PZC Commandant J. Werkman week-in 2 ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 Commandant J. Werkman van Hr. Ms. Schiedam haat bureaucratische rompslomp. Voor zijn bemanning is hij een soort vader. Een welzijnswerker bij de marine? „Er gelden hier duidelijke regels. Nee, ik ben echt geen makkelijke jongen." Europacup-finale Paradepaardje Efficiënt Twijfels Frans Bossche Gratis Databank Druktoets Angela van der Jagt H- Albers: Bedrijven voor Bedrijven is op een regenachtige middag bedacht. ;-sl T v£3& Commandant J. Werkman: mij kan het niet wild genoeg zijn. Foto Camille Schelstraete Ik ben een groot voorstander van vrouwen aan boord Voorlichtingsbladen van het ministerie van defensie blijven meestal ongele zen op de Hr. Ms. Schiedam. ,Er staat ab soluut geen informatie in; je hebt er niets aan.' Voor het pakketje weekbladen dat elke vrijdag wordt afgeleverd, is aanzien lijk meer belangstelling. Tot voor kort zat daar ook de Groene Amsterdammer bij. Maar nu defensie niet langer buiten schot blijft bij de bezuinigingen, ging de Groene er uit. Een aanpassing aan de vraag, want commandant J. Werkman (45) was de eni ge die het blad las. Een opvallend man, die Werkman. Wan neer het om het werk op zijn schip gaat, eist hij inzet en nauwkeurigheid. Maar met de vrije tijd van zijn bemanning, die voor een deel aan boord wordt doorge bracht, wil hij zo weinig mogelijk te ma ken hebben. Videofilms, waarin vrouwe lijk schoon wordt getoond, zijn geen pro bleem. ,Wie het niet zien wil, gaat maar er gens anders zitten; mij kan het in ieder ge val niet wild genoeg zijn', grijnst Werk man. Hij heeft ook geen enkel bezwaar tegen al cohol aan boord. ,Zo lang het maar binnen de perken blijft. Er wordt op verantwoor de wijze mee omgegaan. De Duitsers mo gen bijvoorbeeld niets drinken aan boord. Zo gauw die dan aan wal gaan, zuipen ze zich te barsten. Die geef ik toch de voor keur aan onze praktijk. Kijk, er gelden duidelijke regels, maar je moet de jongens eigen verantwoordelijkheid geven.' En dat betekent dat hij niets onderneemt tegen de onvermijdelijke foto's van naak te meiden in de verblijven van de man schappen en de radiohut. Op de Schiedam werken geen marinevrouwen, maar als het aan Werkman ligt, gaat dat snel veran deren. ,Ik ben een groot voorstander van vrouwen aan boord. Voor de verhoudin gen zou dat heel goed zijn.' Hij heeft daar bij duidelijk iets anders in gedachten, dan de koksmaat. ,Ja, ik ben er ook voor. Met z'n tweeën in een kooi', glundert hij.' Buiten de dienstijd om is Werkman meestal in zijn verblijf te vinden, waar hij zit te lezen en te schrijven. Hij laat het boek zien, waarin hij net begonnen is: Men without women van Ernest Hemingway. Een boek over boksers en soldaten die zich als macho's gedragen, maar onder in vloed van vrouwen iets van hun stoerheid verliezen... Werkmans opvattingen passen niet in het beeld van de geharde militair met gemilli meterd hoofd, die discipline en niets dan discipline eist. Dat hij niets van bureau cratische rompslomp moet hebben, komt dan ook niet meer als een verrassing. Wan neer het maar enigszins mogelijk is, regelt hij zaken buiten de marinestaf om. Dat gaat sneller en biedt bovendien de moge lijkheid om de regels wat soepeler te han teren. Als bijvoorbeeld één van z'n officie ren naar een Europacup-finale wil of wan neer hij zelf de begrafenis van z'n oom, de journalist Evert Werkman, wil bijwonen. Wat ongerust dat er een beeld van een wel zijnswerker in plaats van een comman dant ontstaat, zegt Werkman met nadruk, dat hij niet de reputatie heeft een joviale vent te zijn. 'Er gelden hier duidelijke re gels en ik zit iedereen flink achter de broek. Nee, ik ben echt geen gemakkelijke jongen.' In ieder geval valt de aanpak van de Alkmaarder commandant in goede aarde. Van de veertig man bij hem aan boord, heeft niemand een verzoek tot overplaatsing ingediend. ,Ja, misschien stel ik me wel als een vader op. De leeftijdsverschillen spelen daarbij ook een rol. M'n oudste officier is 25 jaar. vloot, die in geval van oorlog de vaarrout door het Kanaal vrij van mijnen mot houden: Engeland. Duitsland, België e Nederland. De Nederlandse schepen] sen elkaar elk halfjaar af. Bij grotere ot ningen doen ook schepen van de Verenir de Staten, Denemarken en Noorwege mee. De Stanavforchan is een paradepaard} van de NAVO. Want het is een uitsteker middel om de eensgezindheid van de lij staten te demonstreren, zo wordt in he hoofdkwartier van het Westerse bondge nootschap in Brussel gesteld. En