;a beschuldiging uit zeebrugge week-uit week-in I Politie: verdachte weet iets van ontvoering van baby af VVD wil uitbreiding van politiepersoneel Locomotieven op elkaar Abortuspil komt toch op Franse markt vandaag Walvissenduo kennelijk los MDJ/L «8» Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Geld voor sport gehandicapten Zonnig maar koud RADSON Sensatie Bloemen Organen Banenverlies VOORHOEVE VERSCHUIVING GAAT TE VER INVOER NEDERLAND NOG ONZEKER Aanhoudingen na flessentrekkerij van 4,5 miljoen Slechts enkele wolkenvelden en een heel kleine kans op een bui. Overwe gend zonnig. Zwakke noordelijke wind. Temperatuur 121 graden. |231e jaargang no. 256 Zaterdag 29 oktober 1988 Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.). Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Alleenvertegenwoordiging iTfiX/lPP voor Z.W.Ned. Goes Zuidvlietstraat 75 tsiafoon 01100-12420 Levering uitsluitend via de installateur spaart u energie PROVINCIALE ZEEUWSE COURA WASHINGTON (RTRKRFi De Verenigde Staten hebben het eind vorige maand afgelopen begrotingsjaar 155,1 Imiljard dollar meer uitgegeven dan ontvangenzo heeft het Amerikaanse ministerie van financiën vrijdag bekendge- Imaakt. In het begrotingsjaar ervoor bedroeg het tekort 1149,7 miljard dollar. IHet nieuwe begrotingstekort is groter dan de 152,5 miljard Idollar uitgekomen waarvan de regering-Reagan in haar midget voor het jaar 1987-88 nog uitging. lilolgens het ministerie van financiën in Washington is de moeneming van het tekort onder meer een gevolg van de mefaseerde belastingwijzigingen die in 1986 van kracht werden. In 1986-87 kwam daardoor 21,5 miljard dollar ex tra binnen, maar in het jaar 1987-88 verminderden de in komsten daardoor met 4,5 miljard dollar. Voor defensie werd ook meer uitgegeven dan ivas begroot. Uiteindelijk spendeerden de Amerikaanse strijdkrachten 4,7 miljard dollar meer dan in juli nog werd geraamd. Ook de kosten die waren gemoeid met het redden van een aan tal spaarbanken in Texas waren drie miljard dollar hoger dan eerst werd gedacht. Aan de andere kant gaf onder meer het ministerie van landbouw minder geld uit dan het bedrag dat er op de be groting voor was uitgetrokken. Vissers spreken omkoping tegen IVLISSINGEN De Arnemuidse reder J. Siereveld heeft vrijdagavond de beschuldiging van Ide Zeebrugse vismijndirecteur F. Pollet tegengesproken dat sprake is geweest van een poging Itot omkoping van visserszijde. Pollet maakte vrijdag bekend dat een advocaat van de Zeeuwse vissers hem heeft proberen om te kopen, waarbij hem een bedrag van één miljoen Belgi sche francs (50.000 guldentis aangebo- [den. In ruil daarvoor moest hij zwijgen over illegaal aangevoerde vis. Siereveld speelde in zijn reactie de bal terug en verklaarde dat via de Belgi sche vismijnen op grote schaal wordt gesjoemeld met aanvoer van vis. De vijf Zeeuwse kotters, die zoals bekend vorige week een proces-verbaal kregen wegens de aanvoer van illegale vis in Zeebrugge, hebben volgens Siereveld geprobeerd om langs dezelfde weg als de Belgen hun illegale vis kwijt te ra ken. Siereveld vertelde dat daartoe met Pollet afspraken waren gemaakt. Een advocaat van de Zeeuwse vissers heeft, aldus Pollet, vorige week don derdag om 16.00 uur het aanbod ge- <fePZC Enkele tegenstemmers zorgen voor sensatie in het Sovjet- parlement. PAGINA 3 In Budapest maken bloemen nog steeds geen kans tegen ge weren. PAGINA 4 Vrouwen worden in India ver moord en van hun organen be roofd voor transplantaties. PAGINA 5 Rijkswaterstaat Zeeland moet 95 banen extra kwijt. