almanak Koelschip zat etmaal vast op een paalhoofd Mulder FUJI F160 8 mm VIDEOCAMERA Zes jaar voor poging tot doodslag FQJkJJIM= ZEEUWSE Dubbeldeksveerboot vier uur uit de vaart door storing Bromfietser rijdt tegen auto op kruising Zierikzee Auto van de weg en tegen lichtmast Gereedschap uit schuur gestolen nbraak Goese boetiek levert voor 30 mille m kleding op )fficiële klacht rreenpeace tegen lozingen BASF \erschoore \erschoore Nu 2995,- Eis 51 gulden FRIO VENEZUELE TROK VEEL BEKIJKS ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 \0ERSMA PRESENTEERT BROCHURE ÏIERIKZEE - De Oosterschelde staat onder grote druk. Het regelmatig mis. Voorbeelden zijn illegale aanleg van lamping Orisant bij Colijnsplaat en een te forse ontwikkeling jmede door een trailerhelling - van Schelphoek bij Seroos- lerke. Het zijn zaken die moeilijk in de hand te houden zijn. Dit stelde mr J. P. Boersma, voorzitter van het Delta Overleg, (rijdag in Zierikzee tijdens de presentatie van de brochure 'De Jlosterschelde, Natuurgebied in ontwikkeling'. Hij beklem- loonde dat de gemeenten en waterschappen rond de Ooster- Ichelde bijzondere verantwoordelijkheid dragen voor de na- iuurwaarden in de zeearm. Belangen FOTO-VIDEO Op mijn kop VIDEO SYSTEM stoffen voor het interieur Uw speciaalzaak voor de betere woningstoffering Kromme Weele 21 23 Middelburg. DE NIEUWE is de ideale familie camcorder. Door zijn compacte afmetingen en eenvoudige bediening kan iedereen hem gebruiken. Perfecte opnames zijn dan het resultaat. 13 Lux, 6x motorzoom, 320.000 pixels, makro incl. 2 jaar verzekering. Na afloop van het onderzoek napratend in de kajuit van de rijkspolitieboot: justi tie mr C. van Ginkel en gemachtigde K. van Gent van de schipper. v.l.n.r griffier mr P. Kamstra, rechter mrB.A. Meulenbroek, officier van KREEKRAKSLUIZEN - Met inge spannen blik tuurt kantonrechter mr B. A. Meulenbroek over het wa ter van het Schelde-Rijnkanaal. Aan stuurboordzijde valt behalve wat betonningswerk weinig te zien. Aan bakboordzijde zijn zo nu en dan de groene en rode lichten waar neembaar van een passerend bin nenvaartschip. „De bedoeling van deze tocht", legt de magistraat uit, „is te bekijken wat je wel en wat je niet vanuit een stuurhut kun zien. En, ik moet zeggen: het valt me niet tegen bij deze heldere nacht". De kantonrechter wil met eigen ogen zien of een varende schipper én naar de televisie kan kijken én verant woord kan navigeren. „Je kunt daar beter hier over oordelen, dan van achter een bureau". Het is niet uniek dat een kantonrech ter besluit de zitting van het kanton gerecht te verplaatsen naar een plek buiten de normale rechtszaal. In ci viele zaken, huurgeschillen én pachtzaken komt het wel vaker voor dat de kantonrechter, samen met de Officier van justitie, de verdachte(n) en de eiser de plaats van het misdrijf bezoekt. „Het is dus niet heel apart, maar een vonnis uitspreken op een schip is wel heel apart", oordeelt mr Meulenbroek. „Hou het er maar op dat de zitting is verdaagd van het ge rechtsgebouw naar een schip". De stampende motoren van de rp 30 stuwen het scheepje voort, richting gemeentehaven Tholen. Met de ka pitein van bunkerboot Pieter is afge sproken dat een select gezelschap in de stuurhut kan komen kijken, waar de televisie op dat moment aan staat. Kantonrechter mr Meulen broek klautert voorzichtig op het spiegelgladde dek van het bootje, waar de penetrante lucht van diese lolie overheerst en het geluid van de acht uur-reclame verloren gaat in het monotone gedreun van de paar- dekrachten. Binnenvaartschipper K. van Gent, een goede vriend van de verdachte, die zelf een vrachtje naar Duitsland vervoert, volgt op enige afstand. Hij is duidelijk ontevreden over de gang van zaken. De situatie op een bunkerbootje vergelijken met de gang van zaken op een 72 meter lang binnenvaartschip, is volgens hem hetzelfde als een Rolls Royce vergelijken met een Lelijke Eend. Als de kapitein van een binnenvaart schip, die om olie verlegen zit, niet snel genoeg reageert op de oproep van de Pieter, grijnst de stuurman van het bunkerbootje met gevoel voor humor: „Die zit zeker