Briefje en een 'hoekige' auto zijn enige houvast Prins Charles in Nederland Moskou wil politieke gevangenen vrijlaten n VOOR DE WERELDSPELEN GEHANDICAPTEN ASSEN. HULP TOERISTENCENTRA IN GEVAAR e PZC vandaag model hoekinstap hülsta !2 Boete wegens doden vis HlüPPE EVEN NAAR JAC. HERMANS Redding nabij voor walvissen Lichte winst regerende NP in Zuidafrika Hüppe 3000 MANDARIJNEN SATSUMAS WITLOF 500 gram De kwaliteit van het staatsbezoek Toenemende regenkans 231e jaargang no. 254 Donderdag 27 oktober 1988 DE CHARME VAN TREF JE BIJ PAAUWE ZONNEMAiRE OUDERS SMEKEN ONTVOERDER(S) Emoties DEN HAAG (ANP/GPD) - Bij de rijkspolitiekorpsen is onrust ontstaan over de aanbeveling in het rapport 'De politie beter verdeeld' om 1.180 mensen naar de gemeentepolitie over te he velen. De rijkspolitie zal dan niet meer kunnen voldoen aan verzoeken tot bijstand, zoals assistentie in toeristische centra, inzet bij grootschalig politie-optreden en bijdragen aan grote recherche-onderzoeken. Tarieven Kinderarbeid Sloop SÈÈÊÊkl NIEUWE OOGST kilo Mini-prus&Maxi-keus Kijk vanavond 20.30 uur naar AVRO-tv Nederland 2. Veel bewolking en in de loop van de ochtend af en toe regen. Middagtempe- ratuur 15 graden. Een vrij krachtige, aan de kust krachtige wind draaiend van zuid naar west. 2DNNEMAIRE ZUIDWEG 20A ZONNEMAIRE TEL. 01112-1318 BASEL (DPA) - Het gerechtshof in Basel heeft woensdag een film regisseur en een redacteur van de Zwitserse tv beiden veroor deeld tot een boete van 100 Zwit serse francs (ruim 130 gulden wegens schending van de wet op de dierenbescherming. De regis seur had voor zijn werk één zalm op kommervolle wijze aan zijn einde laten komen. De film gaat over de doodsstrijd van miljoe nen vissen en andere dieren en planten in de Rijn, na het che- mie-ongeluk bij het bedrijf San- doz in Basel, twee jaar geleden. De openbare aanklager en de rechter hadden alle begrip voor de lovenswaardige motieven van regisseur en tv-redacteur. Vol gens de rechter evenwel was het niet nodig geweest een vis op een dergelijk gruwelijke wijze te la ten sterven. De verdediger van de aangeklaagden wees erop dat Sandoz, in 1986 verantwoor delijk voor de sterfte van talloze dieren in de Rijn, in Basel niet voor het gerecht is gedaagd. Rechercheurs van de gemeentepolitie in Dodrecht hielden woensdagavond een buurtonderzoek. DORDRECHT (GPD) Een briefje met daarop de tekst 'Baby: 7500' en een 'hoekig model auto, licht van kleur, met ronde koplampen'. Dat zijn de enige twee aanwijzingen die de Dordtse politie zegt te hebben voor het opsporen van de nu acht dagen ou de baby Renee en zijn ontvoerder(s). Het briefje werd gevonden, zo zegt de politie, in de buurt van Renee's lege wieg in het Dordtse Merwede-zieken- huis. De auto heeft vlak na de ontvoe ring rondgereden in de omgeving van het ziekenhuis. Er is volgens de politie geen losgeld ge vraagd, noch heeft de ontvoerder zich gemeld. De ouders smeken de ontvoer ders) hun zoontje terug te brengen. Ook wanneer Renee niet meer in leven is, vragen zij om een bericht. De direc tie van het Merwede-ziekenhuis laat namens de ouders weten: „Zij hebben zich negen maanden lang verheugd op de geboorte en de verzorging van hun kind. Op een abrupte wijze is hieraan nu een einde gemaakt. Dit is voor de ouders een onvoorstelbaar en on draaglijk leed. Ook voor de familie, die intensief met de ouders meeleeft, is het een afschuwelijke tijd". De ouders worden bijgestaan door een aantal gynaecologen. De moeder beviel vorige week woensdag van haar zoontje via een keizersnede en ligt nog steeds in het Merwede-zie kenhuis. Directeur A.P.J. Höppener: „De enorme emotionele spanningen hebben een slechte invloed op haar genezing". Een psycholoog van het ziekenhuis geeft het echtpaar geeste lijke steun. Höppener benadrukt dat Renee con stant goede zorg