DAAfe .Wil pecialistenactie tuit op verzet zc 13 t/m 16 okt. Schrappen aftrekposten treft lagere inkomens Akkoord tussen PTT en bonden over cao PREI EN RUNDERTARTMR IRITATIE MEDISCH PERSONEEL ndaag mi wA W a Hervormingen in Algerije innnn Urks monument niet in Japan Kabelj auwoorlog lost niets op Later regen I Eerst opklaringen, later opnieuw re- I gen. Maximum, temperatuur rond 14 I greaden. Tot krachtig toenemende I zuidoosten wind. Acties Werkloosheid Greenpeace Dagverblijven Fotomodel Vraagteken Ahoy' Rotterdam IN KADER BELASTINGHERVORMING Representatie Prei, Rundertartaar, 1 IQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. J1e jaargang no. 240 [insdag 11 oktober 1988 sCmmu, PROVINCIA E,VHAAG (ANP)-Nederlanders eten meer vet dan goed or ze is. Het zijn vooral de tussendoortjes in de avondu- i die het vetverbruik over de grens van wat past in een \ede, gevarieerde voeding tillen. Daar staat bij voorbeeld lenover dat we weinig fruit eten. Dat blijkt uit het onder- Ik 'Wat eet Nederland?', dat de ministeries van land- fuw en visserij en van welzijn, volksgezondheid en milieu heer hebben laten uitvoeren onder zesduizend Nederlan ds. Minister Braks en staatssecretaris Dees hebben het Iderzoek maandag in Den Haag gepresenteerd. \t vetverbruik is volgens Dees „het grootste probleem" in <ze voeding. Uit het onderzoek blijkt dat de gemiddelde iderlander 105 gram vet per dag wegwerkt. Nederlander eet gemiddeld dus 15 tot 20 gram vet te veel. Ter vergelijking: op een boterham smeren we onge veer vier gram vet, een glas volle melk bevat zes gram vet en een eetlepel mayonaise 12 gram. Mannen tussen de 16 en 21 jaar, de grootste eters, eten zelfs 135 gram vet. Bijna een kwart van al dit vet eten we tussen de drie hoofdmaaltijden door, met name in de loop van de avond. Dees wees erop dat de Stuurgroep Goede Voeding, die hij en Braks vorig jaar instelden, werkt aan activiteiten die zijn gericht op verlaging van de vetconsumptie. Braks noemde de gemiddelde fruitconsumptie van net 125 gram per dag „bepaald weinig in een land als het onze, met zo'n rijk en gevarieerd aanbod aan fruit". Volgens Braks is dat nog minder dan een klein formaat appel. De fruitcon sumptie onder jongeren ligt bovendien nog lager. IeN HAAG (GPD) - Niet alleen onder patiënten groeit de irritatie over de actie van de medisch lecialisten. Ook medisch assistenten en ziekenhuispersoneel vertonen tekenen van onrust. |e huisartsen lijken ook al geen steun te geven. Zeeuwse vissers volgen geëmotioneerd het verloop van de vergadering in de Vlissingse vismijn. huisartsen zullen, zo wordt ver- Jacht, steeds meer patiënten als boedgevallen naar de ziekenhuizen borsturen, zodat de specialisten wel larder) aan het werk moeten. Onge ler 78 procent van de 9000 specialis- |n werkte gisteren niet als normaal, laar draaide zondagsdienst of werkte lipt. Er wordt rekening mee gehou- jtn dat de actie drie dagen zal duren. ftcieel heten de overige artsenorga- Bsaties achter de actie van de medi- Ihe specialisten tegen de op hun in- Imen beraamde kortingen te staan, laar huisartsen willen best toegeven Het CNV is bereid tot het voe ren van acties als er geen cen trale afspraken kunnen wor den gemaakt. PAGINA 3 Wie wint in de Tweede Kamer de prijs voor de beste werk loosheidsbestrijder? PAGINA 4 De meeste sociale bewegingen hebben maar weinig toekomst kansen: Greenpeace is een gunstige uitzondering. PAGINA 5 De provincie wil meer geld voor de dagverblijven in Zee land. PAGINA 10 De Goese Yvonne Lokerse is verkozen tot Miss Fotomodel Holland. PAGINA 11 Ruud Gullit is nog een groot vraagteken voor de interland van Oranje tegen West-Duits- land. