Steltkluut onderzoekt aantasting van natuur volgende week Restauratie De Rookende Moor Zierikzee begint Eerste paal voor nieuw kantoorpand Beter Wonen Cross eist veel van paarden en ruiters streek \7Y\\\ks7KN ILLEGAAL STORTEN VUIL EN DEMPEN SLOTEN Verwaarloosd Straatverlichting Schouwen-Duiveland ging uur later aan VOORMALIGE TABAKS- EN REFORMWINKEL Voorlichting over voortgezet onderwijs Raad Kapelle behandelt begroting Zierikzee ontvangt nieuwe inwoners Amnesty houdt actieweek Beveland Commissie welzijn over bezuinigingen Kruisvereniging Bevelanden in Goes bijeen Jeugdcommissie vergadert over kinderboerderij Uitvoering koren in kerk Zierikzee J. den Haan won prijs volkstuinen NA AANTAL KEREN UITSTEL NIEUWBOUW Teleurgesteld KAMPIOENSCHAP VEELZIJDIGHEID VERHUUR GELEGENHEIDS KLEDING ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 ,1 ZIERIKZEE Interkerkelijk - In de gerefor meerde kerk van Zierikzee wordt zon dag 30 oktober een dienst gehouden van de interkerkelijke werkgroep Zie rikzee. De dienst begint om 17.00 uur. Voorganger is ds K. Hendrikse uit Zie rikzee. Organist is Theo Faber. Verder verleent het gereformeerd kerkkoor medewerking. Het thema is 'verzoe ning'. Voor de jongste kinderen is er een crèche in het gebouw. De collecte is bestemd voor de 'vliegende dokters'. GOES Bejaardenbiljart - De Beveland se Biljart Combinatie Bejaarden heeft de zevende ronde gespeeld. Het team van Lewedorp heeft met een positief saldo van 190 caramboles nog steeds de leiding. Hansweert staat tweede met 128 caramboles, gevolgd door Ka pelle 2 met 103 caramboles. Goes 3 neemt de vierde plaats in met 95 ca ramboles. Vijfde staat Krabbendijke met een positief saldo van 92. OUD-VOSSEMEER Biljarten In de competitie van de Oud-Vossemeerse biljartvereniging Krijt op Tijd speelde bij het b-team Adriaan Havermans met negen ca ramboles de hoogste serie en met 28 beurten tevens de kortste partij. An- toon van Daalen had met 1.36 het bes te gemiddelde. Artsen: Dierenartsen Tandartsdiensten Apotheek: Wijkverpleging: m.u.v. do.-avond en zaterdag tiende eeuw. Dat interieur is overigens niet voor elke branche geschikt of ge schikt te maken, aldus H. Goedegebu re, opzichter restauratiewerken en mo numenten. Het oudste deel van De Rookende Moor, het pand nummer 11, dateert waarschijnlijk uit de 17de eeuw. De lijstgevel aan de straatzijde is 18de eeuws. Uit de tweede helft van de 19de eeuw stamt het pand Korte Sint Jan straat 9. De heer Goedebure kenschetst De Rookende Moor als een leuk pand, maar aan de andere kant in de reeks van Zierikzeese monumenten 'niet écht bijzonder'. De restauratie vindt mede plaats in het kader van de stads vernieuwing. De voormalige tabak- en kruidenwin kel is nogal verwaarloosd en voldoet in huidige staat niet aan de eisen voor bewoning. De kosten van restauratie en verbouwing bedragen ongeveer 430.000 gulden. Aan de restauratie komt volgens op zichter Goedegebure een 'aardig stuk je vakwerk' te pas. „Een mooi karwei voor de komende winter". Het Zierik zeese aannemingsbedrijf Quant is be last met de uitvoering. Omstreeks april of mei moet de restauratie - 'te vens een opknapper voor de hele Kor te Sint Janstraat', aldus Goedegebure - gereed zijn. ZIERIKZEE - De openbare verlich ting op Schouwen-Duiveland is don derdagavond een uur later dan ge bruikelijk aangegaan, doordat de in stallatie van de PZEM defect was. Na een uur was de installatie gerepa reerd en kon de straatverlichting als nog