de PZC vandaag Rechters weigeren samenwerking met Korthals Altes Sterke achteruitgang kleine zelfstandigen door belastingplan Botha dreigt media met maatregelen Ontdek vandaag de woonstijl van morgen bij. i VOOR DE WERELDSPEIEN GEHANDICAPTEN ASSCN. WEGENS ILLEGALE VISAANVOER i STEUTl Weer uitstel beslissing snelle trein WARMTE... in e en jas van Geslaagde proef van VS met grondboorraket BERICHTGEVING OVER ANC EL HERENMODE Krijgt Braks nu echt vangnet? Enkele zonnige perioden !31e jaargang no. 249 frijdag 21 oktober 1988 j©(Mp VodlöjL- 0'). Olllllia RIEGEL Extra geld Betere positie Pijlerpolder Volleybal vrijdagkrant Ontevreden ZEEBRUGGE/VLISSINGEN - Zeeuwse vissers hebben het grondig verbruid bij de Belgen. Tegen de afspraken in, probeerden ze donderdag in de haven van Zeebrugge illegale vis aan wal te smokkelen. Die actie werd ontdekt. In een verborgen ruim van de ARM 44 vonden in spectie zeevisserij en douane 37 kisten vis. Direct daarna grendelden de autoriteiten de sluis af. Bij verdere controle bleek dat vier andere kotters verkeerde vangstopgaven deden; gepro beerd werd 700 kisten te verdoezelen. De Belgen zijn woedend over de handelwijze van de vissers. PAGINA 19: f LANGE KERKS TRAAT 41, GOES, TEL. 01100-16415 Kijk donderdagavond 27 oktober, 20.30 uur AVRO-tv Nederland 2. Rustig herfstweer. Weinig wind.. Veel bewolking maar geen regen. In de och tend enkele zonnige perioden. Tempe ratuur 15 graden. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond Het interieursysteem dat zich vormt naar uw huis voor alle informatie zie onze advertentie op pagina 16. PROVINCIALE ZEEUWSE C SCHIPHOL (GPD) De beslis sing over de aanleg van een ho- ge-snelheids-spoorweg door Frankrijk, België, Nederland en Westduitsland is opnieuw uitge steld. Tijdens een overleg tussen de ministers van verkeer van de betrokken landen, gisteren in Frankfurt, heeft Frankrijk een voorstel tot oprichting van een gezamenlijke spoorwegmaat schappij afgewezen. De Belgische minister Dehaene had de oprichting van zo'n maat schappij voorgesteld om de kos ten en opbrengsten van een spoorwegnet te kunnen delen. Frankrijk, dat de grootste winst uit het projekt opstrijkt, weiger de gisteren echter akkoord te gaan met het Belgische voorstel. Dit land is niet bereid een groot deel van die winst af te staan. Een tussenvoorstel van Neder land om een ander samenwer kingsverband van de nationale spoorwegmaatschappijen op te richten, wordt de komende maanden besproken. De Nederlandse Spoorwegen krijgen van het kabinet na 1990 een bedrag van 225 mil joen gulden per jaar extra voor verbetering van het open baar vervoer. PAGINA 5 Minister Van Dijk wil de rechtspositie van raadsleden, wethouders en vrouwelijke burgemeesters en wethouders en leden van Gedeputeerde Staten verbeteren. PAGINA 7 De aanleg van een pijlerpolder op het eiland Neeltje Jans staat op losse schroeven. PAGINA 17 Drie uur lang vertoonde het Nederlands volleybalteam zijn kunsten aan de toeschouwers in het afgeladen Goese sport centrum. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Varia: 10 Provincie: 17, 19, 21, 22 en 23 Sport: 25 en 27 PAGINA 11,12,13,14 en 15 Het middenkader bij de politie - de brigadiers en adjudanten die leiding geven aan (hoofd agenten - is zeer ontevreden. PAGINA 3 Vissersschepen uit Arnemuiden afgemeerd in de haven van Zeebrugge, na het aanvoeren van vis. Belgen boos op Zeeuwse vissers De vissers zelf meldden dat ze naar België uitweken omdat ze 'niet als misdadigers in eigen land opgewacht wilden worden'. De schepen die in de loop van de avond en nacht wél de Vlissingse haven binnenliepen, wer den gecontroleerd door medewerkers van de Algemene Inspectie Dienst (AID). Net als één week geleden ge beurde dat onder bescherming van de Mobiele Eenheid. De controlemacht werd aangevoerd in vijf ME-bussen. Om middernacht werd het derde schip gecontroleerd. Daarbij deden zich geen problemen voor. Over het legaal aanvoeren van vis in Zeebrugge hadden vertegenwoordi gers van de Zeeuwse vissers overlegd met de mijndirectie. De huidige regels van de Europese Gemeenschap ma ken