nodig heeft, zoals ie dere baby. Het voedingsschema zoals de politie dat gisteren verspreidde, is niet helemaal juist. Tot de tiende le vensdag (tot zondag dus) worden de voedingen met 5 cc vermeerderd. Daarna moet Renee zes voedingen per dag krijgen van 80 cc ieder. Binnen enkele dagen moet een arts zijn gewicht, kleur en navel controle- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Schuiven politie roept verzet op De Kamer botst met staatsse cretaris Dees over de verho ging van de specialistentarie ven. PAGINA 3 In Nederland komt op grote schaal bij de wet verboden kin derarbeid voor. PAGINA 5 De financiering van de sloop van Sluiskil-Oost is zo goed als rond: Nijpels heeft een extra bedrag van 1,8 miljoen gulden uitgetrokken. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Varia: 11 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 (Advertentie) De politiebonden hebben al laten we ten niet over het rapport te willen on derhandelen. Voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Politie bond (NPB) kan zich niet voorstellen dat de aanbevelingen in het rapport worden uitgevoerd. „Gebeurt dit toch, dan breekt echt de pleuris uit. De ac tiebereidheid die bij de aangesloten le den al op 40 procent ligt, zal hierdoor nog verder oplopen", voorspelt hij. Generaal W. Frackers, algemeen in specteur van het korps rijkspolitie, heeft ernstige kritiek op de manier waarop de aanbevelingen tot stand zijn gekomen. Hij heeft woensdag overleg gehad met alle districtscom mandanten. Zij zijn zeer bezorgd over de toekomst van het korps als de aan beveling wordt overgenomen om 1.180 mensen naar de gemeentepolitie over te hevelen. De metingen in het onderzoek gaan volgens Frackers voorbij aan preven tief toezicht, pro-actief recherchewerk, extreme tijdsbelasting bij langdurige recherche-onderzoeken en de extra be lasting die uitgaat van bij voorbeeld de bijstand aan toeristische centra in de zomermaanden. De ministers Korthals Altes van justi tie en Van Dijk van binnenlandse za ken zijn het overigens over deze zaak nog niet met elkaar eens. Voor een be tere verdeling over het land zouden in totaal 2600 politiemensen moeten worden overgeplaatst. Korthals Altes zei woensdagavond bij de overhandiging van het rapport, dat het voor hem nog niet vaststaat, dat de onderzoekers met hun uitkomsten 'de steen der wijzen' hebben uitgevonden. Hij had nog geen afgerond oordeel over de aanbevelingen. Van Dijk repliceerde fijntjes, dat de herverdeling van de politiesterkte ZESTIENHOVEN (ANP) - De Britse troonopvolger gen aan ons land. Hij is onder meer gekomen om van prins Charles is woensdagmiddag aangekomen op daag het Instituut voor Anglo-Amerikaans Recht in Lei vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam waar hij werd den te openen. verwelkomd door burgemeester Peper van Rotterdam. De prins is hier ook als beschermheer van de de Willem De prins, die zelf vloog, brengt een bezoek van twee da- en Mary-her denking. (Slot zie pagina 3 kolom 3) BONDSKANSELIER KOHL: Deur dicht - sp'atwaterdicht. Douche bereikbaar via de hoek wanneer er links en rechts geen plaats is. Hoe vol temperament U ook staat te douchen, de deuren blijven dicht, want HUppe heeft de doorgaande magneetliist. sublieme techniek, toonaangevend ontwerp en meester lijke afwerking tot in alle details komen aan de hoogste eisen tege moet. Hüppe. dat is maximaal douchecomfort Goet Zuidvlictstraat 76 talafoon 01100-12420 Opaningatijdan toonzaal warkdagan 9.00 - 12.00 u 13 00 17.00 u dondardagavond 19.00 - 21.00 u zatardag 9.30 - 12.30 u «pv- PSV-erJuul Ellerman in opperste extase nadat hij zijn ploeg op 2-0 heeft gezet. MOSKOU (UPI/RTR/AFP) Sovjet leider Michail Gorbatsjov heeft be loofd alle politieke gevangenen voor het einde van het jaar vrij te