C politie öp Épöör vrouwenhandel Ministers bang voor schade politie-acties Reagan-top moet weg Smit verwijt Braks laksheid in strijd tegen de vervuiling [FTREDEN VOORZITTER VERWACHT Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! WEG VRIJ VOOR MANNEN VAN BUSH Water De Walcherse Bouw Unie feliciteert directie en medewerkers van de PZC Holding met hun nieuwe kantoor. Krant: gids in media-kakafonie Veel bewolking RADSON Minima Stroomimport Vlake-bruggen Strafschoppen KEUS IN DEMONSTRATIE AUTO'S autn adria Geheim gevechtsvliegtuig Matige zuid tot zuidwestelijke wind. Ook vandaag nog zacht voor de tijd tan het jaar (14 graden) en soms wat lichte regen. 31e jaargang no. 267 fijdag 11 november 1988 Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.). Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel Vraag dokumentatie bij: - abb Alleenvertegenwoordiging I Prf*Y/1 P P voor Z W Ned Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100 12420 Levering uitsluitend via de installateur spaart u energie PROVINCIALE ZEEUW iSCHEDE (ANP) - Een Overijssels rechercheteam is op t spoor gekomen van vrouwenhandel, waaraan zes seks- lizen in Enschede, Hengelo en Dedemsvaart zich schul- g zouden hebben gemaakt. j een inval van de politie in de sekshuizen zijn donderdag irtien vrouwen aangehouden die illegaal in Nederland •rblijven. Ze zijn onder valse voorwendselen naar ons nd gelokt. Dit heeft de politie van Enschede donderdag- md bekendgemaakt. Zes van de aangehouden vrouwen komen uit Brazilië, vier uit Thailand en de andere drie zijn afkomstig uit Zweden en de Dominicaanse Republiek. De vrouwen werkten als prostituée in de bewuste sekshuizen. Drie van deze huizen zijn eigendom van een 39-jarige Enschedeër die in Brazilië is opgepakt wegens vrouwenhandel. De administratie van de sekshuizen is donderdag tijdens een huiszoeking in be slag genomen. Arrestaties in verband met de vrouwenhan del zijn in Nederland nog niet verricht. in Bondsdag Kristallnacht I0NN (DPA) - In Bonn werd gisteravond verwacht, dat de voorzitter van de Westduitse Bonds- ,ag, Jenninger, vandaag zal aftreden als gevolg van omstreden uitspraken die hij eerder op de lag in het parlement deed in een rede ter gelegenheid van de 50e verjaardag van de 'Reichs- ristallnacht'. In die nacht gingen de nazi's tot plundering en verwoesting over van joods bezit n Duitsland. adat eerder de SPD, de Groenen en e coalitiepartner FDP zich gedistan- eerd hadden van de toespraak van hilipp Jenninger, werd ook uit de ge- ideren van zijn eigen CDU/CSU ver omen, dat hij vermoedelijk niet te andhaven is. Het ambt van bonds- agvoorzitter is na het presidentschap e één na hoogste positie in de Bonds- ;publiek. hilipp Jenninger, die lid is van bonds- anselier Kohl's CDU, stond onder ïeer stil bij de „successen" van Adolf [itler in de eerste jaren van diens be- ind. Ook had hij het over de „fascina- e" die de „triomftocht" van Hitier assen 1933 en 1938 ook heden nog los- ïaakt. laarop verlieten ongeveer 50 leden an de Wetsduitse 'Tweede Kamer' de aal. Onder hen niet alleen leden van e oppositie (SPD en Groenen) maar ok van de liberale regeringspartij FDP). Leden van SPD en Groenen eis en daarop het aftreden van Jennin- er. Een groen lid van de Bondsdag Lwalifieeerde de toespraak van de par ementsvoorzitter als „tot op het sma- :eIoze pijnlijk". temninger maakte duidelijk dat er ;een enkele verontschuldiging is foor de misdaden van de nationaal- iocialisten. „Wie schuld wil verreke nen, doet een poging tot verdediging waar niets te verdedigen is". Maar hij zei ook, er begrip voor te hebben dat de Duitsers na