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,10,11,12 en 13 Sport: 15 Advertentie donderdag 13 okt. 14.00 -22.00 uur. vrijdag 14 okt. 14.00 - 22.00 uur. zaterdag 15 okt. 10.00 - 18.00 uur. zondag 16 okt. 10.00 - 18.00 uur. SKI-HAPP 88 wordt weer een happening zulke acties knap lastig te vinden. Het is de huisarts die vrijwel altijd, zoals dat heet de patiënt „Instuurt". Als dat niet kan moet de huisarts het gemop per van de patiënt in ontvangst ne men. De specialist houdt zich onbe reikbaar, die verkeert in zondags dienst. Op de eerste actiedag bleek al dat de assistenten van de specialisten niet gelukkig zijn met de actie. Velen van hen zijn tot werkloosheid gedoemd. Bovendien krijgen zij weer de irritatie van patiënten te verwerken. Ze delen dat lot met de telefonisten van de zie kenhuizen, die de stroom vragen giste ren niet aankonden. Er kwamen nog veel patiënten naar het ziekenhuis voor hun afspraak. Het baliepersoneel moest dan „nee" verko pen. De specialistenorganisatie zegt dat er geen calamiteiten zijn voorge vallen. Speciaal daarvoor opgetrommelde medische specialisten hebben giste ren in het kantoor van de specialisten organisatie LSV urenlang telefonisch vragen van het publiek beantwoord. Zes lijnen stonden roodgloeiend, me rendeels om informatie te geven. Ongeveer een vijfde, zo wordt geschat, van de opbellers was boos over de ac tie; een vijfde betuigde zijn bijval. Toch lijkt het er veel op dat het pu bliek dergelijke acties niet meer ac cepteert. De ziekenfondsen melden aanzienlijk meer klachten te hebben gekregen dan voorgaande keren. De patiëntenorganisatie LPCP wacht nu het kort geding van morgen af. Maar zij maakt zich wel bezorgd over de ge volgen voor de patiënten als de actie nog enkele dagen duurt. Wachtlijsten worden langer en patiënten die zorg behoeven, krijgen die niet. De LSV denkt dat de achterstand wel weer kan worden ingehaald met hard en efficient werken. De specialisten re kenen er kennelijk op dat de rechter tot stopzetting zal gelasten. Het LSV- bestuur zal dan zijn leden adviseren dat dan ook te doen. Het meldpunt van het CHF, CNV- bond voor (onder meer) ziekenhuis personeel kreeg gisteren tal van vra gen van ondernemingsraden en indivi duele leden. De CFO gaf aanwijzingen uit voor zijn kaderleden in de instellin gen. Aanbevolen werd onder andere de naleving van de cao en de rechtpositie- (Slot zie pagina 3 kolom 7) VLISSINGEN De Vlissingse en Arnemuidse vissers vloot is na een dag van wachten én koortsachtig over leg maandagmiddag zeker acht uur later uitgevaren dan normaal. De vissers wilden weten waar ze vrijdag aan toe zijn. Veel verder zijn ze niet gekomen. Het pro bleem is en blijft het verschil tussen de hoeveelheid ka beljauw die mag worden gevangen en wordt gevangen. Vandaag wordt bekend of Braks alsnog een andere ka beljauwregeling wil treffen. De politie is anders vrijdag in groten getale aanwezig bij de Vlissingse vismijn om controle van de kotters mogelijk te maken en een veld slag zoals afgelopen vrijdagavond te voorkomen. De vier vissers die vrijdagavond en zondagmorgen zijn opgepakt, staan vandaag, dinsdag, of donderdag al te recht. Zij worden van openlijke geweldpleging ver dacht. Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap sprak maandag in Vlissingen namens geheel vissend Nederland zijn afschuw uit over de wijze waarop twee Arnemuidse schippers zondagmorgen van hun bed zijn gelicht. Het bestuur van Zevibel, de Zeeuwse vissersver eniging, heeft maandag verklaard dat met die manier van arresteren 'de grens van het betamelijke is over schreden'. Zevibel hoopt dat de minister van justitie de nodige maatregelen tegen de politie zal treffen. (Zie ook pagina 9) DEN HAAG (GPD) - Het schrappen van aftrekposten voor de belastingen zoals het kabinet die heeft voorge steld in het kader van een vergaande belastinghervorming die in 1990 haar beslag moet krijgen, treft vooral de lagere inkomens. Dit blijkt uit cijfers die minister Ru- ding (financiën) de Kamer gisteravond heeft gezonden. Door het schrappen van de aftrekposten wil het kabinet de belastingplannen, ook wel operatie- Oort genoemd, deels financieren. Net to blijft er desondanks een belasting verlichting van 4,1 miljard gulden over. Volgens Ruding kost het schrappen van talrijke aftrekposten de groep met een inkomen tot maximaal 41.500 gul den op jaarbasis 995 miljoen gulden. Vooral het schrappen van de vaste reiskostenaftrek voor belastingen van 200 gulden per jaar en het fors beper- Het personeel van het Andreas-ziekenhuis in Amsterdam doodde gisteren de tijd met het spelen van een spelletje Trivial pursuit. URK (ANP) - Burgemeester en wethouders van de gemeente Urk willen niet dat er een kopie van het vissersmonument uit die plaats in het Openluchtmuseum Holland Village in Nagasaki in Japan wordt geplaatst. Als re den geeft het gemeentebestuur op de verwevenheid van de be volking met het uit 1968 dateren de monument. Het monument stelt een vissers vrouw uitkijkend over het IJssel- meer voor. Aan de voet zijn na men gegraveerd van verdronken vissers. „Uit piëteit tegenover de ze verdronken vissers en hun na bestaanden lijkt het ons niet toe passelijk er een toeristische at tractie in een ander land van de maken", aldus woordvoerder J. Koffeman van de gemeente Urk. ken van de aftrek ziektekosten treffen deze groep. Voor de groep met inkomens tussen 41.500 en 83.000 gulden betekenen de plannen een nadeel van 790 miljoen gulden per jaar. Nog hogere inkomens leveren door het schrappen van aftrek posten op jaarbasis 890 miljoen gulden in. Van de netto belastingverlaging die in 990 met de plannen-Oort optreedt komt echter, aldus Ruding, 2.080 mil joen gulden terecht bij de inkomens tot 41.500 gulden. Een iets kleiner be drag, 1810 miljoen, komt bij de inko mensgroep van 41.500 tot 83.000 gul den. Voor nog hogere inkomensgroe pen leveren de plannen een voordeel op van 180 miljoen gulden. Ruding ontkent niet dat door het weg vallen van talrijke aftrekposten voor veel belastingbetalers de positieve ef fecten van de plannen-Oort wegvallen. Gemiddeld zullen de Oort-voorstellen echter geen daling van inkomens te zien geven, zegt Ruding. Ruding heeft de cijfers verstrekt als toelichting op een wetsvoorstel waar mee de plannen-Oort concreet worden ingevuld. Zoals bekend voorzien de plannen in het terugbrengen van de negen belastingtarieven tot drie, het bundelen van sociale premies en be lastingen tot één heffing op het loon en het schrappen van aftrekposten. De minister kondigt verder aan een aantal kosten die ondernemers nu nog mogen aftrekken, al met ingang van 1 juli 1989 te willen schrappen. Het gaat dan om relatiegeschenken van meer dan 50 gulden, geldboeten en vaartui gen voor representatie. De aftrek van kosten wordt tot 75 pro cent beperkt voor voedsel, drank en genotmiddelen, kleding, representa- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Advertentie WASSENAAR (ANP) - De bedrijfslei ding van de PTT en de vakbonden hebben maandagavond definitief overeenstemming bereikt over