PZC ranse runderen met lormonen behandeld Jaar cel frauderende baas van Satanskerk Inkrimping bij Delftse universiteit De Jong ziet zichzelf als feilbaar geschiedschrijver Groningen schrikt op door oefening binnen- en buitenland Fondsen aan medicijnen duurder uit ANTIEK Beslag boek Anne Frank opgeheven \ervuiling, ongelukken en andere effecten vtheker gearresteerd mm collectanten lokten klanten GEVRAAGD DOOR MEDEWERKERS VOOR BLUNDERS BEHOED boos op nationale reserve twintig procent trouwen België llachtoffer geweld Voorlopig geen kaartverkoop bij ïetro hoofdstad H 'En 3 jaar geleden kozen we voor de allerzuinigste CV-ketel, 'n Radson!' Broeikaseffect Radson. Op ons leunt u rekenen. ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 JrSHEM (GPD) - Alle autoverkeer wordt binnenkort uit lArnhemse binnenstad geweerd. Om de leefbaarheid in |tcentrum te vergroten, zal op den duur alleen nog maar Itoverkeer op de buitensingels van de Gelderse hoofd- L getolereerd worden. Intiem wil zo het hoofd bieden aan de toenemende vervui- ;en verstikking door auto's. Op langere termijn, in het igin van de 21ste eeuw, wordt zelfs gedacht aan het aan leggen van louter parkeerterreinen buiten de stad. Snelle transportsystemen zoals een zweeftram zorgen dan voor het vervoer naar het centrum. De gemeente probeert bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat als proefproject voor Neêrlands eerste zweeftram in aanmerking te komen. Verkeerswethouder drs. M. van Meurs denkt daarbij aan een proeftraject tussen twee grote objecten in de stad, „bij voorbeeld tussen het station en het nieuwe superstadion Eurodrome in Arnhem-Zuid". chade autobezit ergt miljarden llJSWIJK (GPD) - Elke kilo meter die een auto rijdt, kost e samenleving tussen de 5 en leent. lanneer alle kosten die niet door de Itomobilist zélf hoeven te worden be laid, worden opgeteld, zoals schade In het milieu, de verkeersonveilig- lid en dan vooral de extra kosten lor de gezondheidszorg na ongeluk- In, de geluidshinder, de ruimte die It voertuig in beslag neemt en het Iteindelijke afval in de vorm van lakken, banden en olie, berekent het lentrum voor energiebesparing en Ihone technologie in Delft een jaar- Ikse kostenpost voor de samenleving In 4,2 tot 6,2 miljard gulden. De stu- le werd verricht in opdracht van het linisterie van verkeer en waterstaat, ■ateriële schades aan voertuigen en Istuurders wordt grotendeels door Irzekeringen gedekt. Als de maat- Ihappelijke kosten van het produk- leverlies ten gevolge van ziekte en jmmige medische kosten er bij be- lokken zouden worden, betekent dat |tot 2,2 miljard gulden per jaar extra, lie kosten zullen de komende jaren al leen maar stijgen door het toenemend aantal auto's en uitkomen op 2,6 tot 2,9 miljard in het jaar 2010. De schade die door het autorijden aan het milieu wordt toegebracht is moei lijk te becijferen. Extra preventie in de vorm van de drieweg-katalysator en loodvrije benzine is wel meetbaar. Te- samen met wat dan nog overblijft aan belasting voor het milieu, verkeerson gevallen en verkeerscongestie (files etc.) wordt op 1,2 tot 1,7 miljard per jaar berekend. De investeringen in de milieu-vriendelijker auto betekent echter wel dat die kosten in 2010 tot 200 a 610 miljoen gulden per jaar zijn terug te dringen. Daarnaast zijn kosten berekend van preventie van geluidshinder (130 a 350 miljoen), gedeelten van de kosten van wegenaanleg (350 a 900 miljoen), ver- tragingskosten voor het beroepsver voer (390 a 630 miljoen), afval (25 mil joen) en wat kleinere extra kosten. De uitstoot van kooldioxide, met als ge volg het zogenaamde broeikas-affect, is door het Centrum in Rijswijk niet nader in geld uitgewerkt. Alleen al door het invoeren van de drieweg-katalysator en loodvrije benzine kunnen volgens de studie