naar de televisie te kijken". Terug aan boord van het patrouille vaartuig scharen de kantonrechter, de griffier en de officier van justitie zich rond de tafel. Van Gent krijgt het eerst het woord. Hij trekt de le zing van de rijkspolitie - als zou het schippersechtpaar, dat vorig jaar au gustus werd bekeurd bij het tv-kij- ken, niets bemerkt hebben van de entering - in twijfel. „Ze zaten allebei in de stuurhut en ze waren allebei op lettend", zegt hij. „Dit vaarwater lijkt me trouwens geen enkel punt om er wat vertier bij te hebben. Ik wil de conclusie van het tochtje niet af kraken, maar die is volgens mij niet goed. Wil je een juiste conclusie trek ken, dan moetje met een zelfde schip meevaren als het schip dat bekeurd is". Kantonrechter mr Meulenbroek noemt het tochtje niettemin een 'nuttige excursie'. Officier van justitie mr C. van Gin kel eist in zijn requisitoir éénenvijf tig gulden, zodat de bekeurde schip per in hoger beroep kan gaan. Vol gens het openbaar ministerie heeft hij niet alle voorzorgsmaatregelen in acht genomen, die van een goede zeeman verwacht mogen worden. Van Ginkel: „De scheepvaart op de Schelde-Rijnverbinding is aanzien lijk. Dat stelt eisen aan het schip, maar ook aan de verantwoordelijk heid van de schipper. Hij moet er voor zorgen dat hij zijn aandacht bij het varen houdt. Een film of een am der tv-programma bekijken gaat niet samen". Mr Meulenbroek is na grondige be studering en uit eigen waarneming een heel andere mening toegedaan. Hij acht niet bewezen dat de schip per het overige scheepvaartverkeer in gevaar heeft gebracht. Zo blijkt uit het proces-verbaal dat de schip per de automatische piloot had inge schakeld, de rijkspolitie wel zag aan komen en het vaargedrag geen enke le aanleiding gaf hem te bekeuren. „Ik geef geen oordeel over het wel of niet tv-kijken aan boord. In dit geval vonnis ik vrijspraak. Of ik in andere gevallen ook zo zal oordelen, weet ik niet. En nu hoop ik maar", zegt mr Meulenbroek quasi verontrust, „dat de rijkspolitie ons nog terug wil bren gen naar de Kreekraksluizen". ,,U bent de rechter", berust opper wachtmeester Knoop in de uit spraak. De rijkspolitie is uitermate ontevre den over de vrijspraak, al zal zij het het vonnis noodgedwongen respec teren. Knoop: „Ik ben hier helemaal niet gelukkig mee. We zullen ons be raden hoe we een volgend proces verbaal in het vat moeten gieten om het tv-kijken verboden te krijgen. Want het kan gevaarlijk zijn, ook al rept de wet er met geen woord over. Ik zal m'n huiswerk over moeten doen. Dit proces-verbaal was niet scherp genoeg". Schipper Van Gent is een tevreden mens. „Dit was een lachertje". VLISSINGEN - De dubbeldeksveer boot Prinses Juliana op de lijn Vlis- singen-Breskens is vrijdagmorgen en kele uren uit de vaaart geweest. Di rect na de eerste veerdienst van 4.50 uur, deed zich een mechanische sto ring voor, waardoor de vaart van 5.50 uur kwam te vervallen. Zowel in Vlis- singen als in Breskens ontstonden wachttijden van twee uur. De enkeldekker Prinses Beatrix werd ingezet voor vaarten rond het hele uur, terwijl de halfuurlijkse overtochten vervielen. Rond half elf kon de Prinses Juliana weer in de vaart worden geno men, nadat personeel van de Provin ciale Stoombootdiensten (PSD) het mankement had verholpen. De achter stand was tegen half twaalf goeddeels weggewerkt. Over de oorzaak van de storing werden geen verdere medede lingen gedaan. ZIERIKZEE - Bij een botsing op het kruispunt bij de Fonteine in Zierikzee is donderdagmiddag de auto van J. F. van U. uit Zierikzee flink beschadigd. Komend vanuit de Witte Eyestraat verleende de bromfietser A. K. uit Zie rikzee geen voorrang aan Van U., die uit de Pieterseliestraat kwam. Van U. kon de bromfietser niet meer ontwij ken. BRUINISSE - Autobestuurder C. J. de F. uit Burgh-Haamstede is donder dagmiddag om half vier op de rijks weg N59 ter hoogte van Bruinisse van de weg geraakt en tegen een lichtmast van rijkswaterstaat aangereden. De auto werd aan de rechterzijde be schadigd. F. deed donderdagavond aangifte van het ongeval, dat naar zijn zeggen werd veroorzaakt doordat hij zijn