een eerste cao voor de PTT. De bonden, Abvakabo, CFO, Ambtenarencen- trum (AC) en CMHA, gingen akkoord nadat de PTT-bedrijfsieiding onder meer de toezegging had gedaan dat het netto-inkomen voor onregelmati ge diensten tijdens de twee jaar du rende cao-periode gehandhaafd blijft. Daarnaast sluit de directie de moge lijkheid niet uit dat het personeel vol gend jaar, afhankelijk van het resul taat, een winstuitkering krijgt. Verder heeft de bedrijfsleiding nog eens bena drukt dat de nettosalarissen van de PTT'ers de komende negen jaar niet lager zullen zijn dan de vergelijkbare ambtelijke salarissen. De cao, die een looptijd krijgt van twee jaar, is nodig omdat de PTT per 1 ja nuari een zelfstandige onderneming wordt. Er is ruim een halfjaar over die cao onderhandeld. In juli bereikten de partijen al een principeakkoord. Dat werd echter door de leden van AbvaKabo, CFO en AC als te mager van de hand gewezen, ondanks een positief advies van de bondsonderhandelaars. De PTT-bedrijfsleiding kwam daarop eind vorige maand met nieuwe voor stellen. Daarbij werd de toezegging ge daan dat de komende verlaging van de sociale premies in het netto-salaris voor de PTT'ers is terug te vinden. Dit leverde voor velen netto veertig tot vijftig gulden per maand meer op. De AbvaKabo wees dit voorstel als enige uiteindelijk van de hand. Bij de PTT werken ruim 90.000 men sen. Er is ook overeenstemming be reikt voor een cao voor de ruim 8.000 zaterdagbestellers bij PTT-Post. Knelpunt in de onderhandelingen was vooral het lagere nettosalaris dat de PTT'ers zouden overhouden door het vervallen van het ambtenaarschap. De PTT-leiding had hiervoor voor de komende jaren een compensatierege ling met een spaarsysteem in het leven geroepen, maar veel werknemers von den dit onvoldoende. Ook het ontbre ken van een eindejaars- of winstuitke ring vormde een probleem. De PTT heeft nu toegezegd dat naar een defini tieve regeling hiervan een studie wordt uitgevoerd. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo 100 g i.1%/ Het kabeljauwconflict, dat dit jaar met enige regelmaat aan de Vlissingse vismijn wordt uitgevochten, heeft een gevaarlijke climax bereikt. Afgelopen weekend was er sprake van openlijke oorlog tussen vis sers en politie. Een oorlog, die niets op lost. Zoveel is intussen wel duidelijk. Gisteren is er op verschillend niveau druk overleg gepleegd. Dat is na zo'n explosie van geweld en tegengeweld intussen gebruik geworden. Maar bij vorige gelegenheden is daarmee de an gel niet uit de botsing tussen beide partijen gehaald. En het is maar de vraag of daarvoor ditmaal wèl mo gelijkheden aanwezig zijn. Want mi nister Braks en de vissers leven lang zamerhand op zo gespannen voet met elkaar, dat het vertrouwen over en weer hopeloos zoek is. Tal van vissers weigeren in Brussel gemaakte EG-af- spraken over aan Nederland toegesta ne vangstquota (met alle ingewikkel de nevenverschijnselen daarvan) te accepteren en hebben daar zo hun ei gen methodes voor. De minister op zijn beurt - met de hete adem van een on derzoek naar visfraude nog in de nek - is allergisch voor elke vorm van ont duiking van de regels en vordert harde maatregelen. De ontlading in openlijk geweld, waarop deze belangentegen stelling in Vlissingen nu al enkele ma len is uitgedraaid, vormt de zwarte bladzijde van het huidige visserijbe leid in Nederland. De strakke Brusselse regelgeving aan vangstbeperkingen voor de visserij en de verscherpte controle in Nederland op de naleving daarvan is niet de enige bron van irritatie onder de Vlissingse en Arnemuidse