I Ij COEScSV In 1989 afschaffing van minimumprijzen Tweehonderd banen bij PZEM in gevaar Op^reiigst 2T miljoen voor wereldspeler! gehandicapten Rotterdammer gepakt in zaak van ontvoerde baby Walvisseilopiiieuwvast V i vandaag Kamer gaat akkoord met financiering Noordtunnel D: Tijdverspilling voor de politie VERBOUWINGS OPRUIMING! Kasteel in de as Kouder 231e jaargang no. 255 Vrijdag 28 oktober 1988 u VOOR BROOD, MELK EN SUIKER Goedkoper m m Scheepsbouw President Kanaal Amateur RECHERCHETEAM UITGEBREID Eerst opklaringen, vanmiddag toene mende bewolking en 's avonds wat re gen of motregen. Middagtemperatuur 15 graden. Een matige wind draaiend van zuidwest naar noord. "CRÓTi^^|^ERDAc 29 OKTOBER A.S. PROVINCIAL VLISSINGEN De Vlissingse kotter Vli 7 mag dit jaar niet meer op schol en tong vissen. Schipper P. de R. kreeg donderdagavond van de Algemene Inspectiedienst na het lossen van de vangst bij de Vlissingse vismijn de desbe treffende 'voorlopige maatregel' opgelegd. Dat gebeurde nadat de AID had geconstateerd dat hij deze week zijn jaarquotum schol heeft volgevist en overschre den. Op de aangevoerde hoeveelheid vis, in totaal 35 ton, werd beslag gelegd. De schipper bestreed de cijfers van de AID, die zich bereid toonde om vanochtend nog eens op nieuw te tellen. AID-hoofdinspecteur Zuid P. Kooijman: „Als hij gelijk heeft dan draaien we 't terug". De Vli 7 behoorde tot de eerste drie vissersschepen die gis teravond binnenliepen. Bij het lossen waren aanzienlijk minder AID-controleurs en ME'-ers op de kade aanwezig dan vorige week het geval was. De controle van de eerste drie kotters verliep zonder incidenten. Wel waren er boze woorden van de schipper van de Vli 7 die aanvankelijk weigerde de 'voorlopige maatregel' in ont vangst te nemen. ,,Je maakt hier achttien mensen brode loos mee". Hij verweet de AID alleen in Vlissingen scherp te controleren: „In 't noorden moet je zijn. Daar wordt ook gelost. Als je daar zo controleert als hier heb je ook ME nodig". Het lossen en controleren van de drie kotters nam in totaal ongeveer een uur in beslag. Tegen middernacht waren de drie kotters - ook de Arm 25 en de Vli 18 liepen vroeg in de avond binnen - afgehandeld. Daarbij werden verder geen onregelmatigheden geconstateerd. In totaal waren in die eerste uren zo'n twintig AID'ers op de been, bijgestaan door een vijftigtal ME'ers van de Rijkspolitie uit Apel doorn. Ze trokken zich uiteindelijk terug in hun busjes. In de Vlissingse marinekazerne werd nog een onbekend aan tal ME'ers achter de hand gehouden. Toen tegen 1 uur in de nacht de vierde kotter - de ARM 14 binnenliep - hadden vijftig ME'ers uit Nijmegen hun Apeldoornse collega's afge lost. DEN HAAG (GPD) - De minimumprijzen voor brood, melk en suiker verdwijnen. Staatssecre taris Evenhuis (economische zaken) heeft dit gemeld in een brief aan de Kamer. De minimum prijzen voor suiker en melk moeten in mei 1989 weg, de minimumprijs voor brood in juli vol gend jaar. Nederland is het enige land in Europa dat een minimumprijsregeling kent. den uitgeoefend om dit verschil ook er een groot verschil is tussen prijsvor- Organisaties van vooral kleinere le vensmiddelenzaken verzetten zich fel tegen het loslaten van de minimum prijs. Zij vrezen dat grootwinkelbedrij ven klanten met stuntprijzen (onder de kostprijs) zullen lokken en om ver volgens hun winst te maken op de ver koop van andere artikelen. De voe dingsbond FNV noemt de afschaffing van de broodprijs onverantwoordelijk en vreest het verdwijnen van een groot deel van de 3.500 bakkers in ons land. Evenhuis meent echter dat de kleinere zaken over voldoende eigen kracht be schikken om hun marktaandeel in stand te houden. Hij denkt daarbij aan breikbaarheid en kwaliteit. In zijn schrijven zegt de bewindsman dat de minimumprijzen het bedrijfsle ven geen prikkels geeft om efficiënt te werken. Hierdoor wordt de bedrijfstak indirect verzwakt. Daarnaast betaalt de consument door de minimumprij zen en het