Kamer steekt geen stokje voor tariefsverhoging specialisten Van den Broek spreekt met critici Suharto Arrestatie overvallers D-day voor politie Oplossing Namibië nog steeds haalbaar Kamer vraagt duidelijkheid over toekomst van politie VINST KLEINE PARTIJEN 'aag Tasjesdief (75) overmeesterd door 79-jarige Hagenaar qtfpi Twee arrestaties in Alphense gifaffaire Schutter neemt kinderen onder vuur Israels stembus: geen doorbraak upniuringen 31e jaargang no. 259 [oensdag 2 november 1988 Delicten Eerste Verdeeldheid Woningbouw Veldritten Klein rechts OPTIMISME OVER TOEKOMST HANDEL Handel STREEFDATUM NIET GEHAALD Acties Opklaringen en mogelijk nog een loka le bui. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Vanavond uit oost. Maximum temperatuur om streeks 9 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN DEN HAAG (ANP) - Een 79-jarige Hagenaar heeft maandag een 75-ja- rige tasjesdief overmeesterd, aldus de Haagse politie. De 79-jarige man was maandagmiddag op het Zie ken in de Hofstad bezig in de tram stappen. Aan zijn ene arm had hij zijn 77-jari- ge echtgenote, aan de andere een tas. De echtgenote was al binnen, hijzelf stond nog op de trap en de tas bungelde nog buiten toen een 75-ja- rige Hagenaar die weggriste. De 79-jarige bleek daardoor in het geheel niet uit het lood geslagen. Hij zette de achtervolging in en wist de dief snel te overmeesteren. Hij droeg de 75-jarige wel over aan de politie, maar zag van aangifte af. De dief was volgens hem te oud om strafrechtelijk vervolgd te worden. A. Lansink DEN HAAG (GPD) - De tarieven die medische specialis ten berekenen aan particulier verzekerde patiënten kun nen op 1 januari met zes procent omhoog. Een kamermeer derheid bestaande uit CDA, VVD en de kleine christelijke partijen verwierp gisteren een motie van de PvdA-er Van Otterloo, waarin van het kabinet werd gevraagd de tarief stelling met alle haar ten dienste staande middelen te voorkomen. Van Otterloo diende zijn motie verleden week in. CDA'er Lansink verklaarde toen het met de strekking van het voorstel eens te zijn. Ook gister liet de christen-democraat weten het nog steeds eens te zijn met de teneur van de mo tie, maar dat die te vroeg komt. Morgen, donderdag, praat de Kamer met de regering over de medische specialisten. Aanstaande maandag is er een beraad over de bezuinigingen in de gezondheidszorg. Lan sink: „Dan kunnen wij pas aanduiden welke wegen er be wandeld moeten worden. De motie is nu een slag in de lucht. Het overzicht is onvoldoende". mogelijk Israël l Van onze correspondent) 'EL AVIV - Enkele uren na de sluiting van de stemlokalen in sraël zag het er naar uit dat Jitschak Shamir van de Likoed al worden belast met de vorming van een nieuw kabinet. Vol- ens de door de Israëlische televisie georganiseerde schaduw- erkiezingen zou zijn partij veertig zetels behalen, een achter- litgang van drie. Maar door de winst van klein rechts en de eligieuze partijen zou Shamir er in ieder geval in theorie in iunnen slagen een meerderheidsregering te vormen. Ook de Arbeiderspartij van minister van buitenlandse zaken Shimon Peres behaalt volgens de televisie-peiling veertig zetels. Samen met klein links zou de Arbeiderspartij nu 51 afgevaar digden op de been kunnen brengen. Maar een samenwerkingsverband van die partijen met de religieuze is vrijwel uitgesloten. In de schaduwverkiezingen, waarop deze resultaten zijn gebaseerd, laten Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat minister Kort hals Altes van justitie in zijn begroting extra geld uittrekt om de vervolging van strafba re feiten te versnellen. PAGINA 3 De Vrije Universiteit in Am sterdam heeft als eerste in de wereld een hoogleraar trans- seksuologie. PAGINA 5 Binnen de raad van bestuur van de PZEM heerst grote ver deeldheid over het fungeren als bankier voor Zekatel, die vijftig miljoen wil lenen om het platteland te bekabelen. PAGINA 9 De woningbouw in Zeeland krijgt komend jaar opnieuw een klap te verwerken, staats secretaris Heerma subsidieert komend jaar in Zeeland slechts 628 nieuw te bouwen huizen, 246 minder dan dit jaar. PAGINA 11 De Zeeuwse veldritten zijn niet meer in trek, de profs en de amateurs laten het veelal af weten. PAGINA 17 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Radio, tv en kunst: 2 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 17 DEN HAAG (ANP) - In het onderzoek