PZC Alkmaarse gevangenis Schutterswei wacht met grote smart op sluiting Europa versterkt de positie van de Hogeschool Zeeland opinie en achtergrond 4 Onderwijs 17. 'Ik heb nu al 6 jaar achtereen hetzelfde hoge rendement van m'n Radson.' DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 Ondoelmatig Koud en hard terzake Radson. Op ons kunt u rekenen. Stijging Moeilijke mensen Chocola Met een pose en een zorg alsof hij ze zelf in z'n kippehok had ge fokt, zette Gerrit Braks vorige week het valletje van het eerste paar be vers open, om ze daarmee los te la ten in de Biesbosch. Voor goed geld en met veel tam-tam waren ze er gens in Oost-Duitsland gevangen en gekocht. Nu leven de eerste bever paren weer na meer dan honderd jaar in ons land. In het reservaat 'de Dood', moeten de bevers in leven blijven en veel nieuw leven verwek ken. De hele bevergeschiedenis geeft Braks meer publiciteit dan de be handeling van de begroting van zijn ministerie in de Tweede Kamer, die zelfde week. Braks zelf zal daar niet rouwig om zijn geweest. Want hij zal het leuker vinden geprezen te wor den als beschermheer van bevers, boomkikkers en rotganzen, dan als saneerder en stervensbegeleider van de Nederlandse akkerbouw bekend heid te krijgen. Het was opmerkelijk dat alle politie ke partijen in de Tweede Kamer ern stig bezorgd waren over de inkomens dit jaar, en de benarde positie van onze akkerbouwers. Zelfs het CDA, toch sterk geneigd Braks de hand boven het hoofd te houden, vroeg zich af hoe moderne akkerbouwers op aangepaste bedrijven, op langere termijn kunnen blijven voortbe staan. De minister, al enige jaren gepaaid met loftuitingen over z'n ferme be leid, kreeg, plotseling de koude on aangename douche van de kritiek over zich heen. Braks is traag, Braks treuzelt met zijn wetgeving, Braks laat veehouders jaren wach ten in onzekerheid (betr. bezwaar schriften superheffing), Braks heeft geen visie en inspiratie, Braks is geenszins een nijvere bever, maar veel eerder een supertrage slak." Het was Braks (een tikje ijdel gewor den in de loop der jaren), aan te zien, dat hij moeite had met die kritiek. Ze zat hem als een graat in de keel (ook visserij hoort bij zijn beleid, dat geeft ook nogal wat kopzorg, om niet te zeggen averij). Is alle kritiek die nu gespuid wordt terecht? Ja, dat vind ik wel, al horen er kanttekeningen bij. De kritiek van de kamerleden komt rijkelijk laat. Enige jaren lang prijzen ze bijna unaniem Braks de hemel in, zonder veel aandacht te schenken aan de opmerkingen en kritische kanttekeningen van de zij de van het bedrijfsleven. Nu het politieke klimaat van het ka binet, in de herfsttij van zijn be staan, aan het verslechteren is, ko men de heren politici die Braks al tijd in de watten gelegd hebben, ook met forse kritiek. Het is volstrekt waar, dat er weinig visie in de land bouwbegroting zit dit jaar, maar was het de vorige drie jaar anders? Het is volstrekt waar dat de wetge ving van dit ministerie erg traag is, maar dat is ze al jaren. De directie juridische zaken op land bouw heeft nog zelden bekoord door snel, §fficiënt en doeltreffend wetge vingswerk. De nationale ombuds man die het ministerie onlangs laak te vanwege de trage behandeling van de bezwaarschriften rond de su perheffing, deed zulks ook niet voor het eerst. De hele superheffing is een staaltje van inefficiënte, ondoelmati ge wetgeving. Het bedrijfsleven heeft echter in dezen, door z'n hulp en in breng bij de geboorte van dit onge wenste kind, boter op het hoofd. Van beide zijden is broddelwerk ge leverd. Minister Braks heeft van zijn kant indirect erkend dat zijn ambte naren er een knoeiboel van gemaakt hebben. Vrijwel alle hoge ambtena ren, betrokken bij