uitsluiten van concurrentie in feite te veel, aldus Evenhuis. Een ander nadeel van de minimum prijzen acht de staatssecretaris het ge vaar dat produktiecapaciteit uitwijkt naar het buitenland. Dat gebeurt nu al bij melk en brood. Talrijke bedrijven kopen deze zaken in het buitenland, omdat daar de minimumprijzen niet gelden. Daarmee zijn wij een eiland ge worden. Over zijn plannen wil Even huis de komende maanden met alle betrokkenen en de Tweede Kamer overleggen. Het brood kan een kwartje goedkoper worden, is de reactie van Konsumen- ten Kontakt. Een brood kost nu ten minste f 1,84. Volle melk kan een dub beltje tot 15 cent minder gaan kosten, veronderstelt KK. Bij de suikerprijs (tenminste f2,31 per kilo) is de marge volgens de consumen tenorganisatie heel gering. De afleve- ringsprijs ligt in Westduitsland echter ruim 20 cent onder die in Nederland. KK denkt dat er op de fabrikanten Suikerunie en CSM zeker druk zal wor- PZC De Nederlandse scheepsbouw krijgt ruim 180 miljoen gulden subsidie. PAGINA 3 Wat kost het om president van de Verenigde Staten te wor den. PAGINA 4 De verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland kost 162 miljoen gulden. PAGINA 19 De marathonschaatser Ger- ben Dijkstra is een pure ama teur. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7, 9, 11, 13, 14 en 15 Provincie: 17, 19, 20, 21 en 23 Sport: 24 en 25 hier weg te werken. De klant zou in de winkel zeker tien cent minder kunnen betalen, denkt Konsumenten Kon- takt. De Consumentenbond juicht het afschaffen van de minimumprijzen ook toe. Het CDA gaat akkoord met de afschaf fing van de minimumprijs voor brood, maar stelt voorwaarden bij het schrap pen van de minimumprijzen van sui ker en melk. De VVD gaat in principe volledig akkoord met het voorstel van staatssecretaris Evenhuis. D66 sluit zich daarbij aan. CDA-Kamerlid Schartman vindt dat ming van brood en die van melk en sui- ,ker. In de bakkerijsector is de overca paciteit van het verleden verdwenen, terwijl voor suiker en melk in feite kar tels opereren, die handel en prijzen do mineren en bepalen. De minimumprijzen voor suiker en melk mogen van het CDA wel worden afgeschaft, op voorwaarde dat be drijfsleven en detailhandel tot vrij willige prijsafspraken komen. Als dat niet lukt moet de minimumprijs wor den gehandhaafd, anders gaat de klei ne kruidenier op de hoek eraan, denkt Schartman. MIDDELBURG - De komende fusies van de produktie- en distributiesecto ren van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) zullen een groot aantal arbeidsplaatsen overbodig maken. Een aantal van tweehonderd wordt genoemd. In het verleden hebben directie en raad van bestuur steeds toegezegd dat er bij een fusie in principe geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Het aantal overtollige arbeidsplaat sen zou naar verwachting in drie of vier jaar via natuurlijk verloop kunnen worden weggewerkt. Wel zal een onbe perkt aantal medewerkers genoegen moeten nemen met een andere of aan gepaste functie. De vakbonden weten nog van niets. De Abva/Kabo gaat er van uit dat de fusie pas begin 1990 aan de orde komt. De produktiesector van de PZEM gaat dan samen met de nv Electriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) en de distribu tiesector met de nv Watermaatschap pij Zuid-West-Nederland. Dit kan pas gebeuren nadat de reorganisatie van de Brabantse en Limburgse energiebe drijven haar beslag heeft gekregen. De vakbonden stellen momenteel een ei gen onderzoek in naar de gevolgen van de fusie van de distributiesector. Algemeen directeur ir A. Tiktak van de PZEM laat zich niet uit over een uit holling van zijn bedrijf. „Van officiële fusiebesprekingen is op het ogenblik geen sprake. Op directieniveau wordt momenteel gepraat over sociale, be stuurlijk-juridische, en financieël eco nomische gevolgen van een samens meltingsoperatie. De resultaten van deze inventarisatie worden naar ver luidt in november aan de besturen van EPZ en WMZ voorgelegd. (zie