laten. De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl maakte dit woensdag bekend na drie dagen van besprekingen in Mos kou. Kohl zei op een persconferentie dat zijn gastheren hem hadden verzekerd dat alle mensen die het Westen ziet als politieke gevangenen vrijkomen. Sov jet-woordvoerder Gerasimov weigerde op een afzonderlijke persconferentie de belofte te bevestigen. Hij zei dat het onderwerp van de politieke gevange nen in Wenen is besproken op de Con ferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) en geen onder werp is voor de betrekkingen met Bonn. Gerasimov ontkende dat hij Kohl te gensprak. „Ik zei niet dat er iemand iets verkeerd heeft gezegd. Als de Westduitse gasten zijn ingelicht over de gebeurtenissen in Wenen, ga ik dat niet tegenspreken". De woordvoerder zei dat tientallen mensen in de Sovjet-gevangenissen zitten wegens „anti-Sovjet-activiteit" en het „belasteren van de Sovjet staat". Het gaat hier om overtredingen van de artikelen 70 en 191 van het wetboek van het strafrecht, waaronder de meeste dissidenten gewoonlijk wor den veroordeeld. Gerasimov voegde eraan toe dat het aantal politieke ge vangenen openbaar zal worden ge maakt. Een vrijlating van alle politieke ge vangenen is van belang voor de kan sen van Moskou om als gastheer op te treden voor een mensenrechtenconfe rentie. Op de CVSE in Wenen, waar de nale ving van de Slotakte van Helsinki wordt getoetst, overleggen de 35 deel nemende landen over drie vervolgbij- eenkomsten over humanitaire vraag stukken. Deze zouden zich moeten af spelen in Parijs, Kopenhagen en Mos kou. EINDHOVEN (ANP) PSV heeft zijn klanten woensdagavond veel waar voor hun geld gegeven. Wat op het nationale vlak nog niet gepresteerd werd, gebeur de tegen Porto wel op het Europese podium. Na treffers van Kieft, Ellerman, Koeman, Janssen en weer Koeman kwam er na een ruststand van 3-0 een alles zeggende overwinning van 5-0 Europacup I-duel op het bord. Roda JC en FC Groningen deden eveneens hun plicht. Roda won met 1-0 van Mettalist Charkow en Groningen versloeg Servette met 2-0. (Advertentie) Aanbiedingen geldig van do. 27 t/m za. 29 oktober 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling. BARROW (Alaska) (AP) - Twee Sovjet-ijsbrekers met de vlaggen van de Verenigde Staten en de Sovjetunie in top - als teken van samenwerking - hebben zich woensdag een weg gebaand door een ijsrug die twee gestrande walvissen drie weken lang het pad naar de vrijheid blokkeerde. Woensdagmorgen bevond het voorste schip zich nog slechts een kilometer van de in het ijs uitgehakte gaten, waardoor de walvissen ademhalen, verwij derd. Volgens verschillende woordvoerders maakten de walvissen het goed en leken een voorgevoel te hebben van hun komende vrijheid. De reddingswerkers waren van plan om woensdag later op de dag met behulp van een op een tractor gelijkend voertuig het betrekkelijk dunne ijs te klie ven dat de walvissen van de ijs- brekers scheidde. (Advertentie) SAMEN MET U Het staatsbezoek dat ko ningin Beatrix en prins Claus op het ogenblik aan Australië brengen is bepaald niet vrijblijvend en plicht matig. Het is in de eerste plaats be doeld om de betrekkingen te onder steunen die Nederland sinds jaar en dag onderhoudt met dit immense land (dat een heel werelddeel omspant) en zijn bewoners. Tenslotte liggen er in de historie allerlei banden, was er in de koloniale periode een sprake van een relatie als buur met Nederlands Indië en hebben zich na de tweede wereld oorlog ettelijke duizenden Nederland se emigranten in Australië gevestigd. Het lag dan ook voor de hand dat het Nederlands koninklijk paar Australië zou gaan feliciteren in het jaar dat het de vestiging van de eerste Europese kolonisten, twee eeuwen geleden, her dacht. Koningin Beatrix en prins Claus zijn de laatste in de rij van staatshoofden