Voorsprong Pinochet na eerste uitslagen Kamer wil komst stormvloedkering h LAUFEN Overleg minister en ambtenaren mislukt 1 INKOMEN OMLAAG vandaag r\ hülsta IS! 3Gévier EVEN NAAR JAC. HERMANS Referendum van Chili's waarheid V BLOEMKOOL per stuk KOMKOMMERS 2 stuks [131 e jaargang no. 236 Donderdag 6 oktober 1988 DE CHARME VAN TREF JE BIJ PAAUWE ZONNEMAIRE Naar rechter Voorkomen Lunetten Zoommeer Drinkwater Onverantwoord Moeizaam Ajax PSV VERSCHIL 300 MILJOEN sanitair met allure in stijl en functie Mini-prus&Mmci-keus 2DWEMARE ZUIOWEG 20A, ZONNEMAIRE, TEL 01112-1318 DÏiN HAAG (GPD) De visserij op ijhol, tong en kabeljauw zal vroegtij- 4g worden gesloten als blijkt dat de Nederlandse vissers de toegestane hoeveelheid voor dit jaar al hebben Tgevist. Zijn de quota overschreden, „gn is voor minister Braks van land bouw en visserij de maat vol. Hij zei Tsteren in dat geval ook niet meer be tid te zijn een overgangsregeling H>or de vissers te treffen, fraks reageerde op de inval maandag In de Algemene Inspectiedienst van In ministerie in vier visafslagen (Breskens, Scheveningen, ürk, Harlin- gen), waar de boekhouding in beslag werd genomen. Het Openbaar Minis terie verdenkt deze afslagen ervan op grote schaal te hebben geknoeid met vangstgegevens. Volgens de onder zoeksleider in deze zaak, advocaat-ge neraal mevrouw W. Sorgdrager, wordt zeker tien procent van de gequoteerde vis zwart aan land gebracht. De helft hiervan zou rechtstreeks naar de vis handel gaan, de andere helft komt van de illegale losplaatsen weer terug in de afslag waar de vis alsnog wordt ge veild. De gegevens hiervan zouden op diverse manieren worden weggeboekt. Minister Braks is „zeer gelukkig" met het onderzoek dat nu wordt ingesteld. „Dat is de enige manier om sancties in de praktijk te brengen", aldus de be windsman. Braks wilde niet vooruitlo pen op het justitiële onderzoek, maar de vissers die de voor hen geldende quota hebben ontdoken, kunnen er volgens hem op rekenen dat de te veel gevangen vis van het quotum van vol gend jaar wordt afgetrokken. Zie ook pagina 15 ieuwe acties an specialisten Eén ding staat na het referendum in Chili over de vraag, of president Pino chet aan een nieuwe ambts termijn moet worden gehol- I pen, vast: er was een geweldig grote j opkomst. Veel van de ruim 7 miljoen kiesgerechtigden hebben uren in de rij gestaan om hun stem uit te brengen. En dat tekent de drang van de Chile- nen naar vrijheid in hun land, die ze nu inmiddels - sinds de moord op de socia listische president Salvador Allende - vijftien j aar hebben ontbeerd. Tot vlak voordat de stemlokalen opengingen was er in Chili angst dat het 'referen dum van de waarheid' in een grote cha os zou ontaarden, dat deze volksraad pleging nog op het laatste moment zou worden afgelast. Dat is allemaal niet gebeurd. De dag van het 'j a' of 'nee' te gen dictator Pinochet is zonder inci denten gepasseerd. Voor de bevolking van Chili moet dat in ieder geval een hele opluchting zijn na een periode waarin ieder geluid van de oppositie tot in de kiem werd gesmoord. Op grond van opiniepeilingen aan het be gin van de nacht was niet meer duide lijk dan dat de 'nee'-stemmers een ste vige voorsprong hebben behaald. Dit kan erop duiden dat Pinochet een ne derlaag heeft geleden. Maar zoals bij Pinochet steeds zoveel volstrekt onbe rekenbaar was, is dat voorlopig ook nog met de uitslag van dit referendum. Drukte op de straat van de Chileense hoofdstad Santiago. QEN HAAG (GPD) De medisch specialisten denken aan niïuwe acties nu het kabinet bij haar opvatting blijft dat de t^rgoeding voor praktijkkosten fors naar beneden moet. Kon den de specialisten tot nu toe op 107.000 