Oplichters wilden 11 miljoen opnemen Amerikanen matigen vreugde kamp Bush Gasprijs kleinverbruiker gaat in '89 fors omlaag C99 NODIG WORDT INGEGREPEN OP OP Vendex Headstart Turbo 888XT PC .EVEN NAAR JAC. HERMANS i wn LOF Mini-prus&Maxi-keus Wat zijn Bush' beloften waard? Werkloosheid in oktober omlaag Veel bewolking 31e jaargang no. 266 onderdag 10 november 1988 DE ALLURE VAN NOTEN. ZOEK 'T IN ZONNEMAIRE. Radio Starshooters Centrale Europacup Waarschuwing WINST DEMOCRATEN IN CONGRES James Baker GOUDRENETTEN kilo 500 I gram 1 je komt ogen en oren tekort. Matige zuid tot zuidwestelijke wind. Hoge temperatuur voor de tijd van het jaar (14 graden). Soms wat regen. Vanmiddag kleine kans op wat zon. rv ZONNEMAIRE ZUIDWEG ZOA ZONNEMAIRE TEL. 01112-1318 PROVINCIALE ZEEUWSE CQURA MSTERDAM (ANP) De rechter-commissaris in Am- terdam verhoort momenteel twee Nederlanders van wie rordt vermoed dat ze medeplichtig zijn aan de oplichting an de Britse Hill Samuel-bank in Londen. ie 53-jarige J.L. en de 41-jarige A. de R. over wie Justitie Heen kwijt wil dat ze woonachtig zijn in een kleine plaats iNederland, werden 31 oktober gearresteerd toen zij bij de estiging van een NMB-bank in Amsterdam-Zuidoost 11 ïiljoen gulden wilde opnemen. iat bedrag was kort daarvoor via een telex-overboeking an de Britse bank overgemaakt. De NMB werd wantrou- ig toen werd aangekondigd dat het gehele bedrag kort aarna cash zou worden opgenomen. Navraag bij de Britse bank leerde dat de banktelexen zeer kundig waren nage maakt. Persofficier van justitie De Wit zei woensdag dat een inter nationaal opererende groep de Britse bank voor in toraal ruim 200 miljoen gulden heeft trachten op te lichten. Daar toe werden onder meer overboekingen per banktelex ver richt naar banken in New York en Abu Dhabi. Het was hem niet bekend of daar ook arrestaties zijn verricht. Scotland Yard doet het verdere onderzoek in deze zaak. Volgens De Wit lijkt het erop of de aangehouden Nederlan ders goed zijn ingevoerd in het internationale bankwezen. Verder informatie wil hij pas kwijt nadat het verhoor door de rechter-commissaris achter de rug is. Kabinet: grens aan actie van politie IEN HAAG/NUTH (GPD) Het kabinet dreigt in te grijpen, wanneer de acties van de politie it de hand lopen. De openbare orde mag door de demonstrerende agenten niet verstoord wor- en, zei minister Van Dijk tijdens een bezoek aan het Limburgse Nuth. ij een bezoek aan Heerlen zei premier ubbers dat sommige van de acties die p stapel staan, niet aanvaardbaar jn. Beide bewindslieden werden bij un bezoek opgewacht door een wel- omst-comité van demonstrerend po- tiepersoneel. ie politiebonden voerden woensdag- chtend informeel overleg met de poli eministers Korthals Altes en Van lijk. Over dat overleg wilden noch de onden noch de ministers enige mede- eling doen. Iet kabinet zou tijdens het overleg JEN HAAG (ANP) - De werkloosheid s in oktober volgens de opgaven van Ie arbeidsbureaus gedaald met 9.600 5.100 vrouwen en 4.500 mannen) tot 178.200. Er werden 56.600 mensen verkloos, terwijl 66.200 mensen het verklozenbestand verlieten. Dat leeft het ministerie van Sociale Za- ;en en Werkgelegenheid woensdag lekendgemaakt. Iet is gebruikelijk dat de werkloos- leid tussen september en oktober laait. Dit jaar is de daling echter gro- er dan in voorgaande jaren. De voor leizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid daalde in de verslag- naand met 4.300 (1.400 vrouwen en 1.900 mannen) tot 678.000. Je gecorrigeerde ontwikkeling kwam doorrekening van de leeftijdsgroep 23- 10-jarigen (min 4.600). Voor de overige eeftijdsgroepen waren de verschui vingen gering. De gecorrigeerde werk- oosheid daalde voor alle beroepsgroe- >en, of bleef gelijk. Dat beeld kwam iok naar voren als de werkloosheid van vrouwen en mannen afzonderlijk vordt bekeken. Co de Kloet verzamelde onge veer tweehonderd Nederland se zangteksten uit de glorieda gen van de radio. PAGINA 2 Johnny heeft de sukkels inge ruild voor The Starshooters: waar we ook komen, het dak moet eraf. PAGINA 9 De PZEM wil grond reserveren voor de mogelijke bouw van een conventionele centrale. PAGINA 13 De drie Nederlandse clubs in het