bankbilj etten|iifc jasvoering Studentenblokkade Van Thijn wil op de Walletjes rust Criminaliteit en beveiliging kosten jaarlijks 40 miljard binnen- en buitenland 5 [JKOED: INMENGING VERKIEZINGEN legertop op minister Politie mag envelop notaris in beslag nemen ernod wint ONDERZOEK OVER PERIODE 1985/86 eding om elang IDG SLECHTS HELFT DRAAGT HET VROEGERE SLUITINGSTIJDEN ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 L AVIV Premier Shamir (Likoed) heeft gisteren de Arbei- rspartij ervan beschuldigd „buitenlandse interventie" te bben uitgelokt in Israels verkiezingscampagne. Hij doelde het door de Amerikaanse televisie uitgezonden dubbel-in- rview met Shimon Peres en de Jordaanse koning Hoessein, aarin de laatste openlijk partij koos voor de Arbeiderspar- j, Volgens de premier toont dit een gebrek aan nationale ■ots. oorzitter raad amen op Weg getreden Voorstel invoeren markteconomie naar parlement Joegoslavië OSCAR TIMMERS MEDIZORG Nieuwe stichting maatschappelijk werk voor doven oessein komt eres te hulp Van onze correspondent lamir zei verder dat koning Hoessein n mogelijke onderhandelingspart- i is bij een vredesregeling en dat zijn menging in de verkiezingscampagne hade heeft berokkend. „Degenene achter deze zaak zitten zullen de illedige verantwoordelijkheid moe- n dragen voor hun acties", aldus de emier in een duidelijke verwijzing iar de leiding van de Arbeiderspartij het programma 'Nightline' van het levisiestation ABC, uitgezonden op mderdagavond, kwalificeerde Hoes in de vredesplannen van premier ïamir als „rampzalig", terwijl hij de LHEM (ANP) - Ds. J. Monteban edt om gezondheidsredenen af als orzitter van de Raad van Deputa- Samen op Weg. De raad coördi- ert het Samen op Weg-proces van Nederlandse Hervormde Kerk en Gereformeerde Kerken in Neder- d. Monteban wordt opgevolgd or dr. J. Weernekers, hervormd pre- kant in Varsseveld. onteban (66), emeritus-predikant in lhem. werd twee jaar geleden voor tervan de Raad als opvolger van de sterdamse gereformeerde predi- nt D. N. Wouters. Hij behoorde tot achttien hervormde en gerefor- eerde predikanten die zich in 1961 tde hervormde en gereformeerde sy- "des richtten met een oproep de ge- heidenheid van beide kerken niet ger te dulden. Monteban draagt het orzitterschap tijdens de volgende rgadering van de Raad in november n Weernekers over. ideeën van diens politieke tegenstan der, Shimon Peres, omschreef als „in teressant" en „een stap voorwaarts". BELGRADO AFP) - Aan het Joegosla vische parlement zijn vrijdag voor stellen voor een hervorming van de grondwet voorgelegd. De voorstellen zijn vooral gericht op een radicale wijziging van de economie, zo heeft het Joegoslavische persbureau Tan- jug gemeld. De herzieningsvoorstellen beogen de invoering van een markteconomie, er kennen het recht om te staken en ma ken een einde aan staatsinterventies in de economie. Als het nationale parlement de amen dementen goedkeurd worden de voor stellen doorgestuurd naar de parle menten van de acht Joegoslavische re publieken en provincies. De Arbeiderspartij liet gisteren in een reactie weten dat er geen sprake was van uitlokking. De uitzending had niets met de verkiezingen te maken. De Israëlische radio stelde zich onmid dellijk in verbinding met Ted Koppel, de gastheer van 'Nightline' en die ver telde dat het idee voor de uitzending was uitgewerkt in het propaganda- hoofdkwartier van de Israëlische so cialisten. ABC heeft de interviews met Peres en Hoessein op een presenteer blaadje aangereikt gekregen. Koppel zei dat hij zich er volledig van bewust was dat zijn station en koning Hoes sein zouden worden gebruikt als pro- pagandawapen in de Israëlische ver kiezingscampagne. Niettemin had hij besloten het dubbel-interview te hou den in verband met de internationale nieuwswaarde. De rechtse partijen in Israël menen dat de Arbeiderspartij er in de eerste plaats op uit was stemmen te winnen onder Israëls Arabische bevolking. De socialisten hebben de afgelopen maanden hun aanhang in de Arabi sche sector razendsnel zien teruglo pen. De Israëlische Arabieren zijn kwaad op het harde optreden van het leger tegen hun mede-Palestijnen in de be zette gebieden, onder verantwoor delijkheid van de socialistische