PZC Westduitsef nuanceert verklaring geen verborgen ruimen 'Belgische visserij gaat door Nederlandse aanvoer te gronde' EO-papegaai krijst op de kade Scheepsbouwers kennen provincie 11 INSPECTEUR AID: VALSHEID IN GESCHRIFTE Onduidelijkheid rond hoger beroep aangehouden vissers ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 Verrast IZEEBRUGGE - Inspectiecoördinator H. W. ten Have van de (Algemene Inspectiedienst verwacht, dat de vissers van de (schepen, die deze week in Zeebrugge met illegale vangsten (werden betrapt, geen valsheid in geschrifte ten laste zal wor den gelegd. Waarschuwing Vermoedens Kwalificaties WISSER IS VINDINGRIJK MAN IvLISSINGEN - De vismijn in Vlissin- beleefde vrijdag een rustig dagje, meerden veertien schepen af. Üaarmee was de hele vloot binnen. De 4, Arm 7, Arm 14, Arm 44 en de Ifjissingen 25 hadden hun vangsten al ■eerder in Zeebrugge binnen gebracht. me afhandeling van de vangsten lever- Be in Vlissingen geen problemen op. Boen het sorteerwerk klaar was trok Mobiele Eenheid zich rond elf uur ^vrijdagmorgen terug. ,,Er waren hier geen onregelmatighe den", meldde directeur J. J. B. de Looff van de vismijn vrijdagmiddag met eni ge opluchting. „Niemand zit hier op problemen te wachten. Ook de vissers niet". Over het feit dat een aantal sche pen de vangsten via de vismijn van Zeebrugge had verhandeld zei De Looff: „De vissers zijn vrij om te gaan en te staan waar ze willen. Als ze naar Zeebrugge gaan hebben we daar geen enkele invloed op". Omdat de Vlissingse vismijn een vaste bezetting heeft, heeft de komst van minder schepen geen consequenties gehad voor de inzet van personeel. „We hadden er alleen minder omzet door en daarmee ook minder inkom sten. Maar zolang dat niet wekelijks gebeurt geeft dat geen reden tot zor gen". De aanvoer van minder vis in Vlissingen had geen gevolgen voor de prijsstelling. Zeeuwse vissers MIDDELBURG - Er is nog geen dui delijkheid hoe de raadkamer van de rechtbank in Middelburg oordeelt over het hoger beroep dat het open baar ministerie heeft aangetekend te- Sen de vrijlating van twee vissers uit Arnemuiden. Deze vissers, P.G. en JS„ worden verdacht van openlijke geweldpleging op het terrein van de Vlissingse vismijn, waar op vrijdag 7 oktober een complete veldslag plaats vond tussen vissers met hun aanhang I en de Mobiele Eenheid. Enkele ME- ers raakten daarbij gewond. Het wachten is op de beschikking", ''et persofficier van justitie mr S. Tem- Pel vrijdag weten. De Middelburgse rechtbank is nog druk bezig met het bestuderen van het bezwaarschrift dat be twee vissers indienden tegen de dagvaarding. Dat geldt ook voor de zaak van twee andere verdachten, de schippers H. L. M. uit Vlissingen en M. be N. uit Arnemuiden. BRUINISSE - De Zeeuwse scheeps bouwers Padmos en Maaskant, bei den uit Bruinisse, ontkennen dat vis sersschepen met verborgen ruimen worden geconstrueerd. „Bij ons is nog nooit een vraag om zo'n voorziening binnengekomen", laat de heer J. Pad mos desgevraagd weten. Desondanks sluit hij niet uit dat vissers in staat zijn buiten de gangbare ruimen om extra vis aan land te brengen. Padmo- s:„Een visser is een bijzonder vin dingrijk man. Hij is ook maar een mens die zijn brood wil verdienen". Ook van de zijde van de firma Maas kant wordt meegedeeld dat niets be kend is over verborgen ruimen. Het bedrijf wil verder geen commentaar geven: „Wij bouwen schepen volgens tekeningen die gekeurd worden door de scheepvaartinspectie. Van wat ge suggereerd wordt, weten wij niets af'. Scheepsbouwer Padmos maakt duide lijk dat in een schip altijd wel ruimten te vinden zijn waar spullen verstopt kunnen worden. Als voorbeeld wijst hij op de praktijken van hasj-smokke- laars. Padmos: „Maar ik weet niet waar die verborgen ruimen zitten. In de constructie van een schip is daar geen voorziening voor. Zelf ben ik ook nog nooit met zo'n vraag geconfron teerd. Ik weet ook niet hoe die verbor gen vis gekoeld moet worden. Maar je begrijpt ook wel dat ze dat niet aan de grote klok gaan hangen". De Urker scheepsbouwer A. Metz, die de in opspraak geraakte Arnemuiden 44 heeft gebouwd, zegt erg verrast te zijn door de berichten over illegale bergruimten. Hij ontkent met klem, dat zijn bedrijf zou hebben meege werkt aan de inrichting van geheime opslagplaatsen. Dat zoiu volgens hem ook bijzonder moeilijk zijn, omdat de inspecteurs van de scheepvaartin spectie bijna dagelijks op de werf aan wezig zijn Metz begrijpt niet hoe grote hoeveel heden vis in geheime ruimten kunnen worden opgeslagen. „Je kunt niet zo maar even een wandje timmeren. De vis moet worden gekoeld. Dat bete kent, dat een vrij forse verbouwing moet hebben plaatsgevonden. De ruimten moeten worden geïsoleerd, gekoeld en er moet een afwatering zijn. Dat is een verbouwing van een paar ton. Dat doe je niet in een weekendje". Metz zegt dat in de Arnemuiden 44, die hij in 1985 heeft opgeleverd, geen dubbele bodem is, die gebruikt kan worden voor visopslag. „Er is onder de nettenberging wel een dubbele bo dem, maar die wordt gebruikt voor extra brandstof. Daar kun je beslist geen vis opslaan". Vrijdagmorgen, half vier. Er heerst een druilerige atmosfeer op de kade als met het verstrijken van de nachtelijke uren de een na de ande re kotter afmeert om de vangst te lossen. Groepjes AID-controleurs en ME-ers houden losjes de wacht terwijl journalisten en andere nieuwsgierigen wat landerig het schouwspel gadeslaan. Het enige gevaar dat op hen lijkt te loeren komt van de steekwagentjes die af en toe over de kade scheren. Ze transporteren de kisten vis die uit de ruimen worden gehesen met niets ontziende vaart naar de sor teerders in het veilingmagazijn. De geur van vers aangevoerde vis vermengt zich met die van de brood jes zuurkool-met-worst uit het rij dend winkeltje van de ME. Tussen de damp van smeltend ijs en hete koffie waaien steeds meer gespreks- flarden over de kade. De vele dialec ten die eruit opklinken verraden dat AIB-controleurs en ME-ers zijn ge- recruteerd uit alle delen van het land. Vooral de Groningers, Friezen, Tukkers, Hagenezen en Brabanders zijn goed vertegenwoordigd. Even na drie uur heeft de zevende kotter die de haven binnenkomt -de Arnemuiden 22- voor een verzetje gezorgd. Een televisieploeg van het E O-kinderprogramma Bunker blijkt aan boord van het binnenva rend schip een plaatsje te hebben veroverd. Schipper H. Marijs, die vo rige week nog dreigend voor de ca mera's zei dat er wel eens bloed zou kunnen gaan vloeien, laat zich nu gedwee interviewen door de ballori- ge maskotte van de evangelische |misleiden Belgen Van onze verslaggever URK/VLISSINGEN - Voorzitter Ben Daalder van het Visserij schap voelt zich door Zeeuwse vissers in de rug aangevallen na de ontdekking van geheime ruimten in hun schepen voor de opslag van illegaal gevangen vis. „Ik val van de ene verbazing in de andere. Dat ze ook nog eens ondermaatse vis bij zich had den, is een grote teleurstelling. Ik voel me erg onbehaaglijk bij de situatie". Daalder, die zich voortdurend heeft ingezet voor verbetering van het imago van de vissers, meent dat de affaire in Zeebrugge de geloofwaardig heid van de vissers enorme scha de heeft toegebracht. Voorzitter J. van den Bos van Ze- vibel, de Zeeuwse vereniging van visserijbelangen, toonde zich eveneens teleurgesteld. Wat nu m het licht is gekomen is naar zijn mening strijdig met de in houd van de beraadslagingen van vorige week