 Openingti|den toonzaal: Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur voldoen. De produktie is daardoor dusdanig vertraagd, dat de geplande invoeringsdatum van 1 januari niet ge haald kan worden. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) maakte vrijdag in een brief aan de Kamer melding van het nieuwe uit stel, de vierde vertraging sinds het be gin van het paspoortdrama. KEP is ra zend over de brief. De Tweede Kamer heeft geschokt gereageerd. CDA en WD zijn diep teleurgesteld en bezorgd dat het paspoortproject nog steeds niet naar wens verloopt. Maar de regeringspartijen willen met een de finitief oordeel over de nieuwste episo de in het paspoortdrama wachten op het eindrapport van Van den Broek, dat over twee weken verschijnt. De bewindsman moet dan duidelijk maken hoe hij verder wil gaan met het paspoortproject waarbij ook de positie van KEP ter discussie staat. De PvdA wil meteen daarna een debat met de minister, omdat de oppositie meent dat ondanks de „sussende formules" van het kabinet „nog steeds geen per spectief bestaat op de invoering een goed en fraudebestendig paspoort". Premier Lubbers zei vrijdagavond na afloop van de ministerraad dat „de contractsvoorwaarden bepalend zijn". „Het gaat niet om een politieke beslissing", aldus Lubbers, maar om de juridische vraag of KEP 'wanpres tatie' heeft gepleegd. Alle fracties breken zich het hoofd over de opstelling die ze moeten kiezen. Na dat Van Eekelen en Van der Linden af traden wegens hun aandeel in de pas- poortrel, wierp Van den Broek immers zijn hele politieke prestige in de strijd om het contract met KEP te laten voortbestaan. Tot twee keer toe ver leende Van den Broek een „laatste kans" aan KEP; beide keren wist het bedrijf die kans volgens het ministerie niet te benutten. Tussen de bewinds man en een meerderheid van de Ka mer bestaat ook nog een conflict over de opslag van persoonsgegevens bij KEP. KEP-interim-manager Van Dijk zegt dat invoering van het paspoort op 1 ja nuari nog steeds mogelijk is. „Het ver baast me niets dat er nog fouten inzit ten. Dat komt voornamelijk door wijzi gingen die Buitenlandse Zaken nog de afgelopen drie weken heeft opgelegd". Van Dijk is ontstemd over het ontbre ken van overleg met KEP over de re sultaten van de controle. De nieuwe tegenslag kwam aan het licht bij een onderzoek door de Pro jectgroep Paspoort van het departe ment van buitenlandse zaken. Dat testte 487 aanvragen voor een pas poortbij KEP. Bij de „visuele controle is geconstateerd, dat bijna 20 procent van de afgeleverde paspoorten gebre- (Slot zie pagina 3 kolom 2) PZC-directeur F. van de Velde overhandigt burgemeester J.C.Th, van der Doef van Vlissingen ten overstaan van enkele honderden genodigden een speciale pijpendoos als dank voor de openingshandeling in het nieuwe ge bouw. VLISSINGEN In de toekomst zullen ook de Middel burgse vestiging van drukkerij Den Boer en van DeVey Mestdagh in de Vlissingse binnenstad geconcentreerd worden op het huidige terrein van de PZC aan de Oost- souburgseweg aan de rand van Vlissingen. Een impres sie van deze plannen onthulde burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen vrijdagmiddag als officiële openingshandeling van het nieuwe PZC-kantoor. Voordien had 'bouwdirecteur' F. van de Velde de ruim honderd genodigden al op de hoogte gesteld van de lo- katie binnen de bestaande afrastering van het PZC-ter- rein die voor verdergaande nieuwbouw is gereserveerd. Als voorwaarde voor overplaatsing van met name drukkerij Den Boer stelde hij wel dat de panden in Mid delburg verkocht kunnen worden. Burgemeester Van der Doef, die getuigde van trots de PZC binnen zijn gemeente te hebben kunnen houden, zei