kleintjes Werkloosheid is volgens CBS ruim 250.000 lager Filipijnse veerboot met ruim 500 mensen vergaan VOOR Dl WERIIDSPILIN GEHANDICAPTEN ASSEN. MOGELIJK LOSGELD-ZAAK Joodse organisatie wil uitlevering oorlogsmisdadiger Nieuw verhoor van burgemeesters Smallingerland en Hoogeveen vindt 30 lijken in verblijf van Piper Alpha 31e jaargang no. 253 oensdag 26 oktober 1988 Politierapport Kernwapens Problemen Miljard Fraude Dammen DORDRECHT (GPD) Er was gisteravond nog geen losgeld geëist voor de ontvoerde baby Renee van inmiddels zeven da gen oud. Het jongetje, wiens familienaam niet bekend wordt gemaakt, is zoals gemeld sinds maandag spoorloos verdwenen uit het Merwedeziekenhuis in Dordrecht. Verhoren VERSCHIL MET OFFICIEEL9 CIJFER GROTER STER-blokken op zijn Amerikaans? Periiaai^ verongelukt: minstens 0dotfei* ACHTTIEN OPVARENDEN GERED Kijk donderdagavond 27 oktober, 20.30 uur AVRO-tv Nederland 2. 01184-84321 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN TRECHT (ANP) De Gehandicaptenraad is tegen de ote tv-actie van de Avro morgenavond donderdagom miljoen gulden bijeen te brengen voor de wereldspelen gehandicapten, die in 1990 in Assen worden gehou- Door deze actie worden mensen met een handicap in de hoek gedrukt van zielige gevallen", aldus de waarbij zestig organisaties van gehandicapten zijn -.ngesloten. et steekt de Gehandicaptenraad vooral dat de program makers „mensen met een handicap als alibi gebruiken een spectaculair amusementsprogramma op het ferm te brengen". De raad is bang dat de rnaatschappe- 'ke positie van gehandicapten wordt beschadigd door het 'arakter van deze galashow en het collectief beroep op de oedgeefsheid en de sentimenten van het Nederlandse olk. e raad vindt dat gehandicaptensport gelijkwaardig moet ':jn aan sport voor niet-gehandicapten. In financieel op zicht betekent dit dat gehandicaptensport moet worden ge financierd uit de algemene middelen (overheid) of door sponsoring door het bedrijfsleven. De tv-actie wordt gepresenteerd door Mies Bouwman, die in de jaren '60 een soortgelijke tv-actie presenteerde om geld te verzamelen voor Het Dorp. De woordvoerder van de raad verklaarde donderdagavond zich te kunnen voor stellen dat het protest veel mensen vreemd in de oren zal klinken. „We zijn bang voor een herhaling van de beelden van toen. Mies Bouwman die in tranen het Nederlandse volk bedankt. Dat is vals sentiment. De gehandicapten zijn de laatste tien jaren behoorlijk geëmancipeerd"aldus de woordvoerder. Televisieproducent Joop van den Ende heeft wel begrip voor de kritiek van de Gehandicapten raad. „Ook ik vind dat gehandicapten niet in een zielig hoekje moeten tvorden gedrukt. Het wordt dus geen zielig programma, maar een sportfeest" oto van de ontvoerde baby. De ministers Van Dijk en Kort hals Altes hebben een hooglo pend conflict over de publika- tie van een politierapport. PAGINA 3 De Navo neemt in Schevenin- gen nog geen besluit over nieu we kernwapens. PAGINA 4 Steeds meer huishoudens ko men in financiële problemen. PAGINA 5 Het uitgeversconcern VNU in vesteert de komende jaren ruim een miljard gulden. PAGINA 7 Justitie stelt een onderzoek in naar mogelijke fraude bij de opgave van leerlingenaantal len bij de openbare basisschool in Kerkwerve. PAGINA 9 Ton Sijbrands geniet bij het wereldkampioenschap dam men. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 17 Ontvoering van baby is nog raadsel De politie houdt er overigens wel reke ning mee dat losgeld zal worden ge vraagd voor de vrijlating van Renee. Ook bestaat er een kans dat iemand het jongetje volkomen willekeurig uit de babykamer heeft meegenomen. Renee's ouders, een Dordts echtpaar, hebben geen enkel vermoeden wat het motief van de dader(s) kan zijn voor het kidnappen van hun eerste kind, zo zegt de politie. Het jongetje woog vlak voor de ontvoering vijf pond. Hij was klein maar is via een keizersnede ge zond ter wereld gebracht. Tot zondag avond kreeg hij borstvoeding. Daarna is hij op flesvoeding overgegaan. De politie heeft gisteren de ontvoer ders) geadviseerd de baby Almiron M2-voeding te geven van het merk Nu- tricia. De baby moet zeven voedingen per dag krijgen. Vandaag moet