zaterdag. Toen is er van de kant van Zevibel ge steld - en de vissers zouden daar hun medewerking aan geven - dat er naar zou worden gestreefd te komen tot 'normale verhou dingen'. Afgesproken werd dat de vissers zich aan de regels zou den houden, zodat de ME niet meer in actie zou behoeven te ko men en er bij de controles niet langer een nadrukkelijk accent op de situatie in Vlissingen zou worden gelegd. Dat vissers nu in Zeebrugge heb ben gelogen is volgens de Zevi- bel-voorzitter niet goed te pra ten. „Het is onjuist'en onverstan dig. Dat moeten we niet hebben als we tot goede verhoudingen willen komen met de overheid en de opsporingsdiensten". Van Den Bos zei echter wel 'een beetje begrip' voor de situatie te kunnen opbrengen. „Als je onder moeilijke omstandigheden werkt kun je wel eens impulsief handelen". De Zevibel-voorzitter zei alle mogelijkheden te willen aangrijpen om tot een betere si tuatie te komen. „Wat er nu is ge probeerd betekent wel een ver storing van wat we afgesproken hebben, maar misschien kunnen we nog eens met een kromme stok een rechte slag maken". De schippers van de vijf schepen wer den vrijdag verhoord door de Belgi sche dienst voor zeevisserij, een con trole-instantie die met de AID te ver gelijken is. Nadat de inspectie van de dienst donderdagmiddag 37 kisten met tong en kabeljauw in verborgen ruimten van de ARM 44 aantrof, bleek dat de gegevens van de vissers over hun vangsten volstrekt onjuist waren. In de Zeebrugse visveiling vond de in spectie ongeveer 28 ton vis, waaronder 5 ton kabeljauw, die niet in de boeken waren terug te vinden. „Bij controle van de opgaven vonden we kisten die bijzonder onduidelijk waren gecodeerd", aldus Ten Have, „Al gauw bleek dat het om kisten ging die niet opgegeven waren. Juridisch is dit valsheid in geschrifte, maar het is ongebruikelijk om ze daarop te vervol gen. Ik denk, dat het zal gaan om het overtreden van de visserijregels. En die bepalen dat alles zorgvuldig opge geven moet worden." De vissers zitten met name met de ka beljauwvangst fout. Ze mogen per schip vijf kisten (van veertig kilo) als bijvangst aan wal brengen. De vijf vissers uit Vlissingen en Arnemuiden zetten donderdag honderd kisten op de kade van de Zeebrugse vismijn neer in plaats van de toegestane 25. De maatregel, die de betrapte Zeeuwse vissers te wachten staat, kan zijn, dat ze niet meer op bepaalde soorten mo gen vissen. Bij herhaling van de over treding kan het vissen hen helemaal verboden worden. De Belgische justitie heeft beslag ge legd op de vangst van de Zeeuwen. Zij krijgen de opbrengst van de opgege ven besomming terug, na aftrek van boetes (voor het overtreden van de vangstebeperkingen) en de kosten die de visveiling voor hen heeft moeten maken. Dat zich in de kotters verborgen ruim ten bevinden, waarin vis wordt meege nomen die niet in de boeken komt, was voor de AID geen verrassing. „We heb ben al geruime tijd sterke vermoedens, dat dergelijke ruimten bestaan", aldus Ten Have, „In Vlissingen hebben we tot kort geleden niet in die ruimten kunnen controleren, vanwege de bij zonder agressieve houding van de vis sers." Met de Mobiele Eenheid achter de hand heeft de AID de verborgen ruimten, die ze kent, wel geïnspec teerd. Er is echter niets gevonden. „Maar wij hebben ook aangekondigd dat we alles, dus ook die ruimten, zou den controleren. De vissers waren dus gewaarschuwd." Voor oktober werden de vissers in Ar nemuiden en Vlissingen dus niet ge controleerd op verborgen ruimten. Ten Have: „Je kunt op je klompen aan voelen dat er toen grote hoeveelheden aan wal zijn gebracht, die zo de handel zijn ingegaan. Maar we hebben geen bewijzen! Al lange tijd hadden we ster ke vermoedens. Het