de maatschappelijke kosten in 2010 afne men tot een bedrag van 3,5 tot 5,5 mil jard gulden per jaar. De volledige stu die wordt pas op 31 oktober gepubli ceerd, waardoor een reactie van de minister op dit moment niet mogelijk bETHUNGE/PARIJS (DPA) - Na Ne- lerland en de Bondsrepubliek Duits- end is nu ook in Frankrijk een hor toon-schandaal aan het licht geko- len in de rundveehouderij. Volgens Joorlopige onderzoeken zullen moge- Ijk 30.000 runderen uit diverse be- Trijven in verschillende departemen- In in Noord-Frankrijk niet voor con- Lmptie mogen worden geslacht. Dit leidde vrijdag de Franse radio, pet departement Pas-de-Calais is in pand met de handel en het gebruik Jan verboden hormonen een apothe- ■er gearresteerd. Een bedrijfsleider lui de leider zijn van een netwerk van jnokkelaars. Er wordt rekening ge- louden met meer aanhoudingen. Dit lerd in Franse justitiële kringen ge- Kgd. Jet bij het schandaal gebruikte medi- nent is volgens berichten „clenbu- Jrol", dat uit België wordt ingevoerd n aan talloze Franse veehouderij-be kijven zou zijn verkocht. Het middel ■RUSSEL (ANP) - Een op de vijf Bel- Ische vrouwen is geconfronteerd let een ernstige vorm van geweld, zo- lls wurging, gedwongen masturbatie J verkrachting. De daders zijn in de Jieeste gevallen familieleden of Irienden. Dat blijkt uit een onderzoek |at staatssecretaris Miet Smet van mancipatie (CVP) heeft laten ver- Ichten. lit het onderzoek, bij 709 Vlaamse en ]W Waalse vrouwen tussen de dertig i de veertig jaar, blijkt verder dat Jouwen die te maken hebben gehad jet (seksueel) geweld meer emotione ren lichamelijke klachten hebben en Jiinder plezier beleven aan het vrijen |an andere vrouwen, lolgens Smet zullen de gewelddaden |iet minder worden, zolang bij het gro- e publiek de opvatting leeft dat „dat loort dingen" maar heel zelden voor- jomt. Zij zal zij de Belgische bevolking Blijven bestoken met publiciteitscam pagnes tegen seksueel geweld. Jrouwenorganisaties in België drin- I® ook aan op herziening van de ver- luderde strafwetgeving en meer finan- liële steun voor de hulpverlening aan [touwen die het slachtoffer zijn gewor- |en van geweld. ^STERDAM (ANP) - Het Amster damse metro-personeel verkoopt loorlopig geen strippenkaarten in de Jietrostations. Eerst moet duidelijk- r'd komen over nieuwe kaartver- loopautomaten die in het zicht van fe' personeel moeten staan of op Plaatsen waar sociale controle moge- l)Jk is. Die automaten moeten vanda- I'sme-bestendig zijn. Ft personeel is vrijdagmiddag ak- f°ord gegaan met dit voorstel van de (Wectie van het Gemeentevervoerbe- rïjf GVB. Vorige week besloot het me- p-personeel de verkoop van strip penkaarten op metro-stations te stop- Jen, nadat enkele medewerkers belast M de verkoop opnieuw waren lastig pvallen. werd afgelopen zomer ook in Neder land bekend. Het is een anti-hoestmid del, dat voor veehouders echter het voordeel heeft dat de mestkalveren minder vet worden maar rond 60 kg meer vlees opleveren. Minister Braks van landbouw heeft het gebruik van het middel verboden. UTRECHT (ANP) - In de eerste helft van 1988 hebben de ziekenfondsen 8,1 procent -bijna 90 miljoen gulden- meer aan geneesmiddelen uitgegeven dan in het eerste half jaar 1987. De Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen meldt dit in een brief aan staatssecretaris Dees van volksge zondheid. De VNZ baseert deze cijfers op de gegevens van 29 ziekenfondsen waarbij 72 procent van alle zieken fondsverzekerden is aangesloten. In september meldde de VNZ al een stijging van 7 procent, het „saldo" van een daling bij de apotheekhoudende huisartsen van 2,9 en een stijging bij de apothekers van 8,2 procent. De daling bij de huisartsen is in het tweede kwartaal omgeslagen in een stijging, waardoor deze kosten over de gehele