gulden rekenen, in de toekomst daalt de vergoeding naar 65.000 gulden. Ook het ncrminkomen voor specialisten gaat omlaag: van 185.000 naar 172.600 gulden. Voorzitter Piasmans van de Landelij- kelSpecialisten Vereniging (LSV) rea geerde gisteren boos op de mededelin gen van minister De Koning (sociale zaken) en staatssecretaris Dees (volks gezondheid). Volgens De Koning is het norminkomen van 172.600 gulden een Mnmerkelijke tegemoetkoming' in de richting van de specialisten, aange zien het kabinet eerst van plan was het Ikomen op 148.500 gulden te stellen. Dees liet weten dat ingrijpen nu nodig is. Het kabinet heeft volgens hem de laatste jaren „engelengeduld" gehad met de specialisten. LSV-voorzitter Piasmans kenschetste de verlaging van de vergoeding als een 'bureaucratische en willekeurige' maatregel. Hij kondigde aan dat de LSV het besluit van het kabinet juri disch zal bestrijden. Bovendien ver wacht hij dat de acties van de specia listen - het draaien van zondagsdien sten - zullen worden hervat. De acties werden voor de zomervakantie opge schort in afwachting van nader over leg met het kabinet. De gisteren bekendgemaakte maatre gelen worden vrijdag nog door het vol tallige kabinet besproken. Een wijzi ging in de opstelling van het kabinet wordt overigens niet verwacht. De spe cialisten wachten de ministerraad af voordat zij acties aankondigen. Indien het kabinet voet bij stuk houdt, zal het besluit nog besproken moeten worden met alle specialistenverenigingen apart. (Van onze correspondent) MEXICO De eerste uitslagen van de volksraadple ging over een nieuw mandaat voor president Pinochet gaven de man die Chili de afgelopen 15 jaar regeerde een kleine voorsprong. Van een globaal beeld was afge- 8 lopen nacht echter nog lang geen sprake. Alle min of Imeer betrouwbare opniniepeilingen hebben voor ie dere ja-stemmer ten gunste van Pinochet minstens twee nee-stemmers voorspeld. I Nadat slechts 0,3 procent van de stemmen was geteld, kwam Pinochet op 57,3 procent van de stemmen. In to taal hebben 7,4 miljoen kiezers zich laten registreren, van wie circa 90 procent daadwerkelijk zijn stem heeft uitgebracht. Gisteravond voorspelde het Franse onderzoekbureau Sofres dat meer dan 60 procent van de kiezers 'neen' zou zeggen tegen de voortzetting van het bewind van Pino chet. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■«■■■■■ai PZC De politie moet meer doen aan het voorkomen van criminali teit. PAGINA 3 Het Molukse woonoord Lunet ten in Vught moet volgens een rechterlijke uitspraak blijven bestaan. PAGINA 5 De toekomst van het Zoom meer ziet er somber uit; ge vreesd wordt, dat de kwaliteit van het water van jaar tot jaar achteruit zal gaan. PAGINA 15 De Watermaatschappij Zee land zal uit een ander vaatje moeten tappen om de drinkwa tervoorziening veilig te stellen. PAGINA 17 Navigeren en tegelijkertijd te levisie kijken is onverant woord. PAGINA 19 Het overleg over een bundeling van het jeugdwerk in Zeeland verloopt moeizaam. PAGINA 19 Ajax is na het verlies (2-1te gen Sporting Lissabon nog dieper in de ellende geraakt. PAGINA 23 PSV heeft Romaria, de topsco rer van het Braziliaans voet balelftal op de Olympische Spelen, gecontracteerd. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 15,17,19 en 21 Sport: 23 en 25 DEN HAAG (GPD) Enkele hon derden jongeren hebben gistermid dag een bijgebouw van het ministe rie van sociale zaken in Den Haag bezet gehouden. Zij protesteerden tegen de korting op de uitkeringen. De bezetting begon om twaalf uur, tegen het eind van de middag ver lieten de actievoerders het gebouw vrijwillig. De actie was gericht tegen de plan nen van staatssecretaris De Graaf om te korten op de uitkeringen voor jongeren tot 27 jaar De actievoer ders spraken van „een funeste aan slag op het levenspeil". Aanvankelijk eisten de bezetters, die uit hele land naar Den Haag ge trokken waren, een gesprek met mi nister De Koning. Maar hen werd duidelijk gemaakt dat de minister niet van plan was zich te laten dwin gen tot een gesprek. Toen de Mobiele Eenheid strate gisch positie begon in te nemen rond het gebouw, besloten de actievoer ders de bezetting op te geven. Enige tijd na het vertrek van de ME verlie ten zij vrijwillig het gebouw, dat vol gens het ministerie in „redelijke staat" achtergelaten. Eerder op de dag had de politie het hoofdgebouw van het ministerie af gezet omdat acties verwacht wer den. Z ning oor dictator Augusto Pinochet moest dit volksreferendum name lijk een vorm van zelfbevestiging wor den. Na vijftien jaar regeren met ijze ren vuist als president van de repu bliek per decreet en opperbevelhebber van de strijdkrachten wilde hij nu ein delijk wel eens 'gekozen president' worden. Daartoe predikte hij de laat ste jaren herstel van de 'democratie' en spande hij zich in om zijn imago op te poetsen. Het beeld van de onge naakbare militair, dat nog altijd het bloedbad van 1973 symboliseerde, moest plaats maken voor dat van de vriendelijk glimlachende vader van de natie; het uniform werd steeds vaker verwisseld voor het burgerpak. Lang heeft het geduurd voordat de door- snee-Chileen Pinochets ideeën over een volksraadpleging serieus nam. De bewegingsvrijheid van de oppositie werd op nul geschat. De mogelijkheid om zonder angst voor represailles 'nee' te stemmen leek nauwelijks aanwezig. Maar gaandeweg durfden de tegen standers van de dictator zich vrijer te uiten; de oppositie slaagde erin één front te maken en de massa in beweging te krijgen. De honderddui zenden die op de laatste avond van de verkiezingscampagne in de hoofdstad Santiago de nieuwe toekomst van Chi li al zagen gloren, moeten Pinochet toch te denken hebben gegeven. DEN HAAG (GPD) Als het aan de Tweede Kamer ligt kan er in principe een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg komen. Daarmee is het plan voor dijkverzwaringen op de achtergrond geraakt. Over de finan ciering van de stormstuw, die tussen Hoek van Holland en Maassluis moet worden aangelegd, is de Kamer het nog niet eens. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zal voor kerstmis met een reeks voorstellen komen waarover de Kamer verder gaat praten. De bouw van een stormvloedkering in clusief de dijkverzwaringen die nodig blijven, is goedkoper dan het dijkver- Advertentie) Als 't om keramiek gaat zwaringsplan zoals dat in de Deltawet is weergegeven. Probleem is echter dat het geld in een veel kortere periode moet worden opgebracht. Smit-Kroes moet daarom nog voor 1,1 miljard dek king zoeken. De ministerraad wil dat bedrag niet uit de rijksbegroting vrij maken. Van daar dat Smit de Kamer eerder al voorstelde via een waterschapsheffing in 'overstroombaar Nederland' het geld bijeen te garen of door een deel van de veiligheidsmaatregelen aan waterkeringen die op het programma staan door te schuiven tot na de eeuw wisseling. Voor die laatste variant voelt de Ka mer niets, zo bleek gisteren in een com missievergadering met de fractiedes kundigen. „Een stagnatie is slecht voor de werkgelegenheid", zei het CDA-kamerlid Eversdijk. „Dit bete kent sjoemelen met de veiligheidsnor men", reageerde Blauw (VVD) afwij zend. Ook voor de waterschapsheffing zoals Smit-Kroes die zich voorstelde, kon de Kamer weinig enthousiasme opbren gen. (Zie ook pagina 17) eel de vrije wereld heeft het refe rendum van gisteren met span ning en twijfel