kleintjes Personeelsverblijf van Piper Alpha geborgen Welles-nietes over bontverkoop Leger Joegoslavië is bezorgd over onrust VOOR DC WERELDSPELER GEHANDICAPTEN ASSEN. BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Zeelandhallen Goes vandaag Grote schade door storm op Antillen Alle kinderen onder vijf jaar verhongerd in Sudanese stad Sprinkhanen bestormen Saudiarabië IEEUWS VOORSTEL VALT SLECHT •Gas getankt in de kofferbak 01184-84321 Philips Tomograaf Crisis Kater Vliegtuig bij Rome neergestort veinig animo Hervormingen Kijk donderdagavond 27 oktober, 20.30 uur AVRO-tv Nederland 2. In samenwerking met de Kamer van Koophandel Inlichtingen: 01803-15588 Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen (k PZC De KRO belicht in drie docu mentaires tien jaar 'Papa Woj- tyla'. PAGINA 2 De onderhandelingen tussen Philips en de vakbonden over de herstructurering van de di visie Consumer Electronics zit ten muurvast. PAGINA 3 De ziekenhuizen in Zeeland hebben nu de beschikking over een mobiele computertomo- graaf. PAGINA 5 Volgens Johan Cruijff bevindt het Nederlands elftal zich in een crisis. De trainer van Bar celona meent dat Oranje het duel met Westduitsland met angst en beven tegemoet ziet. PAGINA 9 Desk bezorgt Vlissingen een enorme kater in de slotminu ten. PAGINA 11 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 (Van onze correspondent) LONDEN - Het drama van het boorei land Piper Alpha dat op 6 juli in de Noordzee na felle explosies in brand vloog, waarbij 167 mensen om het le ven kwamen, is in een laatste drama tisch stadium gekomen. Met behulp van reusachtige kranen op drijvende pontons is van de zeebodem het vier verdiepingen hoge woonver blijf van het olieplatform opgetakeld en aan boord van een vrachtschip ge plaatst. Daarmee wordt het nu naar rustig water tussen de Orkney-eilan- den, ten noorden van Schotland, geva ren. Daar zal een team van politiespecialis- ten beginnen met het identificeren van de stoffelijke overschotten. Van de 167 slachtoffers worden er nog 112 vermist. Aangenomen wordt dat zij zich in het woonverblijf bevonden, toen dit door de kracht van een hevige ontploffing in zee werd gestoten. Door slecht weer werd deze moeilijke operatie herhaaldelijk uitgesteld. Dit weekeinde waren de omstandigheden echter gunstig genoeg om het optake len te voltooien. Gehoopt wordt nu dat in het woonver blijf, dat volgens de experts uiterlijk nog in goede staat verkeert, de meeste vermiste slachtoffers worden aange troffen. DEN HAAG (ANP) - Het Anti Bont Comité heeft het bij het verkeerde eind als het beweert dat er in Nederland vrijwel geen bont meer wordt gedragen en dat het aan tal bontwinkels in Nederland is gedecimeerd. De afge lopen vier jaar is de omzet juist gestegen: van 18 mil joen gulden tot 32 miljoen gulden. Dat zegt woordvoerder M. de Groot van het Nederlands Bontinstituut in een reactie op de redenen die het Anti Bont Comité (ABC) opgeeft voor zijn opheffing. De Groot haalde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan. Campagne-coördinator J. van der Lee van het ABC zei zondag tijdens de jubileumuitzending van Vroege Vo gels dat het ABC zijn doel heeft bereikt en dat er in ons land vrijwel geen bont meer wordt gedragen. Het Anti Bont Comité heeft zes jaar bestaan. De cijfers van het ABC over het aantal bontwinkels in ons land kloppen helemaal niet, aldus De Groot. Hij zegt dat alleen al de Stichting Bontwaarborg - volgens hem een selecte groep bontzaken - veertig aangeslote nen telt. In totaal zijn er volgens De Groot in Nederland zeker 250 verkooppunten van