gedachten niet bij het stuur had. OOSTERLAND - Uit de schuur van J. M. B. uit Oosterland is gereedschap gestolen ter waarde van 1000 gulden. B. deed donderdag aangifte van de diefstal, die aan het begin van deze week is gepleegd. Er zijn geen sporen van inbraak gevonden. zeeland 'osterschelde itaat onder ote druk Ilr Boersma maakte duidelijk dat di- lerse negatieve ontwikkelingen in het losterscheldegebied voorkomen had- ten kunnen worden, als er bij de lagere (verheden méér begrip voor het f'aardevolle milieu van de zeearm was leweest. „Andere belangen waren dan lellicht evenwichtiger gewaardeerd", leronderstelde de voorzitter van het Delta Overleg. Tegen deze achter pond noemde hij goede voorlichting i groot belang. Daardoor wordt het Inzicht vebreed. Boersma: „Dat moet (rook toe leiden dat de lagere overhe llen hun volledige medewerking verle- len aan de aanwijzing van de Ooster- Ichelde tot natuurmonument". Boersma wees op het belang van de Dosterschelde voor de vogels. Activi teiten als pieren steken en surfen zijn regelrechte strijd met dat belang, bok herinnerde hij aan de aanleg van de stormvloedkering. „De gemeen schap in Nederland heeft acht miljard gulden uitgegeven voor handhaving van het Oosterscheldemilieu. Het is ons aller plicht om dit natuurgebied te handhaven en te verzorgen". De voor zitter van het Delta Overleg onder streepte dat met het handhaven van de milieuwaarden tegelijkertijd de vei ligheid van het. achterliggende land gediend is. De nieuwe brochure overhandigde mr Boersma aan drie leden van de Stuur groep Oosterschelde: mr J. J. P. M. As- selbergs, burgemeester Zierikzee; I. C. Hage, dijkgraaf waterschap Tholen; I. N. Lindenberg, wethouder Reimers- waal. Hij vertelde erbij dat de brochu re vooral gericht is op het informeren van bestuurders in het Oosterschelde- gebied. bOES - Het inbrekersgilde is in de lacht van donderdag op vrijdag bij londer actief geweest in het winkel gebied van Goes. Bij een jeansboetiek lan de Schuttershof werd de voor- ieur met een breekijzer vernield, paarna voor 30.000 gulden aan kle- werd ontvreemd. pij een winkel in naaimachines werd asteen door de etalageruit gegooid. Erie naaimachines met een gezamelij- le waarde van 3000 gulden werden ge- Itolen. Een surveillance van de ge meentepolitie ontdekte de inbraken. Eerder op de avond werd een woon- (luis aan de Van der Spiegelstraat be- tocht. De bewoner mist een portable kleurentelevisie, een postzegelverza- jneling. een aantal sieraden en een Brandkastje. De totale schade is onbe- Burgemeester Asselbergs erkende de natuurwaarden van de Oosterschelde, maar hij wenste belangen van visserij en recreatie niet uit het oog te verlie zen. Hij vroeg zich af of aanwijzing van het gebied tot beschermd natuurmo nument persé nodig is om de waar den veilig te stellen. „De gemiddelde gebruiker ziet, erkent en respecteert de natuurwaarden". Zierikzees eerste burger was blij met de brochure, om dat daarmee gewerkt kan worden aan het veranderen van een mentaliteit. Dijkgraaf Hage gaf aan dat de water schappen na aanvankelijke twijfels blij zijn met de Oosterschelde, afge schermd door een stormvloedkering. „Het heeft veel gekost, maar het is een goede zaak geweest". Het appèleren aan de bewustwording vond de dijk graaf erg belangrijk. Hage waarschuw de voor overdreven beperkingen. „Af en toe ben ik wel eens een beetje bang: schieten we soms tever door? De Oos terschelde is er niet alleen voor de vis sen en de vogels. De mens heeft ook rechten". De dijkgraaf merkte op dat gebruik en misbruik van het gebied moeilijk aan te geven zijn. „Wat voor de een mooi is, is voor de ander een ramp". [ANTWERPEN - De milieu-organisa- lie Greenpeace heeft bij de Belgische legering een officiële klacht inge- piend tegen de chemische fabriek pASF in Antwerpen voor het overtre ffen van de lozingsvergunning. Vol- Itens Greenpeace loost BASF al vele (jaren voortdurend veel meer gechlo- 'eerde koolwaterstoffen in de Schel- e dan volgens de lozingsvergunning Js toegelaten. Greenpeace sloot, zoals gemeld, froensdag een lozingspijp af van pASF, om de directie tot een gesprek