Ipzc Horecapaviljoen komt nog niet in gedempte haven in Kattendijke amschip Schorpioen erlaat Binnenhaven Golf en wonen worden in Bruinisse geintegreerd Toch subsidie voor kinderdagverblijf streek [LS VERHUURDER VW-LID IS chooldirecteur .N.G. Pikaar olphaartsdijk functie neer Eversdijk voor "DA in Kruiningen ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 sbw 1 5 egt 7BOUW BIJ MARINESTEIGER BUITENHAVEN Stoommachine Bewoners Kavels B EN W VALKENISSE: ungalowbureaus He in VW-gids IaDZAND-BAD - De Provinciale VVV heeft zich bij monde ]an directeur A. C. Bontenbal bereid verklaard om met ingang an 1990 de opzet van de bungalowgids te wijzigen. Tot nu toe lerden in de gids alleen die verhuurbureaus opgenomen, [aarmee de bemiddelingscentrale van de Provinciale VVV za- en doet. fenaf 1990 kunnen wat de Provinciale Vv betreft ook andere verhuurbu- in de bungalowgidsen worden Irmeld. De Provinciale VVV komt larmee tegemoet aan de kritiek van [kust-WV west-Zeeuwsch-Vlaande- |n, die zich op het standpunt stelde alle bungalowverhuurders die Mid zijn recht hebben op verniel ing in de provinciale gids. |e 'gids'-kwestie was één van de pun- i van bespreking tijdens een bijeen- bmst die vrijdagochtend plaatsvond 1 hotel De Schelde in Cadzand-Bad Issen vertegenwoordigers van de frovinciale VVV, de voorzitter van de hst-VVV, de heer P. M. Faas, en zeven verhuurbureaus uit Cadzand. Niet al leen de vermelding in de gids kwam aan de orde, ook de toekomstige rol van de bemiddelingscentrale van de Provinciale VVV stond ter discussie. De vraag daarbij was of de centrale bungalows mag verhuren van ver huurbureaus die nu niet zijn aangeslo ten en welke vergoeding daar dan te genover moet staan. VVV-directeur Bontenbal kon daar vrijdagochtend nog geen kant en klaar antwoord op geven. „We gaan nu ons huiswerk doen. Rond kerstmis gaan we opnieuw praten en dan ho pen we medio maart-april volgend jaar een definitief eindvoorstel klaar te hebben. Dat voorstel geldt voor heel Zeeland". Bontenbal is hoopvol gestemd over een positieve einduitslag. „De ver huurbureaus hebben zich bereid ver klaard om cijfers te geven, zodat wij kunnen gaan rekenen". De heer Faas, voorzitter van de kust-VVV west- Zeeuwsch-Vlaanderen, moet nog zien of het gesprek tot resultaten zal leiden. Naar zijn mening staan de verhuur kantoren in Cadzand-Bad 'niet te trap pelen' om met het provinciale bemid delingsbureau in zee te gaan. jfOLPHAARTSDIJK - Directeur W. G. Pikaar van de Ichthusschool te lolphaartsdijk legt met ingang van 1 bvember zijn functie neer. Hij treedt [dienst als directeur van het bejaar- leneentrum De Bannehof in Gorkum. gelegenheid van zijn afscheid lordt vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en receptie gehouden in de hal van Jet schoolgebouw. tRUININGEN - Het CDA-Reimers- faal houdt maandag 31 oktober een Ipenbare ledenvergadering in de Ko- jenbeurs te Kruiningen. De inleiding lordt gehouden door het Tweede Ka- perlid drs H. Eversdijk. Hij zal spre- i over actuele politieke zaken. De Bijeenkomst begint om 19.30 uur. DEN HAAG - De waarnemend voor zitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr P. J. Bouke- ma, is in kort geding niet ingegaan op een verzoek van horeca-ondernemer J. van Waarde per voorlopige voorzie ning te bepalen dat akkoord gegaan moet worden met het bouwplan voor een horecapaviljoen op het plateau van de gedempte haven in Kattendij ke. