kleintjes PZC BOERENKOOL EN ROOKWORST Bejaarde sterft aan verwaarlozing Israëliërs gaan vandaag in grimmige sfeer naar stembus andaag IN EERSTE GESPREK MET SUHARTO Record op snelweg: 262 km Leninwerf in Gdansk gaat dicht Jihad stuurt video-opname van gijzelaar SCHELFHORST KEUKENS Subtiele missie naar Indonesië N ederland Twee ontsnapten uit Alkmaar al snel gepakt Weinig verandering 231 e jaargang no. 258 nsdag 1 november 1988 01184-84321 Baby Renee Automobilist Emigreren Onderzoek Verhoudingen Conflicten ^Gesneden zak 300 gram O*/ Verse Sfü rookworst, O 1Q 250 gram w 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Veroordeeld Opklaringen, maar later op de dag 'neer bewolking en in de avond moge- tyk een bui. Matige westelijke wind, la ter iets toenemend. Middagtempera- tuur 10 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen i AKARTA (ANP) - Premier Lubbers heeft maandag op de Nederlandse erebegraafplaats Menting Pulo in Jakarta |net een kranslegging de 36.000 Nederlandse oorlogs lachtoffers herdacht die in Zuidoost-Azië zijn gesneu veld in de Japanse kampen en in de woelige jaren in die egio na de Tweede Wereldoorlog. Even daarvoor had de jremier met een krans de 5.500 doden op de Indonesische ïeldenbegraafpiaats Kalibata elders in Jakarta herdacht. )p Menting Pulo bevinden zich de stoffelijke overschotten an 4.231 Nederlanders, onder wie vele militairen van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger KNIL. Ienting Pulo herbergt ook 728 urnen met de asresten van n Japan omgekomen en aldaar gecremeerde Nederlan ders. Verder zijn er de monumenten van de 7 December Divisie, de militaire luchtvaart en de gouvernementsmari ne. Menting Pulo is een van de zeven overgebleven Nederland se erevelden op Java, samen goed voor totaal 23.000 graven van oorlogsslachtoffers. Er liggen niet alleen militairen be graven, maar ook burgerslachtoffers. De graven worden beheerd door de Nederlandse Oorlogs graven Stichting, die het hoofdkwartier heeft in Den Haag. Oorspronkelijk kende Indonesië 22 erevelden, aan gelegd in de periode 1946-1952 en toen verspreid over de gehele archipel. Na de soevereiniteitsoverdracht is het aantal erevelden op verzoek van de Indonesische regering ingekrompen tot zeven. De lichamen uit de overige vijf tien zijn in de loop van de jaren overgebracht naar de vel den op Java. Lubbers bepleit mensenrechten (Vdn onze verslaggeversI JAKARTA - Premier Lubbers heeft maandag, tijdens een eer ste gesprek met de Indonesische president Suharto, zijn be- orgdheid geuit over de mensenrechten in Indonesië. Vooral ie recente executie van twee ex-lijfwachten van Sukarno kwam daarbij aan de orde. Lubbers legde er de nadruk op dat het gesprek met de president 'in alle vriendschappelijkheid' was verlopen. Hij zei na afloop dat hij vooral teleur gesteld was over het feit dat de twee ter dood veroordeelden eerst ruim twintig j aar gevangen hadden gezeten, alvorens te worden geexecuteerd. „Het is een open gesprek geweest", al dus de premier, „maar niet in de sfeer van irritatie, maar van ernst". Lubbers plaatste de kanttekeningen over de mensenrechten tegen de ach tergrond van de Pancasila, de vijf grondbeginselen van de Indonesische staat. Twee van die grondbegiselen zijn menselijkheid en sociale rechtvaardigheid. Het gesprek, dat plaatsvond aan het begin van het vierdaagse bezoek van Lubbers en Van den Broek aan Indo nesië, stond verder vooral in het teken van de economische en culturele sa menwerking tussen beide landen. Ne derland moet volgens Lubbers de na druk leggen op de functie die ons land heeft als 'poort naar Europa'. Veel han del van en naar Europa loopt via de ha ven van Rotterdam en via Schiphol. In Indonesië bestaat nogal wat angst voor de eenwording van Europa. Men vreest dat de Europese markt minder toegankelijk zal worden voor niet-Eu- ropese landen. Lubbers probeerde die vrees gisteren weg te nemen. „Neder land is een voorvechter van een open Europese markt en ik heb de indruk dat men dat in Indonesië wel inziet", aldus Lubbers. Lubbers en Van den Broek werden