hij per voeding 55 cc Almiron M2 krijgen. Tot de tiende levensdag moet dit met vijf cc per dag worden vermeerderd. Daar na moet hij zes voedingen per dag krij gen van 88 cc. Belangrijk is verder dat de baby goed warm wordt gehouden op een temperatuur van 20 graden Cel sius met twee dekentjes en een niet te hete kruik. De ontvoerder moet binnenkort naar een arts om de baby te laten controle ren op gewicht, kleur en navel. Ook moet Renee tussen morgen en volgen de week woensdag een hielprik krijgen om zijn spijsvertering te controleren. DEN HAAG (ANP) - De bever is na 163 jaar officieel te ruggekeerd in de Nederlandse natuur. Minister Braks van landbouw en visserij (midden) en voorzitter dr. J.C. Van Noordwijk - Van Veen van het Wereld Natuur Fonds hebben dinsdagmorgen drie beverfamilies uitge zet in de Biesbosch. De terugkeer van de bever past in het beheer van het natuurterrein waar de dieren zijn uitgezet. De verwach ting is dat het dier als een soort onbezoldigd natuurbe heerder het griendhout in het gebied te lijf gaat. Daar mee zorgt hij voor verjonging van het griendhout dat anders kapot dreigt te gaan. Of de bevers ook dammen gaan bouwen, waarom zij befaamd zijn, moet nog wor den afgewacht. Normaal doet de bever dat om het wa terpeil in zijn leefgebied te reguleren, maar in het gebied waar zij nu zijn uitgezet is de waterstand vrij stabiel. De bevers zijn met financiële steun van het Wereld Na tuur Fonds gekocht in de Duitse Democratische Repu bliek. De dieren komen uit het stroomgebied van de El be. In de komende jaren zullen jaarlijks drie a vier paartjes worden uitgezet in ons land. Nadat een verpleegsters de vermis sing had ontdekt, kwam de politie meteen in actie. Alle personeelsleden op de afdeling Heel- en Verloskunde werden verhoord. Ook de andere moe ders, die op een kamer tegenover de baby-afdeling lagen te slapen, werden verhoord. Vijfentwintig rechercheurs houden deze week een buurtonder zoek rond het Merwedeziekenhuis dat middenin een woonwijk ligt. Het ziekenhuis heeft gisteren enkele (Slot zie pagina 3 kolom 7)\ De omroep is in Neder land per traditie een on derwerp van politieke herrie en dat zal ook wel zo blijven. De jongste steen in de vijver is afkomstig van minister Brinkman WVChij wil een forse uitbreiding van de STER-reclame op televisie en om die in de praktijk te realiseren zelfs de mogelijkheid openen om langere tele visieprogramma's te onderbreken voor reclameblokken. De bewindsman heeft vanaf het Binnenhof en vanuit Hilversum stevig de wind van voren gekregen. 'Geen Amerikaanse toe standen', is de overwegende kritiek uit de Tweede Kamer en het Hilversumse omroepbastion. En daar is natuurlijk veel voor te zeggen. De plannetjes van Brinkman zijn het begin van een glij dende schaal in de verwerking van een steeds groter aanbod aan reclame op televisie. Ditmaal gaat het om recla meblokken in 'natuurlijke pauzes' van programma's, zoals de rust van een voetbalwedstrijd of de koffie-onder- breking tijdens een toneelstuk. Aan de zogenaamde zwevende reclameblok ken, die al enige tijd geleden zijn inge voerd, hebben de drie tv-netten straks niet genoeg om de groeiende stroom STER-advertenties aan de kijkers te slijten. Nog een stap verder en alle mo gelijke programma's worden op de gekste momenten onderbroken om voorrang te geven aan waspoeder en hondevoer. De weerstand in Nederland tegen de invoering van commerciële omroep is voor een deel ingegeven door afkeer van reclamegeweld, zoals dat in de Verenigde Staten de grote te levisienetwerken overwoekert. Maar het begint er aardig op te lijken dat een ontwikkeling in die richting met ons brave STER-systeem eigenlijk al nau welijks meer is tegen te houden. Die sfeer van het 'onvermijdelijke' bepaalt trouwens steeds meer het omroepbe leid van de huidige WVC-minister. Sinds het Europese Hof van Justitie in april van dit jaar de bodem onder de werking van de 'zijn' Mediawet weg haalde, wordt Brinkman almaar ze nuwachtiger bij de vraag hoe het nu verder moet met de bescherming van het publieke omroepbestel in ons land. Het Hof in Luxemburg bepaalde toen dat Nederland discrimineert wanneer het verbiedt dat (op Nederland gerich