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn niet bereid gebleken de gemeente Goes toestemming te verlenen voor het afgeven van een bouwvergun ning. Over enkele weken wordt de motive ring van de beslissing bekend ge maakt. Het komt echter zelden voor dat bij een voorlopig vonnis tot het verlenen van toestemming voor een bouwwerk wordt besloten. De behan deling van de zaak door de afdeling rechtspraak zelf wordt dan immers een formele aangelegenheid. Tijdens de zitting had mr Boukema wel kritische vragen aan het adres van de gemeente en van de provincie. Bo vendien merkte hij nadrukkelijk op dat gedeputeerde staten nog moeten beslissen op het bezwaarschrift dat te gen de negatieve beslissing is inge steld. Bij het vroegere haventje is voorzien in kleinschalige recreatievoorzieningen. Gedeputeerde staten vinden het bouwplan te omvangrijk. Mr Bouke ma constateerde dat de stuurgroep Oosterscheldedie eerder twee andere projecten heeft afgewezen, geen oor deel heeft gegeven over het nieuwe bouwplan. „Ik zie nergens een negatief advies. De gemeente had eerst met de stuurgroep moeten praten over de haalbaarheid van het bouwplan. Het is zeer te betreuren dat dat niet is ge beurd. Er had dan over de omvang van het gebouw kunnen worden onderhan deld. Nu moet alles worden opgelost in procedures". Hij raadde de provincie aan de stuurgroep bij het beslissen over het bezwaarschrift te betrekken. iLISSINGEN - Het ramschip Schor- lioen heeft na tien maanden zijn lig plaats achter het kantoor van de Pro- linciale Stoomboot Diensten (PSD) in Ie Tweede Binnenhaven van Vlissin- len verlaten. Twee sleepboten heb- len het antieke schip vrijdag naar het lerrein van de Koninklijke Maat- lchappij De Schelde getrokken. Met len kraan werden hier spullen van loord gehaald en andere aan boord lebracht. De Schorpioen vervolgt Maandagmorgen zijn reis naar de ma- linesteiger in de Buitenhaven. pij de marinekazerne zal het werk aan Ie Schorpioen dat tien maanden zo koed als stil heeft gelegen worden her- rat. De vrijwilligers die het schip op- pappen, mogen gebruik maken van voorzieningen van de marine. Water p stroom, waarvan ze bij de PSD wa- verstoken, worden aangesloten. Dok heeft de marine toegezegd dat nanschappen die niets te doen heb- fen op vrijwillige basis een handje mo len toesteken bij het opknappen van pet ramschip. Het was de bedoeling lat het schip vrijdag direct vanaf De pchelde zou doorvaren naar de Bui enhaven. Vanwege het tij bleek dat primo gelijk en kan de reis maandag pas worden hervat. vee sleepboten van de KMS trokken 1 Schorpioen om 11.00 uur weg van fijn ligplaats. Hoewel het maar even pversteken is, moest er toch een loods pan boord zijn. Het schip werd aan de kade onder een kraan afgemeerd, waarmee wat rommel van boord werd getakeld. Tevens werden drie teak houten koekoeks aan boord gezet, die gebruikt werden als toegangen naar het tussendek en helemaal zijn opge knapt. Eén koekoek is op een exposi tie in de Grote Kerk van Veere al aan publiek tentoongesteld. Twee koe koeks worden in de toekomst gebruikt om aan dek de apparatuur voor de kli maatbeheersing weg te werken. Woordvoerster Wil van Son van de Stichting Ramschip Schorpioen: „Om oude schilderijen en kostuums in het museumschip onder te brengen moet de lucht aan boord aan bepaalde voor waarden voldoen. We willen echter geen concessies doen aan het uiterlijk van 1868. Daarom werken we de appa ratuur netjes weg onder de koekoeks". De Scheldekraan hees ook een antiek kompas aan boord. Dit geheel in de stijl van de Schorpioen passende toe stel heeft echtgenoot Henk van Son in China op de kop getikt. De KMS schonk de stichting een stoommachi ne, die in gedeelten aan boord werd gehesen. De originele machine van het ramschip verdween al in de vori ge eeuw. Wanneer de restauratie van de Schorpioen voltooid is, krijgt het schip een ligplaats aan de Loskade in Middelburg om dienst te doen als drij vend museum en toeristische trek pleister. Er moet nog heel wat worden vertim merd voordat het schip die functie kan krijgen. Het zat de stichting de afgelo pen jaren flink tegen. Mevrouw