reke. maar, dat de NAVO dat wil laten zien. li de vijftien jaar, dat de vloot bestaat, zij meer dan honderd verschillende have in West-Europa aangedaan. De vloot li per jaar zes maanden in een haven, or zichzelf te showen of voor onderhoud. D andere helft van het jaar wordt er fend van de poolcirkel tot in de Middel landse Zee. Ondanks vijftien jaar samen oefenen is q grote wens van de NAVO-landen om to standaardisatie te komen nog niet ve dichterbij gekomen. De gezamenlijke pt duktie van Nederland, België en Fran rijk van een mijnenjager (van de Al maar-klasse) is maar een kleine stap. D huidige vloot telt zes schepen van vier ve schillende types. .Iedereen blijft z'n eigen produkt het bes vinden', verklaart Werkman de onwil o tot vermindering van de materiaalve schillen te komen. Als je in Noorwegen zit en je moet een o derdeel hebben, dan beginnen de probl men. Voor een printkaart moet je twe drie keer de waarde betalen aan invoe rechten. Nu laten we maar een vent k men met een koffer van de prints. Da' veel goedkoper en voor die jongen is he, een mooi uitstapje.' Maar in de publicaties over Stanavfo chan wordt vol trots beweerd, dat de e' ciëntie enorm verbeterd is. Dat moet da zeker het gevolg zijn van het grotere b grip, dat in de loop der jaren is gegroei voor eikaars werkwijze. Tijdens een klein oefening voor de kust van Oostende wer daarvan een staaltje getoond. Voor d journalisten, die een dagje op bezoek w ren, zou een mijn tot ontploffing worde gebracht. Omdat de ontsteking met radiofreque ties in werking zou worden gesteld, moe twee minuten lang geen radiocontact tu sen de schepen zijn. De order was enkel keren herhaald. Het sein 'radio silene wordt gegeven en nog geen dertig seco den later kraakt een stem van de Duits mijnenjager door de speakers. De verbi dingsman van de Schiedam vliegt vlo kend naar buiten om duidelijk te make dat de radio niet gebruikt mag worden, komt geen reactie en een matroos mer op: ,Ze snappen het niet; je seint te snel Een paar seconden later gaat de mijn af. dat nou efficiënt? ,Nee, dat is levensg vaarlijk', briest de verbindingsman, ,wa de mensen die de mijn hebben gelegd, z ten nog veel te dicht bij.' Hun muziek - het heet geloof ik 'head-ban- ging' - spreekt me niet erg aan. Ik voel me door de verschillen wel eens wat geïso leerd, wat eenzaam... Op andere momen ten ben ik erg met ze begaan. Ik stimuleer bijvoorbeeld heel erg, dat ze aan sport doen.' En niet zonder succes, want de pla fonds van de machinekamers hangen vol met racefietsen. Vol trots vertelt Werk man ook over vijf van z'n bemanningsle den, die deelnamen aan een lange-af- stands-loop in het noorden van Noorwe gen. ,En van de 1500 deelnemers was de kleine boots toch 14e. Hij kan niet veel trainen, dus dat is een mooie prestatie.' De Schiedam maakte het afgelopen half jaar deel uit van de Standing Naval Force Channel (Stanavforchan), een permanen te NAVO-vloot van mijnenjagers en -ve gers. Vier landen leveren schepen aan de Uit Werkmans woorden valt op te make dat er nog wel meer af te dingen is op d lofzang uit Brussel. Wat betreft een eve: tuele kernoorlog bijvoorbeeld. Zeker, we oefenen wel met nucleaire e: plosies. Maar ik heb grote twijfels over de veronderstellingen over de radio-actieve neerslag en over de nucleaire gaswolke We krijgen er bovendien veel te weinig i formatie over.' De deelname van de mijnenjager Schi dam aan de permanente NAVO-vlooi duurt nog tot het einde van deze maand Het was de bedoeling dat het schip begi1 volgend jaar naar de Perzische Golf zo gaan om de Urk te vervangen. Maar doo' de wapenstilstand en de vredesbesprekin! gen tussen Iran en Irak heeft de regerin besloten geen nieuwe mijnenjager te stu ren. ,En daar hebben de jongens flink de pes over in', aldus Werkman. ,Ze hadden zie daar enorm op verheugd.' Een dienst plichtige stuurman vertelt waarom. ,A1 het er op aan komt is het leven daar vee rustiger voor voor ons. Je bent niet dag i dag uit met oefenen bezig. De ervarin van de Nederlandse schepen daar hee wel geleerd, dat het er niet echt gevaarlij is. En het weer is er veel aangenamer.' In plaats van dat fraaie reisje naar de Golf, gaat de Schiedam terug naar de basis in Den Helder, van waaruit weer geoefend gaat worden, maar nu met Nederlandse schepen. Gouden Gids speciaal voor het bedrijfsleven Bedrijven voor Bedrijven, een gege vensbank waarin alle bedrijven in Nederland die aan andere bedrijven leve ren zijn opgenomen, is 'op een regenach tige middag in 1983 bedacht'. „We von den dat er