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 31 Henry Moore slaat gaten als poorten naar de ziel Een ark van Noach in de Ne derlandse literatuur Lite raire hoogstandjes van een Ja panse dame Rolling Stone Keith Richards over het op rechte rockgeluid Rotter dam verkent de grens tussen kunst en wetenschap Brugse schatten van vroege boekdrukkunst Commu nicatie is de oplossing voor elk probleem. PAGINA 17, 18, 19 en 21. Hoe verkoop je een presi dent? Revalidatiecentrum Hoogstraat trok naar de stad De emancipatie van de boerin is mislukt Middel burg, stad van ir H. Klaren- beek Atlete Lia Melis ging via de Antillenroute naar Seoul 9 Het einde van de Rotterdamse Zesdaagse. PAGINA 25, 26, 27 en 29. daan. De omkoping was bedoeld om de illegale aanvoer van vis door de vijf kotters in de doofpot te stoppen. De poging is gedaan op het moment dat justitie met het onderzoek bezig was, stelde Pollet. Hij heeft tot vrijdag geen BARROW (RTR) - De twee Californi- sche grijze walvissen die drie weken hebben vastgezeten in het ijs van de Noordpool hebben kennelijk voor goed open water gevonden. Dit meen den Amerikaanse wetenschapsmen sen vrijdag. ,,Ik denk dat de walvissen nu echt weg zijn", verklaarde Ron Morris, coördi nator van de redding namens het Na tionale oceanisch en atsmosferisch Bureau. Hij zei dat de walvissen ken nelijk zijn gevlucht via een pad dat donderdagavond in het ijs was ge maakt door een Russische ijsbreker. De walvissen brengen de winter door in de wateren van de baai van Califor- nië. „Ik weet zeker dat ze er vandoor zijn", verklaarde Cindy Lowry, woordvoer ster van Greenpeace. Ze was donder dag met wetenschappers en functiona rissen in een vliegtuig en een helikop ter in het gebied naar de dieren op zoek gegaan. woord aan deze zaak vuil gemaakt, omdat 'zulke dingen wel vaker voorko men in het zakenleven'. De procureur des konings J. L. Cottyn in Brugge heeft naar verluidt een pro ces verbaal opgemaakt over de verkla ring van de vismijnmeester. Het open baar ministerie in Middelburg heeft vrijdag vier processen verbaal uit Brugge ontvangen. In die stukken is sprake van een poging tot aanvoer van ondermaatse vis, valsheid in geschrif te, ontduiking van de quotaregelingen en poging tot omkoping. Mr S. Tem pel, officier van justitie in Middelburg, was vrijdagavond niet op de hoogte van de inhoud van de processen ver baal. Siereveld, eigenaar van drie van de vijf schepen die trachtten in Zeebrugge il legaal vis te verkopen, ontkende vrij dag dat er een poging tot omkoping is gedaan. „Pollet gaat te ver", merkte hij op. „We zijn naar Zeebrugge gegaan om zo'n veertig tot vijftig procent van onze vis direct via de vismijn te ver handelen. Het restant zou, zoals met Pollet was afgesproken, later verhan deld worden als containervis. Er zou dus worden voorgewend dat die vis per vrachtwagen was aangevoerd en niet door ons. Om dat te kunnen doen, zijn in de Zeebrugse Visveiling aparte koel cellen aanwezig. Vele Belgische vis sers werken ook zo illegale vis weg. Dat was de reden waarom we vorige week (Slot zie pagina 11 kolom 7) ■if DORDRECHT - In het Merwedeziekenhuis ivachten Bettie en Kees Bos op een levensteken van hun ontvoerde zoontje. DORDRECHT (GPD) De 33-jarige Rotterdammer die woensdag werd gearresteerd in verband met de ont voering van de inmiddels tien dagen oude baby Renee uit het Merwedeziekenhuis in Dordrecht, moet meer weten over deze zaak. „Hij heeft op enigerlei wijze te maken met de verdwijning", zegt politiewoordvoer der H. Wouters. De verdachte, die niet de Nederlandse nationaliteit be zit en geen familie is van de ouders van de baby, wordt in ieder geval vastgehouden tot morgenmiddag. Dan zal de rechter-commissaris beslissen of hij in voorlopige hechtenis moet blijven. Het buurtonderzoek bij het ziekenhuis is afgesloten. De politie heeft van omwonenden gehoord dat de 