Van Son: „De gemeente Vlissingen heeft ons jarenlang aan het lijntje gehou den. Wij wilden de Schorpioen in de vernieuwde Vissershaven afmeren, maar nu de ingang versmald is tot zes meter kan dat niet meer". De stichting koos uiteindelijk voor Middelburg, omdat die een ligplaats aanbood. Ook kwamen toen de subsidiestromen los. Zowel de gemeente Middelburg als de provincie staken 165.000 gulden in het project. Een tegenvaller kregen de scheepsenthousiastelingen eind vorig jaar te verwerken. De KMS liet weten dat de gratis ligplaats op haar terrein moest worden ontruimd. De Schor pioen verhuisde naar de PSD waar de werkzaamheden stagneerden. Wil van Son denkt dat op de nieuwe afmeer plaats bij de marinekazerne definitief kan worden doorgestoomd naar afle vering van het ramschip. Het is nog onduidelijk hoelang de Schorpioen aan de marinesteiger kan blijven liggen. Dat is afhankelijk van vlootbezoeken aan Vlissingen, waar voor het ramschip plaats moet ma ken. Mevrouw Van Son hoopt heime lijk op de komst van een ultramodern marineschip dat naast de Schorpioen afmeert. „Het oudste drijvende mari neschip naast het allernieuwste. Dat lijkt me echt geweldig". <4 l\ x V l;- VvA - a~ -• Golfleraar Kelly laat zien hoe het moet. BRUINISSE - „Het is van wezenlijk belang dat we een vereniging vor men waarin onze leden zich thuis- voelen. Het moet een sportieve club worden van mensen die met elkaar verwant zijn. Mensen met een spor tieve geest en respect voor de regels en voor elkaar. Maar die criteria gelden eigenlijk in iedere vereni ging. Dat heeft niets met geld te ma ken. Ik ken rijke mensen die erg on sportief zijn". Bestuurslid K. C. van Kempen van de nieuwe golfclub Grevelingenhout te Bruinisse legt uit welke gedachte er zit achter de ballotage van aspirant-leden van de club. De nog jonge golfclub Grevelingen hout begint, evenals het golfterrein zelf, in rap tempo vorm te krijgen. Op een 75 hectare groot terrein tussen de Oudendijk en het Grevelingen- meer bij Bruinisse is de Heidemij druk bezig een golfbaan met voorlo pig 9 holes aan te leggen. Zodra de vereniging tegen de 400 leden gaat lopen, zullen nog eens 9 holes in het terrein worden verwerkt. De vereni ging richt zich op geïnteresseerden uit Zeeland, het zuidelijk deel van Zuid-Holland en West-Brabant. De aanleg van het tweede deel van de baan is onder meer afhankelijk van de verkoop van kavels grond voor de bouw van woningen. Die wo ningen worden in het golfterrein geintegreerd, zodanig dat de golfba nen als het ware tussen de huizen ko men te liggen. Dat maakt het hele project tamelijk uniek in Nederland. Met de bouw van de huizen heeft de golfclub formeel niets te maken. Gre velingenhout park bv zorgt voor ver koop van de kavels en eventuele bouw van de huizen, als de koper niet met een eigen ontwerp en architect aankomt. Opmerkelijk is dat ook de gegadigden voor een bouwkavel ge balloteerd worden en daarbij worden dezelfde criteria als die van de golf club aangehouden. Drs J. G. M. van Staay van Grevelin genhout park bv daarover:„Het is duidelijk dat de huizen en de golf baan zeer veel met elkaar te maken hebben. Veel toekomstige bewoners kopen juist daar een huis om dicht bij de golfbaan in een mooi gebied te kunnen wonen. Dat wil zeggen dat je er voor moet zorgen dat die men sen ook bij de club terecht kunnen, dat ze er een beetje bij passen. We zouden met een paar advertenties die kavels zo kwijt kunnen aan bij voorbeeld Duitsers. Maar dat is niet de bedoeling. Dat zou ten koste gaan van de sfeer binnen de vereniging. Maar ik denk wel dat dit punt bij de verkoop van de kavels nog wel eens moeilijk zal worden". Wie overigens door de ballotage van de vereniging wil komen moet eerst nog een andere hobbel nemen, een fi nanciële. Nieuwe