Een regel gratis op 'n Kleintje in de PZC VVD staakt verzet tegen hervorming gezondheidszorg Dood van Strauss schokt Westduiters Doden na overstromingen BROCCOLI EN GEHAKT 9 1 DISCOVERY VEILIG GELAND Transfusie bij Hirohito ZOM: bundeling ondernemersland Vakbond peilt bereidheid tot actie bij PTT Rustig weer Zie pagina 8. i» ORDELIJKE INVOERING GEEIST WASHINGTON - Naar schatting 400.000 mensen hebben giste ren met eigen ogen gezien hoe het ruimteveer Discovery, na een vierdaagse tocht door de ruimte, veilig is geland op de Edwards luchtmachtbasis in Californiê. Aandelen Bevreesd I Verdeeld Vergruizer Blusboten Zwart geld KOHL BREEKT STAATSBEZOEK AF n Nimes 60.00 Tegenstrijdig Respect Broccoli, 500 gram Gehakt half-om-half, 500 g^75 4.25 "7/IQ kilo 1CE49 frtïj 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eerst mistiglater af en toe zon. Maxi mum temperatuur rond 16 graden. Zwakke tot matige zuidoosten wind. lef [ac231e jaargang no. 234 "Dinsdag 4 oktober 1988 HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN SjSj Mi (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het is twijfelachtig of het tweede tv- debat tussen de presidentskandidaten George Bush en Michael Dukakis, dat op 13 of 14 oktober in Los Angeles zou worden gehouden, wel doorgaat. Dat komt doordat de belangrijkste sponsor van het debat, de invloedrij ke Liga van Vrouwelijke Stemmers, zich gisteren vol komen onverwachts heeft teruggetrokken. De Liga heeft grote bezwaren tegen de manier waarop de kan didaten willen dat het debat gehouden wordt. De voorzitter van de Liga, Nancy Neuman, zei gisteren in een toelichting dat haar organisatie weigert om een door de campagnestaven van Bush en Dukakis opge steld document te tekenen, waarin tot in de details staat hoe het debat moet plaatsvinden. „Alles staat er in", aldus mevrouw Neuman. „Er staat in wat de tv-ca- mera's mogen filmen en wie de vragen mag stellen. Er staat in dat alleen hun supporters in de zaal mogen zit ten, en dat journalisten alleen op de achterste twee rijen mogen, echt de kleinste details". De voorzitter van de Liga van Vrouwelijke Kiezers zei niet de naam van haar organisatie te willen verbinden aan „een schertsvertoning". „Wij zijn niet van plan mee te doen aan het bedonderen van de Amerikaanse kie zers", zo zei ze. Het ruimteveer Discovery landt na een geslaagde vlucht op de luchtmachtbasis Edwards in Californiê. >f! - Vlucht shuttle NASA Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De VVD staakt haar verzet tegen de eerste fase van de hervorming van de gezondheidszorg wanneer staatssecretaris Dees (volks gezondheid) een „ordelijke invoe ring" garandeert. De liberale be windsman zal zijn partijgenoten van daag tijdens een speciaal kamerdebat op een vijftal punten tegemoet moe ten komen. De WD-fractie heeft maandag unaniem voor die opstelling gekozen. Vorige week dreigden nog grote poli tieke problemen voor de coalitie toen de kleinste regeringspartij opeens wei gerde verder mee te werken aan de in voering van het 'plan-Dekker'. De ver deelde VVD kreeg daarop tot vandaag respijt om haar interne meningsver schillen bij te leggen en hom of kuit te kiezen. Verder uitstel zou hebben bete kend dat de plannen niet meer op 1 ja nuari kunnen worden ingevoerd. Fractievoorzitter Voorhoeve en ge- De Hollandsche Beton Groep heeft een belangrijk aandelen pakket verworven van het bouw- en baggerconcern Vol- ker Stevin. PAGINA 3 u dij s. Uc Chilenen zijn bevreesd voor een nieuwe staatsgreep. PAGINA 4 FNV en CNV hebben verdeeld gereageerd op de voorstellen van staatssecretaris De Graaf om de uitstoot van arbeidson geschikten uit het arbeidspro ces terug te dringen. PAGINA 5 Deziekenhuizen in Goes en Vlissingen overwegen eens in de maand een mobiele nier steenvergruizer naar Zeeland te laten komen. PAGINA 9 Vlissingen wil - onder voor waarden - meebetalen aan blusboten voor de Westerschel- de. PAGINA 11 Justitie stelt een onderzoek in naar het betalen van zwart geld bij Ajax. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie 4: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 16 en 17 Applaus en gejuich klonken toen de shuttle gisterochtend om 9.37 uur plaatselijke tijd - precies op het ge plande tijdstip - met z'n wielen het ver harde zand van de landingsbaan raak te. Functionarissen van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA waren gisteren opgetogen over de vlucht van de Discovery die - op een klein probleem met de koeling na - ge heel volgens het boekje is verlopen. De top-man van de NASA, James Flet cher, sprak van „een feestdag voor ie dereen". Richard Truly, de NASA- functionaris die de eindverantwoorde lijkheid voor het shuttle-programma draagt, sprak van een „absoluut fan tastisch succes". Nadat de shuttle was geland, moest de vijf-koppige bemanning nog bijna een uur aan boord blijven. Daar hielden de astronauten zich bezig met een reeks afsluitende taken. Buiten werd inmid- TOKYO AP/ANP) - De Japanse keizer Hirohito heeft maandag een transfu sie van bloedplaatjes gekregen, zo hebben woordvoerders van het paleis meegedeeld. De toestand van de kei zer wordt stabiel genoemd, maar zijn artsen vrezen dat de inwendige bloe dingen niet ophouden. De problemen met het bloed van Hirohito vormen ook een bedreiging voor zijn hart. De gezondheidstoestand van Hirohito heeft ertoe geleid dat tegenstanders van de monarchie in Japan acties heb ben uitgevoerd. Zo ontploften in To kyo in de buurt van het keizerlijk pa leis rookbommen die waren verstopt in papieren zakken; volgens de politie waren de bommen bedoeld om te pro testeren tegen de grote aandacht die de media besteden aan de stervende keizer. Het Eerste Kamerlid Bolding (CPN) wil van premier Lubbers horen wat hij vindt van het voornemen van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) om de uitvaart van keizer Hirohito te zijner tijd bij te wonen. Bolding heeft de premier schriftelijk gevraagd of de uitspraken van Van den Broek, ge daan in New York, in overeenstem ming zijn met het standpunt van de Nederlandse regering. dels onderzocht of zich rond de shuttle gassen bevonden die de astronauten mogelijk schade zouden kunnen be rokkenen. De vlucht van de Discovery kon eigen lijk vanaf donderdag al niet meer stuk. Niet alleen slaagde de lancering, maar bovendien werd met succes een communicatiesatelliet in een baan om de aarde gebracht, en dat was de voornaamste missie van de Disco very. Het succes van de Discovery be tekent, dat de NASA nu weer met wat meer vertrouwen de toekomst tege moet mag zien. Een probleem blijft, dat er te weinig geld is om de meer ambitieuze programma's uit te voe ren. Veel zal daarom afhangen van de vraag, hoe politiek Amerika - en dan met name de nieuwe president en het Congres - over het ruimteprogramma denkt. Enige hoop kan de NASA wel licht ontlenen aan het feit, dat vice- president en presidentskandidaat George Bush gisteren persoonlijk naar Californiê was gegaan om de astronau ten te begroeten. Gevraagd of het niet juister zou zijn ge weest, als hij de Democratische presi dentskandidaat Michael Dukakis had gevraagd mee te komen, antwoordde Bush: „O nee, dan wordt het alleen maar