ook pagina 17) Mies Bouwman interviewde gisteravond Pieter van Vollenhoven in zijn hoedanigheid van president Wereldspelen 1990. Prinses Margriet luisterde mee. AALSMEER (GPD) - De inzamelingsactie voor de We reldspelen voor Gehandicapten die in 1990 in Assen worden gehouden, heeft bijna 24 miljoen gulden opge bracht. Al rond kwart over elf gisteravond was het streefbedrag van 20 miljoen binnen. Mies Bouwman leidde de actie in een televisieprogramma, waarin niets aan het toeval was overgelaten. Zelfs de sponta niteit was geregisseerd. Geen moment riep het pro gramma herinneringen op aan de legendarische actie 'Open het Dorp' in de jaren zestig, waarbij Mies Bouw man in staat bleek bijna het hele Nederlandse volk naar de portemonnee te doen grijpen voor de bouw van een dorp voor gehandicapten bij Arnhem. In de televisiestudio in Aalsmeer, waar vandaan het programma rechtstreeks werd uitgezonden, heerste geen speciale enthousiaste sfeer van 'hier gebeurt wat'. Alleen Mies Bouwman en producent Joop van der Ende leken zich in het zweet te werken. Maar op het publiek kwam het niet echt over. De tribunes liepen al na een twee uur leeg en medewerkers van Van der Ende moes ten bidden en smeken om de mensen uit de kantines te halen. Velen vertrokken naar huis. Willem van Laar, een gehandicapte topsporter die op de Paralympics in Seoel een zilveren medaille won, zegt bijna in slaap te zijn gevallen. Dat kwam niet alleen door door de lange terugreis uit Korea, zegt hij. Hij noemt het programma opgefokt en teveel inspelend op het sentiment. „Mies Bouwman neemt de sport niet serieus. In haar gesprekken met de medaillewinners weet ze niets an ders te vragen naar de aard van de handicap en hoe en hoelang geleden dat zo is gekomen. Geen vragen over de sport zelf'. Een paar gehandicapten uit Groningen zijn het ermee eens. Maar ook moeten ze toegeven dat op een andere manier dan deze actie de Wereldspelen kennelijk niet gefinancierd kunnen worden. Het televisieprogramma was tot half twee gepland en tot zolaat moest het ook duren, ook al was het streefbe drag al uren eerder binnen. Amusement, hoe ongewoon soms, zoals het optreden van vier ministersvrouwen, stond toch voorop. Het sponsorbedrag van negentig gulden per persoon moest verhinderen dat mensen zich spontaan aan de deur melden met spaarpotten. Mensen en bedrijven konden pas in beeld verschijnen als ze bedragen van meer dan 10.000 gulden toezegden. Het tamelijk hoge bedrag van negen tientjes zorgde er ook voor dat de tele foons niet overbelast raakten. In de zaal met de 100 vrij willigsters van de ANWB die de telefoons opnamen, was soms minutenlang geen enkel gerinkel te horen. Een aantal bedrijven kreeg uitgebreid gelegenheid hun produkten te tonen. Het Commissariaat voor de Media had tevoren aangekondigd de reclameregels niet al te streng te zullen hanteren. Tijdens de televisie-uitzending kwamen meer dan twin tig bommeldingen binnen. Geen van ervan werd serieus genomen en leidde derhalve niet tot onderbreking van het programma. BAROW Eskimovrouwen raakten donderdag een van de walvissen aan, kort voordat het dier tijdelijk in open water terecht kwam. BARROW UPI-DPA) -De twee grijze walvissen die don derdag eerder op de dag uit het pakijé voor de kust van Alaska werden bevrijd, zijn opnieuw door het ijs inge sloten. Dit blijkt uit meldingen van de bemanning van de Sovjetijsbreker Admiraal Makarov, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht. IJsschotsen in het kielzog van de ijsbreker en van een begeleidend Sovjetschip verhinderden de dieren naar open water te zwemmen. De ijsbreker had voor de die ren een weg gebaand en brak daarbij het ijs in grote en kleine stukken. Bij een temperatuur van min 27 graden Celsius vroren de schotsen echter snel aan elkaar en ontstond opnieuw een gesloten ijsdek. De walvissen wis ten hun toevlucht te nemen tot een plaats die nog niet was dichtgevroren. De Sovjetschepen zouden zodra het licht werd een nieu