Politie licht vissers Arnemuiden van bed FNV-demonstratie trekt in Amsterdam 150.000 mensen BEDRIJVEN CONTACTDAGEN m Gas wordt twee cent goedkoper andaag >us en trein luurder Forse winst extreem rechts België zonder gas Tientallen doden bij treinongeluk Joegoslavië Zeelandhallen Goes ACTIE FUNDAMENTALISTEN Ambassades willen in Chili einde aan mishandeling van journalisten Schrijver van vervalsingen Appels beticht FAMILIES ONTHUTST EN GESCHOKT Politietaken Uitbreiding /sport Naar de Tour Vlissingen EC-zege MZ ALGIERS (DPA/RTR/AFP) - Na een dag van relatieve rust zijn de rellen in de hoofdstad Algiers in de nacht van zaterdag op zondag met explosief geweld voorgezet. Ondanks een nachte lijk uitgaansverbod van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's ochtends gingen opnieuw duizenden islamisten (islamitische funda mentalisten) de straat op. Militairen schoten op de menigte, volgens ooggetuigen, en gebruikten hierbij zwaar geschut zo als op pantservoertuigen geplaatste mitrailleurs. Het leger omsingelde hele stadswijken en helikopters cirkelden boven de stad waar honderden Algerijnen in de rij stonden om le vensmiddelen te kopen. Uitbreiding In samenwerking met de Kamer van Koophandel Inlichtingen: 01803-15588 Tijdelijke verbetering Ie jaargang no. 239 (laandag 10 oktober 1988 HILVERSUM (ANP)-Met ingang van 1 januari van ko mend jaar gaat de gasprijs omlaag. Samen met een eer der toegezegde prijsverlaging en de btw-verlaging wordt de gasprijs met ongeveer twee cent verlaagd en gebracht van ongeveer 43 cent per kubieke meter op ongeveer 41 cent. Vegin-voorzitter Kaland, die deze prijsverlaging zaterdag aankondigde in de Tros-radio- uitzending Kamerbreed, becijferde een consumenten voordeel van enkele tientjes per jaar. De verlaging schreef hij in het bijzonder toe aan de lagere olieprijzen. PZC Minister Korthals Altes van justitie wil taken van de politie overdragen aan particuliere bewakingsdiensten. PAGINA 3 Uitbreiding van het chemisch bedrijf M T in Vlissingen le vert zeventig banen op. PAGINA 5 I Ploegleider Cees Priem weet nu bijna zeker dat hij met zijn team volgend jaar wel toegela ten zal worden tot de Tour de France. Gisteren won zijn ren ner Peter Pieters de belangrij ke klassieker Parijs-Tours. Peter Pieterse PAGINA 9 De spelers van de VC Vlissin gen zullen vrijdag aanstaande niet meespelen met het Zeeuws elftal tegen België in Breskens. De Vlissingers vinden de com petitie aanzienlijk belangrij ker. Ook Henk de Nood doet niet mee. PAGINA 11 Het damesteam van MZ heeft voor de Europacup een ruime S-l-zege geboekt in Athene. Te gen de onervaren Griekse meisjes waren de Zeeuwse speelsters geen moment in ge vaar. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- ern buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 IILVERSUM (ANP) - Het openbaar 'ervoer wordt volgend jaar duurder, 'olgens minister Smit-Kroes is bij iet stads- en streekvervoer de prijs- jtijging van 2 procent. Het spoorkaar tje wordt volgend jaar 1 procent duur- ler. pen woordvoerder van de Vereniging fan Streekvervoersondernemingen loemde zaterdag in de Tros-radio-uit- zending Kamerbreed de prijsstijging het stads- en streekvervoer zeer be scheiden. De woordvoerder sloot 'aan- Jtasting' van het voorzieningenniveau W het streekvervoer (het doen verval en van onrendabele busritten in I avonduren en gedurende het weekein- ■e) niet geheel uit. Onlusten Algerij e escaleren Sinds het uitbreken van de onlusten Minister El-Hadi Khediri van binnen afgelopen dinsdag zijn meer dan 170 mensen om het leven gekomen, zo blijkt uit betrouwbare onofficiële tel lingen. De regering heeft geen aantal len slachtoffers bekendgemaakt maar erkende dat onder de doden behalve veel jongeren ook leden van de orde troepen zijn. Honderden demonstran ten zijn gewondgeraakt en de politie arresteerde duizenden betogers. De ziekenhuizen meldden dat zij het grote aantal gewonden niet aan kunnen. Het militair commando van Algiers bevestigde zondag dat de opstand is overgeslagen naar de havenstad Oran en naar andere provinciesteden als Tiaret (250 kilometer ten zuidwesten van ALgiers), Annaba in