worden ontstoken. Problemen ten gevolge van de tijdelij ke duisternis deden zich volgens een woordvoerder van de PZEM niet voor. Het monumentenpand De Rookende Moor. ZIERIKZEE - In Zierikzee wordt vol gende week begonnen met restauratie en verbouwing van De Rookende GOES - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs, rayon De Bevelanden, be gint dinsdag met de jaarlijkse voor lichtingsavonden over het voortgezet onderwijs. De eerste bijeenkomst wordt gehou den in de scholengemeenschap Groot Stelle aan de Bergweg in Goes en be gint om 20.00 uur. Vertegenwoordigers van de Groene School uit Kapelle, het Goese Lyceum, Groot Stelle en de Vliedberg verlenen hun medewerking. De tweede voorlichtingsavond wordt gehouden maandag 7 november in de openbare basisschool Andendiek te 's-Gravenpolder om 20.00 uur. KAPELLE - De Kapelse gemeente raad behandelt dinsdag de begroting en de beleidsvoornemens voor 1989. De schriftelijk ingediende algemene beschouwingen en het antwoord van het college daarop worden mondeling nog even doorgelicht. Daarna volgt de tweede ronde, waarbij de raad als eer ste aan zet is (replieken) en b en w het laatste woord hebben (duplieken). De vergadering begint om 19.30 uur in het Kapelse gemeentehuis. De agenda vermeldt naast uit de be groting voortvloeiende punten als het vaststellen van tarieven voor het ge bruik van openbare en sportgebouwen en een wijziging van de legesverorde ning, enkele kredietvoorstellen. Zo gaat de aanschaf van hulpverle ningsmateriaal voor de brandweer 30 mille kosten, vergt vervanging van een maaimachine voor plantsoenendienst 7300 gulden en betekent de aankoop van een lichte vrachtauto een uitgave van 19 mille. De raad bespreekt eveneens een voor stel om in verschillende straten in We- meldinge en Kapelle enkele kapotte of zwakke delen van rioleringen op te knappen. Daarmee is een bedrag ge moeid van 47.000 gulden. - De overdracht van het clubgebouw aan de tennisvereniging Kapelle komt eveneens aan de orde. Het college, blij met deze vorm van privatisering, wil de grond inclusief onderkomen voor de symbolische som van een gulden overdragen. De tennisvereniging is van plan het huidige gebouw te slopen en er een nieuw clubhuis neer te zet ten. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee houdt dinsdag een kennismakingsbij eenkomst voor de nieuwe die zich tus sen oktober 1987 en september 1988 in Zierikzee hebben gevestigd. Er kan kennis worden gemaakt met burgemeester en wethouders, leden van de gemeenteraad en personeel van de gemeente-secretarie. De bijeen komst in het stadhuis begint om 20.00 uur. Op het programma staat onder meer de vertoning van de film 'Zierik zee, stad als een kasteel'. Ook is er een rondleiding door het stadhuis en het stadhuismuseum. Moor, de panden Korte Sint Janstraat 9 en 11. De Rookende Moor is eigen dom van de gemeente en staat op de lijst van beschermde monumenten. Gemeentelijk uitgangspunt bij de res tauratie is de als historisch waarde vol aangemerkte panden in stand te houden, en deze vervolgens in gereno veerde staat te verkopen. Als De Roo kende Moor niet wordt verkocht pro beert de gemeente het pand te verhu ren. In De Rookende Moor was tientallen jaren een tabaks- en sigarenhandel ge vestigd en vervolgens - tot voor enkele jaren nog - een kruiden- en reform zaak. De voormalige winkelpanden, destijds eigendom van Koninklijke Zeelandia, kwamen in 1985 in handen van de gemeente. De Rookende Moor heeft een