leden van Greve lingenhout worden geacht eerst twee aandelen-certificaten van ieder 1500 gulden te kopen. Daar komt dan nog eens een jaarlijks lidmaatschap van 1200 gulden bovenop. Ter vergelij king, de stichting golf Schouwen- Duiveland die in Burgh-Haamstede een 9 holes baan aan wil leggen, han teert een entree-bedrag van 800 gul den. Bij de stichting moet tevens een aandeel van 2500 gulden aange schaft worden. Voor 3300 gulden kan iemand, zo blijkt uit een toelichting van secretaresse J. Jaensch, voor het leven lid zijn. Op dit moment kunnen golfers al in Bruinisse terecht, al moeten zich dan 'behelpen' op de zogenaamde driving range. Dat is een terrein waarop geoefend wordt. Op dit mo ment heeft zich een veertigtal perso nen als lid van de nieuwe vereniging aangemeld. Maar volgens bestuurs lid Van Kempen staan ze massaal aan de poort, zodra de negen holes gereed zijn. Het tijdstip waarop het zo ver is, hangt af van het weer, want dat is bepalend voor het inzaaien van het gras. Van Kempen rekent op juni of juli van het volgend jaar. Dan moeten ook het nieuwe clubgebouw en 9 oefen holes met een driving ran ge bij dat terrein klaar zijn. De negen wedstrijd-holes worden aangelegd volgens de criteria van een cham- pionschip golfcourse, dat wil zeggen dat er belangrijke golfkampioen- schappen op georganiseerd kunnen worden. Het ontwerp van het terrein is van de golfbaan-architect Donald Harradine. De kavels die te koop worden aange boden liggen voornamelijk om de golfbanen heen en zijn door de be bossing in het landschap opgeno men. De kavels zijn ongeveer 750 vierkante meter groot. Ze worden in twee fasen uitgegeven. In de eerste fase is ruimte voor 76 huizen. In de tweede fase wordt het aantal huizen aangevuld tot 200 of maximaal 220. Uit de woorden van de heer Van Staay van Grevelingenhout park bv blijkt dat deze onderneming zeer nauw verbonden is aan de project ontwikkelaar Wilma Vastgoed bv. Naast de park bv en de golfclub is ook nog de firma Grevelingenhout golf bv opgericht. Die ontwikkelt de plannen en loopt het financiële risi co. De golfclub huurt het terrein in erfpacht weer van deze golf bv. Of inderdaad het golfterrein uitge breid wordt tot een 18 holes cham- pionshipbaan kan Van Staay niet voor 100 procent bevestigen. Dat hangt volgens hem af van de ont wikkeling van het ledental van de golfclub, maar het is duidelijk dat de verkoop van de bouwkavels ook een grote rol speelt: „Een spijker harde garantie hebben we de ver eniging niet gegeven, maar voor 99 procent kan ik het toch wel garan deren". Nu in Nederland de golfterreinen als paddestoelen uit de grond schieten, wordt het eiland Schouwen-Duive- land wel erg goed bedeeld. Naast de plannen in Bruinisse en Burgh- Haamstede is het ook de bedoeling dat er bij het sportcentrum Kraaye- stein te Burgh-Haamstede een dri ving range komt, met enkele oefen holes. Tevens wordt daar gewerkt aan een overdekte golfaccommoda- tie, zodat ook bij slecht weer ge speeld kan worden. Van Staay erkent dat deze initiatie ven wel veel van het goede zijn, maar hij voegt er meteen aan toe dat de Bruinisser club zich niet alleen op Zeeland richt. Verder is het ook aan trekkelijk om op een 18 holes baan te golfen. Daar komt volgens hem bij dat het erg belangrijk is dat de golf ers in Bruinisse het eerst terecht kunnen. Dat wil volgens hem zeggen dat de vereniging daar het eerst vol loopt en de markt juist voor de club in Burgh-Haamstede verzadigd zal blijken te zijn. Mevrouw Jaensch van de stichting golf Schouwen-Duive- land bestrijdt dat. Ze stelt vast dat haar club 300 leden heeft die geruime tijd wachten om de eerste slag te kunnen geven. Dat geduld geeft vol gens haar aan dat het om trouwe le den gaat die niet meteen de volgende zomer in Bruinisse gaan