het oosten, Djelfa in het zuiden en Mascara in het westen. In Oran bestormden door is lamisten aangevoerde jongeren luxe hotels en kantoren van het regerende Nationale Bevrijdingsfront FLN en luchtvaartmaatschappijen. Zij stichtten verschillende branden en vernielden auto's. SANTIAGO (REUTER) - De ambassa des van de Verenigde Staten en Ar gentinië in Santiago hebben zaterdag een beroep gedaan op de Chileense au toriteiten om een einde te maken aan de mishandeling van buitenlandse journalisten door de politie. Ruim twintig journalisten zijn door de poli tie in elkaar geslagen. „Wij hebben onze bezorgdheid ken baar gemaakt en de politie heeft ons verzekerd dat de kwestie wordt onder zocht", aldus een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade. De Chileen se ambassade heeft van het ministerie van buitenlandse zaken garanties voor de veiligheid van de Argentijnse persmensen geelst. Eerder dienden buitenlandse journa listen een protest in bij het kantoor van president Pinochet tegen de „bru te methoden om angst aan te jagen" die door de Chileense politie gebezigd worden. AMSTERDAM (GPD) - De schrij ver Adriaan Venema spant een kort geding aan tegen de Haagse lithograaf Henk van der Vet en mogelijk ook tegen Het Parool. In Het Parool van afgelopen za terdag beweerde Van der Vet dat Venema de financier zou zijn van een grootscheepse vervalsing van prenten van Karei Appel. Daarnaast noemt Van der Vet de namen van Geert Jan Janssen en kunsthandelaar Henk Ernst, die verantwoordelijk zouden zijn1 voor de technische voorberei ding en verspreiding van de prenten. Het trio zou vanuit Pa rijs - de woonplaats van Venema - opereren en enkele duizenden valse Appels in omloop hebben gebracht. In juni van dit jaar nam de politie op aanwijzing van Van der Vet circa honderd ver valste litho's van Appel in beslag bij een galerie in Amsterdam. Vo rige maand werden daar nog eens vijf vervalsingen aangetrof fen. Deze zomer werden bij een drukkerij in Capelle aan den IJs- sel tachtig valse Appels in beslag genomen. De drukker lijkt ech ter vrij uit te gaan. Volgens de Amsterdamse politie „is hij niet de man naar wie wij zoeken". Adriaan Venema ontkent elke betrokkenheid bij de affaire. De Arnemuidse mevrouw Grootjans na de arrestatie van haar man bij de voordeur van de woning, waaraan duidelijk de sporen van het politiegeweld zijn te zien. landse zaken riep het Algerijnse volk zaterdag in een radiotoespraak op „het land te redden". Hij verklaarde daarnaast dat het leger alle middelen zal inzetten om de opstand te breken. President Chadli Benjedid zal maan dagavond om 20.00 uur (plaatselijke en Nederlandse tijd) het Algerijnse volk toespreken. President Chadli Benjedid gaf toe dat het leger moeite had de toestand de baas te worden. Aanvankelijk leek er geen politieke organisatie verant woordelijk voor het protest van voor namelijk jongeren, maar inmiddels heeft de tot nu toe onbekende organi satie, de Volksbeweging voor Algerijn se Wederopleving MPRA de jeugd haar steun betuigd. Dit weekeinde ble ken de islamisten steeds meer op de voorgrond te treden. De islamisten traden in 1982 voor het eerst in de openbaarheid toen zij een demonstratie organiseerden. Twee jaar later betoogden 20.000 aanhan gers van de islamisten. De islamisten hebben sindsdien niet alleen veel na volging in de door woningnood en werkloosheid getroffen arme wijken maar ook binnen de universiteiten. De onrust begon afgelopen dinsdag toen duizenden jongeren plunderend door de straten van ALgiers trokken. Hun protest was vooral gericht tegen de staatswinkels en regeringskanto ren waaronder gebouwen van het FLN, die al sinds de onafhankelijk heid van Algerije in 1962 het land re geert. Volgens diplomaten lag de oorzaak van de rellen in de stijgende prijzen en de toenemende werkloosheid on der jongeren. Van de 24 miljoen Alge rijnen is 57 procent jonger dan 21 jaar. ARNEMUIDEN Een acht man sterk arrestatieteam van de rijkspolitie Zeeland heeft zondagmorgen tussen half zeven en zeven uur twee Arne muidse vissers van hun bed gelicht. De agenten trachtten de huizen aan de Korenbloemlaan en de Schorerstraat