de Tweede Wereldoor log (1939-45) geprobeerd hebben ver driet en schuld te verdringen: „Mis schien kon het Duitse volk in de ramp zalige toestand van 1945 helemaal niet anders reageren". Voorzitter Heinz Galinksi van de cen trale raad van joden in geheel Duits land (die eerder deze week in Oost-Ber- Jenninger donderdag tijdens het voor lezen van zijn herdenkingsrede. De koopkracht van de sociale minima zal dit jaar toch 0,5 procent dalen. PAGINA 3 Minister De Korte vreest dat de stroomimporten de nationale stroomvoorziening in gevaar zullen brengen. PAGINA 5 De vervanging van de drie Vla ke-bruggen over het kanaal door Zuid-Beveland kan toch in 1993 worden aangepakt. PAGINA 17 AC Milan haalt via strafschop pen de volgende ronde in de Europa-Cupcompetitie voor landskampioenen. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie:6 Vrijdagbijlage: 7, 9, 11, 13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25 en 27 ■MHOmMMBS lijn een herdenkingsbijeenkomst voor de Reichskristallnacht bijwoonde en woensdag de officiële herdenking in Frankfurt meemaakte), zat in de erelo- ge naast president Richard von Weiz- sacker. Hij bleef bij de hele toespraak, ook toen Jenninger in vragende vorm het anti-semitisme uit de jaren '30 for muleerde. Dat gebeurde onder meer in de volgende passages: „Hadden de jo den in het verleden toch niet een rol veroverd, die hun niet toekwam? Had den zij het missschien zelfs niet ver diend, dat zij op hun plaats werden ge zet". Aan de bijeenkomst was al een fel dis puut tussen verschillende partijen voorafgegaan. De Groenen hadden het passender gevonden als Galinski, als overlevende jood, de herdenkingsrede had uitgesproken, maar de fractielei ders van de andere partijen in de Bondsdag besloten dat deze rol aan Jenninger toekwam. De 56-jarige Jenninger heeft politiek carrière gemaakt als goede vriend en nauwe medewerker van bondskanse lier Helmut Kohl. Tussen 1973 en 1982 was hij fractie-secretaris en een ver trouweling van fractieleider Helmut Kohl. Nadat deze in oktober 1982 bondskanselier geworden was, werd Jenninger hoofd van het bureau van de kanselier, met de rang van minister. AMSTERDAM (ANP) - Tientallen actievoerende agenten hebben donderdagavond het live-programma van Sonja Barend gebruikt om hun eisen via de televisie kracht bij te zetten. DEN HAAG (GPD) - De ministers Van Dijk en Korthals Altes maken zich grote zorgen over de wilde acties van protesterende politiemensen. Zij hebben gisteren per telex aan alle korpsen een dringend beroep op de poli tie gedaan de schade en overlast voor het publiek zo veel mogelijk te beperken. Al eerder heeft minister Van Dijk gedreigd met ingrijpen, als de wilde acties leiden tot ontwrichting van de openbare orde. De bonden hebben verontwaardigd gereageerd op de telex van de ministers. Volgens voorzitter Koffeman van de ACP (Algemeen Christelijke Politiebond) is er voor de bewindslieden geen enkele aanleiding om zich zorgen te maken. „De acties veroorzaken geen schade en nauwelijks overlast, ze zijn alleen maar ludiek. De ministers vrezen een escalatie. Nou, als er iets escale rend werkt, dan zijn het de krokodilletranen van deze bewindslieden". Politiemensen voerden gisteren op tal van plaatsen wil de acties tegen de bezuinigingsplannen van het kabi net. In Amsterdam werd het werk voor 12 uur onderbro ken. Circa 1500 politiemensen bezochten een bijeen komst op de Dam, waar zij onder anderen werden toege sproken door hoofdcommissaris Nordholt. De actie voerders deelden daarna pamfletten uit om hun grieven kenbaar te maken. Ook in Rotterdam waren er acties. Daar weigerde de