de superheffing, zijn inmiddels overgeplaatst naar andere afdelingen. Wie volgt... En de akkerbouw? Is de kritiek van de Kamerleden in dezen terecht? Ja, maar weer erg laat, te weinig in dringend en te weinig eisend. De ak kerbouw in Nederland zit ver schrikkelijk moeilijk, komt per kwartaal meer in de knel, en heeft heel dringend hulp nodig. Hulp om aanpassing te krijgen om op lange termijn te kunnen overleven. Maar, zoals een bestuurder-akker- bouwer al eerder zei: 'Braks houdt meer van varkens dan van akker bouwers'. Dat etaleert de minister nog steeds, en steeds duidelijker. Hij laat de akkerbouwers in feite een beetje (veel) stikken. Zijn kennis op dat gebied en van deze sector is niet indrukwekkend, dat blijkt vaak tij dens allerlei gesprekken en discus sies. Hij blijft de belangrijke rol, de spilfunctie van de granen, bagatelli seren. Daarmee tevens zijn verant woordelijkheid graanprijzen wor den door de overheid in EG-verband vastgesteld. Hij weigert mee te werken aan initia tieven voor bio-ethanol. Brandstof uit akkerbouw-producten - het zou zo logisch zijn. Maar wellicht wil de regering de accijns op aardoliepro ducten niet kwijt. Korte termijnbe- leid moet blijkbaar prevaleren bo ven lange termijn visie. In feite heeft Braks maar één verhaal voor de ak kerbouw: de sterksten zullen over winnen. Kouder, harder, meedogen lozer kan het niet. Want als er hele maal niets gebeurt van overheidswe ge, zal het veel akkerbouwers ver gaan als destijds de bevers in ons land. Wie weet, mag Braks (of een van zijn opvolgers) over een x-aantal jaren weer een stelletje akkerbouwers voor goed geld en met veel tam-tam importeren uit een ander land. D'r is plaats genoeg in reservaat 'de Dood'. Mr. Gerard W. Smallegange. Braks en zijn bevers De twaalf landen van de Europe se Gemeenschap willen in 1992 alle binnengrenzen opruimen. De beslissing daartoe was het sein voor een grootscheepse ope ratie op alle mogelijke terreinen. Wat daarbij allemaal komt kij ken wordt pas gaandeweg duide lijk. Eén ding staat vast: er zijn nogal wat consequenties verbon den aan zo'n onbegrensde EG voor de 325 miljoen inwoners, voor de ondernemers, de werk nemers, de ambtenaren en de consumenten die er wonen. Wat houdt deze krachtenbunde ling in voor Nederland, of meer in het bijzonder voor Zeeland? In een serie artikelen op deze pa gina probeert de PZC helderheid te brengen. Vandaag: het hoger beroepsonderwijs. De Hoge school Zeeland blikt reeds over de grenzen heen. (De vorige afleveringen van deze serie verschenen in de PZC van 24, 27, 28 en 29 september, 4, 5, 6, 11, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26 en 27 oktober). "Ik zag 'm op TV. Meteen folders aan gevraagd. Nooit spijt van gehad. M'n Radson is 'n zuinig keteltje. Altijd lekker warm in huis en m'n gasrekeningen zijn met honderden guldens omlaag gegaan. Ik ben blij met m'n Radson!" Radson verlegt de norm. Telkens weer. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Postkode: I Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. g I -7I Plaats: Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. ÜADSQf*! Bellen kan ook (04760) 88580. spaatumnjie PZC-13 I Advertentie (Van onze redacteur Jos Heymans) Twee jaar kende de Alkmaarse gevangenis Schutterswei een periode van betrekkelijke rust. Spectaculaire ontsnappingen ble ven uit, ondanks de beperkte veilig heidsvoorzieningen van de inrich ting. Maar met de ontvluchting van tien gedetineerden, zondagavond, is de discussie over de beveiliging van 's rijks gevangenissen opnieuw op gelaaid. 