naar het gifschandaal in Alphen aan den Rijn zijn opnieuw twee mensen gearresteerd. De twee, 41 en 60 jaar oud, werkten ten tijde van mogelijke illegale stortingen op de voormalige vuilstortplaats in de Coupépolder bij Alphen. Justitie ver denkt hen van het aannemen van steekpenningen, zo deelde de Haagse persofficier dinsdagavond mee. Zeven maanden geleden kwam de stortplaats in het nieuws omdat er mo gelijk duizenden vaten gif zouden lig gen. Na onderzoek zijn in ieder geval twee grote gifconcentraties aangetrof fen. de onderzoekers de kiezers in 46 stem bureaus hun stem tweemaal uitbren gen eenmaal officieel en eenmaal voor de televsiepeiling. In het verleden is dit soort voorspellingen tamelijk nauwkeurig gebleken. Opmerkelijk is de winst die de peiling laat zien voor de religieuze partijen. Met elkaar stegen ze van twaalf naar vijftien zetels. Iets minder verrassend, maar niette min een teken aan de wand, vormen de twee zetels die zijn behaald door de Moledet-partij, onder leiding van ex- generaal Rachavim Ze'evi. Moledet heeft maar een programmapunt, na melijk de 'transfer' van de Arabieren uit de bezette gebieden naar 'Arabi sche landen van hun keuze'. De partij is waarschijnlijk versterkt door de uit sluiting van de extreem-rechtse Kach. van rabbijn Meir Kahane. Verder kun nen de terreuraanslagen van de afgelo pen dagen hun invloed hebben doen gelden. Binnen klein links lijken de socialisti sche Mapam en de progressieve Bewe ging voor Burgerrechten (Ratz) zetels te hebben uitgewisseld. Ratz zou stij gen van drie naar zes vertegenwoordi gers in de Knesset, terwijl Mapam van zes naar drie zou gaan. Afgaande op de resultaten van de schaduwverkiezing zou Shamir in het voor hem gunstigste geval een rege ring kunnen vormen met de steun van 62 parlementsleden. Dat wil zeggen dat hij het voortbestaan van zijn kabi net afhankelijk zou maken van de steun van de kleine rechtse partijen en het inmiddels danig gegroeide reli gieuze blok. Dat betekent dat hij van alle kanten onder druk zal komen te staan. Mocht Shamir er niet in slagen de ei sen van al die partijen in te willigen, dan zou de kabinetsformatie kunnen uitdraaien op een nieuwe regering van nationale eenheid. JERUZALEM - Een orthodoxe jood brengt zijn stem uil in Jeruzalem. AMSTERDAM (GPD) D-day voor de Amsterdamse politie, zo wordt de spectaculaire aanhouding genoemd van negen overvallers, die waren be trokken bij een overval op een bankfi liaal in Amsterdam. Het zogeheten 'Frusty'-team denkt dinsdag in Amsterdam een grote slag te hebben geslagen met de arrestatie van de bende. De arrestaties vonden plaats na een uren durende achtervol ging van een nep-geldauto. Daarbij waren twintig politiewagens, vijftig politiemensen, een helikopter en een politievliegtuig betrokken. De bende overvallers werd volgens politie woordvoerder K. Wilting sinds eind augustus permanent geobserveerd. De groep bleek in een oude loods in Zwanenburg bezig te zijn met de per fecte imitatie van een Mercedes 207 geldauto. Via een tip was bekend dat dinsdag een overval zou plaatsvinden. (Van onze correspondenten JAKARTA - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dinsdag gesproken met vertegenwoordigers van organisaties die kritisch staan te genover de regering-Suharto. Over eenkomstig de wens van de Tweede Kamer sprak de minister gisteren over mensenrechten en de recente executies van twee ex-lijfwachten van Sukarno, die 22 jaar na het uit spreken van hun doodvonnis alsnog geëxecuteerd zijn. Van den Broek sprak met vertegen woordigers van de kerken, LBH (juris ten die voor de mensenrechten opko men) en met ingenieur Slamet Brata- nata, een voormalig minister onder Sukarno. Deze laatste is een van de le den van de 'Petisi 50-groep', een bewe ging van prominente voormalige gene raals en politici die kritiek hebben uit geoefend op Suharto. Een andere on dertekenaar van de petitie, voormalig generaal Ali Sadikin, heeft tijdens een receptie een ontmoeting gehad met premier Lubbers, die overigens zwaar werd bewaakt door veiligheidsagen ten. De mensen met wie Van den Broek sprak, kunnen niet echt worden gere kend tot de oppositie van het huidige regime. Zij hebben geen grote achter ban inindonesië. De eigenlijke opposi tie moet worden gezocht in het leger en in de politieke partijen. Daarvan heeft Suharto het meest te duchten. Van den Broek wilde niet ingaan op