nog vrijwel compleet winke linterieur uit het begin van de negen- GOES - Amnesty International houdt vanaf 24 tot en met 31 oktober in Zuid- Beveland een actieweek om geld in te zamelen, dat nodig is om overheden die de mensenrechten schenden op de voet te kunnen blijven volgen. Op de Grote Markt in Goes staat zaterdag 29 oktober een informatiestand. Speciaal voor de actieweek is een set kaarten gemaakt die bij Amnesty te koop is. In de Bevelandse dorpen wordt gecollec teerd. HEINKENSZAND - De commissie welzijnsaangelegenheden Borsele vergadert dinsdag om 20.00 uur in de Stenge te Heinkenszand. Aan de orde komt onder meer de verwachte rijks bezuinigingen op het welzijnswerk. Het gemeentebestuur van Borsele heeft de bibliotheek verzocht 15.000 gulden te bezuinigen op de begroting. Of dat is gelukt, is nog niet duidelijk. B en w hebben al wel besloten om de voorbereidingen voor een vaste vesti ging in 's-Gravenpolder op te schor ten. In totaal denkt het college vol gendjaar bijna 32 mille minder te kun nen uitgeven aan welzijnszaken. GOES - De kruisvereniging Noord-Be veland en Zuid-Beveland-west houdt dinsdag 15 november een algemene le denvergadering. Aan de orde komen de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester en een bestuursverkie zing. De vergadering wordt gehouden in hotel Goes en begint om 19.30 uur. De uitslagen: Adriaan Havermans-Antoon van Daalen 2-0, Marien Moerland-Henk van Herpen 0-2, Jaap Kruf-Tonnie Kruf 0-2, Fred Zweegers-Kees Steenpaal 0-2, Mat- thijs Potappel-Peter de Jager 2-0, Marien Moerland-Antoon van Daalen 0-2. HULST - De gemeenten treden veel te laks op bij overtredingen van de be stemmingsplannen voor de buitenge bieden. Volgens natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut lopen natuur en landschap ernstig gevaar door illegale praktijken. Aangezien de gemeenten volgens De Steltkluut overtredingen vaak door de vingers zien, wil de vereniging zelf een onder zoek instellen naar de aantasting van het buitengebied en daarover een rap port samenstellen. ZIERIKZEE - De commissie voor jeugd- en jongerenwerk van de ge meente Zierikzee vergadert maan dagmiddag over een subsidieverzoek van de kinderboerderij De Punt in Zierikzee. Deze wil 3000 gulden voor het opzetten van een project genaamd 'Kaas maken op de boerderij'. De commissie buigt zich ook over een subsidieverzoek van de speel-o-theek Schouwen-Duiveland. Die heeft geld nodig om nieuwe vrijwilligers ver trouwd te maken met het werk van de speel-o-theek. Verder komt een subsi dieverzoek van het gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk aan de or de. Dat is bestemd voor de organsiatie van een speelweek voor leerlingen van de ZMLK-school in de regio Schou wen-Duiveland. De commissie verga dert vanaf 16.30 uur in het stadhuis. ZIERIKZEE - De zangkoren Cantare uit Zierikzee en Een Naam is Onze Ho pe uit Nieuwerkerk geven zaterdag avond 5 november een uitvoering in de Grote Kerk te Zierikzee (aanvang 20.00 uur). De leiding is in handen van de dirigenten Rinus Verhage en Willie Bil. Op het programma staan werken van Pachelbel, Liszt, Buxtehude en Schütz. Het koor Cantare treedt voor het eerst op sinds de fusie van het Zierikzees Kamerkoor en de Zierikzeese Orato riumvereniging. Medewerking verle nen de violisten Myra van Groenen- daal en Peter van Essen en de cellist Ben Prey. Behalve koorwerken zullen ook enige instrumentale werken wor den uitgevoerd. Het concert begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De eerste prijs voor het onderhoud van de volkstuinen van de stichting nutstuingrondverhuring in Zierikzee gaat dit jaar naar J. den Haan uit Zierikzee. De prijs van 35 gul den wordt vrijdag 4 november uitge reikt in de hal van de Nutsspaarbank in Zierikzee. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. W. Snijders won de twee de prijs, derde werd J. Noomen. SINT-MAARTENSDIJK - Het slaan van de eerste paal voor de nieuwe be huizing van de Thoolse stichting Be ter Wonen is veel gaan lijken op de weg die de stichting naar de nieuw bouw moest bewandelen. Keer op keer weigerde vrijdagochtend de hei installatie op de Haven in Sint-Maar tensdijk. Evenzoveel keer echter nam de voorzitter van de stichting, ing L. A. M. Elenbaas, zijn plaats in de cabi ne weer in tot hij de betonnen paal op de juiste diepte in de grond had. De afgelopen jaren zijn de plannen voor nieuwbouw voor de woningstich ting verschillende keren terug de kast in gegaan. In zijn toespraak ter gele genheid van het slaan van de eerste paal vrijdagochtend ging Elenbaas in op de lange periode van voorbereiding voor de nieuwbouw van de stichting Beter Wonen. Kort na het betrekken van tijdelijke bewoning werden de plannen voor een nieuw kantoor en magazijn-werk plaats weer uit de kast gehaald. Het kiezen van een lokatie bleek er niet ge makkelijker op geworden. Ook moge lijkheden in Tholen en Scherpenisse werden onderzocht. Door ruimtege brek zijn naast het pand in de Molen straat momenteel drie andere lokaties in gebruik. „De werksituatie voor onze medewerkers is dan ook verre van ide aal", meldde Elenbaas, „om over be- drijfs-economisch functioneren maar niet te spreken". Bij de viering van het 25-jarig bestaan van Beter Wonen kon het bestuur ma quette en bouwtekeningen tonen. Met het begin van de daadwerkelijke bouw moest de stichting echter nog een jaar wachten. „In het nieuwe gebouw kunnen huur ders en woningzoekenden zodanig worden ontvangen dat hun privacy wordt beschermd. Overleg op bestuur lijk niveau kan nu in 'eigen huis' plaatsvinden, hetgeen de verhoudin gen zeker ten goede zal komen". Ook op de toekomstige ontwikkelingen zal de Thoolse woningstichting volgens Elenbaas zeker kunnen inspelen. „Zal uitbreiding van het bezit dan minder aan de orde zijn, een verandering van het corporatie-functioneren is zeker nabij. De door staatssecretaris E. Heerma onlangs gepresenteerde ont- werpnota 'volkshuisvesting in de j aren negentig' geeft daartoe al de nodige aanzetten". Ten aanzien van de leegstand op Tho len merkte Elenbaas op dat de woning markt zich hier zal moeten gaan rich ten op aanbod-, in plaats van vragers- markt. Het personeel van de stichting Beter Wonen liet vrijdagochtend weten met argusogen te hebben uitgekeken naar het begin van de bouw. Zij boden de stichting een witte vlag met het zwarte Beter Wonen-embleem aan. Alle medewerkers worden opgeroepen melding te maken van ongeoorloofde ingrepen in de buitengebieden. De Steltkluut geeft als voorbeelden het storten van vuil of afval, het afgraven van dijken, het dempen van drinkput ten en sloten, het spoelen van tanks en het rooien van bomen. Alle gegevens worden verwerkt in een rapport, dat vervolgens wordt toegezonden aan de verschillende gemeenten. Desnoods zullen ook andere instanties, zoals de waterschappen of de provincie, wor den ingelicht. De medewerkers van de vereniging worden tijdens excursies in natuurge bieden vaak