politie om bonnen uit te delen. De vakbonden vinden het dreigement van minister Van Dijk om zonodig in te grijpen dan ook overdreven. De minister zou de politietaken in plaatsen waar ze niet worden uitgevoerd, kunnen overdragen aan de Konink lijke Marechaussee. „Wij hebben natuurlijk allang af spraken gemaakt met de vakbond van de marechaus see. Zij zullen daaraan niet meewerken. Er is grote soli dariteit", aldus Koffeman. Van Dijk heeft intussen ook uitgehaald naar de VVD, die hij in het CDA-partijblad van deze week verwijt te mekkeren over extra geld voor de politie. De bewinds man gaat ervan uit dat de problemen met de arbeids voorwaarden en de aantallen agenten „binnen de be staande begroting" zijn op te lossen. Van Dijk noemt de opstelling van de WD niet nuttig. Hij wijst erop dat mede door toedoen van de WD in het regeerakkoord strakke financiële afspraken zijn ge maakt. „Iedereen die nu begint te mekkeren dat er meer geïd bij moet, begint aan de verkeerde kant van het pro bleem", zegt de minister. Uit protest tegen uitspraken van Bondsdagvoorzitter Jenninger verlaten parle mentsleden de vergaderzaal. (Van onze correspondent WASHINGTON President Reagan heeft al zijn topfunctionarissen ge vraagd hun ontslag in te dienen, zodat de weg kan worden vrijgemaakt voor de door George Bush te vormen nieu we regering. Zoiets is gebruikelijk aan het eind van een regeerperiode van een president. Namens Reagan werd het verzoek gis teren tijdens een werkontbijt met ka binetsleden en hoofden van afdelingen gedaan door de chef staf van het Witte Huis, Kenneth Duberstein. Duberstein zal namens Reagan deel nemen aan de beraadslagingen over de machtsoverdracht tussen nu en 20 januari, wanneer Bush zal worden bee- 'digd als de nieuwe president. Bush zelf had gisterochtend een ge sprek met Reagan over de macht soverdracht die, naar Duberstein later beloofde, „de soepelste in de geschie denis van het Witte Huis" zal worden. Daarna vertrok Bush naar Florida, waar hij een paar dagen wil bijkomen van de vermoeienissen van de cam pagne. Voor hij vertrok, zei Bush dat hij zijn vakantie mede zal gebruiken om na te denken over de posten die hij te vullen krijgt. Gisteren al stroomden de sollicitaties binnen bij het team dat zich met de machtsoverdracht gaat bezighouden. Afgaande op wat bij eerder machtswis selingen is gebeurd, belooft die stroom binnen enkele dagen een vloedgolf te worden. Een nieuwe president heeft vele hon- (Advertentie) ZONNEMAIRE Zuidweg 20A, Zonnemaire Tel. 01 112-1318 Vrijdag koopavond. DEN HAAG (GPD) - Minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft in de Tweede kamer donderdag middag een felle aanval gelanceerd op haar collega Braks van Landbouw. Na minister Nijpels van Milieu wees ook Smit-Kroes de land- en tuinbouw aan als de grootste vervuiler van het oppervlaktewater in ons land en daarmee van ons drinkwater. Zij be schuldigde Braks ervan tot op heden nog niets gedaan te hebben aan het te rugdringen van de oorzaak van die vervuiling: de bestrijdingsmiddelen die in de landbouw worden gebruikt. Het ministerie van Landbouw deelde in een reactie mee, bezig te zijn met de bestudering van het uitspoelingspro bleem dat de bestrijdingsmiddelen veroorzaken. Tegen het eind van dit jaar hoopt Landbouw met een notitie te komen aan de hand waarvan maat regelen genomen kunnen worden om het gebruik van bestrijdingsmiddelen terug te dringen. Smit-Kroes zei tijdens de behandeling van haar begroting in de Kamer, dat er inmiddels in ons land teveel gebieden zijn waar het oppervlaktewater dusda nig door bestrijdingsmiddelen is ver ontreinigd, dat