Europacup-voetbal speel den zich gisteren in de volgen de ronde. ^rvT PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 heel voorzichtig enkele financiële ope ningen hebben geboden. De voorzit ters van de politiebonden verwachten niet dat er voor de landelijke actiedag van de politie, aanstaande maandag, nieuw overleg zal zijn met de twee mi nisters. CNV-voorzitter Henk Hofstede zei woensdag dat de ministers snel met een oplossing moeten komen, omdat anders de wilde acties van politie ambtenaren kunnen ontaarden in anarchie. ,,Je kunt het niets anders noemen dan anarchie als een agent de klinkers uit de straat wil gebruiken om zijn eisen kracht bij te zetten", aldus Hofstede, die sprak op een bijeenkomst in Dor drecht. Volgens hem is de afgelopen vijftien jaar de taak van de politieman steeds zwaarder geworden. Toene mende criminaliteit en vandalisme zijn daar o.a. de oorzaak van. Een her waardering van de salarissen heeft echter niet plaats gehad. ,,Op de korpssterkte werd zelfs gekort. Nu ligt er weer een plan op tafel waarin staat dat politiemensen moeten verhuizen naar plaatsen met veel criminaliteit". De politie is het zo langzamerhand goed zat, aldus Hofstede die opmerkte dat de politiebonden door de vele wil de acties die worden gevoerd de leden bijna niet meer in de hand kunnen houden. Hofstede zei dat hij een paar maanden geleden minister-president Lubbers al had gewaarschuwd dat de politiezaak uit de hand zou lopen als het kabinet geen redelijk overleg met de politie bonden gevoerd zou worden. „Mijn vrees van een paar maanden geleden lijkt nu waarheid te worden". Hofstede deed een dringend beroep op het kabinet met de politiebonden te gaan praten over een herwaardering van de salarissen. Hij zei dat doekjes voor het bloeden nu niet meer helpen; er moeten structurele oplossingen ko men. De politiebond NBP heeft met verba zing gereageerd op de uitspraken van Hofstede. Volgens een woordvoerder zijn die overdreven. DEN HAAG (ANP) Agenten van de gemeentepolitie in Den Haag deden zich woensdagmiddag in de Nieuwe Kerk joelend tegoed aan drankjes, die klaarstonden voor een jubileumreceptie van de rijkspolitie. Door de protestactie stonden de échte genodigden in een mum van tijd droog. Een woordvoerder van de rijkspolitie zei later dat de demonstrerende agenten zich .beschamend" hebben gedragen. Volgens hem zijn gasten gemolesteerd en geïntimideerd en maakten veel agenten zich meester van de drankvoorraad. De receptie vond plaats ter gelegenheid van de 43ste verjaardag van het korps rijkspolitie. De algemeen in specteur van het korps, generaal W.F.K.J.F. Frackers, liet woensdagavond via zijn woordvoerder weten dat hij begrip heeft voor de onrust bij de Nederlandse poli tie. Hij erkent dat ook de politie recht heeft om te de monstreren, maar dat moet wel op eenmaatschappe lijk aanvaardbare wijze" gebeuren. ,,Met haar actie van woensdag heeft de politie de normen en grenzen met vogten getreden en de goede zaak van de politie een uiterst slechte dienst bewezen", aldus Frackers. Frackers deed een beroep op al het rijkspolitie-perso- neel om zich tijdens de komende acties waardig te ge dragen. AMSTERDAM Besmeurd met eierstruif en rot fruit werd minister van onderwijs drs W. J. Deetman woens dag door politieagenten in Amsterdam naar zijn auto gebracht. Deetman moest zich snel in veiligheid stellen toen hij op de Turfmarkt, waar het Allard Piersonmu- seum werd geopend, met 250 woedende studenten werd geconfronteerd. De actievoerders sloten het museum met barricades van stinkend vuilnis en fietsenstandaards af terwijl de bewindsman binnen was. Toen hij naar buiten kwam begonnen de studenten hem te bekogelen. Enkelen schopten en sloegen volgens een woordvoerder van de politie zelfs naar de bewindsman. Bij de ongeregeldhe den zijn drie studenten aangehouden. Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse kiezers hebben de overwinning van de Republikein Bush getemperd door de Democraten in het Huis van Af gevaardigden en de Senaat zetels te laten winnen. Met vrijwel alle stem men geteld, bleek gisteren dat Bush met circa 8 procent verschil heeft ge wonnen van Dukakis. Hij volgt 20 ja nuari Reagan op. Bush had 54 procent van de stemmen, tegen de Democraat 46 procent. Bush won in 40 staten, Dukakis in 10 staten plus de stad Washington. Dat betekende dat de Republikeinse kan didaat 426 kiesmannen op zijn naam bracht, aanzienlijk meer dan de 270 die nodi zijn om het Witte Huis te winnen, en Dukakis 112. De resultaten van de presidentsverkiezingen nader be ziend, was het opvallend hoe dichtbij de overwinning van Dukakis kwam in een aantal van de grote staten die hij als zijn speciale doelwit had uitgeko zen. Ook viel op dat Bush er niet in slaagde de kiezers vast te houden die Reagan in 1980 en 1984 aan zulke grote overwinningen hielpen. Bush blijkt aanzienlijk verloren te hebben bij de kiezers met inkomens rond 20.000 dollar, jonge kiezers, onaf hankelijke kiezers, kiezers in het wes ten van het land en de zogenaamde 'Reagan-Democraten', Democraten uit de oude industriestaten die in '80 en '84 massaal op Reagan stemden. Maar Bush had voldoende stemmen over. Dat had hij vooral te danken aan de grote steun in het zuiden, waar hij in alle staten won, bij conservatieven, welgestelden en fundamentalisten. Ondanks berichten over een hoge op komst van de Amerikaanse omroe pen, die schaduwverkiezingen had den georganiseerd, blijkt de opkomst laag te zijn geweest. Het gaat om ongeveer 50 procent, het laagste getal sinds 1924. Dinsdag werd, behalve om het Witte Huis, ook nog om alle 435 zetels van het Huis van Afgevaardigden en een derde deel van de 100 zetels van de Se naat gestreden. Uit de vrijwel comple te resultaten, bleek gisteren dat de De mocraten in het Huis waarschijnlijk vijf zetels gewonnen hebben, hun over wicht van bijna 80 zetels daarmee ver der versterkend. In de Senaat, waar de Democraten acht zetels meer hadden dan de Repu blikeinen, hebben de Democraten ze ker één zetel erbij gewonnen. Er was verder een goede mogelijkheid dat zij een tweede zetel zouden winnen. Bush heeft gisteren zijn eerste benoe mingen bekend gemaakt. Hij zei dat de architect van zijn campagne, James Baker, minister van buitenlandse za ken wordt. Het tijdstip waarop Bush zijn besluit bekend maakte, zo kort na zijn verkiezing, was ongewoon snel. Maar het was geen verrassing dat Ba ker, tijdens de regering-Reagan chef staf en minister yan financiën, het mi nisterie zal mogen leiden. (Zie verder pagina 4.) Advertentie APELDOORN (GPD) De gasprijs voor kleinverbruikers, ruim vijf mil joen huishoudens, daalt met ingang van 1 januari 1989 met ruim drie cent per kubieke meter tot 40,14 cent inclu sief BTW. De Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Neder land (Vegin) heeft dit woensdag be kend gemaakt. Deze gasprijsverlaging betekent voor een gezin met een gemiddeld verbruik van 2.500 kubieke meter per jaar een meevaller in 1989 van circa 85 gulden. In juni dit jaar daalde de gasprijs voor kleinverbruikers al met 1,2 cent per kubieke meter (inclusief BTW). Er zijn volgens de Vegin drie oorzaken voor de verlaging. De aardgasprijs is gekoppeld aan de prijs van gasolie. Te gen de verwachtingen van de Vegin in is de gasolieprijs de afgelopen maan den fors gedaald. Dat houdt weer ver band met een daling van de olieprij zen. Een extra verlaging is verder mogelijk doordat de kleinverbruikers in de tweede helft van dit jaar een tegoed hebben gevormd dat zij nu volledig te rugkrijgen. De gasprijs kon in juli dit jaar namelijk forser omlaag dan de verlaging van 1,2 cent, die de Vegin uit eindelijk vaststelde. De gasbedrijven 'reserveerden' 1,6 cent per kubieke me ter en vormden op die manier een fonds voor de verbruikers, waarmee een eventuele gasprijsverhoging vol gend jaar zou kunnen worden opvan gen. Die prijsstijging blijft echter uit. Een derde reden voor de prijsverlaging is de aangekondigde verlaging van het BTW-tarief van 20 naar 18,5 procent. Volgens woordvoerder M. van Westen van de Vegin geldt de verlaging van de gasprijs voor kleinverbruikers in ieder geval tot 1 juli volgend jaar. Dan zullen de tarieven opnieuw worden vastge steld op basis van de ontwikkeling van de prijs van gasolie over de periode no vember 1988 tot mei 1989. Het voor deeltje van 1,6 cent per kubieke meter uit het door de