KOOP GROTE CLUBLOTEN Politie blokkeert nieuwe wei ntvoerde Nederlander Colombia is vrij GRATIS 15 JAAR TREFCENTER, BAVARIA FEEST MEE IBÉ Oppositie in Chili bevreesd voor sabotage referendum FRICO FEEST MEE Wan Dijk heeft niets extra's voor ambtenaren ONVERVULBARE VACATURES Johnson blijft snel Begint Zeeland met stoomradio? De, PIATEN^DMGSE Onstuimiger He jaargang no. 235 loensdag 5 oktober 1988 en steun j;tyyyyy:egen al die kleine verenigingen iehandicapten In beslag Mis Niet gevlucht DEN HAAG (GPD) - Binnen de rijksoverheid zijn 12.000 vaca tures waarvoor geen mensen zijn te vinden. De grootste pro blemen liggen in het beroeps- en wetenschappelijk onderwijs waar 9000 niet vervulbare vacatures bestaan. Bij de belasting dienst gaat het om een kleine 1200 onbezette stoelen. Oorlogsmisdadiger Abraham Kipp in Argentinië Specialisten STORMVLOEDKERING WATERWEG 'TIS WEER MINICASSETTE OF ELPEE KIJK SNEL OP PAG. 2 BAVARIA ET5 4.98 REUZEGOED lÉafer fN goedkoop KOLUUMER EN IJSSELKAAS 12.90 ^Ürfter cN goedkoop M Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Van avond toenemende bewolking. Mid- dagtemperatuur 16 graden. Een krachtige tot harde zuidwestelijke wind. <r.i-i-j y EN HAAG (GPD) Minister Van Dijk van binnenlandse ten is niet van plan de ambtenarenbonden tegemoet te Jmen in het overleg van vandaag waar het gaat om meer ensen en meer geld. bewindsman heeft de bonden 370 miljoen gulden toege- gd voor een „geringe verbetering" van de inkomens van ambtenaren. In dat bedrag zit volgens Van Dijk geen ikele rek. „Wij hebben duidelijk gemaakt welk bedrag lor het komend jaar beschikbaar is voor de ambtenaren, en daar zullen we het mee moeten doen", aldus de bewinds man. De bonden willen echter 600 miljoen gulden voor verbete ring van de inkomenspositie van de ambtenaren. Zij vin den dat de ambtenaren veel te ver achter lopen bij de inko mens in het bedrijfsleven. Wil de minister de ontevreden heid bij het overheidspersoneel wegnemen waar het gaat om de salarissen, dan zal hij over de brug moeten komen, zo zeggen de bonden. (Zie ook pagina 13) Overheid zoekt 12.000 mensen Staatssecretaris Dees heeft uan een kamermeerderheid groen licht gekregen voor de eerste stap in de veranderin gen in het stelsel van ziekte kostenverzekeringen. PAGINA 3 Werkgevers moeten vanaf 1 ju li volgend jaar hun personeels- rbestand voor minimaal drie procent uit gehandicapten laten bestaan. PAGINA 5 De Algemene Inspectie Dienst heeft een groot deel van de boekhouding van de vismijn in Breskens in beslag genomen. PAGINA 9 Een onderzoek van de milieu inspectie heeft uitgewezen, dat er veel mis is bij de loonspuit- bedrijven en bij de opslagde pots voor bestrijdingsmidde len. PAGINA 11 Het afgetreden bestuur van Ajax is niet gevlucht voor de fiscus. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 19 Dit staat in en tot nu toe geheime noti tie die op het ministerie van Binnen landse Zaken is gemaakt. Het stuk is geschreven op basis van een inventarisatie bij alle veertien mi nisteries naar het aantal niet op te vul len vacatures. Het stuk is uitgelekt aan de vooravond van nieuw overleg tussen minister Van Dijk (binnenland se zaken) en de ambtenarenbonden over de arbeidsvoorwaarden 1989. m BUENOS AIRES/HAARLEM (GPD) - De ter dood veroordeelde Nederland se oorlogsmisdadiger Abraham Kipp, wiens verblijfplaats de afgelopen ja ren onbekend was, leeft nog en woont in een rustige buitenwijk van de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires. Kipp is opgespoord door twee ver slaggevers van het Haarlems Dag blad. Naar aanleiding van hun bevin dingen in Buenos Aires heeft de Ne derlandse regering de zaak-Kipp op nieuw onderzocht. De Nederlandse ambassadeur heeft inmiddels op dracht gekregen zijn opwachting te maken bij de Argentijnse minister van buitenlandse zaken. Den Haag wil weten wat de huidige opstelling van de Argentijnen is ten opzichte van in dat land verblijvende oorlogs misdadigers. Abraham Kipp woont in de wijk Bou logne sur Mer, op enkele kilometers