ll/l/EEK-UIT \NEEK-IN Gejoel en gefluit Geen georganiseerde misdaad in visserij Wim Meijer wordt nieuwe commissaris in Drenthe M Personeel van specialisten is bang voor verlies werk i I XEREN ZITMEUBELEN van Bella 3Bévier Radiatoren als dekoratie. OP 14 NOVEMBER kleine markt 3 DOUBLE FACE DE MEEST VERRASSENDE KOLLEKTIE Uil TLCUCnl VAN DER DOEF WEERSPREEKT NOS: I fraai herfstweer ?1e jaargang no. 244 Lterdag 15 oktober 1988 MINIATUUR WALCHEREN Rooskleurig Werkloze Aardappelen Specialisten Monument ROTTERDAM (GPD) De politiebonden organiseren op 14 november een landelijke actiedag tegen de plannen van het kabinet om de lonen te bevriezen en het aantal arbeidsplaat sen in te krimpen. Maandagochtend 12 december, wanneer de Tweede Kamer begint met de behandeling van de politiebe groting, worden in diensttijd vergaderingen belegd. Hierdoor zal er twee uur lang geen politie op straat zijn. Fileerbedrijfje Nederlaag Lange Delft 84, Middelburg Lange Vorststraat 20, Goes De campagne van gebakken lucht VINDTuBIJ: ^vijyuaa Ü1LL-A AUTOMATISERING Enkele wolkenvelden. Maar ook zon nige perioden. In de vroege ochtend mistbanken. Zwakke oostelijke wind. temperatuur 18 graden. In miniatuur is de herfst óók mooi! Knip dit uit, en breng mee voor uw speciale korting. Molenwater, Middelburg. Geldig t/m 23 oktober 1988, voor max. 2 volwassenen 2 kinderen. Dagelijks geopend van 9.30-17.00 uur. PROVINCIA |ifHAAG GPD-De Nederlandse regering schenkt Au la lie een tweehonderd jaar oude Friese klok. Het cadeau Irdt aangeboden ter gelegenheid van het staatsbezoek i koningin Beatrix en prins Claus aan Australië. Het [oek vindt plaats naar aanleiding van de feestélijkhe- i rond het tweehonderdjarige 'bestaan' van Australië, laster Van den Broek van buitenlandse zaken zal het \leau op 25 oktober aanbieden aan het parlement in Can- f ra. Diezelfde dag zal de koningin het parlement toespre ken. De klok zal een plaats krijgen in de hal van het nieuwe Australische parlement in Canberra. De Friese staande klok is door het ministerie van buiten landse zaken van een particulier gekocht. Het uurwerk is indertijd gemaakt door de Amsterdamse klokkenmaker Thomsen. Op de wijzerplaat is een landschap geschilderd met een kerkje. In het kerktorentje is een ook een uurwerk aangebracht, waardoor de klok zowel de Nederlandse als de Australische tijd kan aangeven. PZC Premier Thatcher ziet de toe komst voor de Britten rooskleurig in. PAGINA 3 Langdurig werklozen hebben vaker een slechte gezondheid. PAGINA 5 Een groot deel van de aardap pelen rot weg in de grond. PAGINA 9 Zeeland moet meer specialis ten krijgen, meent het dage lijks bestuur van de provincie. PAGINA 11 De Oosterschelde wordt begin 1990 een monument. PAGINA 13 I In een kinderboek moet hel kwade altijd verliezen De Tweede van Wagner Vie is Naguib Mahfouz, Nobel prijswinnaar voor literatuur? De zeven sloten van Kees van Kooten Multi-media- happening van Solid Ashes: negen dagen nieuw theater in Rotterdam Peter Tuinman in een toneelstuk zo scherp als een scheermes Het derde net nekt Sesamstraat en het Jeugdjournaal Prof Des- saur kraakt DN A-manipulatie Cabaretier Youp van 't Hek neemt een jaar adempau ze Max van Praag kijkt te rug op zijn zangcarrière. PAGINA 19, 20, 21, 23 en 25. Paranormaal genezen wordt big business Als sui ker nu werd uitgevonden, zou het morgen een verboden pro- dukt zijn De les van de beurskrach van oktober '87 Shell speelt verstoppertje over rol in Zuidafrika On tevreden minderheden doen de federatie van maarschalk Tito wankelen. PAGINA 27, 29, 31 en 33. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 35 AdvertentieI Radson Line Design Radiatoren Politie komt met massale protest-dag Dat hebben de 1500 kaderleden van de plaatsen bij de politie met 3000 te ver bonden vrijdag besloten tijdens een rumoerige vergadering in de Rotter damse Doelen, die werd bijgewoond door de ministers Van Dijk (binnen landse zaken) en Korthals Altes (justi tie). Van Dijk nam de gelegenheid te baat om het kabinetsbeleid uit te leggen, maar de bewindsman werd herhaalde lijk onderbroken door gejoel en gefluit van de demonstrerende politiemen sen. Een motie van de Dordtse afde ling van de politiebond om de minis ters de zaal uit te sturen, werd door het bondsbestuur resoluut van de hand gewezen. De politie verzet zich fel tegen de kabi netsplannen om het aantal arbeids- minderen. Ook willen de bonden een beter salaris voor het lagere personeel en een betere ongemakkentoeslag. Onlangs is die toeslag onder druk van de grootste politiedemonstratie aller tijden verhoogd van 270 miljoen tot 320 miljoen. Maar volgens de politie mensen is dat veel te weinig. Minister Van Dijk betoogde opnieuw dat de kabinetsplannen voortkomen uit de behoefte om de politie doelmati ger te laten werken. De bewindsman wil het politie-apparaat automatise ren en bureauwerk niet langer laten doen door politiemensen maar door burgers. Daardoor kunnen enkele dui- (Slot zie pagina 3 kolom 7) ROTTERDAM (GPD) Minister Korthals Altes van justitie (1) en zijn collega Van Dijk van binnenlandse zaken waagden zich vrijdag in het hol van de leeuw. Ze woonden in de Rotter damse Doelen de actie vergadering bij van de politiebonden. Toen de bewindslieden binnenkwamen brak een oorverdovend ge joel los. Van Dijk deed alsof 't hem niet aanging. On verstoorbaar beklom hij het podium. Gejoel was zijn deel. „Tijd voor een sanitaire stop", riepen vijf man. Ze verlieten de monstratief de zaal. Zonder zichtbare emotie vertelde Van Dijk zijn verhaal. Niet alleen de politie demonstreert, ook de politieministers demonstreren. Voor een moderne uitrusting van de politie, voor regionale samenwerking, voor een goede verdeling van de beschikbare politiemen sen over het hele land en voor een betere onge makkentoeslag. „Daar voor gaan de politiemi nisters op de barricade", legde hij uit. „En willen wij dat doen over de rug gen van het politieperso neel?" 'Ja!' brulde de zaal, voordat Van Dijk krachtig 'nee' kon ant woorden. De voorzitter moest de zaal herhaaldelijk vra gen om de minister te la ten uitspreken, maar zijn woorden hadden nauwelijks effect. Maar de minister liet zich niet uit zijn tent lokken. „Hoe vaker u mij toe juicht, hoe langer u te gen mij moet aankij ken". -mmm Leden van de Mobiele Eenheid zorgden er voor dat de controleurs van de Algemene Inspectie Dienst 1AID1 onge hinderd hun gang konden gaan aan boord van de vissersschepen. De vissers legden hen overigens geen strobreed in de weg. VLISSINGEN - Het NOS-journaal heeft de Vlissingse en Arnemuidse visserijwereld ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. Justitie is niet - zoals het NOS-journaal don derdagavond meldde - een 'groot scheepse vorm van georganiseerde criminaliteit' op het spoor rond in Vlissingen illegaal aangevoerde vis. Wel zoekt justitie naar perso nen die zich bezig houden