een politieke aangelegenheid hier". zondheidszorg-specialist Nijhuis over legden het hele weekeinde met Dees, ambtenaren en deskundigen uit de verzekeringswereld. Dees heeft zich tijdens dat overleg welwillend opge steld tegenover de verlangens van de liberale fractie. De staatssecretaris be klemtoonde vorige week al diverse malen dat een ordelijke invoering van de plannen mogelijk is. Voorhoeve zei maandag niet ongerust te zijn op de af loop van het debat. Het voorstel van Dees voorziet in de invoering van vaste premies per zie kenfondsverzekerde. Ook zou het fonds tegen grote medische risico's, de algemene wet bijzonder ziektekosten (AWBZ), met twee miljard moeten worden uitgebreid. Een deel van de WD vreest dat dat uitdraait op een verkapte volksverzekering. Het CDA gaat wel akkoord met de plannen. De WD zal vandaag tijdens het ka merdebat met één a twee daadwerke lijke wijzingsvoorstellen op het wets voorstel van Dees komen en daarnaast een aantal toezeggingen vragen, zei Voorhoeve na afloop van de fractiever gadering. De liberalen willen ongeveer twee keer per jaar een „periodieke rapportage" over de voortgang van de hervormin gen. Ontstaat er een chaos dan wil de WD de operatie af kunnen blazen. Ook willen ze dat de particuliere verze keringsmaatschappijen schadeloos worden gesteld voor de verkleining van hun werkterrein. Die verkleining ontstaat doordat een aantal medische risico's, waarvoor nu nog aanvullende verzekeringen moeten worden afgeslo ten, vanaf volgend jaar uit de AWBZ zal worden betaald. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de verzekering voor psychiatrische hulp en kunst- en hulp middelen. Tenslotte eisen de liberalen dat al vol gend jaar wordt geëxperimenteerd met een nieuw betalingssysteem. In het huidig stelsel worden de kosten van een medische ingreep door de arts gedeclareerd bij de verzekeringsmaat schappij. In de toekomst moet een stelsel van 'normuitkeringen' komen, waarbij de gemiddelde kosten worden berekend. Dat zou een stimulans moe ten zijn om goedkoper te werken. Voorhoeve (Van onze correspondent MUNCHEN In West-Duitsland is geschokt gereageerd op de dood van de 73-jarige Beierse minister-presi dent Franz Josef Strauss. Strauss overleed maandagmorgen om kwart voor twaalf aan de gevolgen van een hartaanval, waardoor hij zaterdag bij een jachtpartij in de buurt van Re gensburg werd getroffen. Meer dan 40 uur vochten de medici tevergeefs voor zijn leven. De minister-president kwam niet meer bij bewustzijn. Voor heel West-Duitsland is nationale rouw afgekondigd. Het lichaam van de overleden politicus is opgebaard in de "kapel van het ziekenhuis in Regens burg. Dinsdagavond worden zijn stof felijke resten naar München vervoerd. (Advertentie) Bondskanselier Kohl breekt zijn staatsbezoek aan Zuidoost-Azië af. Hij wordt donderdag terugverwacht in de hoofdstad Bonn. Nog niet bekend is wanneer de staatsbegrafenis plaats vindt. In alle reacties uit binnen- en buiten land weerspiegelen zich de tegenstrij dige gevoelens die Strauss opriep. Kanselier Kohl, zeer vaak het mik punt van Strauss' bijtende aanvallen, noemde hem een van de grootste scheppende persoonlijkheden van de Duitse politiek. De kanselier was zichtbaar bewogen toen hij in de Au stralische hoofdstad Canberra ver klaarde dat Strauss net als velen van zijn tijdgenoten gevormd was door de oorlog en hoorde tot de generatie die had gezworen „nooit meer alles en al les voor de vrijheid". Deze overtuiging was allesbepalend voor zijn politiek handelen, zei KohJ. President Richard von Weizsacker roemde Strauss' inzet voor