Een regel gratis op'n Kleintje inde PZC Trein ontspoord In Putten A ATARI BRISTOL ontslag Incident Zwolle geen reden tot ontslag burgemeesters de vandaag week-uit week-in LUDIEK OPTREDEN IN DE KUIP DE NDI3ELAER aftocht uit Afghanistan Importfruit bevat veel gif Uitstel van Thatcher warm onthaald door Solidariteit Deel personeel waterstaat naar bedrijfsleven De ene tol is de andere niet Minder koud tl e jaargang no. 262 aterdag 5 november 1988 Inrichting Studiegeld Neeltje Jans Weg Vaten Onderzoek \erscHoore MODETOPPER nü HALVE PRIJS Tractor UJnbach Droog met zonnige perioden. Maxi mum temperatuur rond 6 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN. Zie pagina 22 PROVINCIALE ZEEUWSE C ANT PZC De verdachte van de ontvoering van baby Renee is in een psychia trische inrichting geplaatst. PAGINA 3 De inning van studieschuld door de Informatiseringsbank in Gronin gen verloopt vlot, minister Deet- man hoopt hiermee dit jaar 263 en volgend jaar 522 miljoen binnen te krijgen. PAGINA 5 Sinds een paar maanden praat de provincie met vijf investeerders, die belangstelling hebben om een en ander te ondernemen op Neeltje Jans. PAGINA 11 Dow Chemical uit Terneuzen intro duceert sinds de afgelopen maan den milieuvriendelijke vaten. PAGINA 13 Binnen - en buitenland: 3 en 5 Radio, tv en kunst: 2 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,15,16 en 17 Sport: 35 De Arnemuidse reder J. Siereveld stapt uit alle vertegenwoordigende organen van de Zeeuwse visserij. Hij wil daarmee een bijdrage leve ren aan een verbetering van het zwaar gehavende imago van de Zeeuwse visserij. PAGINA 9 De krant van Zeeland heeft een luchtig bolwerk Dichter Rogi Wieg rest nog één ding: weer jong worden Joost Zwagerman laat de Maximalen achter zich A. F. Th. van der Heijden maakt zijn lite raire pretenties niet waar Lon den geeft inzicht in de visie van Henri de Toulouse-Lautrec Clint Eastwoord ruilt de sixshooter voor een saxofoon en filmt het leven van Charlie Parker. PAGINA 19, 20, 21 en 23 Bericht uit het dijkloze tijdperk Een spook achtervolgt Binnen landse Zaken Jo de Regt moest wijken voor de BV Toerisme Klukkluk verklaart zich van de dooie Vlaanderen blijft een slachthuis 42 kilometer afzien in New York. PAGINA 27, 29, 31 en 33 GDANSK (RTR-DPA) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft vrijdag in de Poolse haven stad Gdansk de verboden vak bond Solidariteit „een erg grote kracht" genoemd die de Poolse communistische regering niet negeren. Thatcher werd in de stad zeer enthousiast ontvan gen door tienduizenden aanhan gers van Solidariteit. Thatcher was duidelijk geroerd door het welkom dat haar in de waar Solidariteit ontstond, ten deel viel. Het was een emotio neel hoogtepunt van haar drie daagse bezoek aan Polen. „Solidariteit is meer dan een vakverbond, het is vorm van me ningsuiting en oppositie in een land waar er geen andere manier is die te uiten. Het is een grote be weging die niet genegeerd kan worden", zo zei de Britse rege ringsleidster. Thatcher en Walesa legden een krans van rode en witte rozen bij monument voor de slachtoffers van de arbeidsonrust in 1970, voordat zij besprekingen begon nen. Lech Walesa noemde de Britse premier „fantastisch". Ik ben erg dankbaar dat het lot mij in de gelegenheid stelde zo'n fantasti sche vrouw te ontmoeten", aldus de vakbondsleider. Prikacties DRIEBERGEN (ANP) - Een ongeluk met drie vracht- autós vlak voor de Moerdijkbrug heeft gisteren het verkeer uit Roosendaal (A 17) en Breda (A 16) richting Rotterdam ernstig in de war gestuurd. In de ochtendspits vormde zich een file van ongeveer 18 kilometer, gisteravond rond half acht stond er nog een file van 8 kilometer. Door het ongeval zijn nog slechts twee van de drie rijstroken te gebruiken. De derde rij strook blijft tot maandag afgesloten. Het ongeval gebeurde toen een vrachtauto inreed op twee vrachtauto's die op de vluchtstrook stilstonden wegens pech bij de voorste