mi nister van defensie Rabin. Er heerst ook irritatie over de verkiezingscam pagne van de Arbeiderspartij, waarin de Arabische bevolking voortdurend „een demografisch gevaar" wordt ge noemd. AMSTERDAM - Vrijdag vond de feestelijke ont hulling plaats van het ADM-monument aan het IJ-plein in Amsterdam- Noord. Het kunstwerk is een geschenk van ge pensioneerden van de voormalige Amsterdam se Droogdok Maat schappij. I Advertentie) zijn belangrijke dingen als u een handicap heeft waar u liever niet over praat. Oscar Timmers Medizorg maakt borstprotheses, stoma- en incontinentieartikelen bespreekbaar. Oscar Timmers Medizorg is u van dienst om te komen tot die oplossing waarmee u zich gemakkelijker voelt. Oscar Timmers Medizorg Kade 51,4703 GC Roosendaal, 01650-60609 zaterdagnamiddag gesloten Bezit donorcodicil bijna verdubbeld WINTERSWIJK (GPD) - Een oudere vrouw uit Winters wijk heeft zich gemeld als eigenaresse van een pakje bankbiljetten dat door een goudeerlijke vinder een week eerder bij de politie was afgegeven. De vrouw was het geld op straat verloren. Ze nam de bun del biljetten steeds mee in de voering van haar jas. Het ging om 16.600 gulden in briefjes van duizend en honderd. De vrouw verklaarde tegenover de politie dat ze enkele dagen niet heeft kunnen slapen door het verlies. Ze heeft het drin gende advies gekregen het kapitaaltje bij een bank te depo neren. EN HAAG (GPD) - De minister van fensie moet zorgvuldiger met het fensiepersoneel omgaan. De veran- ringen die momenteel door het mi- sterie van defensie worden doorge- erd, heeft bij burger- en militair rsoneel tot onzekerheid en onbeha- n geleid. In de toekomst moet daar naar hen toe meer duidelijkheid orden verschaft over het nieuwe be id. atschrijft de inspecteur-generaal der ijgsmacht, luitenant-generaal Ver- ijen aan minister Bolkestein. De af- ankingsoperatie en de daarmee ge ard gaande reorganisaties zijn „de ootste veroorzaker van een gevoel n onbehagen", zo schrijft de inspec- ur-generaal in zijn jaarverslag. De zuinigingen in de personeelssector rontrusten veel defensie-medewer- rs. steeds laat de geoefendheid van dienstplichtigen in de ogen van de pporteur te wensen over. De meeste edewerkers zijn tevreden over hun erk, maar de financiële beloning ordt veelal te mager geacht. Defensie in dit verband een oplossing moe- n vinden voor het groeiende aantal roepsofficieren dat het uniform voor "t burgerpak verwisselt. RIO DE JANEIRO - Duizenden studenten hebben in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janiero de belangrijkste verkeersaders geblokkeerd om kracht bij te zetten aan hun eis meer geld uit te trekken voor onderwijs. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer twee miljoen Nederlanders hebben op het ogenblik een donorcodicil ingevuld. Dat betekent bijna een verdubbeling vergeleken bij 1982. Slechts de helft van hen heeft het codicil echter ook daadwerkelijk bij zich. Dit blijkt uit het marktonderzoek dat de Werk groep Donorwerving om de twee jaar laat doen door het Bureau Ferro BV. Het eerste exemplaar van het nieuwe onderzoeksrapport is vrijdagmiddag in Den Haag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Dolman. De werk groep probeert via voorlichting en het verspreiden van donorcodicils de be reidheid bij de bevolking te bevorde ren om na het overlijden weefsels of or ganen af te staan voor transplantatie. Het onderzoek wees verder uit dat 55 procent van de ondervraagden toe stemming zou geven als hun na het overlijden van een familielid om dona tie van organen wordt gevraagd. De werkgroep noemt het opvallend dat maar 25 procent - net als in 1986 - voor stander is van het geen bezwaar-sys- teem zoals dat sinds een jaar in België van kracht is. Dit systeem houdt in dat ervan wordt uitgegaan dat de betrok kenen geen bezwaar hebben tegen do natie van weefsels en organen, tenzij ze dat nadrukkelijk hebben aangegeven. In Nederland geldt het omgekeerde systeem: hier moet -via het codicil- DEN HAAG (ANP) - Het maatschappe lijk werk voor volwassen doven wordt ondergebracht bij een interle- vensbeschouwelijke stichting MaDi- Do (Maatschappelijke Dienstverle ning aan Doven). Dit heeft het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur meegedeeld. Tot nu toe behoorde het maatschap pelijk werk voor doven, volwassenen zowel als kinderen, tot het takenpak ket van de doveninstituten. Ten gevol ge van het emancipatiestreven stelde de Dovenraad zich aan het begin van de jaren tachtig op het standpunt dat voor de volwassen doven aan deze si tuatie een einde moest worden ge maakt. In overleg met de vier doveninstitu ten, de Nederlandse Dovenraad en de Stichting MaDiDo is nu beslist dat MaDiDo voor het maatschappelijk werk 1,1 miljoen gulden van het minis terie krijgt. Zes ton van dit bedrag ging vroeger naar de doveninstituten. De twee levensbeschouwelijke dove ninstituten zullen in de toekomst, zij het op beperktere schaal, maatschap pelijk werk voor volwassen doven blij ven bieden. Dit om doven die maat schappelijke hulp willen van een der confessionele instituten hiertoe de ge legenheid te blijven geven. vooraf nadrukkelijk toestemming zijn verleend. Ondanks de toenemende bereidheid om organen af te staan, is het aanbod van nieren in de eerste negen maanden van 1988 met 20 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode in 1987. De werkgroep richt daarom haar acti viteiten dit jaar ook op de ziekenhui zen en artsen om orgaandonatie daar meer bespreekbaar te maken. Ze heeft in een brief aan alle ziekenhuisdirec ties bezorgdheid uitgesproken over het dalend aantal transplantaties en meer aandacht voor dit probleem ge vraagd. HAAKSBERGEN (GPD) - De presi dent van de rechtbank in Almelo, mr. Van den Biesen, heeft vrijdag bij von nis in kort geding bepaald dat de rech ter commissaris in Almelo bij notaris mr. Derksen in Haaksbergen een en velop met inhoud in beslag mag ne men. De rechter-commissaris in Leeuwar den heeft deze nodig voor een gerech- terlijk vooronderzoek dat loopt tegen een 35-jarige man die wordt verdacht van oplichting. Derkman beriep zich op zijn ambtsgeheim. Volgens Van den Biesen valt het in depot nemen van een gesloten envelop met inhoud niet onder de door de wet aan de notaris op gedragen specifieke taak en valt daar om niet zonder meer onder het ver schoningsrecht van de notaris. Voorzitter mr. Gambon van de Ko ninklijke Broederschap Notarissen is geschrokken van het vonnis: „Wij vin den dat alles wat zich binnen de vier muren bij een notaris afspeelt onder het ambtsgeheim moet vallen". AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse burgemeester Van Thijn wil dat alle alcoholvrije eetgelegenheden in het Amsterdamse Wallengebied ge durende 6 weken om middernacht sluiten. Dit weekeinde krijgen alle snackbars en koffiehuizen een brief waarin staat dat hun nachtvergun ning van 31 oktober tot 19 december is ingetrokken. Een aantal bordelen in het gebied zal -op vrijwillige basis zijn deuren om 01.30 uur sluiten. Van Thijn hoopt met deze maatregel de overlast door junks, dealers en alco holisten in deze buurt terug te dringen. De politie mag verder in het gebied een aanwezigheids- en samenscholings verbod toepassen. „Daarnaast over weeg ik een verbod op alcoholhouden de drank op straat in het genoemde ge bied", aldus Van Thijn. Volgens de gemeente is in het gebied, begrensd door de Lange en Korte Nie- zel, de Oudezijds Achterburgwal, de Molensteeg, de Zeedijk, de Nieuw- markt en de Kloveniersburgwal, de overlast in de nachtelijke uren zo groot geworden dat dergelijke maatregelen noodzakelijk zijn. „Er kan worden ge sproken van een ernstige aantasting van de openbare orde. Bewoners heb ben slapeloze nachten door ge schreeuw, ruzies, vechtpartijen en handel in harddrugs", aldus de burge meester in de brief aan de exploitan ten. Ook een aantal exploitanten van bor delen krijgt een brief van het stadhuis waarin hen wordt verzocht om de deuren vroeger te sluiten. Deze men sen hadden al toegezegd hun deuren om 01.30 te sluiten en niet eerder dan 10.00 uur 's ochtends weer klanten te helpen, gedurende de periode dat de snackbars bij wijze van proef om mid dernacht dichtgaan. Een bindend ver bod kan de burgemeester de bordelen niet opleggen, omdat zij voor hun ac tiviteiten geen nachtvergunning heb ben, zo lichtte een gemeentewoord voerder vrijdag toe. Advertentie UBLIN (RTR) - Het Franse drank- oncern Pernod Ricard heeft recht op et belang van twintig procent