de vrijheid, zijn moed en zijn dadendrang. „Hij was een uitdaging aan wie iedereen zich moest meten. Hij werd geacht door vriend en vijand". SPD-voorzitter Hans Jochen Vogel uitte zijn respect voor het engagement van de Beier, maar onderstreepte dat Strauss voor de sociaal-democraten tientallen jaren een ongemakkelijke politieke tegenstander was. Voor de liberalen prees minister van buienlandse zaken Genscher de over leden politicus als een man met een brede visie. Juist Genscher was vaak ongegeneerd hard aangevallen van uit München. Maar deze scheldkanon nades werkten vrijwel altijd contra- produktief: Strauss verloor er aan zien door, terwijl Genscher uitgroei de tot de populairste politicus van het land. (Zie ook pagina 4) Het Zeeuwse bedrijfsle- .ven is gisteren verblijd met de oprichting van een orgaan dat de samenwer king tussen (vooral middel grote en kleine) ondernemingen moet helpen bevorderen: de ZOM, Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij. Het is een initiatief dat voortvloeit uit de conclusies van het bijna twee jaar gele den belegde toekomstgerichte sympo sium van dezelfde verzamelde onder nemers 'Zeeland na(ar) 2000'. Een van de filosofieën achter het verschijnsel ontwikkelingsmaatschappij is dat de ze op alle mogelijke terreinen een brug kan slaan tussen ondernemingen om de verspreid aanwezige kennis, erva ring, technische capaciteit, oplei dingsmogelijkheden en methodieken voor probleembeheersing voor geza menlijk gebruik in te zetten. De werk gevers, verzameld in het Zeeuwse de partement van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, hebben deze ZOM van de grond ge bracht omdat zij vinden dat het be drijfsleven in dit gewest op zoiets moet kunnen terugvallen. Van Zeeuwse on dernemingen zal in de naaste toe komst veel worden gevergd, vooral wanneer ze straks moeten mee-func- tioneren in een Europa met open gren zen na het jaar 1992. De redenering is dat er alle reden bestaat voor zo'n vorm van dienstverlening, recht streeks op het bedrijfsleven toegesne den. Waarom nu pas in Zeeland? Die vraag ligt voor de hand, omdat el ders in Nederland ontwikkelingsmaat schappijen al vele jaren geleden zijn opgericht en inmiddels een niet overal even bruisend bestaan hebben. Twee jaar geleden werd in deze provincie de beslissing genomen om het ETI voo Zeeland als onafhankelijk instituut op te heffen en in het ambtelijk apparaat van de provincie binnen te schuiven. Dit ETI - destijds onder directie van drs M. C. Verburg - heeft zich in de ja ren van de versnelde industriële ont wikkeling van Zeeland met allerlei be geleidende activiteiten niet alleen in gezet voor het provinciaal bestuur en voor de Zeeuwse gemeenten, maar ver vulde ook een samenbundelende func tie voor het Zeeuwse bedrijfsleven. En juist omdat het zich onafhankelijk van de overheid kon opstellen had Zeeland ondernemersland een inbreng en baat bij dit instituut. Begrijpelijk dat er in het Zeeuwse bedrijfsleven een gat viel, toen het ETI in 1986 kwam te overlij den. Hoewel de initiatiefnemers van de nieuwe ZOM er zelf met geen woord over reppen is op de achtergrond voel baar de kennelijke behoefte aan zoiets als een onafhankelijk ETI voor eigen gebruik. De ZOM is in dat gat gespron gen. De nieuwe ontwikkelingsmaat schappij van en voor het Zeeuwse bedrijfsleven, die zich gisteren in Mid delburg presenteerde, gaat met krach tige slagzinnen en veel ambitie aan het werk. Maar de opzet is nog erg beschei den, het budget voorlopig aan de voor zichtige kant en de slagkracht nog niet groot. De ondernemers die zich er ach ter het