te en ondertitelde) televisiereclame uit het buitenland aan onze kabelnetten wordt doorgegeven. Na die uitspraak is de minister meteen op de toer ge gaan dat Nederland niet meer ont komt aan meer STER-reclame in de omroep. Het Europa-zonder-grenzen van 1992 komt op ons af. Met als gevolg dat wij tegenover het ons omringende buitenland snel zullen achterlopen wanneer de reclamezendtijd niet wordt uitgebreid. LIMA (AP) - Zeker 19 mensen zijn dinsdag om het leven gekomen toen een Fokker F-28 van de staatslucht vaartmaatschappij van Peru met 69 inzittenden neerstortte op een hoog vlakte in het Andes-gebergte. Aangenomen wordt dat onder de slachtoffers veel buitenlandse toeris ten zijn, al zijn hun namen en nationa liteiten nog niet vast gesteld. Het volle toestel had 65 passagiers en vier be manningsleden aan boord. Een vijftig tal inzittenden zou het ongeluk heb ben overleefd. Het tweemotorige straalvliegtuig ver ongelukte kort na de start vanaf de luchthaven van Juliaca, 900 kilometer ten zuidoosten van Lima, nabij het hooggelegen Titicaca-meer in het grensgebied met Bolivia. Over de oor zaak tasten de autoriteiten nog in het duister. DEN HAAG (GPD) De werkloos heid in ons land bedroeg over de maanden juni tot augustus gemiddeld 424.000. Dat zijn 253.000 mensen min der dan het „officiële" cijfer zoals de gewestelijke arbeidbureaus dat ten behoeve van het ministerie van socia le zaken opstellen. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) heeft dit gisteren bekendgemaakt. Minister De Koning (sociale zaken) heeft het bureau, onderdeel van Eco nomische Zaken, eerder gevraagd een nieuw werkloosheidscijfer op te stel len. Dat gebeurde toen bleek dat de be standen bij de gewesteüjke arbeidbu reaus ernstig vervuild waren. Het CBS publiceerde in april van dit jaar al eerder alternatieve werkloos heidscijfers. Die liepen over de periode november 1987 tot april 1988. Telkens over een doorlopende periode van drie maanden gemeten bleek toen dat de werkloosheid tussen de 30 en 33 pro cent lager lag dan officieel werd aange geven. De cijfers over de periode na april ge ven aan dat het verschil met de officie- Ie gegevens verder is toegenomen. Vol gens dezelfde methode bleek de werk loosheid 37 tot 38 procent lager te lig gen dan werd aangenomen. Het CBS geeft voor de nu gedane me tingen een aantal argumenten. Ten eerste is de werkloosheid veel sterker gedaald dan werd aangenomen. Gin gen de officiële cijfers uit van een da ling met 34.000 mensen, volgens het CBS is dat 75.000 geweest. Volgens het bureau wordt het vinden van werk, desnoods tijdelijk, door werklozen vaak laat of helemaal niet gemeld aan arbeidbureaus. Boven dien blijken bij veel arbeidsbureaus achterstanden te bestaan bij het ver werken van gegevens. Een toename van werkgelegenheid wordt zo pas la ter in de cijfers bekend dan eigenlijk zou moeten. Aangezien het de zomermaanden be treft, stelt het CBS dat het verder op lopen van de verschillen tussen de cij fers waarschijnlijk toe te schrijven is DEN HAAG (GPD) De joodse orga nisatie B'nai B'rith Nederland heeft een klemmend beroep gedaan op mi nister Korthals Altes van justitie om Argentinië alsnog om uitlevering te vragen van de oorlogsmisdadiger Kipp. B'nai B'rith acht het volstrekt onaanvaardbaar dat Nederland juri dische stappen achterwege laat. aan seizoenarbeid. Welk aandeel dit in het totale beeld had, kan niet wor den aangegeven. Minister De Koning wil nog dit jaar met de Kamer afspraken maken over de nieuwe cijfers. Voorlopig zal het CBS op proef maandelijks een eigen werkloosheidscijfer gaan publiceren. Op basis van de CBS-cijfers zoals die tot nu toe voor dit jaar zijn gepubli ceerd, ligt de werkloosheid op gemid deld 454.000. Het Centraal Planbu reau, en daarmee het kabinet, gaat er van uit dat de werkloosheid dit jaar ge middeld 685.000 zal belopen. Dit op ba sis van het „oude" cijfer. Indien het CBS-cijfer gehanteerd zou worden, komt het Planburaeu uit op een ge middelde werkloosheid voor dit jaar van 452.500. LEEUWARDEN (GPD) Minister Van Dijk van binnenlandse zaken heeft de rijksrecherche opdracht gegeven de burgemeesters Faber van Hoogeveen en Smallenbroek van