Gevaarlijke pitbull verbeurd verklaard Goed bebekt Raad zegt vertrouwen op in burgemeester Smallenbroek Rijkspolitie pleit voor 'adempauze' in vissersconflict Paisley valt de Paus aan in het Europees parlement 15 JAAR TREFCENTER, J0HMA FEEST MEE „SS? 15 JAAR TREFCENTER, UN0X FEEST MEE [MER KOMT MET BANENPLANNEN ileine markt 3 Benzineprijs daalt 2 cent ZWOLS INCIDENT DOET DEUR DICHT BRIEF AAN MINISTERS VVD: strengere toelatingseisen universiteit Zachter 231e jaargang no. 241 /oensdag 12 oktober 1988 loopkracht Acties Vliegverkeer Autotelefoon Scheiding Zesdaagse Bezorgd De doordeweekse zondagsdiensten Af en toe zon en een enkele bui, moge lijk met onweer. Een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Middag- temperatuur 15 graden. Alle geïnteresseerden zijn vrijdag a.s. en volgende week vrij dag van harte welkom in het MODELHUIS op Roompot Mari na te Kamperland. (volg de borden vanaf het Zwemparadijs) Openingstijden: 13.00-20.00 uur INFO: 01107-4220. PROVINCIALE MARINA onflict CDA-PvdA ver uitkeringen )EN HAAG (GPD) CDA en PvdA zijn elkaar dinsdag in de haren gevlogen over de mate yaarin de uitkeringen mee moeten delen in de groei van de welvaart. CDA-fractievoorzitter )e Vries kondigde bij het begin van de algemene beschouwingen over het regeringsbeleid aan lat de uitkeringen en het minimumloon onder een volgend kabinet minstens gelijk op moeten open met de prijsstijgingen. Maar de PvdA eist dat de koppeling van de uitkeringen aan de oonontwikkeling in de bedrijven volgend jaar weer in ere wordt hersteld. Iet meningsverschil leidde tot een fel- woordenwisseling en heftige verwij- en tussen De Vries en Kok; de enige [pschudding tijdens de overigens tam erlopende eerste dag van het Kamer ebat. Alle grote partijen kwamen met un werkgelegenheidsplannen, die ze e afgelopen week al hadden gepre steerd. te koopkracht van de minima mag blgend jaar in elk geval niet dalen, ei- en CDA, VVD en PvdA. Het CDA wil Ln „keiharde garantie" van het kabi- |et dat er extra maatregelen komen, [anneer die koopkracht onder druk lomt als gevolg van onverwachte [rijsstij gingen. [enstemmig meent de Kamer dat het [erkgevers goedkoper moet worden lemaakt mensen tegen het minimum- |on in dienst te nemen. En alle partij- vragen om een vergroting van de Jverheidsinvesteringen. CDA en WD lillen dat daar volgend jaar 100 mil- Jenmeer voor wordt uitgetrokken; de |vdA eist miljarden. In het bijzonder milieuvervuiling moet harder wor- Jen aangepakt, oordeelt de Kamer. letCDA wil ook daarvoor 100 miljoen Ktra uittrekken. |DA-fractievoorzitter De Vries ver- pasde de Kamer door alvast een korschot te nemen op het beleid van pet derde kabinet-Lubbers", zoals De huisartsen kunnen het werk nog wel aan, maar vrezen voor langdurige acties van de specialisten. PAGINA 3 Europa 1992 zal het vliegver keer niet alleen fors doen toe nemen, maar ook goedkoper maken. PAGINA 4 Bellen vanuit de auto wordt vanaf volgend jaar veel goed koper. PAGINA 7 Gescheiden ouders praten over problemen met kinderen: als je hoort hoe anderen dat oplossen, kom je zelf soms ook op ideeën. PAGINA 13 De Rotterdamse zesdaagse is van de baan. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: Sport: 17 9,11,13 en 15 IAdvertentie USSINGEN - TELEFOON 01184-13166 hij het zelf aankondigde. Onder die re gering moet vooruitgang van de koop kracht van de minima mogelijk zijn, wanneer de belastingopbrengsten meevallen, aldus De Vries. De mini mum-uitkeringen en -lonen hoeven (Slot zie pagina 3 kolom 7) HAARLEM (ANP) De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag de pitbull terriër van een 28-jarige inwoonster van Haarlem verbeurd verklaard. De pitbull beet in juni dit jaar een hondje uit de buurt op gruwelijke wijze dood. Volgens de rechtbank kan de hond niet terug naar zijn bazin. De kantonrechter in Haarlem vond eerder dit jaar dat de vrouw haar hond wel terug mocht krijgen. De bazin kreeg slechts een boete van 75 gulden voor de overtreding van het aanlijn- verbod. Het openbaar ministerie ging tegen die uitspraak in hoger beroep. Volgens de officier van justitie moest de pitbullterriër worden onttrokken aan het verkeer, wat wil zeggen dat hij moet worden afgemaakt. De recht bank vindt dit vooralsnog een te zware maatregel. Zij meent dat eerst moest