AID neemt in Zeebrugge 60.000 kg vis in beslag \neek-in PHfifi Bjtfsra Mi—lil iii§ ïiek O] zinkend schip met kinderen Amateur kraakt computer van Belgische kabinet voor de wereldspelen gehandicapten assen. vandaag Tutep -EEN CENTRAAL AKKOORD Als u ook we! eens comfortabel A in bad wilt liggen... Blunderen met ziektekosten Rustig maar somber 31e jaargang no. 250 aterdag 22 oktober 1988 ...moet u éérst bij ons binnenlopen EN HAAG (GPD) - Werkgevers, werknemers en kabinet zijn gisteren tijdens het najaarsoverleg niet tot een centraal ak koord gekomen. Maar de drie partijen hebben wel overeen stemming bereikt over werkgelegenheidsmaatregelen en een inkomensverbetering voor mensen met uitkering op mini mumniveau, waarvoor 200 miljoen gulden extra wordt uitge trokken. De doorbraak in het overleg, waarover de verwach tingen vooraf zeer laag waren, kwam dankzij nieuwe voorstel en ran premier Lubbers. Donorcodicil Veiligheidszorg en 7 TROETELKIND VAN PREMIER MARTENS Post ministers Kijk donderdagavond 27 oktober, 20.30 uur AVRO-tv Nederland 2. sanitair met allure in stijl en functie Lijnbach lerst mistbanken. Over het algemeen teel bewolking en na de middag moge lijk een enkele opklaring. Zwakke tlind uit zuid tot zuidoost. Middagtem- peratuur 15 graden. jw ucDsari; Go«* ZuidvlKiatiMi 75 l«4«foon 01100-12430 Op«ningstijd«n loon/aal werkdagen 9 00 - 12.00 u 13 00 17 00 u donderdagavond 19 00 21 00 u latardag 9 30 12 30 u PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ISS1NGEN/ZEEBRUGGE- De Algemene Inspectie ienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft gen de betrokkenen proces verbaal opgemaakt, nadat in 'jf Zeeuwse vissersschepen met schol, tong en kabel- uw volgetaste illegale bergruimten waren aangetrof- n. Justitie in Middelburg beraadt zich over nader te ne en stappen. De totale vislading -rond zestigduizend kg- in beslag genomen. vijf schepen, die naar Zeebrugge waren uitgeweken ont- ekte de AID bij elkaar bijna 750 kisten met schol, tong en abeljauw in professioneel aangebrachte bergruimten in ewatertanks. Een van de schepen had vijftien keer zoveel abeljauw aan boord dan was opgegeven. Op drie schepen onden de controleurs kisten met ondermaatse tong. In én geval liep dat tegen de zeshonderd kg. Van de vijf sche en zijn edr drie eigendom van dezelfde reder: Jan S. uit emuiden. Zijn schip ARM 44 was met tien ton teveel oploper in de verboden vangst. In Vlissingen werd vrijdagmorgen vroeg in één schip een illegale bergruimte aangetroffen. Deze ruimte was geheel leeg. Volgens de woordvoerder van het ministerie van land bouw en visserij bestaat er bij de AID de indruk dat de vis sers een flinke hoeveelheid illegale vis overboord hebben gezet. Dat vermoeden wordt ingegeven door de aanwezig heid van grote aantallen vuile kisten aan boord van enkele schepen. Hoofdinspecteur Zuid van de AID P. Kooijman sprak vrij dag het vermoeden uit dat er op de meeste Eurokotters illegale bergruimten zijn aangebracht. Daaruit wordt afge leid dat er miljoenen guldens omgaan in het illegale viscir- cuit. Vier van de in Zeebrugge vastgehouden vissersschepen mochten in de loop van vrijdagavond weer uitvaren. Het vijfde schip bleef aan de ketting in afwachting van het mo ment waarop een borgsom zou zijn betaald. In de loop van de vrijdagavond legde reder Jan S. uit Arnemuiden de geei- ste 55.000,- op tafel. Zie ook pagina 11 ubsidie voor erkplekken ic PZC Ongeveer twee miljoen Neder landers hebben op het ogen blik een donorcodicil ingevuld. PAGINA 5 De criminaliteit en de beveili ging kosten jaarlijks bijna 40 miljard gulden. PAGINA 7 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,13,15,16 en Week-uit Simon Wiesenthal wil gerech tigheid Literatuur en water Komrij vertaalt alle toneel werk van Shakespeare Agaath Witteman: het reper toiretoneel mag weer Euge nie Herlaar, het toetje van het journaal De jacht op de na zi-beul Franz Stangl PAGINA 19, 20, 21, 23 en 25 Een herfstblad in de Clingepol- der De Staatsloterij zit met miljoenenrestjes Comman dant Werkman wil vrouwen aan boord Gouden Gids voor het bedrijfsleven Australië ontdekt een nieuwe wereld naast de hoed en