en regeringsleiders die Australië dit jaar hebben bezocht, maar dat wil beslist niet zeggen dat het nu om een routinematige aangele genheid gaat. In het parlementsge bouw van de hoofdstad Canberra heeft de Nederlandse koningin de moed ge had om - in aanwezigheid van premier Hawke - een voor Australië pijnlijk vraagstuk aan te snijden, dat van de in hun land gediscrimineerde oorspron kelijke bewoners, de Aborigines. Het was een diplomatiek hoog standje, de verwijzing van Bea trix naar deze minderheidsgroepering in haar toespraak. Zij noemde de Abo rigines niet bij naam, maar was duide lijk genoeg. Het eeuwfeest dat Austra lië dit jaar viert omschreef ze als 'een ongetwijfeld gedenkwaardige gebeur tenis'. Maar ze voegde er meteen aan toe: „Wij weten natuurlijk ook heel goed dat dit werelddeel niet slechts tweehonderd jaar, maar al tweehon derd maal tweehonderd jaar door mensen bewoond is. Dit maakt Au stralië tot iets bijzonders: een oud land. maar een jonge natie". De Abori gines zijn in de afgelopen twee eeuwen in de uithoek van de Australische sa menleving terecht gekomen. Voor be houd van de restanten van hun bevol kingsgroep, cultuur en achtergrond zoeken ze hulp in het buitenland - vo rige week ook in Nederland. Australië beschouwt de Aborigines als mensen die in reservaten thuishoren, het land springt met deze oorspronkelijke in woners om zoals de Verenigde Staten met de Indianen. Wie deze politiek van achterstelling tegenover Australiërs aan de kaak stelt, raakt een gevoelige plek. Het typeert de kwaliteit van de staatsbezoeken die koningin en prins de laatste jaren afleggen. Geen afgeschermde gebeurtenissen, die zich ver van de samenleving van het land in kwestie afspelen, maar bezoeken met een open en onbevangen karakter: een afspiegeling van Nederlands positie in de wereld en in de directe relatie met andere landen. De ontmoeting van ko ningin Beatrix met de Amerikaanse pers tijdens het staatsbezoek aan de Verenigde Staten in 1982 heeft daar destijds diepe indruk gemaakt. Het optreden nu in Australië ademt ongeveer dezelfde sfeer. En dat staat dan in schril contrast met het smake loze, onnodig kwetsende en unfaire beeld dat enkele journalisten uit dit land in hun kranten meenden te moe ten schetsen van de Nederlandse vor stin en het bijzonder van prins Claus. De gewraakte artikelen waren kenne lijk gebaseerd op het soort borreltafel praat dat de monarchie hoe dan ook in een kwaad daglicht wil stellen. Er is bij het staatsbezoek aanvankelijk nogal wat consternatie ontstaan over deze verhalen. Maar ze behoren nu eenmaal tot de onvermijdelijke bijverschijnse len. Het is daarom wat overdreven om over deze beeldvorming in een paar Australische kranten dramatisch te doen. De waarde van dit staatsbezoek en van het optreden van koningin Bea trix en prins Claus in het buitenland in het algemeen kan aan andere maat staven worden gemeten. vdM. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG De eerste resul taten van de verkiezingen voor ge meenteraden en andere lokale be stuursorganen in Zuidafrika, wezen vannacht op lichte winst voor de re gerende Nationale Partij (NP) van premier Botha. Zoals werd verwacht, bleven de meeste kiesgerechtigden in de zwarte wijken thuis, ondanks een verlengde kiesperiode van drie we ken. De grootste overwinning behaalde de NP in Johannesburg, waar zij een ab solute meerderheid behaalde van ze ker 26 zetels. De landelijke leider van de NP, minister van buitenlandse za ken Roelof 'Pik' Botha, was tevreden over de overwinning in deze stad. „Johannesburg heeft de apartheid de finitief verworpen, maar ook voor onze realistische aanpak gekozen. Dit zal het voor de regering ook mogelijk ma ken door te gaan met haar hervor mingsplannen", aldus Botha.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1