met de handel en verwerking van clandes tiene vis. Er kan niet worden ge steld dat de visserijwereld gebruik maakt van 'professionele knok ploegen' om controles onmogelijk te maken. Dat is de teneur van de kritiek die de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef en de officier van justi tie mr S. Tempel vrijdagmiddag uit oefenden op de journaal-uitzending. Tempel toonde zich 'uiterst onge lukkig' over de manier waarop ge deelten van een interview met hem in dé gewraakte uitzending waren gemonteerd. Ten onrechte is vol gens hem de indruk gewekt dat hij achter de beschuldigende termen staat die door de journaalredactie werden gehanteerd. Die zijn hem 'te diffuus'. Tempel zag daar overigens geen aanleiding in om meteen aan de bel te trekken. „Mij is pas in de loop van de dag duidelijk geworden welke on rust deze koppeling heeft teweegge bracht. Het kwaad is geschied. Ik kan dat alleen nog maar herstellen door nu een afgewogen reactie te ge ven", zo erkende hij vrijdagmiddag. Tempel bevestigde dat justitie pro beert 'de vinger te leggen' op plaat sen waar handel in en verwerking van clandestiene vis plaatsvindt, maar wilde daar niet verder op in gaan. „Ik hoed me voor uitspraken over onderzoeken". Burgemeester Van der Doef liet gis teren geen mogelijkheid onbenut om afstand te nemen van de 'sterk overdreven, generaliserende begrip pen' die het NOS-journaal in zijn ogen hanteerde. „Er is", zo hield hij vol, „geen spoortje van een aanwij zing dat zich op het traject tussen de vangst en de consument professio nele criminelen bevinden". De bur gemeester baseert zich daarbij op dagelijkse besprekingen met het openbaar ministerie en het hoofd van de gemeentepolitie, het zoge naamd driehoeksoverleg. Zowel de officier van justitie Tem pel, als burgemeester Van der Doef werden de afgelopen dagen gecon fronteerd met tips over het bestaan van een fileerbedrijfje in Arnemui- (Slot zie pagina 13 kolom 1) DEN HAAG (GPD) Wim Meijer (49), vice-fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer wordt de nieuwe commissaris van de koningin in Dren the. Het kabinet heeft hem voor be noeming voorgedragen bij de konin gin. Meijer wordt de opvolger van dr. ir. Ad Oele die op 1 december met pen sioen gaat. Meijer is in 1971 in de Tweede Kamer gekozen en heeft veel invloed gehad op de lijnen die de partij uitstippelde. Hij was een van de weinige vertrouwelin gen van wijlen fractieleider Joop den Uyl en had ook veel invloed op hem. Drie weken geleden dwong Meijer nog respect af als PvdA-woordvoerder in het paspoortdebat. Meijer verlaat de Kamer, omdat hij na achttien jaar aan een nieuwe uitda ging toe is en bij zichzelf enige bedrijfs blindheid begint te ontdekken. Twee jaar geleden wilde hij nog niet vertrek ken, omdat hij toen nieuwkomer Wim Kok nog moest inwerken als opvolger van fractieleider Den Uyl. Meijer is in 1939 geboren in het Gro ningse Harkstede. Na een opleiding tot cultureel werker aan de sociale academie in Groningen, heeft hij in Hengelo tien jaar in de welzijnssector gewerkt. Hij was een aanhanger van Nieuw Links, de stroming binnen de PvdA die in de jaren zestig de partij wilde vernieuwen. De partijtop wilde in 1979 Wim Meijer dan ook graag als partijvoorzitter. De leden beslisten anders, en kozen voor Max van den Berg. Het werd een van Advertentie de weinige belangrijke politieke ne derlagen voor Meijer. Daarvoor was hij van 1973 tot 1977 staatssecretaris