'De kwaliteit en de uitrusting van veel gebouwen zijn niet meer aan de maat', schreef staatssecretaris Kor- te-van Hemel van justitie twee jaar geleden in een brief aan de Tweede Kamer. Het was niet de eerste keer dat de bewindsvrouwe, verantwoor delijk voor het gevangeniswezen, moest constateren dat de meeste ge vangenissen - populair gezegd - zo lek als een maandje zijn. Bij het verschijnen van het 'Struc tuurplan penitentiaire capaciteit' in 1985 moest al worden vastgesteld, dat de meeste inrichtingen sterk ver ouderd waren en zowel qua bouw als qua uitrusting niet meer voldeden aan de veiligheidseisen van deze tijd. Maar het tekort aan financiële mid delen maakte het de Rijksgebouwen dienst, die de panden beheert, niet mogelijk onmiddellijk verbeteringen aan te brengen. Dat is niet zonder gevolgen geble ven. In 1984 was er sprake van een sterke stijging van het aantal ont vluchtingen. Het jaar daarop gingen 77 gevangenen er vandoor; over de eerste tien maanden van 1986 waren dat er 56. Het celtekort en het grote aantal ontsnappingen leidde ertoe, dat eindelijk extra financiële mid delen beschikbaar kwamen voor nieuwbouw en renovatie van de in richtingen. Ook Schutterswei, de gevangenis met - op Scheveningen na - de zwaar ste categorie misdadigers, werd op een aantal punten verbeterd. „Maar slechts in beperkte mate", zegt ad junct-directeur J. Teule. „Er is op sommige plaatsen extra glas geko men en er zijn wat verstevigingen aangebracht". Dat heeft de spectacu laire ontsnapping van zondagavond overigens niet kunnen voorkomen. Het raampje in het toilet op de twee- (Van onze redacteur Jan van Damme) Het is nog even wennen in het on derwijs. Jarenlang zaten oplei dingen veilig achter de nationale grenzen. Wie verder dan het eigen land wilde kijken kwam daar over het algemeen pas na de eigenlijke studie tijd aan toe. Nederland was de we reld, het onderwijssysteem spitste zich angstvallig op het vaderland toe. Dat kon ook moeilijk anders. Diplo ma's die hier geldig waren hadden in andere Europese landen weinig of geen waarde. En wie in het buiten land wilde studeren moest flink met de geldbuidel rammelen. In het zicht van het magische jaar 1992 komt daar verandering in. Het univer sitair en hoger beroepsonderwijs tref fen voorbereidingen voor een meer in- de verdieping, waardoor de gevange nen zijn ontvlucht, was een zwakke plek die nog niet was verbeterd. Teu le: „Daar was nog nooit iets ge beurd". I Hoewel extra voorzieningen gewoon nodig zijn, Teule beaamt dat, voelt de adjunct-directeur er niets voor om Schutterswei volledig dicht te spijke ren. „Als een gevangenis voor 100 procent beveiligd is en ontsnappin gen uitgesloten zijn, ontstaan er veel grotere problemen. Dan krijg je gijze lingen. Zware misdadigers zullen al les doen om te ontvluchten. Dat zit ingebakken in hun situatie". Schutterswei telt tachtig gedeti neerden, die de adjunct-directeur omschrijft als 'gedragsmatig moei lijke mensen'. „Het gaat lang niet al tijd om de zware criminelen. Een moordenaar is een zware misdadi ger, maar kan in een inrichting best iemand zijn die zich goed gedraagt. En zo kan iemand, die veroordeeld is wegens diefstal van 40 autoradio's heel lastig zijn. Het probleem in deze gevangenis is, dat we hier te maken hebben met een opeenhoping van ge dragsmatig moeilijke mensen". De massale ontvluchting mag vol gens Teule niet los worden gezien van de dodelijke steekpartij, die eerder op de dag had plaatsgevonden. „De sfeer was zeer gespannen. Dat was mede aanleiding voor de ontvluch ting. Als die situatie er niet was ge weest, hadden meer mensen hun her sens bij elkaar gehouden. Vluchten is namelijk zinloos. Het gros wordt bin nen drie maanden weer gepakt. De meesten weten dat. Anders waren er zondag veel meer gedetineerden ont snapt". De roep om extra voorzieningen en extra personeel