gebeurde regel matig, dat er nog vis aan wal werd ge zet, uren nadat ze gemeld hadden dat ze leeg waren. Maar we konden het niet controleren vanwege de agressie." Volgens Ten Have zijn er ook in vis- kotters uit andere Nederlandse ha vens verborgen ruimten aangebracht. Hij kon niet zeggen of dit in Zeeland meer voorkwam dan in de rest van ons land. Wel is duidelijk dat de vis sers behoorlijk ingenieus te werk gaan. Zo worden bijvoorbeeld dubbe le wanden, dubbele bodems aange bracht en watertanks aangepast. „Ze kunnen daar honderden kisten vis in kwijt", stelde Ten Have, „De aanpas singen zijn zo geconstrueerd, dat je ze bij een eerste, snelle controle niet op merkt." ZEEBRUGGE - Als de kisten met Nederlandse vis geveild moeten worden, ontstaat er een geweldige chaos op de Zeebrugse visveiling. De vis is anders gesorteerd dan de Belgische handelaars gewend zijn. Bovendien zit er twee kilo meer vis in dan in Belgische kisten. Zo'n veertig handelaars schreeuwen veertig oplossingen door elkaar heen. Op de gefileerde kabeljauw wordt geen enkel bod gedaan. Als er geroe pen wordt of de zeevellen, zoals ka beljauwfilet in België wordt ge noemd, ook per meter te bekomen is, slaan de stoppen bij de mijnmeester door. Met vloeken en geluidsverster- kende apparatuur probeert hij de zaak weer in het gareel te krijgen. „Het komt allemaal wel weer goed, hoor", sust een handelaar, „Het gaat hier altijd zo." Zijn Breskense colle ga Joop de J onge windt zich meer op. „Het is hier allemaal veranderd nu die veiling in privé handen is. Die mensen zijn absoluut niet be- kwaam." De Jonge is één van de weinige Ne derlanders op de veiling. „Maar ik kom hier dagelijks. Ik heb een bedrijf in Nederland en één in België. Het is een gewone veilingdag; er zijn niet meer handelaren dan anders." Van Nederlandse handelaren, die beloofd hadden de vangst van de vijf Zeeuw se kotters op te kopen ontbreekt elk spoor. De veilingdirectie had be paald, dat de Nederlandse vis na de Belgische verkocht zou worden, en alleen aan Nederlandse handelaars. Zo wilde men voorkomen, dat de prijzen zouden kelderen. „Nee, ze zijn niet verschenen", zegt algemeen directeur Freddy Pollet, „Dat is dus de zoveelste afspraak die niet nagekomen is." Hij heeft spijt als haren op z'n hoofd dat hij de Zeeuwen heeft toegelaten. Want de vondst van 37 kisten vis in een ver borgen ruimte van de ARM 44 was nog maar het begin van de Zeeuwse visserij-affaire in Zeebrugge. Bij con trole van de logboekgegevens wer den zo'n 700 kisten met onbekende coderingen in de koelingen van de veiling aangetroffen. Dat betekende het begin van een uitvoerig onder zoek; Pollet en zijn medewerkers konden hun nachtrust verder wel vergeten. De prijzen die vrijdag voor de vis betaald worden zijn aan de lage kant. Volgens Pollet is dit echter niet het gevolg van de extra aan voer. „Het is een algemeen ver schijnsel. Het doet zich ook in Ne derland voor. Maar wat wil je, als in Nederland vijftig procent van de vis buiten de veiling om verkocht wordt. Dat drukt de prijs enorm en omdat de Belgische markt erg af hankelijk is van de Nederlandse, kelderen onze prijzen ook." De helft van de Nederlandse vis gaat rechtstreeks naar de viswinkels en de restaurants. „Die dumping-prak tijken bestaan al lange tijd. De prij zen zijn lager dan de officiële markt prijzen. De Belgische visserij gaat er door ten gronde, daar ben ik van overtuigd", voorspelt de veilingdi recteur, „De Belgische vissers heb ben hun tongvangsten met vijftig procent teruggebracht om de prijs te beschermen, maar in plaats daarvan is de prijs per kilo is 100 frank lager. Dat is strijdig met alle economische wetten." Het bezoek van de Zeeuwse vissers aan Zeebrugge was een uitzonde ring en als het aan de veilingdirec tie ligt, blijft dat ook zo. Mochten ze zich toch weer aanmelden, dan wil de visveiling zich beter indekken te gen moeilijkheden, zoals die zich de afgelopen dagen hebben voorge daan. „Mondelinge afspraken met die Zeeuwen heeft geen zin; die wor den niet nagekomen", stelt veiling medewerker Feys, „Als ze weer wil len komen moeten we waarschijn lijk contracten opstellen of waar borgsommen eisen." 