voor cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk geweest in het kabinet Den Uyl. Tijdens het tweede kabinet Van Agt (1981-1982) was Wim Meijer fractievoorzitter. De diverse politieke partijen in Dren the zijn in het algemeen erg tevreden met de komst van Wim Meijer. Volgens fractievoorzitter van de PvdA, H. Weg- gemans, stond Meijer zelfs bovenaan het wensenlijstje van de PvdA. DEN HAAG (GPD) Medisch secretaresses en doktersas sistenten vrezen een groot aantal ontslagen en verslechte ringen in hun arbeidsomstandigheden, wanneer vanaf ja nuari volgend jaar de onkostenvergoeding van de me disch specialisten omlaag gaat. Van die vergoeding - nu nog 106.000 gulden maximaal per jaar, in 1990 teruggebracht naar 65.000 - wordt onder meer het personeel van de specialist betaald. De verlaging van deze vergoeding heeft ook voor de patiënten nare gevolgen, menen de verenigingen van doktersassistenten en medisch secretaresses. Wanneer het personeel inkrimpt, worden de wachttijden voor de patiënten langer, verslechtert de tele fonische bereikbaarheid en kan het contact tussen huis arts en specialist over de patiënt minder goed worden bij gehouden. Volgens M. Geertsema, penningmeester van de Nederland se Vereniging voor Doktersassistenten (NVDA) dreigen er bij de medisch secretaresses en de doktersassistenten sa men zo'n duizend ontslagen. Voorzitter J.J. ter Brumme- ler-de Graaf van de vereniging voor medisch secretaresses LMSV spreekt over 1500 ontslagen. In Nederland zijn naar schatting 6000 doktersassistenten en 5000 medisch secre taresses werkzaam. Het is echter erg moeilijk absolute cij fers te noemen, omdat de meeste secretaressen niet zijn aangesloten bij een bond of vereniging. Bij de Nationale Ziekenhuisraad is de merkwaardige posi tie van deze groep werknemers in de gezondheidszorg meerdere malen ter sprake geweest. Een deel van hen heeft een rechtstreeks dienstverband bij een specialist of een groep artsen en valt onder geen enkele cao. Een andere groep is geheel of gedeeltelijk in dienst van een ziekenhuis is en valt onder de ziekenhuis-cao. „Het wordt een onhoudbare situatie", voorspelt Ter Brum- meler „Het personeel dat blijft zitten zal zo zwaar belast worden, dat het ziekteverzuim enorm zal toenemen." Ter Brummeler benadrukt dat in de meeste ziekenhuizen de werkdruk toch al zo zwaar is. Eventuele acties sluit hij niet uit. (Zie ook pagina's 3 en 9) Wim Meijer Binnenkort weten we wie jaar president van de Ver enigde Staten zal zijn. Het wordt tijd, want de campag ne die de beide kandidaten, Bush en Dukakis, voeren in hun race op het Witte Huis begint aan vermoeidheids verschijnselen te lijden. Het als 'beslis send' aangemerkte televisiedebat van gisteren tussen het duo heeft geen ech te verrassingen meer opgeleverd. In de opiniepeilingen waarmee de Amerika nen als het ware om het uur de popula riteit van hun favorieten meten, loopt de huidige (Republikeinse) vice-presi dent George Bush nu al wekenlang voorop. Sinds de luidruchtige conven tie van zijn partij, half augustus in de stad New Orleans, heeft Bush zich ont worsteld aan de slagschaduw van zijn 'baas' Ronald Reagan. De tot dan vrij kleurloze kandidaat met weinig her- vormingsdrang en saaie presentatie is nadien op campagnetoer gegaan als de vertrouwen wekkende vader van de natie (de kleinkinderen vrijwel doorlo pend in de buurt), de kandidaat ook met bestuurlijke ervaring die Amerika niet