ter voorkoming van ontvluchtingen, vindt Teule welis waar begrijpelijk maar het lost het probleem volgens hem niet op. De Tweede Kamer, die vandaag begint met de behandeling van de begroting van het ministerie van justitie, zal daar traditiegetrouw om vragen. „Natuurlijk moeten er ook bouwkun dige verbeteringen komen. Maar het is veel belangrijker dat er een einde komt aan de opeenhoping van zoveel gedragsmatig moeilijke mensen. Op 1 mei van het volgend jaar wordt deze inrichting als gevangenis gesloten. De gestraften gaan dan naar Leeu warden. Dit gebouw wordt ingericht als huis van bewaring, voor mensen die nog voor de rechtbank moeten verschijnen. Dat zal het aantal ont vluchtingen zeker verminderen". In de buurt van de gevangenis Schutterswei volgde een politiehond zondag avond een spoor van een ontsnapte gevangene. ternationale aanpak van het onder richt en werken steeds nadrukkelijker aan verbetering van de buitenlandse contacten. De Hogeschool Zeeland heeft de afge lopenjaren de tijdgeest goed verstaan. Internationalisering is op het in Vlis- singen gevestigde instituut voor hoger beroepsonderwijs (HBO) op dit mo ment al een ingeburgerd begrip. Lo gisch, het principe 'wie niet sterk is moet slim zijn' doet zich in het Zeeuw se volop gelden. Met 2500 studenten steekt de hogeschool mager af bij mammoetinstellingen in de Rand stad. Minister Deetman heeft al meer dere keren blijk gegeven van zijn voor keur voor grote onderwijsinstituten. Wie in een dun bevolkte provincie als Zeeland wil overleven zal dus extra aan de weg moeten timmeren. Dat heeft de Hogeschool Zeeland goed be grepen. Internationalisering is voor de school een mogelijkheid om zich posi tief ten opzichte van andere - grote - onderwijsinstituten te onderscheiden. De afdeling voor het Hoger Econo misch Administratief Onderwijs (HEAO) is in dat kader in velerlei op zichten de voortrekker. De studierich ting waarin economie en taalweten schap worden gecombineerd - de eco- nomisch-linguistische richting - leent zich uitermate voor het opzetten van internationale contacten. In 1984, ver voordat het grenzeloos Europa het ge sprek van de dag was, werden de eerste contacten met Spaanse collega-instel lingen gelegd. Adjunct-directeur A. J. C. M. Vermunt van de Vlissingse HEAO-sector vond bij de universitei ten van Barcelona en Palma de Major ca een gewillig oor. Als nieuw lid van de Europese Gemeenschap hunkerde Spanje naar intensievere betrekkin gen met andere West-Europese lan den. De samenwerkingsovereenkomst voor afstemming van de studiepro gramma's en uitwisseling van studen ten en docenten kon reeds na ander halfjaar worden getekend. Vorig studiejaar waren de eerste veer tien Spaanse HEAO-ers in Vlissingen te gast. Zeventien Zeeuwse studenten en docenten legden een tegenbezoek af. Inmiddels zijn ook overeenkomsten gesloten met Franse en Engelse zuste- rinstituten. Het gaat daarbij om Idrac in Parijs en het Engelse Lancashire Preston. Volgend jaar wordt de Fach- hochschule in het Duitse Luneburg aan de lijst toegevoegd. Dit studiejaar maken vijftig buitenlandse studenten en docenten hun opwachting in Vlis singen, en zullen een gelijk aantal Zeeuwen een stage buiten Nederland volgen. „Wij geloven heilig in een Verenigd Europa", zegt Vermunt. „Naarmate de landen dichter bij elkaar komen te staan wordt het steeds belangrijker om studenten af te leveren die inter nationaal terecht kunnen". In inter- Spaanse studenten eten bolussen tijdens hun stage op de Hogeschool Zeeland nationale betrekkingen - heeft hij er varen - kan veel fout gaan. De fabri kant die witte chocola naar Japan wilde exporteren is een passend voor beeld. In het land van de rijzende zon is wit de