vrachtwagen. De achterste vrachtwagen en één van de twee stilstaande auto's vloog hierop in brand. Eén gewonde is overgebracht naar het ziekenhuis. DEN HAAG (GPD) - Burgemeester dr. Sytze Faber van Hoogeveen hoeft niet op te stappen. Minister Van Dijk ziet in het met drank besprenkelde Zwol se uitstapje van Faber en diens colle ga mr. Bert Smallenbroek van Smal- lingerland geen reden voor ontslag of schorsing. Van Dijk liet het bij een be risping en beschouwt het incident daarmee als afgedaan. De positie van Smallenbroek blijft echter onduide lijk. De minister moet zich namelijk nog verder beraden over het feit dat de gemeenteraad van Smallingerland het vertrouwen in Smallenbroek heeft opgezegd. „Voor Smallenbroek kan het balletje nog alle kanten oprol len", aldus een woordvoerder van de minister. De minister heeft beide burgemeesters duidelijk gemaakt dat zij zich in Zwol le „met weinig decorum" hebben ge dragen. Hij heeft hen voorgehouden dat het burgemeestersambt met zich meebrengt dat hun gedrag de toets der publieke kritiek moet kunnen door staan en „dat zij twijfel hebben doen ontstaan of zij zich daarvan wel vol doende bewust zijn". „Ik heb hen voorgehouden dat dit niet kan. Mocht in de toekomst blijken dat zij kennelijk onbekeerlijke zondaars zijn, dan zal er strenger worden opge treden", aldus de minister. De burge meesters hebben toegezegd dat zij niet in herhaling zullen vallen. Faber en Smallenbroek zouden on langs in Zwolle in dronken toestand een sexclub hebben willen bezoeken. Daarbij zou burgemeester Smallen broek een Zwollenaar, die hen de weg naar de sexclub wees, bij de keel heb ben gegrepen. Minister Van Dijk liet daarop de rijks recherche een onderzoek verrichten. Het onderzoek heeft geen aanwijzin gen opgeleverd dat de betrokken bur gemeesters zich aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt. Ook heb ben zij zich niet dusdanig misdragen, dat zij daarvoor ontslagen zouden moeten worden. „Het gebeuren in die nacht was daarvoor te futiel, te mieze rig", aldus de minister, Over het onderzoek schrijft Van Dijk (Slot zie pagina 3 kolom 3) DEN HAAG (GPD) Minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat wil het overtollige tech nische personeel bij Rijkswater staat laten afvloeien naar het bedrijfsleven. In het kader van de afslankingsoperatie moeten op het ministerie bijna 1200 mensen weg. Zij wil bereiken dat het bedrijfsleven de techni sche mensen opneemt door in bestekken bepalingen op te ne men dat een ingenieursbureau of aannemer verplicht een be paald aantal medewerkers van Rijkswaterstaat op te nemen. Voor het eerst zal dat gebeuren bij de bouw van de tunnel onder de Noord. De minister zegt dat de medewerkers van Rijkswater staat op basis van vrijwilligheid worden geplaatst bij het betref fende bedrijf. Deze plaatsing ge beurt voor een bepaalde tijd. In dien de mogelijkheid zich voor doet, kunnen de betreffende me dewerkers in dienst treden van het bureau of de aannemer. Lukt dat niet, dan kunnen de mede werkers weer terugkeren naar Rij kswaterstaat. Hiermee wordt volgens de minis ter een zo natuurlijk mogelijk overgangsproces naar de private sector in gang gezet. Ze wil deze procedure ook toepassen bij de bouw van andere te bouwen tun nels. Bonn gebruikt de nieuwe tolheffing als een koevoet in het moeizame overleg tussen de EG-landen over ge lijkschakeling (harmonisatie) van de regelgeving en belastingheffing op de Europese vervoermarkt. Want wat dat betreft is het Europa-zonder-grenzen, dat er volgens alle opgewekte voor spellingen in 1993 moet komen, nog heel ver weg. Het is de Duitsers al ja renlang een gruwel dat Nederland zo'n overheersende rol heeft in het interna tionaal goederenvervoer. Dagelijks denderen vele honderden Nederlandse vrachtwagens over de Duitse Auto bahnen. Rotterdam en Schiphol zijn Europese distributiecentra voor een groot internationaal achterland. En Nederland neemt een aanzienlijk aan deel