Een regel gratis op 'n Kleintje in de PZC Verzuring bossen veel erger Arrestant vrijgelaten in ontvoeringszaak baby De Vries: WD-plan meer politie voorbarig Lubbers krijgt ook gesprek met aantal Indonesische dissidenten r UIT GEVANGENIS ALKMAAR de r*v vandaag Liftjes aan de trein voor gehandicapten I PZC/sport Opgesloten werkster luidt de noodklok Autodief richt in Volendam ravage aan Drie doden bij aanslag Jericho Warschaupact voorstander van Paneuropese topconferentie Vrij veel bewolking 231e jaargang no. 257 Maandag 31 oktober 1988 NOG GEEN LEVENSTEKEN BABY Ontslag Vervuiling Houtman Blamage Acties Half tot zwaar bewolkt en slechts en kele zonnige perioden. Overwegend droog en zwakke, later matige noord oostenwind. Temperatuur 9 graden. Zie pagina 8 PROVINCIALE ZEEUWSE CQURA DEN HAAG (GPD) - De ammoniakneerslag op de bodem, die mede verantwoordelijk is voor de verzuring van de bossen, is twee en een half keer zo groot als tot nog toe werd aangenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nijmeegse universiteit. Om te voorkomen dat de verzuring nog grotere proporties aanneemt, is volgens de organisatie Natuur en Milieu een inkrimping van de Nederlandse veehouderij met veertig procent noodzakelijk. Dat zei een woordvoerder van de mi lieu- organisatie zondag voor de Avro-radio. De uitstoot van ammoniak in Nederland en België moet volgens woordvoerder Fransen van Natuur en Milieu snel aangepakt worden. „Ik maak me grote zorgen door de te neur bij de bespreking van de landbouwbegroting. Zowel minister Braks als een Kamermeerderheid zeggen: laat ons de zaak een poosje aankijken, straks gaat het mestverwer kingsproject van start en dan wordt alles opgelost." Natuur en Milieu wil daar niet op wachten en verwacht bo vendien weinig van een grootschalige mestverwerking. „Dat wordt op lange termijn te duur. Wat nodig is zijn in grijpende technische middelen om de amoniakemissies in de landbouw te voorkomen, en een inkrimping van de vee houderij met veertig procent." De PvdA sluit een inkrimping van de veestapel niet bij voorbaat uit. De VVD ziet meer heil in „vrijwillige afspra ken". Het liberale Kamerlid Te Velthuis pleitte voor een convenant tussen enerzijds de ministers Braks en Nijpels en anderzijds het Landbouwschap. „Zo kan tijdelijk en op vrijwillige basis de veestapel verminderd worden, totdat een adequate oplossing is gevonden." Milieu-minister Nijpels noemt de resultaten van het Nij meegse onderzoek „zorgwekkend". Van de extra honderd miljoen gulden die het kabinet voor milieuproblemen wil uittrekken, zal een deel gebruikt moeten worden om am- moniakproblemen aan te pakken, aldus de minister. Massale uitbraak van gedetineerden ALKMAAR (GPD) Uit de gevangenis Schutterwei in Alkmaar zijn zondagavond tien gevan genen ontvlucht. Drie ontsnapten hielden rond half negen een auto op de A9 aan en dwongen het daarin rijdende echtpaar onder bedreiging naar Amsterdam te rijden. Daar zijn de mannen uitgestapt en spoorloos verdwenen. Van de zeven overige ontsnapten ontbreekt eveneens ie der spoor. Het gaat om vijf Nederlanders en vijf buitenlanders; allen 'inbrekers met ervaring', die niet als gevaarlijk te boek staan. wÊÊêmm v - Enkele uren voor de ontvluchting had in de gevangenis een steekpartij plaats, waarbij een Syrische man ern stige gewond raakte. Hij is opgenomen in het Medisch Centrum Alkmaar. Steekpartij en ontsnapping zouden niets met elkaar te maken hebben. De gevangenen hadden een ruitje in het toilet op de tweede verdieping ver nield en een van de spijlen geforceerd, waardoor net genoeg ruimte onstond om een niet al te zwaarlijvig persoon door te laten. Vervolgens zijn zij naar beneden gesprongen en gevlucht. Het is nog onbekend of zij hulp van binnen of van buiten hebben gekregen. Aldus directeur Teulen van de Schutterwei- gevangenis. De gevangenisbewaarders werden overigens door journalisten, die ken nelijk eerder waren getipt, van de uit braak op de hoogte gesteld. Even na half negen gisteravond belde een landelijk dagblad naar Schutters- wei met de vraag, of bekend was dat tien gevangenen waren ontsnapt. Toen