van de plaats waar de Israëlische ge heime dienst in 1960 de Duitse oorlogs misdadiger Adolf Eichmann ontvoer de. Kipp, die onder meer lid was van de Germaanse SS, is de zwaarste Neder landse oorlogsmisdadiger die nog wordt gezocht. Hij werd op 8 september 1949 door het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam bij verstek ter dood veroordeeld. Kipp arresteerde als politieman onder meer in Velsen, Ede en Leiden een groot aantal joden, onderduikers en verzets mensen. Vanuit Velsen was hij ook in Haarlem en Beverwijk actief. (Zie ook pagina 4) Ambtenaren duwden dinsdag de autowrakken van de weg, zodat minister Smit en haar gevolg konden vertrek ken. In een commentaar liet een woord-, voerder van de Centrale voor middel baar en hoger personeel CMHA weten dat het stuk weer eens aantoont hoe de rijksoverheid op de verkeerde weg zit. Er is de laatste jaren alleen gekort op salarissen van ambtenaren. Nu blijkt dat dit tot een gigantisch kwaliteits verlies heeft geleid. Waar mogelijk lo pen de goede mensen weg naar het be drijfsleven terwijl de overheid ook geen nieuwe mensen meer kan aan trekken omdat er te weinig wordt be taald en het werk niet interessant ge noeg is. Een zegsman van minister Van Dijk ontkende dinsdagmorgen dat het in de notitie gaat om vacatures waarvoor de overbeid nu al geen mensen kan vin den. „Het gaat om mogelijke functies waar zich in de toekomst een vacature probleem zou kunnen voordoen", al dus de woordvoerder. Volgens Van Dijks zegsman gaathetin de notitie om die specialisten bij de overheid waar het bedrijfsleven een oogje op heeft. Gedacht moet dan wor den aan financiële deskundigen, ac countants en belastingexpers. De in ventarisatie zou gemaakt zijn om te bezien wie van deze ambtenaren in aanmerking zou moeten komen voor een toelage van maximaal 10.000 gul den per jaar. Middels deze toelage zou de betrokkene behouden moeten blij ven voor de rijksoverheid. De woordvoerder bestreed niet dat er reeds op enkele terreinen sprake is van een vacatureprobleem. De stel ling dat er nu echter al 12.000 onbezet te stoelen bij de rijksoverheid zijn noemde hij „onzin". KAMPEN (ANP) - Politiemensen uit Kampen hebben dinsdagmid dag de officiële opening van de rijksweg 50 tussen Zwolle en Kam pen aangegrepen om hun woede te uiten over het kabinetsbeleid ten aanzien van de politie. De agenten blokkeerden circa 20 minuten met autowrakken de nieuwe weg met als gevolg dat de officiële stoet van negen bussen moest stoppen. Minister Smit (verkeer), die kort er voor de N-50 had geopend, verliet de bus en nam van de politiemensen pamfletten in ontvangst. De protes terende politiemensen zeggen dat ze het toezicht op de nieuwe weg er door overbezetting niet bij kunnen hebben. Een kwartier nadat de bussen met genodigden bij de blokkade van de politie waren aangekomen, gingen de protesterende politiemensen weg; ze lieten de autowrakken ach ter. Terwijl rijkspolitiemensen en vele hoogwaardigheidsbekleders toekeken, spanden ambtenaren zich in om de autowrakken in de berm te krijgen. Met het nodige du wen en trekken, lukte dat en konden minister Smit en haar gevolg de rou te vervolgen. Burgemeester H. Klemans van Kampen verklaarde alle begrip te hebben voor de onvrede onder zijn politiemensen, maar vond het mo ment van de actie uiterst ongeluk kig gekozen. HM Stuwheffing alleen in laag-Nederland ROTTERDAM (GPD) - Alleen mensen die in het 'overstroombare' deel van Nederland wonen, moeten volgens minister Smit-Kroes meebetalen aan de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg en de versterkingen van de rivierdijken. Voor ongeveer drie mil joen huishoudens betekent dit gedu rende de periode 1990-2000 een jaar lijkse bijdrage van negen gulden. Voor de financiering van de storm vloedkering in de Nieuwe Waterweg en de rivierdijkversterkingen komt mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) tot het jaar 2000 1100 miljoen gulden te kort. Eerder stelde de minis ter voor via de waterschappen alle Ne derlanders 'uit