in Arnemuiden binnen te komen door de voordeuren te forceren. Dat lukte niet, waarna ruiten ernaast aan dig gelen werden geslagen. De arrestanten P. G. (42) en J. S. (36), verdacht van openlijke geweldpleging afgelopen vrijdag bij de Vlissingse vis mijn, zijn geboeid afgevoerd. Ze zijn ondergebracht in het politiebureau van Breda. De vrijdag aangehouden 24-jarige Arnemuidenaar M. de N. en de 31-jarige Vlissinger H. L. M. zitten (Slot zie pagina 5 kolom 2) DEN HAAG (ANP) - Koningin Bea trix en Prins Claus hebben zater dagmiddag in Huis ten Bosch te Den Haag de Nederlandse medaille winnaars van de Olympische Spe len in Seoul ontvangen. Het ko ninklijk paar bewoog zich vijf kwartier in het gezelschap van vijf enveertig sporters, een half uur lan ger dan was voorzien. De succesvolle sporters in Seoul werden ditmaal niet vergezeld door de officials van het Nederlands Olympisch Comité. Hare Majesteit kreeg van een der Olympiërs de in middels over de hele wereld beken de oranje zitparaplu aangeboden. Nederland won in Korea negen me dailles. Goud voor de wielrenster Monique Knol en het roeiduo Rienks/Florijn, zilver voor de vrije- slag-estafetteploeg dames en de wielrenner Leo Peelen en brons voor de beide hockeyploegen, bokser Ar nold Vanderlijde, het kanokoppel Annemiek Derckx/Annemarie Cox en judoka Ben Spijkers. wêêkêêkêêêkêkhêkêkêêêêêêiêêêêiê^ÊÊÊÊÊIÊÊÊÊMI AMSTERDAM (GPD) Achteraf durfde FNV-voorzitter Johan Steke lenburg best te bekennen dat hij al blij geweest zou zijn met 40 tot 50.000 demonstranten. De 150.000 mensen die zaterdag deelnamen aan de FNV- demonstratie 'Het kan anders, beter' tegen het regeringsbeleid overtroffen de stoutste verwachtingen. Het was de grootste FNV-demonstra tie van na de oorlog en de massale op komst leidde tot vertragingen van meer dan een uur bij de NS. Op het Museumplein in Amsterdam kon de stemming niet stuk. „Net de kermis, hè?", merkte een lid van de Diensten bond tevreden op. Voor de meesten mensen was het echt een dagje uit. Duizenden demonstranten stonden geduldig in de rij voor de botsauto's van de Vervoersbond, de mechani sche rodeostier van de Industriebond en de gratis sigaren en chips van de Voedingsbond. jOIRle (ANP) - Aan het eind van de 'Ondagmiddag zaten nog ongeveer zeshonderd huishoudens in Goirle onder gas. Negentig procent van de woningen was volgens burgemeester f van den Wildenberg toen weer aan- esloten. Gisteren werd verwacht dat ussen acht en negen uur zondag- ivond alle aansluitingen weer in orde tonden zijn. vat het keuren van de gasleidingen en Joestellen langer duurde dan aanvan kelijk werd verwacht, is volgens de 1 urgemeester het gevolg van het feit at de inderhaast opgetrommelde in- üateurs Goirle niet kennen. Zon dagmiddag waren zo'n tachtig instal- eteurs op pad. Veertig tot vijftig ande mensen zijn ingezet voor het oplos sen van problemen als gevolg van de langdurige storing in de gasvoorzie- ning. De hele affaire gaat het Brabantse energiebedrijf PNEM zeker enkele honderdduizenden guldens kosten aan loonkosten voor de installateurs die in het weekeinde alle gasaanslui- tingen hebben gecontroleerd. Daar zal nog een bedrag bijkomen aan schade die door enkele brandjes is veroor zaakt. Oorzaak van het probleem met de gas- voorziening is de blikseminslag van vrijdagavond in een hoofdstation van de Gasunie in Goirle. Alle zesduizend gasinstallaties moesten worden ge controleerd voordatg gedacht kon worden aan heraansluiting. Tegelijkertijd waarschuwde Stekelen burg in zijn slottoespraak werkgevers en kabinet dat de vakbeweging loons verhoging zal eisen wanneer de werk gevers niet bereid zijn op centraal ni veau afspraken over werkgelegenheid in het bedrijfsleven te maken. Dat de demonstratie massaal bezocht zou worden, werd 's ochtends al duide lijk toen de NS in verscheidene delen van het land extra materieel moesten inzetten om alle belangstellenden naar Amsterdam te voeren. Er werden 24 extra treinen en 60 extra treinstel len ingezet maar desondanks moest een groot deel van de passagiers staan. De demonstratie van de Dam naar het Museumplein viel niet alleen op door haar lengte, maar vooral