gevolgd. Pinochet had de Chilenen - met hun langjarige de mocratische traditie voordat hij naar de macht greep - vooral uit zelfover schatting de kans gegeven om zich voor of tegen hem uit te spreken. De grote vraag na gisteren is wat hij met de uitslag gaat doen. Pinochet blijft hoe dan ook tot 1990 aan de macht. En dat betekent dat hij formeel de touw tjes in handen houdt. Van vitaal be lang is de houding van het leger. Pino chet mag zich dan tot vijf-sterren-ge neraal hebben benoemd, - de uitkomst van deze volksraadpleging is uiter aard ook van invloed op zijn positie binnen de strijdkrachten. Het lijkt on voorstelbaar dat het leger van Chili onder een politiek verzwakt opperbe vel evenals 15 jaar geleden opnieuw de wapens zal grijpen tegen de eigen be volking. Maar het is evenmin zeker of het militaire apparaat er mentaal al aan toe is om zich aan een burgerrege ring te onderwerpen. Voor de naar vrij heid hunkerende Chilenen was het gis teren de dag van de waarheid, - maar nog lang niet de dag van de zekerheid. Wat vijftien jaar lang is vertrapt, heeft niet in één dag haar veerkracht terug. vdM. SCHIPHOL (ANP) - Op last van ae oi- fïcier van justitie te Haarlem is woensdag door rechercheurs van de rijkspolitiedienst luchtvaart en op sporingsambtenaren van het Ge meenschappelijk Administratiekan toor in Amsterdam de bedrijfsadmi nistratie in beslag genomen van een buitenlandse luchtvaartmaatschap- pij.vermoeden bestaat dat de maat schappij zich in de jaren 1985-1986 en 1987 schuldig heeft gemaakt aan vals heid in geschrifte. Er zou voor een be drag van globaal 1,8 miljoen gulden aan fraude zijn gepleegd. De maat schappij wordt ervan verdacht te wei nig sociale premies te hebben opgege ven. Dit is woensdagavond bevestigd door de Haarlemse fraude-officier mr. F.S. Groos. Zij weigerde de naam van de betrok ken luchtvaartmaatschappij te noe men omdat justitie „eerst meer zicht in het onderzoek wil verkrijgen". Het gaat volgens haar om een niet-Europe- se luchtvaartmaatschappij. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) Het overleg tus sen minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en de ambtenarenbonden over de arbeidsvoorwaarden voor 1989 is gisteren bij de eerste zitting al vastge lopen. De bonden zijn er woedend over dat de minister volgens hen niet meer dan 295 miljoen gulden voor ver betering van arbeidsvoorwaarden be schikbaar heeft, terwijl zij 600 tot 700 miljoen gulden hadden gevraagd. Volgens de minister is zijn aanbod 370 miljoen gulden. Na afloop van het beraad verklaarde Van Dijk „met spijt" te moeten vast stellen dat de onderhandelingen al leen over het beschikbare bedrag voor de arbeidsvoorwaarden waren gegaan. Volgens hem was het de bedoeling om aan de hand van concrete voorstellen te praten. Hij riep de bonden op om alsnog met dergelijke voorstellen te komen. „Ik heb de bonden gevraagd, welke maatregelen zij willen in 1989. Daarbij is voor mij geen enkele maatregel on bespreekbaar". aldus Van Dijk. Tege lijk maakte de minister echter duide lijk dat alle maatregelen binnen de door hem geboden 370 miljoen gulden moeten passen. Extra geld kan alleen vrijgemaakt worden door binnen het budget voor de ambtenaren zelf ver schuivingen aan te brengen. Van Dijk noemde daarbij onder meer het weg vallen van de vergoeding voor woon- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Zuidvlietstraat 75. Goes, Tel 01100-12420 Openingli|den toonzaal Werkdagen 09 00-12.00 uur 13.00-1 7.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur Aanbiedingen geldig van do. 6 t/m za. 8 oktober 1988 en alléén in filialen meteen groenteafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1