in dolle avonturen zal storten. Het 'ongelukje' met tweede man Dan Quayle raakt meer en meer op de ach tergrond. Bush' democratische oppo nent Michael Dukakis doet het heel wat minder. Hij komt voor veel kiezers te kil en afstandelijk over. Van het de mocratische vuur, waarvoor in juli op de conventie in Atlanta voornamelijk de zwarte dominee Jesse Jackson zorgde, is weinig meer over. Dukakis lijkt het met de dag moeilijker te krij gen. De gouverneur van Massachu setts is in de verdediging gedreven en dat is geen benijdenswaardige positie. De achterstand, die hij heeft opgelo pen, begint zich bovendien gevaarlijk af te tekenen in het aantal kiesmannen dat hij nodig heeft om zijn rivaal nog te kunnen kloppen. Bush weet ach wat dat betreft verzekerd van een aan tal van de belangrijkste Amerikaanse staten. En vooral dat tikt aan. Straks is de campagne voor de ver kiezing van een nieuwe Ameri kaanse president een jaar op gang. Vooral met kandidaten als Bush en Dukakis is dat een slijtageslag. Ze moeten opboksen tegen zoiets als de natuurlijke populariteit die Ronald Reagan actit jaar lang om zjich. heen wist vast te houden. Dat valt niet mee. Zeker niet wanneer de politieke bood schap - toch al moeilijk hanteerbaar in het Amerikaanse verkiezingsgeweld - ook niet zo'n sterke is. Op de partijcon venties speelden de programma's van de kandidaten in de marge nog wel een rol. Maar nu het op de laatste rondes door het land aankomt worden de doelstellingen voor de nieuwe regeer periode steeds verder versimpeld. De sfeer is die van de persoonlijke aanval len, van de reclame voor wasmiddelen en tandpasta: de campagne van de ge bakken lucht. Aan de van beiden be kende standpunten wordt nog maar zelden iets wezenlijks toegevoegd. Bij het volledig ingestudeerde televisie debat - het laatste middel om twijfe laars over de streep te halen - ging het erom hoe Bush en Dukakis kans zagen om elkaar over de hekel te halen, als het even kon te vloeren. Dat ritueel van aanvallen en met zo min mogelijk gezichtsverlies de klap terug verwer ken, leent zich in campagnes als die van Bush en Dukakis eigenlijk alleen maar voor tamelijk platte teksten. Tot veel meer laten de rivalen zich ook nog nauwelijks verleiden. Het is bijvoor beeld in de subtiele krachtsverhoudin gen tussen beiden tamelijk riskant om het achterste van de tong te laten zien over zoiets als wèl of geen belasting verhoging. De laatste weken wordt het patroon met de dag duidelijker. Bush bouwt zijn voorsprong in de opiniepei lingen geleidelijk op en ziet kans de be haalde winst te consolideren. Maar het zou niet de eerste keer zijn dat de voor spellers van de uitslag er op de dag van de verkiezingen grondig naast zitten. De uitkomst van een campagne als die tussen Bush en Dukakis is bij gebrek aan werkelijk overwicht nu eenmaal sterk afhankelijk van ongewisse din gen en toevalligheden. vdM. Advertentie VLISSINGEN - TELEFOON 01184-13166 (Advertentie) Advertentie 5jAARGARANTlt Personal Computers: 2 drives Harddisk Tulip compact 2 3.200.- 3.900,- Laser XT/3 2.399,- 2.999,- Philips NMS9100 1.999,-2,999,- NEC P2200 24 nlds printer 1.099,- 3,199,- Alle prijzen ncl. B.T.W. Statenhove I 27 4336 CA Middelburg tel: 01180 - 28832 meubelen HERMESWEG 27 - VLISSINGEN - TEL. 01184-16188 Advertentie Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel 01100-12420 Openingtijden toonzaal: Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1