golfen. Te vens wijst ze op een nota van de pro vincie Zeeland waarin staat dat er een bestaansrecht is voor haar stich ting. Daarbij speelt de kleinschalige en besloten opzet van de club in Burgh-Haamstede een rol, aldus me vrouw Jaensch. BIGGEKERKE - Voor de stichting Kinderdagverblijf Walcheren gloort weer licht aan de horizon van Bigge- kerke. Burgemeester en wethouders van de gemeente Valkenisse zijn na een aanvankelijk afwijzende houding bereid toch een subsidie aan het kin deropvangcentrum te verstrekken. De gemeenteraad was in augustus verdeeld over het subsidieverzoek en besloten werd de beslissing naar ok tober op te schuiven. Na een herover weging van de argumenten zijn b en w omgedraaid als een blad aan de boom. De stichting had aan de gemeente ge vraagd om één kindplaats (opvang voor tien dagdelen) te betalen. Kinder opvang zou daarmee betaalbaar kun nen worden voor ouders uit Valkenisse die moeten rondkomen van een laag inkomen. B en w vonden het gevraag de bedrag van 6200 gulden te hoog. Volgens wethouder A. Lampert was het welzijnspotje van de gemeente daarvoor ontoereikend. Hij vond 1300 gulden het maximaal haalbare. De fracties van PvdA/PPR en VVD (uitge zonderd wethouder I. Ovaa) haalden die argumentatie onderuit. Het geld moest te vinden zijn en de emancipatie van de vrouw moest met meer dan al leen de mond worden beleden. Heroverweging binnen het college heeft nu geleid tot een nieuw raads voorstel. B en w willen subsidie ver strekken voor één kindplaats die ge bruikt mag worden voor plaatsing op grond van sociale, medische of eman cipatorische gronden. Voorgesteld wordt maximaal 6200 gulden te geven op jaarbasis tot en met 1989. Subsidies voor 1990 en volgende jaren zijn afhan kelijk van de ervaringen en de verdere ontwikkelingen op het gebied van kin deropvang. Het opvangcentrum in Biggekerke is bedoeld voor inwoners van de Walcherse plattelandsgemeen ten. De gemeenteraad neemt donder dag een beslissing over toekenning van de subsidie. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het gemeente huis van Koudekerke. I Een van de drie koekoeks wordt aan boord van het ramschip Schorpioen getakeld bij de kade van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. PUZZELEN Horizontaal: 1 bons v.e. schip door een verraderlijke golf; 6 soort v. brande wijn; 11 dieren; 12 bid (Lat.); 14 opgeld; 16 samengeharkt gras; 18 gasvormig element; 19 bergweide; 21 Zijne door luchtige Hoogheid (Fr. afk.); 22 cilin der; 23 lidw.; 25 masker; 27 mann. dier; 28 Zijne Excellentie (Fr. afk.); 29 hevig; 31 muts; 32 hoge berg; 33 vogel; 35 stuk vaatwerk; 36 iem. die spotachtig lacht; 37 niet-deskundige; 39 berg op Sicilië; 42 nachtroofvogel; 43 (metalen)raam- werk; 45 doodgoed iemand; 46 toets al leen (It. muz.); 47 briefomslag; 48 bege rig, graag; 50 muz. noot; 51 optelling; 52 komvormige laagte; 54 vochtig; 56 eenhoevig dier; 57 gele zalf (Ind.); 59 knorrig mens; 60 voor; 61 water in Utrecht; 63 rumoer; 64 stofregen. Verticaal: 2 zangstuk; 3 op dat woord (Lat. afk.); 4 eikeschors; 5 tocht, uit stapje; 6 stelsel v. symbolen; 7 vr. munt; 8 bevel; 9 bevoorrechte stand; 10 uier; 13 met een schuin beloop; 15 boom; 17 scheepsdagboek; 18 tussen werpsel; 20 waterkannetje; 22 snelle loop; 24 tijdperk; 26 papaver; 27 anker- net (viss.); 28 groente; 30 tandvlees; 32 voornaamste (voorv.); 34 brand; 35 die ren; 37 klein, gering; 38 dwingend ver langen; 40 telw.; 41 deel v.d. VS; 43 mann. dier; 44 renloop; 47 in de grond levend zoogdier; 49 stuk vaatwerk; 51 muz.teken in de psalmen; 52 samens melting v. sneeuw en ijs; 53 grond soort; 55 weefsel; 57 deel v.d. vis vangst; 58 stamptoestel; 60 fam.lid; 62 Middeleeuwen (afk.). Oplossing vorige puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 39