in zijn openingstoespraak, dat de nieuwbouw een groot vertrouwen in de toekomst uitstraalt. (Zie ook pagina 9) DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers wil in de toekomst de marechaussee inzetten om de werkdruk van de poli tie te verlichten. Een extra argument VOLTA REDONA (RTR) - Een staker bij de staalfabriek in Volta Redonda probeert zich los te rukken uit de greep van enkele militairen. De arbeidsonrust in Brazi lië heeft zich vrijdag verder uitgebreid na het bloedige optreden van het leger tegen stakers in de deelstaat Rio de J aneiro, waarbij donderdag vijf mensen omkwamen. Tienduizenden arbeiders legden vrijdag in de olie-in dustrie het werk neer om hun looneisen kracht bij te zetten. Volgens een woordvoerder van het staatsoliebedrijfPe- trobas is tussen de 70 en 80 procent van de 61.000 werk nemers in staking gegaan. Hij zei dat er onderhandelin gen worden gevoerd tussen de directie en de stakers, maar dat alle 11 raffinaderijen van de maatschappij stil komen te liggen als er niet snel een akkoord wordt be reikt. De staking bij Petrobas volgt op een golf van an dere werkonderbrekingen waardoor miljoenen mensen zonder elektriciteit en vervoer zijn komen te zitten, uni versiteiten moesten sluiten en ministeries ontregeld raakten. voor een dergelijke oplossing ziet Lubbers in het wegvallen van de gren zen met Westduitsland, België en Lu xemburg in 1990 en de totstandko ming van de interne EG-markt in 1992. De komende jaren nemen de werk zaamheden van de marechaussee af, aldus de premier gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Controle aan de binnengrenzen is dan niet langer nodig, zodat ook de douane kan worden ingeschakeld om de poli tie vanaf 1990 te ontlasten. De politiebonden zien niets in deze ge-' dachtengang. G. Koffeman, voorzitter DEN HAAG (GPD) - Minister Braks mag veertig miljoen gulden extra uit geven ter bestrijding van de verzu ring in de landbouw. Minister Nijpels (Milieu) krijgt zestig miljoen gulden extra voor bodemsanering, afvalbe leid en stimulering van nieuwe mileu- technologie. Het kabinet heeft dat vrijdag besloten. In een brief aan de Tweede Kamer ge ven Nijpels, Braks en premier Lubbers precies aan hoe het kabinet de 100 mil joen heeft verdeeld. Voor mestverwer king en anti-verzuringsmaatregelenin de landbouw wordt 25 miljoen uitge trokken, en voor milieutechnologie in de landbouw 15 miljoen. Braks moet over de besteding overleg voeren met Nijpels, staat in de brief. Milieu-minis ter Nijpels mag voor algemeen milieu beleid 10 miljoen, voor technologiebe leid 10 miljoen, en voor afvalbeleid nog eens tien miljoen uitgeven. Voor grondreiniging en bodempreventie wordt elk nog eens vijf miljoen uitge trokken door Nijpels, en voor bodem sanering bij woningbouw stadsver nieuwing en wegenaanleg 20 miljoen. van de grootste vakbond ACP, noemt de suggestie 'een hele slechte aanpak'. „Als je weet wat de taken van de poli tie zijn, moet je daaraan financiële voorwaarden verbinden. Het kabinet is nu kennelijk bezig om de taken aan te passen aan de budgettaire mogelijk heden. Dat is onderhandelen op een tamelijk hellend vlak. We zien daar niets in". De politieministers Van Dijk en Kort hals Altes en de vakbonden hebben vrijdag opnieuw informeel overleg gevoerd. Over de inhoud wilde Lub bers slechts kwijt 'dat de kaarten nog niet zijn geschud'. Hij liet in het mid den of het kabinet bereid is alsnog ex tra geld beschikbaar te stellen. De premier het doorschemeren des noods de geschillencommissie-Albeda in te zullen schakelen als de onderhan delingen mislukken. Ook de bonden wilden niet uit het overleg klappen. Koffeman: „Er is in ieder geval geen enkele aanleiding om de landelijke