periode januari tot en met juni gerekend met 2,2 procent omhoog zijn gegaan. De uitgaven via apotheken namen ook verder toe en kwamen voor het eerste half jaar uit op plus 8,7 pro cent. Per verzekerde stegen de kosten gemiddeld met bijna een tientje (van 122,03 gulden in het eerste half jaar 1987 tot 131,96 gulden nu). I r PARIJS - In een fabriek in Parijs wordt de laatste hand gelegd aan een roestvrijstallen dolfijn voor de stad Hong Kong. Er worden drie van deze dieren gemaakt, die straks de haven van de Aziatische stad zullen sieren. AMSTERDAM (ANP) - Het gerechts hof in Amsterdam heeft vrijdag de zich de Kardinaal van de Satanskerk noemende M. L. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek wegens belastingfraude. De uit spraak was conform de eis van de pro cureur-generaal op de zitting van 6 oktober. Volgens de vice-president van het hof, mr. J. H. F. J. Cremers, acht het hof be wezen dat L. ambtenaren van de rijks belastingen opzettelijk onjuiste inlich tingen en informatie heeft verstrekt met betrekking tot de vraag of hij on dernemer was en als zodanig omzetbe lasting diende te betalen. Zo vertelde de leider van de Satans kerk - op de Oude Zijds Achterburgwal in Amsterdam - de ambtenaren dat de door hem aangewezen personen voor de deur van de kerk „collecteerden". ENSCHEDE/EDE (ANP) - In het huis van een 62-jarige vrouw in Arnhem is vrijdag het schilderij teruggevon den dat woensdag uit het Rijksmuseum Twenthe in Enschede was gestolen. Tijdens de huiszoeking in de woning van de vrouw is ook het schilderij aangetrof fen dat 25 juni uit het Rijksmuseum Kröller Muller op de Hoge Veluwe is ontvreemd. De Arnhemse is aange houden. De politie van Enschede heeft dit vrijdagmid dag bekend gemaakt. Het schilderij dat de vrouw uit het Rijksmuseum Twen- the weghaalde was van Jan van Gooyen. Het stelde een landschap voor met schuur en hooiberg en dateerde uit 1628. De waarde ervan is 350.000 gulden. Bij de diefstal uit Kröller Muller ging het om een zelfportret van Char- ly Toorop uit 1934. Dit kunstwerk, 62 cm bij 63 cm groot, heeft een waarde van 40.000 gulden. De vrouw verwij derde dit schilderij door de stalen draden door te knipen waarmee het aan de wand was besvestigd. terwijl ze volgens het hof in werkelijk heid klanten trachten binnen te lok ken om een live-show mee te maken. Daarin geven vrijwel ontklede prieste ressen van de Satankerk een voorstel ling die tot de rituelen van de kerk zou den behoren. De priesteressen tonen daar onder meer hun kunsten met ballpoint en blokfluit die echter in tegenstelling tot normaal gebruik door hun onderli chaam worden bediend. Bovendien ontvangen die collectanten wel een be loning voor hun activiteiten, moeten toeschouwers die de rituelen willen bijwonen daarvoor betalen en dient de kerk als een dekmantel voor de werke lijke gang van zaken, aldus het hof. In de strafmaat hield het hof er reke ning mee dat met een ontduikingscon structie de feiten zijn versluierd waar door de gemeenschap ernstig is ge schaad, dat de voordelen daarvan ten goede kwamen van L. en dat die ver sluiering gedurende een groot aantal jaren heeft plaats gevonden en er een groot aantal mensen bij was betrok ken. Het gerechtshof verwierp de verweer- gronden als zouden de belastingamb tenaren slechts een verzoek tot infor matie hebben gedaan. Het moet voor L. duidelijk zijn geweest dat die infor matie werd gevorderd. De argumenten als zou L. geen informatieplicht en een geheimhoudingsplicht hebben en wel juiste informatie zou hebben gegeven, werden door het gerechtshof eveneens verworpen. De raadsman van L., mr. J. Hentenaar, verwacht dat zijn cliënt cassatie aan tekent bij de Hoge Raad. De belasting kamer van de Hoge Raad moet overi gens nog uitspraak doen over de vraag of de kerk van Satan een