ook door de stilte. Een enkele groep leden was van bondszijde voorzien van fluitjes, maar de meeste mensen lieten zich zien en niet horen. De enige uitzonderingen waren een blok buitenlandse arbei ders die leuzen voor samenwerking tussen Nederlanders en buitenlanders riepen, en de Amsterdamse autono men, die onder het motto 'Maak kapot watje kapot kunt maken' ook probeer den dit rustige protest tegen het kabi net te verstoren. Op het Museumplein leidde dat nog even tot problemen. Daar bestormden enkele jongeren met bivakmutsen het sprekerspodium, omdat ze vonden dat de FNV „heulde met de vijand". Na een gesprek met Stekelenburg werd de zaak echter weer gesust. De meeste demonstranten merkten weinig van dit incident. Terwijl ze van af het podium werden toegesproken door Maarten van Poelgeest van de Landelijkse Studentenvakbond. Jac queline Cramer van het Landelijke Mi lieu Overleg, Maviye Karaman na mens de buitenlandse werknemers en Maria van Veen van de Vrouwenbond hadden ze het druk met de goed geor ganiseerde kermis op het Museum plein. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Politici van links en rechts hebben verontrust gereageerd op de grote winst die het extreem rechtse Vlaams Blok heeft geboekt bij de gemeenteraadsverkiezingen van zondag in België. In Antwerpen werd het Vlaams Blok, dat een racistische politiek jegens gastarbeiders voor staat, zelfs de derde partij met 20 pro cent van de stemmen. Ook in andere grotere Vlaamse steden als Mechelen en Gent won het Vlaams Blok fors. De partij onder leiding van Karei Dillen scoorde vooral goed in de arbeiderswijken van die steden. Over heel Vlaanderen bezien verdubbelde de aanhang van de partij zich ruim schoots van 2,5 naar meer dan vijf pro cent. In Vlaanderen viel ook de grote winst (2,8 pet) op van de liberale PW, die na tionaal in de oppoitie zit. Door de deel name van veel plaatselijke lijsten en het feit dat in de campagnes landelijke kwesties nauwelijks een rol hebben ge speeld, vallen uit de uitslag echter moeilijk conclusies te trekken voor de nationale krachtsverhoudingen. De uitslagen waren daar te tegenstrij dig voor. In Vlaanderen verloren de so cialisten (SP) ruim een procent, maar de Waalse PS won juist. De Vlaamse christendemocraten (CVP) van pre mier Wilfried Martens deden het tegen de verwachting in goed en boekten een kleine winst, terwijl de Waalse zuster partij PSC juist stagneerde. Tegen over de winst van de Vlaamse liberalen stond een licht verlies van de Waalse. In het Limburgse Voeren kreeg de om streden ex-burgemeester Jose Hap part meer voorkeurstemmen dan ooit tevoren, maar hij kon niet voorkomen dat zijn partij Retour a Liège (RAL) flink verloor. RAL raakte een raadsze- tel kwijt aan de Vlaamse oppositie. De al bijna even omstreden ex-premier en ex-minister van defensie Paul Van den Boeynants boekte een klinkende overwinning in de strijd om de macht in Brussel. De christendemocraat boekte een winst van zes procent en maakt nu de meeste kans om burge meester van de hoofdstad te worden. Van den Boeynants kwam in opspraak omdat hij twee jaar geleden werd ver oordeeld wegens een belastingfraude. BELGRADO (AP) - Bij een station in het oosten van Joegoslavië, Lapovo, zijn zondagavond twee wagons van een sneltrein ontspoord. Zeker 20 mensen zijn daarbij om het leven ge komen. Meer dan 15 passagiers raak ten ernstig gewond. Het persbureau Tanjoeg meldde dat het ongeluk zich voordeed om twintig minuten over zeven. Lapovo ligt 80 ki lometer ten zuiden van Belgrado. De trein was van de zuidelijke stad Skopje op weg naar Belgrado, toen de achter ste twee wagons bij het passeren van het station te Lapovo met volle snel heid uit de rails reden en zich boorden in de lokomotief van een goederen trein. Het aantal gewonden bedroeg meer dan 15. Over de oorzaak van de ontsporing werd niets gezegd. Advertentie) De stoet van FNV-leden zaterdag op weg van de Dam via het Rokin naar het Museumplein in Amsterdam. x CONTACTA'88 ln de ochtend nog kans op een bui. Vanmiddag zonnige perioden en droog. Temperatuur 14 graden. Afne mende wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1