I Een regel gratis Kleintje inde PZC Valutahandelaren zijn paraat Bodem in Etten-Leur is ernstig verontreinigd Surinaamse man dood op vliegveld aangetroffen NIET KINDERACHTIG 25-50% KORTING* OP JONGENSKLEDING BLIJFT UIT VOOR DUKAKIS de PZC vandaag Toestand van Hirohito gaat sterk achteruit JBB Meerderheid Nederlanders tipte Bush als winnaar Spil ÉsSl Politie verstoort feest Rotterdam Vier jaar met George Bush Meer bewolking Toevallig Kristallnacht Stress Vervolging Vliegveld Champagne ÊBÊ SSSÉP Zacht weer met veel bewolking en mo gelijk vanmorgen wat regen. Matige zuidelijke wind. Temperatuur 10 gra den. !31e jaargang no. 265 Voensdag 9 november 1988 Zie pagina 8 ROVINCIALE Z MSTERDAM GPD) Valutahandelaren van de grootste ederlandse wisselmakelaar Wallich Matthes bleven de fgelopen nacht op kantoor om elk moment op een stijging daling van de Amerikaanse dollar te kunnen reageren, ■e valutamarkt in Amsterdam is 's nachts weliswaar niet pen, maar bij Wallich Matthes wil men niet de kans to en te laat te zijn wanneer de koers van de dollar al te iherp zou reageren op het verloop van de presidentsver- iezingen in de Verenigde Staten. iofc in het Westduitse financiële centrum Frankfurt kon len vannacht voor valutatransacties terecht. Ook vesti- ingen van een aantal buitenlandse banken bleven de hele acht open om klanten zo nodig van dienst te zijn. Een aan- H banken verwijzen hun cliënten naar filialen en dochter- ndernemingen in het Vérre Oosten of in de Verenigde Sta ten ingeval ze snel dollars willen kopen of verkopen. In Frankfurt blijven ook de goudhandelaren op. De valutahandel verwachtte dat de dollar een stootje in opwaartse richting zou krijgen bij verkiezing van Bush. De verkiezing van Dukakis heeft het omgekeerde tot gevolg. „Die wordt door de markt als links beschouwd", aldus een valuta-handelaar. „En links is nooit goed voor een munt". Fundamentele economische factoren liggen aan een even tuele dollardaling of dollarstijging in ieder geval niet ten grondslag. Want noch Bush noch Dukakis heeft tijdens de campagne duidelijk gemaakt hoe het economisch en finan cieel beleid van de Verenigde Staten er onder hun presi dentschap zal uitzien. De financiële markten gaan er ech ter vanuit dat de volgende president, wie dat ook mag zijn, in ieder geval iets aan het grote begrotingstekort moet doen. Bush in Witte Huis Van onze correspondent WASHINGTON - George Bush was vanmorgen zeker van de overwinning bij de Amerikaanse )residentsverkiezingen. Maar zijn winst leek minder groot te worden dan de peilingen steeds ïebben voorspeld. )e eerste resultaten tonen aan, dat iush, zoals algemeen was verwacht, in HILVERSUM (ANP) - Uit een peiling die het bureau Intomart heeft gehouden blijkt dat 72 pro cent van de ondervraagde Ne derlanders dacht dat de Repu blikein Bush de Amerikaanse presidentsverkiezingen zou winnen. Negen procent tipte Du kakis. De resultaten van deze peiling werden dinsdagavond bekendgemaakt in de verkie zingsuitzending van de NOS. De meerderheiü (38 procent) gaf overigens de voorkeur aan Duka kis, 32 procent aan Bush en 30 procent maakte het niet uit wie van de twee de nieuwe president van de Verenigde Staten zal wor den. Tien procent van de Nederlan ders wist niet wie de presidents kandidaten waren. Bijna negen tig procent noemde de naam van Bush en zeventig procent kende Dukakis bij naam. Herman Wigbold 25 jaar later over 'Zo is het toevallig': Nie mand dacht: wie zullen we nu eens pakken? PAGINA 2 De Kristallnacht had het wes ten de ogen moeten openen. PAGINA 4 Chefs kunnen de stress bij hun werknemers veroorzaken oj wegnemen. PAGINA 5 Minister Braks wil vaart ach ter de vervolging van de vis sers. PAGINA 9 Het vliegveld Midden-Zeeland krijgt toch nog geld van de Zeeuwse staten. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 18 en 19 het zuiden van het land fors heeft ge wonnen. De eindoverwinning werd ze ker toen bekend werd, dat hij de grote industriestaat Ohio op zijn naam zou schrijven. Ohio was een van de staten waar Bush en Dukakis hevig om gevochten had den. Dukakis moest er winnen om een kans op het Witte Huis te behouden. Toen vanmorgen duidelijk werd dat hij dat niet zou redden, was zijn kans op de eindoverwinning verkeken. Vannacht om drie uur Nederlandse tijd zou alleen een overwinning in alle staten waar waarover nog maar het ge ringste beetje twijfel bestond, hem over de eindstreep kunnen helpen. Hoewel in het hoofdkwartier van Du kakis daarover nog wel optimistisch werd gedaan, geloofde buiten dat hoofdkwartier niemand er meer in. Bij het hoofdkwartier dat de republi keinse partij in Washington D.C. had ingericht, werden gisteravond na de bekendmaking dat Ohio naar Bush zou gaan, daarentegen al de eerste champagneflessen opengetrokken. Vanaf het begin van de verkiezings avond voorspelden de grote Ameri kaanse omroepen een spannender en minder eenzijdige strijd van was ver wacht. Dat deden ze op basis van scha duwverkiezingen die zij gisteren de ge hele dag hebben gehouden onder grote aantallen kiezers die zojuist hun stem hadden uitgebracht. Op het moment dat de omroepen hun voorspelling gaven, werd in tal van Amerikaanse staten nog volop ge stemd. Met name in het westen van het land waren, als gevolg van het tijdsver schil met het oosten, de stembussen nog urenlang open. De omroepen voorspelden ook, dat het opkomstcijfer hoger zal zijn dan de politieke experts hadden voor speld. Algemeen was aangenomen dat het tekort aan enthousiasme in het land voor zowel Bush als Dukakis tot lage opkomsten zou leiden, maar dat lijkt niet gebeurd te zijn. Alle zuidelijke staten waarvan de gro te omroepen de winnaar, op grond van eerste resultaten en schaduwverkie zingen, durfden te voorspellen, gingen naar Bush. Bush was ook de verwach te winnaar in New Jersey, Oklahoma, Kansas, Delaware en Noord Dakota, Arizona, Nebraska en Wyoming. Dukakis, aldus de omroepen, gaat waarschijnlijk winnen in de staten Massachusetts (zijn eigen staat), Ma ryland, West Virginia, New TYork, Minnesota en Rhode Island. Een voorlopige tussenstand op basis van deze gegevens gaf Bush vannacht even na drie uur Nederlandse tijd 246 kiesmannen, en Dukakis 82. Voor de eindoverwinning zijn 270 kiesmannen nodig. De - toen nog - Republikeinse presidentskandidaat George Bush deed dinsdagmorgen nog een telefonische poging zoveel mogelijk kiezers te overreden naar de stembus te gaan en uiteraard op hem te stemmen. ETTEN-LEUR (GPD) Een deel van de bodem en het grondwater van het industrieterrein Vosdonk-Noord in Etten-Leur is zeer ernstig verontrei nigd met kankerverwekkende stof fen. De Gewestelijke Gezondheidsdienst (GGD) van het stadsgewest Breda raadt graafwerk in het gebied af. De provincie Noord-Brabant spreekt van een serieuze bedreiging van het milieu. Onderzocht wordt nog hoe groot het gevaar voor de volksgezondheid is. Daar heeft het gemeentebestuur van Etten-Leur de GGD, de Arbeidsin spectie, diverse bedrijfsgeneeskundi ge diensten en de Milieu-inspectie voor ingeschakeld. Binnen veertien dagen wordt uitsluitsel verwacht. Het vervuilde gebied meet ongeveer 50 hectare: bij bedrijven die er zijn geves tigd werken ongeveer tweeduizend mensen. De verontreiniging bleek bij een onderzoek van het adviesbureau BKH uit Den Haag. Dat trof in de bo dem en het grondwater kankerver wekkende stoffen aan in concentraties van soms 1840 maal de waarde die de overheid hanteert om tot sanering over te gaan. Dat gebeurt vooralsnog niet. De pro vincie Noord-Brabant ziet de vervui ling volgens een woordvoerder wel als een regelrechte bedreiging van het grondwater en het bodemmilieu, maar besteedt het beschikbare geld liever eerst aan saneringen in woon wijken dan in industriegebieden. De vervuiling is in het verleden onder andere door drukkerij Rotogravure veroorzaakt. Het gif kwam in de grond door lekkages in leidingen en calami teiten. De waterleidingmaatschappij Noord-West Brabant verzekert dat het drinkwater niet kan worden aange tast. Nog in het donker was dinsdagmorgen Michael Dukakis met echtgenote Kitty (links) op pad om zijn Democraten op te peppen hun stem uit te brengen. ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer honderdvijftig politiemensen hebben dins dagmiddag het begin van de viering van het 75-jarig bestaan van de Erasmu- suniversiteit in Rotterdam enige tijd opgehouden. Het feest werd gevierd in aanwezigheid van onder anderen koningin Beatrix en de ministers Van Dijk, Ruding, Smit-Kroes en Deetman. Minister Deetman arriveerde als eerste nog voor de actievoerders aanwezig wa ren. Sirenegeloei en de kreet „We willen een dijkdoorbraak" kondigden de komst van minister Van Dijk van binnenlandse zaken aan, de eerst verantwoor delijke voor de gemeentepolitie. Hij nam een petitie in ontvangst en zei zeer verbolgen te zijn over de actie. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) was voor de tweede keer het slachtoffer van politieacties. Dinsdagmorgen bij de opening van de A50 werd de bus waarin zij reed al opgehouden. Ook daar kreeg de minister een petitie. Van de Rotterdamse politie kreeg ze er nog een proces-verbaal bij waar groot „Waar schuwing" op stond. (Advertentie) (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Een Surinaamse man, de 28-jarige Ashok Gangaram Panday is dood aangetroffen in een toiletruim te in het cellenblok van de militaire politie (MP) op het vliegveld Zanderij. Volgens de MP heeft hij in de nacht van maandag op dinsdag zelfmoord gepleegd door ophan ging. Familieleden vermoeden dat hij om het leven is ge bracht. De man kwam zaterdag aan met hetzelfde vliegtuig als de Nederlandse parlementariërs die Suriname bezoeken. Gangaram Panday heeft een jaar in Nederland gewoond als gedoogde. Na een auto opgestuurd te hebben, wilde hij zich vrijwillig weer bij zijn vrouw en kinderen voegen, aldus familieleden, die zagen dat hij op Zanderij werd gearres teerd. Op de Nederlandse ambassade is niets bekend over uitzet ting uit Nederand. De MP zegt dat Gangaram Panday „hen niet opgevallen zou zijn, als hij vrijwillig in het vliegtuig had gezeten". Familieleden kregen de reden van zijn arres tatie niet te horen. Later verklaarde de MP dat de man geen vaste verblijfplaats in Suriname had daarom vastgehou den werd. De familie zegt dat Gangaram Panday in Suriname en in Nederland nooit politiek actief geweest. Ook ziet men geen motieven voor zelfmoord. Toen het lichaam werd vrijgege ven, bleek dat de broekriem die werd aangetroffen, veel te kort was om ophanging technisch mogelijk te maken, al dus de familie. Een arts en een team van de technische op sporingsdienst van de burgerpolitie hebben volgens de MP zelfmoord geconstateerd. Op verzoek van de familie zal sectie verricht worden. De auditeur-militair van de krijgsraad en de procureur-gene raal hebben een onderzoek ingesteld. Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie verklaarde onlangs nog dat gedoogden geen gevaar lopen in Suriname. •TIJDELIJK OP EEN GROOT GEDEELTE VAN DE KOLLEKTIE De echte verrassing bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen van giste ren was dat tóch meer men sen de gang naar de stembus hebben gemaakt dan uit de opiniepei lingen van de laatste tijd viel op te ma ken. En dat is dan tenminste winst na een periode waarin de Amerikaanse politiek er voor de kiezer bloedelozer uitzag dan ze in lange tijd was geweest. Het tijdperk-Reagan is afgesloten, het heeft de Amerikanen hun zelfvertrou wen teruggegeven. Voor meer élan leek nauwelijks plaats. Maanden ach tereen is uit alles wat zich rondom deze race naar het Witte Huis afspeelde het beeld naar voren gekomen dat veel Amerikanen de politiek maar voor ge zien hielden. Op de dag van de verkie zingen is dat gelukkig gecorrigeerd. Maar dat ligt dan meer aan het politie ke bewustzijn van de kiezer zelf en de kracht die hij/zij in de Amerikaanse democratie herkent dan aan de kandi daten, waaruit dit keer een keus moest worden gemaakt. Afgelopen nacht is voor de Repubikein George Bush de weg naar het Witte Huis vrijgemaakt. Al snel werd duidelijk