het mogelijk in het buitenland vis aan land te brengen. Wel moeten de quoteringsregels worden nageleefd. DEN HAAG (GPD) - De rechterlijke macht wil niet meer samenwerken met minister Korthals Altes (justitie). De rechters zijn woedend nu de minis ter 200 formatieplaatsen bij de rech terlijke macht heeft geblokkeerd. Tijdens een hoorzitting die gisteren door de Tweede Kamer werd gehou den zei de voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Rechtspraak, mr. F.C. Fliek, dat de rechterlijke macht zich in de toekomst alleen nog maar zal bezig houden met haar eigen lijke taken. Allerlei advies- en overleg- taken, zullen in de toekomst niet meer worden vervuld. Korthals Altes heeft de 200 arbeids plaatsen geblokkeerd omdat hij het geld nodig heeft voor automatisering en voor bijscholing van het personeel over het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Volgens Fliek moet maar worden afge zien van de invoering van het nieuw BW, als dat wordt betaald door te kor ten op het personeel van de rechtban ken. De rechters zullen geen acties voeren. Er is vooral een groot personeelstekort bij de administratie van de rechtban ken. „Het kan soms weken duren voor dat een vonnis is uitgetikt", aldus Fliek. „De rechterlijke macht is nu met de rug tegen de muur gezet". ingehouden woede in Visssershaven confrontatie in Zeebrugge verontwaardiging over drugsverhaal politiekorps van Vlissingen gaat kapot boekhouding vismijn Breskens in orde EG-akkoord over vangstcontrole Zeeuwse vissers tegen betalen voor sanering VLISSINGEN - Als de belastingve reenvoudiging volgens de plannen van het kabinet doorgaat, zullen gro te groepen kleine zelfstandigen er veel meer op achteruit gaan dan tot nu toe is verondersteld. Volgens bere keningen van de belastingdeskundige P.J. Simpelaar, werkzaam bij de Zuidelijke Accountantskantoren in Goes, kan de achteruitgang voor deze groep tien tot vijftien procent bedra gen. Hij baseert die mening op berekenin gen, die hij heeft uitgevoerd op basis van de voorstellen, zoals die nu bij de tweede kamer liggen. Tot nu toe werd ervan uitgegaan, dat in sommige ge vallen sprake zou kunnen zijn van een achteruitgang van vier tot vijf procent. Naar de inschatting van de heer Sim pelaar zullen mogelijk enkele tiendui zenden kleine ondernemers er twee keer zoveel op achteruit gaan. Als oorzaak daarvan geeft hij vandaag in een vraaggesprek met deze krant aan de samenloop van verschillende veranderingen, die bij elkaar vooral voor zelfstandigen extra ongunstig uitwerken. Hij denkt daarbij aan voor stellen om de regeling voor de midde ling van inkomens aan te passen, ver anderingen in de sfeer van de premie heffing, de meewerkaftrek en de ver zwaring van het bijzonder tarief in ge val van bedrijfsbeëindiging. Simpe laar: „De gevolgen zijn zo onrechtvaar dig, dat de vereenvoudiging op dit stuk van zaken eigenlijk afgewezen hoort te worden". Naar de mening van de heer Simpelaar is een belangrijke vereenvoudiging te bereiken in de sfeer van de aftrekpos ten. De door het kabinet voorgestelde beperkingen zullen volgens hem een bron van problemen vormen. Eenvou diger is het naar zijn mening om de be staande en ook in de nieuwe opzet ge handhaafde aftrek volgens de 4 pro centsregeling niet aan een maximum van 800 (straks 1000) gulden te binden, maar deze te laten doorlopen. Daar door kan allelei administratieve romp slomp worden voorkomen. (Zie verder de Vrijdagkrant, pagina 11) LIVERMORE (UPI) - De proef met een nieuwe Amerikaanse raket met kernkop die zich de grond moet kunnen inboren om ondergrondse commandocen tra's in de Sovjetunie te kunnen vernietigen is geslaagd. De ruim één meter lange kop in de vorm van een kogel sloeg - zonder plutoniumlading door bijna zeven meter hard vulka nisch gesteente heen zonder dat het inwendige beschadigd raak te. De kop moest met drilboren uit het gesteente worden ge haald. Alleen de buitenlaag van de buitenwand smolt iets als ge volg van de wrijvingshitte door het gesteente. De kop was eerst met een raket tot op 6-1/2 kilometer hoogte ge bracht om vandaar in te slaan met een