we poging doen de dieren uit het ijs te bevrijden. Ver wacht wordt dat deze reddingsactie makkelijker zal verlopen. De walvissen zitten al ruim drie weken vast in de ijsmassa. DORDRECHT (GPD) De Rotter damse politie heeft een 33-jarige Rot terdammer aangehouden op verden king van betrokkenheid bij de ont voering van de nu negen dagen oude baby Renee uit het Dordtse Merwede- ziekenhuis. Waaruit de betrokkenheid bestaat, wilde een woordvoerder van de politie donderdagmiddag niet zeggen. De ba by zelf is nog niet gevonden. Het re chercheteam is met vijf mensen uitge breid en bestaat nu uit dertig leden. De uitbreiding was nodig om de honder den tips te verwerken die de politie heeft ontvangen na een oproep in de NOS-Journaals. De ontvoering heeft waarschijnlijk niets te maken met familie-achter- gronden van de 29-jarige moeder en 42-jarige vader. Een van de leiders van het recherchebijstandsteam heeft be richten over een familie-vete met ont voering tot gevolg, afgedaan als een „theorie die nergens op slaat. De 33-jarige verdachte, die woensdag al is aangehouden in Rotterdam en nog wordt verhoord op het Dordtse hoofdbureau van politie, is geen fami lie van de ouders van baby Renee. In de straat in de stadswijk De Staart waar het echtpaar woont, heerst diepe verslagenheid. De vader van de baby heeft iedereen in de omgeving verzocht niets mee te delen over de zaak. De buren houden zich eraan. „Het zijn aardige mensen en ik vind het een grof schandaal dat er zo over hun wordt geschreven", zegt mevrouw De Jager, naar aanleiding van berich ten in de regionale pers als zou er spra ke zijn van een familietwist. De -politie houdt nog steeds rekening met verschillende motieven voor de ontvoering. Woordvoerder Wouters: „Het briefje met de tekst 'Baby: 7500', dat bij de wieg is gevonden, geeft geen aanleiding om alleen te den ken aan een eis tot losgeld. Niemand heeft zich nog gemeld als de kidnapper en niemand heeft losgeld geëist. We houden nog steeds rekening met ande re mogelijkheden. Je kunt bijvoor beeld ook denken aan een psychiatri sche patiënt". DEN HAAG (ANP) - Een Tweede Ka mermeerderheid stemt in principe in met de aanleg en exploitatie van een tunnel onder de Noord bij Alblasser- dam door particuliere financiers. Minister Smit-Kroes (verkeer) wil daartoe een contract sluiten met een consortium van de Postbank en de Franse Société Générale. Deze bank- combinatie schiet het benodigde be drag van 300 miljoen voor. Het consor tium krijgt zijn geld terug via een sys teem van elektronische tolheffing, „road pricing" genoemd. Tijdens een vergadering van de Ka mercommissie van verkeer bleek don derdag dat CDA en WD dit plan in e heftigheid, waarmee vrijwel iedereen de afge lopen dagen over het ambte lijke rapport 'Politie beter verdeeld' is gevallen, heeft natuurlijk alles te maken met de oplo pende onrust onder de politiepet. Vo rig jaar al een massaal politieprotest op het Binnenhof in Den Haag, dat uit laatklep was van de spanningen in veel korpsen als gevolg van te hoge werkdruk, te lage beloning en te wei nig mogelijkheden om de taak goed uit te oefenen. Over ruim twee weken op nieuw een 'publieksvriendelijke actie dag' van alle agenten in het land, om dat ze vinden dat de toestand langza merhand onhoudbaar is geworden. En dan daarbovenop nog eens een rap port dat in kille cijfers een verschui ving (en mogelijk verhuizing) van zo'n 1200 politiemensen aankondigt. In de gegeven omstandigheden is dat na tuurlijk zoiets als vloeken in de kerk. Politie, vakbonden, gemeentebestu ren en politieke partijen hebben, nog voordat de inkt van het rapport droog was, vastgesteld dat de daarin aange dragen oplossing van geen kant deugt. Ze hebben de rekenmethodes van de samenstellers aan de kaak gesteld. En ze hebben de vinger op de zere plek ge legd: de feilen in de bestrijding van de criminaliteit in Nederland zijn niet te verhelpen zonder daarvoor extra geld uit te trekken. Om de druk van de ketel te halen