dat de overwin ning voor hem was. Voor de Demo craat Michael Dukakis is het wonder, waarop in zijn kamp was gehoopt, uitgebleven. Een overwinning voor Bush duidt erop dat de meerderheid van de Amerikanen voorlopig geen avonturen wil: nog maar vier jaar van hetzelfde. Een keus voor veiligheid op de eerste plaats. Veiligheid, overigens meer gebaseerd op illusies dan op har de feiten. Want daar heeft het op weg naar deze stembus aan ontbroken. Aan de dag van de waarheid in de Verenigde Staten is een weinig verheffende verkiezingscampagne voorafgegaan. Langer dan een jaar heeft dat spektakel geduurd, - een uit puttende slag om de gunst van de kie zer. Naarmate de ontknoping dichter bij kwam daalde het peil tot bedenke lijke dieptepunten. Vooral nadat de twee grote televisiedebatten niet had den gebracht wat de beide rivalen er van verwachtten, werd het - via dezelf de televisie - een bokswedstrijd waar bij ongeveer alles geoorloofd leek. Van linkse directe tot slagen onder de gor del, - een bitter gevecht met niet als in zet een heldere politieke visie op de toekomst van Amerika in de komende vier jaar, maar als doelwit de persoon lijke onbetrouwbaarheid van de tegen stander. De concrete inhoud van wat Bush en Dukakis de kiezer hebben te bieden is stelselmatig onderge sneeuwd door de kennelijke behoefte bij de campagnestaven en de reclame jongens om de winst binnen te halen via mannetjesmakerij. Bush speelde uitsluitend op het succes van acht jaar Reagan: het gaat goed met Amerika, we hebben weer zelfvertrouwen, dat moet zo blijven. Patriottisme en opti misme zonder enige diepgang: een le ge boodschap. Dukakis, de man van de nieuwe koers, deed er alles aan om vooral niet het achterste van zijn tong te laten zien. Maanden had hij nodig om ervoor uit te komen dat hij zich een 'liberal' voelde: het was of Dukakis zich geneerde voor zijn eigen politieke gedachtengoed. Is het dan vreemd dat de toonzetting van zo'n slopende cam pagne de Amerikaanse kiezer nóg on verschilliger maakt dan deze al was? Bush en Dukakis hebben zich bei den tot op het laatste moment van hun campagne voornamelijk opge houden in het moeilijk te traceren middenveld van de Amerikaanse poli tiek. Daar noteerden de lawines van de peilingen, waardoor deze stembus is beheerst, de verschuivingen in het ge drag van de kiezer. En zo wisselde de bekwaamheid van de kandidaat als het ware per dag, een krachtmeting, volledig opgehangen aan de demago gie die toevallig over de toonbank ging. De angst om juist in deze sector waar het evenwicht wordt bepaald, storend op te treden, typeerde tegelijk de zwakte van de twee kandidaten. De Democraten hebben het niet aange durfd om stevig afstand te nemen van de conservatieve kiezer. Dat was snel duidelijk toen Dukakis na de roes op de conventie-van-de-vernieuwing in Atlanta niet de stemmentrekker on der de zwarten, dominee Jesse Jack son als zijn 'running mate' koos, maar met Lloyd Bentsen naar voren kwam. Vanaf dat moment heeft de gouver neur van Massachusetts het moeilijk gekregen en is hij in de verdediging ge drongen: een positie die hem tot afge lopen nacht parten heeft gespeeld. Bush op zijn beurt heeft slechts voort- geborduuurd op het patroon dat Ro nald Reagan sinds 1980 voor hem had ontworpen: hij kan nu de lijn doortrek ken. Maar veel nieuwe inspiratie voor de Amerikaanse politiek in de komen de vier jaar heeft de keus voor Bush dus niet gebracht. Zeker niet wanneer de kiezer het moet hebben van wat de ze presidentskandidaat 'zijn mensen' tot op 'election day' heeft voorgehou den. En dat is toch geen erg opwek kend vooruitzicht. vdM. TOKYO (RTR/UPI/AFP) - De gezond heidstoestand van de Japanse keizer Hirohito is dinsdag sterk verslech terd. In de loop van de dag herstelde de keizer zich enigszins, maar zijn art sen toonden zich bezorgd over zijn toestand. Volgens een woordvoerder van het keizerlijk paleis in Tokyo zal Hirohito's lijfarts deze nacht naast het bed van de keizer waken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1