de inhoud van het gesprek. „Dergelijke gesprekken stellen mij in staat om aan regeringsvertegenwoordigers later vragen te kunnen stellen. Het is een goede gewoonte om met brede lagen uit de bevolking te spreken", aldus Van den Broek. De groepen waarmee hij sprak zijn overigens de traditionele gesprekspartners van achtereenvol gende ministers die Indonesië bezoch ten. De leider van de met premier Lubbers meereizende economische delegatie, mr. Chris van Veen, toonde zich opti mistisch over de resultaten van het bezoek aan Indonesië. Hij verwacht dat de handel tussen Nederland en In donesië in de komende jaren zal toe nemen. „De vrees die buiten Europa bestaat, dat er een groot hek rondom Europa komt te staan, als de eenwor ding een feit is, is ongegrond", aldus Van Veen. „Wij zullen vechten om de protectie buiten de deur te houden", zei hij. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse za ken, Roelof 'Pik' Botha heeft dinsdag elke verantwoordelijkheid afgewe zen voor het feit dat Namibië op 1 no vember niet officieel onafhankelijk wordt. Dit was de streefdatum voor de uitvoering van VN- resolutie 435 waarin de onafhankelijkheid van Na mibië wordt geregeld. „Maar", aldus Botha, „dit betekent niet, dat een ak koord over de toekomst van Namibië onmogelijk is geworden". VN -resolutie 43 5 houdt in dat het Zuid- afrikaanse bezettingsleger in Namibië wordt vervangen door een VN-vredes- macht, waarna een begin kan worden gemaakt met het uitschrijven van vrije verkiezingen onder supervisie van Verenigde Naties. Zuidafrika is bereid in te stemmen met een Amerikaans voorstel voor de te rugtrekking van de Cubanen uit Ango la en de daaraan gekoppelde onafhan kelijkheid van Namibië. Het wachten is nu op de reactie van Cuba. Volgens het Amerikaanse voorstel wordt Na mibië volgend jaar augustus onafhan kelijk. De Zuidafrikaanse minister van bin nenlandse zaken, Stoffel Botha, heeft dinsdag het links-liberale weekblad Weekly Mail een verschijningsverbod van vier weken opgelegd. Volgens Bo tha vormt het weekblad een bedrei ging voor de openbare orde en heeft het ondanks herhaalde waarschuwin gen zijn anti-regeringskoers niet gewij zigd. Een van de belangrijkste finan ciële steunpilaren van de Weekly Mail is de multinational Shell. De stembusuitslag in Is raël heeft - voor zover aan het begin van de nacht viel op te maken - niet de dui delijkheid gebracht, waarop velen in en buiten dit land hadden ge hoopt. Aan de opkomst lag het niet. Die was de hoogste sinds de oprichting van de Joodse staat, nu veertig jaar te rug. 'Links' van Shimon Peres' Arbei derspartij heeft onder de kiezers niet die aanhang kunnen verzamelen, no dig om een doorbraak te forceren in de mislukte annexatie-politiek waarin Is raël zit gevangen. Ook het Likoed- blok van premier Jitschak Shamir zal vermoedelijk niet als een echte win naar naar voren komen. In feite ligt de sleutel bij de kleine rechtse en religieu ze partijen, die de kiezer een waaier van mogelijkheden hadden aangebo den. De versplintering in de Israëli sche politiek is daarmee alleen maar toegenomen. En dat is geen opwek kend perspectief voor een land, dat met zijn eigen vredes- en veiligheids beleid volledig in de knoop is geraakt. Het betekent dat de onzekerheid al leen maar wordt geprolongeerd, want een meerderheidsregering in Jeruza lem van Likoed zal afhankelijk worden van wankele steun. En als dat toch al te ongewis blijkt, zit er niet veel anders op dan terug naar de 'onmogelijke coa litie'. Vier jaar lang 'een regering van na tionale eenheid', wisselend aange voerd door een premier van de Arbei derspartij en van het Likoed-blok, hebben Israël sinds 1984 namelijk op gezadeld met een periode van politie ke verlammingsverschijnselen. Het kabinet is vrijwel doorlopend verdeeld geweest over alles en heeft dus nauwe lijks kunnen regeren. Economisch was Israël er beroerd aan toe, toen het kop pel Shamir-Peres aantrad. Van een echte sanering is niet zo erg veel te rechtgekomen. Het land kampt nog al- tijd met een inflatie van meer dan 15 procent: de nationale schuld is toren hoog opgelopen. Defensie is de groot ste slokop van Israëls overheidsbud get gebleven. Het leger mag dan terug getrokken zijn uit Libanon, - met de nu al weer elf maanden durende volksop stand in de bezette gebieden wordt van het militaire apparaat het uiterste gevergd. En dat alles terwijl in