kleur van de dood, dus het resultaat van de chocola-export laat zich raden. Ook de uitvoer van vrachtwagens naar India stuitte op bezwaren, omdat daar de voorkeur wordt gegeven aan banken in plaats van gescheiden stoelen in de chauf feurscabine. Dergelijke missers in de marketing ko men ook binnen Europa voor. „Dus", zegt Vermunt, „moet je zorgen dat je van afwijkende situaties op de hoogte bent. Onze studenten moeten overal binnen een Verenigd Europa kunnen functioneren, ze moeten tijdens hun studie met andere culturen in aanra king komen". De HEAO-sector heeft tot nu toe van forse EG-subsidies kun nen profiteren. In het kader van het Er- asmusprogramma, dat de mobiliteit van studenten en leerkrachten binnen de EG wil bevorderen, kreeg de HEAO-sector vorig jaar het voor een HBO-instelling ongekend hoge bedrag van 170.000 gulden. Dit jaar kan er op 240.000 gulden worden gerekend, met daar bovenop nog eens 120.000 gulden van de aan de uitwisseling deelnemen de landen. De internationalisering van het onder wijs zal niet tot het HEAO beperkt blij ven. L. A. van Colmjon, hoofd van het onderwijsbureau van de Hogeschool Zeeland, voorziet dat in 1995 zeker de helft van het totale aantal studenten van het Vlissingse HBO-instituut sta ges in het buitenland zal hebben gelo pen. Hij zegt: „De ontwikkelingen ko men nu in een stroomversnelling. Dat moet ook wel. We willen ons onderwijs meer op de vraag van het bedrijfsleven afstemmen. Dat bedrijfsleven wordt heel snel internationaler. Daar moeten we dus op inspelen". Bijkomende fac tor is volgens hem dat momenteel de subsidiepot van de EG nog goed ge vuld is. Wie daarvan profiteert kan een financiële basis leggen voor de jaren dat de gelden minder rijkelijk zullen vloeien. De opheffing van de grenzen in 1992 wordt in Vlissingen met vertrouwen tegemoet gezien. We liggen in een uit hoek van Nederland, maar centraal in Europa, is de gedachte. C. Bos van de afdeling voorlichting van de hoge school zegt daarover: „Als de grenzen wegvallen krijg je automatisch een op waardering van de gebieden, die een gunstige natuurlijke ligging hebben. Het Westerscheldebekken is zo'n ge bied. Europees gezien liggen we dan ook zonder meer centraal". Voor het onderwijs zal de realisering van één grote Europese markt ze ker gevolgen hebben. Het onderwijs programma wordt in kleine eenheden opgesplitst, die gemakkelijk op de leerstof van buitenlandse scholen kunnen worden afgestemd. Dat is een vereiste, want de voorbereidingen voor een Europees diploma zijn in volle gang. Een ander aspect is dat het talenonderwijs nieuw leven zal wor den ingeblazen. Kies exact is een leu ke campagne, wordt er gezegd, maar je zal je wel verstaanbaar moeten kunnen maken. Vandaar dat ook in het voortgezet onderwijs weer meer nadruk op de vreemde talen zal moe ten worden gelegd. Sinds kort heeft de hogeschool in de persoon van de econoom R. S. H. Ep- ker een speciale coördinator voor in ternationale relaties. Hij is van me ning dat 1992 een extra stimulans zal zijn om op het internationale pad ver der te gaan. De ligging in het centrum van internationale vervoersstromen zal naar zijn mening zeker vruchten af werpen. Niet voor niets heeft de Zeeuwse hogeschool een voorsprong op de meeste andere HBO-instellin- gen. Met een knipoog: „Ik verwacht dat we hier zeker aantrekkingskracht op studenten in andere landen kunnen uitoefenen. We bouwen Europa ge woon rond Zeeland..." r jjf Tien gevangenen wisten zondag uit de gevangenis Schutterswei in Alk maar te ontsnappen, door een spijl van het raam van dit toilet te forceren. De donkere spijl geeft aan waar het gaatje inmiddels weer is gedicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 4