de bierfles Agnelli's mafia regeert Italië Slikken in de sport Ducrot is een aangeschoten vogeltje PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33 De kabinetsvoorstellen behelzen on dermeer een uitbreiding van de Wet Vermeend/Moor (een loonkostensub sidie voor werkgevers die een langdu rig werkloze in dienst neemt) en een verlaging van het bruto-minimumloon door verlaging van de werkgeverspre mies. De subsidie van de Wet Vermeend/ Moor moet worden verhoogd van 4000 naar 6000 gulden. Werkgevers krijgen in het vervolg subsidie voor werklozen die langer dan twee jaar werkloos wa ren. Tot nu toe gold de regeling alleen voor degenen die langer dan drie jaar werkloos waren. De werkgever die een werkloze een zo genaamde werkervaringsplaats kan op een tegemoetkoming van 15.000 gulden rekening. Het kabinet rekent op zo'n 20.000 van dergelijke plaatsen, waar werken en scholing moeten wor den gecombineerd. Daarnaast is een oude wet van stal gehaald, die werkge vers vrijstelling geeft van de verplich- Het vlot waarmee de slachtoffers de rivier afvoeren. ARNHEM (GPD/ANP) - Vier Neder landers zijn vrijdagmiddag om het le ven gekomen bij een ongeval met een rubber vlot op de rivier de Ardèche in Frankrijk. Het viertal maakte deel uit van een groep van veertien Nederlan ders, die in de omgeving van de Fran- Advertentie) type 'FURY' in wit/blauw leder Maten 38 - 46 Adviesprijs 69.95 alléén vandaag bij Bristol ting het minimumloon te betalen wan neer een werknemer een deel van de werktijd scholing volgt. Het vorige week door Lubbers voorge stelde plan om het minimumloon ge durende het eerste jaar te verlagen, heeft het kabinet onder druk van de Tweede Kamer en de reactie van de vakbeweging laten varen. Wel ligt een nieuw voorstel op tafel om de totale loonkosten aan te pakken door een premieverlaging van 10 procent voor de werkgever. Die premieverlaging moet voor een beperkt aantal jaren gaan gelden en het effect moet op ge zette tijden worden getoetst. Volgens het kabinet zullen door deze maatre gel 25.000 extra banen tot stand ko men. Werkgevers, werknemers en overheid zullen zich komende tijd gezamenlijk in een werkgroep over alle werkgele genheidsplannen buigen. Het is de be doeling dat binnen een maand aanbe velingen worden gedaan aan alle be trokkenen op de arbeidsmarkt. De vakorganisaties waren gisteren avond overigens niet bereid tot het af sluiten van een centraal akkoord, om dat de koppeling tussen uitkeringen en lonen niet is hersteld. Maar deson danks had FNV-voorzitter Stekelen burg achteraf waardering voor de uit komsten van het overleg. Werkgeversvoorzitter Van Lede toon de zich teleurgesteld dat de door de werkgevers voorgestelde verlaging van het minimumloon niet is aan vaard. PIRAEUS - Twee Britse schoolmeisjes worden aan land geholpen nadat zij uit zee zijn gered. Zij behoren tot de opvarenden van het Griekse cruiseschip Jupiter dat zonk na een aanvaring voor de haven van Piraeus. ATHENE (RTR/AFP/DPA/UPI) - Voor de haven Pi raeus is vrijdagmiddag een Grieks cruiseschip gezon ken na een aanvaring met een Italiaans vrachtschip. Daarbij zijn zeker twee leden van de bemanning om het leven gekomen en worden er zes vermist terwijl 72 mensen verwondingen hebben opgelopen. Het cruiseschip Jupiter was met>475 passagiers, voor het merendeel Britse schoolkinderen, en 120 beman ningsleden juist de haven uitgelopen toen het bij het eiland Psitallia in aanvaring kwam met een Italiaans vrachtschip. Alle kinderen werden gered. De Jupiter, die voor een zeven dagen durende zeereis naar Rhodos en Egypte was vertrokken, maakte direct slagzij en zonk een uur later. Na de aanvaring ontstond paniek aan boord en tientallen opvarenden sprongen overboord. Volgens bemanningsleden was er geen tijd om de reddingssloepen te strijken of om reddingsvesten uit te delen. Schepen van de havendienst, helikopters van de Griek se marine en tientallen andere boten namen deel aan het reddingswerk en pikten passagiers op van de Jupi ter. (Van onze correspondent BRUSSEL - Ergens moet die ene W.M. toch een stille bewondering hebben voor die andere W.M (zonder punt). Want de Belgische premier Wilfried