inderdaad werd vastgesteld dat tien man waren verdwenen, werd de gemeentepolitie van Alkmaar gealar meerd. Deze zette alle wegen rond Alk maar af en schakelde de rijkspolitie in. Een kwartier later waren alle hoofdwe gen in Noord-Holland afgezet. De Alkmaarse burgemeester J. J. H. Pop zei in een reactie dat hij samen met de politie een gesprek wil hebben met de directie van Schutterwei over de onveilige situatie. Al eerder zijn er gevangenen ontsnapt uit de inrichting voor langgestraften in Alkmaar. Het oude pand wordt per 1 mei 1989 gesloten. De gevangenen zul len worden overgebracht naar de straf inrichting in Leeuwarden. Tot die tijd HILVERSUM (ANP) - Er komen lif tjes aan de treinen voor gehandicap ten. In een tienjarenprogramma zul len alle NS-treinen met zo'n apparaat worden uitgerust. Minister Smit- Kroes (verkeer) heeft dit zaterdag ge zegd voor de radio. De minister wil er haast mee maken omdat de Spoorwegen op het punt staat nieuw materieel te bestellen. De kosten van het plan bedragen zeven miljoen gulden per jaar. moet de directeur zo goed en zo kwaad als mogelijk proberen 'de gaten' in het oude gebouw te dichten. In 1986 ontvluchtten 42 gevangen uit Schutterswei. In oktober van dat jaar eistten de toenmalige Alkmaarse bur gemeester C. M. L. Roozemond en hoofdcommissaris van politie S. Mo lenaar een gesprek met justitie over de stroom van ontsnappingen. Bij eerdere gelegenheden hebben de directies van verschillende gevange nissen bij het ministerie van justitie over personeelgebrek geklaagd, waar door men de gevangenen onvoldoende in de gaten kan houden. De bewakers hebben geen werkelijk contact met de gedetineerden en kunnen daardoor de sfeer niet meer aanvoelen. Begin januari werd een opstand van 55 gedetineerden in Schutterswei door de mobiele eenheid bedwongen. Vijf ge vangenen werden daarop overge plaatst naar een andere inrichting. De opstand ontstond na een oproep van de Bond van Wetsovertreders, die te gen de lange opsluiting van gevangen in politiecellen ageert. ADELAIDE IANP/GPDKoningin Beatrix en haar neef prins Maurits zoon van prinses MargrietI begroet ten elkaar zaterdag vrolijk aan boord van het fregat Hr. Ms. Jan van Brakel in de Australische havenstad Ade laide. Maurits is luitenant ter zee derde klasse aan boord van de Van Brakel. Op dat fregat en het zuster schip Kortenaer vond in ongedwongen sfeer een ont moeting plaats met de Nederlandse gemeenschap. Vijfhonderd mensen stonden samengepakt op De Kor tenaer in gespannen afwachting van koningin Beatrix en prins Claus. Toen die arriveerden en zij koningin en prins de hand konden schudden, kon voor de meesten de daa niet meer stuk. Heel wat emigranten noemden de ontmoeting een hoog tepunt in hun leven. Sqmmigen hadden er een lange reis voor over gehad, maar kregen nu toch een gelegenheid die ze in Nederland nooit zouden hebben gehad. Zoals die mevrouw die luidkeels aan prins Claus meedeelde dat ze nu zeker veertien dagen haar handen niet meer zou wassen. Eerder op de dag brachten koningin en prins een be zoek aan de afdeling Aborigine-kunst van het South Au stralian Museum. Dit museum in Adelaide heeft verre weg de grootste verzameling kunst van deze oorspron kelijke inwoners van Australië. (Zie ook pagina 5) ■|I| mimi—i»lll 11li —111III— DORDRECHT (GPD) De 33-jarige Rotterdammer die werd verdacht van de ontvoering van baby Renee uit Dordrecht is zaterdagavond vrijgela- PZC D66-fractieleider Van Mierlo pleit voor ontslagregels voor ministers. PAGINA 3 De bodem van het waterwinge bied in Sint Jansteen is op vier plaatsen vervuild. PAGINA 5 Feyenoord heeft zijn verloren zoon Peter Houtman met open armen ontvangen. De 31-jarige spits rende als een dartel veu len door De Kuip en scoorde drie keer tegen Willem II. PAGINA 9 Vlissingen zinkt in de hoofd klas steeds dieper. Gisteren hield de ploeg van trainer Jo Jansen open huis tegen hekke- sluiter TOP: 2-4. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Ter gelegenheid van het bezoek zijn in Jakarta stad grote portretten van premier Lubbers en zijn echtgenote Ria opge hangen naast die van de Indonesische president Suharto en zijn echtgenote. Ook in de Indonesische pers wordt veel aandacht besteed aan het bezoek. ten, een dag eerder dan de bedoeling was. De politie ziet geen reden hem nog langer vast te houden, omdat er vooralsnog geen reden is aan te ne men dat hij iets met de zaak te maken heeft. Advocaat mr. E. Cremers van de arres tant reageert opgelucht. „De verkla ringen van mijn cliënt blijken te klop pen. De politie heeft tegen hem ge zegd: 'we zitten met u in feite op een verkeerd spoor." De politie en de ouders Bettie en Kees Bos hebben nog steeds geen teken van leven ontvangen van de nu twaalf da gen oude baby. Hoofdinspecteur H. Wouters wil niet ingaan op de vraag of hij enig idee heeft of het kind nog leeft. Bettie en Kees Bos hebben gisteren het Merwede-ziekenhuis verlaten, waar vorige week zondagnacht hun toen vijf dagen oude baby Renee werd ontvoerd. Het echtpaar houdt zich schuil op een JERUZALEM (RTR/DPA) - Drie Israë liërs zijn zondag om het leven geko men toen Palestijnse jongeren bij de stad Jericho op de bezette Westelijke Jordaanoever een bus met benzine bommen bestookten. Dit hebben mili taire zegslieden verklaard. Bij de aan slag raakten vijf mensen gewond. De autobus, die aan de rand van de doorgaans vrij rustige stad werd beko geld, brandde volledig uit. Volgens de zegslieden zijn de vijf gewonden per helikopter overgebracht naar een zie kenhuis in Jeruzalem. (zie ook pagina 3). geheim adres. Volgens de artsen in het ziekenhuis is het belangrijk dat Bettie rust houdt. Door de emoties geneest zij langzaam van haar keizersnede-opera tie. Inmiddels heeft de ex-man van Bettie Bos ontkend van de ontvoering te we ten. Deze man uit Gorkum leerde na zijn scheiding van Bettie een nieuwe vriendin kennen, die in het Merwede- ziekenhuis werkt. Zij heeft uit hoofde van haar functie toegang tot de kamer waar de babies 's nachts slapen. Ook zij is door de politie gehoord. Een aantal personeelsleden van het ziekenhuis is meerdere malen gehoord maar hoofdinspecteur Wouters wil niet zeggen of zij tot dat kleine groepje mensen behoort. HENGELO (ANP) - Tal van Henge- loërs zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag opgeschrikt door klokgelui van de St. Lambertuskerk in het cen trum. Vanuit de afgesloten kerk wer den ook lichtsignalen gegeven. Nadat de politie de deur had geopend troj men een vrouw aan. Het bleek de werkster. Terwijl zij in de vooravond nog aan het werk was werd de deur van de kerk gesloten. Met roepen en kloppen had zij de hele avond vergeefs geprobeerd de aandacht te trekken van voorbijgangers. Ze besloot uitein delijk om half twee dan maar de klok ken te luiden om de aandacht te trek ken. De politie van Hengelo heeft dit zaterdag bekendgemaakt. VOLENDAM (ANP) - Een onbekende heeft zondagochtend met een kort te voren in Volendam gestolen perso nenauto drie woningen langs het Noordeinde in Volendam zwaar be schadigd. De automobilist raakte op een recht weggedeelte van het Noordeinde met zeer hoge snelheid in de linker weg berm en ramde het dak van een van de lage dijkhuisjes. In volle vaart vloog de auto vervolgens tegen een tweede wo ning, waaruit vrijwel de volledige ste nen gevel werd geramd. Het voorlopig onbewoonbare huis is inmiddels gestut om instoring te voor komen. De auto draaide door de klap negentig graden en drong met zijn ach terzijde door de gevel van een derde woning, waar de auto half binnen, half buiten tot stilstand kwam. Ook dit huis is volgens de politie ge stut om instorting te voorkomen. Het dak van de eerste woning moet groten deels worden vernieuwd. De automo bilist is na het aanrichten van de rava ge gevlucht. BUDAPEST (RTR/DPA) - De minis ters van buitenlandse zaken van de lidstaten van het Warschaupact heb ben zaterdag opgeroepen tot het bij eenroepen van een Paneuropese con ferentie op het hoogste niveau, waar beperking van de strijdkrachten en de conventionele bewapening aan de orde dienen te komen. In de slotverklaring na een tweedaag se vergadering in Budapest spraken de ministers zich uit voor de ontwikke ling van vertrouwenwekkende en vei ligheid-bevorderende