solidariteit' aan het plan te laten meebetalen. De minister wil de heffing nu beperken tot het 'overstroombare' deel van Ne derland. Dit is ongeveer zestig percent van het totale Nederlandse grondge bied. De heffing moet via de water schappen worden opgelegd. Eigena ren van onbebouwd land zullen per DEN HAAG (GPD) - Colombiaanse militairen hebben gisteren de ruim zeven maanden geleden ontvoerde Nederlander Jan Meertens bevrijd. Volgens het bedrijf Holland Chemical International in Diemen, waarvan hij in Colombia commercieel directeur is, verkeert de 29-jarige Meertens in redelijke gezondheid. In een boerderij in Sogomoso, 200 kilometer ten noor den van de hoofdstad Bogota, werden twee ontvoerders gedood. Vier andere medeplichtigen werden gearresteerd. Meertens blijkt te zijn ontvoerd door d&linkse guerillebeweging M 19. HCI wil niet zeggen hoeveel losgeld werd geeist. Volgens het persbureau Reuter heeft de Colombiaanse politie meege deeld dat het om 40 miljoen gulden zou gaan HCI, dat zich liet bijstaan door het En gelse bureau Control Risk, zegt steeds in onderhandeling te zijn geweest met de ontvoerders. De kidnappers gaven op gezette tijden een levensteken van Meertens. HCI was bereid om een los geld te betalen, maar wil niet uitleggen waarom gedurende 228 dagen geen ak koord met de ontvoerders kon worden bereikt. Meertens, die nog maar kort in Colom bia werkzaam was, werd op 19 februari van dit jaar, samen met zijn collega H. Bolsius ontvoerd door tien mensen die zich presenteerden als politie-agenten in burger. Zij zeiden het tweetal mee te nemen voor ondervraging. Later bleek dat het om een ontvoering ging. Bol sius werd in juli vrijgelaten. ■■■■Mi TORONTO (ANP) - Snelheid zit Ben Johnson in het bloed. De Canadese sprinter, die zijn gouden medaille op de 100 me ter in Seoul moest teruggeven na op doping te zijn betrapt, gebruikte dinsdag in Toronto het vermogen van zijn Ferrari om aan een horde journalisten te ontsnappen. De atleet druk te het gaspedaal niet eens echt diep in. De meter stond op 140 km toen de politie hem in de ga ten kreeg. De agenten toonden geen begrip voor zijn situatie en overhandigden hem een be keuring. Moet Zeeland zich vanaf 1 januari 1990 eerst een halfjaartje behelpen met re gionale 'stoomradio'? Het begint er hard op te lijken. De Stichting Omroep Zeeland wordt namelijk vanuit Den Haag in de aan loopperiode financieel zó kort ge houden, dat er van een gedegen voor bereiding van deze Zeeuwse zender en de programma's daarop geen sprake kan zijn. Aan de initiatiefnemers en het bestuur van de nieuwe regionale omroep in deze provincie ligt het niet. Zij willen best een vliegende start ma ken om Zeeland een goede kennisma king met dit nieuwe medium te bieden en snel luisteraars aan zich te binden. Maar zij krijgen van het Commissa riaat voor de Media (de kersverse be slisclub voor dit soort zaken van mi nister Brinkman van WVC) in feite geen faire kans. Elders in deze krant zijn de details te vinden van de weige ring om de Omroep Zeeland op tijd middelen ter beschikking te stellen voor investeringen en het aantrekken van voldoende medewerkers. Het ge volg daarvan is dat de regionale om roep over vijftien maanden op halve kracht moet beginnen en zich pas na verloop van tijd echt kan gaan bewij zen. Het is Haagse kneuterigheid van de onderste plank. Want wie gaat nu een onbekende markt in met een half produkt? hectare jaarlijks 28 gulden moeten be talen. Dit lever 55 miljoen gulden op. Eenzelfde bedrag moet worden opge bracht door eigenaren en gebruikers van onroerend goed; bedrijven en ongeveer drie miljoen huishoudens. Op dit moment kan zo'n heffing op grond van de Waterschapswet echter nog niet worden doorberekend aan ge bruikers, huurders en pachters. Wijzi ging van die Waterschapswet moet dit wel mogelijk maken. Als wordt besloten de stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg niet te bouwen, dan zal worden verder gegaan met uitvoering van de Delta-wet: ver dere verhoging en versterking