geconfronteerd met over tredingen van de bestemmingsplan nen. Hoewel de meeste ingrepen be trekkelijk klein zijn, maakt de vereni ging zich grote zorgen. De totale gevol gen zouden van enorme invloed zijn op natuur en landschap. De Steltkluut spreekt van een sluipende teloorgang van het buitengebied. De natuurbeschermingsvereniging is zeer teleurgesteld in de gemeenten, die nauwelijks actie ondernemen tegen de bedreiging van de buitengebieden. L leden van de Steltkluut meldden L aantastingen van de natuur herhal delijk bij de gemeenten, maar n aanleiding daarvan werd slechts den iets gedaan. In het beste ge ging een ambtenaar even poolshooJ nemen zonder dat dit werd gevoll door werkelijke maatregelen. „Concrete resultaten zijn tot nu 1 steeds uitgebleven", is de constateril van De Steltkluut in het eigen verel gingsblad. „Wel is het eens voorgelf men, dat achteraf nog een speciale vj gunning werd verleend. We rnoetf echter het eerste geval nog meen ken, dat men herstel in de oorsprong lijke staat afdwong". De Steltkluut is deze zomer begonnl met een eerste inventarisatie van I schade die natuur, landschap en i lieu ondervinden. De natuurbeschl mingsvereniging hoopt dat het rl port kan bijdragen tot een menJ teitsverandering in de gemeentel sturen. „We hopen duidelijk te makl dat ook een gemeente haar veral woordelijkheid moet inzien en na zomaar passief mag blijven toekijk! hoe allerlei voorschriften in het 1 stemmingsplan buitengebied wordj overtreden". KAMPERLAND - Al wekenlang zijn leden van de rij vereniging De Gouwe Rijers bezig met de organisatie van het kampioenschap veelzijdigheid voor paarden en pony's. Dit spectacu laire onderdeel van de paardensport wordt vandaag, zaterdag, gehouden op de Schotsman bij Kamperland. De cross bestaat, afhankelijk van de klasse waarin een combinatie uit komt, uit 14 tot 24 hindernissen. De lengte van de cross varieert van twee tot vier-en-halve kilometer. Aan de hindernissen is dit jaar veel aandacht besteed en op De Schotsman verrijzen ware meesterstukjes. Daarbij wordt nauwlettend in de gaten gehouden dat de obstakels eerlijk blijven voor paard en ruiter. De originele sprongen ma ken het voor het publiek nog spannen der om de ruiters het traject af te zien leggen. De cross is echter maar één onderdeel van de samengestelde wedstrijd. Alle combinaties beginnen met het afleg gen van een dressuurproef. Na een keuring van het paard of de pony door de dierenarts volgt de uithoudings- proef. Deze bestaat enerzijds uit een wegparkoers van vier kilometer (een warming-up voor ruiter en paard) en anderzijds uit de cross. Na de cross on dergaat het paard een tweede veteri naire controle en volgt een afsluitend springparkoers. De verschillende onderdelen eisen naast een goede conditie van de paar den en pony's een veelzijdigheid van de combinaties in de verschillende dis ciplines van de paardensport. De best presterende combinaties en de beste equipes van de rijverenigingen gaan door naar de nationale kampioen schappen veelzijdigheid. De deelname valt dit jaar wat tegen. Veel combinaties hebben niet vol doende kunnen trainen door de in Zee land heersende droes. In de klasl zwaar voor paarden strijden drie de| nemers om het kampioenschap. SaT dy den Exter van rijvereniging Noor] Beveland heeft zo langzamerhand e flinke dosis routine opgebouwd in i springen. Kees de Visser van de Gouwe Rijd heeft in het verleden ook al eens v| zich doen spreken bij de samengestf de