'hoekige, lichtgekleurde auto met ronde koplampen', die zondag nacht is gezien, niet vier maar twee deuren heeft. Ook is iemand gezien die met dekens of een tas waarin moge lijk de baby was verstopt langs het ziekenhuis liep. In totaal zijn nu 350 tips binnengekomen „maar de gou den tip zit er niet bij", zegt hoofdinspecteur Wouters. Veel mensen hebben de politie ook gebeld om de recher cheurs succes te wensen en de ouders Bettie Bos-Brink (29) en Kees Bos (42) een hart onder de riem te steken. Zij deden gistermiddag weer een oproep aan de ontvoer den s) om een levensteken te geven van hun zoontje Re- nee. De ouders Bos zeiden het zeer te betreuren dat er een verband wordt gelegd tussen de ontvoering en eer dere bedreigingen van Betties ex-man uit Gorkum. „Wij hebben geen enkele beschuldiging willen uiten in de richting van onze familie of ex-familie. In de afgelopen dagen, die wij als afschuwelijk en onvoorstelbaar heb ben ervaren, hebben wij juist alle mogelijke steun ge kregen van onze familie", zo lieten zij via de directie van het Merwedeziekenhuis weten. DEN HAAG (GPD) VVD-fractielei- der Voorhoeve wil de politiesterkte uitbreiden met 'enige honderden' LONDEN (AP) Brandweerlieden bekijken de restan ten van twee locomotieven van de Britse spoorwegen op een van de drukste railknooppunten bij Londen. De eer ste loc is volgens de politie door de stootblokken van een doodlopende spoor gereden en kwam op een lager gele gen weg terecht. De tweede volgde en kwam bovenop de andere terecht. Het ging om onbemande voertuigen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. functionarissen. De VVD-leider spoort het kabinet aan geld vrij te ma ken om de vergroting van de polities terkte te realiseren. Tijdens een spreekbeurt in Assen zei Voorhoeve gisteravond dat de te grote werkdruk in gemeenten als Heerlen, Deventer, Breda en Amsterdam niet alleen kan worden opgelost door ver schuiving van politiepersoneel. Het eerder deze week door een ambtelijke stuurgroep gelanceerde plan om 2600 politiemensen binnen drie jaar te ver huizen, vindt Voorhoeve te ver gaan. Hij verklaarde wel dat een zekere mate van herverdeling noodzakelijk is. Het plan van de stuurgroep leidt er volgens Voorhoeve toe dat het gevoel van on veiligheid in de kleinere gemeenten, die volgens het plan hun politiesterkte moeten inkrimpen, zal toenemen. Bo vendien verwacht de VVD'er dat een deel van de georganiseerde misdaad naar die kleinere gemeenten zal uitwij ken. Wanneer het kabinet niet met een voorstel komt, kondigde Voorhoeve aan zelf plannen te zullen opperen om het aantal politie-beambten uit te breiden. Extra sterkte moet volgens de VVD aan die regio's met hoge werk druk worden toegekend, die een verbe tering van de bedrijfsvoering en regio nale samenwerking doorvoeren. Zo ontstaat 'een premie' voor grotere effi ciency, meent Voorhoeve. Minister Korthals Altes van justitie wil zo snel mogelijk met de politie bonden rond de tafel gaan zitten om te zoeken naar een oplossing voor de problemen op het gebied van de rechtspositie van agenten. De be windsman zei dat gisteravond op een VVD-bijeenkomst in Heemskerk. Hij werd bij zijn binnenkomst opgewacht door het complete politiekorps van de gemeente. Met behulp van spandoe ken en een kar waar ezels achter ge spannen waren, maakten de agenten hun onvrede over het politiebeleid kenbaar. Korthals Altes zei in zijn toespraak dat de verdeling van de politiesterkte voorzichtig worden benaderd. „Ik ben niet de enige die hier vraagte kens bij zet. Als de politie in kleine ge meenten van 41 personen terug moet naar 27, hoe zit het dan met de preven tie van criminaliteit?" Korthals Altes stelde voorts dat eventuele verschui vingen niet gepaard