van alle dijken in het beneden- en bovenrivie- rengebied. Ook hiervoor komt de mi nister op haar begroting tot het jaar 2025 veel geld te kort. Smit-Kroes wil ook in dit geval via de waterschappen een heffing opleggen. gang van zaken rondom de 'start van Zeelands regionale omroep klopt overigens ook van geen kant. In Den Haag circuleert al enige jaren het ambitieuze plan om heel Ne derland te bedekken met een net van streekzenders voor radio. Maar de fi nanciering ervan moest wel 'gemengd' zijn. Dat wil zeggen: een vaste bijdrage per radiozender uit de nationale pot van de omroepgelden en een aanvul lende bijdrage uit de provincie zelf via heffing van opcenten (een tientje per jaar) op deze omroepbijdrage van ie dereen die een radiotoestel in huis heeft. In Zeelands provinciale staten zijn jarenlang nogal wat bezwaren aangevoerd tegen deze oneigenlijke vorm van financiering, maar Den Haag hield het been stijf. Met het ge volg dat de initiatiefnemers van de Omroep Zeeland maar niet aan bod kwamen. Nu het Zeeuwse provinciebe stuur 'om' is en heeft besloten dat om streden tientje van iedere radioluiste raar in dit gewest te gaan heffen wor den nieuwe financiële hindernissen op weg naar de feitelijke start van de regionale omroep opgeworpen. Het doet allemaal wat zielig en betutte lend aan. Het lijkt wel of het Commis sariaat voor de Media de regionale om roep moedwillig kreupel wil laten be ginnen. Grote delen van Nederland hebben al sinds de tweede wereldoorlog een traditie met regionale omroep; het luisterpubliek is vertrouwd met het aanbod en waardeert het. Voor Zee land is regionale omroep nieuw. Het dient zich aan juist in een periode dat de stedelijke gebieden worden beka- beld voor de ontvangst van een ruim pakket aan televisiekanalen. Een Om roep Zeeland heeft daar straks bij de start van de uitzendingen tegenop te concurreren. En dat zal nog niet een voudig zijn. Daarom mag het eigenlijk niet zo zijn dat er met dit medium een halfbakken begin wordt gemaakt. Zie kenomroepen zien nog kans om met veel inzet van vrijwilligers de ether in te gaan na een voldragen voorberei ding en een grondige opleiding en trai ning van de medewerkers. Een nieuwe, professionele Omroep Zeeland moet zichzelf met hink-stap-sprong introdu ceren. Dat is niet voldoende om luiste raars te binden. Komt nog bij dat de Zeeuwse luisteraars vanaf 1 januari 1990 wèl het (volledige) tientje aan opcenten moeten betalen, maar zich voorlopig tevreden moeten stellen met een niet volwaardig product. De ma nier waarop het Commissariaat voor de Media de nieuwe regionale omroep in de tang houdt nog voordat ze een beweging heeft gemaakt, voorspelt niet veel goeds. Een initiatief als een Omroep Zeeland verdient, nu het aan daden toekomt, beter dan dit soort halfslachtig beleid. vdM. I Advertentie) (Advertentie) Krat 12 pijpjes. tBv' Geldia t/m 2 Geldig t/m zaterdag 8 oktober 1988 (Advertentie) SANTIAGO (RTR) - Chileense soldaten stonden dinsdag op wacht bij een stembureau in de hoofdstad Santiago. De oppositie tegen het bewind van generaal Augusto Pino chet in Chili vreest dat bij het referendum van vandaag, woensdag, sabotage zal plaatsvinden, indien de uitslag negatief dreigt uit te vallen voor de militaire leider. Ook de Amerikaanse regering heeft zich maandag in die zin uitgelaten. De 72-jarige president is vijftien jaar aan de macht. Voor de volksraadpleging van vandaag is hij de enige kandidaat. Een overwegend ja" voor Pinochet betekent dat hij Chili nog eens acht jaar zal regeren. In de aanloop naar de volksraadpleging zijn in Chili meer dan 1.200 mensen gearresteerd. Dat is gemeld door de orga nisatie voor de mensenrechten Americas Watch, die haar zetel heeft in Washington. Ook zijn, aldus Chileense acti visten, bij betogingen tegen de militaire dictatuur 102 men sen gewond geraakt en drie doden gevallen. Vers van 't mes of vacuüm verpakt Per kilo-Voor REUZE^n tn v Geldiq t/nr Geldig t/m zaterdag 8 oktober 1988: f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1