maatregelen in Europa. De ministers uitten zich bo vendien voorstander van een spoedige afsluiting van de Vervolgconferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) in Wenen „met sub stantiële resultaten". DEN HAAG (GPD) - De roep om meer politiemensen door WD- fractievoorzitter Voorhoeve komt volgens CDA-fractievoorzitter De Vries veel te snel. „Wij hebben na tuurlijk ook begrip voor de proble men bij de politie, maar ik denk dat het goed is wanneer de ministers eerst met de bonden gaan praten en op grond daarvan met afgewogen voorstellen naar de Kamer komen. Pas dan is de Kamer aan de beurt om te spreken," aldus De Vries za terdag voor de radio. Tijdens een spreekbeurt in Assen afgelopen vrijdag pleitte Voorhoeve voor uitbreiding van het politie korps met 'enige honderden' func tionarissen. Het kabinet zou hier voor geld moeten vrijmaken. Voorzitter Koffeman van de christe lijke politiebond ACP meent dat Voorhoeve niet voor zijn beurt heeft gesproken. „Mijnheer Voorhoeve weet wat de problemen zijn en ik vind dat het getuigt van enige moed om nu al een standpunt in te ne men." Hij heeft weinig begrip voor de reactie van De Vries. „De heer De Vries durft geen milimeter uit de pas van minister Van Dijk en Kort hals Altes te lopen." Voorzitter Van der Linden van de FNV-politiebond zei zondag voor de radio, de VVD-plannen voor de uit breiding van de politie te wantrou wen. „Ik kijk toch met enige gere serveerdheid naar het verhaal van Voorhoeve. Eerst zien en dan gelo ven, we hebben de laatste tijd wel meer mooie verhalen gehoord van de WD." JAKARTA (GPD) Premier Lubbers zal tijdens zijn bezoek aan Indonesië, dat vandaag begint, ook tegenstanders van de regering-Suharto ontmoe ten. De minister-president krijgt waarschijnlijk tijdens een diner in de woning van de Nederlandse ambassadeur, de gelegenheid krijgen met deze dis sidenten te spreken. Een tweede mogelijkheid biedt de receptie die de premier aan de Nederland se gemeenschap in Indonesië zal aanbieden. Lubbers komt daarmee tegemoet aan de wens van een deel van de Tweede Kamer, om tijdens zijn reis niet alleen met officiële regeringsvertegenwoordi gers te spreken. Vooral de oppositie drong daar sterk op aan, naar aanleiding van de executie van twee ex-lijfwachten van Sukarno. In een interview in deze krant zei de Indonesische minister Alatas (Buitenlandse Zaken) dat „het niet gebruikelijk is dat tijdens een officieel bezoek zo'n ontmoeting plaatsvindt." Maar als het binnen de muren van de Nederlandse ambassade zal gebeu ren, kan Alatas er weinig aan doen. Vanmorgen worden premier Lubbers en minister Van den Broek en hun echtgenotes officieel welkom geheten door president Suharto. Het vierdaagse bezoek zal naast de mensenrechten, vooral de economische relaties als onderwerp heb ben. In het gevolg van de beide ministers, reizen een kleine twintig 'captains of industry' mee, die alle maal hopen de contacten met het Indonesische be drijfsleven te kunnen verstevigen. Fokker-president Frans Swarttouw, die na zijn ziek te voor het eerst weer in het openbaar optreedt, hoopt de besprekingen over de bestelling van Fok ker 100 vliegtuigen met de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda te kunnen afronden. Om hoe veel vliegtuigen het gaat, wilde de woordvoerder van Fokker nog niet meedelen. Indonesië maakt al jaren gebruik van Fokker-vliegtuigen voor binnen landse en regionale vluchten. De Vries Van der Linden wees daarbij op het verdwijnen van bijna 3000 banen bij de politie door efficiency- en auto matiseringsplannen. „In het voor jaar riep de VVD dat het voor hen onaanvaardbaar was als de execu tieve politiesterkte omlaag zou gaan. maar vervolgens gaat die sterkte met 3000 naar beneden. Als Voorhoeve nu zegt: er moeten een paar honderd mensen meer komen, bedoelt hij dan dat er maar 2700 in plaats van 3000 ontslagen moeten vallen, of bedoelt hij: er moeten geen 3000 mensen uit en er moeten er een paar honderd bijkomen? On ze acties op 14 november gaat in ie der geval gewoon door." 3CT?eHKlEB«wsaaiW«g8?SK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1