vissers. Er zitten ook diepe grieven in de eigen gelederen: de in Vlissingen gestatio neerde vissersvloot voelt zich in de vangstquota ook tekort gedaan tegen over de vakgenoten in Noord-Neder land. En dan is er nog het ingewikkel de verschil van mening over de zoge naamde bijvangst van kabeljauw, dat de vissers dwingt om gevangen dode vis overboord te zetten: een onnatuur lijke eis, die veel verzet oproept. Al de ze handicaps bij de bedrijfsvoering tik ken nog eens extra aan bij vissers die de afgelopen jaren juist op verhoging van hun vangstproduktie hebben ge mikt, toen ze voor vele miljoenen in vesteerden in kotters met een steeds groter vermogen. Steeds wanneer het eind van het jaar nadert en de quota volgevist raken is een weekje op zee goed voor het volstouwen van de scheepsruimen met frustraties, die vervolgens worden afgereageerd op de controleurs van de Algemene inspec tie dienst (AID). Controleurs, die zich bedreigd voelen en alleen nog maar hun werk lijken te willen doen onder dekking van een politiemacht. De gang van zaken in het afgelopen weekeinde heeft de verhoudingen alleen nog maar verscherpt. Toch we ten de getergde vissers net zo goed als iedere andere Nederlander dat ze hun economische gelijk niet kunnen bin nenhalen door erop los te slaan. Aan de andere kant verdient de manier waarop politie en justitie hun machts vertoon in Arnemuiden hebben gede monstreerd nu ook niet directe de schoonheidsprijs van beheerst optre den. Van de vissers in Arnemuiden en Vlissingen mag worden verwacht dat zij zichzelf niet boven wet- en regelge ving in Nederland - hoe vervelend en nadelig die ook voor hun bedrijfsvoe ring op korte termijn is - verheven ach ten. Minister Braks doet er goed aan zich in deze explosief geladen kwestie niet al te zeer als een kouwe kikker op te stellen, ook al vergt de geloofwaar digheid van zijn beleid dat hij doeltref fende maatregelen neemt. Het krediet dat de bewindsman onder een deel van de Nederlands vissers bezit is niet zo erg groot meer. Voor de oplossing van de kabeljauwoorlog in Vlissingen is tact van zijn kant net zo goed onmis baar. Want het kan toch niemands be lang zijn dat de vis hier straks met do den en gewonden wordt betaald. vdM. ALGIERS (AFP) - De Algerijnse presi dent Chadli Bendjedid heeft aange kondigd dat hij spoedig met een plan voor politieke hervormingen zal ko men. Chadli sprak maandagavond via de televisie de Algerijnse bevol king toe. Hij deed dit naar aanleiding van de broodopstand die sinds vorige week minstens tweehonderd mensen het leven heeft gekost en het dagelijk se leven volledig heeft ontregeld. De president benadrukte dat het gaat om politieke hervormingen in de „breedste zin van het woord". „Wij hebben de moed onze tekortkomingen te erkennen en hervormingen in te voeren, zelfs op politiek gebied". An derzijds waarschuwde de president dat hij niet zal toestaan dat het land ten prooi valt aan anarchie. Er zal hard worden opgetreden tegen saboteurs. Ook beklemtoonde Chadli dat hij zijn bezuinigingsbeleid, de oorzaak van de recente uitbarsting van volkswoede, zal voortzetten. Maandag zijn, op de zesde dag van de broodrellen in Algerije, opnieuw tien tallen doden gevallen, zo meldden oog getuigen. In het centrum van de hoofd stad Algiers vielen maandag tussen de 25 en 30 doden, toen veiligheidstroe pen het vuur openden op jongeren die deelnamen aan een verboden demon stratie. Tientallen mensen liepen ver wondingen op. Tot de protestmars was opgeroepen door moslem-milit,anten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1