worden onderzocht of de pitbull in een omgeving kan worden geplaatst waar hij geen gevaar vormt voor andere honden. Overigens verwacht de recht bank dat de hond op termijn alsnog zal moeten inslapen. Het vonnis van de rechtbank is voor een groot deel gebaseerd op het oor deel van prof.dr. Bouw, hoogleraar diergeneeskunde bij de Rijksuniversi teit Utrecht. Prof. Bouw verklaarde tegenover de rechtbank dat pitbullterriërs gevaar opleveren voor mens en dier, omdat ze generaties lang worden gefokt op agressief gedrag. Volgens hem is de drempel tot dat agressief gedrag bij de pitbull erg laag en is de aard van het letsel dat hij kan toebrengen vaak zeer ernstig. De rechtbank is van mening dat geble ken is dat de betrokken pitbullterriër een gevaarlijke hond is. Zij vindt daar om dat niet kan worden volstaan om de pitbull een streng muilkorf- en aan- lijngebod op te leggen. Naast de ver beurdverklaring van de hond moet de eigenaresse ook een geldboete van 75 gulden betalen. DEN HAAG (ANP) Aan het begin van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer stond minister van finaniën een bijzondere interviewer te woord. In alle ernst beantwoordde de bewindsman vragen van de vogel 'Sir Geoffrey'. Vandaag is het interview te zien in een EO-programma. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van benzine gaat morgen met twee cent naar beneden. Een liter super zal aan de zelftankpomp dan 157 cent gaan kosten. De prijs van Euro loodvrij wordt 151 cent. Diesel gaat met een cent per liter omlaag tot 79,4 cent per liter. Dat hebben de benzinehande laren dinsdag in Rotterdam bekend gemaakt. Eind vorige week werd een verlaging van de benzineprijs nog geblokkeerd door het hoog blijven van de internationale benzine-noteringen, ondanks de gestage daling van de prijs van ruwe olie. Begin deze week zijn de benzi ne-noteringen echter omlaag gegaan, zodat de weg vrij kwam voor een verlaging van de benzine-prijs voor de consument. DRACHTEN (GPD) De wethouders en fractievoorzitters van Smallinger- land willen niet langer samenwerken met burgemeester mr. Bert Smallen broek. Dat hebben ze dinsdag laten weten aan de commissaris der konin gin in Friesland Hans Wiegel. Gisteren heeft Wiegel opnieuw met Smallenbroek gesproken over de ont stane situatie. Afgesproken is dat de burgemeester zich zal beraden en Wie gel op korte termijn zal laten weten wat hij gaat doen. Daarna zal Wiegel minister Van Dijk van binnenlandse zaken adviseren. Op dit moment neemt loco-burgemeester Lammers de functie van Smallenbroek waar. De vertrouwensrelatie tussen burge meester en raad is te zeer verstoord, al dus de fractievoorzitters. Loco-burge meester drs. Gerhard Lammers heeft de burgemeester gisteravond over de beslissing ingelicht. Smallenbroek heeft laten weten, de raadsmededeling voor kennisgeving aan te nemen en verder op dit moment geen commen taar op de ontwikkelingen te geven. Voor de zomer hebben de fractievoor zitters al met Smallenbroek gespro ken, omdat ze bezorgd waren over de „negatieve beeldvorming" rondom de burgemeester. Smallenbroek zei toen toe, dat hij zich zou beraden. Er is echter, zo stellen de fractievoor zitters, niets veranderd. Het is „wet houders en de andere leden van de ge meenteraad duidelijk geworden dat deze negatieve beeldvorming zich ver sterkt heeft doorgezet". De publiciteit rond het Zwolse inci dent van burgemeester Smallenbroek en zijn collega dr. Sytze Faber van Hoogeveen heeft de zaak in een stroomversnelling gebracht. Over de toedracht ervan willen de fractievoor zitters niet oordelen, zolang het onder zoek van de Rijksrecherche loopt. VLISSINGEN Minister ir G. Braks van landbouw en visserij moet een adempauze inlassen met betrekking tot visserijperikelen bij de Vlissingse vismijn. De dienstcommissie van de rijkspolitie Zeeland heeft dinsdag dit standpunt ingenomen in verband met de gewelddadi ge confrontatie afgelopen vrijdagavond tussen Mobiele Eenheid en vis sers in Vlissingen. Zij wil politie-agenten niet blootstellen aan de geva ren die het gevoerde beleid meebrengt. 11. Een onbekende Europarlementariër pakte dinsdag het protestpamflet af van de Noordierse dominee Paisley. (Van onze correspondent STRAATSBURG De Noordierse protestantse dominee Paisley, die lid is van het Europese parlement, moest Advertentie J0HMA HUZARENSALADE Ronde bak. Gegarneerd 600 Gram 4Q Voor Z/F3 safcw?