mogen gaan met gedwongen overplaatsingen van poli tiepersoneel. In de ministerraad hebben Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Al tes nog geen definitief standpunt over het rapport ingenomen. De beide be windslieden vragen zich af - zo zei vi ce-premier De Korte vrijdag na afloop van het kabinetsberaad - „of invoering van het plan een bijdrage is aan de na gestreefde efficiency-verbetering bij de politie". Advertentie tel. 01184-17910* Vlissingen Goes Terneuzen voor uw: administraties automatisering drukwerk tekstverwerking mailing In recordtijd heeft Mies Bouwman deze week met een grote inzamelingsactie een bedrag van 24 miljoen gulden binnengehaald voor de Wereldspelen voor Gehandicapten, die in 1990 in Assen worden gehouden. Een avond lang werd via een tv-show- programma de aandacht gericht op een vorm van sportbeoefening, die doorgaans in de schaduw staat van de prestatiedrift onder (top)sporters zon der handicap. Dat laatste was de afge lopen weken ook het geval met de Pa ralympics in Seoul. Nederlandse deel nemers haalden daar trossen gouden, zilveren en bronzen medailles. Toch was de belangstelling in de media voor dit internationale evenement maar een fractie van die voor de Olympische Winter- Zomerspelen van het voorbije seizoen. Die 'discriminatie' van hun sport op topniveau, maar ook in de da gelijkse verhoudingen, zit de gehandi capten dwars. Ze hebben het gevoel dat hun takken van sport en de presta ties die daarin worden bereikt, niet se rieus worden genomen. Vandaar ook de gemengde gevoelens rondom deze televisie-inzameling: zouden de ge handicapten niet het risico lopen om zo juist nog eens extra in de zielige hoek terecht te komen omdat er voor hen nu een bedelactie op touw werd gezet? De Gehandicaptenraad - waar bij zestig organisaties van gehandi capten zijn aangesloten - heeft zich aan de vooravond van tv-actie een ver klaard tegenstander van deze manier van fondswerving getoond. De argumenten waren zuiver en be grijpelijk. De sportbeoefening van de gehandicapten grijpt er in Ne derland naast. Zoals de voorzieningen voor deze categorie in het algemeen onvoldoende zijn. Van de overheid is weinig of niets te verwachten. En de sponsoring vanuit het bedrijfsleven is tot nu toe ook maar mondjesmaat ge weest. De initiatiefnemers van de tv- actie hebben de bezwaren uit de hoek van de organisaties van de gehandi capten gerespecteerd. Maar op zich zelf bood die kritiek geen oplossing voor het beoogde doel. Financieel ge zien zijn de Paralympics in Seoul min of meer 'meegenomen' in het verleng de van de Olympische Spelen. Men mag ervan uitgaan dat Zuidkorea uit het succes van de jongste Olympiade (opbrengst televisierechten, recettes en sponsors) voldoende heeft overge houden om als gastvrij land voor de Olympische spelen voor gehandicap ten op te treden. Wanneer niet Barce lona, maar Amsterdam voor 1992 de Olympische Zomerspelen had binnen gehaald zouden er in Nederland voor de dan ongetwijfeld volgende Para lympics waarschijnlijk niet veel pro blemen zijn geweest. Maar voor de or ganisatie van de Wereldspelen voor ge handicapten in 1990 in Assen is dat al lemaal heel wat minder vanzelfspre kend. Eenmalige inschakeling van het particulier initiatief heeft de ge handicaptensport nu uit de brand ge holpen voor de organisatie van de We reldspelen in Nederland. Miljoenen mensen hebben één avond lang beseft dat ook gehandicapten op sportgebied recht op aandacht en daadwerkelijke steun kunnen doen gelden. Hoe die er komen doet er dan in feite minder toe. Tenslotte is in Ne-. derland de financiering van sport en sportevenementen een vrij ondoor zichtige zaak, waarbij kanalen als lot to/toto en veel vrijwlligerswerk