bont. Volgens het ABC is in de zes jaar dat het actie heeft ge voerd het aantal bontwinkels in Nederland gedaald van ongeveer vijfhonderd tot. enige tientallen. Rustig weer Wolkenvelden, maar vooral vanmid dag ook af en toe zon. Maximum tem peratuur rond 15 graden. (31e jaargang no. 245 Ülaandag 17 oktober 1988 KHARTOUM (RTR) - Alle kinderen onder de vijf jaar iii de met vluchte lingen overbelaste Sudanese stad Abyei zijn overleden. Dit hebben hulpverleners in de stad, waarheen de Verenigde Staten zijn begonnen met een luchtbrug voor voedsel en medi cijnen, verklaard. Een hele generatie is daardoor uitge schakeld door de honger in deze stad in de zuidelij ke provincie Kordoj an, al dus de hulporganisaties. De bevolking van Abyei groeide uit tot 100.000 mensen nadat er 25.000 men sen van de Dinka-stam er hun toe- vlucht hadden gezocht, gevlucht voor - vervolging door Arabische militie-le den en voor honger en overstromin gen. In het gebied woedt al vijfjaar een burgeroorlog waarbij christelijke en I animistische volksgroepen in het zuiden strijden tegen de Arabische is lamitische invloed uit het noorden. De situatie in de stad is echter nauwe lijks beter te noemen dan op het plat teland waar de Dinka's vandaan ko- men. Overstromingen hebben de we gen tot Abyei ontoegankelijk gemaakt en de voedselhulp kan maar met klei ne hoeveelheden tegelijk worden aan gevoerd. Slechts 18 ton hulp heeft de stad, gelegen op 650 km van Khar- toum, tot nu bereikt. In totaal wil de Amerikaanse hulporganisatie USAID 90 ton levensmiddelen en medicijnen leveren. (Van onze correspondent WILLEMSTAD - De tropische storm 'Joan' heeft zondag grote schade aan gericht op de Benedenwindse Eilan den Aruba, Bonaire en Curasao. Een oudere man op Curasao overleed van de schrik aan een hartaanval. Op de eilanden zijn meer dan 200 daken van de huizen gewaaid. Het Rode Kruis moest de gedupeerden bij opvangte huizen onderbrengen. Op Bonaire werd de luchthaven geslo ten toen een gedeelte van het gebouw onder water kwam te staan. Het lucht verkeer tussen de eilanden bleek gedu rende een groot deel van de dag onmo gelijk. Vele stranden spoelden weg on der het geweld van de hoge golven. Doordat bomen omvielen over de elek triciteitsleidingen viel op vele plaasen de stroom uit. Telefoonverbindingen waren verbroken. De 100 jaar oude Pontonbrug en de nog oudere muren van het Waterfort, twee belangrijke toeristische attrac ties op Curasao, zijn zwaar bescha digd. Afgelopen nacht woedde de storm boven Aruba. AR-RIYAD (RTR) - Zwermen woes tijn-sprinkhanen zijn begonnen over een 650 km lang front Saudiarabië binnen te dringen. Dit hebben func tionarissen van het in Jeddah geves tigde onderzoekscentrum voor sprinkhanen verklaard. De dit weekeinde begonnen invasie van de vraatzuchtige insecten zou de ernstigste in 20 jaar kunnen zijn en kan zware schade toebrengen aan gewas sen, zeiden de functionarissen. De sprinkhanen zijn afkomstig uit Sudan en Etiopië. Saudische functionarissen hebben de hele zomer voorbereidingen getroffen voor de komst van de sprink- hanenzwermen. die in Afrika de om vang van een omvangrijke plaag heb ben aangenomen. De insecten vliegen nu op zoek naar voedsel rond in de smalle kuststrook aan de Rode Zee. ROME (RTR) - Een vliegtuig met vijf tig mensen aan boord is zondagavond bij het vliegveld Fiumicino in de buurt van de Italiaanse hoofdstad Ro me neergestort. Dit heeft een woord voerder van het ministerie voor bur gerbescherming meegedeeld. Volgens de woordvoerder waren 43 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. Het