snelheid van bijna 2.000 kilometer per uur. De vissers hadden toegezegd zich aan de voorwaarden te houden. De boos heid van de Belgen richt zich vooral op het schenden van de afspraken. Overi gens bereikten de visserijministers van de EG gisteren een moeizaam ak koord over een scherpere controle op de aanvoer van vis, waardoor vanaf 1989 uitwijken naar andere havens on aantrekkelijk wordt. De voortdurende inzet van veel politie om de AID te ondersteunen, begint in toenemende mate problemen op te le veren. Burgemeester J C. T. van der Doef van Vlissingen meldde dat het ge meentelijke politiekorps onder de werkdruk dreigt te bezwijken. Tijdens topoverieg in Den Haag heeft de bur gemeester aangedrongen op terugkeer naar normalere verhoudingen. Het is met name gewenst dat niet langer een crimineel etiket op de vissers gedrukt wordt, aldus Van der Doef. Uitlatingen van de Westduitse staatssecretaris voor visserij, W. von Geldern, over be trokkenheid van de vissers bij de drugshandel zijn als olie op het vuur ervaren. De visserijwereld heeft de be schuldigingen krachtig ontkend. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse president P.W. Botha heeft af gelopen nacht met nieuwe maatrege len gedreigd tegen de locale media, als deze doorgaan met het publiceren van berichten over de verboden be vrijdingsbeweging ANC. Op een poli tieke bijeenkomst in de Transvaalse gemeente Benoni zei Botha, dat „als de media zich voortaan niet onthou den van berichtgeving over het ANC, zij niet verbaasd moeten zijn, dat te gen hen dezelfde maatregelen worden genomen, die de Britse regering deze week heeft afgekondigd ten aanzien van berichtgeving over de IRA". Botha liet in het midden of hij hiermee verwees naar de waarschuwing van zijn minister van binnenlandse zaken, Stoffel Botha, die vorige week het linkse weekblad Weekly Mail met slui ting bedreigde, of dat hij doelde op be richten in de landelijke pers over de ontmoeting van blanke rugbybestuur- ders met het ANC. Maar hij ging in zijn toespraak ter gelegenheid van de lan delijke gemeenteraadsverkiezingen die aanstaande woensdag worden ge houden, wel in op de recente gesprek ken van rugbybestuurders met het ANC: „Deze moeten zich nu wel reali seren dat zij met zulke gesprekken het ANC alle gelegenheid bieden om pro paganda te maken", aldus Botha. De Zuidafrikaanse preident sprak zich opnieuw uit tegen gesprekken van sportbestuurders met het ANC: „Het enige resulaat daarvan zal teleurstel ling zijn, omdat het ANC sport slechts gebruikt voor zijn eigen subtiele be doelingen. Later zult u ontdekken, dat u met een mes in de rug bent gesto ken", hield Botha de sportbestuurders voor, die hij „politiek blinde mollen" noemde. IAdvertentie -fff Korthals Altes (Advertentie) 1 r O (Advertentie) VANDAAG DE WOONSTIJL VANMORGEN BARROW (AP) - Met grote helikop ters van het Amerikaanse leger wordt een ijsbreker naar de noorde lijke Poolzee bij Alaska overge bracht waar drie walvissen door het ijs zijn ingesloten. De dieren werden twee weken gele den op hun trek naar warmer water in het zuiden overvallen door drij- fijs. De walvissen werden in ondiep water, 30 km ten noordoosten van de eskimo-nederzetting Barrow, door het ijs ingesloten en vechten daar nu voor hun leven. Eskimo's hebben met kettingzagen gaten in het ijs gemaakt om de dieren van voldoende zuurstof te voorzien, want het kan nog wel enkele dagen duren voor het helikoptertransport met de ijsbreker de definitieve red ding komt brengen. Het vervoer van de ijsbreker, die door de helikopters over het ijs wordt voortgesleept, vordert door het moeilijk begaanba re terrein en het slechte weer maar langzaam. Volgens de Canadese walvisdes- kundige John Lien kunnen walvis sen het weken in dergelijke om standigheden uithouden, zelfs als ze gewond zijn. Een van de ingesloten dieren komt boven om te ademen Zuidvlietstraat 75 Goes Tel 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uur zaterdag 9 30 12 30 uur Het moet minister Braks de afgelopen dagen heel wat waard geweest zijn om met zijn Europese collega's tot harde afspraken te kun