de drinkwaterbedrij ven de grootste moeite hebben zuiver drinkwater aan de afnemer te leveren. Zij noemde in dit geval als voorbeeld de Noordoostpolder. „Dit is nieuw land, slechts 50 jaar oud. Het opper vlaktewater is zo vervuild, dat het voor drinkwater niet meer is te gebruiken". cent worden teruggebracht. Volgens Smit-Kroes is het aandeel van de ver vuiling van het oppervlaktewater van de landbouw 52 procent en komt 22 procent voor rekening van de indus trie. Zij ontleent de cijfers aan metin gen van Rijkswaterstaat van de kwali teit van het water door het gehele land. Het ministerie van Landbouw zegt de ze cijfers niet te kennen. derden banen weg te geven. Bush zal voor een deel gebruik kunnen en wil len maken van de mensen die nu al Reagan dienen. Maar aan de andere kant heeft hij „belangrijke verschui vingen" in het vooruitzicht gesteld. Woensdag maakte Bush al de benoe ming bekend van de Republikeinse campagne leider tijdens de verkie zingsstrijd, James Baker, tot minister van Buitenlandse zaken. (Advertentie) FORD ESCORT 1600 TURBO donkergrijsmetallic, aprii '88, 18.000 km FORD ESCORT 1400 BRAVO XR3-UITVOERING rood, september '88, 3.000 km FORD SCORPIO 2000 CL wit, januari '8-7, 42.000 km FORD SIERRA 1600 CL wit, september '88, 3.000 km FORD SIERRA 1600 CL wit, augustus '87, 15.000 km official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 (Advertentie) Minister Smit noemde het probleem van de vervuiling van het oppervlak tewater door landbouwbestrijdings- middelen vele malen groter dan de vervuiling van de Rijn. De landbouw is de grootste vervuiler in ons land. Jaarlijks wordt daar 20.000 ton ge vaarlijke bestrijdingsmiddelen ge bruikt, waarvan er 300 ton via uit spoeling in het oppervlaktewater te recht komen. „We kunnen allemaal best trots zijn op onze auto en op onze landbouw. Maar voor mij staat vast, dat we met ongeli miteerde uitbreiding van deze beide vervuilingsbronnen niet kunnen door gaan". De fosfaatbelasting (onder an dere door mest) moet volgens Smit- Kroes voor 1995 met minimaal 50 pro- w Vandaag opent de PZC aan de rand van Vlissin- gen een nieuw bedrijfsge bouw. De verleiding is groot bij zo'n gebeurtenis een preek voor eigen parochie te houden. Wie de afgelopen maanden de Ameri kaanse presidentskandidaat Bush zichzelf als de redder van zijn land heeft zien aanprijzen met uitroepen als „Ik ben die man", heeft daarna kun nen vaststellen dat bescheidenheid zelden loont. De dagbladen in Neder land hebben een periode van beschei denheid achter de rug. Toen de televi sie en een waaier van andere electroni- sche media ook dit land begonnen te veroveren zijn de kranten een tijdlang in de verdediging gedrongen. Immers: deze nieuwe informatiedragers leken grote concurrentiekracht te bezitten. Ze konden het allemaal veel sneller, di recter, indringender, met meer gevoel show en drama. En wie is daar niet ge voelig voor? Grote troef van de media, die zich bedienen van (bewegend) beeld en geluid is ook, dat ze almaar méér aan de consument kunnen bie den. Technische beperkingen zijn er nauwelijks meer. Wie dat wil kan het beeldscherm en de geluidsbox 24 uur per etmaal in werking houden, heeft een bijna eindeloze keus uit kanalen en golflengtes. Scherp inspelen op de ze ontwikkelingen naar - wat wordt ge noemd - de informatiemaatschappij van de 21ste eeuw zou voor de dag bladindustrie een logische stap zijn ge weest. Vrijwel overal gebeurt dat. Maar niet in Nederland. Opeenvolgen de kabinetten hebben de dagbladen in feite toegang tot de nieuwe media-ka nalen geweigerd. Ze mogen nog een beetje meedoen in de randgebieden (kabelkranten en dergelijke). Maar daar ligt de toekomst niet. Kranten in Nederland hebben daarom gekozen voor een andere weg, een vooral heel eigen weg. Onaf hankelijkheid staat daarbij voorop. Én de behoefte om de lezer tussen nu en straks te voorzien van een produkt, waaraan groeiende behoefte zal be staan: een dagelijkse handzame, over zichtelijke samenvatting van de lawi ne aan informatie uit eigen stad en dorp, streek en provincie, land en de rest van de wereld. Het gevaar is name lijk niet denkbeeldig dat de geïnteres seerde burger van de toekomst ver drinkt in de hoeveelheid wetenswaar digheden, die honderd-en-één media dagelijks de wereld insturen. De kloof tussen aanbod en gebruik zal alleen maar groter worden. Oververzadiging met informatie werkt tegendraads en verwarrend. In die kakafonie van de nieuwe media zullen de dagbladen steeds nadrukkelijker naar voren tre den als gids. En dat is geen eenvoudige functie. Het gaat om de begeleiding van het nieuws. Niet alleen de feiten, maar ook het waarom en hoe ervan. Achtergronden, meningen, commen taren bij en naast het nieuws van elke dag. Gedocumenteerd, breed bena derd, vanuit gevarieerde invalshoeken bekeken. Zo'n taakstelling is er een van hoge eisen. Ze vergt constante kwaliteit en een scherpe intuïtie voor dienstverlening. Maar kranten hebben daarin nu eenmaal een eeuwenlange traditie en dus de mogelijkheden voor in huis. Cijfers uit Amerika tonen aan dat het dagblad daar opvallend en na drukkelijk 'terugkomt'. In het land, dat het eerst en het hevigst te maken heeft gekregen met het geweld van de nieuwe media, heeft de krant haar po sitie opnieuw bepaald. In de Neder landse verhoudingen zal dat niet veel anders gaan. De voorbije tien jaar zijn de dagbla den in Nederland grondig veran derd. Ze worden geproduceerd in be drijven waar het technische verwer kingsproces een snelle ontwikkeling heeft doorgemaakt. Loodzetterijen zijn al lang historie; digitale lasertech nieken hebben hun intrede gedaan. Van het oude grafische beroep is wei nig meer over; zetprocédés werken computergestuurd, opmakers zijn montagespecialisten geworden. In de grafische bedrijfstak in Nederland is in hoog tempo en met veel onderne mingszin geïnvesteerd. Dat ging ge paard met fusies en samenwerkings verbanden. Mede onder invloed van een overheidsbeleid dat in de richting van dagbladen vrijwel alleen maar deuren dichthield (van media-beleid is nauwelijks sprake, van omroepbeleid onevenredig veel), hebben dagbladon dernemingen een gevarieerd palet van andere gedrukte media ontwikkeld. Zo wordt de rendementsbasis voor het verschijnsel krant in Nederland verbe terd en verbreed. Voor de levensvat baarheid van de dagbladen in de toe komst is dat alles eerste vereiste. Want op de kwaliteit van de inhoud en de technische verzorging zal het aanko men, wil de krant eigentijds, op eigen kracht de eigen weg kunnen blijven gaan binnen de samenleving, waarin ze al zo lang als boodschapper en com municator functioneert. Het nieuwe bedrijfsgebouw van de PZC in Vlissin- gen wil mèt de mensen die erin werken een bijzonder accent leggen bij het ver trouwen van de krant in de toekomst. Het vertrouwen, dat ze de mondige burger iets blijvends kan aanbieden om het hoogste profijt te trekken van de tegenwoordige onuitputtelijke in formatiestroom. vdM. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft donderdag gegevens over het gehei me gevechtsvliegtuig Stealth open baar gemaakt. Het toestel is al vijf jaar gereed. Het kan de gevechtslinies in oorlogstijd onopgemerkt over schrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1