verongelukte toestel zou een Ugandees vliegtuig zijn en is waarschijnlijk bij de landing op Fiumi cino neergestort, zo zei hij. erverdeling van ij vangst bepleit IlIDDELBURG/URK - Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap heeft zaterdag in Middel- lurg voorgesteld dat de vierhonderd noordelijke vissers nog maar drie van hun wekelijke loegestane vijf kisten kabeljauw aanvoeren. De Zeeuwse vissers zouden daardoor in plaats lan vijf, elke week dertig kisten kabeljauw aan land kunnen brengen. beregeling moet worden gezien als (enmalig gebaar en geldt alleen voor I. Voor volgend jaar wensen de vis its een geheel nieuwe regeling, die leer rekening houdt met de visdicht- Jeidinnoordelijke (lager) en zuidelijke jger) Noordzee. Urker vissers reageerden vrijwel beteen op het voorstel: zij voelen er Biets voor een deel van de hun toege lezen bijvangstquota kabeljauw af te Itaan aan de Zeeuwse vissers. „Het Irobleem voor de Zeeuwse vissers zou Ir misschien een procentje minder Boor worden", oordeelt voorzitter Klaas Kramer van Visserijbelangen in llrk. Iniietzuidelijke deel van de Noordzee iwdt in dit jaargetijde meer kabel- laimmeegevangen bij de platvisvisse- lijdan in het noordelijk deel. „Zeeuw- Ie vissers kunnen gemakkelijk hon- ïerdof tweehonderd kisten kabeljauw fijvangen. Hier zijn het elke week vijf- ntot twintig kisten. Als de Zeeuwen lertig kisten zouden mogen aanvoe len, dan moeten ze nog steeds meer lan honderd kisten overboord zet- len", aldus Kramer. llhoewel de Urker vissers nog over baalders voorstel zullen overleggen, lerwacht Kramer niet dat er veel ani mo zal zijn. „Het is onontkoombaar lat er kabeljauw wordt bijgevan- |en". Ook in de noordelijke havens borden regelmatig vissers geverbali- leerd wegens vangstoverschrijding ban deze vissoort. De verwachting is dat ook de andere loordelijke vissers negatief zullen oor- leien over het plan van Daalder. Reder J. Meulmeester uit Arnemuiden Imschreef zaterdag het eventuele soli- dariteitsgebaar van de collegavissers als een druppel op een gloeiende plaat. „Wat levert dat nu extra op Per schip 25 kisten. De grote kotters kunnen wel zo'n 150 kisten per week vangen. Het probleem is niet opgelost. Maar we zul- fSlot zie pagina 5 kolom 7) ZEVENBERGSCHE HOEK (GPD) Drie jongens uit Leiden heb ben zondagmorgen om streeks zeven uur onbe wust voor een levensge vaarlijke situatie ge zorgd bij een pompsta tion in het Westbrabant se Zevenbergschen Hoek. Dé drie waren met een geleende auto op weg naar de Antwerpse Vo geltjesmarkt. Bij het pompstation wilden ze de gastank volgooien. Tot hun grote verbazing sloeg de pomp bij 57 liter nog steeds niet af, terwijl een doorsnee gastank maar een inhoud van 45 liter heeft. Toen de jon gens ook nog dampwol ken onder auto ontdek ten, vonden ze het tijd om de pompbediende te waarschuwen. Deze haalde razendsnel één van de jongens uit de auto, die net van plan was een sigaretje op te steken. Vervolgens werd de brandweer erbij ge haald, die tot haar ver bijstering constateerde dat de auto helemaal geen gastank meer had. Slechts de vulnippel her innerde aan wat was. De ze bleek er door de eige naar een paar dagen te voren uitgehaald te zijn. Het gas was in de koffer bak terecht gekomen, waar zich ondertussen flinke plassen vloeibaar gas gevormd hadden. Nadat de auto flink ge lucht was, konden de Leidenaren hun reis naar de vogeltjesmarkt vervolgen. BELGRADO (AFP) - Het leger van Joegoslavië is ongerust over de hui dige politieke spanningen in het land. Dat zei dit weekeinde de Joe goslavische onderminister van de fensie, generaal