idee en oprichting hebben ge steld, zien het nieuwe ondersteunende instituut als iets dat zal moeten groeien en zichzelf bewijzen. De verza melde bedrijven hebben het succes van dit initiatief in eigen hand. Het zal van hun zicht op de toekomst en hun behoefte aan gerichte samenwerking afhangen of deze ZOM echt van de grond komt en een zinnige functie kan vervullen. Dat er een eigen - onafhan kelijke - inbreng van het bedrijfsleven wordt geleverd op terreinen waar de Zeeuwse economische ontwikkelin gen die van andere kant ontbeert, is in ieder geval als een versterking te be schouwen. Of die inbreng ook inder daad iets wezenlijks oplevert kan pas over enige jaren worden beoordeeld. vdM. DEN HAAG (ANP) - De AbvaKabo gaat zijn leden bij de PTT deze week vragen of zij bereid zijn tot het voeren van acties en zo ja, in welke vorm. Aanleiding hiertoe vormt de uit komst van het laatste gesprek tussen vakbonden en PTT-directie afgelopen vrijdag. Dit heeft een woordvoerder van de AbvaKabo maandag meege deeld. De PTT-directie deed vrijdag een serie nieuwe voorstellen voor een eerste cao, die onder meer een achteruitgang in salaris van PTT-personeel na de ver zelfstandiging van het bedrijf per 1 ja nuari moet compenseren. De AbvaKa bo liet bij die gelegenheid weten deze onvoldoende te vinden. t M 1 39 t t '5 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Auto's werden in het centrum van Nimes meegesleurd door het kolkende regenwater. NIMES (AP) - Zware herfststormen hebben tot ernstige overstromingen geleid in de Franse stad Nimes, waar bij zeker acht mensen om het leven zijn gekomen. Alle wegen en spoorlij nen naar de stad stonden blank. In de straten in het centrum van de stad stond anderhalve meter water. De autoriteiten deden een beroep op de Franse automobilisten om niet te proberen Nimes te bereiken, om een chaos op de wegen bij de zuidelijke stad te voorkomen. Het ministerie van binnenlandse zaken meldde dat er acht doden waren gevallen. Er werden helikopters ingezet om mensen op te pikken die door het hoge water vast za ten. In 36 uur tijd was in Nimes 160 millime ter regen gevallen. In de loop van de ochtend ging de storm liggen en ver wacht werd dat het hoge water voor dinsdag weer zou zakken. In Zuid-Spanje zijn inmiddels even eens als gevolg van hevige regenval, zeven mensen overleden. Vier mensen worden nog vermist. De meeste slacht offers werden in hun auto's meege sleurd door vloedgolven. Weerkundi gen zeggen dat het in de omgeving van Malaga opnieuw zou kunnen gaan re genen. BAYRUT (DPA) - De Is lamitische Jihad voor de Bevrijding van Pale stina heeft maandag avond de Indiase finan cieel econoom Mithe- lishwar Singh vrijgela ten in de buurt van de ambassade van Ku- wayt. Singh werd op 24 januari 1987 met drie Ameri kaanse wetenschaps mensen ontvoerd. De 62-jarige Singh zou vol gens de poütie een uitge putte indruk hebben ge maakt. De Jihad zou nu nog de Amerikanen Alann Steen, Robert Polhill en Jesse Turner gevangen houden. De echtgenotes van Sing, Turner en Polhill waren in Bayrut op het terrein van de universiteit, waar het Syrische leger weg versperringen had opge zet. Tot op het laatste moment bleef onduide lijk wie vrijgelaten zou worden, omdat de Jihad geen naam had ge noemd. Sing is Indiër, maar verblijft in de Ver enigde Staten. Er worden nu nog 16 bui tenlanders in Libanon vermist. WÊÊÊÊÊÊÊgammÊBÊÊÊaÊKÊiËÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊHBÊKiÊÊÊtKPtgsKmmn/ÊÊnÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊtB*1*"*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1