van het transport naar het oosten en zuiden van Europa voor zijn reke ning. Met een strak beleid voor ritver- gunningen proberen de Duitsers al ja renlang de greep van de Nederlandse wegvervoerders op dat ladingpakket terug te dringen. Maar dat lukt moei lijk. Een paar weken geleden liep het al bijna spaak, toen de Bondsrepubliek dreigde om de grens te sluiten voor Ne derlandse vrachtwagens. De tolheffing is een nieuwe aanval; voor hun bedoe lingen ermee komen de Duitsers open lijk uit. Nederlands verkeersminister Smit-Kroes is over de kwestie in de bovenste boom geklommen. Ze vindt het Duitse optreden 'on-Euro- pees, solistisch en discriminerend'. De Duitsers op hun beurt betichten het buitenland van concurrentieverval sing. Ze stellen namelijk zonder veel omwegen vast dat bijvoorbeeld het Nederlandse vrachtvervoer in eigen land kan profiteren van een aanzien lijk voordeliger belastingstelsel. Daar willen ze nu een dam tegen opwerpen. Wat het buitenlandse vrachtvervoer tegen dergelijke wilde maatregelen kan doen is niet zo duidelijk. Tolhef fing op autowegen in Europa is langza merhand een jungle geworden. Bijna iedereen doet eraan mee (ook Neder land over enkele jaren in de Randstad) en dus heeft iedereen die protesteert tegen dit soort belasting van een an der, een portie boter op het hoofd. Waar het ook in deze kwestie aan man keert is: een begin van overeenstem ming over hoe het op weg naar dat 'Eu ropa na 1992' nu eigenlijk moet. In plaats van alvast zoveel mogelijk grens- en tolbomen weg te halen wor den er op de valreep nog snel even nieuwe neergezet. Wie de EG-partners zo tégen elkaar bezig ziet, loopt niet over van vertrouwen in een soepele overgang van de huidige chaotische verhoudingen tussen buurlanden naar die wenkende open markt, 't Blijft voorlopig nog tobben en ruziën. vdM. Advertentie Nieuw van Oilily: Eau de Parfum, gel en zeep. Exclusief voor kinderen Advertentie Advertentie Atari 1040 STF moni tor muis incl. gratis VIP 1,2,3 (t.w.v. 695,-) Nu 1.995,- Official Atari-dealer voor geheel Zeeland. FOTO-VIDEO grote markt 7, goes, tel. OTIOO-16159 suède 'Western'-look enkellaars met elastiek- sluiting. Kleuren zwart, bruin en taupe. Maten 40 - 45 Adviesprijs 79.95 alléén vandaag slechts ÜS&1ST ederland en West-Duits- |JC33n IN land hebben een hooglo- pend verkeersconflict. En daarbij staat heel wat op het I spel. Het besluit van het ka- binet-Kohl om met ingang van 1 ja nuari 1990 van vrachtverkeer tol te heffen op alle wegen in de Duitse Bondsrepubliek komt hard aan bij de Nederlandse wegvervoerders. Want de maatregel is niet een heffing, die het totale vrachtverkeer treft. De Duitsers 1 hebben er duidelijk de bedoeling mee om de positie van de eigen bedrijfstak van het vrachtvervoer te verbeteren ten opzichte van vooral de Nederland se, die namelijk bijzonder sterk is. De Duitse vervoerders krijgen de tolhef fing terug via een verlaging van de we genbelasting, zodat uiteindeüjk alleen de buitenlanders moeten dokken. Met hun tolheffing doen de Duitsers nu precies hetzelfde wat ze anderhalfjaar geleden van de Belgen zo schandalig vonden. In Brussel bestonden toen ook plannen om een tolheffing op de grote autosnelwegen (maar dan voor alle verkeer) in te voeren, waar de Bel gen zelf dan onderuit zouden kunnen via eveneens een verlaging van de'we genbelasting. De boosheid in Den Haag en bij het georganiseerde goede renvervoer over de weg in Nederland over het Duitse besluit is dan ook heel begrijpelijk. Iedereen past, als het zo uitkomt, dezelfde truc toe. UTRECHT (ANP) - Een passagiers- trein van de NS is vrijdagmorgen even voor acht uur ontspoord in Put ten (foto). Er zijn geen gewonden ge vallen. (Advertentie) Een woordvoerder van de NS ver wachtte gisteravond voor vanmorgen een normale situatie. (Advertentie) MIDDELBURG: Markt 45 (naast NMB) tel. 01180-29911 BERGEN op ZOOM: v. Konijnenburgweg 63-67 tel. 01640-36510 politie bij voetbal WASHINGTON/MOSKOU (RTR) - De Amerikaanse president heeft vrijdag teleurgesteld gereageerd op het be sluit van de Sovjetunie de terugtrek king van haar militairen uit Afgha nistan op te schorten. Het besluit werd vrijdag bekendgemaakt door Aleksander Bessmertnych, eerste plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken. Als reden gaf hij de verslechterende militaire situatie in Afghanistan. De stoptrein Utrecht-Zwolle kwam vrijdag om 07.58 uur op een beveiligde spoorwegovergang in Putten in bot sing met een tractor. De trein ont spoorde met de voorste as in de rich ting van het tegenspoor, waardoor bei de sporen enige tijd waren gestremd. AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 m VBssfimn ROTTERDAM (GPD) - Terwijl prikacties van de politie in Noord-Holland gisteren tot lange files leidden, dreigde de po litie in Rotterdam met ludieke acties tijdens de voetbalwed strijd Feyenoord-Ajax. Politiemensen van het bureau Groot- IJselmonde overwegen de voetbal wedstrijd Feyenoord—Ajax, volgende week zondag in de Kuip, aan te grijpen voor een 'ludieke' actie tegen het be leid van de politieministers Van Dijk en Korthals Altes. De wachtcommandant van bureau Groot-IJsselmonde ontkende vrijdag dat er voorbereidingen worden geno men voor een dergelijke actie. Een col lega van hem liet echter weten dat er wel degelijk 'iets broeit': „Op die dag laten wij ons zeker horen. Het is na tuurlijk een uitgelezen mogelijkheid, ROTTERDAM (GPD) Nederland eet jaarlijks zonder het te weten grote hoeveelheden giftige druiven, appels en ander fruit. Vooral in geïmporteer de vruchten zijn vaak ziekmakende bestrijdingsmiddelen achtergeble ven. Het gif wordt meestal pas ont dekt door de Keuringsdienst van Wa ren, als het al in de winkels ligt. Importeurs en groothandelaren zeg gen niet in staat te zijn het gif, het gaat om ethion en procymidon, te ontdek ken. De fruithandel heeft tot nu toe geen maatregelen genomen. Ze beta len de opgelegde boetes en wachten verder gelaten op nieuwe onderzoeken van de Keuringsdienst. Bij grote partijen abrikozen, druiven, mango's, bleekselderij en paprika was tweeënhalf tot 110 maal de wettelijk toegestane hoeveelheid ethion aange troffen. Elke partij kwam de betrok ken fruithandelaar op een boete van duizend gulden te staan. Dat liep voor een bedrijf op tot 21.000 gulden. met alle publiciteit rondom die wed strijd". Een 'wilde' actie van de Heerhugo- waardse politie in Noord-Holland heeft gistermorgen geleid tot een file van zeven kilometer. In de ochtend spits (zeven tot acht uur) liepen som mige automobilisteh een vertraging op van meer dan een uur. Rijks- en gemeentepolitie in de provin cie Friesland delen van 14 november tot 12 december geen bekeuringen uit voor lichte overtredingen en maken geen processen-verbaal op bij aanrij dingen met blikschade. Ruim honderd agenten van de Gronin ger gemeentepolitie ontvingen vrij dagmiddag in Groningen bij de ope ning van het nieuwe casino staatsse cretaris A.J. Evenhuis (economische zaken), die de officiële opening ver richtte, met een fluitconcert. De korpschefs van 41 kleinere gemeen ten hebben zich gisteren uitgesproken tegen de plannen om de minimale poli tiesterkte in een gemeente terug te brengen van 41 naar 27 arbeidsplaat sen. De korpschefs vinden dat de ge- ting niet meer in staat is het werk effec POSITIE SMALLENBROEK TOCH ONZEKER tief te doen. Vice-premier De Korte is gisteren te ruggekomen op zijn eerdere uitlatin gen dat het kabinet wellicht extra geld beschikbaar stelt voor de politie. In te genstelling tot afgelopen week wilde De Korte vrijdag na afloop van de mi nisterraad niet weer speculeren over de 'financiële enveloppe'. De ministers Van Dijk en Korthals Al tes hebben de politiebonden vrijdag in een brief verweten dat zij acties voor bereiden terwijl ze nog in overleg zijn met de bewindslieden en zonder dat aan hun leden te melden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1