in de erse whiskyfabrikant Irish Distiller roup (IDG), dat de huidige eigenaar - e Ierse fruitimporteur FII Fyffes - ortgeleden aan de Franse pastispro- ucent heeft toegezegd. Dit heeft een ers gerechtshof vrijdag bepaald. Dit etekent een belangrijke winst voor ernod, die om de overneming van DG met de Britse hotel- en drankgi- ant Grand Metropolitan de strijd ;an heeft gebonden. techter Costello heeft Fyffes zeven hgen de tijd gegeven om zijn toezeg- >®g aan Pernod na te komen. Ge- )e,Jrt dit niet dan wordt de kwestie '°or het Ierse Hoger Gerechtshof ge dacht. De fruitimporteur probeert ®unt te slaan uit de strijd tussen de wee concerns. Al eerder had Fyffes ;i',: belang toegezegd aan Grand Met naar hoefde zich volgens de Britse nonopoliecommissie niet aan zijn be- °'te te houden. Nu wilde de handelaar Veer terugkomen op zijn toezegging 'an Pernod. ROTTERDAM (ANP) - De kosten van de veilig heidszorg - de zorg ter voorkoming, opsporing, be rechting en bestraffing van crimineel gedrag - be droegen voor 1985/1986 bijna 5,6 miljard gulden. De kosten van criminaliteit bedroegen in die periode circa 35 miljard gulden. Ongeveer de helft van de totale schade als gevolg wordt geleden door de overheid. Fraude is hier de belangrijkste oorzaak. Dit blijkt uit een vrijdag verschenen rapport van het Nederlands Economisch Instituut (NEI) in Rotter dam. Het rapport, „Naar een economische benade ring van criminaliteit en veiligheidszorg", is ge maakt in opdracht van de Stichting Maatschappij en Politie (SMP). Met het rapport wil de SMP een bijdrage leveren in de discussie over de sterk toege nomen criminaliteit en de kosten om haar te voor komen dan wel te bestrijden. In de totale kosten van de veiligheidszorg komt cir ca 60 procent (3,4 miljard gulden) voor rekening van politie en justitie. Hiervan maken de uitgaven ten behoeve van politie veruit het grootste deel uit (62 procent). Circa de helft van de politietijd wordt be steed aan misdaadbestrijding, zo valt uit het rap port op te maken. Het aandeel van de uitgaven aan rechtspraak en rechtshulp in de totale uitgaven van politie en jus titie bedroeg bijna acht procent in 1970 en is geste gen tot ruim elf procent in 1986. De totale uitgaven aan politie en jusitie zijn in de periode 1972-1986 toegenomen met bijna 69 procent, namelijk van 1,5 miljard gulden in 1970 tot circa 6,5 miljard in 1986. De kosten van criminaliteit beperken zich in het on derzoek tot gewelds-, vermogens- en slachtofferloze misdrijven. Er werd gekeken naar de schade voor slachtoffers en de maatschappij. De opstellers bena drukken dat niet alle kosten in geld kunnen worden uitgedrukt. „Dit geldt bij voorbeeld voor de psychi sche kosten voor de slachtoffers". De overheid lijdt de grootste schade: 16,4 tot 20,4 miljard gulden. Dit is vooral te wijten aan de zoge noemde ISMO-fraude, een verzamelnaam voor be lasting-, premie-, steun- en subsidiefraude (11 a 15 miljard gulden) en de schade als gevolg van vanda lisme (1,4 miljard gulden). De kosten van bodemrei niging bij milieudelicten bedragen 4 miljard gulden. De samenstellers van het rapport voegen er aan toe dat het schadebedrag voor de overheid waarschijn lijk een minimumraming is omdat de grootste scha depost - fraude - slechts in beperkte mate wordt ont dekt en de kostenramingen zijn gebaseerd op de be kend geworden zaken. Het bedrijfsleven ondervindt als gevolg van crimi naliteit een schade van 3,6 miljard gulden. Voorna melijk vandalisme is hier debet aan. De schade voor gezinshuishoudingen bedraagt 3,3 miljard gulden, vooral veroorzaakt door kleine cri minaliteit (diefstal, inbraak en dergelijke). Dertig procent van de totale kosten van criminaliteit be treft de omzet op illegale markten (opiummarkt, illegale gokmarkt, prostitutie): ongeveer 9 a 10 mil jard gulden. Ook hier onderstrepen de onderzoe kers dat de geraamde schade is gebaseerd op zeer onvolledig materiaal. •VHRSCHUHREN E. Polenlaan, 28 9090 STEKENE, Tel. (03) 779.90.72 •VAN DUYSE W. Ten Bos, 12 2770 ST-NIKLAAS (NIEUWKERKEN-W.) Tel. (03) 777.09,42 N'YS R. Kouterstraat, 35 2788 VRASENE Tel. (03)775.27.14 VERSELDER R. Kaaistraat, 8 bus 1 9900 EEKLO Tel. (091) 77.29.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5