maandagmorgen officieel welkom ge heten door president Suharto in het presidentieel paleis. Negentien saluut- De Dortse politie wil meer de tails bekend maken over de ontvoering van de nu tivaalf dagen oude baby Renee. PAGINA 3 Het aantal automobilisten dat doorrijdt na een ongeluk is fors toegenomen. PAGINA 5 Steeds meer land- en tuinbou wers tussen de 30 en 65 jaar denken er over te emigreren. PAGINA 7 Justitie in België begint een on derzoek naar de mogelijke be trokkenheid van de vismijn te Zeebrugge bij handel in ille gaal aangevoerde vis. PAGINA 9 De verhouding tussen gedepu teerde en provinciale staten deugt niet, het dagelijks be stuur gaat teveel zijn eigen gang, aldus de PPR-fractie tij dens de provinciale beschou wing. PAGINA 13 Na een reeks van conflicten zijn hoofdtrainer Johan Droogers en de Vlissingse turnvereniging VTV uit elkaar gegaan. PAGINA 17 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Radio, tv en kunst: 2 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 I Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. huismerk boerenkool, QQ schoten begeleidden het spelen van de volksliederen. Enorme 'super-posters' van premier Lubbers en zijn echtgeno te Ria hangen overal in de stad. De In donesische pers besteedt in soms pagi nagrote artikelen veel aandacht aan het Nederlandse bezoek. Premier Lubbers bood gisteravond een uitwisselingsprogramma aan van leidende economen, zowel in Neder land als Indonesië. De premier presen teerde dit cadeau gisteren aan presi dent Suharto. Het uitwisselingsprogramma zal vijf jaar duren en er is een bedrag van een miljoen gulden mee gemoeid, dat zal uit de begroting van ontwikkelings samenwerking zal komen. LANGRES tDPA) - De Franse politie heeft maandag op de snelweg Nancy-Dyon een Zwit ser in een Porsche aangehou den, die 262 kilometer per uur reed, ruim tweemaal de maxi mumsnelheid. Het record op het traject was tot dusverre 250 kilometer. Als buitenlander kreeg de Zwitser een milde boete van 900 francs ofwel rond 300 gul den, maar hij mag ook twee maanden niet meer op Franse wegen komen. JAKARTA-Minister Van denBroek (links) en premier Lubbers, ingesprek met president Suharto (rechts) die wordt bijgestaan door een tolk. ROERMOND (GPD) - Nadat zater dag de 78-jarige L. Vrencken uit Meijel aan ondervoeding en totale verwaarlozing in het ziekenhuis in Roermond is overleden, is gisteren het echtpaar V. uit Meijel aange houden op verdenking de oude man in die hulpeloze toestand te hebben gebracht. De man was bij het echtpaar in de kost. De politie gaat er vooralsnog vanuit dat de twee krachtens een schriftelijke of mondelinge overeen komst de verplichting hadden voor de 78-jarige te zorgen. Vrencken werd vrijdag ernstig on dervoed en onderkoeld opgenomen in het Roermondse Laurentiuszie- kenhuis. Volgens een patholoog anatoom van het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk is de bejaarde man daaraan overleden. Nader on derzoek moet uitwijzen of sprake is van opzet. WARSCHAU (DPA/RTR/UPI) - De Le- nin-scheepswerf in de Poolse haven stad Gdansk, die de bakermat van het verboden vakverbond Solidariteit vormde, wordt gesloten. Volgens een bericht van het officiële nieuws agentschap PAP moet de werf dicht omdat zij niet rendabel is. Op de Leninwerf werken zo'n 12.000 mensen onder wie de voorzitter van het verboden vakverbond Solidariteit, Lech Walesa. De scheepswerf werd al langer bereigd met sluiting, evenals een aantal andere verliesgevende be drijven. De directeur van de Leninwerf, Czes- law Tolwinski, zei maandag dat hij het besluit zal aanvechten. BAYRUT (RTR) - De pro-Iraanse groepering Islamitische Jihad in Li banon heeft maandag een video-opna me van de Amerikaanse journalist Terry Anderson toesgepeeld aan het kantoor van een persbureau in Bay- rut. In de opname las Anderson een verklaring voor die waarschijnlijk door zijn ontvoerders is opgesteld. Anderson, die in maart 1985 werd ont voerd, zei in de boodschap dat hij goed behandeld wordt. „Uit wat ik hoor maak ik op dat ik niet vergeten ben en ook niet vergeten