kerk genootschap is of niet en dus wel of niet belasting moet betalen. Advertentie Oude sieraden, diamant, bril jant, streeksieraden, schilderij en, meubilair, oude munten, klokken, oude boeken etc. voor de najaarsveiling te Middel burg. BEL 01180-27639. Ons kantoor, Houtkaai 9 Mid delburg, is geopend op woens dag-, donderdag- en zaterdag middag van 14.00 tot 17.00 uur. VEILINGMEESTER A. I. VERHAGE DELFT (ANP) - De faculteit der schei kundige technologie en materiaal kunde van de technische universiteit in Delft wil de komende jaren ingrij pend gaan reorganiseren om de nood zakelijk geachte bezuinigingen op te vangen. Als gevolg daarvan moet 60 tot 80 man personeel de faculteit verlaten. De be doeling is vier tot vijf hoogleraars plaatsen op te heffen. Verder worden een compleet laboratorium en een van de vier gebouwen gesloten. De facul teit moet het in 1993 met bijna zeven miljoen gulden minder doen dan eer der was geraamd. De plannen zijn vrijdag door het facul teitsbestuur bekendgemaakt. Zij moe ten nog worden besproken in de facul teitsraad. Voorgesteld wordt de activi teiten van de faculteit te concentreren op chemische technologie, biotechno logie en materiaalkunde. Toegepaste scheikunde verdwijnt als apart onder deel, maar wordt opgenomen in de drie hoofdgebieden. Door de bezuinigingen zullen bij het ondersteunend en beheerspersoneel ruim 90 arbeidsplaatsen verdwijnen. Bij de wetenschappelijke staf zullen dat er ongeveer 20 zijn. Omdat niet alle formatieplaatsen zijn bezet en een aantal medewerkers van de vut ge bruik kan maken verwacht het be stuur dat er niet meer dan 80 werkne mers het veld moeten ruimen. Het streven is deze medewerkers elders in de universiteit een baan te bezorgen. AMSTERDAM (ANP) - De presentatie van het boek „De laatste zeven maan den, vrouwen in het spoor van Anne Frank" kan donderdag 27 oktober in het Anne Frank Huis in Amsterdam doorgaan. Het boek is gemaakt naar de documentaire van Willy Lindwer. Fungerend president van de recht bank in Amsterdam, mr. H. van Breda, heeft vrijdag het door de Amerikaanse Israëliër David Barchas gelegde be slag op de 4.500 exemplaren van dit boek opgeheven. Barchas wilde met dit beslag voorkomen dat het boek zou verschijnen zonder vermelding van zijn aandeel in de documentaire film. Barchas had geëist dat zijn naam op de titelrol van de documentaire - die op 3 mei door de Tros is uitgezonden - alsnog zou worden vermeld. Tevens eiste hij een voorschot van 50.000 gul den op de royalties van de film. Zijn eis werd gevoegd bij die van de uitgeverij van het boek, Gooi en Sticht uit Hil versum, die opheffing van het beslag eiste. Van Breda stelde Barchas op alle pun ten in het ongelijk. Volgens hem is er geen sprake van een bijdrage met een scheppend karakter aan de documen taire, op grond waarvan Barchas aan spraak kan maken op naamsvermel ding. UTRECHT (GPD) „Ik weet dat ik schrijver van Het Koninkrijk der Ne- hield ter gelegenheid daarvan een gewerkt heb als een feilbaar mens en derlanden in de Tweede Wereldoor- symposium in de Utrechtse Jaar dus als een feilbaar historicus". Dat log. Dat werk is voltooid, en het Ne- beurs. zei vrijdagmiddag dr. L. de Jong, derlands Historisch Genootschap De Jong lichtte zijn feilbaarheid op UTRECHT - Simon Wiesenthal (links), directeur van het Joods Documentatiecentrum in Wenen, in gesprek met de Westduitse ambassadeur in Nederland, dr. O. von der Gablentz. Zij woonden het symposium over de geschiedschrijving over de tweede wereldoorlog bij. twee punten toe. Hoewel alle concept en van zijn werk door enkele honder den deskundigen en getuigen van de oorlogsgebeurtenissen zijn gelezen, sluit dit onvolledigheden en zelfs fou ten niet uit. De adviseurs hebben hem overigens „soms voor flaters" behoed. De andere feilbaarheid