wedstrijden. De klasse ir paarden telt vijf deelnemers, onderv Sandy den Exter, verder Inge Quistl Theo Perdaen van de Zwinruiters f Peter Klaasse van rijvereniging Wi cheren. De zware klasse bij de ponjf telt drie deelnemers. Tijdens de wedstrijd wordt ook i prestatieproef voor New Forest ny's verreden. Het kampioenschap s| mengesteld wordt gehouden op 22of tober in de Schotsman bij Karnpl land. Om 9.00 uur start de dressuil om 10.30 gaat de eerste combinafl van start voor de cross en om ona veer 17.30 uur is de prijsuitreiking! Zondag 23 oktober '88 Nederlands-Hervormde Kerk. Brou wershaven 9.30 ds. Vijfvinkel. Bruinis- se 10 dhr. Tramper -17 drs. v. d. Ploeg. Burgh 10 ds. Ten Have. Dreischor 9.30 ds. Jonker. Eikerzee (Scharendijke) 9.30 ds. Mulder. Haamstede 10 en 15.30 ds. Kerssen, 19 ds. v. Mourik. Kerk- werve 11 ds. Mulder. Nieuwerkerk 10 ds. Beyer. Noordgouwe 11 ds. Jonker. Noordwelle 11 ds. Bregman (HA). Oos- terland 10 dhr. Ariesen 18 ds. Vijfvin kel. Ouwerkerk 10 dhr. Rouw. Renesse 9.30 ds. Bregman (HA). Serooskerke 10 dhr. v. Es. Sirjansland 11 en 18.30 ds. Boer. Zierikzee: Gasthuiskerk 9.30 ds. Boer, 19.30 ds. De Boo. Zw. Rode- Kruiszikenhuis 11 dr. Reikema; Zon- nemaire 11 ds. Vijfvinkel. Gereformeerde Kerk. Bruinisse 10 ds. Rienstra, 17 mevr. d. d. Beukei. Haam stede 10 en 19 dhr. de Vries. Nieuwer- kerk/Oosterland 10 ds. Weerman 17 ds. Rienstra. Scharendijke 10 ds. Ka mermans, 19 dhr. Baas. Zierikzee 10 ds. Spoelstra, 18.30 ds. Noordhof. Gereformeerde Gemeente. Haamste de 10 leesdienst, 19 ds. Vreugenhil. Oud-Gereformeerde Gemeente. Brui nisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30,14 en 18 leesdienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds. Broersma. Kerkwerve 10 en 18 ds. van der Sluys. Zierikzee 10 en 18 ds. van Benthem. SCHOUWEN-DUIVELAND 22 EN 23 OKTOBER 1988 ALARMNUMMER 01184-14444 Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: W. van Geer, Zierikzee, tel. 0111 12080. Spreekuur voor spoedgevallen va 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vri 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach, J. va Renesseweg 6, Renesse, tel. 01111 1280. Spreekuur voor spoedgevallen va 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uui Bruinisse, Oosterland en Nieuwe kerk: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Do restein en C. Pet, Dorpsweg 5, Bruint se, tel. 01113-1280. (Vanaf. zat. 9.00 uur): S. Bergsma, Zie rikzee, tel. 01110-12180. Spreekuren voor spoedgevallen zat. e zon. 16.30-17.00mur: H. B. Geleijnse Szitajtis, Noordstraat 12, Burgh Haamstede, tel. 01115-2698. Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel 01110-12906, geopend zat. van 9.00 12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zon. van 12.00-12.30 uur en van 18.00 18.30 uur. Voor dringende hulpvragen is d( dienstdoende wijkverpleegkundig! (7 x 24 u.) te bereiken via het tel.no 01110-14433. Gereformeerde Gemeente in Neder land. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 samen komst. Rooms-Katholieke Kerk. Haamstede 10 dienst. Lange Vorststraat 98-102 Goes 01100-15755 Beter Wonen-voorzitter ing L.A.M. Elenbaas kijkt tevreden vanuit de cabine van de hei-installatie naar het in de grond slaan van de paal. Na wat nukken werkt de installatie naar behoren. Pinkstergemeente. Zierikzee (Meel- straat) 10, woensd. 20 samenkomst. Evangelisch-Lutherse Gemeente. Zie rikzee 10 dhr. Oosterloo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 40