met een beroep op datzelfde particulier ini tiatief te pas komen. Mogelijk heeft de tv-actie volgens het beproefde recept van show, verkapte reclame en een cheque-op-tafel voor de gehandicap tensport een effect met verdere strek king dan de nu bijeengebrachte 24 mil joen gulden. In het gunstigste geval generen al die kijkers/gevers van eer gisteravond zich dat zij bij alles wat zich in sportief Nederland afspeelt steeds de gehandicaptensport - ook in hun eigen omgeving - over het hoofd hebben gezien. Internationaal scoort Nederland in deze sfeer bijzonder hoog. Maar er is natuurlijk méér dan topsport van gehandicapten. Poli tiek en samenleving kunnen na deze, misschien dan als omstreden ervaren, actie in ieder geval niet meer om de ge handicapten en hun sport heen. vdM. PARIJS (GPD) - Het farmaceutische bedrijf Roussel Uclaf moet van de Franse regering als nog de abortuspil Ru 486 op de markt brengen. Onder druk van protesten van de rooms-katho- lieke kerk en anti-abortusgroeperingen in Eu ropa en de VS besloot Roussel Uclaf woensdag de pil voorlopig niet te verkopen. De Franse minister van volksgezondheid Evin vindt dat de volksgezondheid daarmee niet is ge diend en gelastte gisteren het farmaceutische bedrijf de produktie van de abortuspil te hervat ten. Roussel heeft daarmee ingestemd. Vorige maand kreeg Roussel Uclaf toestemming van het ministerie om de pil op de markt te brengen. Evin zegt dat hij alle noodzakelijke maatregelen heeft genomen om te voorkomen dat misbruik wordt gemaakt van de abortuspil en een zwarte markt ontstaat. „De pil zal alleen in aanwezig heid van de arts worden verstrekt en de verkoop zal aan dezelfde strikte voorwaarden worden ge bonden als de verkoop van hard drugs". De pil, die lijkt op de morning-after-pil, maakt een ope ratieve abortus onnodig. Het hangt vooral af van de publieke opinie of de omstreden abortuspil in Nederland wordt ingevoerd. Volgens medisch di recteur dr. mr. J. W. Bins van de Nederlandse vestiging van Roussel, betekent de beslissing van de Franse regering niet dat de abortuspil au tomatisch in Nederland op de markt zal worden gebracht. „Wat de Franse regering doet, moet zij weten", aldus Bins. Tussen het moederbedrijf en Roussel-Nederland zijn nog geen contacten ge weest over het besluit. Bins verwacht pas maan- weer te overleggen met Roussel-Frankrijk. Bij het bedrijf, dat in Hoevelaken is gevestigd, zijn geen bedreigingen binnengekomen. Wel is door enkele groeperingen, waaronder een vereni ging van christelijke apothekers en een patiën tenvereniging, geprotesteerd tegen de voorgeno men introductie. Overigens moet het College ter beoordeling van geneesmiddelen nog beslissen of de pil in Nederland op de markt gebracht kan worden. Dat besluit wordt begin volgend jaar verwacht. ROTTERDAM (ANP) - In verband met een grootschalige flessentrekkerij ter waarde van ongeveer 4,5 miljoen gul den zijn vrijdagmorgen drie mensen in Capelle, Rotterdam en Raams- donkveer aangehouden. Zij kochten landbouwapparatuur en bouwmate rialen zonder daarvoor te betalen. De goederen moesten naar Suriname worden vervoerd. Dat maakten woordvoerders van de Capelse politie en de Rotterdamse jus titie vrijdag bekend. Er zijn nog geen aangiften gedaan in deze zaak, zo zei de woordvoerster van justitie in Rot terdam. Het was de bedoeling dat de goederen via de Rotterdamse haven naar Suriname zouden gaan. De doua nerecherche, rivierpolitie en Rotter damse en Capelse politie zijn de goede ren en verdachten op het spoor geko men. De mannen zitten op het moment vast en worden verhoord. Het onderzoek zal volgens de woordvoerster van justi tie nog wel enige tijd in beslag nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1