nen komen op het punt van een slui tend systeem voor controle op de vis serij. Want tot nu toe stond de be windsman niet zelden met lege han den tegenover vissers die erop uit zijn om de regels van de vangstbeperkin gen te ontduiken. Ondanks de massale inzet van ME-ers bij de inspecties van de AID-controleurs aan boord van de kotters, zoals dat nu in Vlissingen een paar keer achter elkaar is gebeurd, bleef de bewindsman van landbouw en visserij achter met de pijnlijke consta tering dat hij achter het net viste. Wel harde taal dat er streng zou worden op getreden, maar geen resultaat van de controle dat daarmee in verhouding stond. Tevreden moet hij daarom gis termorgen naar Den Haag zijn terug gereisd. nadat de visserijministers van de Europese Gemeenschap het in Lu xemburg waren eens geworden over een nieuwe verordening op de nale ving van de vangstbeperkingen. Een echt vangnet voor overtreders lijkt op komst. Op papier ziet de nieuwe over eenkomst er solide uit. De EG-lidsta- ten worden verplicht om vis, die in hun havens aan land komt - ongeacht de herkomst van de visser - scherp te in specteren. Over de afhandeling van ge constateerde onregelmatigheden moet van land tot land opening van za ken worden gegeven. Bovendien kan een visser in het land van zijn thuisha ven worden vervolgd voor overtredin gen die hij in een ander EG-land heeft gepleegd. Hoe hard een waterdicht regiem no dig is om een visserijbeleid, dat de naam Europees verdient, ook uitvoer baar te krijgen is gisteren nog weer eens gebleken. Zeeuwse vissers met 'besmette' lading aan boord probeer den verwarring te zaaien tussen Belgi sche en Nederlandse controlerende in stanties door naar Zeebrugge uit te wijken, in de hoop dat ze daar zouden kunnen profiteren van een mildere ontvangst. Maar met hun actie wekten ze zoveel argwaan, dat het tegendeel het geval bleek. Ditmaal kwamen de overtredingen snel aan het licht. Maar veel te lang zijn vissers natuurlijk in de positie geweest om misbruik te maken van een controle die meer was geba seerd op improvisatie dan op Europe se rechtlijnigheid. Dat alles heeft ge leid tot de 'toestanden', waarmee niet alleen de AID in de problemen is ge raakt, maar die ook in ander opzicht bijzonder ontregelend werkt. Het Vlis singse politiekorps gaat aan het con trole-probleem 'kapot', zoals burge meester Van der Doef gisteren in Den Haag heeft duidelijk gemaakt. De we kelijkse inzet van honderden ME-ers kost de samenleving handen vol geld. Op basis van de wildste verhalen doen gezaghebbende figuren - als de West duitse staatssecretaris voor visserij Von Geldern - uitspraken waarvoor ie dere bewijsvoering ontbreekt. En dat heeft dan weer het effect dat de gehele bedrijfstak zich gecriminaliseerd voelt. Aan de spiraal van onverkwikke lijkheden kan alleen een eind ko men wanneer binnen de visserij het be sef doordringt dat overal in de EG-lid- staten eenzelfde mate van controle van de vangstbeperkingen wordt ge hanteerd. Dat er geen verschil meer is in afhandeling van illegaal optreden. En dat de visserij van elk land er be lang bij heeft dat er met de quota niet wordt gerommeld. Wanneer de Neder landse visserij als bedrijfstak uit de kwade reuk wil komen, waarin ze als gevolg van de escalatie van de laatste weken is terechtgekomen, zou een scherpe veroordeling uit eigen kring van iedere vorm van geweld en bedrei ging bij de routinematige controle van de AID aan de vissershavens, op haar plaats zijn. Er zijn de laatste jaren te veel spelletjes gespeeld; de solidariteit die daar in visserij kringen omheen werd geweven, is er oorzaak van ge worden dat de grenzen steeds verder werden verlegd. Aan de andere kant is een beleid dat het meer moet hebben van hard roepen dan van effectief op treden ook niet zo erg geloofwaardig. In Vlissingen is de zaak flink uit de hand gelopen. Het wordt tijd dat ieder een in het conflict zijn positie kent en daarnaar kan en bereid is te handelen. Verwarring en onduidelijkheid heb ben langzamerhand genoeg verziekt. vdM. (Advertentie) SAMEN &S3#

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1