zal worden, maar de problemen zijn enorm", aldus Ander son, die er vrij ontspannen uitzag. Hij zei dat zijn ontvoerders verscheide ne malen op het punt hadden gestaan hem vrij te laten, maar „iedere keer lijkt de Amerikaanse regering haar in vloed te gebruiken om een akkoord te blokkeren". „Ik vraag Reagan niet om met terroristen zaken te doen, al heeft Bush dit wel gedaan in de Iran-con- tra-affaire en bij de kaping van het TWA-toestel". In 1985 lieten pro- Iraanse kapers de passagiers van een gekaapt toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA vrij in ruil voor de vrijlating van honderden Libanese en Palestijnse gevangenen uit gevangenschap in Israël. De Islamitische Jihad, die naast An derson ook de Amerikaan Thomas Su therland vasthoudt, eist de vrijlating van 17 Arabieren die gevangen zitten voor een reeks bomaanslagen. JERICHO (AP) - De huizen van de verdachten van de aanslag zijn gisteren opgeblazen. en Indo- belang bij een gezonde on derlinge verstandhouding, - economisch èn politiek. In een sfeer die daarop is gericht zal onge twijfeld deze week het bezoek verlopen van de Nederlandse premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek aan Jakarta en omge ving. De toon daarvoor is al gezet In de eerste ontmoetingen met de Indonesi sche president Suharto en zijn kabi net. Sinds de overdracht van de soeve reiniteit in 1949 (alweer bijna veertig jaar geleden) bestaan er tussen de twee landen gewone betrekkingen. Ze ker op economisch gebied is er geen sprake van enige bevoorrechte positie over en weer, zoals Frankrijk en Groot-Brittannië die met hun voor malige koloniën tot op zekere hoog te nog wel kennen. Maar in de relatie tussen Nederland en Indonesië van daag valt het verleden natuurlijk toch niet weg te denken. Minister van bui tenlandse zaken Alex Alatas bijvoor beeld kwam daar aan de vooravond van het Nederlandse bezoek rond vooruit. Hij stelde namelijk vast dat Indonesië in 1992 bij de vorming van een EG-zonder-binnengrenzen 'Neder land graag wil gebruiken als entree naar de Europese vergrote markt, op basis van wederzijds voordeel'. Daar is geen woord Frans bij. Indonesië is dan weliswaar nog geen industriële snelgroeier zoals Zuidkorea, Singapo re, Taiwan en Hong Kong, - het heeft in de Zuidoost-Aziatische verhoudin gen wel belangrijke invloed. Sinds de beide oliecrises is Indonesië - 's werelds grootste eilandenstaat met meer dan 162 mil joen inwoners - in ernstige problemen geraakt. Als OPEC-land is het voor zijn inkomsten sterk aangewezen op de export van olie en gas. Toen de prij zen daarvan kelderden en de waarde van de Amerikaanse dollar scherp in zakte, waren de economische succes sen van de jaren daarvoor snel aan slij tage onderhevig. Veel van wat bereikt was in landbouw, industrie en infra structuur, in het onderwijs en de ge zondheidszorg, raakte opnieuw in de problemen. Indonesië werd een land met grote buitenlandse schulden; het Suharto-bewind zag in dat het zich te afhankelijk had gemaakt van juist die olie. Een grote groep van landen (15 in totaal) heeft dan ook een relatie van ontwikkelingssamenwerking met Indonesië en van deze club van do nors (het IGGI) is Nederland sinds jaar en dag voorzitter. Samen steken deze landen in 1988 een bedrag van ruim 3 miljard dollar in de Indonesische sa menleving. De hulp richt zich daarbij vooral op verbetering van de levens standaard van de armste bevolkings groepen. In die sfeer moet ook het pro ject worden gezien dat de Watermaat schappij Zuidwest-Nederland WMZ te Goes heeft opgezet met de streekwa- terleiding in Bandoeng en de oprich ting van een fonds voor humanitaire hulp in het verlengde daarvan. Op politiek gebied is er tussen Ne derland en Indonesië sprake van zoiets als gerespecteerde afstand. Het militair-bureaucratische systeem, dat president Suharto meer dan twin tig jaar geleden heeft geïntroduceerd, laat maar bescheiden ruimte aan libe rale democratische verhoudingen. Het land wordt onder strakke Javaanse tradities geregeerd en dat wil volgens Nederlandse maatstaven wel eens in strijd