actiedag van maandag op te schorten". PvdA-fractieleider Kok wil 125 mil joen gulden extra uittrekken voor uit breiding van de sterkte en betere ar beidsvoorwaarden voor de politie ambtenaren. Dat komt volgens bere keningen van de PvdA neer op een bij drage van ongeveer één gulden per be lastingplichtige per maand." Wie er nog niet van op de hoogte mocht zijn dat er ongenoegen broeit binnen de politie, wordt er in deze dagen wel toe gedwongen om dat te weten. De politie is in geen tijden zo nadrukkelijk op straat aan wezig geweest. Met ludieke acties, met wilde acties en - aanstaande maandag - met een nationale manifestatie. De kritiek op het politiebeleid van de mi nisters Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) - populair samengevat in: geen cent erbij en geen man meer - begint grimmige vormen aan te nemen. Vooralsnog ging het om ludieke optredens, waarbij de term 'publieksvriendelijk' wordt gehan teerd. Zo'n benadering speelt duide lijk in op de sympathie van de burger. Want ook de politie beseft deksels goed dat de steun daarvandaan zal moeten komen, wil er in de politiek op termijn iets meer te bereiken zijn dan tot nu toe. Onderhuids bestaat na tuurlijk de neiging om er harder tegen aan te gaan. Tenslotte is ook een po litieagent maar een mens, die op gezet te tijden de neiging heeft om stevig voor de eigen belangen op te komen. Het politie-apparaat is immers jaren lang kort gehouden. En dat terwijl op eenvolgende kabinetten beweren dat zij bestrijding van de criminaliteit hoog in het vaandel voeren. Redenen voor actievoeren zijn dus ruimschoots voorhanden. Toch bevinden politiemensen als actievoerders zich in een tamelijk hachelijke positie. Er mogen nog zo veel problemen zijn bij de beloning en in de werkdruk, - het is voor politie mensen heel wat minder eenvoudig dan voor anderen om de zaak plat te gooien. Van hun verantwoordelijk heidsbesef wordt veel gevraagd. Over heid en burger moeten daarvan kun nen uitgaan. Wie voor het politievak kiest moet zich dat terdege bewust zijn. De politie-opleidingen zijn van dit aspect doordrenkt. En in de uitoefe ning van de taak staat dit element bij iedere politiefunctionaris steeds voor op. De politiebonden hebben met deze bijzondere kant van de zaak bij het or ganiseren van acties en demonstraties dan ook voortdurend rekening te hou den. Vandaar de oproep van de vakor ganisaties eerder deze week om af te zien van wilde acties. Die zijn oncon troleerbaar en dragen het gevaar in zich om uit de hand te lopen. In Am sterdam en Rotterdam bijvoorbeeld, waar de politiemensen de afgelopen dagen in afwachting van de nationale manifestatie van aanstaande maan dag hun grieven niet langer voor zich konden houden, zijn geen gekke din gen gebeurd. De grenzen van wat wel en wat niet kan bij dergelijke acties zijn scherp getrokken en worden bin nen het politie-apparaat scherp in het oog gehouden. De manier waarop de twee minis ters, aan wie de politiezorg in dit land is toevertrouwd, zich in het sle pende conflict gedragen zou van meer inlevingsgevoel moeten getuigen. Ze houden zich vrijwel en uitsluitend be zig met bezweringsformules en waar schuwingen, dat er zal worden ingegre pen wanneer de actievoerders nog vele stappen verder gaan dan nu het geval is. Het is allemaal maar magertjes en weinig tactvol. Bovendien blijkt eruit dat de beide bewindslieden niet echt in de gaten hebben dat bij de politie de grens van het incasseringsvermogen is bereikt. In de Tweede Kamer lijkt wat dat betreft meer begrip voor de politie- grieven te bestaan. Het wordt daarom hoog tijd voor de gang terug naar de onderhandelingstafel. De politie voelt zich met de acties hoe dan ook in een