Vegin gevormde 'potje' geldt echter voor het hele komende jaar. Aanbiedingen geldig van do. 10t/mza. 1 en alléén in filialen met een groenteafdel 2 november 1988 \ng. 1? Zijn i WASHINGTON - James Baker, toe komstig minister van buitenlandse za ken. beloften waren I royaal; zijn beleidsthe ma's vaag. De grote vraag, die open blijft na de verkie zingsoverwinning van Geor ge Herbert Walker Bush, is: wat wil de ze nieuwe president in de komende vier jaar met de Verenigde Staten en de relaties van zijn land met de rest van de wereld? De conservatieve Brit se premier Margaret Thatcher hield het gisteren maar op de simpelste uit leg: „Bush zal het beleid van zijn voor ganger voortzetten. Immers: hij heeft deel uitgemaakt van het Amerikaanse succes onder Reagan". Deze verwach ting dekt veel, maar lang niet alles. Want de conservatieve stembuswin naar mag dan op de slippen van de gro te communicator en rasoptimist Ro nald Reagan het Witte Huis in Was hington binnenkomen, hij mist toch diens natuurlijke gave en overtui gingskracht om te verbeelden wat voor hem de Amerikaanse droom voor de overgang naar de jaren '90 precies betekent. Frisse, nieuwe ideeën waren in de campagne van George Bush nau welijks te ontdekken. Veel zal daarom afhangen van sfeer en karakter van de ploeg ministers, stafmedewerkers in het Witte Huis en andere topfiguren, die hij om zich heen verzamelt. Idealis ten daaronder zullen wel met een kaarsje te zoeken zijn. Wanneer hij zijn beloftes waar wil maken zal hij zich waarschijnlijk (moeten) bedienen van veel pragmatisme. En hoe het daar mee staat bij Bush als de nieuwe presi dent? Ook dat blijft gissen. Het buitenland heeft over het alge meen vrij instemmend gerea geerd op Amerika's keuze van een nieuwe president. De internationale economie is erg gevoelig voor de gang van zaken in de Verenigde Staten. Economische groei en een stabiele dol lar hebben een gunstige doorwerking elders in de wereld. Méér van het be- leid-Reagan straalt wat dat betreft over de grens vertrouwen uit. Als het om verdere politieke ontspanning in de oost-west verhoudingen en om wa penbeheersing gaat, ziet het ernaar uit dat Bush eveneens het pad van zijn voorganger zal belopen. Vanuit het Kremlin is meteen een uitnodiging voor een eerste ontmoeting Bush-Gor- batsjov de deur uitgegaan. Die top zal er snel komen. Maar er liggen ook pro blemen op Bush te wachten, die dan misschien van lager belang zijn, maar waarin verdere ontwikkelingen de laatste tijd duidelijk stagneren: die in het Midden-Oosten met als nieuwste complicatie de jongste verkiezingsuit slag in Israël, de verhouding met Nica ragua en de Contra's, de toekomstige relatie met het apartheidsbewind in Zuid-Afrika. En wat voor soort presi dent het Europa op weg naar 1992 en de NAVO-bondgenoten in Bush zullen hebben, dat zal ook pas na verloop van tijd blijken. Dezelfde stembus in de Verenigde Staten, die de republikein Bush in het Witte Huis brengt, heeft ook zijn tegenstand gemobiliseerd. De Demo craten hebben in het Congres (Senaat en Huis van Afgevaardigden) hun meerderheid met winst bevestigd. En dat maakt het de nieuwe president op binnenlands gebied niet gemakkelijk om beleidsvoornemens door te druk ken. Natuurlijk, hij zal evenals zijn voorganger het beginsel overeind hou den dat 'Washington' zich zo weinig mogelijk moet bemoeien met de gang van zaken in het land zelf en zoveel mo gelijk moet overlaten aan het particu lier initiatief en de plaatselijk over heid. Maar toch zal hij die vijandige Congresmeerderheid van tijd tot tijd tegenkomen. Als er één ding is dat de kiezers uit Bush' campagne hebben onthouden, dan is het zijn bezwering dat de belastingen niet zullen worden verhoogd. Hoe hij dat wil klaarspelen bij een gigantisch begrotingstekort (van ruim 150 miljard dollar), waarmee de Verenigde Staten kampen, is voor alsnog een raadsel. Maar de man van de raadselen heeft gewonnen en moet nu laten zien wat hij werkelijk kan. Campagneslagzinnen moeten in da den worden omgezet. De werkelijk heid van alle dag keert terug, - zeker voor Bush. vdM. Advertentie 19999 met monochrome monitor V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1