*, Geldig t/m zaterdag 15 oktober 1988 dinsdagmiddag uit de vergaderzaal worden gezet, toen paus Johannes Paulus II aan zijn toespraak voor zo'n 500 Europarlementariërs begon. Met enig geweld werd de anti-roomse pre dikant en enkele van zijn collega's naar buiten geschoven. Paisley, die niet verder kwam dan de woorden 'Ik ontzeg u het recht,..' liep nog bijna een paar klappen op, maar dat kon door omstanders worden voor komen. Een rood pamflet, dat hij in de handen hield, werd door een Europar lementariër weggerukt en met een woedend gebaar verfrommeld. Later zei de fanatieke dominee tegen over journalisten dat hij had willen zeggen: „Ik wijs de paus af als vijand van Christus en als anti-christ". Het waren volgens hem dezelfde woorden, die Thomas Cranmar, de eerste protes tantse aartsbisschop van Canterbury ooit had gebruikt en waarvoor hij door Hendrik VIII was opgehangen. Paisley, die door parlementsvoorzitter Lord Plumb tot tweemaal toe tot de or de was geroepen alvorens hij werd ver wijderd, zei nog het een schande te vin den dat een aanhanger van de rechts- radicale partij van Le Pen geprobeerd had hem aan te vallen. De andere par lementariër die de handen tegen hem had gebruikt, zou de 73-jarige Otto van Habsburg zijn, kleinzoon van de laat ste Oostenrijks-Hongaarse keizer. Paus Johannes Paulus II, die bedroefd naar de wilde scène's achter in de zaal keek, hervatte zijn rede onder luid ge juich en applaus. Hij sprak onder meer de wens uit dat de EG een nieuwe di mensie krij gt door het toelaten van lid staten uit Oosteuropa. Daarbij de be nadrukte hij niet alleen dat zijn wieg in Polen had gestaan, maar ook dat hij de politieke tweedeling van Europa af wijst. De dienstcommissie heeft dinsdag middag een verklaring gestuurd aan onder anderen de ministers van binnenlandse zaken, justitie én landbouw en visserij. In de openbare brief spreekt de dienstcommissie haar waardering uit voor de Mobiele Eenheid die, volgens haar, vrijdag beheerst heeft gereageerd. Ze vindt het on aanvaardbaar en onbegrijpelijk dat vissers hebben gekozen voor het hanteren van ernstig geweld om hun doelen te bereiken. De vraag roept zich op waar het naar toe moet als een conflict zo esca leert, dat zelfs een speciaal arresta tieteam moet worden ingezet, al dus de commissie. Dat team hield zondag twee Arnemuidse schip pers aan die van openlijke geweld pleging worden verdacht. De dienstcommissie is van mening dat al te vaak een beroep wordt ge daan op de politie bij grote versto ringen van de openbare orde. De maatschappelijke taak van de poli tie dreigt steeds verder te worden uitgehold. De politie wordt, meent de commissie, een ordepolitie voor de overheid. De gebruikelijke werkzaamheden komen daarente gen vaker terecht bij andere orga nisaties, zoals beveiligingsdien sten. Voorzitter J. de Jong van de dienst commissie maakte dinsdag in een toelichting bekend dat de veilig heid van de politie-agenten voorop staat. Hij wilde niet zover gaan dat de deelname aan de Mobiele Een heid komende vrijdag wordt afge wezen. De brief staat vandaag, woensdag, ongetwijfeld op de agenda van het driehoeksoverleg dat wordt gehou den in Vlissingen, gaf een woord voerder van de Vlissingse politie aan. Onder anderen J. C. Th. van der Doef, burgemeester van Vlis singen, de commissaris van politie L. E. Schuller en een officier van justitie praten in dat overleg over de inzet van de Mobiele Eenheid vrijdag bij de vismijn in Vlissingen. (Zie ook pagina 9) Advertentie UNOX ROOKWORST 350 Gram QO Voor 4.30 maREUZ$0E5 Wm CM GOEDK°oP tl* Geldig :'m zaterdag 15 oktober De zeurderige manier waarop de medisch spe cialisten hun clientèle bij herhaling op acties in de vorm van uiterst beperkte dienstverlening trakteren, roept in toenemende mate irritaties en verzet op. Zeker nu ditmaal is aangekondigd dat de doordeweekse zondagsdiensten van het merendeel van deze artsen 'voor onbepaalde tijd' zijn vastgesteld. Het gevolg is namelijk een complete ontregeling van de medische behande ling in de ziekenhuizen en poliklinie ken. Op afstand betekent het dat veel patiënten langer dan nodig ziek ge houden worden, nu ze te maken krij gen met zoiets als georganiseerd uit