zoiets als de Gouden Gids, die speciaal voor consumenten is, voor be drijven moest komen. Je kan dan een va riatie maken op de Gouden Gids, maar dat leek ons niet toereikend. Daarom hebben we iets heel nieuws bedacht", zegt H. J. Albers, directeur van Publinet BV, een divisie van ITT World Directo ries Netherlands BV in Amsterdam. Bedrijven voor Bedrijven bestaat uit drie onderdelen: een boek, een databank en een telefoondienst. Het boek vormt de basis van Bedrijven voor Bedrijven. Het wordt in vijf edities over heel Nederland gratis verspreid. In elke editie zijn de in een regio gevestigde bedrijven opgeno men, maar ook bedrijven elders in het land die zich met hun activiteiten (ook) op die regio willen richten. De vijf boeken samen bevatten informa tie over 160.000 bedrijven. Die informatie bestaat in ieder geval uit de adressen, fax- en telexnummers en dergelijke en wordt gratis in het boek gezet. Bedrijven die in het boek adverteren kunnen meer informatie kwijt en krijgen ook meer ruimte in de databank. De kosten van een advertentie variëren tussen de 3.500 en 20.000 gulden per jaar. De informatie in het boek is op vier ma nieren gerangschikt: op produkt, op merk, op rubriek en op naam. „Uit een onderzoek blijkt dat het boek vierdui zend keer per dag wordt gebruikt. Wij vonden dat het bij een boek alleen niet kon blijven en hebben daarom ook een databank gemaakt. Elk bedrijf dat een viditel-terminal of een personal compu ter met modem heeft, kan in de data bank komen. Het enige dat zo'n bedrijf betaalt, zijn de telefoonkosten", aldus Albers. Wie in de databank wil komen, tikt het telefoonnumer van Bedrijven voor Be drijven in Amsterdam in. Nadat er een fluittoon klinkt en de verbinding tot stand is gekomen, verschijnt de hoofdin dex op het scherm. De gebruiker moet dan, net als in het boek, kiezen of hij wil zoeken op produkt, merk, rubriek of naam. En net als in het boek staat er ook in de databank meer infomatie over be drijven die adverteren dan over bedrij ven die dat niet doen. Het grote verschil met het boek is dat in de databank de gegevens zijn opgeno men van alle 160.000 bedrijven die in de vijf gidsen staan. Albers: „Een ander ver schil is dat de databank meer bij de tijd is dan het boek. De databank wordt con stant ververst, terwijl het boek één keer per j aar uitkomt met na een half j aar nog een aanvulling. Verder mogen de adver teerders in de databank ook nog een aan tal antwoordpagina's aanbieden. Het aantal per adverteerder hangt af van de grootte van de advertentie in het boek. Een bedrijf dat van zo'n pagina gebruik wil maken, vult zijn naam, adres en tele foonnummer er op in. Daarnaast moet hij dan aangeven wat hij wil, bij voor beeld of hij iemand van de onderneming waar hij informatie over wil op bezoek wil hebben of dat hij alleen een informa tiepakket wil ontvangen". De databank van Bedrijven voor Bedrij ven wordt per dag tussen de vier- en zes honderd keer gebruikt. Omdat niet ieder bedrijf beschikt over viditel of personal computers, maar wel over telefoon heeft Publinet daar ook iets op bedacht. Be drijven met druktoetstelefoons kunnen 24 uur per dag gebruik makqn van deze dienst. Bedrijven die nog telefoons met draaischijven hebben kunnen alleen op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur bel len. De informatie via de telefoon kan alleen per produkt aangevraagd worden. Bin nen drie dagen ontvangt de gebruiker dan de informatie uit de databank, uitge print op papier. Verder kan hij kenbaar maken of hij wil dat een leverancier con tact met hem opneemt. De telefoon van Bedrijven voor Bedrij ven werkt via een voorgeprogrammeerd gesprek. Wie een druktoetstelefoon heeft, gebruikt voor het antwoorden de druktoetsen. Wie een draaischijftelefoon heeft, spreekt de gevraagde gegevens in. De telefoondienst van Bedrijven voor Bedrijven is gevestigd in Utrecht. „Wij hebben Utrecht daarvoor gekozen, om dat de infrastructuur daar wat dat be treft beter is dan in andere grote plaat sen", zegt Albers. Bedrijven voor Bedrijven bestaat op 16 november een jaar. Volgens Albers is het nog niet winstgevend, maar zal eind vol gend jaar het break-even-point bereikt worden. „Ik denk dat Bedrijven voor Be drijven, net als de Gouden Gids, zeer winstgevend zal worden. We willen het hier echter niet bij laten. We zijn bezig om een internationale versie van Bedrij ven voor Bedrijven te maken. En die moet er, hoe kan het ook anders, voor 1992 zijn", meent Albers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 28