die vier jaar het vredesproces in het Midden- Oosten geen stap vooruit is gekomen. Met de grootst mogelijke meerderheid achter zich heeft de regeringscoalitie het leiderschap in Israël al die jaren tot de kleinst denkbare proporties te ruggebracht. Israël was overgeleverd aan een kabinet, dat geen enkel oog leek te hebben voor wat er in de wereld om zich heen veranderde, maar dat binnen eigen grenzen wel steeds meer vuile handen maakte. Het vooruitzicht verder te moeten met zo'n kabinet van opperste be sluiteloosheid was in de campagne het laatste wat de Israëlische kiezer wilde. Opiniepeilingen wezen dat voortdu rend uit. Maar diezelfde kiezer lijkt met een ongekend hoge opkomst de patstelling tussen de twee politieke blokken maar een klein stukje te heb ben opgeschoven. Hardnekkige pogin gen van Peres' Arbeiderspartij om de weg te banen voor een Israëlische poli tiek, waarin niet alleen maar geroepen wordt om wraak en niet het ene geweld het andere uitlokt, - ze hebben niet mo gen baten. De signalen van buitenaf zijn niet doorgekomen of alleen maar als extra bedreigend uitgelegd. De ontmoeting van de Jordaanse koning Husayn, de Egyptische president Mu barak en PLO-leider Arafat, bedoeld om de Israëlische kiezer te beïnvloe den, heeft een averechtse uitwerking op de stembusuitslag gehad. Het wan trouwen tegen Arafat is alleen nog maar versterkt door de bomaanslag van afgelopen maandag. De tragiek van verkiezingen in Israël, zoals ook deze weer, is dat er vrijwel niets mee wordt opgelost. Hoewel langzamer hand steeds meer Israeli's ervan over tuigd raken dat de gecompliceerde sa menleving eens van het probleem van de bezette gebieden af moet, geeft de stembus daarvoor geen enkele politie ke opening. Daarom waren het de ver kiezingen van de nationale nederlaag. vdM. MDHBEalMMBHI i en 15 BRUSSEL (ANP) - Een onbekende man heeft maandagavond in het Bel gische plaatsje Verviers een groepje op straat spelende kinderen onder vuur genomen. Dat heeft de politie van Verviers dinsdag bekendge maakt. De man reed op een zware motorfiets langs de groep kinderen en opende plotseling het vuur met - naar nader hand werd vastgesteld - een negen millimeter pistool. Een 12-jarige jon gen werd daarbij levensgevaarlijk ge wond. Het kind kreeg een kogel in het gezicht en werd ook aan de hals ge raakt. Het onderging een spoedopera tie in een ziekenhuis in Luik. Dinsdag verkeerde het niet langer in levensge vaar. Van de dader ontbreekt tot dusverre elk spoor. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet op korte termijn duidelijkheid scheppen over de toekomst van de politie. Een kamermeerderheid van PvdA, CDA en VVD vroeg gisteren om beleidsplannen, waarin wordt aangegeven met hoeveel agenten het politiekorps zal worden beperkt. Ook de verbetering van arbeids voorwaarden en de plannen tot her verdeling van de politiesterkte ver dienen een duidelijk kabinetsstand punt. HOOGVLIET - Ejikele honderden politiemensen verlieten gisteren het politiebureau in Hoogvliet uit protest tegen het politiebeleid van het kabi net. De discussie in de Kamer ontstond naar aanleiding van vragen van PvdA-voorman Kok. Hij zei zich „ernstige zorgen" te maken over de „onrust en onvrede" die in kringen van de politie heerst over het. kabi netsbeleid. Dat beleid noemde de so ciaal-democraat 'onvoldoende zorg vuldig en daardoor bijdragend aan de demotivatie van politiemensen'. Onlangs heeft VVD-leider Voorhoeve laten weten dat het kabinet extra geld moet uittrekken om enkele hon derden agenten extra aan te trekken. Minister Korthals Altes (Justitie) is het met partijgenoot Voorhoeve eens en heeft vice-premier De Korte te kennen gegeven dat er extra geld voor de politie vrijgemaakt moet worden. Minister Ruding (Financiën) heeft inmiddels voor Veronica-radio laten weten geen extra geld uit te wil len trekken voor de politie. Personeel van politiebureaus in Rot terdam, Barendrecht en Rozenburg zijn dinsdagmiddag in actie geko men tegen het politiebeleid. Zij slui ten het bureau van 's middags één tot drie uur. Het publiek dat zich dan meldt voor aangiften wordt ver zocht later terug te komen. Daar naast worden er geen „initiatieven" genomen, hetgeen volgens de Rozen- burgse rijkspolitie-woordvoerder wil zeggen dat er geen bekeuringen worden gegeven voor bijvoorbeeld snelsheidsovertredingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1