onmogelijke positie gedrongen. En de ministers Van Dijk en Korthals Altes mogen niet blijven uitgaan van loyali teit wanneer zij daar zelf weinig of niets tegenover stellen. Het zou een slechte, vooral demotiverende zaak zijn wanneer aan de onzekerheid, die nu al zo lang voortduurt, geen eind komt. Burger en overheid moeten kun nen vertrouwen op de politie. De poli tie zelf moet dat ook kunnen op de overheid. vdM. (Van onze correspondent) BONNRuim 24 uur nadat de christen-democrati sche Westduitse parlementsvoorzitter Philipp Jen ninger met een als origineel bedoelde, maar jam merlijk mislukte toespraak de 'Reichskristall- nacht' had herdacht, las zijn plaatsvervangster, de sociaal-democrate Annemarie Renger vrijdag in dezelfde zaal zijn ontslagbrief voor. „Ik ben geschrokken en getroffen door de reacties op mijn toespraak. Mijn rede is door veel luisteraars niet opgevat zoals ik hem had bedoeld. Ik betreur dat ten zeerste en het spijt mij verschrikkelijk als ik de gevoelens van anderen heb gekwetst. Tijdens mijn hele politieke loopbaan heb ik mij in het bij zonder ingezet voor de verzoening met de joden en de belangen van de staat Israël. Het is echter be langrijk dat het ambt van voorzitter van de Bonds dag niet wordt belast en uit dit oogpunt treed ik af als voorzitter van het parlement", aldus Jenninger. In politiek Bonn werd opgelucht adem gehaald, want een zich voortslepende discussie over deze po litieke blunder zou de schade alleen maar groter hebben gemaakt. Kenmerkend is dat alle politieke partijen Jenninger hun respect betuigden voor zijn beslissing, want voor iedereen staat vast dat de CDU-politicus een integer mens is zonder zelfs maar een spoortje anti semitisme. Dat wordt ook geïllustreerd door het feit dat niet alleen zijn eigen partijvrienden, maar ook sociaal-democraten, kanselier Helmut Kohl en pre sident Richard von Weizsacker Jenninger hebben gevraagd lid te blijven van het parlement. Ook vanuit Israël werd onderstreept dat er geen twijfels bestaan over de instelling van Jenninger, die in de joodse staat een graag geziene gast was. De regering in Jeruzalem veroordeelde uiteraard de toespraak, maar zag geen enkele aanleiding de zaak werkelijk hoog te spelen. In Israël werd zelfs enigs zins verrast gereageerd toen het nieuws van zijn af treden bekend werd. DEN HAAG (GPD) - Minister Deet man (onderwijs) heeft vrijdag avond het contract getekend met de openbaar vervoerbedrijven waardoor alle studenten vanaf 1 september 1989 gratis met trein, metro, tram en bus kunnen reizen. Het contract kost de overheid jaar lijks circa 370 miljoen gulden, en loopt vijf jaar. De onderhandelin gen over verlenging van het con tract moeten al over twee jaar zijn afgerond. Kort na de zomervakantie kwam de bewindsman al met een wetswijzi ging waardoor de basisbeurs voor alle studenten volgend jaar omlaag kan. Omdat ze geen reiskosten meer kwijt zijn, krijgen thuiswonen de studenten 42 gulden minder en uitwonenden 62 gulden. De reiskostenvergoeding voor thuiswonende studenten wordt he lemaal afgeschaft, zo stelt de minis ter voor. Deetman wil met zijn maatregelen een eind maken aan het telkens uit de hand lopen van de uitgaven voor studiebeurzen. De OV-jaarkaart zal worden ver strekt aan alle studenten van 18 jaar en ouder die studiefinanciering krijgen. Het departement en de openbaar vervoerbedrijven gaan in een gezamenlijke BV de uitvoering van de OV-kaart ter hand nemen. In het contract wordt geschat dat jaar lijks circa een half miljoen studen ten een OV-jaarkaart krijgen. Is de belangstelling groter, dat past de overheid aan het eind van het jaar het verschil bij. Deetman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1