hebben de twee ministers onder wie het politiebeleid valt - Korthals Al- tes (rijkspolitie) en Van Dijk (gemeen tepolitie) - zich ijlings met het rapport onder de arm teruggetrokken. De me dedeling achterlatend dat er een groot verschil bestaat tussen dit soort aan bevelingen en beslissingen ven een ka binet. Er was alle aanleiding voor zo'n tactische aftocht, want beide bewinds lieden zaten ook onderling tot hun nek in de belangentegenstellingen. In de voorgestelde 'schuifoperatie' zou de rijkspolitie alleen moeten inleveren en zouden gemeentelijke korpsen daar van beter worden. Zo'n 'oplossing' is natuurlijk voer voor een verhoogde prestigestrijd, waaruit geen enkele winst valt te halen. Maar daarmee is tegelijk nog eens opnieuw pijnlijk vastgesteld dat het onderscheid tus sen deze twee soorten politie een vol strekt achterhaalde zaak is. Deze split sing - een soort heilig huis, waar tot nu toe ieder kabinet met een boog om heen is gelopen - zal in de toekomst el ke vorm van samenhangend beleid in de weg blijven staan. Langzamerhand zou dat toch eens te denken moeten geven. De samenstellers van het rapport 'Politie beter verdeeld' lijken in snel tempo te worden afgevoerd als cij- fermaniakken. Ze hebben de scheefge groeide politiesterkte in de verschil lende korpsen en de criminaliteits-cij- fers in tabellen ondergebracht en zijn daarmee gaan jongleren. Het verwijt dat hen nu wordt gemaakt is, dat ze zich maar met een deel van het vat vol politieproblemen hebben bezig gehou den. Maar voor de eerlijkheid moet er dan wel even worden bijverteld, dat hun opdracht niet veel anders luidde. In het regeerakkoord van het kabinet- Lubbers 2 was immers vastgelegd dat juist de ongelijke bezetting van de po litie in het land eens grondig moest worden aangepakt èn dat maatrege len op dit terrein niets mochten kos ten. Deze 'goedkope' benadering breekt het kabinet nu behoorüjk op. Temeer omdat er in opeenvolgende troonredes met veel aplomb is aange kondigd dat de bestrijding van de cri minaliteit hoge voorrang zou krijgen. Voorlopig is daarvan nog weinig te merken. Want onder de politiepetten heeft de demotivatie langzamerhand het dieptepunt bereikt. Dat is een be denkelijk verschijnsel. Agenten, die op protestvergaderingen roepen dat wat hen betreft de straatstenen uit het pla veisel kunnen, ondermijnen hun eigen gezag onder de burgerij. Ministers heb ben de politie de afgelopen jaren bij herhaling duidelijk gemaakt dat de problemen niet zijn op te lossen met het opentrekken van blikken agenten. Aan de andere kant moeten ze dan zelf clubs van deskundigen, die naar iets beters moeten zoeken, niet met onmo gelijke opdrachten opzadelen. Van dit soort tijdverspilling wordt namelijk niemand beter. vdM. (Advertentie) SCHOENMODE YD.REEPE DE SCHOENWINKEL VOOR DE BETERE MERKEN papegaaistr. 8 - goes - tel. 30796 hoofdlijnen steunen. Zij plaatsen wel nogal wat vraagtekens bij het contract dat de minister wil afsluiten. Het gaat daarbij onder meer om scha declaims die de Postbankcombinatie zou kunnen indienen, als door onvoor ziene omstandigheden de verkeers stroom in de Noordtunnel lager uitvalt dan geraamd. Het consortium zou dan inkomsten mislopen. Financiering van de Noordtunnel door particulieren heeft het voordeel dat nu al met de bouw kan worden begonnen, zonder dat de staatsschuld verder op loopt. Het kabinet wil dan ook in to taal vijf tunnels in de Randstad op de ze manier bekostigen. PUTTEN (ANP) - Een uitslaande brand heeft kasteel "Groot Spriel" in Putten woensdagavond bijna volle dig verwoest. De politie schat de scha de tussen de een en twee miljoen gul den. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, aldus een politie-woord- voerder donderdag. Het pand was de afgelopen weken ge huurd door de omroep Veronica voor televisieopnamen van "Paralax". Door de brand is ook voor enkele ton nen aan belichtingsapparatuur en films in vlammen opgegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1