Smallingerland deze week opnieuw te verhoren. Het „vervolgonderzoekje" heeft betrekking op het Zwolse in cident, dat beide ambtsdragers begin deze maand in opspraak bracht. Onbekend is of nog andere getuigen aan een tweede verhoor worden on derworpen. De woordvoerder van het ministerie weigerde iets te zeggen over de inhoud van het vervolgonderzoek. Rapportage wordt aan het eind van de week verwacht. Minister Van Dijk wil nog steeds zo snel mogelijk een oordeel vormen over Smallenbroek en Faber, aldus de woordvoerder van het departement. De kans is echter klein dat de minister nog deze week een besluit neemt. i Advertentie) MANILA - Met een amfibie-voertuig toegeruste soldaten redden dinsdag in een voorstad van Manila een oude vrouw die haar toevlucht op een dak had ge zocht. SAMEN MANILA (AP) - Slechts 18 van de meer dan vijfhonderd opvarenden van de Filipijnse veerboot Dona Marilyn zijn gered. Het schip werd, zoals gemeld, maandag vermist. Het is volgens de kustwacht als gevolg van de typhoon Ruby vergaan vergaan in de Visayas zee, ongeveer 460 km ten zuidoosten van de hoofdstad Manila. Het schip was met 451 passagiers en 60 bemanningsleden onderweg van Manila naar de stad Tacloban op het eiland Leyte. Ruby heeft maandag en dinsdag op het vasteland zeker aan 97 mensen het leven gekost. Honderden mensen wor den vermist en volgens het ministerie van sociale zaken raakten minstens 110.000 mensen geheel dakloos. De storm verplaatste zich dinsdag naar de Zuidchinese Zee. De tyfoon passeerde dinsdagochtend Manila en baande zich, met hevige regenval en windsnelheden tot 224 kilome ter per uur, een weg door de landbouwgebieden van cen traal Luzon, hoofdeiland van de Filipijnen. Daarbij werd het hart van de rijstproduktie getroffen. De storm veroor zaakte overstromingen, waardoor aardverschuivingen op traden en bruggen werden weggespoeld. De hele discussie over 'ja of nee commerciële omroep?' wordt met het jaar onwezenlijker. Minister Brinkman is bezig met een achterhoe degevecht, wanneer hij plannen in die richting nog langer probeert tegen te houden. En dat niet alleen: het gezicht waarmee hij nu een verdergaande uit breiding van het STER-aandeel in de totale programmering (en dus ook fi nanciering) van het huidige omroep bestel verdedigt tegenover invoering van commerciële omroep, ziet er ook niet meer zo erg waarachtig uit. Want wat is nu eigenlijk nog het ver schil? De commerciële omroep krijgt nog steeds geen poot aan de grond in het scenario van de bewinds man. Maar tegelijk verdedigt hij een sluipende toenemende greep van het reclamewezen op een omroepsysteem dat zichzelf daarvan nu juist zo graag wil vrijwaren. Het is een beleid, dat steeds moeilijker blijft vol te houden, juist omdat het zo tweeslachtig wordt en voortdurend de eigenheid van het huidige Hilversumse bestel onder graaft. 'Double Dutch' of Amerikaanse toestanden? Brinkman heeft veel uit te leggen, maar hij ziet er steeds min der kans toe. Zijn eigen Mediawet geeft hem nog nauwelijks houvast. vdM. LONDEN (RTR) Bergingsploegen op de Orkney-eilanden (voor de kust van Schotland) hebben de afgelopen dagen in de wooneenheid van het uit gebrande olie-booreiland Piper Al pha de stoffelijke resten gevonden van 30 van 112 bemanningsleden die na de explosies op het platform op 6 juli niet konden worden geborgen. Dit heeft de Schotse politie dinsdag mee gedeeld. In totaal kwamen bij de ramp op het booreiland 167 mensen om het leven. Het bemanningsverbbjf, ter grootte van een vier verdiepingen tellend flat gebouw, werd een tiental dagen gele den op een speciaal vrachtschip gela den en naar een haven op de 200 km van de rampplaats gelegen Orkney-ei landen vervoerd. Een zegsman zei dat familieleden van nog vermiste bemanningsleden later deze week bericht krijgen dat zij de stoffelijke resten mogen begraven, maar dat deze eerst nog moeten wor den geïdentificeerd door lijkschou wers. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Mistbanken en wolkenvelden. Vooral 's middags ook zon. Middagtempera- tuur 16 graden. Een matige tot vrij krachtige, langs de kust vanavond krachtige zuidenwind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1