Ie dwingen over de lozingen. De direc tie bestreed echter alle beschuldigin gen en weigerde elk overleg met de or- Igarnsatie. De brandweer verwijderde pe afsluitplaat na een uur. naMaaMMMn MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 28-jarige H. E. uit Amsterdam conform de eis tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld voor poging tot doodslag. E. schoot 11 april de beheerder van het café Ruim zicht in 's-Heer-Hendrikskinderen van dichtbij met een pistool in de buik waardoor deze levensgevaarlijk werd gewond. Hij hield daarna de ge wonde en zijn vriendin korte tijd in gijzeling onder bedreiging met het vuurwapen. E. had verwacht zijn ex-vriendin in de zaak aan te treffen. Hij wilde wraak op haar nemen omdat zij de relatie met hem had verbroken nadat zij enige tijd samen het café hadden gedreven. Zij was echter buitenslands. Hij dwong de gegijzelde vrouw telefonisch contact met haar op te nemen om haar te laten weten dat ze direct moest komen. Zijn ex-vriendin waarschuwde echter de Goese politie die kort daarna een eind aan de gijzeling maakte. Het slachtof fer heeft de aanslag overleefd. E. wordt volledig toerekeningsvatbaar voor zijn daad geacht. grote markt 7, goes, tel. 01*30-16159 Advertentie Vrijdagmiddag zat de Frio Veneuela nog hoog en droog op het strand vast. De man uit Middelburg, geze gend met een drukke werk kring, bezoekt sinds korte tijd regelmatig een yoga-cursus. Omdat hij te veel rookte, maar ook om de spaningen uit li chaam en geest te laten wegeb ben. Hij had er ook vantevoren al veel over verteld. De ver wachtingen waren dus ook bij zijn collega's hoog gespannen. Na enkele sessies vroegen ze voorzichtig of de cursus al re sultaten opwierp. Het ant woord was zeer verrassend. „Ik ben nog niet van alle span ningen af, maar ik kan intus sen wel op mijn kop een siga retje roken. DISHOEK Na bijna 24 uur op een rij paalhoofden vastgezeten te hebben, is het koelschip Frio Venezuela vrijdag avond losgetrokken. Het onder Cypri sche vlag varende schip liep donder dagavond om 23.20 uur door nog onbe kende oorzaak met zijn voorsteven vast op de paalrij. Na verschillende pogingen te hebben ondernomen, luk te het gisteravond vier sleepboten van Willem Muller uit Terneuzen het vaartuig vlot te trekken. Op de laatste dag van de herfstvakan tie was Dishoek een toeristisch attrac tie rijker. Ter hoogte van Kaapduinen kon de hele dag de Frio Venezuela (5631 brt) bezichtigd worden vanaf het strand. De kapitein van het ongeladen schip, waarin gewoonlijk fruit wordt vervoerd, probeerde 's morgens drie keer tevergeefs op eigen kracht van de paalhoofden te komen. Hulp van sleepboten weigerde hij in eerste in stantie. Later gaf de kapitein toch toe en sloot hij een contract met Muller. De sleepboten Zwitserland en Gronin gen maakten vast aan de Frio Vene zuela. Het water was echter alweer aan het zakken, zodat aan het einde van de ochtend deze pogingen werden opge geven. Het witte schip met de blauwe schoorstenen bleef op de paalhoofden bivakkeren. De twee sleepboten kregen 's avonds assistentie van de zusterboten Hol land en Zeeland. Dit viertal trok het koelschip even na 22.00 uur, toen het opnieuw hoog water was, vlot. Een voordeel was dat het water 's avonds een halve meter hoger stond dan 's morgens. Nadat het schip los was is het door de Groningen naar de Rede van Vlissingen gesleept, waar rond middernacht werd begonnen aan een duikinspectie. De Frio Venezuela was onderweg van Antwerpen naar Rotter dam waar een dok voor hem was be steld. Vandaar dat de zogeheten fruit- jager zo snel mogelijk weer wilde ver trekken. Een woordvoerder van Muller verwachtte dat hij in de loop van de nacht door zou kunnen varen naar de Maasstad. Op het eerste gezicht leek het schip niet noemenswaardig be schadigd. De oorzaak van het stranden is nog on bekend. Muller vermoedt dat het snel le schip gewoon uit koers is geraakt. Aan boord van de Frio Venezuela be vond zich op dat moment wel een loods. De milieuwaarden van de Oosterschelde worden bedreigd door menselijk han delen. I Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9