Martens geldt als een computerfa naat, die zijn bezoekers glimmend van trots de kunstjes laat zien die het apparaat op zijn bureau allemaal kan. Dat apparaat is de Bistel-computer, waarin die W.M - zoals gisteren bekend werd - de laatste maanden regelmatig heeft ingebroken. Maar zijn beroeps eer won het over zijn hobby en daarom heeft de premier tegen die nog onbe kende computerkraker een klacht in gediend bij het Brusselse gerecht. Het was het nieuws van de dag in Bel gië: een computerkraker heeft maan denlang in de gegevensbestanden van de overheidscomputer Bistel (Belgian Information System by Telephone) kunnen grasduinen. Bistel is eigenlijk alleen bestemd voor ministers, hoge ambtenaren en geselecteerde abon nees. De kraker zou niet alleen allerlei on schuldige statistische gegevens heb ben kunnen opvragen, die ook via an dere bronnen beschikbaar zijn, maar hij zou er ook in geslaagd zijn om in de persoonlijke 'post' van de diverse mi nisters te neuzen. Zo zou de man - die zich identificeerde als W.M - brieven hebben gezien waar in premier Martens op de hoogte werd gesteld van zeer geheime gegevens over de aanslag in juni van enkele IRA-terroristen op een Britse militair in Oostende. Ook legde hij beslag op de agenda van de ministerraad. De man, die zijn inbraak bekend maakte via het dagblad De Standaard en zich daar 'Wee-punt-em' noemde, haalde nog meer stunts uit. Zo kwam hij tijdens een van zijn vele inbraken via de computer in contact met een an dere inbreker in dezelfde BISTEL- computer en voerde met hem een 'ge sprekje'. Zelfs slaagde hij erin het toegangs wachtwoord van enkele ministers te veranderen, zodat die zelf niet meer in de computer konden. Heel België lacht zich nu natuurlijk suf over de ge brekkige beveiliging van de staatsge heimen. Als 't om keramiek aaat Advertentie Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur se rivier een overlevingscursus volg den. De groep had zich bij de in Ulvenhout gevestigde Outward Bound School in geschreven. De omgekomen cursisten waren woonachtig in Maassluis, Rot terdam, Capelle aan de IJssel en Dor drecht. De overigen zijn in een zieken huis aan hun verwondingen behan deld, maar op en na konden ze in de loop van de middag het hospitaal weer verlaten. Een vrouw, woonachtig in Rotterdam, wordt nog behandeld in het ziekenhuis. Volgens de gendarmerie in Privas heeft het vlot bij het stadje La Levada een obstakel onder water geraakt en is omgeslagen in het woelige water van de Ardèche. Het ongeluk is het ernstig ste dat ooit bij deze sport in Frankrijk is gebeurd. De Outward Bound School is een vor mingsorganisatie ten behoeve van aan alcohol en drugs verslaafde jongeren en organiseert volgens cursusleider V. van Reusel al gedurende 25 jaar cur sussen „waarbij nog nooit eerder een ongeval is gebeurd". S4MEN Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel.01100-12420 Openingti|den toonzaal Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-1 7.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09,30-12.30 uur Het bureau van de premier - die in BISTEL als wachtwoord 'KEIEN'" Had - lijkt een beetje op een computer centrum. BISTEL bevat overigens be halve allerlei vertrouwelijke gegevens van de diverse departementen - zoals de begrotingscijfers - ook algemeen be kende informatie, die de burger bij de rijksvoorlichtingsdienst INBEL kan krijgen. De geheimzinnige W.M zal nu wellicht via de justitie worden opgespoord. De redacteuren van de krant De Stan daard kunnen verplicht worden zijn identiteit prijs te geven. Of zij dat zul len doen is overigens nog de vraag. (Advertentie) Aan een 'foutje' van mi nister De Koning (socia le zaken) is het te wijten dat de particuliere tarieven van de medische specialisten met ingang van 1 januari 1989 omhoog moeten en de ziektekostenpremie voor de particulier verzekerden méér stijgt dan in feite nodig was geweest. Op het departement van de bewinds man is 'vergeten' een trendmatige kor ting op het inkomen van de specialis ten over de jaren 1983 tot en met 1985 correct in een wetje vast te leggen. De artsen in kwestie hebben deze nalatig heid aangegrepen om via de