stel. En dat heeft weer tot gevolg een verhoogd ziekteverzuim met een gro tere aanslag op de sociale verzekerin gen. Om bij dit alles nog maar te zwij gen over de lichamelijke en psychische extra problemen, die het plotseling on gedaan maken van allerlei afspraken bij patiënten meebrengt. Verder is er dan nog het bijkomend effect dat de medisch specialisten in het kielzog van hun actie de interne organisatie van de meeste ziekenhuizen lam leg gen en ander personeel tot niets doen dwingen. Kortom, de medische stand vordert in verhouding tot het doel dat wordt beoogd, onevenredig veel be grip. Het is trouwens bijzonder twijfel achtig of op deze manier begrip te kweken is. De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) hanteert ter verdedi ging van de actie, waarin de hele week tot zondag is verklaard, dat de patiën ten de dupe worden zolang het kabinet het been stijfhoudt in het conflict met de medici. Immers: wanneer er gekort wordt op de inkomens van de specia listen en op de vergoeding voor hun praktij kkosten volgens de besluiten van staatssecretaris Dees, zullen de patiënten dat straks merken aan de dienstverlening. De samenleving mag ervan uitgaan dat dienstverlening bij de medische stand hoog in het vaandel staat. Tenslotte is daarop het vertrou wen tussen artsen en patiënten voor een niet onbelangrijk deel gebaseerd. Toch kunnen de medisch specialisten in harde acties, zoals die waarmee ze nu aan de gang zijn, beter gewoon ver tellen waar het om draait. Namelijk dat ze ook maar gewone mensen zijn, die voor hard werken beloond willen worden en in veel gevallen geen grote aanslagen op hun inkomen kunnen verwerken. Het hoort bij het verschijn sel actie voeren om argumenten een dramatische lading mee te geven. Maar met dit gegeven gooien de me disch specialisten hun eigen glazen in: ze zetten de service nu zélf op het spel. In het slepende conflict tussen de overheid en deze categorie vrije on dernemers - want dat zijn de specialis ten tenslotte - is bij herhaling de tus senkomst van de rechter ingeroepen. De Landelijke Specialisten Vereniging toetste op die manier de rechtmatig heid van maatregelen waartoe het ka binet wilde overgaan om ook in deze sector tot bezuinigingen op de gezond heidszorg te komen. De LSV heeft via deze juridische weg successen geboekt en nieuw overleg afgedwongen. Het is duidelijk dat de artsen-organisatie ook ditmaal wel weer zal pogen zo haar gelijk te halen. Maar de kansen op re sultaat worden kennelijk lager inge schat dan bij vorige gelegenheden. An ders valt hun beslissing om meteen te grijpen naar het middel van deze ont regelende langzaam-aan-actie niet te verklaren. Vanmorgen dienen twee korte gedingen tegen de LSV, - van het landelijke Patiënten en Consumen tenplatform en van de Nationale Zie kenhuis Raad. Van de uitspraak daar in zal afhangen of deze harde actie mag worden voortgezet. De medisch spe cialisten zijn, ook in de verdediging van hun inkomensbelangen, gebaat bij een goede verstandhouding met al le groepen in de samenleving die hun pad kruisen. Met hun nu begonnen doordeweekse zondagsdiensten ne men ze in die relaties flink wat risico's. vdM. DEN HAAG (GPD) De WD wil strengere toelatingseisen instellen voor het wetenschappelijk onder wijs. WD-fractievoorzitter Joris Voorhoeve vroeg dinsdagmiddag, bij het begin van de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer, bij de toelating tot de universiteiten meer te letten op de eindexamencij- fers die de aanstaande studenten heb ben gehaald. Voorhoeve wees op de 'grote maat schappelijke verspilling' die ontstaat doordat veel studenten in het weten schappelijk onderwijs tussentijds af haken omdat ze de studie niet aankun nen. Voorhoeve wilode strengere voor selectie voorlopig beperken tot studie richtingen, waar een studentenstop geldt. Bij de toelating tot studierichtingen waarvoor een instroombeperking geldt, wordt nu ook al rekening gehou den met de eindexamenresultaten. Door een systeem van loting hebben aanstaande studenten met een hoog gemiddeld eindexamenresultaat een grotere kans om te worden toegelaten, dan degenen met een laag eindexa- mencijfer. Voorhoeve vindt echter dat de rol van het eindexamenresultaat moet worden verzwaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1