komt volgens De Jong voort uit de subjectiviteit (persoonlijke beoordeling) van elke historicus. Hij gaf als voorbeeld zijn formulering, dat SS'ers „moorden" maar verzetsstrijders „liquideren". Een kwestie van persoonlijke beoorde ling is ook, dat volgens De Jong hel denvolkeren niet bestaan. Veruit de meeste mensen pasten zich dan ook aan aan de onderdrukking van de be zetter. Een historicus moet daar be grip voor opbrengen, zonder ontrouw te worden aan zijn normen. Als de nor men van het oorlogsrecht en van de ei gen samenleving worden overtreden en als de vijand hulp wordt verleend is dat collaboratie, aldus De Jong. Als voorbeeld daarvan gaf hij het stand punt van de Hoge Raad dat Nederlan ders in overheidsdienst de Ariër verklaring moesten tekenen. Voorzitter prof. dr. P. W. Klein van het Historisch Genootschap prees De Jong als „een verteller van waarlijk groot formaat" en als een historicus die meer dan enig ander heeft bijge dragen tot het nationale zelfbewust zijn. Klein hield een pleidooi voor meer en betere studie naar de eigen Neder landse samenleving en cultuur, omdat die volgens hem bedreigd worden. Het Atlantisch verbond beperkt wezenlijk de souvereiniteit van de staat, en de Europese eenwording misschien nog veel sterker, aldus Klein. Het landsbe stuur wordt steeds onoverzichtelijker en ingewikkelder, weerspiegeld in „troebele politieke verhoudingen en duistere operaties van de ambtenarij". GRONINGEN (ANP) - Politie, ge meente Groningen en koninklijke ma- rechausse zijn hevig ontstemd over oefeningen van het korps Nationale Reserve (Natres) in de stad Gronin gen. Vrijdagochtend in alle vroegte is een grote groep inwoners voor de tweede maal binnen korte tijd ruw ge wekt door het geluid van mitrail leursalvo's en over straat rennende militairen. Bij de politie kwamen di verse telefoontjes binnen van onge ruste burgers. Politie, gemeente en marechaussee waren volgens woordvoerders van de betreffende instanties niet op de hoog te van de oefening. Normaal gespro ken wordt minstens twee weken van tevoren gewaarschuwd, zodat ook de burgers ingelicht kunnen worden. De marechaussee stelt een officieel onder zoek in. Bovendien gaat er een protest brief naar de commandant van het Re gionaal Militair Commando in Assen, waaronder het korps Nationale Reser ve valt. Begin september hield de politie zes le den van de Natres aan tijdens een oefe ning in Groningen. Buurtbewoners hadden toen de politie gealarmeerd, nadat ze gemaskerde mannen met ge weren over straat zagen lopen. Bij het Regionaal Militair Commando heeft men de zaak in onderzoek. Het com mando weigerde commentaar te ge ven op de gebeurtenissen. De schuld van de informatiestoornis sen ligt niet bij defensie. De legervoor- lichtingsdienst heeft de rijkspolitie en de gemeente Groningen op 28 septem ber per brief geheel volgens de regels op de hoogte gesteld van de oefening, aldus een woordvoerder van de leger- voorlichtingsdienst. De dienst ging er van uit dat de gemeente de politie en de buurtbewoners zou informeren. Ook bij de eerdere oefening zou de ge meente zijn ingelicht, aldus de woord voerder. Hij stelde dat „er niets aan de hand is". Advertentie 'Toen we in 1985 dit pand kochten zat er geen CV in. Samen met de installateur kozen we voor Radson. Kompleet. CV-ketel, boiler en radiatoren. En wat hij zei is waar! Het is altijd overal lekker warm en de energie rekeningen vallen reuze mee!" Radson verlegt de norm. Telkens weer. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vül de bon in. Naam: Straat: Postkode: Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. Plaats: Opsturen - in open envelop - aan Radson, .Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan ook (047601 PZC-12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7