Simeon Buncic. Hij verwees onder meer naar de tegen stellingen tussen de deelrepublie ken Slovenië en Servië. De generaal deed zijn uitlatingen in een interview met het blad Vecernje Novosti. Hij is de eerste militair die zich in het openbaar uitspreekt over de politieke en sociale onrust die in Joegoslavië is ontstaan sinds het be gin van de protestdemonstraties in Servië. Buncic veroordeelt zowel degenen die het bestuur in de veel-volkeren- staat Joegoslavië willen centralise ren (Servië) als degenen die juist een losser verband voorstaan (Slove nië). Zij willen Joegoslavië uiteen doen vallen, aldus Buncic. Hij be schuldigt de Sloveense partijleider Milan Kucan en zijn Servische colle ga Slobodan Milosevic ervan dat zij „vanuit twee verschillende ideolo gieën" proberen hun doel te berei ken over de rug van de strijdkrach ten. De een door kritiek te leveren op het leger en de ander door te pro beren de militairen voor hun kar retje te spannen. De Joegoslavische regering is vast besloten door te gaan met haar eco nomische hervormingen, die er on der meer toe moeten leiden dat in de bedrijven het streven naar winst weer voorop komt te staan. Even tuele sociale onrust nemen de auto riteiten op de koop toe, zo zei Ljubi- sa Jaredic, economisch adviseur van de regering, zaterdag op een persconferentie. Als het parlement eind november akkoord gaat met een aantal grond- j wetswijzigingen worden de hervor mingen, die allerlei 'kapitalistische' elementen bevatten, op 1 januari 1989 van kracht. „Onze ervaring en die van andere so cialistische landen is dat het ont kennen van de wetten van de vrije markt tot stagnatie leidt", aldus Ja redic. Hij erkende dat de hervormin gen waarschijnlijk zullen leiden tot een toeneming van het aantal werk- lozen, dat op dit moment reeds 1,1 miljoen mensen bedraagt. Ook zal aanvankelijk het levenspeil van de Joegoslaven, die sinds begin dit jaar al 10 procent van hun koopkracht inleverden, verder dalen. „Het is de prijs die wij moeten betalen", aldus Jaredic. Advertentie iAdvertentie CONTACTA'88 Duitsland een te groot risico voor de nog zwakke linkeren kel van de aanvaller. De van een enkelblessure herstellende Gullit werd door trainer Arrigo Sacchi zaterdag niet opgenomen in de selec tie van zestien man voor het competitieduel tegen Pescara, waarmee de weg naar een optreden in München werd afge sneden. Gullit heeft te verstaan gekregen dat hij via extra training en verzorging moet werken aan zijn fitheid voor de compe titiewedstrijd van zondag tegen Lazio Roma. Het drie da gen later volgende Europa-Cupduel tegen Rode Ster Bel grado is van nog groter belang. (zie ook pagina 9) SAMEN 'OORDWIJK/MILAAN (ANP) - Het Nederlands elftal moet irf zwaarste duel uit de kwalificatie voor de wereldtitel- 'rijd. de uitwedstrijd tegen Westduitsland. zonder aan- [oorder Ruud Gullit spelen. De sterspeler van AC Milan urd dit weekeinde niet vrijgegeven door zijn werkgever, ai KNVB tracht in ieder geval Gullit dinsdag alsnog in de |ilidduitse stad te krijgen, maar m.eer dan een rol van et-spelend captain lijkt er voor de Nederlander niet te lin. Ifnplaats in de basis is naar de opvatting van werkgever \c Milan uitgesloten. De medische staf van de club vindt in wedstrijdoptreden van Gullit in het zware duel tegen Twee demonstranten hielden zaterdag in het Joegoslavische dorpje Sombor een foto omhoog van hun voormalige leider Josip Broz Tito. De demonstranten in het Servische dorpje eisten dat veranderingen worden doo rgevoerd in de provincie Kosovo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1