rechter hun gelijk te halen en ze hebben de ju ridische strijd daarover gewonnen. Het is werkelijk te gek om los te lopen dat zoiets kan gebeuren. Excuses zijn nauwelijks te bedenken. Van de kant van het ministerie en die van de spe cialisten zijn de laatste dagen pogin gen gedaan om het publiek uit te leg gen hoe het allemaal in elkaar steekt. Een dergelijke uitleg komt - zoals bleek - zelfs bij in de materie goed inge voerde kamerleden nog nauwelijks over. Want de enige verklaring kan na melijk zijn dat hier sprake is van een kapitale blunder: terwijl, ook tóen al, de affaire van de inkomens van de me dische specialisten inzet was van een heftige strijd, zaten op het departe ment van minister De Koning kenne lijk allerlei lieden te slapen. Premiebe talers worden nu opgezadeld met de gevolgen daarvan. Formeel-juridisch gesproken staat de hele zaak los van de koude oor log die overheid en medische specialis ten de laatste maanden hebben ge voerd over de verlaging van de norm inkomens en van de zogeheten onkos tenvergoedingen van deze groep art sen. Vorige week liep die oorlog nog zo hoog dat de specialisten dagelijks zon dagsdiensten gingen draaien, - een ac tie die later via rechterlijke uitspraak werd verboden. In het geval van deze onvergeeflijke procedure-fout van de minister gaat het om vroegere inko mensverlagingen waaronder de spe cialisten nu de mat hebben weggetrok ken. Al eerder is gebleken dat zij over gehaaider raadslieden beschikken dan de overheid. En dat is op het de partement van minister De Koning nog niet genoeg reden geweest om goed op de tellen te passen. De hele gang van zaken sinds het moment waarop het overleg tussen specialisten en het kabinet volledig in een impasse is geraakt laat overigens wel degelijk een verband zien. Wat dat betreft is de nu gedane uitspraak waarmee de Lan delijke Specialisten Vereniging (LSV) in het gelijk is gesteld, een schakel in de hard-tegen-hard-tactiek, die van weerskanten wordt toegepast. Ze is een symptoom van de volstrekt ver ziekte sfeer in het overleg tussen deze twee partijen in de gezondheidszorg. En bovendien een bedreigend slecht voorteken. Overheid en medische specialisten zijn er beiden tot nu toe niet in ge slaagd om uit te leggen hoe het toch komt dat zij op deze tamelijk onvol wassen manier met elkaar omgaan. Ook de zondagsdiensten-actie heeft naar buiten weinig opgehelderd. De specialisten verwijten de betrokken bewindslieden dat zij oneerlijk worden behandeld en dat het hier uitsluitend gaat om beslissingen over kortingen op inkomens en onkostenvergoedin gen met een 'puur politieke achter grond'. Alsof politiek iets ondermaats is. Minister De Koning en staatssecre taris Dees op hun beurt werken in de richting van de specialisten met dicta ten, - zonder over de inhoudelijke kant van de zaken nog een gespreksbasis met elkaar te hebben. Alsof afbreken van overleg op termijn werkelijk iets oplost. Waar het aan ontbreekt is: de wil om aan weerskanten van de tafel het uitgangspunt te respecteren dat beheersing van de kosten in de ge zondheidszorg ook gevolgen zal moe ten hebben voor de inkomens van de specialisten; en dat daaraan van die kant in redelijkheid een bijdrage zal moeten worden geleverd. De specialis ten hebben nu misschien een tijdelijke succesje behaald, maar aan de princi piële kwestie waarin zij verwikkeld zijn verandert dit niets. En op het de partement van minister De Koning heeft men een loopje genomen met de 'bestuurlijke zorgvuldigheid' waar over in de Troonrede onlangs nog hoog werd opgegeven. Opnieuw een slechte dag voor het vertrouwen van de burger in de besluitvorming om hem heen. vdM. Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vlissingen Ti&mm- mw Advertentie Kerkleden-administratie De SILA (Stichting Interkerkelijke Leden Administratie) verstrekt voorlichting over ledenadministraties van kerken, mutatieverstrekking, privacy etc. Abon nement op SILA-bulletin en folders f 10,- per jaar door betaling op RABO-rekening 38.34.72.555 t.n.v. SILA-Delft. Infor matiefolder aan te vragen bij SILA - Postbus 250 - 2600 AG Delft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1