0Frans Bosscher BONN (GPD) Staatssecretaris Wolfgang von Geldern van visserij van het Westduitse ministerie voor land bouw, die woensdag het vermoeden uitsprak, dat Zeeuw se vissers betrokken zijn bij smokkel in verdovende mid delen, heeft vrijdag zijn verklaring genuanceerd. Hij zei desgevraagd: „Afgelopen weekeinde vond in Cuxhaven het tweede overleg van de inspectiediensten van een aan tal Europese landen plaats. Ik heb zondagavond aan het hoofd van de Nederlandse inspectiedienst, de heer De Boer, gevraagd wat zich in Vlissingen had voorgedaan. Daarover werd immers ook bij ons in de media bericht." „Op een vraag van mij zei De Boer dat er twee dingen aan de hand zijn. Ten eerste is er natuurlijk het verzet van de vissers tegen de uitgebreide controles. In het verleden heb ben de Nederlanders dit soort controles niet toegepast. Ten tweede zei De Boer, dat anderen gebruik hebben gemaakt van dit verzet. Hij had het over 'criminele elementen', die met nepbedrijven werken en illegale zaken doen, waar veel geld bij wordt verdiend. Deze zaken zijn echter illegaal. Dat zijn de figuren achter de schermen, de mensen die de touw tjes in handen hebben en echt verantwoordelijk zijn voor deze rellen." „Ik heb aan hem gevraagd of het in dit geval om smokkel gaat. Hij heeft dit noch bevestigd, noch ontkend. De kern van zijn verhaal was gewoon dat er criminelen, en dus niet alleen de vissers achter de rellen in Vlissingen staan. Het gesprek tussen De Boer en mij vond 's avonds gewoon aan tafel met andere mensen plaats. In Luxemburg heb ik tij dens een pauze over dit gesprek verteld". Persofficier van justitie bij de rechtbank in Middelburg, mr S. Tempel, wenste, na confrontatie met de bevindingen van de AID, vrijdag niet nader in te gaan op eerdere uitspraken over crimi neel gedrag van vissers, uitlatin gen die hem hevig waren kwalijk genomen door vissers en belan gengroeperingen. „Ik ga niet meer in op discussies over be grippen als criminaliteit. Allerlei kwalificaties lijken me nog pre matuur". ARM 44, 55.000 borgsom. programma-makers: de papegaai Sir Geoffrey. De snavel van het na- maak-dier gebaart in de richting van de waterslang waarmee de kot ter straks schoon zal worden gespo ten. „Gaat daar nou de kabeljauw doorheen" kraakt de stem van de fratsenmaker die zich in het beest verschuilt. Sir Geoffrey's relativerende caprio len breken de ernst die met de neer slachtig stemmende motregen over de kade hangt. Maar naarmate het dier zich langer aan de omstanders opdringt wordt het steeds meer on derwerp van irritatie over zoveel misplaatste vrolijkheid. Vooral als duidelijk wordt dat de AID-contro leurs juist voor de Arnemuiden 22 een meer dan routinematige belang stelling aan de dag leggen. Et wor den meetlinten uitgerold en er volgt een langdurige inspectie van het ruim. Het is duidelijk: hier wordt de aanwezigheid van verborgen laad ruimte vermoed. De overmacht aan controleurs en ME-ers negerend zet ten de matrozen op het schip hun werkzaamheden voort. Gezichten verstrakken: voor het eerst deze nacht is er even de spanning van een dreigend stilzwijgen en onverholen behoedzaamheid. ME-ers houden losjes de wacht. Zeeuwse vis wordt geveild in Zeebrugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11