komen met burgerlijke vrijhe den en mensenrechten. De executie na twintig jaar gevangenschap van twee voormalige lijfwachten van voormalig president Sukarno - nog maar twee weken geleden - was zo'n kwestie, die in Nederland veel verzet heeft opge roepen. Lubbers, die eerder zijn af schuw over deze vorm van strafvol trekking had laten blijken, kon ze dan ook onmogelijk onbesproken laten. Alleen gaat het er dan bij zo'n subtiele missie om, wèl openhartig te zeggen wat je van zoiets vindt, maar tegelijk niet de internationale schoolmeester uit hangen. Nederland-Indonesië ten voeten uit. vdM. \an onze correspondent TEL AVIV - De bevolking van Israël gaat vandaag in een grimmige sfeer naar de stem bus om een nieuw parlement te kiezen. De terreuraanslag van zondagavond op de westelijke Jordaanoever, waar bij een moeder met drie kinderen le vend verbrandden, heeft diepe indruk gemaakt. Maar het is moeilijk te zeg gen in hoeverre het incident de verkie zingsuitslag direct zal beïnvloeden. Minister van defensie Jitschak Rabin (Arbeiderspartijheeft gisteren gezegd dat hij zal onderzoeken of de doodstraf kan worden uitgesproken tegen de Pa- lestijnen die de benzinebommen naar de bus hebben geworpen. Zijn college van justitie, Avraham Sharir (Likoed) sprak zich in soortgelijke zin uit. Het leger heeft inmiddels vijf arresta ties verricht in verband met de aan slag. Drie van de aangehoudenen heb ben bekend. Volgens generaal Amram Mitznah waren twee van de drie al eens eerder opgepakt wegens het in gevaar brengen van de veiligheid. De huizen van de verdachten zijn gisteren opge blazen en een bulldozer heeft een ba nanenplantage, van waaruit de bom men werden geworpen, met de grond gelijk gemaakt. Voor de stad Jericho, waar de aanslag werd uitgevoerd, is gisteren tot nader order een uitgaans verbod afgekondigd. Het leger heeft gisteren huiszoekingen uitgevoerd. Een groep vooraanstaande Palestij- nen in de bezette gebieden heeft in een verklaring de aanslag van zondag avond veroordeeld. In de verklaring spreken ze zich uit tegen wat ze om schrijven als aanvallen van joodse en Arabische kant en zeggen dat dergelij ke incidenten laten zien dat er met spoed een rechtvaardige vrede moet worden bereikt,, gebaseerd op een staat voor beide volken. De Palestijn se Bevrijdings Organisatie PLO heeft verklaard dat ze aanvallen op burgers en op ongewapende Palestijnen ver oordeelt. Vandaag is het voor alle Israëli's een vrije dag. Ze hebben tijd genoeg om te stemmen, want de stemlokalen in de grote steden sluiten pas om tien uur vanavond. De meeste opinie-onder zoeken voorspellen een nek-aan-nek- race tussen de Likoed en de Arbeiders partij, met een licht voordeel voor de Likoed. De bezette gebieden zijn vandaag en morgen afgesloten. De Arabische be woners mogen Israël niet in en de pers wordt uit de gebieden geweerd. De troepenmacht op de westelijke Jor daanoever en in de Gazastrook is ver sterkt. AdvertentieI Loskade 45 - Middelburg 01180 - 2 91 01 ZAANSTAD (ANP) - Twee van de tien zondagavond uit de Alkmaarse ge vangenis Schutterswei ontvluchte gevangenen zijn aangehouden. De 24- jarige F.H. is in de nacht van zondag op maandag al door de politie van Zaanstad gepakt, nadat hij in Uit geest was gesignaleerd. Daar ging hij er met een gestolen auto vandoor. Achtervolgd door 15 auto's, waarbij vaak hoge snelheden werden gereden, kon de man op Amsterdams grondge bied tot stoppen worden gedwongen. Tijdens de achtervolging reed hij in de Coentunnel dwars door de neerge laten bomen heen. De gemeentepolitie van Breda hield maandagavond om half tien de 24-jari- ge M. S. aan. De man, die een straf uit zat wegens vermogensdelicten, werd aangehouden bij zijn vriendin. De 22-jarige Syrische gedetineerde A. S. K. uit Amsterdam, die zondagmid dag met een mes levensgevaarlijk werd verwond in de gevangenis Schut terswei, is maandagmiddag overleden. K. onderging zondagmiddag een ope ratie, die zo spoedeisend was, dat hij op een gang van het Medisch Centrum Alkmaar werd verricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1